K Y ABESSIJNSCHE GERUCHTEN OVER NIEUWE GEVECHTEN Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. waar WERK WOENSDAG 5 FEBRUARI 1936 Buitenland DE GEVAARLIJKE VREEMDE Bij veel, dat In de huidige wereld zorg wekkend moet worden genoemd, valt in t bijzónder op, welk een diplomatieke bedrij vigheid de Sovjets de laatste tijd in het werk stellen door middel van hun steeds tusschcn de verschillende Europeesche hoofd steden heen en weer reizenden Litwinof. Europa moet inwendig wel allertreurigst verdeeld zijn, cn zich aan de rand van een catastrofe bevinden, dat het zich zoo intiecn wenscht in te laten met een land, welks inwendig regiem moer primitief-Aziatisch dan, twintigst' eeuwsch Europeesch moet worden genoemd, en dat bovendien door de bestialiteiten, welke het ten opzichte van de aanhangers van elke godsdienst heeft aan de dag gelegd, zich buiten de Euro peesche statengemeenschap scheen te hen ben geplaatst De verhoudingen zijn echter de laatste jaren sterk aan het veranderen, en het u. lang geen witte raaf meer, dat West-Euro peesche diplomaten zich te Moskou verton nen. Men denke slechts aan het bezoek, dat de huidige Brltsche minister van Buiten- landsche Zaken er in het afgeloopen jaar bracht Vraagt men zich af, door welke oor- raak Moskou dichter bij Parijs en Londen is komen te liggen, dan is daarop het ant woord. dat Duitschland, Hitler-Duitschland namelijk, daaraan niet vreemd is. Het Der de Rijk. dat zich zelf had opgeworpen als een barrière tegen de aanwassende vloed van het communisme, wordt vanuit de centra der Europeesche diplomatie tegen woordig met wantrouwige oogen bezien. In rijn militant karakter vertoont het natio- naaï-socialisme te zeer trekken van ver wantschap met het voormalige keizerrijk, Vlan dat het zichzelf niet juist daardoor in eon positie van gevaarlijk isolement zou plaatsen. Groot-Brittapnië deelt klaarblijke lijk thans goeddeels het wantrouwen, dat I- rankrijk steeds ten opzichte van zijn Rijn- burèn is blijven voeden; slechts toont het meer zelfbeheersching en weet het zijn hoofd erbij koel te houden. Litwinofs rol in de huidige politiek neemt hand over hand aan beteekenis toe. De militaire accoorden met Tsjechoslowakijeen Frankrijk, de toenadering tot Roemenie brengen het in een situatie als voor de We rejdoorlog, ten tijde van de befaamde Triple Entente. Roemenië zou er klaarblijkelijk wel vooi gevoelen, de Sovjets nu ook te betrekken in een kwestie, waarmee deze eigenlijk in het geheel niet gemoeid behoorden te wor den, namelijk die van de Oostenrijksche sta tus. ..Oostenrijk ligt temidden van 't Donau- bekfeen als een ongelukkig fragment van wat het eenmaal was, als een romp zonder ledematen, en zijn buurstaten zouden het het liefst in die positie laten. Hoogstens houden zij 't zooveel economische en finan- cieele steun wenschen te verleenen, dat het de andere niet tot last zou worden, o.a. door nieuwe binnenlandsche troebelen. Hongarije is eveneens een land, dat aan Stukken gesneden'ls; dïf land wenscht zich echter Jaarbij niet neer te leggen en roept reeds jaren om herziening der vredesver dragen. Wat zou nu schooner zijn voor zekere belanghebbenden dan thans de Donaustaten tot een onderling vergelijk te hangen, waarbij de mogelijkheid, dat Duitschland zich naar de Donau uitbreidt, wordt geëlimineerd, en waarbij tevens de Ttajiaansche invloed wordt beknot, omdat deze staat momenteel, tijdens zijn sanctie crisis, er geen ooren naar heeft, met zijn naburen besprekingen te gaan houden? Italië, als mede-beschermer en handhaver *"an de Oostenrijksche status quo, zou men daarom gaarne zien vervangen door Sovjet- Iiusland. welk land door zijn relaties zoo wel met Roemenië ais met Tsjechoslowakije bezig-is, in deze gebieden een machtspositie te scheppen, die veel op een omsingeling van Duitschland gaat gelijken. Het binnenhalen van de Sovjets In het Iniern-Europeesche leven, het moge nog eens worden herhaald, bergt gevaren in zich voor de toekomst van Europa. Berlijn zal minder geneigd zijn tot een politiek van verzoening, als men het prikkelt door relaties met een land, hetwelk 't krachtens zijp doctrines als zijn erfvijand beschouwt. Samengaan met Rusland kan zoowel Berlijn ajs Rome in een hoek drijven, en lieden die met de rug tegen de muur komen te staan doon vaak desperate dingen. Engelands politiek, die officieel er een is van de Volkenbond te ondersteunen tot elke p r ij s, kon op de duur wel eens gaan gelijken op de historie van het befaamde paard van Troje. De oorlog in Oost-Afrika Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendien smakelijk.. i-rico Leeuwarden Makallé is nog steeds Italiaansch Het Italiaansche commando aan het Noorderfront heeft reeds uitgebreide maat regelen genomen om het hoofd te bieden aan het komende regenseizoen. Achter het front zijn vele steenen gebouwen opgericht welke veel lijken op kleine hangars voor luchtschepen. Hierin kunnen tijdens de re gen de soldaten schuilen, terwijl ook de munitie en levensmiddelen hier worden ondergebracht In militair-technische kringen verklaart men, dat de regentijd in Abessinië ontdaan moet worden van het dramatisch aspect, dat hieraan wordt gegeven in Europeesche kringen. Aangezien het eens per dag regent tusschen li en 16 uur, kan men hiertegen strijden, niet alleen door het inrichten van schuilplaatsen, zooals boven gemeld, doch ook door een goede organisatie van de wegen. Het succes hiervan wordt gegarandeerd door 50.000 werklieden die binnenkort in Afrika zullen aankomen. De Abessijnsche fronten Naar Addis Abeba meldt, is de militaire aanvulling van troepen aan het Zuidelijk front titans definitief tot stand gebracht. De Keizer heeft, behalve reservetroepen vier Abessijnsche generaals met rond 75000 man troepen derwaarts gezonden. Volgens geruchten zou aan het einde der vorige week ten noorden van Neghelll een vrij hevig gevecht hebben plaats gevon den, waarhij de Italianen en in het bizon der de zwarthemden, groote verliezen zou den hebben geleden. De aanvoerder aan Italiaansche zijde zou de vroegere Italiaansche gezant te Ad; dis Abeba, graaf Vinei, zijn geweest, die naast den vroegeren Italiaanschen militai ren attaché, overste Ruggero, het bevel zou hebben gevoerd. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden bovendien in het gebied van den Sotit en in de provincia Kafta groote ge vechten tot ontwikkeling komen, terwijl een tweede veldslag in bet gebied rond Hausien zou zijn aangebonden. Bij dezen aanval, die de Italianen volkomen zou heb ben verrast zouden de Abessijnen ook een hooggeplaatst officier men spreekt van oen generaal gevangen genomen hebben. Italiaansche vliegtuigen, die de laatste dagen reeds weer boven Godjam waren verschenen en daar vlugschriften naar be neden hadden geworpen, hebben deze pro- pagandatochten herhaald. De Italiaansche eigendom in Abessinië Stefani verneemt uit Addis Abeba-dat men daar in regceringskringen bevestigt, dat in de eerstkomende maanden allé Ita liaansche eigendom in Abessinië in beslag zal worden genomen. Ras Koek sa ontvangt Haile Selassie Roeksa, hoofd van Tigre. heeft in zijn Guebi te Makalle de Italiaan sche en buitenlandsche journalisten ont vangen. Hij heeft zich met hen onderhou den over den toestand der volksstammen in Tigre, die door de Italiaansche wapenen werden bevrijd en die de regeering te Rome dankbaar zijn voor de toepassing van haar rechtvaardige wetten. Wijzende naar het marktplein, waar zich ongeveer tienduizend menschen verdron gen, zeide Koeksa, dat de markt nog nooit zoo druk geweest was. Zelfs lieden, die uit het binnenland van Abessinië komen en die de waakzaamheid der troepen ver schalken, komen hier ter markt. Ten slotte gaf Ras Koeksa uiting aan zijn diepe bewondering voor de door de Italianen in Tigre tot stand gebrachte wer ken, die hem het verlangen hadden inge geven Italië te leeren kennen. De positie van Makalle In Romeinsche politieke kringen merkt men op, dat de leugencampagne der bui tenlandsche persagentschappen met betrek king tot het Italiaansch-Abessijnsche con flict voortduurt. Zoo is thans wederom eens gemeld, dat Makalle op het punt staat in handen der Abessijnen te vallen. Het is overbodig, aldus Stefani, voort te gaan dergelijke fantastische berichten te gen te spreken. Het beste dementi wordt gevormd door wat gecon stateerd wordt door de buiten landsche militaire missie, die zich op het oogenblik aan het front bevindt Ook moet er op gewezen worden, dat de buitenlandsche correspondenties uit Abes slnië niet afkomstig zijn van het front, dat de journalisten niet mogen bezoeken, maar uit Addis Abeba, of Dessié, waar men de journalisten in volkomen onwetendheid laat omtrent de operaties. Journalist doet boekje open! De Amerikaansche journalist Herbert Ekins, die uit Abessinië is teruggekeerd, heeft een boek gepubliceerd, getiteld „Losse blaadjes uit een notitieboekje", waarin hij zijn indrukken weergeeft, en mededcelin- gen doet, die hij niet van Addis Abeba uit kon telegrafeeren. Volgens het officieele Italiaansche pers bureau verhaalt de schrijver van vreese- lijke barbaarsche tooneelen, zooals de be straffing van 40 Somalis, die ervan be schuldigd waren, de Italianen te hebben geholpen, en die met zweepslagen werden gedood. De journalist maakt voorts melding van verklaringen, afgelegd door Ra's Nasihoe. waaruit de groote verwondering der Abes sijnsche hoofden bleek over de onbuigzame actie van Mussolini, waaraan zij niet zou den hebben geloofd. Nasi boe zou voorts verklaard hebben dat Abessinië ieder vertrouwen in den Volkenbond had verloren, daar deze zich niet bij machte had getoond, voor afdoen de hulp te zorgen. Luchtgevaar voor Addis Abeba? Wederom wordt de bevolking van de Abessijnsche hoofdstad verontrust door het gevaar van een Italiaansche bomaanval. Er zijn aldaar namelijk berichten ontvangen, volgens welke de Italianen tien bommen werpers van de modernste constructie naar Neghelll hebben gezonden om van daaruit een aanval te doen op Addis Abeba. Het verluidt, dat de vliegtuigen in staat zijn, de afstand van Neghelli naar Addis Abeba in minder dan een uur af te leggen. Voorloopig evenwel is het vliegveld in Neghelli nog zóó doorweekt van de regens, dat er aan starten niet te denken valt. Zoo dra de regen weder ophoudt acht men ech ter het gèvaar zeer dringend. Verder verluidt, dat vijf Italiaansche Ca- proni-bommenwerpers tot op een afstand van vijftig kilometer van Addis Abeba zijn doorgedrongen en wel ten Noorden van de hoofdstad boven de weg DessieAddis Abeba. De eenige troost van de bevolking ligt momenteel in de omstandigheid, dat de luchtaanvallen door do aanhoudende regens en de laag hangende wolken buitengewoon bemoeilijkt worden. De Abessijnsche weermacht De oorlogscorrespondent van „Het Laat ste Nieuws" heeft een onderhoud gehad met kapitein De Bols, een der Belgische offi cieren. die in dienst van den Negus getre den zijn. De geest onder de Ethiopische we«.'- macht, zoo verklaarde deze deskundige, Is, uitstekend en de bombardementen van am bulances en hospitalen hebben-de krijgs- lust der Ethiopiërs nog doen toenemen. Man voor man beseffen deze menschen, dat ze vechten voor een heilige en rechtvaardige zaak. Bovendien hebben de Ethiopische krijgs lieden zich gewend aan een oorlog tegen een modern bewapend leger en ze hebben geleerd, dat al die moderne oorlogsmidde len niet zoo gevaarlijk zijn, als ze eerst hadden gevreesd. Nadat ze erin geslaagd zijn vele vechtwagens op de Italianen te veroveren, vinden ze ook de gepantserde oorlogswagens niet meer zoo gevaarlijk. Dezp veroverde vechtwagens worden than<v door de Ethiopiërs gebruikt bij manoeuvres waarvan het doel is de krijeslieden nog meer aan het gezicht van dit oorlogstuig te gewennen en hun bij te brengen, hoe tegen deze strijdwagens moet worden op getreden. Uitermate moedig zijn de Ethiopische krijgslieden, zeide me kapitein De Bois. Ze vreezen de dood niet en toonen on der alle omstandigheden een ongeloof lijk uithoudingsvermogen. Heel dikwijls kost het de grootste moeite gewonde Ethiopische krijgslieden te bewegen zich naar een hospitaal te laten brengen. Zoolang ze eenigszlns kunnen, willen ze doorvechten en zijn ze eenmaal in het hos pitaal, dan koesteren ze slechts één wensch: zoo spoedig mogelijk terug te keeren naar het front. Kapitein de Bols roemde nop de aanee name samenwerking van de Europeesche militaire raadgevers met de Ethiopische aanvoerders, die telkens blijken geven van hoog begrip. PILLEN 19 De hervorming van het Fransche kiesrecht De -Fransohe Kamei* is gister bijeengeko men ter behandeling van de kiesrecht-her vorming, waarvoor niet minder dan 11 wetsontwerpen en 5 ontwerp-resoluties in gediend zijn. Practische waarde kent men op het oogenblik aan deze debatten niet toe, daar een prrncipieele wijziging van het kiessysteem voor de volgende verkiezingen toch niet te verwachten is. Het standpunt der kiesrechtcommissie, welke zich tegen invoering van het even redig kiesrecht heeft verklaard, werd met 317176 stemmen verworpen. Politieke moord in Davos Nazi-leider door Jood neergeschoten Gisteravond om 8 uur heeft de joodsche student David Frankfurter den Zwitserschen nationaal-socialistischen landgroepleider Gustloff in zijn woning te Davos (Zw.) te spreken gevraagd en met een revolver dood geschoten. De jood, die van Zuid-Slavische nationa liteit is, loste vijf schoten, die alle doel troffen en Gustloff op slag doodden. Daarop vluchtte de moordenaar, die de te hulp snellende personen met zijn revolver op een astand wist te houden. Later heeft hij zien bij de politie aangemeld. Hij verklaarde de daad om politieke re denen te hebben gepleegd. Hij wilde op deze wijze het tegenwooidige regime in Tijdens operaties der Italianen aan het front in Abessynië. Een afdeeling infanterie trekt Ihiitechland treffen, door een heuvelachtig terrein. BELGIE WIL ZICH STERK MAKEN In verband met internationale toestanden Uitbreiding der defensiemiddelen op komst De Belgische minister-president. Van Zeeland, heeft tijdens de discussies in de senaat over de begrooting van bui tenlandsche zaken het woord genomen, om uiting te geven aan zijn ernstige bezorgdheid ten aanzien van de inter nationale toestand. Van Zeeland deelde vervolgens mede, dat bij het parlement spoedig een voor stel zou worden ingediend, strekken de tot verhooging der nationale ver dediging. „Ik ben ervan overtuigd", zoo zeide de minister president, „dat gij, wanneer ge nomen zult hebben, welke factoren stuk voor stuk mijn eigen overtuiging op dat punt gevormd hebben, eveneens overtuigd zult zijn van die absolute noodzaak". Spreker bracht in herinnering, welke ge ruststellende elementen hem eertijds een optimistische kijk op de internationale toe stand hadden gegeven, liet waran het Fransch-ltaliaansrhe accoord en de Fransch -Britsche overeenkomsten van Siresa. Hij wees er op. dat de Belgische politiek steeds op de vrede was ingesteld, op de vrede door internationale samenwerking, op de grondslag der collectieve veiligheid. „Wij waren steeds vastbesloten hardnekkig en te alle tijde onze onafhankelijkheid te verdedigen en stipt onze Volkenbondsplich ten na te leven. Echter, ik moet erkennen, dat de toestand zich gewijzigd heeft en dat wij met die evo lutie der omstandigheden rekening moeten houden". Donderdag zal de algemeene raad van de socialistische partij, welke tot dus ver niet accoord scheen te gaan met zekere plannen welke de Regeering ten aanzien der bewa pening heeft, vergaderen om de militaire kwestie onder de oogen te zien. Dank zij de door de Regeering gevolgde politiek is onze economische positie aan merkelijk verbeterd. Wij moeten sterk zijn. Op financieel en diploma tiek gebied zijn wij sterker ge worden, laten we het ook worden in militair opzicht. De kwestie van de versterking onzer na tionale verdediging verdient de grootste aandacht. Eens-gezind is de Regeering van oordeel, dat te dien aanzien zonder dralen zekere maatregelen moeten worden ge troffen. Mijn overtuiging in dat opzicht staat vast. Zoodra de ministerraad Vrijdag zijn defini tieve beslissing genomen zal hebben, zal het parlement zich moeten uitspreken. En nogmaals, ik ben er zeker van. dat gij mijn overtuiging zult deélen. zoodra ge de feiten kent. die mij tot die overtuiging hebben ge- hracht. Van uw medewerking kan de Regee ring verzekerd zijn overal en altijd In bin nenland en buitenland moet men weten, dat het land vastbesloten is zich zelf te blijven en zijn verleden waardig. Het Britsche parlement bijeen Een boodschap van Koning Edward Gister zijn de beide hulzen van het Brit sche parlement weder bijeengekomen. Voor het begin van de eigenlijke zitting moesten nog ongeveer 80 afgevaardigden van het La gerhuis den eed op den nieuwen Koning af leggen. o.a. de minister van Buitenlandsche Zaken, Eden. Lloyd George en Winston Churchill, die bij het overlijden van den ko ning in het buitenland vertoefden. Nadat de beëediging voltooid was, ver scheen de treasurer van de Koninklijke Huishouding in de zittingszaal om ln beant woording van het adres van trouw van het Lagerhuis een boodschap van Koning Ed ward te overhandigen. Deze boodschap luidt: ,Jk heb met groote voldoening het loyale en hartelijke adres ontvangen, dat het La gerhuis mij bij het smartelijke verlies, dat ik geleden heb en bij mijn troonsbestijging heeft doen geworden. Ik dank u voor de uitdrukking van uw trouwe aanhankelijk heid voor mijn persoon. Gij kunt er van ver zekerd zijn. dat de eerste taak van mijn le ven zal bestaan in het instandhouden van de vrijheden van mijn volk en in het bevorde ren van de welvaart van alle kringen mijner onderdanen. Ik bid. dat ik met den zegen van den Al- machtigen God uw vertrouwen tijdens mijn geheele regeeringstijd rechtvaardigen zal". Minister Eden voor het Lagerhuis Vragen over Abessinië en Egypte In het Britsche Lagerhuis hebben ver scheiden leden vragen aan Eden gericht over bet Italiaansch-Abessijnsche geschil. Bij het ter sprake brengen van het pe troleum-embargo refereerde Eden kort aan de op het oogenblik te Genève gehouden deskundigenberaadslagingen, waaraan hij toevoegde, dat geen tijd verloren zou gaan bij de voorbereiding van het rapport De economische en finnncieele sancties vol gens artikel 16 zullen gehandhaafd vror den. De uitwerking wordt zorgvuldig door een deskundigencommissie te Genève waar genomen. Wat de kwestie betreft van wederzijdsche assistentie ingeval een staat wegens zijn deelneming aan collectief toegepaste sanc ties tegen een aanvallenden staat, zou zijn blootgesteld aan een gewapenden aanval, van de recente bijeenkomst te Genève is gebruik gemaakt om de gedachten wisse ling, die hierover met de Fransche en ze kere andere regeeringen plaatsgevonden heeft ter kennis te brengen van alle in de coördinatiecommissie vertegenwoordigde staten. Ten slotte legde minister Eden ter beant woording van een vraag over den toestand in Egypte een korte verklaring af. Hij bevestigde dp berichten over de a.s Engelsch Egyptische verdragsonderhnnde lingen en deelde mede. dat de Engelsche regeering het wenscbelijk acht te beginnen met die punten, die in 19.30 de grootste moeilijkheden hadden veroorzaakt Het hangende olie-embargo De Geneefsche deskundigen In zake het vraagstuk van sancties op petroleum heb ben bij hun werkzaamheden goeden voort gang gemaakt Men verwacht, dat het rap- HET DERDE RIJK EN DE EX-KEIZER „Er was eens een machtige heerscher (Van onzen Duitschen correspondent) Het Derde Rijk heeft zich met de vie ring van 's keizers verjaardag nooit bemoeid. Het nationaal-socialisme acht te het tot heden niet noodig om eenige herdenking te arrangeeren, terwijl het aan den anderen kant ook dengenen die voortgingen, den 27en Januari als een feestdag te beschouwen, niets ln den legde. Daarom valt het des te meer op dal, ruim een week na datum, het hoofd orgaan van de S.S., „Das Schwarze Korps", plotseling een hoofdartikel wijdt aan „Kaisersgeburtstag". Het blad dat tot de felste producten der nationaal-socialistische pers gerekend moer worden en dat men vanwege zijn nauwe relaties, niet alleen met de hoogst»* leiding der S.S.. maar ook met de geheime staats politie. moeilijk als de spreektrompet van een kleine onverantwoordelijke groep be schouwen kan. denkt er evenwel rret aan om den ex-keizer op zijn verjaardag vooi het eerst de hulde der N.S.D.A.P. te betui gen. Integendeel, onder het opschrift „Een sprookje" drukt het epn aantal volzinnon af. zoo hoonend, dat de communistische „Rote Fahne". wanneer zij nog bestond, ei iets van zou kunnen leeren. Het „Schwarze Korps" schrijft: „Er was eens een machtige heerscher. Na een ongelukkigen oorlog, waarin zijn onder danen een weergaloozen heldenmoed aan den dag legden, had hij zich in den vreem- de teruggetrokken Misschien was rijn dik wijls betoonde liefhebberij in het regeeren plotseling over. misschien ook miste hij de kracht, om zijn volk in het uur van den nood bij te staan. Tn elk geval, omdat het hem niet vergund was geweest aan het hoofd zijner troepen te sterven, hieef hij leven, bouwde zich in den vreemde een hui» en werd daar oud en ouder. Een tiid lang moet hii zich nog verheeld hebhen. nat hem zijn volk terug zou roepen, doch het volk depd het niet liet had wel andere zorgen. „Intusschen werd de heerscher In den vreemde weer een paar jaren ouder En zijn aanhangers, welke hij nog onder het volk had. dPrten hetzelfde. Alle jaren kwamen zij één keer hij elkaar om den veriaardag van den ouden man in den vreemde te vieren Daarhij zongen zii het oude volkslied en brachten daverende Hoch's uit op hun landsheer, die buitenslands vertoefde en met recht eindelijk ziin rust wilde hebben. Deze bijeenkomsten waren steeds zeer plecn- tig. en als er dan een boodschap gezonden werd aan den onden man ln ziin nieuw- huis aan gene zijde van de grenzen, dan knikten de kapothnedies van geestdrift en menige traan rolde verstolen In de haren van een vervaarlijke snor. En het volk ging het almaar slechter Het wist ook niets vp" de heroïsche krachtsinspanning der kelzpf- getrouwen. die zich naladiinen noemden. Want dit alles gebeurde in het dienste ge heim. Bang voor hun eigen leeuwpnmoe'l hadden de paladijnen bij hun verjaardag- fpesten de deuren aan den binnenkant ge sloten". Het S.S.-orgaan herinnert er aan boe dan eindelijk uit het volk een man opstond die Duitschland zijn eer teruggaf, om te be sluiten: „De naladiinen bleven echter wat zij wa ren. Alleen de haarden werden langer, de stemmen der oude vrouwtjes werden on vaster en de ontroering der oude mannetje werd met meer tranen bevloeid Alleen maar omdat ze nog niet gestorven ziin. leven za nog steeds. Echter alleen daarom!" Kort Nieuws De Zuid-Slavische Skoepsjtina, die giste ren bijeenkwam, is dadelijk weder naar huis gezonden, aangezien de oppositieleden met stukken hout op de lessenaars sloegen een zoodanig tumult verwekten dat spreken onmogelijk was. De vroegere vorstin van Albanië, de prinses van Sehoenhurg Waldenburg, echt- genoote van prins Wilhelm von Wied, neef van Koningin Elisabeth van Roemenië (Carmen Silva) is op haar bezitting in Roemenië Fantanelle plotseling overleden. Volgens eenige Praagsche bladen zal de Tsjechische minister president en minis ter van buitenlandsche zaken, Hodza een officioel bezoek brengen aan Belgrado en Boekarest In welingelichte kringen is men evenwel van oordeel, dat deze bezoeken eerst over eenigen tijd kunnen plaats heb ben. Boven Tokio heeft zulk een zware sneeuwstorm gewoed, dat tram en spoor verkeer volkomen moest worden gestaakt. Er ligt een sneeuwlaag van 24 C.M. dikte. port des deskundigen binnen een week ge reed zal kunnen zijn. Van gezaghebbende zijde wordt aan den correspondent van de Dailv Telegraph me degedeeld. dat het waarschijnlijk 'e achten is dat de netroleomsancties binnenkort van kracht zullen worden. De staking der Londensche abattoir-mannen In een massavergadering van de staken de abatoir-ar-beiders en transportarbeiders van de Londensche vleeschmarkt Smith- field, die te middernacht plaats vond en een stormachtig verloop had, is besloten, de staking, die reeds «rustige afmetingen had aangenomen, voort ie zetten. Kort na middernacht bezetten de stakers alle toegangen tot de markt cn verhinder den den vleeschtoevoer. Spoedig daarop sloten de arbeiders der nachtploegen van verscheiden aanverwante bedrijven zich bij de staking aan. Dok trokken stakers naar de dokken, waar zij talrijke met het lossèn van vleesch bezig zijnde arbeiders bewogen, het werk neer te leggen. Men vreest, dat de staking zich ook zal uitbreiden tot andere groote markten van de Engelsche hoofdstad die voor de Ipve- ring van groenten, fruit, enz te zorgen hebben. In geval de staking mocht voort duren, zullen welllch* Londensche studen ten als hulparbeiders fungeeren. Als gevolg van de staking kunnen 4000 slagers te Londen en in de Londensche graafschappen geen vleesch bekomen. Een zending van 1400 ton bevroren vleesch. dit* uit Argentinië te Southampton aankwam kon niet worden gelost. STAKING AAN FRANSCHE SCHEEPSWERVEN Te Samt-Nazaire is een staking ultgebro ken op de scheepswerven, waarbij de 500 metaalarbeiders, dip werkten aan de ver bouwing van de „Normandie". alsmede 50 arbeiders, die aan boord van de .Paris" arbeidden, en 150 werklieden van de ..Com pagnie Générale Transntlanfiqne" zich heh ben aangesloten. In totaal staken 7000 werkliprien. om epn loonsverlaging, welke de arbeiders niet willen aanvaarden en welke door de werkgevers wordt gemotl veerd met een verlaging van den levens standaard Tot nu toe 1" alles rustig gebleven In het stakingsgebir BOUW VAN EEN DROOGDOK? „Die Volksstem" meldt, dat de heer J. v. d. Wel van de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij een bezoek aan Zuld-Afrika heeft gebracht, o.m. met het doel een order te krijgen voor den bouw van een nieuw droogdok te Durban. SPOORWEGWERKEN TE AMSTERDAM Gistermiddag la te Utrecht aanbesteed: het maken van tunnels, trapllchamen enz. en een keermuur, alles in gewoon beton op een bestaande paalfundeering ten be hoeve van de nieuwe halte Muiderpoort to Amsterdam. Ingekomen waren 28 Inschrij vingen: a vrije keuze van werklieden, b. de vermeerdering indien Amsterdamsehe werklieden verplicht Laagste inschrijver Spoorweg Bouwbedrijf te Utrecht, a 39.500, b. ƒ900. WEGEN IN HET NOORDEN De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed (be stek no 52 werkverruiming) de aanleg vao •egenplan 1932) Groningen—Drachten— HeerenveenSneek—Zurich (Haarlem) on der de gemeente Wonseradeel. Laagste in- schrijfster was de firma Van Hattera cn Blankevoort te Beverwijk voor 168.000. KANTOORGEBOUW TE HAARLEM Te Haarlem is aanbesteed het bouwen van een kantoor en magazijngebouw aan de Bonnetstraat voor de N.V. Kon. Phar* maceutische Fabrieken vh. Brocades-Sthee- man en Pharmacia Laagste inschrijfster firma C. Kos te Huizen, voor ƒ55.250. RIJKSWEGENPLAN De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed be stek no. 52: Werkverruiming: de aanleg van de aardehaan met bijkomende werken van een gedeelte van weg no. 43. Rijks wegenplan 1932, Groningen—Drachten— HeerenveenSneek—Zurig—(Haarlem), la der de gemeente Wonseradeel. Laagste In- schrijfster: firma Van Hattum en Blanke voort te Beverwijk voor f 168.000.—, GEMENGD NIEUWS AUTO RAMT BOERDERIJ Bij Heesch is een auto uit Tilbu waarin vier personen zaten, door de glad heid van den weg geslipt en in volle vaart tegen de boerderij van den landbouwer Smits gereden. De auto reec1 door den zij muur en kwam ln het achterhuis terecht. De zijmuur stortte grootendeels ln De auto werd aan de voorzijde geheel vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch de materieele schade Is zeer groot AUTODIEVEN GEKNAPT De politie te Luik heeft twee inwoners uit Eindhoven, H. v. L. en J. v. G., onder verdenking van auto-diefstal, in Nederland gepleegd, in hechtenis genomen. Zij werden gearresteerd te Leopoldbrug, waar zij zich in gezelschap bi monden van twee Belgische helers. Hetzelfde parket heeft uit Neder- lanc bericht ontvangen, dat vijf mede plichtigen van de gearresteerden door de Nederlandsohe ïustitie zijn geva'. Tot dus- vo- heeft men zes auto's kunnen terugvin den. die in Januari jl. in Nederland werden gestolen. GEVAARLIJK KINDERSPEELGOED Een 5-jarig jongetje veroorzaakte te Amsterdam brand in de woning Lange Vogelstraat 28 aan de Overzijde van hpt Y. Ds jongen, die met lucifers speelde, stak de gordijnen in brand, die in een oogwenk in lichte laaie stonden. Toesnellende buurt bewoners traden direct hand'dend op en slaagden erin het vuur met emmers water te dooven. Het plafond en de raamkozijnen waren inmiddels reeds door het vuur aan getast evenals het vloerkleed. De brandweer van de post Plaaiijzerwzorgde voor de nablussching. De schade wordt door ver zekering gedekt. COCAINE SMOKKELAARS Op verzoek van de justitie te Maastricht Zijn de 34-jarige Pool M., te Kanne Belg. Limb.) en zijn Duitsche echtgenoote gear resteerd. Zij blijken herhaaldelijk cocaïne aan een in Noord-Limburg in hechtenis ge nomen handelaar, zekeren P. H., te hebben geleverd

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2