ECONOMIE EN FINANCIEN iar en in Zuid-Afrika WOENSDAG 5 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 norme brand e bakongan Inheemsche winkeltjes een prooi der vlammen (OTA RADJA, 5 Febr. (Aneta). Te kongan zijn 152 inheemsche winkeltjes, rijwel de geheele plaats Bakongan, [ebrand. Het kampement is onbescha- gebleven. De schade bediaagt onge- er 50.000,— en is niet door verzekering lekt De oorzaak is nalatigheid van een Blie eener bakkerij, die het "uur niet doende had gedoofd. ider zijn eigen coureur! niatuur ante-renbaan ln het ndelpark te Amsterdam een paar maanden, om precies te 28 Maart a.s., zal de hoofdstad een ractio rijker zijn. Zij betreft een mi li- aulo-renbaan, welke momenteel op int plekje van het overbekend onvol- u Vondelpark, nabij 't „Groot Melk- namelijk, wordt aangelegd en waar den twaalftal baby auto's, bestuurd door iipporte wie, door de bochten zullen rij- i met een maximum snelheid van niet rcder dantwaalf kilometer! 0 lengte van de „Vondelparkbaan" be- agt ongeveer 100 meter, met een breedte 1 meter. De ondergrond bestaat uit puiu, waarop een laag fijn gravel is gebracht De bovenlaag bestaat uit een rt kalkgrint van speciale samenstelling srdoor een harde en toch poreuze boven id wordt verkr<ygen. Ie twee persoons autotjes zijn uitgerust een Douglas tweotact 4-cy)inder motor 1 y2 P-K., diie geen lawaai maakt en ;entje een maximum snelheid van mi iter kan geven, welke echter, ln ver- id met de lengte van de baan, op 10 k kilometer is afgesteld, ie bestuurder ieder is zijn eigen cou- r! heeft slechts de beschikking over pedaal; drukt hij dit in, dan rijdt hij, hij het pedaal opkomen, dan remt hij «natisch dien blijken mocht, dat het publiek attractie op prijs stelt, dan zullen e plannen ter hand worden genomen, rbij in de eerste plaats een evenzeer èvaarlijke! motorbootsport in de vij- van het Vondelpark op het program msterdam wordt wereldstad Ito in vlammen J Noord wijk is de bestuurder van filmprojectie-auto met géluidwagen de filmmaatschappij „Holland" te Hil- jum, de heer Smulders uit Bussura, aan groot gevaar ontkomen, toen bij oi I Zwarteweg reed. Een automobilist kto hem erop attent, dat er rook uit wagen kwam en op hetzelfde oogen sloegen de vlammen er reeds uit De Smuldérs stopte ijlings en sprong e brandende wagen voor het vuur hem kunnen deren. De auto echter is uitgebrand, terwijl een groote hoe leid. film-materiaal verloren ging. hooge water Maas voor Grave is in de laatste ren zoo gewassen, dat de hoog ge- uiterwaarden op den Gelderschen r. die grootendeels weer droog waren, lijna alle weer onder water zijn ge- n. De peilschaal teekende 9.90 M. aan. voor Venlb is de was der Maas laatste 24 uren blijven aanhouden, emiddelde was der rivier in het afge- rn etmaal bedroeg 3 c.M. per uur. De chaal wees 14.69 M. N.A.P. aan. losplaatsen aan de zomerhaven zijn Uw onder water geloopen. Ook de los te Blerick staat meer dan een meter het water. verscheidene huizen staan de kelders >t dusverre droog zijn gebleven, thans ■stuw te Belfeld is gestreken. Ook hoo- zijn de stuwen in de Maas buiten ing gesteld. ns EIERSTRUIF Gouda is een met ongeveer 30.000 i geladen vrachtauto uit Aalten door adheid vam dén weg bij de Waaiersluis den Haastrechtschendijk gereden en n. Ruim een derde van de lading verloren. Vélen konden gratis een exn- gfckneusde eieren halen. De wagen, Hep in de modder was gezakt, Is later akeld. De Geref. Jongelingsvereeniging SamuHn te Ahnkerh (N.-Br.) die dezer dagen haar 35-jarirj bestaan herdacht. Het bestuur, zittend van link: naar rechts: J. de Huiler 2e bibliothecaris; J. Ewijk, ie bibliothecaris; P. van Vuuren, 2e voorzitter;. C M. Puuli, ie voorzitter; Ds. C. J. Hakman, eere-r.noizitter; J. IV. Dibbits, ie secretarisT. de Ruiter, 2e secretaris; G. Verhagen, penningmeester. Auto- en motor-ongelukken Te Et ten Is een bestelauto, bestuurd door v. H. uit St Willibrord, in botsing ge komen met een luxe auto. De bestelauto sloeg hierbij om, waarbij het 5-jarig zoontje -'an v. H., die naast zijn vader was gezeten, uit het openslaande portier werd geslingerd. Het ventje bekwam een hersenschudding en moest op last van Dr Mol, die spoedig bij tiet ongeval aanwezig was, naar het gast huis te Oudenbosch worden overgebracht. Van H. en de bei do-inzittenden van de luxe auto, uit Den Haag afkomstig, kwamen er met den schrik af. EEN „JUBILEUM" Een groep smokkelaars, afkomstig uit Ulvenhout, arriveerde voor de 25e maal in hun woonplaats, beladen met de noo- digb smokkelwaar. Zij vonden aanleiding in het feit, dat ze nog geen enkelen keer waren „gesnapt", dit Jubileum"' feestelijk te herdenken, waarop een café werd binnen gestapt, waar onder de noodige luidruchtig heid rijkelijk aan Bacchus werd geofferd. Toen de „heeren" echter in bedenkelijke «temming wilden huiswaarts keeren, bleken ze te vroeg „gejubileerd" te hebben. Zij werden buiten nl. opgewacht door mare- chausee's; die de feestelingen meenamen hen van hun margarine ontlastten en pro ces-verbaal opmaakten, zoódat het ten slotte den vijf en twintigsten keer niet go- lukte. De mijnwerker, die dynamietpa tronen leverde aan den beruchten Amsterdamschen inbreker „Witte Nelis", wis niet, dat dit heerschap dynamiet gebruikte, om brand kasten te „openen" Een van Nelis' kornui ten heeft inmiddels bekend, dat de dyna- mietpatrohen van den mijnwerker urtKerk- rade afkomstig waren. Deze is daarna door de politie geconfronteerd met „Witte Nelis", die door hem onmiddellijk werd herkend als een van zijn „klanten". De Amsterdamsche politie ls er in ge slaagd nog enkele dynamietpatronen, die de bende nog in voorraad had, op te sporen. Zij werden gevonden in een garag-"1. waarin „Witte Nelis" en zijn volgelingen hun auto plachten te stallen. Het onderzoek naar de Inbraak bij een steenkolen handel mij, in de Havemtiaat te Amsterdam, waarbij een bedrag van vijf duizend gulden werd buitgemaaki, duiirt nog voort. Tot nog toe echter zijn de feiten, dje omtrent deze affaire aan het licht zijn gekomen, echter onvoldoende, om terzake tegen „Witte Nelis" een strafvervolging in te stellen. DE INBRAAK IN DE NOTARIS VILLA In de Haarlemsche gevangenis heeft de 38- jarig zwerver T. bekend te hebben ingebro ken bij notaris R. te B u s s u m. Hij was met het gestolen zilver, dat een waarde van acht honderd gulden vertegenwoordigde, naar Amsterdam getrokken, waar hij trachtte het aan den man te brengen. Ten slotte kwam hij terecht bij den 44-jarigen S., in de om geving van het Waterlooplein. Deze kocht den geheelen koffer met zilver voor 15, S. heeft dit thans bekend en bij zijn verder verhoor deelde hij mede, dat hij den koffer met zilver weer verkocht heeft aan den 39 jarigen B. te Amsterdam voor 25.—. De Bussumsche recherche heeft thans de zen B. weten op te sporen en gevankelijk naar Bussum overgebracht. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Parijs WEER VER WACHTING Zwakke tot matige veranderlijke wind, aanvankelijk nog uit W. richting, nevelig tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst 's nachts, overdag tem peratuur om het vriespunt tot'lichte dooi. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De rug van hooge druk, dje de scheiding vormde van de beide depressie-gebieden in het O. en W. nam sterk in beteekenis tob en groeide uit tot een groot gebied hooge luchtdruk over geheel W. Europa met hoogste barometerstanden in Frankrijk In de Bothnische Golf en in Centraal Europa zijn do barometers allerwege nog regelmatig stijgende. Op de oceaan ligt een eveneens ulteebreid depressiegebied. welke reikt van IJsland tot de Azoren. Warme strooming langs haar voorzijde bracht temperatuurstijging in het geheele Westen. Daar de barometers in het Oosten nog regelmatig doorstijgen en in het Weslen stil staan, zal in onze omgeving het luchtdruk- verschil naar het W. worden gericht eti de wind langzaam naar het Z. gaan. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 3.8 C. 6 FEBRUARI Zonsopgang 7.36 uur, zonsondergang 4.52 tra Maan op nam. 4.0S uur, onder van. 6.53 uur VOERTUIGEN JBÖETEN HUN 6 FEBRUARI Van 's avonds 5.24 uur tot 's morgens 7.05 uur LAND- EN TUINBOUW De rietoogst i935-'36 Rietbewerkers krijgen f 12.50 steun per HJL In de Staatscourant van gisteravond ls opgenomen de „Crisis-Steunbeschïkking 1936- Riet (oogst 1935—1936)". Blijkens deze beschikking zal uit het Landbouwtrisisfonds steun worden verleend aan rietbewerkers tot een bedrag van f 12.50 per H.A. in Nederland gelegen bladrietveld, hetwelk naar het oordeel van de Centrale voldoende in cultuur is gebracht en oi houden, waarvan ten genoege van de Cen trale kan worden aangetoond, dat daarvan afkomstige gewas regelmatig aan gewend is voor bedekking van bioembollcn- velden en waarvan het gewas voor 1 April 1936 zal zijn gesneden. De Centrale is gemachtigd tot aankoop van eiken rietbewerker van: 1. hoogstens 50 pet van het totaal aantal moss mat riet van het gewas 1935, tot een prijs van f 0.20 per bos; 2. hoogstens 25 pet. van het totaal aantal bossen mat riet van het gewas 1935, tot een ?ewas 1936, tot een prijs van f 3.50 per vim 100 bossen). DE HANDELSBELEMME- RINGEN EN HAAR BEPERKING De heer Fentener van Vlissingen spreekt te Brussel De «eiste stap op der. goeden weg De heer F. H. Fentener van Vlissimgen, president der Interna* tionale Kamer van Koophandel, heeft gistermiddag in het Palais d'Egmont te B r u 3 s e 1 een voordracht gehou* den over „De handelsbelemmeringen en haar beperking". De voordracht werd aangehoord door verschillende autoriteiten en vooraanstaande perso nen uit kringen van handel en in dustrie. Hoewel het niet gemakkelijk is, zoo zeide spr. o.m., het mechanisme van den inter nationalen handel weer op gang te brengen, nadat de normale functie ia verstoord, kan toch gezegd worden, dat een eerste stap op den goeden weg is gedaan, doordat een toenemend aantal menschen tot de overtui ging is gekomen, dat de oplossing der te genwoordige crisis siechts kan worden ge zocht in internationale economische samen werking. In de crisis is vrijwel geen enkel land werkloos gebleven tegenover de crisis, maar bijna altijd volgde men de autarkische ge dachte. Gelukkig is er thans een kentering te bespeuren, nu men in do V. S. gaat inzien dat een meer liberaal handelsregiom nood zakelijk is. Het ls geen overdreven optimisme zoo vervolgde de heer Fentener van Vlissingen als men zegt dat de aanhangers van het economische element dagelijks terrein ver liezen. Men kan het niet vaak genoeg her halen: de omstandigheden zijn gunstiger voor een gemeenschappelijke actie der vólken. Volgens spr. kan een duurzame oplossing slechts worden bereikt door terugkeer naar een billijke arbeids^erdeeling en een juiste productendistributie tusschen de naties. Daarvoor is noodig, dat de internationale handel op een gezonde basis wordt ge bouwd, dat er een einde komt aan de han delsbelemmeringen en de instabiliteit der valuta's. Twee andere middelen Er zljo nog twee andere middelen: sluiten van bilaterale verdragen op de basis van wederkeerigheid en het sluiten van ecp npmische overeenkomsten door een groep Verbouwverbod Bravo, De wet en kampioen Uit bij den Plantenziektenkundlgen Dipnst ingekomen berichten blijkt, dat som. rajge verbouwers van aardappelen van mee- ning zijn, dat het verbouwverbod van Bravo, döi Wet en Kampioen niet van toepassing zon zijn op voor eigen gebruik geteelde aai appelen van deze rassen. Deze veronderstelling is ten eenen- male onjuist De genoemde rassen mo gen in het geheel niet meer verbouwd worden, dus ook niet voor eigen ge bruik. Verbouw van Bravo, de Wet en Kampioen is strafbaar- De griendcuituur In de Staatscourant van gisteravond is opgenomen 4e „Crisis-Steunbeschikkiug 1936 Griend (oogst 1935—1936). Met inachtneming van het in het regle ment bepaalde zal door de Ned. Akkerbouw Centrale uit het Landbouwcrisisfonds steun worden verleend aan griend-exploitanten, tot de navolgende bedragen per H.A., in Nederland gelegen, met vierjarig griendge- was begroeid griendland, voorzoover dit naar het oordeel dier Centrale in eei navolgende klassen kan worden ingedeeld en voor zoover daarvan het gewa9 voor 1 Mei 1936 of later met bijzondere schrif telijke toestemming van de Centrale zal zijn gehakt, tw.: f 80 per H.A. klasse prima f 65 per H.A. klasse I f 50 per H.A. klasse II f 35 per HA. klasse III. an staten, die reeds verbonden zijn door een zekere geografische of economische eenheid. Moet men nu eerst tot stabilisatie komen en daarna tot afschaffing der handelsbe lemmeringen of omgekeerd? Het is moei lijk, daarop een antwoord te geven, door dat er een onverbrekelijk onderling ver band is. Vast staat eóhtcr wel, dat een mo netaire stabilisatie een machtig mid del zou zijn tot stimuleering van den internationalen handel en de herle ving der industrieele activiteit ver gemakkelijken. Er doen zioh talrijke problemen voor, b.v.: hoe moet gestabiliseerd worden; moet men terugkeeren tot den gouden standaard enz. Een gemengde commissie, ingesteld door de Int Kamer cn de Carnegie-stichting voor den Vrede, heeft tot taak, deze vraag stukken te bestudeeren. Haar permanente zorg zal zijn, 'n politiek uit te stippelen, die op het internationale plan gecoördineerd is. „Onze organisatie", aldus besloot de heer Fentener van Vlissingen, zal in haar arbeid niet falen, hoewel het niet gemakkelijk is d-e waarheid terug te vinden in een econo mische wereld, waarin zooveel vergissingen zijn begaan. Maar ten slotte ls het de taak an de leiders van het economische leven in de verschillende landen, de vreedzame samenwerking, de vereeniging der indivi- dueele krachtsinspanningen te verzekoren die onze bedreigde beschaving zullen red- dien". Goudexport naar Nederland oor $500.000 verscheept De Federal Reserve Bank deelt in haar dagelijksch rapport omtrent den goudvoor- raid mede. dat voor een bedrag S 312.000 aan goud werd ingevoerd uit Chili voor 4000 uit Guatemala. Naar Frankrijk werd goud uitge voerd voor een bedrag van 87.980.000 en naar Nederland voor 8 500.000. Een bedrag van $316.000 werd toegevoegd aan de hoeveelheid „earmarked" goud. Maandag werd nog uitgevoerd naar Frank rijk $99.000 en naar Nederland $344.000. NED. COOP. SPAAR EN CREDIETBANK VAN AMBTENAREN EN BEAMBTEN Vergadering van ohllgatiehouders Onder voorzitterschap van Mr E. J. Dom- mering, is gister te Amsterdam een verga dering gehouden van 5 obligatiehouders au du Ned. Coöp. Spaar- en Crodletbank van Ambtenaren en Beambten ter behande ling van de voorstellen tot kapitaals-reduc tie, renteverlaging en uitstel der uitloting. De ter vergadi ring aanwezige obligatiehou- ders vertegenwoordigden een achuldbedi og van 40500; net geheele schuldbedrag be loopt ƒ298.500, zoodat de vereischte meer derheid niet aanwezig was en de vergade ring moest worden verdaagd. Besloten werd een tweede vergadering te houden op Vrijdag 14 Febr a.s. te 11 uur. Ook voor de houders van 5 waarborg kapitaal was een onvoldoende schuldbedrag ertegenwoordigd. Deze vergadering werd eveneens verdaagd tot Vrijdag 14 Febr. a.3, tu 12 uur. De Amerikaansche auto-productie Teekenen van vermoeidheid Een groot dèel van de algemeene Ameri kaansche bedrijvigheid hangt af van do goede gang van zaken in de automobiel* branche. In Januari gaf deze eenig toeken van vermoeidheid. Dit is niet te verwonde ren, daar op verzoek van Roosevelt ook in de herfst flink werd geproduceerd, teneinde arbeiilsspreiding in deze industrie te kun nen verkrijgen. Een deel van de voorjaars- vraag zal derhalve in de afgeloopen herfst zijn bevredigd, hetgeen niet wegneemt, dat men de naaste toekomst zeer gunstig blijft aanzien. De automobielindustrie moet hel hebben van hen, die nieuwe wagens voor het eerst nemen en van hen. die de oude wagens willen vervangen. Hoe meer wagens e*- op den weg zijn. hoe grooter de vervan- gingsvraag en hoe belangrijker deze wordt voor de instandhouding dezer industrie. Men raamt einde 1935 het aantal auto's dat in Amerika in gebruik is op 26 miliioen, waarvan de vervangingsachterstand op 6-5 miliioen wordt geschat. Blijft de conjun> tuur zich gunstig ontwikkelen, dan zal der halve een groote vraag naar nieuwe wageus ontstaan, vooral nu de bonus tot uitkeering zal komen. Deze grootere vraag en mede het meerdere auto-rijden ls stimuleerend voor de autobanden- en de rubberindustrie. Da U S Rubber maakt over 1985 voor het eerst sinds 1927 een winst van ongeveer 8 2 mil iioen. Van Nab|j en Ver De Engelsche rubbervoorraden zijn ia de afgeloopen week mot 325 ton toegeno men. De voorraden te Londen stegen met 377 ton tot 84.781 ton, tegen 82.160 ton vorig jaar, die te Liverpool namen daarentegen af met 52 ton tot 77.241 ton en 66.429 ton vorig jaar. De Cultuur-Mij „Medarie" stelt een reorganisatie voor, waarbij 560 aandeejen geheel worden afgeschreven ten laste van twee groote aandeelhouders, die f 1 miliioen in contanten verstrekken. Daarentegen ba» dingen deze aandeelhouders dat 600 van de hun nog restcerende aandeelen preferent zullen worden verklaard voor 6 dividend en bij liquidatie voor het nominale bedrag. Het overige aandelenkapitaal wordt afge stempeld tot 20 De Dupont de Nemours boekte in 1933 een winst van $62.085.000 tegen 8 46.701.000 in 1934. Dit is de hoogste winst ooit doof de maatschappij behaald. De rechtbank te Antwerpen heeft vqk rige maand houders der 5 gouddollat* locning Antwerpen 1928, die betaling disch* ten op goudbasis, in het gelijk gesteld. Hlerw van ging de stad Antwerpen in hooger "ba» roep. Het Brusselsche Hof van Appèl heeft het vonnis der Antwerpsche rechtbank vernietigd en de stad in het gelijk gesteld. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. I. BOTMAN 103. Juist op dit oogenblik kwam de kapitein de trap afhollen. De passagiers hadden hem gewaarschuwd en hem van het ongeluk verteld. „Wat hebben we nou weer!" mopperde hij, en spoedde zich naar de keuken, om te zien, waar de verongelukte kunstenmakers terechtgekomen waren Klets! Net deed hij de deur open, toen hij den heelen inhoud van de pan huzarensla midden in zijn gezicht kreeg, die voor Tom bedoeld was geweest De kok had een beetje te hoog gemikt en net op 'n on gelukkig gekozen oogenblik! Het lekkere mengelmoes, glibberig van de mayonnaise- saus, kleefde aan des kapiteins gezicht... (Wordt Vrijdag as. vervolgd) ^brieven van Prof. Dr. V. HEPP BEZING Volgens belofte ni (siot) iets over emigratie I zou zeker onbevredigd laten, indien i£ deze nalezing eln- zonder nog iets over emigratie naar Zuid-Afrika te hebbon d Gedurig blijkt weer hoe dit onderwerp de geesten bezig i Ik vind dit alleszins natuurlijk. Het zit nu eenmaal in I Nederlandschen aard om, wanneer de omstandigheden pe aanleiding geven, niet bij honk te blijven. Tot op zekere P komt daarin het echt menschelijke uit, dat God in de ping heeft gelegd. Het „vervult de aarde" wordt niet in ptste plaats ooor onze landgenooten verstaan. Op de emi- van Nederlanders heeft dan ook in vele gevallen zegen f- En het wordt thans als iets benauwends gevoeld, dat (feitelijk binnen onze grenzen zit opgesloten. Landen, die I afnemers van Immigranten waren, hebben thans den in- fnjwp.l onmogelijk gemaakt. Het kan niet verwonderen, dat paarom uit ziet naar andere deelen van de werelo, waar - Mie kans verkeken is. Men rioht het oog naar Argentinië, FGuinea, Zuid-Afrika. Daar is een te veel aan grond en kkort aan bevolking. Vooral Zuid-Afrika heeft een streepje baar woont een stamverwant volk. De godsdienstige sfeer !zóó, dat men geen grooter gevaar voor afdwaling behoetl .fezen dan hier te lande. Men behoeft daarom geen groote pn te vormen eer men er heentrekt. Het klimaat biedt in ptelling met. andere gewesten geen goinge voordeeien. Zij, P stond in ons blad van 4 Februari. die uit ons land komen, kunnen er gemakkelijk wennen. Repa- tneeren om de zooveel jaren is oranoodig. En zoo is er nog veel meer. Men heeft dan ook wel uit Zuid-Afrika mij gevraagd of ik in mijn brieven geen te voorzichtige houding heb ingenomen. Er zijn er, die mij hebben verzekerd, dat Nederlanders ook tip het oogenblik daar nog welkom zijn. Inzonderheid Gereformeerde Nederlanders. Want anceren zouden er bij de Boeren niet zoo gemakkelijk aansluiting vinden. Doch waar ik mij eenmaal op het standpunt heb gesteld, dat ik emigratie niet mag aanmoe digen, wanneer me-» mij niet, eenigen redelijken waarborg van slagen kan geven, meen ik mijn oprdeel niet te mogen herzien. Want zoodra ik van waarborgen ga spreken, wordt men hui verig Men heeft mij gevallen bij menigte, genoemd, waarin Nederlanders het in Zuid-Afrika tot een mooie positie wisten te brengen. Maar als ik dan naar het getal mislukkingen vroeg, moest men toegeven, dat cdt inderdaad niet klein was. Een zekere dialoog heeft zich daaruit ontsponnen, welken ik met eigen woorden hier weergeef. Niet ieder, zoo voerde men mij tegen, is voor emigrant geschikt De emigrant moet een durver zijn. Hij moet op een punt komen, dat hij beslist: ik wil het met God wagen. Ik antwoord: als iemand er zóó voor staat, dan heeft hij geen aanmoediging noodig. Hij zal zioh ook door mijn voorzichtigheid niet laten ontmoeaigen. Hij gaat op eigen ver antwoordelij ltheid. De echte emigrant zoo vervolgde het ge sprek zoekt niet allereerst een bestaan voor zichzelf, maar voor zijn kinderen. Er is menig voorbeeld van, dat Iemand zijn heele kapitaal opteerde en verarmde, maar de tweede generatie oogstte, wat hij met tranen had gezaaid. Heden nemen zij in de Zuic-Afrikaansche samenleving een voorname plaats in. En zie hier mijn weerwoord: inderdaad leert de geschiedenis, niet alleen in Zuid-Afrika, maar ook elders, dat' de emigrant niet moet werken voor de naaste, maar voor eop meer verwijderde toe-, komst. Doch dan behoort dat ook hun, die het voornemen op vatten te emigreeren, worcen voorgehouden. Niet leder staat zoo hoog, dat hijzelf wel gebrek wil lijden, opdat zijn klnoeren het later goed bebbeh. Ën hoe dan ook, hij moet gedurende eenigen tija over bestaansmiddelen beschikken. Ia den loop van dit jaar ?ijn vrij wat Nederlanders naar Zuid* Afrika vertrokken, enkelen op zeer primitieve wijze, zoodat ze slechts zelden hun doel bereikten. Bij aankomst in Kaapstad werden de meesten naar Johannesburg gezonden, waar zij ook Ln den regel wel emplooi vonden. Maar inmiddels berichtten de Vereenigingen en Comité's, die hun bemiddeling hadden aange boden, dat Johannesburg verzadigd is. Voor vakonkundigen is emigratie beslist te ontraden. Ongeschoolde krachten kunnen tegen de naturellen nooit opbieden. Ook bekwame vaklieden beeft Zuid-Afrika genoeg. Misschien weet de een of andere land genoot nog ergens een plaatsje te veroveren. Maar dat blijft uit zondering en men moet daarvoor zelf het terrein verkennen. En landbouwers? Na wat ik daarover reads in mijn brieven vertelde, nog alt. De toekomst voor Zuid-Afrika ligt niet op het piatteland, maar in het mijnbedrijf. De Afrikaansche boer zal zich wel handhaven. Zelfs maakte hij in het afgeloopen jaar betere prijzen. Maar Zuid-Afrika schuift van landbouw- naai industriestaat heen. Wanneer een vreemdeling zich in zijn eentje op het land vestigt, zal hij het moeilijk kunnen bolwer ken. Alleen bewijst de geschiedenis van Wonderfontein ook daarover sprak ik reeds dat kolonisatie nog wel kan geluk ken. „Neerlandia", het Maandblad van het Algemeen Neder- landsch Verbond, verschafte m zijn nummer van Mei 1935 daar over nadere gegevens. Ik licht daaruit het volgende: „Voor het weidebedrijf wordt het eerste jaar vereischt het bewerken van den grond en verdere inrichting van het bedrijf, terwijl in het tweede jaar vee wordt aangekocht en enkele gewassen worden verbouwd. Indien men rekent op enkele tegenslagen en daar- -orn de opbrengsten in het tweede jaar verwaarloost, heeft men voor de inrichting en bewerking van het bedrijf, waterrechten, rente voor hypotheek en kosten voor levensonderhoud, geduren de beide eerste twee jaren als bedrijfskapitaal ongeveer en vijf tien hondera pond noodig. Daarna wordt gerekend, dat het be drijf. voldocntje Inkomsten afwerpt om een bestaan te verzeke ren. In het hoenderbedrljf kan men vlugger inkomsten verwach ten en heeft men berekend, dat een dergelijk bedrijf met een goede drieduizend gulden kan worden opgezet". Ook wordt aan gehuwde landbouwers den raad gegeven eerst alleen een kijkje te gaan nemen voor zij hun familie laten overkomen, al wordt er aan toegevoegd, dat zij, die nu de kolonie zouden willen ver- grooten, niet met de moeilijkheden zullen hebben te worstelen, dio de pioniers in 1929 ondervonden. Men lette goed op het be- noodigde bedrijfskapitaal voor veebedrijf: vijftien honderd pond, dat is naar den huidigen koers ongeveer elf duizend guldern Natuurlijk laat ik dit alles voor rekening van den schrijver. Nogmaals werd mij verzekerd, dat Zuid-Afrika nog het best energieke, betrouwbare zakenmenschen zou kunnen gebruiken. Zelfs hoorde ik den wensch uiten, dat ook op de grootere dor pen een ondernemend winkelier zich zou vestigen. Doch ook hij moet aan bijzondere voorwaarden voldoen. Eerstens behoort hij eenigszins kapitaalkrachtig te zijn. Dan moet hij op da moeste plaatsen zich ook met wat Engelsch kunnen redden. Vooral echter moei hij kunnen concurreeren met Joodsche zaken en ,.koelie"-winkels. De Afrikaanders hebben het gevoel, dat zij in de laatste worden beetgenomen. Men heeft dus niet alleen te zorgen, dat do prijzen minstens even laag zijn, maar ook, dat men door strikte eerlijkheid het vertrouwen van de klanten wint. Dat men in den eersten tijd een vrij sober bestaan zal hebben, moet men zich getroosten. Daarenboven ls aanpassing aan de Afrikaansche gewoonten en taal vereischt. Evenwel overdrijve men dit niet. Er zijn Nederlanders, die meoncn Ylaamsch te spreken, zoo ze om den anderen zin het tusschen- werpsel „zulle" gebruiken. Zoo zijn er ook, die denken, dat zij in twee of drie woken zich wel in het Afrikaansch kunnen uit- drukken. Het eenig effect, dat zij daarmede bereiken is, aat zij worden uitgelachen en dat tot schade van hun zaak. De Boer neemt het heusch niet kwalijk, dat men zich van het Neder* landsch blijft bedienen tot men het Afrikaansch voldoende machtig is. Het ls niet onwaarschijnlijk, dat men zich in Zuid-Afrika er nader over zal beraden, hoe immigratie uit Nederlano kan wor* den bevorderd. Doch deze plannen zijn nog niet in zulk een staal van wijze, dat Ik er iets van mag mededeelon. Wel mag Ik het heuglijk verschijnsel vaststellen, dat bloeden geloof spreken. Worde die stem van weerskanten luider! Niet het meest ter wille van emigratie en immigratie.. Doch tot gezamenlijke verdediging van hoilige, geestelijk* goedeieo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3