WILSON TWEEDE BLAD PAG. 5 HET MERK VOOR LEIDSCHEKAAS P. KAAG HOORN Koffi alsLikeur DE IDEALE VLOER BEDEKKING De film „Kermcsse Heroïque", I Een kwetsende tendenz? Het Hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den burgemees ter van Amsterdam een telegram gezonden, Waarin geprotesteerd wordt tegen de aange kondigde opvoeringen van de film „Kermes- le Heroïque", welke kwetsend moet worden geacht voor onze vrijheidsstrijd tegen Spanje fn in het bijzonder de Vlamingen in hun na< tionale eer aantast, De laatste dagen liepen er geruchten, dat de regeering voornemens zou zijn de distributie van goedkoope marga rine uit te breiden tot een grocrter aan tal ondersteunde gezinnen, doch dat de hoeveelheid die per hoofd beschikbaar wordt gesteld, zal worden verminderd. Wij vernemen dat deze berichten zeer voorbarig zijn. Wel wordt de mogelijkheid onderzochtt. om op deze wijze een gtooiere categorie personen bij de distributie van goedkoope margarine te betrekken, maai dit vraagstuk verkeert nog slechts in ecu stadium van overweging. Er is nog in lie geheel geen decisie genomen. Als een b°- zwaar wordt gevoeld het feit. dat, wan neer goedkoope volksmargarine aan een grooter aantal gezinnen wordt v.jrstrekt, de groote gezinnen een kleinere hoeveel heid zullen krijgen. Dit is één der nood wendige gevolgen van een verdeeling der beschikbare hoeveelheid over meer ge zinnen. Aan vergrooting van het quantum is een belangrijk financieel bezwaar ver bonden in verband met het feil. dat de door de begrooting aangegeven grenzen niet mogen worden overschreden. Spoorwegen moderniseeren het materieel Binnenkort doet de ntad-raller zijn intrede Aan den Personeelraad, zoo lezen wij in „Spoor en Tramwezen", heeft de directie der Ned. Spoorwegen doen weten, dat moderniseering van het materieel urgent is en dat zij gelei delijk nog een vijftigtal locomotieven denkt aan te schaffen. Bij Werkspoor zijn intusschen 27 diesel-electrische locomotieven besteld. Verder zoekt de directie naar een geschikt type rail road wagen, zoodat, indien zij hierin slaagt, binnenkort de road-railer ook bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn intrede zal doen. Onder road-railer verstaat men een voei tuig, dat zich zoowel over rails als over den gewonen weg kan voortbewegen. Het heeft een dubbel stel wielen, ijzeren trein wielen en autowielen met luchtbanden, welke, naar gelang het noodig is. kunnen worden uitgedraaid Voor zoover ons bekend is, liep er in Nederland slechts één exem plaar van dit amphibisch voertuig en wel geëxploiteerd voor reizigersvervoer door de Rotterdamsche Tramweg Mij- op de Zuid- hnUandsihe eilanden. Het voertuig is echter op 't oogenblib bui ten gebruik gesteld. BATAVIA, 4 Febr. (Aneta) Alhier werd telegrafisch bericht ontvangen uit Jodphur, meldende, dat het K.L.M.- vliegtuig de „Kievit" aldaar, toen het toestel ledig door den mecanicien werd verplaatst, is beschadigd. Toen men op het vliegveld te Jodphur de „Kievit" klaar wilde zetten voor het in stappen van de passagiers, is de machine bij het taxiën over het veld met de staar* in aanraking gekomen met een hek Dien tengevolge werd de staart van het toestel licht beschadigd. Van vertrek was Ipen geen sprake meer. Niettemin hoopt de K.L.M. de vertraging, die hierdoor voor hei vervoer van passagiers, post en vrachtgoed ont staan is 'ot een minimum te kunnen be perken. Daartoe is reeds in Indië opdracht gegeven aan den gezagvoerder van het K.L.M.-vliegtuig „Kwak", den heer Smir- noff, die pas Zaterdag 8 Februari a.s. int Indië voor ile reis naar Nederland zou star ten. thans reeds heden dit vertrek te doen plaats hebben. Aan boord van het dienstvliegtuig, da' vandaag uit Amsterdam naar Indië vertrekt, gaat een technicus mede. benevens repara- tiedeelen om de schade door de ..Kievit" opgeloopeq te herstellen. De directie van de K.L.M. hoopt erin te slagen de vertraging welke door het op onthoud te Jodphur is ontstaan, voor ie passagiers, de post en de vracht te kunnen beperken tot twee k drie dagen, binnen welken tijd. naar herekend is, de ..Kwak' in Jodphur kan zijn. De vertraging van de „Kievit" zal onge veer één weck bedragen Men rekent dan"-- bij op ongeveer drie dagen voor herstel van de schade, terwijl daarbij komt de tijcv we' ke het dienstvliegtuig. dat vandaag vertrekt noodig zal hebben om Jodphur te bereiken Staking te Willemsstad Bij de Cnrapaosche Petroleum-Mij Een telegram uit Willemstad meldt, dat de werklieden van de Curapaosche Petroleum-Maatschappij gister in sta king zijn gegaan. Zij eischen verhoo ging van loon De Directie van de Maatschappij t- 's-Gravenhage, deelt mede, dat deze 6taking mot van invloed is op den gang van het bedrijf. Naar ons ter oor* kwam. hebben korten tijd geleden de Venozolaansche arbeiders met staking gedreigd, wanneer zekere eischen van hen niet werden ingewilligd De directie heeft deze aangelegenheid toen met bedoelde arbeiderB geschikt. Echter hebben thans de Curapaosche arbeiders be paalde voorwaarden gesteld en zij zijn aangezien die voorwaarden niet ingewilligd Aerdca ia staking gegaan. ACTIE VOOR VERSCH BROOD Comité van Actie vergadert te 's Gravenhage Pleidooi voor wetswijziging In hotel „Paulez" te 's-Gravenhage is gistermiddag een bijeenkomst ge houden van het comité van actie voor versch brood aan het ontbijt ,voor wel ke bijeenkomst verschillende organi saties waren uitgenoodigd. Na een openingswoord door den voorzit ter, Mr. Cats, uit Amsterdam, werd het woord gevoerd door den heer Snapper, die betoogde, dat het comité niet wil tornen het verbod van nachtarbeid. Tengevol- an de vorderingen der techniek heeft men nu zeker geen nachtarbeid noodig om te. zorgen dat het publiek versch brood aan het ontbijt kan krijgen. Economisch zou de te treffen maatregel z.i zeer verdedigbaar zijn, omdat het broodverbruik erdoor zou toenemen. Het is uitsluitend de bedoeling het versche brood alleen in den vorm van klein brood beschikbaar te stellen en men wil dit met behoud van het nachtarbeidsverbod bereiken ook zonder gebruikmaking van kostbare machines, welke bovendien buiten het bereik liggen van den kleinen midden- ;tander-bakker Spr. meende, dat tegen de actie van het comité geen steekhoudende argumenten zijn ingebracht en vertrouwde, dat de minister van Sociale Zaken aan de verlangens van het comité zal tegemoet komen. Versch brood is niet ongezond Vervolgens werd het woord gevoerd door dr. A. van R a a 11 e, directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Amsterdam, die als adviseur van het comité optreedt. De meening, welke heeft postgevat, dat versch brood ongezond is, aldus spr., moet op reke ning worden .geschreven van de zuinige huis vrouwen, die versch brood ongezond verkla ren, omdat het schadelijk is in het huishou den Want van versch brood wordt meer ge geten dan van oudbakken brood. Maar dr. van Raalte deelde deze opvatting niet en zeide. dat versch brood, waarvan door zijn smakelijkheid méér wordt gegeten, gezonder is. ook omdat men er meer van eet. Hij behandelde voorts de nieuwe techni sche vindingen. Uit gehouden proeven is ver leden jaar gebleken, dat men geen verschil kan proeven tusschen versch en z.g. „ge koeld" brood. Hierdoor is het mogelijk 's mor gens 7 uur „gekoeld" brood af te leveren, het geen de wet niet verbiedt. Maar het afleve ren van versch gebakken brood is wel ver boden. Nu men om 7 uur ook door techni sche verbeteringen versch brood kan afleve ren, is het in het belang van den consument dat de wet op dit punt wordt herzien. Het belang der hotels De heer J. F. Staal bepleitte het belang der hotels om versch brood te kunnen geven bij het ontbijt. Door het verkrijgbaar stellen van versch brood vóór 10 uur zouden, meen de spr.. gediend zijn de belangen van de bakkers: door meer omzet: van de boeren: door meer tarwe-gebruik: van de gezellen: door werkverruiming; en tenslotte, waarom het toch gaat: het publiek. Verschillende personen hebben opmerkin gen gemaakt en vragen gesteld. Na een antwoord van de inleiders heeft mr. Cats eea slotwoord gesproken. De K.NA.C. in 1936 Een geslaagde folder Van de K.NA.C. ontvingen wij een druk werkje in den vorm van een folder, waarin op duidelijke en tegelijk artistieke wijze wordt uiteengezet hoe deze Vereeniging haar activiteit in het jaar 1936 ten aanzien van sport- en toer gebeurtenissen hoopt te ont plooien. De folder welke bij de firma En schedé te Haarlem werd ontworpen en ge drukt, bevat naast een beknopte uiteenzet ting van de komende toeristische en sportie ve evenementen een schat van foto's van elk evenement apart. Als geheel mogen we hier van een zeer geslaagde folder spreken. De prijs van eetbare oliën en vetten Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswa ren heeft dezer dagen gemeld, dat het in de bedoeling moet liggen, de reeds bestaande controle op de productie van boter en mar garine uit te strekken tot alle eetbare oliën en vetten. Het Alg. Ned. Persbureau heeft naar aan leiding hiervan inlichtingen verzocht te be- voegder plaatse, waar men herinnerde aan de jJ. Vrijdag gepubliceerde mededeeling aangaande verlaging van de heffing op spijs olie. maar er voorts op wees, dat met betrek king tot bovenbedoeld bericht onderscheid moet worden gemaakt tusschen oliën en vet ten. De oliefabrikanten hebben een bepaal de regeling aan de autoriteiten voorgesteld en als gevolg daarvan is toen de desbetref fende maatregel genomen. Maar van een re geling, door de vettenfabrikanten voor te stellen, is niets bekend. Verminkte weergave Van een ministerieel antwoord. fn zijn antwoord op de vragen van het Ka meriid Van den Heuvel over verlaging van de tarweprys heeft minister Deckers een zeer waardevolle uitspraak gedaan Hij zei namelijk het niet eens te zijn met den vra ggnsteller, dat deze prijsverlaging noodzak* lijk op de landarheidersloonen verhaald zou moeten worden Deze meening grondt dp minister blijkens zijn antwoord op de over weging, dat de toestand van de bedrijven, waar tarwe wordt verbouwd, de laatste ja ren van alle landbouwbedrijven hel gun stigst is geweest, hetgeen o.a. blijkt uit de koop- en pachtprijzen. Iedereen zal toestemmen, dat deze factor in tiet antwoord van groot belang is. Maar. zoo vraagt de roode pers: Wat moeten we dan denken van een dag blad, dat zijn taak om objectieve voorlich tine te geven zoo schromelijk verzuimt al> De Telegraaf", die uit het antwoord van minister Deckers doodleuk de zinsneden, die over de loonen der landarbeiders gaan Fchiapt? Met geen woord werd in het och tendhlad van dit blad van Zaterdag 1 Febr gewag gemaakt van deze zon belangrijke uitspraak van regeeringszijde. hoewel de rest van het antwoord aan den heer v. d Heuvel wel werd opgenomen Objectieve voorlichting is dit niet! ONDERSCHEIDINGEN Bevorderd tot officier in de Orde van Oranje C. "Ih. L iloort, te Nleuw-yoemee?. Bataalsche Brandwaarborg Mij. Opgericht «806 j-Grovenhoge Wclelndo No 28 Telefoon 117623 DE MAARSCHALKSTAF In Uw ransel mits U .roemde uien vlot SPREEKT EN VERSTAAT GEHEIM UW GRAMOFOON Raadpleegt UNGU«PHONE Spul 23|7 AMSTERDAM Ingang Handboogttr. 2 .WILSON HATS" Mada <n.Engeland Uv W. VAN ORIEL's Stoomboot- en rransporlondernemingen N.V R'dam REEDEES - CARGADOORS TRANSPORTONDERNEMERS UIT OOST IN DIE SCHIETOEFEI NGEN BIJ MADOERA BATAVIA, 4 Febr (Aneta). Van.2 tot 14 Maart a.s. zullen aan de Noordkust van Madocra schietoefeningen met geschut wor den gehouden. Twee Panters verslagen Een moedig desaman In het Zuid-Blitarsche, dezelfue streek, waar een groote koningstijger werd gesigna leerd. die daar in een der desa's een la- vaansche vrouw verscheurde, schijnen zich ook panters op te houden. N'aar het „Soer. Hbld." meldt, begaf zich een dei' desalied-n in de dichte bossrhpn om hout te sprokkelen, toen zijn heide honden door twee pnnims werden aangpvallen De 'aVuPii. voor ge.-n klein geruchtje vervaard, inengdr zich met een mes gewappnd dadelijk i? den strijd. Hel eene monster gal bij een houw over den koop. zoodal het dier beonen maakte: zijn metgezel werd den buik opengere en Deze moedige daad werd alzoo beloond mei een panterhuid welke door den dtsaman voor 15 word verkocht. Op den herdenkingsdag, waarop voor veertien jaar de Fascistische militie werd opgericht, vonden in Rome voor het monument van den onbekenden soldaat groote demonstraties plaats. DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE MARGARINE Uitbreiding van het aantal ondersteunde gezinnen wordt overwogen DE „KIEVIT" BESCHADIGD Op het vliegveld te Jodhpur tegen een hek getaxied Welke bezwaren er tegen zijn Vertraging niet meer dan drie dagen. Te Stockholm is de laatste dagen veel sneeuw gevallen. In de hoofdstraten ondervond het verkeer hierdoor veel vertraging. Een rij van belangstellenden, welke somtijds meer dan S KM. bedroeg, stond buiten Windsor Castle opgesteld, om de bloemen en kransen te bezichtigen voor wijlen George V De Proosdij te Meerssen in Limburg wordt gedeeltelijk afgebroken, waardoor da kerk geheel vrij komt te liggen ï- r r

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5