MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 SPAAR VOOR EEN EIGEN HUIS |N°g Steeds het olie-embargo Sluit ccn Bouw spaar contract bij de N.V. Hypothecaire Bouwkas „HYBOS" Weverstraat 40, ARNHEM, Telefoon 22289 Voor een huis van b.v. 6000.—, waarvoor ongeveer t500.— gespaard, betaalt daarna gedurende 20 jaren ongeveer 25,— per maand, waardoor Uw huis dan schuldvrij Is. Eigensarslasten en renteverlies over Uw 1500.— niet inbegrepen. De oorlog in Oost-Afrika DESSIE OPNIEUW GEBOMBARDEERD Negus bleef ongedeerd Voorbereidingen voor den regentijd Dessié is opnieuw getroffen door een Italiaansch bombardement, waarbij de vliegtuigen het vooral op het paleis van den negus schenen te hebben ge munt Deze bleef echter ongedeerd. Zondagmorgen verschenen zeven Italiaan sche vliegtuigen boven Dessié, die tallonzo bommen afwierpen en daarmee langer dan een uur bezig bleven. In het centrum van de stad vielen meer dere bommen van zwaar kaliber, terwijl talrijke projectielen in de nabijgelegen dor pen terecht kwamen. In de bosschen in de omgeving zouden de brandbommen verscheiden branden ver oorzaakt hebben. De negus legde tijdens het bombarde ment groote koelbloedigheid aan den dag. Hij weigerde zich in een schuil plaats in veiligheid te brengen en stond er op zelf een stuk luchtafweergeschut te hanteeren. Omtrent het aantal gewonden en de grootte van de aangerichte schade is aldus Reuter op het oogenblik nog niets bekend, hoewel gemeld kan wor den, dat zich onder de slachtoffers geen vreemdelingen bevinden. Journalisten, militaire attaché's en zende lingen zagen hoe de Italiaansche vliegtui gen over de stad vlogen en honderden bommen omlaag wierpen. De bevolking vluchtte in allerijl, terwijl soldaten van de keizerlijke garde de nog dralenden aan spoorden zich buiten de stad In veiligheid te brengen. De menschen- die nog in de stad rond liepen, hadden uit vrees voor gas, natte doeken voor het gezicht gebonden. De in bét centrum van Dessié gelegen kerk is getroffen, maar niemand werd daarbij ge wond. Ook het vliegveld, waarop twee toestel len stonden, is gebombardeerd. De Italiaan sche machines zouden tijdens het bombar dement verscheiden malen door het af weergeschut en door geweerkogels getrof ion zijn. Verkenningen in het Zuiden Volgens Abessijnsche berichten voerden Se Italianen aan de Ganala Doria opnieuw verkenningen uit, welke wijzen op een nieuwen aanval teneinde voor de linie I>oIöNeghelli een flankdekking te vor men. In het geheele gebied ten westen van deze linie heerscht een groote activiteit van de vliegtuigen en verkennings-patrouilles. Aan de Webbe Sjebeli is alles rustig, de Italianen verbeteren hier hun stellingen en leggen wegen aan. Volgens verdere mededeelingen van Abes sijnsche zijde worden In het noorden de wegen in de richting van Makalle met groote haast aangelegd en verbeterd; op zwakke plaatsen wordt hierbij gebruik ge maakt van beton. Ook in het noorden Is de luchtmacht van de Italianen zeer actief, enkele vluchten moeten zelfs tot boven de provincie God jam en het Tana-meer zijn doorgevoerd. Jn verband met den komenden regentijd heeft de Negus Tekle Hawariate opgedra gen de groote karavaanwegen ter rechter en linkerzijde van den Dj ihoeti-spoorweg te verbeteren, waarvoor hij de beschikking krijgt over 30.000 man. Vroeger is het her- haadelijk voorgekomen- dat de spoordijk door wolkbreuken wordt weggespoeld. De karavaanweg ten zuiden van den spoorweg wordt aanzienlijk versterkt, aan gezien hierlangs het transport van wape nen en munitie vanuit Berbera en Zeila gaat Eenige dagen geleden Is te Zeila een aan zienlijke hoeveelheid zware mitrailleurs aangekomen, welke op muildieren worden geladen om vervoerd te worden en welke voornamelijk in de bergoorlog zullen wor den gebruikt, l De diplomatieke medewerker van de •.Daily Telegraph" schrijft, dat men den lialiaansehen ambassadeur te Londen, Grandi, verzocht heeft, den Grooten Fas cistischen Raad geruststellende verzekerin gen te doen. Deze verzekeringen zouden speciaal betrekking hebben op een pe'-ro leum embargo. Zekere mogendheden zouden hebben overwogen, of het niet mogelijk is, den uit voer van olie naar Italië tot de normale verhoudingen in vredestijd te beperken. Men zou dan kunnen zeggen, dat de Vol kenhond weliswaar het Italiaansche volk geen straf oplegt, doch weigert, een aan valsoorlog te steunen door uitgebreide le vering van brandstoffen. De Fransche regeering zou te Rome heb ben geïnformeerd, of Italië een dergelijke beperking als een militaire sancliemaat- regel zou beschouwen. Neutraliteitswet wordt prijsgegeven De Amerikaansche Congresleiders heb ben hun campagne opgegeven voor de di recte van krachtverklaring van de voorge stelde permanente neutraliteitswet. Zij hebben geprobeerd het Congres te doen verdagen tot 1 Met. De voorzitter van de senaatscommissie van Buitonlandsche Zaken, Pitman, heeft deze nieuwe politiek bekend gemaakt Hij voorspelde, dat de commissie binnen kort rapport zal uitbrengen over een reso hitie om het tijdelijk verbod van versche ping van wapens en munitie naar oorlog voerende landen met een iaar te verlengen Dit verbod zal op 29 Februari expireeren Naar herverdeeling van grondstoffen? Ónrustig Syrië £r hebben talrijke Incidenten plaats De bijzondere correspondent van de „Pe tit Parisian" meldt uit Syrië, dat de toe stand in het beloop der laatste dagen op nieuw aanzienlijk slechter is geworden. Te Damascus, Homs en Hama hebben de stu denten opnieuw incidenten veroorzaakt Te Hama heeft de politie bij de teraarde bestelling der zeven slachtoffers van de vuurwapens moeten gebruik maken. Aan de zijde van de politie betreurt men drie dooden en tal van gewonden. Ook te Damascus is volgens de „Petit Parisien" de opwinding groot Zaterdagmiddag is de politie door een groep betoogers met steenen bekogeld. De Hooge Commissaris heeft Bahig Bev Rateb tot gouverneur van Damascus be noemd. Door deze benoeming hoopte hij te bereiken, dat de opwinding zou luwen Jtn de staking der inheemsche kooplieden zal ophouden. De commissie van het Nationale Front is Zaterdag bijeen gekomen in de woning van haar leider Said Baari. De Commissie hoeft zich verklaard voor de voortzetting der be toogingen. In verschillende plaatsen heerscht nog steeds de staat van beleg. De politierecht banken hebben in de afgeloopen dagen treer tallooze veroordeelingen uitgesproken Japan spitst de oorenl De besprekingen in het Engelsche Lager huis over een eventueete herverdeeling grondstoffen en koloniën hebben zich in do bijzondere belangstelling van de Japansche Maden mogen verheugen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde, dat het het belang van de wereldvrede tot voldoe ning stemt, dat Britsche en ook andere staatslieden begonnen zijn. meer aandacht te schenken aan de noodzakelijkheid eener herverdeeling der grondstoffen, koloniën en markten. Tot nu toe is een aantal maatregelen tot handhaving van de vrede getroffen zoo bv. het systeem van evenwicht tusschcn de mo gendheden vóór de wereldoorlog, en later de Volkenbond en het Kellopgpact, doch deze acroorden hadden de handhaving v de vrede beoogd, zonder dat men op de ware gevaren voor de vrede acht had ge slagen. Er zijn landen, die vol levenskracht zijn, doch die zich bij de thans geldende inter nationale orde niet kunnen ontwikkelen, 't Is niet moer dan billijk, wanneer men hun grondstoffen en markten ter beschikking stelt, die voor hun bestaan van niet te mis kennen belang zijn. Doch een paar groote mogendheden hebben uitgestrekte gebieden, de grondstofbronnen en de markten ondei een monopolie gesteld, en zij voeren een exclusieve politiek. Een dergelijke toestand kan ln geen ge val bevorderlijk voor de vrede zijn. Minister Piétri over de marine Op een vergadering van Fransche oud- strijders heeft Piétri, de minister van marine, een rede gehouden, over de beteeke- is der zeemacht De Fransche jeugd, aldus Piétri, lijdt op het oogenblik aan melancholie en moet ondergaan, wanneer de oudere generaMo zich niet over haar ontfermt. Daarvoor is het echter niet voldoende, dat men zich op éigen daden beroemt. De opvarenden der oorlogsschepen hebben de oorlog met al zijn verschrikkingen meegemaakt, maar de werkloosheid de ellende en de onzekerheid over de dag van morgen hebben zij niet ge kend en het is niet zeker of het fluiten der granaten erger is dan deze onrust Men moet de Fransche jeugd bijbrengen, zeide de minister, dat Frankrijk wel eens achteruitgang heeft vertoond, juist op de hoogtepunten van zijn militaire macht, door dat het zich niet voldoende bekommerde om zijn zeemacht die moet worden b schouwd als een voorwaarde voor het b staan van Frankrijk. De Fransche vloot. die. ondanks de dap perheid van allen, gebroken en verbruikt uit de oorlog te voorschijn kwam, is in min der dan twaalf jaar herhoren en heeft haar weerstandsvermogen herkregea Wanneer de vier nieuwe pantserkruisers in dienst gesteld worden, zal Frankrijk dp machtigsle oorlogsschepen ter wereld heb ben. Piétri verklaarde, dan te kunnen aan nemen, dat hij zijn loopbaan in het open bare leven eerlijk heeft volbracht De kroning van Edward VIII De Kroning van Koning Eduard VIII er de Britsche Rijksconferentie zullen in 1937 plaats vinden. Reuter verneemt dat waarschijnlijk in Mei a.s. do datum voor de Kroning zal worden vastgesteld en dat de conferentie onmiddellijk hieraan voorafgaand za! wor den gehouden* zulks in overleg met alle Dominions. Men verwacht dat de Koning na de kro ning bezoeken zal brengen aan Edinburgh. Belfast, Carnavon en later, misschien in October, aan Indië, waar hij te Delhi tot Keizer van Indië zal worden gekroond. De Londensche abattoirstaking Hedenavond teneinde In de Zondagmorgen gehouden vergade ring van vertegenwoordigers der stakers en van de transportarbeidersbond, Is besloten Maandagavond het werk in de abattoirs van Smithfield te hervatten. Het uitvoerend comité der vakvereni gingen zal Maandagochtend de voorwaar den voor werkhervatting met de werklie den bespreken. Zware brand in Britsche filmstudio's In Elstrec, het centrum der Britsche film industrie, heeft een zware brand er-woed, die twee studio's in de asch heeft gelegd en schade heeft aangericht, welke voorloo- pig op 450.000 pond sterling ir geraamd. De brand, die In den nacht plaats had bood een indrukwekkend schouw*p°l met lammen, die wel 100 M. de lucht in schoten. Natuurlijk hreft een cameraman het heele tafereel op de film vastgelegd. Intusschen zijn door eon en ander voor- loopig 2000 man werkloos! „Los van Frankrijk", eischen de Vlamingen Onder de leus „Los van Frankrijk" wordt in het orgaan van de Vlaamsche bond van oud-strijders verklaard, dat 90 pet van de Vlaamsche bevolking zich verzet tegen ver hooging der militaire lasten en de opzeg ging van het Belgisch Fransche accoord eischt. Onder deze, verklaring is een oproep afge drukt, waarin uitgenoodigd wordt tot deel neming aan de groote opmarsch van de hond van oud-strijders, die op 22 Maart in Brussel, eveneens onder de leuze „Los van Frankrijk" gehouden zal worden. De Amerikaansche landbouwsteun Op een persconferentie heeft president Booseveit mededeelingen gedaan betreffen de de kosten van het nieuwe landbouw- program, dat door de regeenng is ontwo» pen ter vervanging van de A.A.A. De pre sident verklaarde, dat de kosten van tiet nieuwe program ongeveer een half mi! liard dollar per jaar zullen bedragen. Roosevelt wilde niet zeggen, op welke wijze de middelen voor de nieuwe maat regelen zullen worden gevonden. Wel deel de hij mede, dat do nieuwe belastingplan nen nog niet geheel zijn uitgewerkt Er is ook nog geen beslissing genomen ten aan zien van de vraag, of de uitbetaling van den bonus aan de oudstrijders zal worden gedekt door de heffing van nieuwe bela.- tingen. Bijzondere aandacht zeide de president te besteden aan de kwestie der werk ver schaffmg en van den werkloosheidssteun. Hij moet in de eerste plaats gelden vinden voor de voortzetting der staatsbemoeiing op dit gebied voor de rest van het fiscale jaar dat op 30 Juni eindigt. Waarschijn lijk, aldus zeide Roosevelt, zal dit geld kunnen wordrn verkregen door het be schikken over verschillende credio.'or. aan regeeringsdiensten, die niet gebruikt zijn. Valera's zoon verongelukt Bij paardrijden tegen boomtak gebotst De twintig-jarige zoon van den pre sident van de lersche Vrijstaat, Brian de Valera, is. toen hij een rit te paard maakte in gezelschap van zijn neef. Fla nagan, zoo ernstig komen te vallen, dal hij kort daarop in het ziekenhuis Ie overleden. De beide jongelui reden in galop in het Phoenixpark, toen een van hen, Brian de Valera, plotseling een luide kreet slaakte. Hij was met zijn hoofd tegen een laag neer hangende tak gereden en viel van zijn paard op de grond Zijn neef snelde onmid dellijk te hulp en hield eén passeerende auto aan. Voorzichtig droegen zy den zwaar gewonden jongeman in de wagen en vor voerden hem naar een ziekenhuis. Hulp bleek echter niet meer te kunnen baten, want hedenmiddag om vier uur is Brian de Valera overleden. President De Valera werd diep geschokt van het sterfbed zijn zoon weggeleid. Brian. De Valera's derde en jongste was tweedejaars-student aan de technische universiteit te Dublin. „Bescherming van het Duitsche bloed" Blijkens de Duitsche staatscourant is i Duitschland thans een commissie inge steld voor het verleenen van toestemming in huwelijkszaken, welke genoemd wordt „Commissie tot bescherming van het Duit sche bloed". ze commissie moet alle verzoeken tot het sluiten van een huwelijk onderzoeken van Duitsche onderdanen, welke twee Joodsche grootouders hebben, die in het huwelijk willen treden met Duitsche on derdanen, van wie geen, of slechts één der grootouders Joodsch is. Aardverschuivingen in Zuid-Frankrijk Een dorp ontruimd De aardverschuivingen, die sedert eenige dagen plaats hebben in de nabijheid var ViMiers bij Grenoble, hebben thans het dorp Batie des Fonts vrijwel geheel verwoest Millioenen kubieke meters aarde naderen langzaam de oevers der kleine rivier, die in de onmiddellijke nabijheid stroomt, alles vernielend, wat op hun weg staat. Van een complex van 15 huizen staan er nog slechts twee overeind, en ook deze zijn zwaar be schadigd. Hot geheele dorp moest door de bewoners ontruimd worden. De bevrijding van vijf gezinnen baart eenige moeilijkheid, doordat de eenige toe gangsweg tot hun woningen door aard massa's versperd is. De menschen verkeeren echter niet in BLOEDIGE BOTSINGEN IN SPANJE In verschillende plaatsen in Spanje is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen politieke tegenstanders, waarbij in totaal vier Dersonen werden gedood en acht ern stig gewond. Te Vigo ontstond een straatgevecht tus schen linksche en rechtsche groepen; een fascist werd gedood, vijf personen, onder wie een politie beambte, gewond. Te Corda della Fronta trachtten staken de arbeiders de politie te ontwapenen. Er ontspon zich een vuurgevecht, waarbij dri< dooden vielen, terwijl drie menschen zwaai gewond werden Ten slotte is bij een kiesvergadeiing In de provincie Salamanca een lid der katho lieke volksactie door links-radicalen neer De Britsche bewapeningsplannen De .Daily Telegraph" meldt, dat het ieuwe Britsche bewapeningsprogramma niet minder dan 300 millioen pond sterling zal kosten. De regeering, aldus het blad, heeft besloten tot verdere bespoediging der bewapening, zoodat einde 1939 het grootste deel van het program ten uitvoer zal zijn gelegd. Het eerste deel van het vierjarig pro gram zal door middel van schatkistpapier worden gefinancierd, doch na anderhalf jaar zal het aangaan van een bewapening? leening noodig zijn. De debatten in het Lagerhuis over de be wapeningsplannen zullen waarschijnlijk beginnen in de tweede week van Maart. Engeland richt munitie fabrieken op Men kan de orders niet meer aan! De „Daily Herald" meldt, dat op het oogenblik een groot aantal nieuwe munitie fabrieken in Engeland wordt opgericht, om te kunnen voldoen aan de dringende regee- ringsorders. die reeds niet meer kunnen wor den verzorgd door de groote munitie-onder nemingen. die niettemin met koortsachtige ac'iviteit munitie produceeren. De nieuwe fabrieken, aldus het blad, zul len in hoofdzaak granaten vervaardigen. Vooral firma's die in het bezit van staal- gieterijen zijn komen voor dit werk in aan- erking. In Leiston is een fabriek, die se dert vier jaar heeft stilgelegen, heropend, n een order voor granaten uit te voeren. Daartoe zijn duizend arbeiders in dienst gesteld, die minstens één jaar werk zullen hebben. DE ONLUSTEN OP ZANZIBAR Over de bloedige onlusten op Zanzibar orden thans nadere bijzonderheden ge meld. Honderden Arabieren zijn in opstand gekomen tegen een nieuwe verordening der régeering. die rich tegen de vervalsching van copra, die voor de zeepfabricage word' gebruikt, richt De Arabieren staken eerst een Britsch opzichter neer en lieten hem zwaar gewond liggen. Daarop gingen zij met sabels den plaotsvervangenden commissaris van poli tie, den provincialen commissaris en een districtscommissaris te lijf. Ook dezen wer den zwaar gewond. Een andere politie officier werd gedood Tijdens de ongere gelrlheden verwoestten de Arabieien hef postkantoor en richtten groote schade aan De politie, die met 100 man uit Dares Salaam is versterkt, patrouilleert door de streten. OVERSTROOMINGEN ROND SMYRNA De aanhoudende regens de- laatste dagen en de sneeuwval hebben in de omgeving van Smyrna groote o verst room ingen vt raakt. Tot dusver zijn zes dorpen r... water komen te staan. Al het zaad op de akkers is volkomen bedorven. Het ergste heeft het dal van de Mende res rivier geleden. Hier moesten de hewo ners een onderkomen zoeken in moskeeën en scholen. Militairen hebben reeds een hulpactie in gezet Kort Nieuws De hoofdstad van de Domin'kaansehe Re publiek, San Domingo, is door de Recee- ring herdoopi en heet thans Ciudad Trnjillo Zooals men zich zal herinneren werd de stad in 1930 door een wervelstorm geheel vernield, en thans is de «tad onder leiding van den president van de Republiek, gene raai Trujillo weer opgebouwd. De Italiaansche ministerraad zal ap 3 Maart, en de legerraad op 24 Febr. bijeenkomen. Op een onbewaakte overweg nabij Brunswijk is een auto door een trein aange reden. Er zijn vijf dooden en dertien zwaar gewonden. ULT OOST INDIE DE LUCHTLIJN BATAVIA- BALIK PAPAN GEOPEND Groot enthousiasme onder de bewoners BATAVIA. 8 Febr. (Aneta). Hedenmor gen startte de K.N.I.L.M.-Douglas van ha' vliegveld Tjililitan te Batavia voor de ope- nings-vlucht Batavia-Balik-Papan vio versa. Als passagiers vlogen mede het hoofd van het luchtvaartbureau. Ir. Har'hoorn, de ver tegenwoordigers van de B. P. M., de hoeren Hoekstra, Holthuis en Pugh, het lid van den Volksraad. Mohamad Noor, Dr. Ber- lage, Ir Snuijff. de resident van de Znider- en Ooster-afdeeling van Borneo, ie Leer Moggenstorm. de gewestelijk militair com mandant van deze afdeeling. overs'e Stein- metz, de vertegenwoordiger van Je Bor- sumy. de heer Kauffeld, de accountant l.ugt, kapitein Versteeg van de K N.I.L.M., en een vertegenwoordiger van Aneta Vlaggen, speeches en toasten BAND.TERMASIN, 8 Fobruari. (Aneta). Qngevéer 2000 personen kampeerden hedennacht in de omgeving van het vliegveld Oelin, dat vroolijk met vlag gen was versierd, terwijl duizenden personen, ook uit de binnenlanden af komstig, het Douglas-vliegtuig dat de luchtlijn Batavia—Balik Papan opende, en dat na een vlotte oversteek om 11 uur 40 op den bodem van Borneo neer streek, enthousiast begroetten. Een cordon, gevormd door militairen en politie, zorgde voor een afdoende afzeting. Nadat de piloten en autoriteiten ee,n oor konde hadden onderteekend. werd deze in gemetseld achter een fraaien gedenksteen, aangebracht in het stationsgebouw De heir Moggenstorm sprak een huldigingsrede uit. waarna hij aan den vertegenwoordiger van de K.N.I.L.M. en aan de pilo'en grsehen- ken van de burgerij overhandigde. Hierna het woord aan den heer Hanfland, d^n senior der planters, die de piloten souve nirs en de K.N.I.L.M. een krans aanbood Nadat het toestel nog door velen was be- iichtlgd, vertrok het onder fanfares en gejuich om 12,10 uur Balik-Papan. De aankomst te Balik'Papan. BALIK-PAPAN, 8 Febr. (Aneta) Om on geveer 3 uur hedenmiddag bereikte d*> Dou glas het eindpunt van de nieuwe lijn Java- Borneo, welke dermate een succes is ge worden, dat voor de eerstvolgende drie maanden de toestellen uit Balik-Papan en Bandjermasin reeds zijn volgeboekt Oe vlucht verliep zonder incidenten, alle pas sagiers waren opgetogen toen in de blauwe tourlijnen de glooiing van Borneo's ber gen zichtbaar werd na een kalmen over steek. ondanks het feit dat tijdens die over steek regenbuien vielen en bliksemflitsen werden waargenomen. Balik-Papan en Bandjermasin. welke twee plaatsen de vlieg velden op ongeveer 25 K.M. van de kct'a keurig hchben aangelegd, waren geheel en al ontvolkt, zoodat op het vliegterrein ie feeststemming overheerschte, gemarkeerd door vlaggen, speeches en toasten. De weer- berichtend'enst functioneerde fc -durende de vlucht goed, dcch eenzijdig. i Goochelaar hangt zichzelf op Een lugubere historie Een merkwaardig ongeval heeft zich voor gedaan in de desa Plantaran nabij Kali- woengoe, waarbij een jongeman op tragische wijze om het leven is gekomen, meldt do „Locomotief". Een zekere S. uit Setjang, was er op uit getrokken om, vermoedelijk van het Lena ranfeest profiteerende, te probeeren hier ei daar met goochel-voorstellingen er wat bij ti verdiénen. Tegen den avond was hij in d> desa Plantaran, waar spoedig een kring van toeschouwers gevormd was De goochelaar kondigde aan dat hij zichzelf zou ophangen en weer levend de 6trop zou verlaten. Dp voorstelling van de gewone bekende trucjes verliep vlot, waarna de strop van rottar koord in gereedheid werd gebracht. De man klom daarna op een stoel en heeft zich daar na opgehangen. Het schijnt echter dat hel koord is afgegleden. Het gespartel van don gehangene werd door het publiek voor zeer echt aangezien, zoodat het tot niemand dour drong, dat het bittere ernst was. Eerst topn het lichaam zonder eenig teeken va» leven slap bleef hangen vond men het geraden de politie er bij te halen. Deze kon slechts den dood contateeren. Bestelingen in Amerika BATAVIA, 7 Febr. (Anetal. De „Java Bode" verneemt dat het Legerbestuur ni langdurige onderhandeling gemachtigd is bij de Glenn Martin-fabrieken (Vereenigde Sta ten! nog voor dit jaar een aantal bommen werpers voor di Luchtvaartafdeeling te be stellen. nl. twee-motorige toestellen, welk. ziln Ingericht voor een bezetting door vier man. De bewapening zal bestaan uit drie mitrailleurs. De topsnelheid zal 340 K V be dragen, terwijl de actie-radius. volle."? be zet en met bommen belast. 2000 K.M is Enkele van deze toestellen zullen not jaar uitkomen. De omvang van de bestellingen voo komende jaren maken ocg een punt overweging uit, waarbij var» invloed ls de vraag of de Regeering de licentie van de Glenn Martin-fabrieken zal aankoopen. GEMENGD NIEUWS Auto- en motor-ongelukken Te N ie uw-Dord recht (Dr.) Is ruim 70-jarige L. Lautenbach aangereden door een vrach'auto. De bestuurder heeft van het gebomde niets bemerkt en voc gangers vonden den man langs den weg berm liggen ln bew isteloozen toestand. Hij bleek een schede.basisfractuur te hebben en andere verwondingen. Hij werd naar woning vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. De politie te Enimon heeft later de auto op gespoord. Tegen den bestuurder is proces verbaal opgemaakt. Doodelijke val Te T i I b u rg is de 30-jarige schilder J. Baast. die. staande op een drie meter hoogen steiger, bezig was met het venen van een koelcel op het abattoir gevallen en met zijn hoofd op een steenen vloer terecht gekomen. Met een schedelbreuk werd de on gelukkige opgenomen en door den G.G. pn G.D. naar het St. Elisabeth-ziekenhuis over gebracht. waar de man kort na aankomst overleed. Hel slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. ERNSTIG TRAMONGELUK De 48-jarige Mr. S., advocaat en procu reur te Amsterdam, stond te wachten op een vluchtheuvel aan den Overtoom. Door onoplettendheid heeft hij waarschijnlijk niet gezien, dat een tramwagen naderde, met het gevolg, dat hij, toen hij van den vlucht heuvel stapte, een klap van het voorbalcon tegen het hoofd kreeg. Met zware verwon dingen aan het hoofd en een hersenschud ding is het slachtoffer in vrij ernstigen toe stand naar het Wilhelmina-Gasthuis ver voerd DOOR HOLLEND PAARD Te Laren (N. H.) reed de landbouwei L. Majoor met een door twee paarden ge trokken boerenwagen aan het Zevcneind Ter hoogte van den Melkweg sloegen de paarden op hol. De man viel van de wagen op het trottoir en werd hij een der onnvo nenden binnengedragen. Na geneeskun lige behandeling is hij naar het St. Jans zieken huis gebracht Hij had een hersenschudding en eenige verwondingen aan het gelaat opge- loopen. M. was nauwelijk hersteld van een beenbreuk, toen het paard ook op hol sloeg Een der paarden kwam onder de wagen "erecht; het andere wist zich los te rukken ;n kon eerst later gegrepen worden. De wa gen werd geheel vernield. Felle boerderijbrand Vee ln vlammen Te Oostvoorne brak brand uit in de landbouwschuur van C. Oranje aan den Ivleidijk. De motorbrandspuit bestreed het vuur met vier stralen, doch kon niet ver hinderen, dat de schuur geheel afbrandde. Het aangebouwde huis kon worden behou den, doch kreeg schade. De inboedel kon voor het grootste gedeelte worden gered; ook het in de schuur aanwezige vee kon met behulp van de buren grootendeels in veiligheid worden gebracht, doch tweo koeien, hoewel losgesneden, konden niet uit het gebouw worden gehaald en werden een prooi der vlammen. De in de schuur aan wezige landbouwwerktuigen verbrandden eveneens. De oorzaak van den brand is tot nu toe nog onbekend. Huis en schuur wa ren verzekerd, doch de inboedel en de koeien niet. AUTO TIJDT EEN HUIS IN Te Meppel is een vrachtauto van den sneldicnst GroningenZwolleAmsterdam van de firma G. de Vries uit Zwolle door het plotseling weigeren der stuurinrichiing dwars door een hek legen de woning van Uen heer J. Timmerman aan de VVoldstraat gereden. De voorgevel van hel huis werd geheel ingedrukt, waardoor een groote chaos ontstond. Daar er niemand thuis was. zijn er geen personen gewond. De schade wordt door verzekering gedekt. JUFFROUW, PAS OP JE HONDJE! Te Eindhoven worden den laatsten tyd veel honden gestolen, en wel op zulk een wijze, dat de politie hiertegen weinig ver mag. De gestolen honden worden naar Bel gië verkocht. Naar De Maasbode verneemt heerscht sinds een dag of tien in het gymnasium der paters Carmelieten te Zenderen (Ov.) In lichte mate roodvonk. Reeds waren vijf jon gens aangetast en in de barak van het zie kenhuis te Enschedé opgenomen. Naar aan leiding van een zesde geval is besloten het gymnasium, waar zich momenteel circa 150 leerlingen bevinden, tijdelijk te sluiten en de jongelui voor twee weken naar huis te zen den, hetgeen onmiddellijk geschied is. De toestand van de zes patiënten is niet zorgwekkend. GEVAARLIJK SPEELGOED In het woonwagenkamp te Dieren was een jongetje van twaalf jaar. W. B. aan het spelen met een flesch, waarin hij car bid en water deed. De flesch sprong ten gevolg van de gasontwikkeling uiteen en de jongen kreeg verschillende stukken glas in zijn gezicht. Het ventje, dat ernstig werd ge wond, is aanstonds naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Daar bleek, dat hij zeker één oog zal moeten missen. Het an dere hoopt men nog te kunnen behouden. S t e y n (L.) is ©en 9-Jarfg jongetje bij het schaatsenrijden op een vijver door het ijs gezakt en verdronken. KINDERMISHANDELING De politie te Heerlen is overgegaan tot arrestatie van don 39-jarigen P. V.. die ver dacht wordt het tweejarig kind van zijn zestienjarige dochter gruwelijk te hebban mishandeld. Het kind is enkele malen van de trap geworpen en dikwijls zoo geslagen dat het bewusteloos was. Dok heeft het kind nog andere mishandelingen ondergaan. Tevens heeft de politie gearresteerd de twee de vrouw van den 89-jarigen grootvader. BESMETTELIJKE OORZIEKTE Ook te Goes komen onder de kinderen verscheiden gevallen \an een blijkbaar epidemische, besmettelijke oorziekte voor. In sommige gevallen moet operatief worden ingegrepen. BIJ BRAND GEWOND *8 Nachts is brand uitgebroken in de ar beiderswoning van Joh. Moerdijk te Oude- lande, vermoedelijk doordat het hout. dat op de kachel lag te drogen, in brand is ge raakt. De bewoners, die te bed lagen, moes ten zich in groote haast in veiligheid stel len. Ze liepen eenige verwondingen op, dia door een dokter moesten worden verbonden. Het huis is geheel afgpbrand. Het mocht de brandweer gelukken de belendende per- ceelen te behouden. De mijnwerker M. uit K e r k r a d e, die de vorige week werd gearresteerd wegens dief- stal van dynamiet-patronen uit de Domania- le mijn te Kerkrade en deze verkocht had aan de dievenbende, bekend onder den naam „Witte Nelis" is door de justitie tè Zwolle op vrije voeten gesteld en in Kerk rade aangekomen. M. is als mijnwerker ontslagen. Hij zal we- gens diefstal vervolgd worden BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. BOTMAN 107. Gelukkig verliep de reis verder zon der ongelukken en den volgenden dag legde de boot te Tunis, aan Afrika's Noordkust aan. En nu volgde een groote verrassing. Toen ze aan den wal stonden, zagen Bram Tom en Menelik, dat de vlioginachine, waar mee ze naar Europa gevlogen waren uit de boot geladen werd! „Ja. die heb ik opge spooid", zei Mr. Habberton ,.we moeten den pi'enaa terug probeeren te vindon en hem zyn eigendom teruggeven!" 108. „En voorloopig kan de machine ons nog goede diensten bewijzen!" besloot hij./ De machine werd naar een geschikt terrein vervoerd, en daar stegen ze alle vijf in- Mr. Hahhoi ton. du- aan net stuur ging zitten, de schilder. Fok, en Bram -net z'n \frikaarische vrienden. De machine steeg op en weldra zagen ze de 6tad Tunis beneden zich ver dwijnen ((Wordt Woensdaq vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2