TUINBOUW KALKAMMQNSALPETER „SI" CHILISALPETER!; pmatuwdtfe Bankiers- en Effectenkantoor van WAESBERGHE n.v. ae- VLAMPIJPEN GEEN GEVAAR ZUURZIEKTE IN GRANEN VERMINDERT ZUURHEID VAN DEN; GROND AANGEWEZEN STIKSTOFMESTSTOF GRANEN! WOENSDAG 5 FEBRUARI 19S6 No. S2i DE GRUNE WOCHE Duitsch grootsch van. opzet Duitsche producten nog niet als de Hollandsche Men schrijft ons uit Berlijn: De „Grüne Woche" is geopend. De provin cie bezoekt weer Berlijn, om haar geest in de Berlijnsche messestad te verrijken en iets nieuws op landbouwkundig gebied te ontdekken. 63 extra-treinen brengen heere- boeren en kleine pachters naar Berlijn. 2900 firma's en paiticulieren hebben iets tentoongesteld. De „Grüne Woche" 1936 is, dit is onze eerste indruk, kunstzinniger dan de vorige jaren. Er zijn schitterende diorama's, waar bij de achtergrond geschilderd, de voorwer pen op de voorgrond kunstzinnig in hout zijn gesneden. Het is het bestuur van de messestad gelukt, uitstekende kunstenaars aan zich te verbinden. Verder trekt het de aandacht, dat dit jaar met de ruimte als het ware gesmeten is. Gemeenlijk heeft men op een messe of op een tentoonstelling de indruk, dat men in een warenhuis is. Deze gedachte krijgt men op de „Grüne Woche" niet meer. De voorhal bv., de zgn. eerehal, is geheel leeg en enkel met een paar mooie schilderijen behangen. Op de achtergrond ziet men een groot schilderij, waarin de boerenstand vcr- zinnebeeldigd wordt Aan weerszijden er van staan beelden; links een boer, die een bos korenaren aan zijn hart drukt, recht: een soldaat, waarmee te kennen wordt ge geven, dat Duitschland thans weerbaar is, militair en agrarisch, en dat de grond van den boer beschermd wordt door den soldaat. „Nahrstand is Wehrstand" is het parool. Wij, Nederlanders, raken voor deze gedach- tenverbinding niet dadelijk in geestdrift. Echter zij opgemerkt, dat duizenden boeren in Oost-Pruisen, in het eerste jaar van de wereldoorlog, hun land door Russen ver trapt zagen. ter\\ ijl na de oorlog groote dee len van West-Duitschland door vreemde troepen werden bezet, die wel is waar daar niet zoo huishielden als de Russen in Oost- Pruisen, maar die toch geen welkome gas ten waren. De geheele geschiedenis van de hoe- renstand wordt in beeld gebracht. Wij zien, hoe de boer langzamerhand tot aaglooner wordt verlaagd. Von Stein doet bij het begin der vorige eeuw een moedige poging, om den Duitschen boer vrij te maken, maar zijn opvolger blijkt niet Steins energie te bezitten en het schoöne "plan, wn ieder landbouwer op eigen grond te laten boeren, mislukt Er worden op het platteland vele kinde ken geboren. Zij vinden geen werk. Zij ver huizen voor een gedeelte naar de groote steden. Thans wordt zinnebeeldig voorge steld, met buitengewoon mooie reliefs, hoe deze nieuwbakken stadsmenschen, die ech ter niet in de stad kunnen aarden, onder de invloed van de marxistische agitators komen. Maar de boeren, die op het platte land zijn gebleven, hebben het ook zoo prettig niet Zij worden gedrukt door het bankkapitaal en hun schuld neemt steeds meer toe. De speculatie gokt met de pro ducten des velds. Doch door de Erbhofwet is een zg. marktregeling tot sitand gekomen, waardoor de boer steeds tegen vaste prij zen kan verkoopen, zoodat de speculatie uitgeschakeld is. (Of deze toch niet clan destien bedreven wordt is een andere Waag. Red.). Op de „Grüne Woche" worden de vaste prijzen en de leer der marktregeling ver aanschouwelijkt voorgesteld. De boter wordt ook niet vergeten. Dit product mag dan in Duitschland tijdelijk schaarsch zijn geweest, maarhet was steeds tegen dezelfde prijs te krijgen, zooals uit een grafische voorstelling blijkt De wereldprijs was ech ter geen horizontale rechte lijn, maar een zig-zaglijn, welke een buitengewoon grillig verloop heeft Het hamsteren wordt ook bestreden. Wij zien een groote stapel botervaten; de ham ster zit er bovenop. Dat is de volksvijand, staat eronder. Maar suikermogen wij hamsteren! Elke jampot, die leeg komt, moeten wij met suiker vullen, opdat, als straks het fruit rijp is, wij weder jam kunnen inmaken, zonder eerst suiker behoeven te halen. De politiek speelt op deze tentoonstelling wederom een groote rol. De „Grüne Woche" moet natuurlijk het vertrouwen in het na- tionaal-socialistischc bewind bevorderen. Aangetoond wordt op opvallende wijze, dat door de groote landbouwvoortbrenging Duitschland anderhalf milliard deviezen heeft gespaard! En wij vragen ons af, waar deze anderhalf milliard dan zijn gebleven! Hier maakt de leiding van de „Grüne Woche" weer de oude fout Zij vergeet, dat men door vermindering van de in voer automatisch ook de uitvoer ver mindert De anderhalf milliard, die men op buitenlandsche levensmiddelen uit gespaard heeft heeft men ook minder geëxporteerd. Het geheelmaakt een prettige indruk, en het is van belang, er op te wijzen, dat de actie tegen het invoeren van buitenlandsche levensmid delen, welke in de Brüning-tijd de „Grüne Woche" kenmerkte, thans vrij wel geheel vermeden is. In 1932, toen Brüning rijkskanselier en Schiele Minis ter van Landbouw was, was in één af- deeling een anti-Nederlandsche tendenz te merken, d.w.z. er werd stemming ge maakt tegen Nederlandsche goederen. Nederlandsche kaas, Nederlandsche groenten enz. Tot ons genoegen stellen wij vast dat hiervan ditmaal geen spoor ie ontdekken is. De tentoonstelling Is dit jaar zeer uitge breid. Vooral de afdeeling landbouwmachi nes is zeer groot Op dit gebied blijkt de Duitsche werktuigkunde niet stil te staan en wij gelooven, dat cr oök voor menig Nederlandsche boer iets leerzaams te zien is Maar Nederlandsche warmoeziers en fruittelers zullen in him vuistje lachen wanneer zij de Duitsche producten des velds te bewonderen krijgen. Het wei nige, dat vertoond wordt zou op een Nederlandsche groente, en fruittentoon- stelling niet eens worden toegelaten. Een enorme fruitmand was gevuld met sluitkool, prei en peen, maar lof, andij vie kropsla, veldsla, tomaten, komkom mers, appelen, peren en druiven zocht men er tevergeefs in! De tentoongestel de appelen waren niet eens naar de grootte gesorteerd en de meeste exem plaren vertoonden roest Wat hindert dat Laat men rustig voort gaan, zijn kwaliteitsproducten uit het bui tenland te betrekken. Wanneer Duitsch land zijn landbouwmachines dan uitvoert is er toch evenwicht on dc deviezenmarkt En dat is de hoofdzaak. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bur.) VOERARTIKELEN De vraag op de veevoedermarkt was vo rige week heel wat slechter dan ze den laat«ten tijd geweest was. Dit liet natuur lijk nipt na, invloed uit te oefenen op de prijzen van aangekomen en spoedig ge wachte imais, die weer iets inzakten. Wel De „Grüne Woche" te Berlijn. De nieuw gebouwde hallen der Berlijnsche tentoon- stellingsstad die ter gelegenheid dezer „Grüne Woche" voor het eerst in gebruik zijn genomenOp den achtergrond de radiotoren. In het geheel is de „Grüne Woche" in zeven hallen ondergebracht, de oppervlakte bedraagt 43.500 vierk bedroeg 200.000 in 1933, 250.000 350.000 geschat. De aangewezen stikstofmeststof voor Uw Bedrijf Kalkammonsalpeter „S.M." bevat 20,5 stikstof, waarvan de helft SALPETER-, de heltf AMM0NIAKSTIKST0F en ca. 35 koolzure kalk. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Landbouw kundig Bnrean der Staatsmijnen te Heerlen trachtten afladers eiken dag opnieuw met hooger afkomende noteeringen van Argen tinië de markt wat op te werken, doch de houders van aangekomen partijen geloof den er niet aan en bleven laag afgeven. Het artikel gerst bleef geheel onveranderd, hoofdzakelijk zijn hot nog de disponibele Russische partijen die aan de markt zijn. Verder is er heel wat Poolsche gerst handeld, die in vergelijking met de gang bare soorten Laplatagersl aanmerkelijk zwaarder uitkomt. Op aflading biedt ook Argentinië thans tamelijk concurrcerend met de Russische prijzen aan, ofschoon nog iets daar boven blijvend. De overige voe- dengranen zijn onveranderd gebleven; er is wat meer aanbod van rogge, doch hier blijft de inlandsche nog steeds het meest geschikt aangeboden. Voor lijnkoeken bleef de markt In de af- geloopen week onveranderd. Grondnotenr koek, palmpitkoek en söyaschrool blijven voor spoedige levering uiterst schaarsch. Cocoskoek met voldoende aanbod, doch iets verhoogde prijzen. MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. De afgeloo. pen week bracht weer een behoorlijke vraag. Nog steeds vraagt men op vele plaatsen naar kalkstikstof. Het schijnt, dat de zach te winter mede oorzaak is, dat men voor onkruidbestrijding grootere voorzorgen neemt. We hebben reeds vroeger gezegd, dat de voorraaden gering zijn en verzoeken dus een ieder daarmede rekening te hou den. In het artikel chilisalpeter raken we zoet jesaan uitverkocht. Op sommige overslag plaatsen hebben we reeds niets meer en we geven daarom in overweging, alvorens te bestellen, met ons even telefonisch over leg te plegen. Êr is echter nog genoeg kalksalpeter en kalkammonsalpeter, alsmede ammionsalpe- ter S. M. te krijgen. Degenen, die salpe ter-stikstof wenschen, vinden derhalve ook buiten de chilisalpeter, nog genoeg van hun gading. Thomasmeel. Bij de fabrieken en ma lerijen in België verdringt men elkaar om maar het eerst geholpen te worden. De vooi- raden in Nederland zijn niet groot en men wil dus zoo spoedig mogelijk de Februari- partijen ter beschikking der verbruikers stellen. Nieuwe zaken worden er op het oogen- blik niet veel gedaan. Hoe sneller de Febr.- levering geleverd wordt, hoe spoediger weer bijgekocht kan worden. Zulks zou den om zet zeer zeker ten goede komen. De markt bleef onveranderd vast, terwijl er per Februari vrijwel geen aanbod meer is. Wat Duitschland betreft, geven wij de navolgende cijfers: Invoeroverschot Dui tschl am.d: Dec. 1935 32.600 t. April/Dec. 1935 350.000 t Dec. 1935 91.300 L April/Dec. 1934 722.000 k Trekken wij weer voor April/December 1931 de importen uit de Saar af, ten be drage van 215.000 ton, dan wordt de verge lijking: April/December 1935: 350.000 ton April/December 1934 507.000 ton De Duitsche invoeren uit Frankrijk, Bel gië en Luxemburg zijn dus slechts 70 pCL van die van het vorige seizoen. In Nederland beginnen op verschillende plaatsen de aanwezige voorraden snel op te ruimen. J. COSTER Zonen GOUDA TELEFOON 2502 ALLE HULPSTOFFEN VOOR DE ZUIVELBEREIDING HULST AXEL Effecten - Coupons Assurantiën Kluls-Inrietitingen Ontvangen geschriften Floralia, Weekblad voor Bloem en Tuin. Uitgave van Johs Enschedé en Zonen te Haarlem. Daar was weer eens een nummer van dc oude getrouwe, van Floralia, het blad, dat reeds bijna zestig jaar een zeer betrouw bare en prettige gids is geweest voor allen, die eenig belang hebben bij het kweeken en verzorgen van planten en kruiden in huis en tuin. Ditmaal was het gewijd aan de zaadge wassen, die heel binnenkort de aandacht weer zullen vragen. Hoe is het blad in de loop der jaren met zijn tijd meegegaan! Altijd is het eenig in zijn soort gebleven. Altijd weer is het nieuwste en het nieuwe toegepast, wat uitvoering en wat inhoud betreft. De diepdrukplaten, het nieuwste procédé, komen bijzonder goed uit Ook is het blad met de tijd meegegaan wat de abonnements prijs betreft, welke verlaagd is, terwijl daar entegen de inhoud veel rijker is geworden Interessant zijn de jeugd, en ook de wed- strijdrubriak. Ultra-super als meststof en bodem, .-korrels. Kunstmeststoffen der A.S.F. en V.C.F. Ultra-super der AS.F.V.C.F. AI deze gratis-brochures van de N.V. Am- sterdamsche super-fosfaatfabriek, Maliebaan tio 81, te Utrecht, hebben thans reeds een derde druk beleefd. (De laatstgenoemde zelfs een vijfde druk). Dit is een bewijs, dat deze brochures aangevraagd en gelezen worden. De schrijvr drir W. tt C Knapp, heeft natuurlijk gezorgd, dat deze herdrukken op de hoogte zijn van de onderzoekingen der laatste tijden. Wij achten deze brochures zeer lezenswaard en geven ieder belangheb bende bij het bemesten den raad: vraag Jeze brochures aan. Lees ze en neem ter harte, wat er in staaL Natuurlijk moet er mede gerekend worden, dat de schrijver en uit gever belanghebbenden zijn bij het verkoo- pen van super-soorten. Prima schoongemaakte voor kasverwarming, atraste ring, waterleiding, stalpalen enz In allo diameters en in ledei kwantum voorbanden. Alrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Handel-MaatschappT) H.I Veerschedijk C27la Hendrik Ido-Ambacht Ie Dordrecht 6475. Na 6u.3193Oord! A. BERGHOU BELASTINGCONSULEN Lid: N. I. v. B. Verzorgen en controleer^' van Administraties Kantoor: Kerkstraat 3, Telefoon Woonhuis: Klapw weg 3, Telefoon BERKEL EN RODENRIJS meer voor de bij gebruik van Immers CHILISALPETER^ snel en sterk de en is daarom de in het voorjaar voor de 313 JÖzei ük. Dit is telkens weer het eind van een serie korte verhalen, die een onzer groote dagbla den. eiken dag één, plaatst. Soms is dit slot gezocht, doch vaak ook niet. Maar niet gezocht was het, toen ik ook *0zei. Dat viel er zoo vanzelf uit. *k Las de „Mededeelingen" van het Gentraal Bureau. Dat is, zoo ge weet, een groote coöperatie ja, is het nog wel een coöpera tie? een coöperatie voor het aankoopen van landbouwbenoodigdheden In genoemde „Mededeelingen*' van Januari .vonden we een artikel over de PRIJZENPOLITIEK DER KALIZOUTEN". Dat artikel begon zeer oratorisch. Het wijst er op, dat in Mei 1934 sombere crisiswolken zich samenpakten 'boven de hoofden onzer lboeren. Alle prijzen liepen terug, doch ook de zioodige bedrijfsuitgaven liepen snel terug. Alle kunstmeststoffen daalden sterk in prijs. Doch de kalizouten niet, ondanks pro testen. Protesten zelfs van de centrale land bouworganisaties. Maar de prijzen bleven gehandhaafd. Men had de markt in han den. Dan wordt de geschiedenis verhaald van de VISKA, die Spaansche kali op de Nederlandsche markt brengt En daardoor wordt de strijd ontketend, eon prijizenstrijd. die lane duurt en fel gevoerd wordt. Ja, dat weten onze lezers wel. We hebben ons daarin steeds verheugd. De boer profiteerde er maar niet weinig van. De Nederlandsche landhouw heeft daardoor voor millioenen goedkooper kunnen koopen, dan wanneer de Wat ik hoorde en zag las en dacht, op reis en thuis Spaansche kali er niet gekomen was. Die strijd duurde van begin 1932 tot voorjaar 1935. Ge weet het nog wel. Ge weet ook nog wel dat genoemd Centraal Bureau door dik en dun met het Duitsch-Fransch-Poolsch Kalisyndicaat meeliep. Of dat tot voordeel van de aangesloten boeren f/as? We hebben het wel eens betwijfeld. En we betwijfelen het nog. Maar, enfin, wat gebeurt? Laat ons het zeggen met dezelfde woorden, als de „Mededeelingen" gebruikt: April 1935,De strijders rijn het strijden moe. Zij vallen elkaar in de armen. De vrede is geteekend. De markt is weer hersteld. De kooper heeft afgedaan, de verkooper deelt weer de lakens uit" En dan volgt het: „De coöperatie, die zoo trouw aan het Syndicaat gebleven is, kijkt achterom, naar den man, „die achter haar staat"Hij is verdwenen! Dan betaalt de boer het gelag; de „nadeelen", de „ver- liesprijzen", rnoetcn weer worden goedge maakt". Maar, vroeg een boer laatst op een vergadering aan mij, heeft het C. B. ook niet een beetje schuld? „Ozei ik. En als het C. B. nu eens wat minder opvallend vóór de man, die achter hem stond, was gaan staan, had die man dan zoo plotseling kunnen ver dwijnen? „Ozei ik. En is het nu wel in het belang der boeren om nu de zijdeling- sche wenk te geven maar geen kali te ge bruiken. Vroeger zal men het wel anders g« leerd hebben! „Ozei ik. Kijk niet zoo stom met je o-gezlcht zei hij. En hij zei nog veel meer, wat ik ook wol had kunnen zeggen. Maar het slot was over iemand, die zitten moet op dat gedeelte van het lichaam, die hij zoo juist gebrand had 't Was geen nette uitdrukking: boeren on der elkaar hé! en 'k schoot in de lach. Dat deed ik ook, doch het was een heel an dere lach, een gulle lach, toen ik las dat uit ons land VIERHONDERD STAMBOEK- KOEIEN NAAR PALESTINA gaan. Van November tot nu, Februari, gaan 350 400 koeien en 15 20)ctieren uit Friesland naar Palestina. Het invoerseizoen loopt van de herfst tot het voorjaar. De zomermaanden zijn niet ge schikt voor rundveevervoer naar Palestina. In het nu afgeloopen seizoen zijn ongeveer duizend stuks in verschillende landen ge kocht. Deze koeien komen daar niet in de handel, doch worden over de boerderijen ge distribueerd. Het Friesch vee kan het best in de buurt van Jeruzalem en langs de kust aarden. Daar had ik vroeger nooit over gedacht, dat onze koeien nog eens zouden grazen op de hellingen van Sions heuvelen. Of in de vel den van Bethlehem, waar David onder harp spel de schapen hoedde. De boeren in Palestina zullen thans wel wat an ders te doen hebben dan David indertijd. Ook daar, al heeft het lang geduurd, gaat de vooruitgang doordringen. Of het er beter op wordt? In sommige opzichten wel, in andere niet. Rustiger zal het er niet op worden. Al zullen zij niet dadelijk last hebben van DE SANCTIEPOLITIEK, DIE DE HONGAARSCHE KIPPENBOER TREFT De vroeger zeer belangrijke export van Ko ter. gevogelte en eieren uit Hongarije naar Engeland staat zoo goed als stil. De gevogelte export, die tot dusver 700 tot 800 wagons per jaar bedroeg en bet land een netto-opbrengst van 12 tot 14 millioen pengö bracht. Door de buitengewone douaneverlagingen die de En- gelsrhe regeering thans op basis van de sanctie-politiek aan de Joegoslavische export naar Italië heeft toegestaan, is dc exporthandel in Hongaarsch gevogelte, eieren en boter op Engeland niet meer in staat te concurreeren en volkomen lamge legd. De Engelsche regeering blijft er bij dat de sanctiemaatregelen op last van den Volken bond in werking zijn getreden, waarvan ook Hongarije lid is, zoodat Hongarije geen recht heeft, tegen de uit de sanctiepolitiek van den Volkenhond voortspruitende maatrege len te protesteeren. Wel recht om te protesleeren tegen regc© ringsmaatregelen, die hoe goed ook bedoeld een averechtsche uitwerking hadden, hebben de Gooische boomkweekers, naar ze zeggen Ze vragen INTREKKING VAN DE STEUNMAA TREGELEN omdat deze niet hebben beantwoord aan het doel. Doel was de hevigste stoot van de cri sis op te vangen, door credietverleening en door afkoop van producten. J)e regeering en voor haar de Sierteeltcentrale wilde zoo veel mogelijk planten uit de markt nemen. De vastgestelde prijzen moesten dus laag zijn. De verwachting was, dat het uiteindelijk re sultaat zou zijn, dat de resteeren'de voorra den in prijs zouden stijgen en de kweekers dus aan een williger markt zouden worden geholpen. Dit heeft volkomen gefaald, zeggen som migen, want lang niet allen zijn het met deze opvatting eens In de practijk is ge bleken, dat de door de regeering vastgestelde prijzen, standaardprijzen zijn geworden. Het geen beteekent, dat men onvoorwaardelijk de planten beneden de productieprijs moet van de hand doen. Maar bovendien is er het ernstige Itfezwaar, onstaan: dat het orgaan van de Sierteelt centrale de verkoopcentrale is geworden voor gemeenten, stichtingen e.a. openbare instellingen, met uitschakeling van den nor malen handel! Daar komt hij, dat de heffingen per opper vlakte-eenheid (73 gld. per H.A voor Bas- verleende steun achteraf nog betalen. Daar om zegt men in 't Gooi: houdt op met ons te steunen, 't wordt ons te zwaar, dat steunen op ons. IN ZUID-AFRIKA IS DE LANDBOUWSTEUN NOG NOODZAKELIJK. Men meent wel eens. dat da£r de cfïsis voorbij is niet alleen, doch dat er zelfs weer welvaart gaat heerschen. Dat mag met han del en nijverheid zoo zijn na de devaluatie, met de landbouw is het ex niet beter op ge worden. De regeering steunt zooveel moge lijk door credietverleening, sfaar gronduit- eifte op gemakkelijke voorwaarden, door ver laging der hypotheekrenten van 6 8 pet tot 5 pet. waarvan ze zolf V/z pet voor haar rekening nam, door sprinkhanenhestrijding. door voorlichting, door landbouwonderwijs, spoor vrachtreductie enz. Volgens Prof. Schu- man is hulp voor de boeren in deze depres sie beslist noodlg, doch hij ziet een gevaar in een te groote macht van de overheid in het particuliere bedrijfsleven, dat op den duur meer gediend is door juiste voorlich ting dan door directe staatshulp, waardoor de prijzen op een kunstmatig hoog niveau worden gebracht Gevaar voor VERAMBTENARING VAN HET BOERENBEDRIJF dreigt ook hier. Natuurlijk ontkennen amb tenaren en zulke zijn er ook ambtenaar geworden boeren dit heltig. Die durven nota bene verklaren, dat er geen vlekje, geen rimpeltje zit in het geheele crisisapparaav. Van de aanmerkingen van de Algemeone Rekenkamer over de huishouding bij de cri sisinstellingen, was „niets maar dan ook niets overgebleven". (Moet hij maar eens le zen hoe de Tweede Kamer-commissie deze week zich daarover uitte). Dit werd nog al beweerd door iemand, die ook voor een schotel linzenmoes zijn eerstgeboorterecht had verkocht en van Uier ambtenaar, nog erger crisis-ambtenaar was geworden. Dat zal ik niemand kwalijk nemen. Integendeel. Het moest veel meer het geval zijn dat aan menschen uit de practijk de uitvoering der crisisbepalingen werd opgedragen. Dan zou het beter loopen. Dan zouden veel maatre gelen practische uitgevoerd worden. Maar er zijn er ook. enkele maar die nog meer ambtenaar geworden zijn, dan de stijlste ambtenaar van professie. Trouwens op de meeste, zoo niet alle kantoren en bu reaux zijn de ambtenaren geheel veranderd en veel jovialer, praktischer, behulpzamer enz. geworden en het woord ambtenaar be gint een soort voor-historische beteekenis te krijgen. Met de noodige uitzonderingen na tuurlijk. Zooals ik bedoel, iemand, die alles wat verambtenaard is goedpraat en ver dedigt Maar uitzondering of geen uitzondering het boeren- en tuindersbedrijf is geheel on geschikt om veramhtenaard nog te kunnen blijven bestaan Zelfs al neemt men het woord ambtenarij in de allersoepelste uit voering. Hoe eerder rr vrij van hoe beter. Al ver dwijnen dan ook veel „baantjes". 'n Nor male tijd is wp] zoo goed. Hoe lang nog? Ondertusschen wordt doorgegaan met het inroepen van hulp bij de Regeering. Nu weer door de rijdeteeltvereeniging. -UI Maar deze heeft ook aan de gemeentebei ren een schrijven gericht, waarin gewer00 wordt op DE BETEEKENIS VAN DE ZIJDETEELT IN ONS LAND. In In dat schrijven staat o.m. dat speen onze kleine landbouv.ers en tuinbouwer- voor wien rij in de eerste plaats als new bedrijf in aanmerking komt, beschikt 01 aii eigenschappen, die de verwachting wei >ai gen, dat het deze cultuur zal kunnen bn ïur gen op een peil, dat in geen enkel opziiltei onderdoet voor het beste in het buitenlai terwijl ook de kweekruimten in den voiW' van stallen e.d. in ons land in het algem^ aan hoogere eischen zullen voldoen, dan hei buitenland. Waar mag worden venvaoht, dat op i duur ook de prijzen van de cocons zich 2 len instellen op een niveau, dat de ti mogelijk maakt, heeft de vereeniging vrijheid gevonden aan de regeering te v zooken deze teelt eventueel binnen bepe te grenzen, te steunen en maatregelen 1 nemen, dat gigevens worden verkre» hoe onder normale bedrUfsomstandighed en bednjfsgrootte de teelt verloopt en de factoren, die den kostprijs beheerscln Zou de regeering daartoe kunnen besluiU aan zou a.les kunnen zijn voorbereid vo «en krachtige uitbreiding van deze ril gunstig markttoosta lui den optreden. Voordat op deze wijze dp 1 geermg steunt of de markt zich herslf ra.ag va° een eenigszins rendalu teelt mets worden verwacht en mag de slechts onder bijzondere omstandigheid1 worden aanbevolen. Een sterke uitbreidi!:e onder de tegenwoordige omstandigheid»' eri n® Ieiden' dat op «^gebreide J teleurstelling wordt ondervonden. iris Straks wordt de vraag naar moerbei!* M men groot. Deze wordt toch al grooter. overal vereenigingen gesticht worden deze teelt plaatselijk te bevorderen. k Zal later nog wel eena een eigen teelde das cadeau krijgen. Mocht ge die* mijn verjaardag willen toezenden, 't A-<r weet ge en miin verlanrdag? Kunt gii I de Burgerlnke Stand te weten komen. Ma nu wordt het tijd dat ik ca zwijgen. Tot de volgende week PRAATJESMAKE Nog even, zetter! nog even! Enkele hri ven. die ik ontving, neem ik de volgen we>©k wel even onder handen, hoorl kjj

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8