Jlirumr ^Vihsrijr (ütrartmf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Wat is uw Christendom U waard? abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche 'zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cL met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5696 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 fna 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 4 FEBRUARI 1936 mtrtjcrtentieprijjtn: Van I bi 9 tegelsI.ITV. Elke regel meer032'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangTijke korting Voor het bevragen aan 1 bureau V wordt berekend0.10 15e Jaargang GEESTELIJK-POLITIEK REVEIL Reeds kondigden wij met enkele woor den en citaten aan de verschijning van een nieuw maandblad „Schouder aan Schouder", orgaan van het Centraal Co mité ter bevordering van de Politiek-Pro- testantsch-Christelijke-eenheid. Thans wordt het ons nogmaals ter recensie toegezonden en we willen aan dat verzoek voldoen. Hiertoe is te meer reden, nu het blad eedert eenige dagen in verschillende krin gen gelezen en besproken is. Want dit is bet eigenaardige: hoe pretentieloos dit nieuwe maandblad zich ook aandient, het trekt de aandacht van velen en vindt bij vooraanstaande politici en eenvoudige bur gers, warme sympathie. Om een misverstand weg te nemen, schreef de redactie in het eerste nummer dit korte stukje: Hier en daar schijnt men van mee lt ing te zijn, dat ons streven uitgaat .van „jongere Antirevolutionnairen". Dit is niet juist In het Centraal Comité hebben ouderen en jongeren zitting, terwijl slechts de helft der le den tot de A.R. partij behoort. De weerspiegeling dezer waarheid vindt men in het blad zelf, waarin door ouderen en jongeren, door anti-revolutionairen en christelijk-historischen geschreven werd. De juistheid er van kon men ook in persoon lijke gesprekken constateeren: bedriegen onze steekproeven ons niet, dan zal het Comité van vele zijden spontane mede werking krijgen. Wij erkennen, dat er ook aanvankelijk bij ons eenig misverstand was, wat de leeftijd betreft Wij hebben dan ook meer malen gesproken van een comité van jon geren. Dat is nü ^eker fout; maar was het niet logisch en verblijdend, dat het vooral indien dan niet uitsluitend jongeren waren, die de zaak aanpakten. Het strekt hun waarlijk' niet tot schande. Zitten wij ouderen niet al te vaak vast aan conven ties en op stokpaardjes, waarvan we zoo moeilijk afstand kunnen doen; om van de belangen maar niet te spreken. Nu moet men goed in 't oog houden, dat het comité niet bedoelt een „daad te stel ten". Of m.a.w. het accepteert de bestaan de verhoudingen, maar wil voorbereidend Werk doen. Bescheidener en voorzichtiger kan het al niet. En daartegenover past ongetwijfeld geen houding van: „zeker, wij zijn voor standers van die eenheid, maargij moet er nü niet over praten en vooral niets forceeren." Maar wanneer we zelfs de wenschelijk- heid niet mogen bepleiten, wanneer zal dan de dag komen, dat men de noodzakelijk heid inziet en wanneer de tijd, dat men ernstige pogingen aanwendt? Het komt ons voor, dat juist deze tijd Schreeuwt om vereeniging en verbroede ring. Niet alleen, naar het woord van een Chr. hist, leider, die ziet aankomen, dat „wij" „naar elkander toegerammeld wor den"; maar ook gelet op de geestelijke gesteldheid van onze tijd. Is het waar of niet waar, dat wij op dit cogenblik een geestelijk-politiek reveil hard, hard noodig hebben? We worden zoo vast gegrepen door de economische zorgen, dat het geestelijke in onze actie ondergaat. En daarnaast ontwikkelt zich een geestelijke opleving met een vrijzinnig karakter, wel ke groote gevaren oplevert. Moet ons dit alles niet dringen tot een politiek reveil, waarbij we weer zoeken naar de gave grondbeginselen der ortho dox-politieke groepen en waarbij we als vanzelf de broeders in andere partij-forma ties ontmoeten? Vreest men die ontmoeting der broeders? Dan is dat het klaarste bewijs voor de noodzakelijkheid dezer reveilleerende actie. RELIGIEUS SOCIALISME Zooals eenige tijd geleden reeds kort be richt werd, is prof. Leonhard Ragaz, de leider der Zwitsersche religieus-socialisten, die in menig opzicht tevens als de vader Van het religieus-socialisme in het fi méén beschouwd wordt, uit de Zwitsersche Sociaal-democratische partij getreden. De motieven, welke hem tot die stap brachten, heeft hij thans uiteengezet in zijn tijdschrift „Neue Wege" (Januarinummer). Als aanleiding tot zijn heengaan uit de Zwitsersche sociaal-democratie, aldus schrijft de roode pers, noemt Ragaz de Wijzigde houding der partij in de militaire kwestie. De Zwitsersche sociaal-democratie heeft zich, gelijk men weet, wederom op het standpunt der noodzakelijkheid landsverdediging gesteld. Ragaz zegt daar van: „Deze zwenking ls in mijn oog. een verraad van het socialisme aan zich zelf. Daar kon ik niet aan mee doen Dit alles is echter slechts aanleiding. Hoofdzaak is: „Ik geloof in 't algemeen biet meer aan de sociaal-democratie, ik geloof aan het socialisme, zelfs meer dan ooit, maar ik geloof niet meer aan de sociaal-democratie als draagster van het socialisme". Prof. Ragaz is teleurgesteld. Hij zocht geen politieke partij, maar hoopte, dat het socialisme de voorbode was van „ver nieuwing van de zaak van Christus" en daarvan ziet hij nu niets. Daarom gaat hij nu heen en hij geeft daan-oor twee motie ven. In de eerste plaats: het klaarblijkelijke verval van de sociaal-democratie; haar nieuwe houding tegenover de militaire kwestie is „niet de vrucht van een diep- id nadenken over volk en vaderland, maar het resultaat van een zuiver oppor tunistisch en laf omvalleneen weg werpen van het eerstgeboorterecht ter wille van een schotel linzenmoes van oogenblikkelijke, 't zij werkelijke, 't zij in gebeelde voordeelen op het gebied der po litieke macht" n de tweede plaats zegt hij: ,Wij zien meer en meer dat de nieuwe sociale revolutie, (waaraan volgens hem ook de sociaal-democratie meewerkt) neer komt op een geestelijke revolutie, die op haar beurt een religieuze revolutie wordt. De sociale kwestie wordt een vraag naar GodChristendom en socialisme vloeien met hun diepste waarheid samen Hiermee keert Prof. Ragaz tot zijn oude standpunt terug. Waarom wo op deze overgang de aan dacht vestigen? Omdat er zoo duidelijk uit blijkt, dat de sociaal-democratie door haar opportunistische wereldbeschouwing zich zelf verslindt, ondanks alle uiterlijke groei. Dag aan dag kunnen wo lezen van voor mannen, die een grondpijler van de sociaal democratie wegstooten. 't Is allesb e - egingl Het heengaan van Prof. Ragaz heeft ons ook wat te zeggen ten aanzien van het religieuse socialisme. We merkten het reeds in ons land: het verloopt in Tolstoianismc. „Kerk en Vrede" sluit zich ten onzent reeds aan bij de opvattingen van Ragaz. Dat diens vrouw een der internationale leid sters iB van de organisatie, welke in ons land tegen Luchtafweermiddelen en Weer- fonds ageert, is niet toevallig. De religieuse socialisten In welke va riatie en onder wat naam zij zich ook aan dienen kunnen geen vrede hebben met de vlottende sociaal-democratische levensbe schouwing en zijn zelf te onevenwichtig om een rechte lijn te trekken. Vandaar zoo velerlei verwarring. PERSPECTIEVEN VOOR SURINAME Bevredigende resultaten van de goudwinning In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake de Suri- naamsche Begrooting voor 1936 deelt de Minister van Koloniën mede, dat de Regeering nog steeds genegen is ten aanzien van dege lijke plannen van economische op bouw steun te verleenen door garantie, zooals wellicht wederom binnenkort noodzakelijk zal blij ken. De citruscultuur heeft de volle aandacht in het Bestuur; de aanplant van sinaas appelen wordt sterk aangemoedigd. Pogingen worden aangewend om voor de Surinaamsche koffie nieuw afzetgebied te vinden. De goudontginning trekt nieuwe belang stelling zoowel van Nederlandsche als van buitenlandsche zijde. De voornaamste on dernemingen op dit gebied zijn thans de N.V. Sarakreek-Goudvclden, de Van Ein den Gold Mines en de combinatie Gros-de Jongh-Guyana Gold Placer. De eerste twee maatschappijen wenschen machinaal te ex- ploiieeren, voerden reeds machines op en vingen de werkzaamheden daarmede ^an. De genoemde combinatie exploiteert zeer stelselmatig en ernstige bedoelingen blijken b.v. uit wegen- en waterleidingaanleg. De ondernemers zijn zeer tevreden. Eerstge- melde maatschappij interesseert zich sinds korten tijd ook voor de Lawa en exploi teert daar reeds met aanvankelijk gunstige uitkomsten. Emigratie en kolonisatie Omtrent de verschillende vestigingen kan, voorzoover nu reeds te beoordeelen, in het algemeen worden gezegd, dat de aanvankelijk daarmede bereikte resultaten bevredigend zijn. Met betrekking tot kolo nisatiemogelijkheden van Europeanen in Suriname heeft de minister reeds bij een vorige gelegenheid als zijn meening te kennen gegeven een meening, welke de gouverneur volkomen deelt dat hij daar van niets venvacht, zoolang het vooruit zicht op een levenspeil voor een Europee- schen landbouwer, dat hooger ligt dan b.v. dat van een Britsch-Indiër, nog ontbreekt. De ter sprake gebrachte aangelegenheid t.a.v. de N.S.B. heeft do volle aandacht van den gouverneur. De tot voor enkele maanden bestaande bepaling, dat het een ambtenaar verboden was zich bij een der rnet name genoemde vereenigingen (waar onder de N.S.B.) aan te sluiten, is sedert in dien zin gewijzigd, dat de ambtenaar, die lid is van of op eenigerlei wijze mede werking of steun verleent aan een der bo venbedoelde vereenigingen of een van haar uitgaande actie, uit den dienst zal kunnen worden ontslagen. De minister twijfelt niet, of de gouver- nour zal tegen overtreding van het uni formverbod krachtig doen optreden. NIEUWE DISCONTO VERLAGING Het officieel tarief thans 2'/j pet. Sterke positie van den gulden Met Ingang van 4 Februari heeft de Nederlandsche Bank haar rentetarie ven verlaagd en daarbij is het wissel- discointo met een Vz pet. teruggebracht van 3 pet. tot 2V2 pet Toen onze circulatiebank per 16 Januari tot een reductie van haar rentetarieven over ging en het wisseldisconto eveneens met een half procent verlaagde van 3% pet tot 3 pet., bleef nog een ruime marge tusschen de geldnoteeringen in de open markt en den ofticieelen koers over. De wijze waarop de toestand op de geldmarkt hier te lande zich sindsdien ontwikkelde, wees duidelijk in de richting van dalende geldkoersen. Repds kort na de jaarwisseling viel een ontspanning op de geldmarkt waar te ne men, en in Januari zijn de geldmiddelen geleidelijk aan overvloediger geworden, zoo dat van de faciliteiten van de Nederland sche Bank minder gebruik behoefde tc wor den gemaakt. Het kon niet anders of dit moest tot uitdrükking komen in de geld koersen. Op den laatsten dag van Januari was de prolongatipkoers 2 pet., terwijl de noteering van particulier disconto 1% pet. tot 2 pet bedroeg endaggeld vrijwel niet te plaatsen .-as, getuige een noteering van niet meer dan Yz procent. Dergelijke koersen geven van de verhou dingen op de geldmarkt een zoo goede illu stratie dat commentaar overbodig is. Dat men zich. toen de geldkoersen gedaald wa ren tot het zeer lage niveau, waarop zij zich reeds eenigen tijd bewegen, onwillekeurig ging afvragen of onze centrale Bank haar rentetarieven niet spoedig zou aanpassen aan die op de open markt, spreekt bijna vanzelf, vooral omdat de gulden zich in een uitnemende conditie bevond. De regeerings crisis in Frankrijk, die steun voor den franc onontbeerlijk had gemaakt en geresul teerd was in hernieuwde goudafgifte door de Bank van Frankrijk, had ons eigen ruil middel immers volkomen ongeroerd gelaten terwijl het toch zoo langzamerhand ge woonto was gewornen, dat vrees voor het Fransche devies onmiddellijk werd weer spiegeld door een wijfelende stemming vooi den gulden. Maar dat onze centrale crediet instelling niet overhaast te werk zóu gaan, kon men uit ervaring toch ook wel weten Uit het verloop van zaken gedu rende lie laatste weken, kan overigens worden opgemaakt, dat 3e positie van de Nederlandsche munteenheid op het oogenblik boven iedere verdenking kan worden geacht, hetgeen voor een niet gering gedeelte zal moeten worden too geschreven aan het onvermoeibare streven van onze Regeering om de overheidsuitgaven zooveel als slechts mogelijk is, in overeenstemming te brengen met de inkomsten. Merkwaardig is, dat deze discontoveria- ging juist komt een dag na de rede van oud-Minister Steenbenghe te Amsterdam, waarin hij pleitte voor devaluatie. Vermoe delijk is de maatregel getroffen in overleg met de Regeering. Ia dat geval kan men i: deze nieuwe verlaging van ons officieele tarief 'n rechtstreeksoh antwoord zien van Reg. zijde op de door oud-Min. Steenberghe geuite verlangens. Immers met deze dis- contoverlaging spreekt de Regeering duide lijk uit, dat zij de huidige goudpariteit van den gulden onverzwakt wil handihaven en er niet aan denkt aan deze verlangens te gemoet te komen. Wanneer men tenslotte In aanmerking neemt, dat de goudvoorraad van de Ne derlandsche Bank volgens den laatsten bankstaat f 668.717.000 bedraagt en de goud dekking van de in omloop zijnde bank biljetten niet minder dan 88.31 pet. beloopt, terwijl de metaaldekking zelfs 91.17 pet. groot is, dan wordt het duidelijk, dat aan de technische positie van ons nationale ruil middel niets hapert, zoodat de Nederland sche Bank tot verlaging van haar disconto kon besluiten, zonder vreesachtige overwe gingen met betrekking tot den gulden te doen gelden. Deze jongste stap van onze circulatiebank kan overigens niet alleen het bedrijfsleven ten goede komen, doch zal het geloot in de credietwaardigheid van ons land onwillekeurig versterken." KONINGIN EN PRINSES TE IGLS Prinses Juliana gaat skiër. DE AMBULANCE IN ABESSINIE De arbeid aangevangen Het Hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis deelt me de, dat blijkens een op Maandag middag 3 Februari van den leider Dr. Winckel ontvangen telegram de Nederlandsche Roode Kruis-am- bulance haar kamp bij Dessie heeft opgeslagen in de nabijheid van het Fransche Missiehuis der Lazaris ten. Door ontvangst van een aan tal gewonden kon de ambulance een aanvang maken met haar arbeid. RIJKS MUNT Er lag gister te Igles nog weinig sneeuw. De temperatuur was intusschen gedaald en de vooruitzichten op sneeuwval waren gunstiger. De van Zondag overgebleven sneeuw was 's nachts door een klein buitje aangevuld, zoodat het gistermorgen mogelijk was niet al te ver uit de nabijheid van het hotel op de helling van den berg Patscher- kofèl besneeuwde weiden te vjnden, waar de sneeuw in draaglijke conditie was. H-K.H. Prinses Juliana is dan ook met gevolg per auto uitgereden om zich bij Hei- ligwasser, dat schilderachtig op de helling van den Pascherkofel is gelegen te oefenen in de skisporL Het gezelschap wordt in deze sport onder ezen door den leider van de ski-school, den heer Schindler. H.M. de Koningin heeft gistermorgen een wandeling gemaakt door het dorp Igls. De nieuwe vlootvoogd in Ned. Indië Schout bij Nacht Ferwerda vertrekt De nieuwe vlootvoogd in Ned. Oost-Indiê Schout bij Nacht H. Ferwerda, zal Don derdag met de Lloyd Rapide naar Marseille vertrekken, waar hij zich inscheept op de Baloeran met welk schip hij op 27 Februari op Tandjong Priok hoopt aan te komen. De overgave van het commando zal niet 27 Februari, doch op 3 Maart plaats hebben. Naar de Schout bij Nacht ons nog mede deelde zou zijn verblijf in de tropen min stens drie jaar duren. Ernstig ongeluk op een onbewaakten overweg Op den onbewaakten overweg nabij het kerkhof te Brummen is Maandagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Juist op het oogenblik dat een trein, die om 530 uur aan het station te Brummen moest aankomen den overweg naderde, kwam een vrachtauto bestuurd door den 67-jarigen gehuwden H. J. Palsenberg uit Brummen uit de richting an het dorp aangereden. P. die den trein klaarblijkelijk niet go- zien had reed door met het ontzettende ge volg, dat de auto in de flank gegrepen werd en een tiental meters werd meegesleurd. De bestuurder werd vrijwel op slag gedooo. terwijl de auto totaal vernield werd. Hon derden meters in den omtrek lagen de brok stukken verspreid. Do burgemeester was, als hoofd van de politie, op het terrein aanwezig. Dr. Bosman, die geroepen was om genees kundige hulp te verleenen, kon slechts den dood constateeren. Den machinist van den trein treft waar schijnlijk geen schuld. Het nachtelijk auto-ongeluk te Leeuwarden Ook de vrouw overleden Omtrent het nachtelijk auto-ongeluk te Leeuwarden, waarbij de 26-jarige B. Ho'- tring gedood werd, meldt het Friesch Dag blad, dat ook de vrouw van Holtring over leden is. Het jeugdige echtpaar laat twee kinderen achter, een meisje van 5 jaar en een jongetje van IV2 jaar. Holtring en zijn vrouw hadden den avond doorgebracht In de Hartnonie. Ze waren op weg naar huis. Toen men in de St. Jacobs- straat liep, naderde vanaf de Wirdumerdiik in flinke vaart (80 k 90 K.M.) een luxe auto Mon passeerde een aan de rechterkant van de weg stilstaande auto, die licht geraakt werd. Hierdoor heeft de bestuur ier blii*- baar de macht over het stuur verloren reed hij het trottoir op, waar op dat oogen blik een aantal mens-chen passeerden. Het echtpaar Holtring uit de Westerstraat werd door de auto gegrepen, met het bekende gevolg. Men vermoedt dat drankmisbruik aan de oorzaak van dit ongeluk niet vreemd is. De avonturen van de „Kerkplein' Geeft men reddingspogingen op? De meenningen over de positie van de .Kerkplein" zijn verdeeld. De meesten ach ten haar ongunstiger, omdat het schip dich ter op de kust gekomen is. Velen zijn van gevoelen, dat het vaartuig weggesleept had kunnen worden indien er sleepbooten ge weest waren Deskundigen mecnen dat het schip thans zeer lek moet zijn. Alle com municatie met de „Kerkplein" is op het oogenblik verbroken. Men schijnt de hoop op vlot brengen althans voorloopig opgegeven te hebben, want de sleepboot Ebro is naar IJmuiden vertrokken. Felle brand te Groningen Te Groningen is vannacht een felle brand uitgebroken in het perceel Noorder- Binnensingel 53, bewoond door de familie H. De heer H. is rijwielhersteller. Het vuur werd ontdekt door den garage houder, die vlak naast het gezin H. woont, en juist per auto thuiskwam. De man waarschuwde zoowel de bewo ners van beneden- en bovenhuis als de brandweer. Alle personen konden zich nog bijtijds uit het brandende huis in veiligheid stellen. Zij werden bij buren ondergebracht. Na een half uur werken had de brandweer de vlammen gedoofd. Bij het blusschingswerk bekwam een brandwacht brandwonden aan het gelaat. Het grootste gedeelte van de benedenwoning is uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Ernstig auto-ongeluk Vier en twintig uur achter het stuur Maandagmorgen had op den Rijksstraat weg AmerongenLeersum een aanrij ding plaats, tengevolge waarvan eer; wiel rijder ernstig werd gewond. De werkman V. uit Eist (Utrecht), die op het rijwielpad In de richting Leersum reed, werd door een hem achterop rijdende auto, komende uit Amsterdam gegrepen en tegen den grond gesmakt. P. werd ernstig gewond per zie kenauto naar zijn woning te Eist overge bracht. Zijn toestand is niet zonder zoig. De bestuurder van de personenauto was na het ongeval doorgereden, doch werd d'ior jen anderen automobilist, die hem had inge haald, tot stilstand gebracht. Het bleek, dat de chauffeur, die het ongeluk had veroor zaakt, oververmoeid was. De man had al 24 uur achtereen dienst gedaan. Auto met vier personen te water Wlelrijdster ernstig gewond Bij het uitwijken voor een wielrijdster is een luxe auto, bestuurd door mr Verrijn Stuart, directeur van het bijkantoor van de Nutsspaarbank te Naaldwijk, in de Nieuwe vaart nabij Honselersdijk gereden. Uit een zijweg, nabij de zgn. Rolpaal, kwam de 14-jarige M. Kuyvenhoven op haar rijwiel. Waarschijnlijk lette zij alleen op een auto bus der W.S.M., welke uit de richting Poel dijk naderde, doch bemerkte niet, dat uit de richting Honselersdijk een luxe auto kwam. Een aanrijding kon hoewel met matige vaart werd gereden niet meer worden voorkomen. Het meisje werd tegen de grond geworpen en bekwam een hersen schudding en een beenbreuk. Door de na derende autobus was er geen voldoende ruimte op de weg meer over en bleef den heer V. niet andere over dan de Nieuwe- vaart in te rijden. In de auto, welke geheel onder water verdween zaten behalve de bestuurder nog drie dames. Verschillende personen snelden toe en de chauffeur van de bus hegaf zich te water. Het gelukte het portier te openen, waarna de inzittenden van de auto gered konden worden. Zij had den lichte verwondingen bekomen en kon den zich naar de woning te Naaldwijk be geven. Het meisje is naar het R.K. zieken huis te Den Haag vervoerd. Smokkelaars gearresteerd Een smokkelaar In negligé Te Tilburg demonstreerde een smokke laar, toen de politie kwam, om hem uit zijn bed te lichten, zijn onwil door te weigeren zijn pantalon aan te schieten. Toen de her haalde sommatie van de jxthtiemannen niets hielp, pakte de laatsten den man beet brachten hem in zijn onderbroek naar het hoofdbureau van politie over, tot groot ver maak van de toeschouwers. Zijn vrouw was wat verstandiger zij bracht de ontbrekende kleeren naar het politiebureau, zoodat de man later behoorlijk gekleed kon worden uitgeleid. Een der andere gearresteerden weigerde den politiemannen toegang tot zijn woning. Met 'n paal rammeiden de laatsten de deur en nadien deden ze hetzelfde met de woon kamerdeur, waarachter de smokkelaar zich toen verschanst had. Eerst toen gaf de man zich gewonnen en liet zich wegleiden. In een tuin aan de Groenstraat zag een politie-agent een luxe-auto staan, die klaar blijkelijk dwars door de houten poort den tuin was ingereden. Er werd een onderzoek ingesteld en spoedig daagde een belasting ambtenaar op, die naar de auto op zoek was In den tuin werden 400 K.G. Belgische mar garine gevonden. Auto en boter werden in beslag genomen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Te Geneve zijn de olie-besprekingen begon nen door de deskundigen-commissie inzake het petroleum-embargo. Italië dreigt opnieuw met een Europeesek conflict ingeval het petroleum-embargo een feit mocht worden. Goudexport uit de V.S. naar Nederland. De opmerkingen van de Rekenkamer over. de Crisisdiensten door de Tweede Kamer commissie beoordeeld. Tragisch auto-ongeluk bij Den Dungcn* De eerste KOSTEN van eene octrooiaanvrage zijn door eene op 1 Jan. 1936 in werking ge lreden wetswijziging belangrijk VERMINDERD. Nadere inlich tingen geeft OCTROOI BUREAU BARTELS Bezuidenhout S3 Den Haag BENZINE-ROOVERS In verband met den diefstal van een grog- te hoeveelheid benzine vanuit een tankboot, welke diefstal gepleegd werd onder W e- m e 1 d i n g o, zijn drie personen ter be schikking van de justitie te Middelburg ge steld. Na verhoor zijn een tweetal matrozen van een Duitsche tankboot, wederom in vrijheid gesteld, terwijl de derde persoon, zekere J. D., kanaalventer te Wemeldingn naar het Huis van Bewaring is overge bracht. DE MAAS WAST WEER Tengevolge van den hevigen regenval ig het water in de Maas voor Venlo weder om sterk gestegen. De peilschaal wees !3-98 plus N.A.P. aan, hetgeen een was van 73 cAL in de laatste 24 uur beteeketft. ONGEVAL MET HEISTELLING De 18-jarige G. C., wonende in een woon schuit liggende in de Rotte, is bij het ver plaatsen van een heistelling in de Ruben straat getroffen door een ijzeren staaf. Met een gebroigri linker scheenbeen is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd ea daar ter verpleging opgenomen. Ge vindt het niet prettig, als Iemand U negeert, vrijwel doet of ga er niet zijt. En geen wonder. Zoo behandeld te worden tast U aan in Uw waarde. Maar dan is het ons niet duidelijk, dat ge zoo gemakkelijk toelaat, dat uw Christendom wordt genegeerd. Dat ge regelmatig een krant in huis haalt, die vrijwel doet of er geen Christelijk Neder land is, en die allerlei te lezen geeft, wat niet past in Uw Christelijk gezin. Voelt ge U daardoor niet gepasseerd? Als gij zoo gemakkelijk in Uw eigen huis, in Uw daglectuür. laat negeeren, wat U het kostbaarst moet zijn, dan meenen we te mogen vragen Wat is uw Christendom U waard? Zoek nu eens geen uitwegen. Geef nu eens toe. dat er iets niet in orde is, dat de „neutrale" krant bij U niet thuis hoort. Stel niet uit, vul het formuher elders in dit nummer in en zend het ons toe. Vrienden van onze krant, we zeggen dit niet tot U. We vragen U slechts: laat dit eens lezen aan wie nog een „neutrale" krant als huis vriend hebben. Voor ieder, die een nieuwe abonnê aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs ia een VOLLEDIG AMEUMBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL. De 5000-actie eindigt 15 Februari. Nog enkele dagen dus!

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1