STEMMEN VOOR WAARHEID EN VREDE DE VAL VAN MAKALLE AANSTAANDE DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 •EERSTE BLAD PAG. 2 Britsch Lagerhuis Schatten der aarde moeten eerlijk gedeeld worden Japan, Duitschland en Italië: de „niets bezittend en' Britsche regeering wenscht geen koerswijziging De leider der Labour-oppositie Lans bury heeft gisteren in het Britsche La- gernuis verklaard, dat er een instantie moet ^worden in het leven geroepen, welke beslist, hoe de grondstoffen der wereld moeten worden georganiseerd en benut ten behoeve van alle naties. Het oorlogsgevaar, zoo zeide spr., is thans meer nabij dan ooit! Vrees heersclit in de harten door de geweldige bewapeningen en er is geen weg te zien, om een oorlog te vermijden Alle regeeringen wapenen zich. De idee Van den volkenbond is schoon, doch helaas ■werd de bond gesticht na den oorlog, na dat de penale vrede was gesloten. Het resultaat is, dat de volkenbond van heden geen werkelijke volkenbond is, aan gezien hij is gebaseerd op een aantal kleine mogendheden en één of twee groote zoodat hij niet voldoende kan werken voor don Wereldvrede. Ten slotte diende Lansburv een reso lutie in, waarin hij aan de Britsche re geering verzocht, het initiatief te ne men in Genève tot een geheel nieuwe Volkenbondsactie an tot het bijeenroe pen van een wereldconferentie, ter bo- spreking van de economische wereld- kwesties. „Ik wensch," aldus besluit de resolutie, „dat de regeering het initiatief neemt en bij den volkenbond een geheel nieuwe ac tie voorstelt. Verder vraag ik, dat de eco nomische wereldtoestanden in een wereld conferentie zullen worden besproken." IJet lid van de labour-oppositie, Salter, 'dat de door Lansbury ingediende resolutie steunde, verklaarde o. a.: „Er zijn momen teel minstens drie landen in de wereld. Welker tegenwoordige daden den toekom stigen vrede van Europa schijnen te be dreigen en dat zijn Japan, Italië Duitschland." Salter onderwierp vervolgens de redenen Welke tot de houding van de genoemde landen hebben geleid, aan een beschou wing en kwam tot de conclusie, dat vooral expansiebehoefte en gebrek aan levensmid delen oorzaak daarvan zijn. Italië heeft namelijk een veel talrijker bevolking dan Frankrijk in een gebied, dat de hefft min- ider groot is. „De behoeften van Italië," aldus vervolg de Salter, „zijn indertijd ook erkend door Sir Samuel Hoare, den toenmaligen minis ter van buitenlandsche zaken, en door ver schillende leden van het tegenwoordige kabinet. Duitschland heeft gepoogd, in zijn eigen tonderhoud te voorzien, doch is daarin niet geslaagd. Wellicht heeft het zijn hulpbron nen teveel uitgeput door de versterking van zijn bewapening, maar dat geldt ook yoor andere naties." De voorraden beschouwend, welke de Verschillende landen vergelijkenderwijs aan grondstoffen bezitten, verklaarde Salter, dat Japan, Duitschland en Italië zich de .„niets bezittenden" in de wereld zouden kunnen noemen. Volgens hem zullen deze landen vroeg of laat in wanhoop pogen zich een plaats onder de zon te verwerven, tenzij Engeland en de andere landen be reid zijn, een rechtvaardiger verdeeling van de oppervlakte der wereld te aanvaar den. „Het Britsche R ij k," aldus b fi fe 1 o o t Salter, „zal ophouden te bestaan, tenzij wij bereid zijn een meer nobele en meer chris- ielijke houding aan te nemen." Lloyd George, die vervolgens het woord [Verkreeg, verklaarde o. a.: „Ik geloof, dat .wij geen vrede in de wereld zullen kennen, zoo lang de verdeeling der mandaten niet aan een nieuw onderzoek wordt onderwor pen. Ik ben niet voor het afstaan van stuk ken van het Britsche Rijk, doch ik ver klaar met nadruk, dat deze gebieden ons niet krachtens het verdrag van Versailles zijn gegeven als bezittingen. Een oorlog dreigt sedert acht maan den. Duitschland en Rusland zijn op het oogenblik gereed. Niemand kan zeggen, wat in Duitschland, Rusland en Japan gebeurt. Alles wat wij weten ls, dat de voorbereidingen voor den oorlog koortsachtig worden voortgezet. Ik verzoek derhalve de regeerlng niet iedere mogelijkheid van een econo mische actie uit te schakelen. Japan overweldigt China en Italië over weldigt Abessinië om economische redenen. Ik stel derhalve voor, een conferentie van alle naties bijeen te roepen, waarop zij haar kaarten op tafel kunnen leggen en zeggen, wat ze verlangen, ten einde te zien of er niet te onderhandelen valt. Dc regeering antwoordt Namens de regeering nam hierop lord Cranborne, de tweede onderstaats-secretaris van buitenlandsche zaken het woord, die verklaarde: „Wij zullen geen enkele poli tiek aanvaarden, welke een slag zou toe brengen aan het Britsche Imperium en welke zijn voorspoed zou belemmeren. Wat de economische problemen betreft, ïs de Britsche regeering geenszins voorne mens, de deur te sluiten. Zij is nog steeds van meening, dat internationale besprekin gen over deze kwesties van het grootste rut zouden zijn en een belangrijke rol zou den kunnen spelen hij een eventueele op lossing van onze moeilijkheden, doch een bespreking van deze uiterst gecompliceerde kwesties zou langzamerhand kunnen leiden tot een nieuwe economische wereldconfe rentie en wij kunnen niet zeggen, dat de tijd voor een dergelijke conferentie inder daad gunstig is. Een mislukking zou een ramp beteekenen. De datum voor een der gelijke conferentie kan niet zonder meer worden vastgesteld. Dat hangt van de om standigheden af. De volkenbond, zooals hij op het oogen- fclik is, is geen volmaakte instelling, doch hij is oneindig beter dan niets en dat is de nieening van de overgroote meerder heid van het Britsche volk. Indien Groot-Brittannië pas na alle an dere naties den staat van zijn bewapening herziet, is dat niet. omdat wij oorlog willen voeren, doch omdat wij de vredelievende krarhten willen vorsterken tegen de oor logszuehtige." Bij de hierop volgende stemming werd de resolutie van Lansbury met 228 tegen 137 stemmen verworpen. Mac Donald beëedigd Gistermiddag hoeft Ramsay Mac DonaTtf als nieuw Lagerhuislid, den eed aan den koning afgelegd. Boodschap der Koningin Voorgelezen werd nog de volgende bood schap der Koningin-weduwe: „Ik dank u van ganscher harte voor uw condoleance-boodschap, die mij in mijn smart steunt Ik ben ten diepste getroffen door de warmte van uw- sympathie eu ik stel de verzekering op prijs, die gij mij van de onveranderlijke aanhankelijkheid van uw huis hebt gegeven." BELGIE'S DEFENSIEVE POSITIE ,J)oor geen enkele militaire afspraak gebonden Minister Devèze wil grooter veiligheid Voor de gezamenlijke commissies uit de Belgische kamer en senaat heeft de minister van Defensie, Devèze, een uiteenzetting gegeven van de militaire kwestie, waarbij hij o.a. verklaarde, dat België door geen enkele militaire af spraak gebonden is, en dat het rijn souvereiniteit ongeschonden handhaaft. De minister wees o.a. op het gevaar van een mogelijke invasie via de Nederlandsch- Belgische grens en concludeerde, dat deze op verschillende punten versterkt moest worden. Daarna gaf de minister een overzicht van de organisatie der Belgische strijdkrachten en van de fortificatie-werken, waarbij hij er op wees, dat op de gewone defensiebegroo- ting voortdurend maar bezuinigingen wer den toegepast. Sprekend over de kwestie van de mili taire diensttijd, verklaarde Devèze, dat de maatregelen, in 1928 genomen, thans niet meer doeltreffend zijn, zoodat het dringend noodzakelijk en onvermijdelijk is, aan de huidige situatie op rationeele wijze een einde te maken, indien men tot een perma nente beveiliging der grenzen wil komen. Het voorstel, dat de minister ter zake zou willen doen, zou de diensttijd niet meer verlengen dan strikt noodzakelijk is, om in tijd van nood in de grensgebieden paraat te zijn. Devèze beperkte zich vooralsnog tot de groote lijnen van zijn defensie-plan, daar de Regeering de definitieve termen van het wetsontwerp nog moet vaststellen. H ij ver klaarde echter nadrukkelijk, dat zijn voorstellen geen betrekking hebben op de effectieven van het Belgische leger, noch supple mentaire bewapening beoogen. Slechts zeer kleine offers zouden van de be volking worden gevergd èn in financieel op zicht, èn wat de militaire diensttijd betreft Nauwkeurige cijfers kon spreker echter nog niet geven, voor de Regeering haar beslis sing definitief genomen heeft Tenslotte wees Devèze op het defensieve karakter van België's militaire organisatie, dewelke slechts in een oorlog zal worden betrokken, indien de Belgische grenzen worden geschonden. Nadere bijzonderheden Volgens de aanvullende gegevens, welke de leden van de defensie-commissie hebben verstrekt, verlangt de regeering, dat het eerst de meest noodzakelijke militaire kwes ties worden behandeld d.w.z. de verdedi ging van de grens. Later kan dan de alge- meene hervorming van het Belgische leger volgen. Een derde van de lichting zal dan een dienstijd van achttien maanden ver vullen, indien de socialisten hun goedkeu ring eraan geven. De supplementaire uitgaven bedragen vijftien millioen op het gewone budget en vijftig op het buitengewone budget Voornamelijk heeft dit ten doel het artil lerie-gordijn op de toegangswegen te ver zwaren en de motoriseering van de troepen welke de voorhoede van den vijand moeten vernietigen te verbeteren. DE MOORD OP GUSTLOFF Bondsraad Motta betuigt z ijn leedwezen Duitschland eischt streng onderzoek De Zwitsersehe bondsraad Motta heeft aaai den Duitschen gezant en aan de weduwe van den vermoorden Duitsohen nazi-leider Gust lof f zijn leedwezen betuigd. Het lijk van Gustloff zal Zaterdag naar zijn geboor testad Schwerin worden overgebracht- De Duitsche gezant te Bern heeft een be zoek gebracht aan bondsraad Motta, hem dank gezegd voor zijn sympathie en in op dracht van de rijksregeering het strengste onderzoek naar dezen politieken aanslag, ook met betrekking tot eventueele aanstich ters tot den moord, geeischL Hij beeft hierbij gewezen op den grooten ernst van de aangelegenheid en uiting gege ven aan de verwachting, dat de Zwitsersehe autoriteiten alles zullen doen tor ophelde ring en bestraffing van de misdaad- De gezant heeft er verder aan herinnerd, dat de ophitsing, die de Zwitsersehe linker zijde sedert vele maanden in de pers tegen landsgroepleider Gustloff, ondanks herhaal de waarschuwing van den gezant tot zelfs in het parlement heeft gevoerd, klaarblijkelijk het terrein heeft voorbereid voor den laffen moord. Bondsraad Motta gaf de verzekering, dat van den kant van Zwitserland alles geschie den zou, om de afschuwelijke daad op te helderen en den moordenaar zijn gerechte straf te doen ondergaan. Duitsche represailles Na den moord op den Iandgroepsleider der N.S.D.A.P. voor Zwitserland, Wilhelm Gustloff door den jood David Frankfurter in Davos, heeft de Duitsche rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda alle uitvoe ringen van den rijksbond van Joodsche cul tuurorganisaties tot nader order verboden, teneinde eventueele incidenten te voor komen. Nader vernemen wij nog dat de Joodsche student Frankfurter aan een ongeneeslijke ziekte lijdt. Bij zijn verhoor moet hij hebben verklaard, dat hij zichzelf niet meer dan ten hoogste nog een half jaar leven had toege kend. Ouder deze omstandigheden had hij besloten zijn waardeloos leven op te offeren en de wereld te wijzen op de martelingen die zijn geloofsgenoot en in Duitschland onder het bewind van Hitier moesten ondergaan. De Londensche abattoirstaking Naar men vermoedt, zal de staking op dc Londensche vleeschmarkt Smithfield waar schijnlijk Zaterdagavond een einde nemen. De stakers zullen, naar verondersteld ordt, 't werk Zondagavond te elf of twaalf uur hervatten, ofschoon geen enkele offi- cieele regeling is tot stand gekomen. Het voorgebouw van het bij de Neder- landsche grens gelegen Belgische krank zinnigengesticht voor vrouwen Bethania totaal door brand vernield. Gelukkig hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De brandweer uit Antwerpen verleende assistentie. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak van den brand. Kort Nieuws De Oostenrijksche troonpretendent Otto von Habsburg vertoeft momenteel te Parijs; Prins Starhemberb is vandaar reeds weder naar Weenen vertrokken. Koning Gustaaf van Zweden, die op doorreis naar het Zuiden te Berlijn vertoeft, heeft gister een bezoek aan Hitier gebracht. Het Fransch-Belgisch militair accoord Woensdag is door de Vlaamsch-nationale Kamerfractie een wetsvoorstel ingediend be staande uit één enkel artikel en strekkende tot opzegging door België van het Fransch- Belgisch militair accoord van 7 Sept 1920. Wordt dit voorstel aangenomen dan zou de Fransch-Belgisohe overeenkomst, uiterlijk één maand na de afkondiging van deze wet in den Moniteur beige, ophouden nog van kracht te zijn. Het verkeer tusschen Duitschland en Oost-Pruisen De nieuwe corridormoeilijkheden De Poolsche staatsspoorwegen hebben een krachtige beperking van het transitoverkeer op de lijnen tusschen Oost-Pruisen en Duitschland aangekondigd, als dwangmaat regel tegen Berlijn, dat zijn spoonvegschui- Hen aan Polen niet betaalt. Duitschland heeft thans tegenmaatrege len getroffen o.a. een verhoogd zeetransport tegen verlaagde uitzonderingstarieven. Bittere koude in Noord-Amerika Overstroomingen in de zuidelijke staten De bittere koude in Amerika's Midden- en Noord-Westen duurt nog onverminderd voort In Iowa, Dakota en Illinois worden tem peraturen geregistreerd van 25 tot 30 gr. onder nul. tengevolge waarvan een ernstig gebrek aan kolen wordt gevoeld. In de Zuid-Oostelijke staten hebben hevige regens groote overstroomingen veroorzaakt Dientengevolge zijn verscheiden personen om het leven gekomen en honderden ande ren dakloos geworden. In Midden-Mississippi werden de bewo ners genoodzaakt hun huizen te verlaten, terwijl in de nabijheid van Birmingham (Alabama) de mensehen in de boomen een veilig heenkomen zochten. Van Chicago uit heeft de Noord-Weste lijke spoorwegmaatschappij een hulp-expe ditie naar Wisconsin gezonden, alwaar een trein met honderd vijf-en-twintig passagiers in de diepe sneeuw is blijven steken. In de loop van de dag is de expeditie erin ge slaagd, de trein te bevrijden. Aan de kust van Nieuw-Engeland hebben de bemanningen der kustwaentbooten veer tien kolenschepen uit het ijs weten los te maken. Met de lading dezer schepen kan in het kolengebrek dat te Boston heerscht, ge deeltelijk worden voorzien. De arbeiders en arbeidsters van 3.800 con fectiebedrijven in de staten New-York, New- Jesrey, Connecticut en Pennsylvanië hebben opdracht gekregen, het werk neer te leggen. Vrijdag zal worden besloten, of het parool tot een algemeene staking zal worden gege- Dit besluit is genomen in verband met het mislukken der driemaandelijksche onder handelingen tusschen de vakvereenlging en de werkgeversvereeniging inzake de vast stelling der arbeidsvoorwaarden. Door de staking zullen 105.000 arbeiders en arbeidsters worden getroffen. In den Z11 i d- Ameri kaan schen staat Para guay is een communistisch complot ontdekt, waarbij o.a. kolonel Franco, directeur der militaire school en enkele andere bekende officieren betrokken waren. Men had o.a. het plan, den staatspresident, dr. A y a 1 a, en den opperbevelhebber van het leger, ge neraal E s t i g a r r i b i a, uit den weg te ruimen. De regeering heeft op het juiste oogenblik Ingegrepen, en alle belhamels gearresteerd. Het moet thans in Paraguay weder ruslig zijn. j De oorlog in Oost-Afrika Er zou hevig worden gevochten aan het noordfront! Volgens te Addis Abeba ontvangen be richten van 't Noordelijk front ontwikkelen zich in de streek van Haussien en in het gebied van Agoela herige gevechten. Abessijnsche berichten besveren, dat de val van Mallé aanstaande schijnt te zijn, nu de Italianen, die de stad sinds acht da gen door middel van vliegtuigen van levens middelen hadden voorzien, de laatste dagen geen vliegtochten meer hebben gesmaakt naar Makallé. In plaats daarvan wordt nu het geheele Tembien-gebied tot voorbij Kworam voort durend met bommen bestookt en met ma chinegeweren uit de lucht beschoten. De schade zou echter naar verhoudipg van de inspanning gering zijn. Van het Zuidelijk front komen berichten over buitengewoon hevigen regenval, welke twee dagen geleden Ls ingetreden en die alle Italiaansche acties, die ten Noorden van Neghelli aangevangen zijn, moeten heb ben belemmerd. Volgens Abe-ssijnsohe berichten houden de Italianen hun troepen hoofdzakelijk bezig met het bouwen van blokhuizen en het aan leggen van een weg tiaar Dolo, daar zij hier binnenkort een Abessljnschcn tegenaanval verwachten. Addis Abeba is onrustig Het agentschajp Stefani deelt mede, dat de hernieuwde opmarsoh van generaal Gra- ziani langs de Webbi Gestro den Negus en de Abessijnsche militaire kringen met on rust heeft vervuld. Het bericht van de nederlaag van de Abessijnen bij het dorp Larruma Scilindi en het overhaaste terugtrekken van de Abes sijnen is te Addis Abeba niet gepubliceerd om de bevolking niet meer te demoralisee- ren, dan deze reeds is na do overwinning van de Italianen in het gebied van Bora-na. De regeering van den Negus gaat integen deel voort conrmuniqué's met overwinnin gen te publiceeren, doch niemand gelooft er aan. Men vreest, dat in de hoofdstad een revolutie tegen den Negus zal uit breken. De toestand wordt steeds ernstiger door de vrees, dat binnenkort de Italianen Addis Abeba zullen bombardeeren, welke vrees nog wordt vermeerderd door de berichten dat de laatste dagen Italiaansche vliegtui gen in de omgeving van Addis Abeba zijn gesignaleerd. Italiaansche dementi's Van bevoegde Italiaansdhe zijde worden de berichten volkomen fantastisch genoemd, volgens welke 100.000 man in geval van afkondiging van een petroleum-embargo gemobiliseerd zouden worden. Eveneens; wordt tegehgesprok.nl, dat in de zitting, vam 'den raad van defensie besloten zou zijn tot terugroepen van de generaals Santini en Maraviglia uit Oost-Afrika. Verder wordt het bericht tegengesproken, dat de Abessijnsche regeering een verdrag zou hebbeif afgesloten met Ibn Saoed; dé Italiaansche betrekkingen met Ibn Saoed zijn steeds zeer correct geweest. De geruchten over muiterijen op Itali aansche transportschepen in de Middelland- sche Zee worden van Italiaansche zijde ver zinsels genoemd, evenals dc berichten over gevechten aan het Noordelijk en Zuidelijk front, waarbij de Italianen groote verliezen zouden hebben geleden. Abessijnsche troepentransporten Nog steeds worden nieuwe troepencontin genten uit het binnenland van Abessinië naar het ZuidPont gezonden. Momenteel verlaten vijftienduizend man politie op vrachtauto's de hoofdstad, eveneens met bestemming naar het Zuidfront. Zij staan onder commando van Dedsjasmatsj Johan nes, die eertijds onderofficier is geweest bij de Engelsche strijdkrachten in Kenya. De Abessijnsche kroonprins en de kei zerin hebben wapenzendingen geïnspec teerd, waaronder zich ook tankafweerge- schut bevindt, wat, na ar wordt gezegd, het dikste pantser kan doordringen. Daarenboven zouden vijfhonderd stuks berggeschut langs geheime bergwegen naar de hoofdstad zijn vervoerd. Dit geschut zal over het Zuid- en Noordfront worden ver deeld. Italië's doeleinden De fascistische groote raad heeft een communiqué over den huidigen toestand uitgegeven, waarin vooral een zinsnede nopens de „doeleinden, ter verwezenlijking waarvan de militaire actie van Italië in Ethiopië is begonnen" bijzondere aandacht iiee-ft getrokken. De „Lavoro Fascista" zet uiteen, welke di doeleinden zijn: veiligheid der Italiaan solie koloniën in Oost-Afrika en de nood zakelijkheid aan de Italiaansche expansie gebieden te verzekeren, welke gelegen zijn „in de schaduw der Italiaansche vlag". Men herinnert er io dit verband aan, dat de voornaamste critiek, welke in Italië op de voorstellen van Laval en Hoare in December is uitgeoefend, juist was, dat het territoir, dat do Italiaansche expansie werd aangeboden, niet was gelegen in „de scha duw der Italiaansche driekleur". Deze critiek woerd officieel geformuleerd in de rede van Mussolini te Portinia, op 18 December van het vorige jaar uitgesproken. De Belgische steenbakkers staken Sedert eenige dagen zijn ïn de Rupel- streek (Belg.) in de steenbakkerijen stakin gen uitgebroken. Te Boom en te Niel hebben de stakers zich kalm gedragen, hetgeen evenwel niet het geval was te Rumpst en te Berhagen, waar zich ernstige wanordelijkheden hebben voorgedaan. Hierbij speelden de vrouwen een belangrijke rol. Vroeger bepaalden zij zich ertoe om de plaatsen van de trams te bezetten, die de vreemde werkwilligen naar de steenbakkerijen van Rumpst en Berhagen moesten vervoeren. Sedert eenige dagen echter is de toestand totaal veranderd. Hon derden spijkers werden er over den weg ge strooid, waarlangs de werkwilligen moeten komen. Handkarren vol steenen werden aangevoerd om naar hen te gooien. Door de politie is een verbod van samen scholingen uitgevaardigd. De beide plaatsen zijn als het ware in staat van beleg ver klaard. 300 gendarmen zijn er naar toe ge stuurd. Men vreest nog verdere incidentèm, aangozien de vrouwen besloten hebben, niettegenstaande het verbod van de politie' met hun kinderen te betoogen. GEMENGD NIEUWS Oliefabriek in vlammen Schade ran 150 mille Woensdagmiddag om 2 uur Is brand uitgebroken in de oliefabrieik „De Toe komst*' van de firma Bloemendaal en Laan te Wormerveer. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in de pletterij-afdeeling, waar de olie persen, wringers en andere machine rieën zijn opgesteld. Het vuur woedt met groote hevigheid en de brandweer uit alle Zaan-geraeen- ten is ter plaatse. Ofschoon voor het overslaan naar de aangrenzende fa brieksgebouwen, o.m. de zeepfabriek der firma J. Dekker, niet veel kans bestaat, is de oliefabriek reeds grootsndeels ver- Nader wordt gemeld, dat het er om hall drie ernstig uitzag. De brand had een ge vaarlijk karakter, doordat het meel en de wegstroomende olie een uiterst glibberige brij vormde, welke het den blusschings- manschappen niet gemakkelijk maakte D< brandweren van Wormerveer en Worm:*, sloten de vuurzee echter in en bestreden de vlammen door de ramen, van de daken det belendende perceelen en van de zijde van de Zaan. In een goed kwartier was de strijd gestreden. Om drie uur was men den brano meester en kon men een aanvang maken met het nablusschen, waarmede men om half vijf gereed was. Bij het blusschingswerk werd met 18 stra len water gegeven; zes spuiten waren daar bij in actie. De wringerafd. en de pletterij zijn to taal verwoest De aangerichte schade wordt op f 150.000 geschat. Voorraden zijn niet ver brand. De fabriek is op beurspolis verzekerd. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Noodlanding van een viiegtuig Gedwongen door een sneeuwstorm i» Woensdagmorgen geraakte het militaire verkenningsvliegtuig 635, een Fokker G. 5,1 bestuurd door den sergeant J. G. Hendriksl te Soesterberg, in een sneeuwstorm. Het toestel trachtte een noodlanding te mik en; onder Abcoude-Braambrugge, 800 meter van den Kanaaldijk. Door d( plaatse liggende sneeuw gleed het toestej 160 meter door met eon vaart van 70 a f K.M. en kwam in een dwarssloot terecht De inzittenden, sergeant Hendriks en dt waarnemend aspirant resorve-luitenanl bleven ongedeerd. Het toestel werd echti zwaar beschadigd. O.a. braken het ondersi en de propeller. De rechter boven-vleug is gedeeltelijk afgebroken. Het toestel zaj ter plaatse gedemonteerd worden. De doodelyke damp Vader en dochtertje gestikt Toen gistermorgen de leveranciers aan di|i woning aan de Sluiskade N.Z. 66 a te Al melo, bewoond door den onderwijzer C Gj Leyson en gezin, op herhaald bellen geen gehoor kregen waarschuwden zij de polities die de deur forceerde. Hot bleek, dat de heer Leysan tengevolgij van kolendamp was overleden terwijl een j verpleegster, die daar sinds gisteravond ver.f toefde wegens ziekte van den heer Leyserij en een driejarig kind bewusteloos warend Bij deze twee, die naar het DiaconessenhulL waren vervoerd is het bewustzijn teruggeL keerd. De echtgenoote van den heer Leysen was niet thuis, daar zij wegens ziekte sindj j enkele weken in het Diaconessenhuis word', verpleegd. Het dienstmeisje, dat op zoldes sliep heeft van de kolendamp niets bemerkt,! Nader vernemen wij, dat het 3-jarig dochJn tertje Ada in den namiddag is overledenjl terwijl de toestand van de verpleegster vnjb ernstig is. Ir De heer Leysen, tot voor kort onderwijze? aan de 2e Chr. Nat. School te Almelo, tharnd wachtgelder, was thans werkzaam aan de Chr. U.L.O.school te Enschedé. Hij was diJ? recteur van het Gerof. EvangelLsatiezangk koor te Almelo. Een gevaarlijk misbruik De Raad voor de Scheepvaart heeft Dir# dag uitspraak gedaan inzake het beknel raken en dientengevolge overlijden van ee met tot de bemanning behoorende jonge^J tijdens het vastmeren van hot stoom visscher vaartuig „Protinus" IJM 85, in de Visscher haven te IJmuiden. De Raad is van oordeel, dat dit droevi ongeval, dat helaas aan een jeugdig soon het leven heeft gekost, het gevolg i van een te IJmuiden en daar niet alleei heerschend misbruik, hierin bestaand^, dat bij aankomst van een visschersvaartui uit zee, voordat het schip goed en wel ge meerd is, jongens aan boord springen. n In het onderhavige geval heeft de 11-jarigid jongen, Hendrik Veldhuis, misgesprongen hij hield zich aan de verschansing vast, doel? kon niet tijdig binnen boord worden getrokü ken, zoodat hij tusschen de „Protinus" en d~ „Aneta" bekneld geraakte, met het no lottig gevolg, dat hij aan de bekomen kneii zingen is overleden. De Raad doet een dringend beroep op ieder, wien het aangaat, om aan het besta de misbruik een eind te maken. De N cdcrlandsche ambulance is van Dessi» verplaatst naar Kworam, in welke plaats, meer noord-oostelijk gelegen, onze Roode- Kruis-manncn dichter'bij het gevechtsterrein in het noorden zich bevinden. Scheepsbotsing in het Noordzeekanaal De „Algenib" maakt water Het Nederlandsche stoomschip „Algenib", van Van Nievelt Goudriaan's Stoomvaart- Mij, dat van Santa Fé met een lading graan op weg was naar Amsterdam, is Dinsdag avond omstreeks half twaalf in het Noord zeekanaal, ter hoogte van Buitenhuizen in aanvaring gekomen met het uitgaande mo torschip „Manoeran", van de Stoomvaart- Mij .Nederland". De botsing geschiedde, toen de „Algenib", door een tot dusverre niet bekende oorzaak, uit het roer liep en daardoor dwars voorde „Manoeran" kwam. De „Manoeran" trof de ...Algenib" aan stuurboord, ter hoogte van ruim 1, dat gevuld was met graan; in den scheepswand ontstond een gat ter grootte van pl.m. 5 meter, waardoor het schip wa ter maakte. De „Algenib" is daarop aan den Noordkant van het kanaal vastgemaakt en met twee roode lichten afgebakend. De .Al genib" stoomt naar Amsterdam op. De „Manoeran", die in ballast op weg was naar Makassar, is naar Amsterdam terufl- gekeerd en heeft weer gemeerd aan de Su- matrakadc. Dit schip kreeg belangrijke schade aan den steven boven de waterlijn Smokkelaar doodgeschoten Even over de Duitsche grens bij Susie- r e n is op het grondgebied van de gemeente Havert m den nacht van Dinsdag op woensdag door de Duitsche kommi?zen de 29-jarige Matthias Dekkers doodgeschoten Dekkers was op het „halt'-geroen blijven doorloopen en nageschoten. Een kogel imf hem via don rug in de long. Het slachtoffer w"c gehuwd en vader van een kind. UIT OOST-INDIE DOODELUKE PESTGEVALLEN DOOR DOLLEN HOND GEBETEN PADANG, 5 Febr. (Aneta). Drie kinderer van dien heer R. van Zuylen, een kind vas den heer J. H. de Haas en een baboe zijc gelikt en gebeten door een dollen hond. Zij vertrekken 6 Febr. naar het Instituut Pas teur te Bandoeng. GOUVERNEUR-GENERAAL GEOPEREE! Reeds geheel hersteld BATAVIA, 5 Febr (Aneta). De Gouveiir] ncur-Generaal, die Zaterdag jl. in verban^ in ex een lichte operatie, welke hij moest ocfiik dergaan, in het Militair Hospitaal werd opZu: genomen, is gisteravond wederom geheel hersteld in het Paleis teruggekeerd. Gedu1 rende zijn verblijf in het hospitaal heeft c" ('cuverneur-Gei.eraal zijn werkzaamhedö regelmatig voortgezet. HET GRAF VAN J. P. COEN BUITENZORG. 5 Febr. (Aneta). Het nemen bestaat om het middendeel van dj vloer van de vroeger» Kruiskerk te Batavia! waar, naar vaststaat, het stoffelijk schot van J. P. Coen is ter aarde bostel! tot een oudheidkundig monumient te ven kw laren. DE HAVEN VAN SE MA RANG SEMARANG, 5 Feibr. (Aneta). In een gr dering van de Havencommissie werd vasf gesteld: het uitvoeringsplan 1936, het werkL p'an 1937, en de bedrijfsbegrooting 1937. f Het uitvoeringsplan omvat de verlengini var, de havendnmmen teneinde het bedrag dat benoodjgd is vo>r baggerwerk, te rediT ceercn tot ƒ20.000. De beslissing omtrent djt uitvoering van dit werk is aan het Depaia tenen t. Flet werkplan voor 1937 werd begroot i 1125.000. NIEUW VLIEGVELD TE SEi_ SEMARANG, 5 Febr. (Aneta). B. en V] van Semareng stellen aan de gemeente het land Kali Banteng aan te koopen voir den aanleg van een vliegveld. Het land i£ gioot 346 H.A., waarvan 100 H.A. besten# za! worden voor den aanleg van een vliegr veld; het overgebleven gedeelte zal geësi ploiteerd worden door den aanleg van vischlj vijvers en sawah's. De prijs vau het landt, bedraagt ƒ56.800. De aankoop geschiedt nie uit de gemeentelijke reserve, doch uit eekv ea-diet te verstrekken door de Javesc'U Bank. rentende 5 met een looptijd v: 17 jaar Het land is het eigendom van erven Bi Kwat Koon en is in beheer bij i Javasche Bank. Hel is gunstig gelegen, nas 200 K.M. van de stad. Voor de toekomst i'fi hie. de aanleg van een vliegboot-haven mor gelijk. De baten welke van de verhuur van® sawah's zuilen worden getrokken, bedrageat ƒ3000 's jaars.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2