TSÊBiï IBIS SHAG DUITSCHLAND WAPENT ZICH Dobbelmann lekker ...man! VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland PARLEMENT EN KERK Anglikaansch Gebedenboek in 't geding {Van onzen Londcnschen correspondent) Woensdag heeft do Synode van de En- gelsche Kerk het debat over het rapport betreffende de verhouding tuBSchen Kerk en Staat uitgesteld tot de Juni-vergadertng van dit jaar. Het blijkt dat de meeningen nogal verdeeld zijn. De aartsbisschop van York, dr. Temple. Wees erop dat het Parlement bij zijn ver werping van het gebedenboek gebruik maakte van zijn sinds 1662 verkregen recht. De synode heeft geen wetgevende tw yoegdheid, zij mag alleen maar het schema vaststellen van de wetten, die door het Par lement worden behandeld De laatste daad van het Parlement heeft «chter, volgens spr., een nieuw precedent geschapen voor de toekomst, u.l. dut het Wereldlijk gezag te beslissen heeft over godsdienstige, kerkelijke zaken Zoolang de Kerk, aldus spr„ onbekwaam was in het vaststellen van haar handel wijze ten opzichte van datgene, dut het incest centrale is van haar bestaan, was het voor de leden der Kerk onmogelijk om steeds dat sterke besef te hebben van een Kerk als lichaam, waarvan zij de leden Waren. De Kerk werd in de praktijk een [verzameling van individuen, meer of min der sterk aan haar gehecht. Hij was één van degenen, die een sche»- iding verkiezen boven een onbepaald voort duren van de tegenwoordige verhouding tusschen Kerk en Staat Deze verhouding berust op een wet die verouderd is. Spr. ried aan voort te gaan met deze saak in vriendschap en waardeering voor elkander en niet een strijd te doen ont branden, die de Kerk in twee kampen ver deelt De Kerk behoort na te gaan wat het beste Voor haar is, niet wat vlug en gemakkelijk bereikt kan worden. Er waren waardevolle dingen in de te genwoordige verhouding tusschen Kerk en Staat; een abrupte scheiding van deze ban den zou gevolgen met rich medebrengen, .welke niemand kan overzien. Aan de andere kant is het steeds meer duidelijk geworden, dat zij die de Naam ivan Christus belijden zeker behooren te zijn van hun deelgenootschap ln Zijn Lichaam, gereed om schouder aan schouder te staan en met elkander te kunnen be raadslagen of beslissingen te nemen in het aangezicht van, en als het noodig mocht ïjjn, tegen de wereld. Zij wenschen de Kerk nationaal, maar piet minder wenschen zij, dat de Kerk vrij zal zijn in het volgen van de uitspraak Tan Gods Heiligen Geest in het hart van baar dienende leden. De Bisschop van Durham was van mee ning, dat de voorstellen van de commissie nooit de goedkeuring van het Parlement zouden ontvangen. Spr. noemde de voor stellen van de commissie theoretische schema's, die volgens hem alleen de bedoe ling hadden om de gedachten van Engel- ®ehe Kerkmenschen af te leiden van de Ware beteekenis van het huidige vraagstuk nJ. de scheiding tusschen Kerk en Staat. De Engelsche Kerk blijft achter op het tooneel als de ©enige overgebleven natio nale kerk. Het was de eenige overgebleven schakel van iets dat eens universeel was maar in de moderne verhoudingen onmoge lijk is gebleven in land na land. De risico van scheiding zijn volgens spr. Werk overdreven. Spr. noemde het Parle ment thans het mondstuk van de Engel sche Kerk. Een geestelijke gemeenschap moest volgens spr. vrij zijn en had tot taak het uitdragen van het getuigenis van den Heiligen Geest, i Lloyd George en het i koloniale vraagstuk Bedenkelijke begripsverwarring! Zooals wij reeds berichtten, Is in het Britsche Lagerhuis door de Labour-afge vaardigden Lansbury en Salter het pleit gevoerd voor een billijker verdeeling van grondstoffen, en voor het bijeenroepen van een conferentie, welke de problemen tier wereldeconomie aan een onderzoek zou moeten onderwerpen, teneinde door het voorbereiden van een economische pa cificatie een basis te leggen voor den Wereldvrede. Ook Lloyd George heeft rich in deze bespreking gemengd, doch mogen wij het verslag van de „Times" gelooven, dat op 'dit onderwerp wat uitvoeriger ingaat, dan beeft deze woordvoerder, die zich reeds tijdens de Versailler beraadslagingen on derscheidde door een verbijsterend deficit aan geografische kennis, woorden gespro ken, welke in dit debat wel heel zonder linge argumenten hebben gemengd. Lloyd George dan verklaarde, niet te gelooven aan de mogelijkheid van we reldvrede, tenzij zij de verdeeling der man daten herzagen. België, met een bevolking van 7 of 8 millioen zielen, had het beste gedeelte gekregen van Duitsch Oost Afrika. Het bezat de heele Congo. Portugal, met een kleine be volking, had millioenen vier kante mijlen verworven. Neder land was in dezelfde positie. Blijkbaar is het den redenaar ontgaan, bet woord gaat weieens uit zonder begelei- ding der gedachte, dat er verschil be staat tusschen verworven koloniën en man daatgebieden, welke laatste bij de liquida tie van de oorlogserfenis aan enkele oor logsdeelnemers in beheer werden toever trouwd. Ook Sir Austen Chamberlain heeft Lloyd George daarop attent gemaakt. Deze ging echter onverstoorbaar verder, dat de genoemde landen tropisch gebied hadden gekregen, terwijl Duitschiand dit geheel en Italië het goeddeels moesteD ont beren. Hij geloofde niet dat men vrede in de wereld zou kunnen maken, tenzij men alles naties in vriendschappelijken geest tegemoet kwam en hij zeide, dat het Brit sche Rijk bereid was, de kwesties van de mandaten te herzien. Waar het op herzien aankomt, zal het van belang zijn. dat zekere politici bij zich- lelven aanvangen; een man als Lloyd George zou in staat zijn door begripsver warringen de internationale toestand nog meer gecompliceerd te maken, dan hij bui tendien reeds isl DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Geen Britsche dum-dum kogels Het secretariaat van de Volkenbond heeft een lange nota ontvangen van de Britscho regeering met betrekking tot de Italiaan- he beweringen, volgens welke de Abes- sijnen gebruik maken van dum-dumkogels. die hun door Britsche firma's geleverd zijn. In de nota wordt categorisch ontkend, dat eenige firma in het Vereenigd Konink rijk de Abessynsche regeering voorzien heeft van dum-dum. of explosieve munitie oor militaire doeleinden. De nota herinnert aan de buitengewoon strenge controle, die door de Engelsche re- geering wontt uitgeoefend over do uitvoer in munitie en oorlogsmateriaal. Voorts ordt de nadruk gelegd op het bekende feit. dat ieder ontplofbare kogels kan ver vaardigen uit gewone kogels door een in keping in de top te maken. Aan het einde van de nota wordt aan 't Volkcnbondssecretariaat verzocht, dit docu ment. dat een gedetailleerde weerlegging he. vat van de roekelooze en ongemotiveerde aard der Italiaansche beschuldigingen, te laten rondgaan bij alle leden van de Vol kenbond. Hospitaalschip in Napels Het hospitaalschip „California" is te Na pels aangekomen uit Oost-Afrika met 200 zieken aan boord. De Prinses van Piemont heeft zich aan boord begeven om de zieken te l>ezoeken. Mot hetzelfde schip waren verscheiden buitenlandsche journalisten gearriveerd. De Zweedsche ambulance Stefani seint; Het aantal patronen, dat gevonden is in de vrachtwagens van het Zweedsclte Roode Kruis, die achtergelaten werden hij Wadara bedraagt 20.000. De patronen zijn geteld door het Italiaansche commando. Dit aantal aldus voegt het agentschap hieraan toe is zoo hoog, dat do patronen klaarblijkelijk niet alleen konden dienen voor de enkele verdediging van het sani taire personeel, zooals de Zweedsche regee- ring beweert. De overweging van een olie-embargo Loopt het op niets alt? De commissie van deskundigen voor het petroleum embargo heeft te Genève een ple naire zitting gehouden. De rapporten van de subcommissies voor transport kwesties en voor vervangraiddelen, werden aan een eer ste bespreking onderworpen. Wat het transportprobleem be treft, zijn de deskundigen tot het resultaat gekomen, dat een enkel transport-embargo, zonder deelneming van de Vereen. Staten, geen effect zou hebben. Wat de vervangmiddelen aangaat, geeft het bijeengebrachte statistische mate riaal niet voldoende aanleiding tot conclu sies. Het rapport wijst er echter op, dat een groot deel van de Italiaansche behoefte ge produceerd kan worden in niet aan de sanc ties deelnemende landen, waarbij onderzocht zou moeten worden, in hoeverre deze lan den met het oog op hun eigen behoeften, le veranties aan Italië zouden kunnen doen. De rapporten der andere subcommissies wor den eerst over enkele dagen verwacht In verschillende kringen wordt erover ge sproken, dat de deskundigencommissie vóór het redigeeren van haar rapport, een pauze ongeveer veertien dagen zal houden, en dat de beslissing eerst in Maart zou vallen. De pauze zou gebruikt worden om het ge- heele materiaal toe te zenden aan de regee ring van de Vereenigde Staten, met met uitr drukkelijke verzoek een standpunt te be palen. Daar de kansen van de nieuwe Amerikaansche neutraliteitswet ook in Genève zeer klein geacht worden, zijn er velen, die verwachten, dat de werk zaamheden der deskundigen geen di recte practische beteekenis zullen krijgen. Gifgas tiet meest menschelijke wapen? De commandant der afdeellng pioniers van het Engelsche leger, generaal-majoor Thuil- lier, heeft een rede gehouden voor het Engelsche militaire Instituut, waarin hij zijn mecning te kennen gaf over het gebruik vaq gifgassen in een oorlog. Hij zeide, dat de in 1921 door Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Italië en Japan gesloten en sindsdien door 38 landen geratificeerde overeenkomst, om geen gif gassen of andere chemische middelen te ge bruiken, een betreurenswaardig accoord is. ellt accoord, aldus de generaal, is geïnspi reerd door een valsche gevoeligheid, die geen rekening houdt met de feiten en de werkelijke eischen van menschelijkheid. Gas is verreweg het meest menschelijke van alle in den oorlog gebruikte wapenen. Indien men den oorlog als onvermijdelijk aanvaardt, dn is dat wapen het meest humaan, dat met het geringste verlies aan menschenle- vens en met het minste leed tot een be sing leidt. Het gebruik van explosieven en machine geweren is minder humaan dan dat van gifgassen, aldus generaal Thuillier. Syrië blijft woeligl Ziekenhuispersoneel verwaarloost de gewonden Uit Damascus wordt gemeld, dat een aan tal artsen en verpleegsters van het natio nale ziekenhuis is gearresteerd, wijl zij de hun toevertrouwde politie-officieren en sol daten, die tijdens de jongste onlusten wer den gewond, niet met de noodige zorg heb ben verpleegd. Het bericht over de zoogenaamde slechte behandeling van Fransche officieren zou ln Damascus groote onrust hebben verwekt Dat de toestand in Syrië nog allesbehalve rustig is, blijkt we! uit het feit, dat de win keliers het neg steeds niet wagen, hun za ken te opener». Ingeval zty dit wel doen, zijn binnen korten tijd de ruiten verbrijzeld. Óp verschillende plaatsen der stad. zijn commu nistische vlugschriften verspreid. Talrijke winkeliers en andere zakenlieden zijn tenge volge van de onlusten failliet gegaan. De Fransche consul-generaal in Jerusalem heeft den hoogen commissaris in Beiroet verzocht, den verkoop van de in Palestina verschijnende Arabische bladen te verhinde ren, omdat deze bladen anti-Fransche pro paganda voeren. WAT GEBEURT ER BIJ ONZE OOSTGRENS? Opzienbare tnededeelingen van een Amerikaansch journalist Vliegvelden, autowegen en militaire kampen worden aangelegd Edgar A Mowrer is Parijsch corres pondent van de Chicago Daily News en leider van de Europeesche dienst van dat blad. Hij schreef het bekende boek „Ger many puts the clock back" (Duitschiand zet de klok terug), hetgeen indertijd veel opschudding verwekte. Het nieuwe Hitier- bewind in Duitschiand heeft hem deze pu blicatie indertijd zeer kwalijk genomen. Thans heeft het de aandacht van den heer Mowrer getrokken, dat onze Regeering een wetsontwerp voor een weerfonds van 51 millioen bij de Kamer heeft ingediend. Hij toog op onderzoek uit, teneinde te weten te komen, wat de reden hiervan was. Zijn bevindingen heeft hij gepubliceerd in een tweetal artikelen in de Chicago Daily News, waarvan het „Vaderland" het eerste heeft opgenomen en waaraan we de vol gende bijzonderheden ontleenen: Mowrer, die een van de moest bekende Amerikaansche journalisten is. kwam tot de ontdekking, dat het Nederlandsche volk on gerust geworden is over de herbewapening van Duitschiand. Nederland is tot de con clusie gekomen, dat het wel eens gedaan kon zijn met de tijd van een met succes toegepaste neutraliteitspolitiek. Als er weer een oorlog uitbreekt tusschen de reuzen West-Europa, loopt Nederland gevaar er onweerstaanbaar in betrokken te worden evenals België in 1914. .Ais ge weten wilt. waarom de Nederlan ders zich onbehaaglijk gevoelen, moet ge zien te weten te komen, wat de Duitschers vlak bij onze Oostgrens uitvoeren". Mowrer heeft die raad opgevolgd en kwam het volgende te weten: Lnchtbases en landingsvelden Binnen 60 k SO k.m. van de Nederland sche grens bezitten de Duitschers op zijn minst 15 ..officieelo" vliegcentra. Die te Wesermunde en Wilhelmshafen aan beide oevers van de mond der Weser en op de eilanden Norderhev, Borken, Langeroog Wangeroog dienen voor watervliegtuigen. 9 andere, Wesermunde. Osnabrtick, Munster Gelsenkirchen, Dortmund, Dusseldorp. Mühlheim en Keulen, liggen zuidwaarts verspreid in een soort ketting, evenwijdig aan de Nederlandsche grens. Deze 15 centra vormen een aanzienlijke constellatie ter be schikking van militaire of andere piloten, die van Duitschiand westwaarts koers zet ten. Bovendien zijn er nog 24 andere velden voor „sportvliegers" geïdentificeerd. Deze liggen op de volgende punten: Berge by JARENLANG SLECHTE SPIJSVERTERING Na voelt bh zich 10 jaar jonger „Sinds einde 1918 tot twee jaar geleden, heb ik geleden aan een slechte spijsverte ring. Ik heb alles geprobeerd waar ik maar hoorde en toch leed ik steeds aan indi- den rug en een gevoel van usriese, Minnen, unpen, wansnoine. ,en opgeblazenheid. Toen heb ik Kiuschen Salts ithvesten van Linden. Nienborn. ten noor- j Se.f,,robe"d z°ulk bu"" n en ,ve.ten van Rnre.teinlnrt 11 te, 1 willen. Ik vaar at 4J Jaar en ik ben gewend aan het ruwste voedsel. Kruschen Salts heeft mijn leven tot een plezier gemaakt. Ik kan Wilhelmshafen. Bredehom hij Varel, Olden burg, Meppen. 20 k.m. van de Nederlandsche grens, Cloppenburg. Quakcrbtirch. Vechta, i Kalkriese, Minden. Lingen, Klausheide. westen van Burgsteinfurt, 11 k. an Nederland. Bielefeld. Halle ten noord westen van Bielefeld. Dettmold, Krefeld. Duisburg. Wescl, Glndhach, Aken. Duren en een beetje verder oostwaarts Paderborn en Marburg. Nleawe en versterkte garnizoenen Het borstel van de krijgsdienst heeft een sterke concentratie van Duitsche troepen noordwaarts tengevolge gehad, veel verder dan vóór den oorlog 1914—1918 het geval was. Een deel van de nieuwe garnizoen-1 steden ligt bitlnen de Nederlandsche sfeer. Het zijn Lingen. Rheine .Lippstadt. Hamm, Iserlohn. en Osnabrürk. Paderliorn en Mun ster waren allang militaire steden, maar onlangs werden de garnizoenen versterkt Te Ilrdineen, ten zuiden van Duisburg, is een nieuwe brug, naar het heet meer dan 80 voet breed, over de Rijn geslagen, precies waar de toegang het gemakkelijkst is tot de Nederlandsche uitspringende hoek van Ven- lo op een afstand van ongeveer 20 mijl. Nog treffender zijn de nieuwe autowegen vervat in het niet openbaar gemaakte Hit- ler-plan, welke grootendeels leiden naar de Nederlandsche grens o.m. tegenover En schedé en Zuid-Limburg. Als dit plan dat nu nog op papier staat voltooid is, zal het een van de snelste middelen vor men tot concentratie van zwaar verkeer naar een ander land met minimum verlies aan tijd. Op verschillende punten langs de Duit sche zijde van de Nederlandsche grens zijn geluidwaarschuwers opgesteld voor 't snel melden van naderende vliegtuigen. Elders is een aantal afdeelingen „spoorwegpolitie" gelegerd, in stellingen buiten de voornaam ste verkeerscentra In op zijn minst twee plaatsen hebben Duitsche bewoner? de aan leg van opmerkelijke betonnen plat forms op verrassend groote schaal uitgebracht. Werk- en andere kampen Tenslotte vestigt de schrijver de aandacht op niet minder dan 59 werkkampen in de nabijheid van de Nederlandsche grens, waar de Duitsche jeugd wordt opgevoed tot een groot aantal lichamelijke, zedelijke, poli tieke en militaire deugden en waar zij oogcnschijnlijk bezig is met verschillende soorten nuttige arbeid, zooals droogleciren van moerassen, etc. In de buurt van Mep pen bevinden zich niet minder dan 19 van deze kampen, bij Bentheim nog vier. Verder zijn er o.m. vijf in het district Goch, Gel- dern, tien ten Zuiden en Zuidoosten van Venlo. twee bezuiden Geilenkirrhen en twee ten Zuiden van Aken. Noordwaarts ligt Rhede. zoo dicht hij de grens, dat Neder landers met fijne zenuwen meenen, dat zij, als de wind Westwaarts blaast, de stem men van de gevangenen hooren. Dit alles heeft, zoo besluit de heer Mow rer, de kalme Nederlanders met zortr doen vervullen. Zijn conclusie luidt dan ook. dat „het bedaardste en vredclievendste volk van Europa in ongerustheid is geraakt", en dat bij een nieuw internationaal conflict er heel wat minder kans is, dat Nederland de dans ontspringt. U de verzekering geven, dat ik piij jaar jonger voe] en veel frisseher. Voor die paar guldens per jaar, die Kruschen kost, zou ik het niet willen missen". J. F. B. te C. De oorzaak van Uw Indigestie is, dat Uw inwendige organen hun werk niet naar be hooren verrichten. Uw voedsel, in plaats van verteerd en door het lichaam opgenomen te worden, wordt in Uw maag en darmen op gehoopt en veroorzaakt daardoor schadelijke stoffen. Deze gifstoffen zijn niet alleen aan leiding tot lastige indigestie, maar zij onder mijnen Uw gezondheid, infecteeren Uw ge wrichten met rheumatiek en jicht en maken den weg vrij voor een menigte andere ziek teverschijnselen. Kruschen Salts heeft een onmiddellijke aansporende werking op de inwendige organen, waardoor alle schadelijke stoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar j alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent j. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam. voorkomt. VOORDE PIJP «OOKl IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Vliegtuigbotsing boven München Vallende toestellen dooden voorbijgangers Gistermiddag omstreeks vier uur zijn twee kleine vliegtuigen op een hoogte van ongeveer 1200 M. ten Noorden van Mün chen met elkaar in botsing gekomen. Door den krachtigen Noordenwind werden de beide toestellen boven München afgedreven De inzittenden, in elk vliegtuig één piloot, sprongen met valschermen uit de machines en konden, de een in de Goerresstrasse, de andere op de Viktualienmarkt betrekkelijk in goede conditie landen. Het eene vliegtuig viel neer ln de Kaufinger-N'euhauserstrasse, sloeg tegen den erker van de Oude Acade mie en kwam vervolgens op den drukbega- nen weg neer. Het toestel boorde zich met den neus diep in het plaveisel en vloog onmiddellijk in brand. Bij den val had de machine de bovenleiding van de tram ver nield, zoodat urenlang het tramverkeer in de geheele wijk stopgezet waa en kortslui ting ontstond. Volgens de voorlooplge berichten zijn bij dit ongeluk 2 voetgangers om het leven gekomen. 4 zwaar en 4 licht gewond. De brandweer tastte de vlammen met schuimblusschers aan en wist het brand gevaar onder de knie te krijgen. Van het toestel bleven slechts verbogen brokken metaal en verbrande brokstukken over. Het andere vliegtuig kwam neer in de Parzivalstrasse, in de nabijheid van het Schwabinger Ziekenhuis. Het werd volko men vernield. Hier werd gelukkig niemand gewond ZUID-AMERIKA TEGEN DE KOMINTERN Het officieus© Chileensche blad „La Na ción" bericht, dat de regeeringien van Chili, Brazilië, Argentinië, Uruguay. Peru, Colum bia en Ecuador naar aanleiding van de jongste pogingen tot opstand in Zuid Ame rika op het oogenblik besprekingen voeren teneinde tot overeenstemming te komen in zake de maatregelen, die genomen moeten worden tegen de uit. het buitenland afkom stige communistische agitatie, SIBERISCHE KOUDE IN AMERIKA Reeds 500 slachtoffers! De koude, die Amerika thans reeds 3 we ken teistert begint veel te lijken op een Siberischen winter. Sedert tientallen jaren is in de Vereenigde Staten de temperatuur niet zóó gedaald. Hevige sneeuwstormen woeden in het Midden-Westen. Het geheele auto- en spoorwegverkeer van de Rockv Mountains tot de Alloghanies is belemmerd. De sneeuwstormen hebben in Grand Rapids in den staat Michigan een snel heid bereikt van 100 KAL per uur. De politie heeft touwen over de straten ge spannen, waaraan de voorbijgangers zich kunnen vasthouden, teneinde te gen den storm te kunnen opworstelen. In Michigan, Illinois en Wisconsin liggen straten en spoorbanen onder een laag op gewaaide sneeuw, die soms 4 tot 8'^ M. dik is en die door de koude tot een harde ijs korst is saamgevroren. In vele steden in het Midden-Westen be gint reeds schaarschte van le vensmiddelen op te treden. De prijzen voor vleeèch en eieren gaan sprongsgewijze de hoogte in. Vooral het gebrek aan melk wordt nijpend. In de groote steden moesten, de scholen reeds gesloten worden. In Chicago komen de treinen mot vertra gingen tot 24 uur aan. Sedert het bestaan van de spoorwegen, aldus verklaren -ie autoriteiten, ziin dergelijke verkeersstorin- gen nog niet voorgekomen. Bij Jackson in Wisconsin is in hoogopgewaaide sneeuw een sneltrein vastgevroren. 89 passagiers konden eerst Woensdagavond uit den vastgevroren trein bevrijd worden. In Noord-Dakota, in den staat Minnesota zijn twee goederen treinen ingesneeuwd. Men heeft ze tot dus verre nog niet kunnen bereiken. In Des Moines, de hoofdstad van Iowa, heerscht groot gebrek aan steenkolen. Het treinver keer is bijna volledig stopgezet Tengevolge van de koude zijn tot dusverre 500 personen om het leven gekomen. De temperaturen bewegen zich tusschen de 22 en 43 graden Celsius onder nul. In het Zuiden en aan de kust van den Stillen Oceaan daarentegen is het begon nen te dooien. De sneeuw smelt daar, zoo dat nu weer gevaar van hoog water dreigt. Kort Nieuws Volgens een mededeoling van het Brit sche ministerie van luchtvaart is een vlieg tuig, dat behoorde bij het vliegtuigmoeder- schip „Furious", tusschen Gibraltar en Las Palmas. in zee gestort. De eenige inzitten de, een onder-officier kwam om het leven. Tot vier Britsche scheepswerven is het verzoek gericht, teekeningen in te dienon voor een zusterschip van de ..Queen Marv", het schip van de Cunard-White Star Line. Dit jaar is het weer zoo gunstig voor de Italiaansche landbouw, dat. wanneer het zoo voortgaat, venvacht kan worden, dat de oogst 100 000 000 quintalen graan zal opleve ren, waardoor het record van 1934. zijnde 81 millioen quintalen, overtroffen zou wor den. De „Giornale della Agricolfura" die deze cijfers publiceert, merkt daarbij op. dat dergelijke oogst het boste antwoord van do landbouwers op de sancties zou zijn. De Londensche abattoirstaking De Londensche abattoirwerkgers zijn ge zamenlijk opgetrokken naar de haven9 om de havenarbeiders over te halen tot aan sluiting bij de staking. Daar de vakvereeni- ging der havenarbeiders de staking der vlecscharbeiders als onwettig beschouwt hadden de stakers echter weinig succes. Onder sterke politiebewaking marcheerden zij later weer terug naar Smithfield. De aanvankelijke vleeschschaarste. die de beide eerste dagen van de staking in Lon den merkbaar werd, is intusschen door een reorganisatie van den toevoer bijna geheel opgeheven. Woensdagmiddag vlogen drie Russische militaire vliegtuigen over de Oostelijke grens van Estland. Zij cirkelden een tijdlang boven de stad Dorpat, om daarna weer naai Sovjet-Russisch grondgebied te vliegen. Na dat zij zich eenigen tijd boven het Peipus- meer hadden bevonden, vlogen arij nogmaals over de grens, en hielden zij zich ongeveer een half uur boven Estlandsch grondgebied, vooral boven de stad Dorpat op. De op een hoogte van 5 800 meter vlie gende machines werden door plaatselijke Estlandsche detachementen .alsmede door de grenswacht, naar het scheen zonder resul taat, beschoten. Naar verluidt werd het vuur door de vliegtuigen beantwoord. De Estlandsche gezant te Moskou heeft op dracht gekregen, tegen deze grensschendin- gen te protesteeren. GEMENGD NIEUWS Een opstandige propagandist In de zaal van „Concordia" te Breda werd door dó Nationaal Socialistische Ne derlandsche Arbeiderspartij, leider majoor kruyt een vergadering gehouden. Als spre kers waren aangekondigd de propagandalei der Kees Frenay (voorheen communist) en majoor Kruyt In de zaal waren ongeveer 200 personen aanwezig. Nauwelijks was de heer Frenay aan het woord, aldus het „Dagbl. v. Noord-Brabant", of het viel op dat hij niet de fascistische be ginselen verdedigde en propageerde, maar daarentegen de arbeiders opriep om zelf 9e leiding in handen te nemen en niet te ge- doogen, dat bepaalde leiders, die zelf niet willen lijden en nooit geleden hebben, over de ruggen der arbeiders tot leidende func ties komen. Daarbij noemde hij o.m. de na men van ir. Mussert enmajoor fvrüyt die achter hem aan de bestuurstafel naast den kringleider der N.S.N.A.P. voor Breda was gezeten. Tot tweemaal toe werd do naam van den heer Kruyt genoemd en het verbaasde ieder een, dat er verder niets gebeurde. Toen echter verscheen een politie-irtspec- teur met twee agenten ten tooneele met de bedoeling den heer Frenay, die op staanden voet door majoor Kruyt als propagandalei der en lid der partij was afgezet, uit de zaSI te zetten. Aanvankelijk wilde de heer Frenay in 3e zaal plaats nemen, maar dit stond de politie hem niet toe en op Frenay's vraag: „Wie en gelach vergezelde hem op zijn uittocht, brengt mij naar den trein" gingen een tigtal jongelui mee naar buiten. Alles verliep rustig en alleen waf gejoel ZATERDAG 8 FEBRUARI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Ultzendlnf. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-ToonceL 12.00 Trio-Cuaroni, 3.15 Lezing. 3.30 R'damsch Philh. Orkest, 4.35 Toespraak. 5 40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 De Wielewaal. 7.00 Dren-tsche uitzending. 7.30 Fragm. „Broad way melody 1936". 8.00 Berichten. 8.15 VARA-Orkest, VARA-Toon eeL accordeon duo en solisten. 10.00 Berichten- 10.10 Vioolrecital. 10.40 Voordracht. HILVERSUM H 301 M. KRO-Ultzendlog. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11 JO—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sportpraatje. 3.00— 4.00 Kinderuurtje. 4.15 Kinderoperette. 5.30 Esperanto. 5.45 KRO-Boys. 6.20 Lezing. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Voordracht 8.00 Berichten. 8.10 Reportage. 8.25 Gram.pl. 9.00 Causerie. 9.05 KRO-Melo- disten. 9.30 Voordracht. 9.45 Jazzfanta- sieën. 10.00 KRO-Melodisten. 10.15 Re portage. (Om 10.30 Berichten). 10.55 KRO-M elodisten. DROITWICH 1500 M. 11.20 BBC-Northera- orkest. 1.20 Commodore Grand Orkest 2.55 Sportverslag. 4.35 BBC-Orkest. 5.50 Relais uit Amerika. 6.50 Causerie. 7.05 Welsch Intermezzo. 7.20 Week-End-pro- gramma. 8.05 Kwin-tet. 8.50 Gevar. con cert. 10.20 BBC-Variété-orkest RADIO PARIJS 11.20 Nat. Orkest. 4.1 Pascal-orkest. 5.50 Gram.pl. 8.20 Cem balorecital. 9.05 Opera-uitzending. KEULEN 456 M. 10.20 Amusements-orkest, 11.50 Orkest. 1.20 Populair concert. 3.20 Gevar. programma. 5.20 Omroepkwintet 6.20 Trioconcert. 7.30 Gevar. programma, BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Zi- geunermuziek. 2.20 Radiotooneel. 4.20 Populair concert. 6.20 Pianorecital Cabaret. 9.20 Zigeunermuziek. 484 M.: 1.30 Gram.pl. 2.20 Zang en piano. 3.20 Radiotooneel. 5.50 Symphonieconcert 8.20 Operetteuitzending. 9.45 Gevar. pro gramma. 10.30 Omroeporkest. ZONDAG 9 FEBRUARI HILVERSUM 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 4.15 VPRO. 4.45 AVRO. 5-00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Or gelspel. 9.30 Vervolg orgelspel. 10.00 Lezing, gram.pl., voordracht. 10.45 VARA Orkest. 11.15 Lezing. 11.30 Vervolg con cert. 12.00 Omroeporkest. 12.50 Causerie. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouw orkest en solist. 4.15 Causerie. 4.45 Be richten, gram.pl. 5.00 VARA-Orkest 6.00 Boekbespreking. 6.30 Lezing. 6.45 Vrijz. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berichten. 8.15 AVRO-Aeolian-orkest. 9.00 Radio-Jour- naaL 9.15 Omroeporkest en solist 9.50 Voordracht 11.00 Berichten. HILVERSUM H 301 M. 8.30 NCRV. 9.3# KRO. 5.00 NCRV. 7.45—1LS0 KRO. 8.30 Morgenwijding door Ds. H. v. d. El s- k a m p, Geref. Pred. te Hilversum. 9.30 Gram.pl. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram.pL 12.15 KRO-Orkest en lezing. 2.00 Cursus. 2.30 Koorconcert en lezing. 4.15 Zieken- lof. 5.00 Gewijde muziek. 5.15 Koorcon cert. 6.25 Evang. Luth. Kerkdienst, m.m.v. koor. Voorg. Ds. W. J. Kooiman te Amsterdam. 8.00 Berichten. 8.20 KRO- Orkest, KRO-Boys en Gram.pl. 10.00 Lezing. 10.30 Berichten, gram.pL 10.t0 Epiloog. DROITWICH 1500 M. 150 Pianoduetten. 2.20 Serge Krlsh Septet 3.05 Mandoline- orkest. 4.20 Celebrity-Trio. 4.50 Kinder- Kerkdienst. 5.20 Missiepraatje. 7.40 Cejïo- recital. 8.15 Kerkdienst 9.20 Populair concert 10.20 BBC-Militair-orkest RADIO PARIJS 1648 M. 11.20 Orkestconcert 11.20 Orgelconcert. 1.35 Zang. 5 20 Orkest- concert. 7.20 Hawaianmuziek. KEULEN 456 M. 9.20 Literair-muzikaal pro gramma. 11.20 Orkestconcert 3.20 Gevar. programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.20 Sym phonieconcert. 12.35 Zigeunermuziek. 150 Constantin-orkest. 2.20 Orgelconcert 5.20. Kamermuziek. 7.20 Zang. 8.20 Omroep orkest. 484 M.: 11.20 Zigeunermuziek. 12.20 Constantin-orkest. 1.30 Klein-orkest. 5.45 Omroeporkest. 6.20 Klein-orkest 850 Militair concert 10.30 Populaire muziek. Na de pauze voerde majoor Kruyt het woord, waarbij hij meedeelde, dat Frenay geroyeerd was. EEN DRIELING Te Winschoten werd het gezin van Joh. Brouwer vermeerderd met een drie ling. Het echtpaar Brouwer heeft reeds twee tweelingen. 3RAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. BOTMAN 105. „Zoo. zoo, is dót de verrassing, die je voor me had!brulde de kapitein woe (lend „Nu, manne'je, dat zullen we je «flee ren." En klets daar kreeg de arme kok 'n draai om z'n ooren, dat de muts hom van z'n hoofd vloog. On noodig te zeggen, dal Tom en Monelik onderwijl maakten, dat ze weg kwamen. Fok had al 'n poosje eerder de plaat gepoetst 106. Toen viel het oog van den kanifein op de vernielde taarl. „Aha!" riep hij uit, „nu zal ik je eens laten voelen, hoe plezierig zoo'n verrassing is!" Hij liep op de tafel 'oe, stak z'n bei ie handen onder hot roomgebak en plakte het den kok in z'n gezicht. Toen verliet bij met nijdige stappen de keuken» den armen kok wanhopig achterlatende. .Wordt Maandag vervolgd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2