lliritiuc gritertfe (Hmraat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RAKE ROODE CRITIEK OP HET ROODE PLAN SbonncmtntsprijS: Pex kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 15e Jaargang NO. 5694 SKrtjertentirpriptn: Vin I tot 5 f.gets1.177. Elke regel meer 0.227» fngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 1 bureau V wordt berekend0.10 Dr. VAN DEN TEMPEL VONNIST III*) Wat. uit het geheele „plan" den heer V. d. Tempel het naast staat, is we zeiden het reeds het hoofstuk over de groote werken. Hij ziet daarin een stuk „constructieve welvaartspolitiek" en dat verzoent weer grootendeels met de actie voor „het plan". Wie echter meenen mocht, dat de heer v. d. Tempel voor dit onderdeel van „het plan" slechts groote bewon dering aan de dag legt, vergist zich. Zijn sympathie betreft meer de groote lijn, de bedoeling van dat onderdeel, dan de concrete uitwerking van de be steding van driemaal 200 millioen, welke zou moeten leiden tot het ver schaffen van werk aan 200.000 werk- loozen. De groote cijfers zeggen hem niets, imponeeren hem niet. Speciaal ten aanzien van de berede neerde uitbreiding der secundaire werkgelegenheid, dat is werkgelegen heid, die ontstaan zal, nadat 50 a 55.000 werkloozen direct aan het werk zullen zijn gezet voor de eerste 200 millioen, wordt twijfel uitgesproken. De heer v. d. Tempel acht die bere kening geconstrueerd „op een nogal ge compliceerde basis van koopkrachtver- hoogingen uit verschillenden hoofde". Hij is voorts van oordeel, dat daar bij enkele belangrijke elementen zijn vergeten. D.w.z., dat de berekening te veel geflatteerd is van wege haar op pervlakkigheid. Vergeten is o.a. om er rekening mee te houden, dat een deel van het nieuwe werk geen nieuwe werkkrachten vraagt, omdat vele werkenden niet vol belast zijn. Vooral in de distributie bedrijven is dat het geval. koopkrachtvermeerdering is het voor den heer v, d. Tempel in „het plan" ook niet in orde. Verhooging van koopkracht dooi vermindering van vaste lasten, waar van sprake is, heeft in ieder geval een ongunstige invloed op de noodzakelijke kapitaalvorming. Men neemt van de eene groep inkomsten af en geeft die voor consumptieve doeleinden aan een andere. De eerste groep vormde een factor voor de kapitaalvorming; de haar ontnomen inkomsten vervallen dus in ieder geval voor die kapitaal vorming, terwijl het allerminst zeker is, dat deze menschen eerst na verloop van tijd zooals de optimisten van het plan aannemen tot bezuiniging op consumptieve uitgaven zullen over gaan wegens vermindering van inkom sten. Het tegendeel is eer te wachten. De heer v. d. Tempel moet van dat optimisme niets hebben en zegt, dat hij voorshands moeilijk kan aannemen, dat een sociale groep, waaraan men directe koopkrachtverhooging plaats. Zelfs kan, via het rente-inkomen van den kapitaalverstrekker, diens directe koopkracht worden gestimuleerd. Daar staat natuurlijk tegenover, dat voorzoo ver het geleende kapitaal onttrokken wordt aan andere productieve bestem ming (binnenlands) de koopkrachtver hooging eenerzijds, door koopkrachtver laging anderzijds wordt opgewogen. Ook kan het kapitaal, nu besteed om de koopkrachtverhooging te effectueeren. later niet meer een andere bestemming volgen, in het bijzonder voor zoover het in projecten is gestoken, waarbij van een reproductieproces op niet al te lange termijn niet kan worden gesproken. In dit opzicht komt de toegepaste methode neer op een koopkrachtverschuiving in de tijd. Het is noodig voor onze bewe ging, wil zij op vasten grond blijven staan, een en ander wel in het oog te houden." Als men deze critiek, ondanks den welwillenden vorm, in feite en wezen niet vernietigend vindt, dan weten we het niet meer. Maar we zijn er nog niet. „Het plan" wil leenen en zet in dit verband een hoogst betwistbare calcu latie op, dat het rijksbudget er zooveel gunstiger bij zal komen te staan door besparing op steun, hooger belasting opbrengst en nog enkele andere posten. Maar vergeten wordt allereerst, dat een deel van die besparing op den boerensteun buiten de begrooting om gaat. In de tweede plaats mag niet over het hoofd worden gezien, dat die berekening hoogstens voor één jaar kan gelden. Want daarna wordt 40 jaar lang de begrooting belast met tientallen millioenen aan nieuwe lasten voor rente en aflossing van de geslo- Met de te voorschijn getooverde- ten inningen. De heer v. d. Tempel kan daarom de aan één begrootingsjaar „vastgeknoopte rooskleurige financiee- le beschouwingen zoo moeilijk volgen". Het is weer vriendelijk gezegd, maar in wezen niet minder vernietigend. Aan de massa, ook al wordt zij als „be wust" geleid, is in „het plan" met on juiste beschouwingen over een duur zame budgetaire schijnverbetering een rad voor de oogen gedraaid. Dat te hebben aangetoond, was wel niet nieuw, maar het is verdienstelijk dat zulks geschied is voor het forum van het Nederlandsche volk ook vanuit de gelederen der S.D.A.P. zelf. De heer v. d. Tempel begreep intus- schen, dat hij het hierbij niet kon la ten. Daarom maakt hij tenslotte het vraagstuk der groote werken los van de plan-humbug en bespreekt het zui- ever als crisismaatregel. Bij werken en door^lïuurverlagingen 30 millioen wil I leeningen, zoo zegt hij, „komt het voor- afnemen, slechts voor 15 millioen haar al aan op het inachtnemen van de consumptieve uitgaven zal verminde- juiste proporties en grenzenDe rl~ groote-werken politiek wordt dus als het ware losgepeld uit de decoratieve, fantastische plan-inkleeding en als zui vere crisis-aangelegenheid aan de orde gesteld. Geen socialistische lyriek meer, maar alleen de nuchtere vraag: zijn bepaalde groote werken noodig, technisch mogelijk en kunnen we ze be talen? Daar valt zakelijk over te rede neeren en we kunnen ons voorstellen, dat zich hier verschillen van meer en minder zullen voordoen bij het bepalen van wat men „juiste proporties en grenzen" acht. We moeten rekening houden met de werkelijkheid, waarbij we zijn dat met den heer v. d. Tempel eens „een scherp overwegen van de feitelijke om standigheden en van de in ieder bij zonder geval te brengen offers en te verwachten baten" eisch van de hoogst ernstige toestand is. Daaraan mag geen enkel verantwoordelijk staatsman zich onttrekken. De heer v. d. Tempel doet dat ook niet, maar bindt de groote-werken-politiek wel degelijk aan de conjunctuur en aan de toekomst. We dienen het nageslacht niet door los daarvan maar groote werken uit te voeren door middel van geleende gel den! En vooral de vervroegde uitvoe ring van werken, heeft, met het oog op de toekomst, eigenaardige bezwa ren. De werken behooren te worden beoordeeld naar hun aard en naar de urgentie. Dat is ook de gezonde opvat ting van den heer v. d. Tempel. De lijst van werken, welke in „het plan van den arbeid" is opgenomen, mag hij erkent het evenmin origineel heeten als de bepleite finan- cierings-methode, die van buitenland- sche origine is, maar in het buiten land ook reeds schitterend is mislukt. ren. Voor den heer v. d. Tempel heeft verlaging van vaste lasten met koop krachtverhooging niets te maken. We gelooven dat zijn inzicht juist is. Op analoge gronden wordt het bere kende effect van de verlaging van hy potheekrente en pacht voor de koop krachtvermeerdering in twijfel getrok ken, terwijl er voorts op wordt gewe zen, dat de luchthartige rekenmeesters hier ten onrechte hebben nagelaten om de 10 millioen af te trekken, welke aan steun aan boeren en middenstanders minder zal worden uitgekeerd. Na deze inleidende veroordeelende opmerkingen over de koopkrachtver hooging, die in wezen hoogstens als koopkrsjchtverplaatsing is aan te mer ken, gaat de criticus over tot een be spreking van de vlotte leeningpolitiek, die bij „het plan" behoort. Wat daarover wordt gezegd, meenen we het beste in het volgende citaat te kunnen samenvatten: Jlier dringt zich 'de vraag op, of, waar het Plan zal worden gefinancierd met leeningsgelden, in het algemeen wel van koopkrachtverhooging sprake kan zijn; of het eindresultaat niet zal zijn, dat slechts de richting, waarin aan wezige koopkracht wordt aangewend, zal worden gewijzigd. Deze dikke Bertha in de strijd tegen het Plan is reeds in stel ling gebracht. In de gedachtengang van de samen stellers van het Plan ligt het antwoord voor de hand: voor zoover braakliggend kapitaal mobiel wordt gemaakt, heeft er II stond in ons blad van. 30 Jan. VERLAGING RICHTPRIJS TARWE Minister van Landbouw antwoordt op vragen van den heer v. d. Heuvel Uitkeeringen aan boeren en tuinders los van hun producten De Minister van Landbouw deelt het volgende mede naar aanleiding van de vragen door het Tweede Kamerlid Van den Heuvel gesteld in verband met het van t yotriagswege genomen besluit tot verla ging van den richtprijs voor tarwe: Ten einde de kleine landbouwers en een nog nader t. omschrijven groep noodlijdende tuinders te helpen, heeft de Minister be sloten om hun eenige tegemoetkoming te geven, welke niet in i'irect verband staat i. .t door hen voort. Lrac.^e produ ten, dodh wel rekening houdt met hot bedrijf, dat zij uitoefenen Juist het feit, dat geen of slechts zeer weinig producten werden voort gebracht, deed in vele gevallen de noodlijdendheid ontstaan en maakte hulp onontbeerlijk Mede om de voor dit doel bcnoodigde fondsen te ver krijgen, heeft de Minister zich ge noodzaakt gezien, den richtprijs voor tarwe voor het oogstjaar 1936 te ver lagen. De meening der centrale commssle vol gens de Landbouw-Crisiswèt 1933, is niet gevraagd. De bestudeering van het vraagstuk der kleine bedrijven, me*, het doel op de een of andere wijze te komen tot een tegemoet koming aan het kleine bedrijf, buiten behalve hetgeen reeds op het gebied teeltregeling is geschied, had reeds lang geduurd, zonder dat dit onderzoek eenig uitvoerbaar uitzicht, opende. De Minister moge er op wijzen, dat overweging van een middel, om dezen bedrijven tegemoet te komen door bedrijfssteun, bij alle instanties, die dit onderwerp in studie hebben gehad, onvoldoende resultaat heeft opgeleverd. Het eenige resultaat, waartoe een en ander ge leid had, was, dat de zorg voor deze bedrij ven door het Departement van Sociale Zaken diende te worden overgenomen. Hoe-vei de Minister van meening is, dat de moeilijkheden van het kleine bcdriif goi-ddeels veroorzaakt .'orden door verloren gegane mogelijkheid tot het verrichten van productieven arbeid en dus de zorg hiervoor eigenlijk niet past in het kader van den tot nu toe gevolgden landbouwcrisissteun staat het voor hem vast, dat de toestand dezer bedrijven geen langer uitstel gedoogt. Gezien ook de voorbesprekingen, die reeds over deze aangelegenheid hadden plaats gehad en gelet op de noodzakelijk heid. dat met de voorbereiding wordt be gonnen, zal de steun de betrokkenen nog tijdig bereiken, was langer uitstel niet toe laatbaar, zoodat van het speciaal raadple gen r Daar het vraagstuk van het kleinbedrijf in de vergadering van het college van Regeonngscommissarissen met de centrale landbouworganisaties meermalen is behan deld, was het standpunt dier organisaties den Minister bekend. KONINGIN EN PRINSES NAAR TIROL Het vertrek vanuit Rotterdam Een hartelijke holde an het saamgestroomd publiek H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn gisteravond naar Tirol vertrokken, waar zij te Igls bij Innsbrück haar win- tervacantie zullen doorbrengen. Om tien minuten voor half zes vertrokken le Koningin en de Prinses per auto uit de Residentie. Zij arriveerden tegen zes uur bij het station D. P. te Rotterdam, waar een gedeelte van het Stationsplein en een ge deelte van het perron door de politie was afgezet. Ondanks de niet gunstige weers omstandigheden was er nog al wat belang stelling van de zijde van het publiek. De Koningin en de Prinses werden hartelijk toegejuicht. Op het afgezette deel van het perron be vonden zich o. m. de Burgemeester van Rot terdam, Mr. P. Droogleever Fortuyn, en de hoofdcommissaris van politie Mr. L. Eint- hoven, met wie de Koningin en de Prinses zich eenige minuten onderhielden. Aan den D-trein, die via Keulen naar Innsbrück loopt, was een Mitropa-slaapwa- gen gehaakt, die de vorstelijke personen en haar gevolg tot reisverblijf zou dienen. Even na zes uur namen de Koningin en de Prinses afscheid \an de autoriteieen en namen plaats in het rijtuig. Op den yastge- stelden tijd, om 6.11. vertrok de trein, na- gewuifd door de vele belangstellenden. De Koningin en de Prinses dankten staande voor een der coupé-ramen vriendelijk wui vend voor deze hulde. De Koningin droeg een grijs mantel- costuum. met een grijzen reismantel; zij hal een hoed van dezelfde kleur. De Prinses droeg een donkerblauwe japon, met zwarten bontmantel. Van het vertrek mochten geen foto's wor den gemaakt, BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGARENINDUSTRIE Er zal een loonenquête over het geheele land worden ingesteld Oprichting van een exportcommlssi® De Bedrijfsraad voor de Sigaren- industrie kwam te Eindhoven in ver gadering bijeen. Er werden eenige belangrijke besluiten genomen, ojn. tot het instellen van een loonenquête over het geheele land en de oprich ting van een Exportcommissie. De loonenquête zal plaats vinden in sa menwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek. Er zal groote spoed worden betracht Voorts werd besloten pogingen in het werk te stellen om te komen tot een bespreking tusschen de vertegenwoordigers van de be staande bedrijfspensioenfondsen, bedrijfs-kin dertoesla&fondsen en van de beide bedrijfs- raden voor de sigarenindustrie en het boek- drukkersbedrijf over de wenschelijkheid van algemeen bindend-verklaring der bestaande der'commissip moest worden afgezien. Ibedrijljpwiaioen- kndertoeslaslondsen. De verleende uitkeeringen aan klei ne landb >uwers en tuinders mogen niet worden beschouwd als een wij ziging van het systeem van den land bouwcrisissteun. Het geldt hier een op zich zelf staanden maatregel, noo dig om tegemoet te komen aam een inderdaad hoog gestegen nood. Op de vraag of de Minister zich bij de verlaging van den tarweprijs heeft gereali seerd, dat het bijproduct van d* tarwe, het stroo, dat vóór 1913 ruim 25 van de geldelijke opbrengst leverde, thans vrijwel waardeloos of onverkoopbaar is, antwoordt Minister Deckers: Hoewel de toestand ten aanzien van deze prijzen niet overal zoo ernstig is, als in de vraag wordt te kennen gegeven, is het be kend. dat de strooprijzen sterk zijn gedaald. Ongetwijfeld is de toestand van de be drijven, waar tarwe wordt verbouwd, van al de typen van landbouwbedrijven in het algemeen gedurende de laatste jaren het gunstigt geweest, hetgeen o.a. blijkt uit de koop- en pachtprijzen dier bedrijven. De Minister kan derhalve niet inzien, dat het noodzakelijk is, de vermindering van in komsten op de loonen van de arbeiders te verhalen. De Minister is van meening, dat een ver hooging van de monopolierechten op tarwe alleen, de onderlinge prijsverhouding der granen zou verbreken. Verhooging der heffing op tarwe zou dus een verhooging der heffing op andere gra nen en voedermiddelen medebrengen, waar tegen zich ernstige bezwaren verzetten. Boter en margarine De Alg. Ned. Zuivelbond heeft naar aan leiding van een „Blue Band"-advertentie m verschillende bladen het volgende protest telegram gezonden aan den Minister van Sociale Zaken: „Protesteeren ernstig tegen optreden di recteur Rijksinstituut Volksgezondheid in zake afgifte verklaring betreffende onder zoek vitamine-gehalte Blue Band, zooals voorkomende in advertenties in verschillen de avondbladen van Donderdag 30 dezer. Genoemde Rijksambtenaar stelt zich door tekst dezer verklaring partij inzake de con currentie tusschen boter en margarine, het geen wij ontoelaatbaar achten. Verzoeken U dringend terzake maatrege len te nemen. Van de op te richten Exportcommissie zul len de voorzitter en secretaris van den Be drijfsraad ambtshalve lid zijn. Voorts zal de Commissie bestaan uit twee leden, benoemd door de Patroons- en Werkliedenorgani saties, terwijl het Noordelijk Verbond van Sigarenfabrikanten gevraagd zal worden eveneens een lid in de commissie te be noemen. Er zullen stappen worden gedaan om zoo vlug mogelijk tot de effectieve sa menstelling van de Exportoommissie te geraken. De Bedrijfsraad besloot voorts een request te doen uitgaan aam de betrokken Minis ters, waarin op grondige wijziging van hel wetsontwerp mechanisatie in de sigaren- industrie zal worden aangedrongen, vooral omdat een onveranderde aanneming tegen over een groot deel der fabrikanten een onbillijkheid zou inhouden. Tragisch verdrinkingsgeval Bekend pikeur omgekomen Vrijdagmiddag te ongeveer twee uur reed de 40-jarige pikeur A. de Vlieger uit Hoofddorp, een bekend deel nemer aan hardrijderijen, met paard en sulky langs de Ringvaart tussohen de Cruqiusbrug en de Bennebroekerbrug tegenover De Glip te Heemstede. Bij het passeeren van een daar ter plaatse ge rooide boom schrok het paard en sprong met sulky en berijder in de Ringvaart. De bestuurder van een vracht-auto, de heer K. uit Haarlem, hoorde de plons. Hij greep een boomtak en stak die den heer De Vlieger toe, die den tak kon grijpen. Het paard zwom echter een anderen kant uit, en daar de pikeur met de voeten aan den wagen vastgebonden zat, wat bij der gelijk rijden meer gebeurt, werd hij mee getrokken naar het midden van de vaart, zoodat hij den tak los moest laten. Het paard, belemmerd in zijn bewegingen, hield het niet lang vol en verdween tenslotte met don wagen en den bestuurder in de diepte. Na eenigen tijd kon het doode dier worden opgehaald. Daar het stoomgemaal te Halfweg in wer king was, stond er een sterke stroom in het water, zoodat men veronderstelt, dat hei lijk van den pikeur met het water meege voerd is, daar men 's avonds om half ze ven, toen het dreggen wegens de duister nis gestaakt moest worden, het lijk nog niet gevonden had. De ongelukkig die een vreeselijke doods strijd moet hebben gehad, was gehuwd en vader van eenige kinderen. Hij was even als zijn vader een bekend pikeur in ons land. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN ROTTERDAM DE KASVOORSCHOTTEN VAN HET RIJK De onderhandelingen met de Regeering Men schrijft ons uit Rotterdam:. B. en W. hebben thans een uitvoerige nota bij den gemeenteraad ingediend, waarin zij opening van zaken doen om trent de financieele moeilijkheden van de laatste maanden en tevens een sa menvatting geven van de correspon dentie die door hen met de regeering is gevoerd. De vraag hoe hun beleid is geweest ten aanzien van het overleg met de regeering over de verlaging der haventaricven wordt daarin mede be handeld. Praeludium Na een praeludium, waarin B. en W. her inneren aan den geleidebrief tot de ont- werp-begrooting, waarin zij mededeelden over het tekort van 17 millioen met de legeering te zullen spreken, zeggen B. en W., dat uit de overgelegde correspondentie niet de regeering (deze is echter niet pu bliek gemaakt Red.) kan blijken, dat het overleg een ander verloop heeft gehad, dan B. en W. ver wachtten. Van Ged. Staten heeft het gemeentebestuur geen ander bericht ont vangen dan de mededeeling, dat men machtiging kreeg om de uitbetalingen te doen waartoe de wet machtigt zoolang de begrooting niet is goedgekeurd. B. en W. verwachtten over de dek* king van het begrootingstekort met de Regeering te kannen gaan onderhan delen. In plaats daarvan heeft de re geering het dekkingsplan voor de be grooting en al wat daartoe behoort bij de aanvrage om kasvoorschotten aan de orde gesteld. De kasgeldpositie In October en November werd van het Rijk aan kasvoorschotten ontvan gen 40.000.000 tegen een rente van 6 pet. Aan latere aanvragen heeft de Regeering niet voldaan. Wel heeft de gemeente de gelden, noodzakelijk voor de uitkeeringen aan werkloozen en arm lastigen speciaal voor dit doel beschikbaar gesteld gekregen. De beslissing op een tijdig ingediend verzoek tot verstrekking van 10 mil lioen kasgeld op 2 December werd ech ter aangehouden, waardoor groote moeilijkheden zijn ontstaan, die dage lijks moeten worden opgelost. Voor zoover de betalingen niet konden worden uitgesteld heeft de gewone bankier.der gemeente de noodige voor schotten verleend. Een gewaarschuwd man B. en W. deelen mede, dat reeds b schijven van 5 October (men letto bij dit stuk vooral op de data! Red.) de Minister van Financiën naar aanleiding van een verzoek om kasgeld berichtte, dat de regeering zich niet langer verantwoord achtte op den weg van steeds verdere kas geldverstrekking voort te gaan, indien niet op zeer korten termijn ingrijpende maatregelen tot verlaging der uitgaven zouden worden genomen. Om die verlaging inderdaad te bereiken, achtte zij een spoedbespreking gewenschL Deze heeft op 4 November plaats gehad en daarbij gaf de regeering als haar oor deel te kennen, dat in Rotterdam tot dus ver zeer onvoldoende was bezuinigd, zoo dat verder gaande maatregelen noodig zouden zijn; daarbij zou een korting op de loonen en salarissen op den voorgrond moeten staan. De crisis dwingt... de nood dicteert..* Intusschen hebben B. en W. de be grooting een en andermaal post voor post nagegaan om te zien wat er te bezuinigen was. Van de resultaten van dit onderzoek hebben zij met het oog op de dringende behoefte aan kas gelden telkens de regeering mededee ling gedaan. Op 6 December was men de loon- en salariskorting inbe grepen gevorderd tot 3.242.758; op 24 Dec. tot 3.500.000, waarvan weer tegenvallers afgingen, zoodat" het netto voordeel op 3.000.000 kon worden ge steld. Naar uit de correspondentie met. de regeering blijkt is het bezuinigings proces onder drang der regeering in Januari nog krachtiger voortgezet, zoodat B. en W. thans (na vier maan den!) kunen mededeelen, dat de ver betering der begrootingspositie zeker 5.500.000 zal bedragen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD De minister van Landbouw heeft geant woord op de vragen van den heer Van den. Heuvel over de verlaging van de richlprqs voor tarwe. ZWART FRONT EN WITTE MUIZEN Te N ij m e g e n brachten In een vergade ring van de N.S.B. Zwart-fronters de zaal door geroep en geschreeuw in opschudding en meer nog, door op het balcon en zaal witte muizen los te laten. De Zwart- fronters werden door de politie, die een paar doozen muizen in beslag nam, uit het gebouw verwijderd. Sommigen trachtten langs een omweg in de zaal terug te keuren, doch de politie verijdelde dit, met g~' .naking van den gummistok. Moordaanslag te Rotterdam. VEILIG VOOR GRIEP EN KEELPÏJfï De antiseptische tandpasta Ivorol zui vert den mond van bacteriën en vermindert daardoor besmettingsgevaar! in tijden van griep en verkoudheden.! GEHEIMZINNIGE MOORDAANSLAG SLACHTOFFER WEIGERT INLICHTINGEN (Van onzen Rotterdamschen redacteur) Omstreeks middernacht hebben voor bijgangers op den Oostzeedijk nabij de Infirmeriestraat te Rotterdam een man gevonden, die later bleek door een revolverschot in de borst te zijn getroffen. Nadat de Geneeskundige Dienst was gekomen bleken de perso nen, die politie en eerste hulp hadden gewaarschuwd te zijn verdwenen. Het slachtoffer, de 33-jarige koopman J. Ma- rijnen, weigerde tegenover de politie el ke inlichting. De ontdekking Omstreeks vijf minuten over twaalf kwam. bij een caféhouder aan den Oostzeedijk een 12-jarige jongen buiten adem binnenloopen met de mededeeling, dat bij de Infirmerie straat een man dood op straat lag. Hij ver zocht de Geneeskundige Dienst te waar schuwen. De caféhouder heeft dit gedaan. Enkele bezoekers van het café zijn naar de aangegeven plaats gegaan waar al verschil lende menschen rondom het lichaam van den op straat Iiggenden man stonden ge schaard. Het bleefk dat de man die hevig aan de borst bloedde, het eerst was opgemerkt door een heer en een dame, die den genoemden jongen hadden opgedragen te waarschuwen. De dame had tegen het publiek gezegd, dat zij een schot had gehoord en den man in elkaar had zien zakken. Verdwenen getuigen Een ander voorbijganger, die eveneens den man op straat had zien neervallen was naar het Oostplein geloopen om een agent te waarschuwen. Toen echter een politieman bij de Infirmo- riestraat was verschenen bleken de heer en de dame, die den man het eerst hadden ge vonden zoowel als de 12-jarige jongen en de man, die de politie had gewaarschuwd, te zijn verdwenen, terwijl ze ook niet be kend waren. Het slachtoffer De Geneeskundige Dienst heeft het slacht offer naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd. Daar bleek dat de man ver moedelijk door een revolverschot was ge wond waarbij een borstspier was geraakt; daarbij heeft hij veel bloed verloren. De inspecteur van politie L. Hermans, die van de moordaanslag op de hoogte werd ge bracht, heeft getracht in het ziekenhuis aan den Coolsingel het slachtoffer een verhoor af te nemen. Hoewel deze spreken kon w e i g er de hij alle inlichtingen om trent den dader. Op alle vragen ant woordde hij „Ik weet niks", terwijl hij ook opmerkte, dat de rolitie er niets mee te ma ken had. Geconstateerd kon worden, dat da man een café had bezocht. Op de Admiraliteitskade neergeschoten? In den nacht heeft de politie nog getracht getuigen van de moordaanslag op te diepen. Een dame uit de Infirmeriestr. vertelde een man te hebben gezien, die, komende van de Admiraliteitskade., door de Infirmeriestraat naar den Oostzeedijk was geloopen en daar in elkaar was gezakt. Aanvankelijk had zij daar weinig aandacht aan besteed, doch nu zij hoorde wat er gebeurd was kwam zij tot de conclusie, dat de man reeds op de Admi raliteitskade gewond moest zijn geweest en dat hij zich nog tot den Oostzeedijk had kunnen voortbewegen tot hij ineenzakte. Bij het nader onderzoek werd het vermoe den sterker, dat men hier met een moord aanslag, bedoeld als een wraakneming had te doen. De politie zal er echter prijs op stellen, indien de getuigen, die het slachtoffer het eerst hebben gevonden zich willen vervoe gen bij het politiebureau Hoflaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1