Vijfduizend actie ROTTERDAM'S POSITIE FINANCIEELE VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 Overzicht Rotterdamsche Gemeenteraad De bekende kwestie komt in den gemeenteraad aan de orde Wonderlijke houding' van sociaal-democraten en communisten Rechts zal nog even afwachten Tot zooiets is alléén 'n communisti- 6Che Raadsfractie in staat! Waartoe? Hiertoe: om 's middags een voorstel te helpen verwerpen om géén debatten te voeren; om 's avonds te ver klaren dat debat toch eigenlijk geen zin beeft; om als gevolg van dit nieuwe stand punt zelf een nieuw voorstel tot aanhouding te doen... en dan als klap op de vuurpijl... weer tegen dat eigen voorstel te stemmen! Het melodrama speelde zich gister af naar aanleiding van de nota van B. en W. over den financieelen toestand der gemeen te en de gevoerde besprekingen niet dc Regeering. Ook afgezien van het communistisch in cident was het daarmee al vreemd geloo-- pen. een verklaring af te leggen. Deze was twee-ledig. Allereerst gaf do burgemeester „in a nutshell" nog eens het standpunt van B. en W. weer: de positie van Rotterdam is moeilijk, er is altijd zuinig geleefd in het gemeontebeheer, wil de Regeering toch verder gaande bezuinigingen, dan kan dat alleen door uitzonderlijke maatregelen, maaronder spr. nu nader preciseerde „het afsnijden van veel, dat altijd tot de taak der gemeente Is gerekend en waaruit ont slag van personeel zou voortvloeien". Het tweede deel van 's voorzitters ver klaring behelsde de behandeling van het agendapunt. Er hadden spr. stemmen be reikt, dat het beter was om, hangende het overleg met de Regeering, niet te debattee ren. De burgemeester liet doorschemeren, dat hij tegen aanhouding van de nota tot een geschikter moment geen bezwaar had, maar hij liet een beslissing daarover ge heel aan den Raad over, met de mededee- ling, dat hij zoo noodig de vergadering tijdelijk zou schorsen, als zou blijken, dat géén eenstemmigheid bestond. Men kon het dan in de pauze zien eens te worden over de vraag: debatteeren of niet. re houding,van Rechts De voorzitter van de Rechtsche Raads fractie, de heer Ni vard heeft vervolgens ln het kort het standpunt van Rechts uit eengezet. Dat standpunt kwam hierop neer: B. en W. voeren overleg met de Regee ring over de vraag op welke wijze tot een sluitende begrooting moet worden geko- Dat overleg is niet beëindigd. Han gende dit overleg kan het de positie van n W. nooit versterken maar wel ver zwakken, indien tussclientijds een Raads- debat over alles en nog wat wordt gehou den. Over de nota van B. en W. zou veel zijn te zeggen, maar uit overweging, dat het gemeentebelang vóór moet gaan, wilde men van Rechts het debat aanhouden tot een in dit opzicht geschikter tijdstip, te- moer omdat de nota geen sluitsteen had in den vorm van afgeronde voorstellen. Aan B. en V/. verzocht spr. om ten aan nen van de gewisselde correspondentie met de Regeering zich niet te bepalen tot een uittreksel van de brieven, maar die in hun geheel te publiceeren. De revolutie wil agitatie Zooals te venvachten was, kwam tegen dezen opzet bezwaar van revolutionaire zijde. De heer Menist vond, dat het nu juist een prachtig oogenblik was om de onderhandelingen met de Regeering te doen kruisen met het innemen van eeri protesthouding tegen de Regeering en de heer Reuderink viel hem aan- 6tonds bij. Alles hing af van de vraag, wat de groot- ete fractie in den Raad zou doen. De heer Donker kwam na lang wach ten af met een buitengewoon aarzelende verklaring. Kon de Rechtsche Raadsclub zeggon, dat ze zich in vertrouwen achter het college van B. en W. stelde, dan was er wellicht reden tot uitstel van het debat, maar dan moest daarover ook eenstemmig heid zijn bij heel de Raad. Nu echter de heeren Menist en Reuderink bewezen had den, dat die eenstemmigheid er niet was, zou het toch maar het beste zijn wèl te debatteeren. Een allerwonderlijkst standpunt De sociaal-democratische fractie is on ders niet zoo bijster consciëntieus als het er om gaat de revolutionaire leden in den Raad alleen te laten staan. Ze doet dat met een zekere gretigheid. N u werd de meening van de heeren Menist en Reuderink op een apothekers- weegschaal afgewogen. Daarmee moest toch vooral rekening worden gehouden, want zonder hen was de Raad niet een stemmig! De heer Nivard kwam in tweeden termijn verduidelijken, dat juist het optre den van de ultra-revolutionairen kon lei den tot een verzwakking van de positie van B en W. in het overleg met de Re ring, maar op deze verduidelijking ging men liever niet in. Dat van Pechtsche zijde de oprechte po ging kon voorzitten om 't gemeentebelang te dienen, scheen niet te worden aanvaard. Suggesties over eventneele suggesties Wethouder De Zeeuw kwam zolfs op het slimme idee, dat het vragen om publi catie van de volledige correspondentie eer opzetje van de oppositie was. om bij het publiek den Indruk te vestigen, of B. en W. iets hadden te verbergen. Bovendien zou, als de wethouders thans voor Voorstel om niet te debatteeren zoude» stemmen, daaruit kunnen worden opge maakt, dat ze oen debat schuwden. Uit dit alles bleek een zoo angstig wan trouwen, dnj het volkomen begrijpelijk Werd, dat het Rechtsche voorstel om nu niet te debatteeren geen voldoende steun Zou vinden. In die angst-psychose kwam men er soc.-democratische zijde ook toe om de re volutionaire elementen hij te vallen, toen fieze hoonend begonnen te roepen, dat men bij Rechts voor 'n debat ovor de gemeente- financiën bang zou zijn! Volgens verwachting werd een na de •schorsing door de heeren Dutilh, Nivard, Haneinaayer en Nelenuins ingediend voorstel om de nota van B. en W. voorloo- ptg „tor visie" te leggen, op het nippertje verworpen f2021). Debatteeren„In de ruimte" Zoo gingen we 's middags naar huls in de wetenschap, dat er 's avonds zou wor den „gedebatteerd". Waarover? Dat wist niemand. Er lagen geen voorstellen van B. en W„ de correspondentie met de Regeering wa-» niet beëindigd, over de kwestie van de liaventarieven hing nog steeds een geheim zinnig waas. Maar gedebatteerd zou er worden! Totdat 's avonds de heer Reude rink, Üie 's middags vóór debatteeren was geweest, tot het helder inzicht kwam. dat het toch al to mal was dit te doen. na dat zoo juist de burgemeester had mede gedeeld, dat B. en W. de gevoerde corres pondentie,- zouden publiceeren, óók al te mal, nu heel de Rechtsche Raadsclub had erklaard, uit overwegingen van gemeente belang te zullen zwijgen. Enfin: aan malligheden zijn We in de Rotterdamsche Raad wel gewend. Hot enfant terrible van den Raad. de heer Van B u r i n k, die met een sterk <pgezwollen gezicht in z'n stoel zat en tot 's avonds geen woord had gezegd, kon het toch niet onder zich laten, den heer Reu derink het advies te geven: dien dezelfde motie in, die Je 's middags hebt helpen re nverpen. En waarlijk: de communist deed het ook! Afgrijzend stilzwijgen in de socialistische hoek! Nu zou tóch niet worden gedebatteerd, terwijl men zoo gaarne het publiek had wijs gemaakt, dat de Rechtsche groepen „bang" waren voor een debat. Nóg kwam er een sprank van hoop: nijdig verklaarde de heer Schaap zich ls een der eerste stemmers tegen het ooi-stel van zijn fractiegenoot. Die op z'n beurt scheen zeer geschrokken •ver zijn daad, temeer, nu zijn adviseur "an Burink heelemaa! niet lachte als een boer die kiespijn heeft Van schrik stemde hij daarom maar tegen zijn eigen voorstel. De eenheid in de fractie was dan ten minste bewaard. De stemmen stakenl Het mocht echter niet baten: wethouder Brautigam bleek nog niet aanwezig te zijn en dus staakten de stemmen over de rnotie-Reuderink (2020). Als gevolg daarvan weer zal nu over veertien dagen opnieuw moeten worden ge stemd over de vraag, of het debat al of niet zal worden aangehoudentot op dien dag. Wethouder De Zeeuw, listig als van ouds, probeerde nog den Indruk te vestigen of er verschil bestond tusschen hot Recht sche standpunt van 's middags en van 's avonds, 's Middags zou men het ge meentebelang als motief hebben gesteld oor uitstel voor onbe paalden tijd, avonds zou men uitstel voor twee .'eken hebben bepleit op grond van het feit, dat de correspondentie nog moest wor den gepubliceerd. Deze beschouwing was wat Al te gewild. Wie voor uitstel is totdat de voorstellen van B. en W. ter tafel liggen, kan zeer wel een voorstel ondersteunen om alvast een uitstel van twee weken te verkrijgen. De zaak staat zoo, dat B. en W. thans hard werken om met de Regeering tof rereenstemming te komen. Gelukt dat binnen veertien dagen, des te beter. Gelukt het niet binnen veertien dagen, dan blijven de Rechtsche motieven tot uitstel an debat onverminderd van kracht. BINNENLAND Geldersche Christelijke Werkgeversclub Te Apeldoorn opgericht Deze week vond te Apeldoorn in hotel Bloemink de oprichtingsvergadering plaats der Geldersche Chr. Werkgeversclub als af deel ing van de Ver. van Chr. Werkgevers er Groothandelaren in Nederland. Voorloopig behooren alle leden uit de provincie Gelder land tot deze club, totdat in meerdere plaat- n in die provincie clubs zijn gevormd. De vergadering stond onder leiding van den heer J. W. Oldenhof, directeur der N.V. J. W. Oldenhof's Handel My. te Apeldoorn. De heer A. Borst. P^n. van Rotterdam, hield bij die gelegenheid een rede over het onderwep: „Principieels bezinning" Daarna zette de secretaris der U.W.V., heer Mr. A. H o e k e m a, in een korte causerie uiteen de principieele en practische beteekenis der (Jhristelyke Werkgeversveree- niging. Besloten werd daarna tot oprichting der Geldersche Chr. Werkgeversclub. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. W. G 1 d e d h o f voornoemd en tot secretaris de heer Mr. W. Doorn, directeur der N. V. Twentsche Bank, bijkantoor Apeldoorn. Als gevolg van de gevoerde propaganda trad een tiental nieuwe leden tot vereent- ging toe. NED. BOND VAN BOUWONDERNEMERS Particuliere huiseigenaren in groote nood Een amortisatie-fonds gevraagd De Ned. Bond van Bouwondernemers heeft gistermiddag te 's-Gravenhage een vergadering gehouden onder presidium van de heer A. van Kesteren, secretaris van dezen Bond. Deze betoogde in zijn openingswoord, dat de hulseigendom een offer van twee mil liard op het crisisaltaar heeft gebracht Voorloopig ls dat gtnoeg. De daden van de Regeering hebben deze groep in de meest penibele omstandigheden gebracht moet iets worden gedaan opdat voorkomen worde dat deze groep geheel te grondo gaat Hierna sprak de heer H. v. d. Sc haai, voorzitter van den Bond, over „Hulp aan Rede H. v. d. Schaar Spr. betoogt, dat met hulp wordt ge vraagd het mogelijk maken van de voort zetting van hot bedrijf. Uitvoerig belichtte spr. de gevolgen van de aanpassings-poü- tiek der Regeering, welke een wanverhou ding heeft doen ontstaan tusschen de op brengst der huren en de lasten, welke rus ten op den huiseigendom. Wat moet er nu gedaan worden? Sanee- ringsmaatregelen zijn immer in het alge meen belang en daarom gerechtvaardigd. Het woningoverschot zal uit de markt moeten worden genomen, gelijk op ander gebied ook geschiedt De huiseigenaar moet worden ontlast van de vaste lasten voor die leegstaande woningen, de rentelast en de aflossing voor deze woningen moet uit andere komen dan de zakken der huiseigenaren. Hetzelfde geldt voor 't opvangen van de huurverla- ging, waarvan zij niet alleen het slacht offer mogen worden. De onontkoombare lasten moeten ten koste van een anderen debiteur komen. De maatregel is moeilijk, maar zal moeten worden genomen, ook in 't belang der hypothecaire crediteuren. Fondsvorming ter opvanging van exploitatietekorten en verdeeling over een lange periode zijn noodig. Het huizenbezit toch blijft, ook al wor den de tegenwoordige eigenaars onder de economische wals verbrijzeld. Dezelfde ge dachte ligt toch ook ten grondslag aan den socialisatiebouw. De obligaties van het fonds moeten verhandelbaar zijn en de hypotheekbanken en de eigenaars moeten een deel van het hun uit de exploitatie toekomende uitgekeerd krijgen niet in con tanten maar in obligaties. Na deze rede werd uitvoerig van gedach ten gewisseld. Ten slotte werd met algemeen© stemmen besloten een motie aan de Regeering te zenden waarin wordt verklaard, dat het particulier bouwbedrijf en de particuliere huiseigendom zijn van zeer groote natio nale beteekenis, en dat deze bedrijven, med0 als gevolg van velerlei Ingrijpen van de zijde der Overheid, in den aller grootsten nood zijn komen te verkeeren, en Regeering dringend wordt verzocht maatregelen te treffen ter verlichting van ploitatielasUm in verhouding tot de da ling van de huurontvangsten. VERBOND VAN NED. WERKGEVERS Herdenking van het tienjarig bestaan Lnstrnmrede van den Voorzitter Het verbond van Ned. Werkgevers heeft hedenmiddag te 's Gravenhage een algemeene vergadering gehouden in Pulchrl Studio, waar het tweede lustrum werd herdacht De voorzitter van het verbond, de heer H. P. G e 1- derman CA.zn., heeft een jubileum rede uitgesproken, waaraan we hot vol gende ontleenen: Al zijn de omstandigheden allerminst roos kleurig, aldus spr., toch is er vreugde in ons hart, omdat de fusie der drie neutrale werkgeversorganisaties, waartoe in het na jaar van 1925 het initiatief werd genomen, een zoo volledig succes is geworden. Veel is het verbond verschuldigd aan dr. F. G. Waller, den vroegeren voorzitter, die in de eerste moeilijke jaren van het gefusio neerd bestaan met de heeren Redelé en Spanjaard met groote tact en doortastend heid leiding aan de verbondszaken heeft gegeven. Spr. herinnerde vervolgens aan de oprich ting in 1899 van de vereen, van Ned. Werk gevers. Voorts aan de oprichtnig in 1917 van het Verbond van Ned. Fabrikantenver- eenigingen en aan die ln 1920 van het Cen traal ndustrieel Verbond. Was het streven dezer drie vereenigingen in groote lijn het zelfde, in wijze van werken verschilde men soms en ook werd er veel dubbel werk ver richt Het was dan ook geen wonder, dat op fusie werd aangedrongen, welke tenslotte tot stand kwam. In 1926 werd te Amsterdam de eerste al gemeene ledenvergadering gehouden. In deze ergadering stelde dr. Waller in het licht, dat het "erbond zich tot taak stelt zijn denkbeelden omtrent de groote vraagstuk ken, die met de maatschappelijke welvaart in nauw verband staan, ingang te doen vin den zoowel onder industrieelen als ook bij de publieke opinie, terwijl hot Verbond als zijn roeping beschouwt een goede verstand houding te bevorderen tusschen patroon en arbeider. Werelds bestel is naar spr.'s diepe over tuiging naar geen vaste schemata te leiden Veel, zoo niet alles, zal afhangen van de kracht, die aan de samenstellende deelen wordt gegeven om naar eigen overtuiging en met eigen verantwoordelijkhei 1 de taak, die voor hen bestemd is, te vervullen. De overtuiging, dat er in elke samen leving voor de ondernemers een ge wichtige taak is we—-elegd, geoft de kracht de onderlinge samenwerking zooveel mogelijk te bevorderen en alles af te wijzen, wat een gezonde ontwik keling zou kunnen belemmeren. Een nieuw 10-jarig tijdperk gaan we tege moet Ook ai zullen moeilijkheden ons niet bespaard bl;iven. de overtuiging, dat wij el kaar ln dit Verbond de hand reiken en een drachtig daaraan het hoofd te bieden en voor onze goede zaak te pleiten, sterke ons bii den arbeid. In dit besef voort te werken aldus be sloot spr. is taak van ons Verbond, dat door U all<v" gesteund, nog veel kan berei ken in het belanr van het bedrijfsleven en daarmede tot heil van ons Vaderland. Volksraad Herziening wegverkeers-ordonnantle BATAVIA, 6 Febr. (Aneta). Bij de behan deling in eersten termijn van het voorstel wijziging wegverkeers-ordonnantie door den Volksraad, betoogt de heer Yo Heng Kam dat de ontwikkeling van bot motorverkeer in de Buitengewesten niet ondergeschikt moet worden gemaakt aan een mogelijke uitbreiding van het railverkeer. De heer Van Hasselt stemt ln met de voor stellen der Regeering, doch heeft bedenkin gen ten aanzien van de uitvoering van het stelsel van vergunningen. Hfj acht speciaal een juiste vaststelling van het verkeers- economisch criterium moeilijk. Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit Oprichting van een afdeeling Utrecht In het gebouw voor C S. B. kwamen gisteravond enkele kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit bijeen om tot oprichUng te komen van een af deeling Utrecht van den Chr. BonJ van Klelnliandelen in aardappelen, groenten en fruiL Namens het hoofdbestuur van dezen bond raren aanwezig de hoeren G. Bakker en G. H. W. Pickhard, uit Amsterdam. De ver gadering werd geleid door den heer J. den Duyn, voorzitter van de afd. Utrecht van de Chr. Middenstandsvereeniging. Vervolgens gaf hij het woord aan don heer G. Bakker. Deze sprak over het on derwerp: „Organisatie er- Chr. organisatie". Organisatie, zeide spr. is samenwerking. Bij don middenstand is daaraan weinig ge daan. Vooral onze tijd hert, dat organisatie noodig is. Meer en meer wordt merkbaar, dat de middenstand verzwakt. Onze vijand zit niet alleen in het groot winkelbedrijf en de coAperatie, maar schuilt ook onder onze eigen mcnschen Onze belangen worden nog niet voldoende behartigd. Er is een neutrale organisatie r een derde deel der middenstanders is daarbij slechts aangesloten. Gelukkig, want er moet ook plaats blijven voor een Chr organisatie, die haar kracht uit God en Zijn Woord put. Neutrale organisatie blijft een torenbouw van Babcl. Wij moeten de bestaande Chr. Midden standsorganisatie steunen. Zij is vertegen woordigd in den Middenstandsraad Orga- niseeren wij ons neutraal, dan vallen we de Chr. Middenstandsvereeniging Ln den rue nyn. en daarmede ook onszelf. Na een kleine pauze sprak de heer G Hollander over het onderwerp: „Loon naar werk". Spr. zette daarin principioe uiteen, hoe wij als Christenen in de rnaat- sch-rvpij dienen te staan. Naar aanleiding van heide onderwerpen werd gediscussieerd. Vele bezwaren kwamjn naar voren, speciaal van hen, die neutraal georganiseerd zijn. Ten slotte traden echtar alle aanwezigen tot de afdeeling toe. ook de voorzitter van de neutrale organisatie. Binnenkort komt de afdepling opnieuw bijeen, om een bestuur te kiezen. Uit het Westland Een breede betonlaag is aangelegd Het groote werk aan den Maasdijk is vol tooid; een breede betonlaag is aangelegd. Voor bet verkeer is een model-weg verkregen. Ongeveer een half jaar is de Maasdijk vi al het verkeer in de richting Maassluis omgekeerd afgesloten geweest. De omweg die moest worden gemaakt om in Rotterdam of Vlaardingen te komen was niet gering. Slechts de autobussen der W.SJÜ. mochten het werk passeeren. Van de chauffeurs op den dienst Naaldwyk-Maassluis-Delft zijn buitengewone prestaties gevergd. Zij hebben echter zonder beteekenende stagnatie en gevallen den dienst uitgevoerd; hoewel kele malen de bussen in den berm wegzakten omdat er bijna geen gelegenheid tot passeeren was. Doch nu is de volle breedte van den Maasdijk van een betonlaag voorzien. Er is meer ruimte verkregen, hetgeen voor de enorme drukte die vooral gedurende de zomermaanden heerscht, wel noodzakelijk was. De opritten, die er nog vele zijn, werden verbreed en verbeterd. Een groot bezwaar evenwel nog, dat er geen rijwielpad is, en vele wielrijders 's zomers van de drukke ver keersweg gebruik moeten maken. Mogelijk dat in de toekomst nog een parallelweg voor doel en voor het locale verkeer wordt gelegd. Hieromtrent bestaat trouwens nog geschil tusschen het gemeentebestuur Naaldwijk en de provincie Zuid-Holland, daar eerstgenoemde een bydrage voor den parallel weg onbillijk acht en de provincie zulks eischt. Tengevolge van dit geschil is vertra ging ontstaan in de uitvoering van den beton aanleg op het resteerende gedeelte van Maasdijk, zoodat later, wanneer overeenstem ming verkregen is, de weg nogmaals afge sloten zal worden. Het gedeelte dat dan nu vrijwel gereed is, moet nog worden afge werkt. In den bocht by Maassluis moet b. nog bestraat worden, doch binnen korten tyd zal het verkeer gebruik kunnen maken dezen nieuwen verkeersweg, die voor rbinding tusschen Rotterdam en het W land-Hoek van Holland van zooveel betee kenis is. GROOTE VECHTPARTIJ TE VOORSCHOTEN Tegen een der medeplichtigen 5 maanden geëischt In den namiddag van 13 Juni j.l. be gaf de aannemer G. A. K. uit Voor schoten zich naar het café van den heer Van der Lubben aldaar, om te in- formeeren of deze hem van diefstal van een zeil betichtte. De caféhouder verwees hem naar de zegslieden, de gebroeders V. en B. K. die zich bij de in aanbouw zijnde jachthaven bevonden. Op het terrein gekomen, traden de twee gebroe ders op K. toe en voegden hem de woor den „leelijke vuile dief' toe Een van hen hief een hamer op en sloeg K. daar mee K. op het hoofd Deze weerde zich af met een paal, welke in de nabijheid lag. Eenige personen meng den zich in den strijd, waarbij K. op den grond kwam te liggen en door het gezel schap zoodanig mishandeld werd, dat hij be halve twee hoofdwonden en een polskneu zing een hersenschudding opliep welke laat ste. naar het oordeel van een deskundige, an ernstigen aard was. Ter verantwoording geroepen Voor de Haagsche rechtbank hadden gis teren zoowel de gebroeders K. als de aanne mer K. zich wegens mishandeling te antwoorden. Een g'-oot aantal getuigen, die de vechtpartij hadden meegemaakt, was door het O.M. gedagvaard. Het eerst ston den terecht de gebroeders K. wegens mis handeling van den aannemer, die tegenover de getuigen charge, verklaarden, dat zij het eerst door den aannemer K. waren aan gevallen. Volgens een van de getuigen, zou deze laatste, na aanvankelijk tegen den grond te zijn geslagen, weer opgestaan zijn en vervolgens met een koolmes op de ver dachten zijn afgekomen. Een hond opgehitst Nadat nieuwsgierig publiek van het terrein verwijderd was, zou de verdach te B. K. den aannemer K. in koelen bloede met den hamer hebben mishan deld. Ook werd een hond tegen den aan gevallene opgehitst. Het dier hield de zen vast, waardoor eenige personen ge legenheid kregen zich op den man te werpen. Een van de getuigen verklaarde, dat, in dien hij den hond niet onschadelijk zou heb ben gemaakt, de gevolgen nog veel ernsti ger zouden geweest zijn. De gebroeders zou den ook het publiek, dat zich op het ter rin had begeven met den hamer hebben be dreigd. „Alles was gelogen" Dc verklaringen van de getuigen 6 charge kwamen vrijwel met elkander overeen, doch de heide verdachten heetten alles gelogen en beweerden, dat zij de aangevallenen waren. Een van de getuigen, die zich met de vechtpartij bemoeid had en den hond op hitste. verklaarde, dat er geen huls was, dat er geen kans was, dat de aannemer K. door een van de gebroeders K. werd geraakt. Vol gens deze getuige zou K. de overhand heb ben gehad, welke verklaring de president onzin noemde. Eenige getuigen décharge verklaarden niet te hebben gezien, dat verdachte V. KL toen K. nog op den grond lag, deze met een hamer heeft geslagen. De caféhouder Van der L., dien er op ge wezen werd, dat een reeks getuigen anders hadden verklaart, beweerde, dat zij allen hebben gelogen, want die getuigen hebben slechts een vaag gezicht op het terrein kun nen hebben waar gevochten werd. Uit zelfbehoud Verdachte B KI zeide, dat hij door K. is aangevallen en dat hij zich met den hamer trachtte te verweren, terwij) verdachte V. KI. zeide dat hij zijn broer heeft ontzet Hij ontkende K. nog te hebben geslagen, nadat deze was gevallen. Requisitoir schuldig gemaakt Het slaan met den hamer na de eerste vechtperlode was onnoodig en ongemotiveerd want or was geen sprake meer van noodweer. Tegen hem is een strenge straf noo dig en spr. vorderde dan ook diens ver oordeeling tot vijf maanden gevange nisstraf. Verdediger vraagt vrijspraak Mr. Blokland uit Leiden betoogde, dal hier ten aanzien van V. KI. wel van nood weer moet worden gesproken. Deze toch heeft zijn broer, die niet tegen K. opkon, wil len ontzetten. Deze staat als driftig en gewelddadig be kend, bovendien is het niet bewezen, dat hij geheel weerloos zou zijn geweest. Pleiter vroeg vrijspraak voor B. KI. en waar ten aan zien van V. KL noodweer moet worden aan genomen, vroeg pleiter ontslag van réchta- vervolging, subs, vrijspraak. Uitspraak 20 Februari a.s. Een geraffineerde oplichting Men meldt ons uit Sliedrecht: Bij den muziekhandelaar M. in wijk B. vervoegde zich een koopman die voorgaf een harmonica te koopen. De koopman wil de deze niet zoo direct mede nemen zonder te betalen en vroeg of hij deze op zicht even mee naar huis mocht nemen. De win kelier vont! dit geen bezwaar en liep met den man. die het muziekinstrument droeg, mede. In de Tromstraat werd door den koopman aan een deur gemorreld en toen niet opengedaan werd. zeide hij even achter het huis om te loopen om de voordeur te ontsluiten. M. zou dan wel even wachten. Terwijl de winkelier wachtte, was de koop man door een steeg verdwenen, spoedde zich naar den garagehouder K. en verzocht hem direct naar Gorinchem te rijden. K.. die geen achterdocht koesterde, reed met een flinke gang den koopman met z'n instru ment naar Gorinchem. terwij] M. nog Steels aan de deur stond te wachten. Tenslotte werd M. het wachten rnoede. informeerde eens en toen bleek hem dat men van geen koopman afwist. Het lag er dus duimen dik op, dat M. was opgelicht Hij spoedde zich naar de politie, die draadloos een signale ment van den koopman verspreidde en dat zijn aanhouding werd verzocht. Tot op he den is de man nog niet opgespoord. DE VONK UIT DE PIJP Te Gouda is op het bovenhuis aan d* Karnemclksloot, bewoond door den werk loozen meubelmaker L. D. Barendse gister middag brand ontdekt Voorbijgangers en omwonenden zagen rook door de spleten der ramen komen. Zij belden aan de wo ning doch kregen geen gehoor, aangezien B. en zijn vrouw afwezig waren en zich niemand in het pand bevond. De brand weer werd gewaarschuwd. Met twee stra len op de waterleiding begon zii de blus sing. Het vuur woedde hoofdzakelijk in het alcoof tusschen de keuken en de woon kamer. Binnen een half uur waren de vlammen gebluscht Het alcoof en de inventaris had den ernstig van het vuur geleden. In keu ken. woon- en voorkamer is heel wat water schade ontstaan. Alles bij elkaar bedraagt de schade, welke door verzekering wordt ge dekt. enkele honderden guldens. De brand ls uitgebroken in een kleerkast In het alcoof. Waarschijnlijk zijn enkele vonken uit de pijp van B. tusschen de klee- ren gevallen, toen hij er een kleedingstuk heeft uitgehaald. Jhr. Mr. Van Asch van Wijck, requisitoir nemend splitste de vechtpartij in twee dee len, drukte er zijn verwondering over uit, dat alles nog zoo goed is afgeloopen. Deze zaak zwemt in het aantal getuigen, dat ver klaard. dat V. KL K. heeft geslagen nadat 0...0 deze buiten gevecht ls gesteld. Deze laatste Chr. kantoor- en handelsbedienden hooptj is een opvliegend man, blijkens de inlichtin- Zaterdag 21 Maart a.s. in het gebouw van K. gen van de politie. Hier is sprake van een en W. te Utrecht haar 28ste algemeene ver- aanval met tegenaanval, zonder dat een gadering te houden. van de partijen zich op noodweer kan be- In de morgenvergadering worden de huis- roepen. B. Kl. heelt zich slechts aan gewone (zij telt nu" 21 leden) of het bestuur houdelijke zaken «jaarverslagen, verkiezingen mishandeling schuldig gemaakt, zoodat van kiesvereeniging twee leden aan wil wyzen :.d.g.) afgehandeld. In de middagbijeenkomst hem met een geldboete van f 30 subs. 30 da- om zitting te nemen in haar bestuur. Vervoi- half 2 hoopt Dr. C. Beekenkamp m tel gen volstaan kan worden. Wat V. Kl. betreft Igens werden nog enkele punten besproken I deze heeft zich aan I naar aanleiding van de gemeentepolitiek. ALGEMEENE VERGADERING VAN CHR. HANDELSREIZIGERS „Ordening", door Dr. C. Beekenkamp De nationale vakgroep van handelsreizigers •agenten in de Ned. Vereeniging leiden: „Ordening". UIT DE A.R. PARTIJ ALBLASSERDAM. De A.-R. kiesvereni ging „Oranje" kwam in ledenvergadering bijeen. Door den heer B. van Duinen werd ingeleid een onderwerp over „Ordening 2", waarop een uitvoerige bespreking volgde. LEK KERK ERK. De jaarvergadering van de A.-R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werd door den voorzitter op de ge bruikelijke wyze geopend. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek, dat 6 leden hadden bedankt en 7 leden zich aansloten. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de kas sloot met een batig saldo van f 28.57. De heer A. Buizerd sprak over „Op het fundament", waarop bespreking volgde. De aftredende bestuursleden, de heeren T. Berger en G. (J. Klerk, werden herkozen. Zy namen hun benoeming aan. By rondvraag verzocht de propagandacluu 5000 nieuwe abonnês voor 15 Februari a_s Zend deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123. Leiden Hiermede verzoek Ik U ïn te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar NAAM: ADRES: kwartaal*) week kwartaal week kwartaal De aanbrenger (ster) week ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt NA De werver» kunnen aob'areenvolgens hun nieuw» abound*» aan on» opzenden. Op on» bureau wordt nauwkeurig alle» penoteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3