KERK EN ZENDING OPVOEDING EN ONDERWIJS philips' „bi-armta." VRIJDAG 31 JANUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Enschedé (Verg. „Chris tendom"), J. P. Snoep, voorganger der Ver. van Orth. Herv. te Hoorn. BA PT. GEM. Bedankt: Voor Muntendam, G. Visser te Noordbergum. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. G. A. Pasma van Bunnik heeft Zon dag J.1. zijn ambt aanvaard als predikant der Ned."Herv. Kerk te Zee rij p. Hij was vooraf bevestigd door zijn vader, Ds. H. F. Pasma te Bunnik, die sprak over Hand. 5 41 er waarna den jongen leeraar toegezongen werd Ps. 134 :3. De intree-'ekst was Matth. 10 32. Toespraken werden gehouden door: ds. J. Hen- geveld Stedumj voor de ring; ds. J. Wiersma (Augustinusga)ds. W. W. v. Haaften (Odyk) en ds. H de Zwart (Weideren, consulent) voor de gemeente Zeerijp. Toegezongen werd Gezang 913. Dr. P. G. DATEMA Dr. P. G. Datema, de oudste der dienstdoen de predikanten van de Ned. Herv. Kerk hier te lande, sedert 1889 aan de Gemeente D. If shaven verbonden, heeft om gezondheids redenen eervol emeritaat bij het Prov. Kerk bestuur van Zuid-Holland aangevraagd. Dr. Datema werd 1 Febr. 1852 geboren 1874 candidaat in Zeeland, om 11 Juli 1876 het predikambt te aanvaarden bij de Ned. Herv. Gem. van Veessen (Gld.). Vandaar vertrok hij in 1878 naar Ee (Fr.), welke standplaats in 1880 met Weesp verwisseld werd In 1883 ver trok Dr. Datema naar Hasselt (O.) en 15 Dec. 1889 deed hü zijn intrede te Delf shaven, het gedeelte ten ooster van de Henegouwerlaan en den 's-Gravendijkwal aan zijn herderlijke zorgen is toevertrouwd. Dr. Datema is o.m. eere-voorzitter van de vereeniging „Mizpa" te Delfshaven. Ondanks zijn ruim 83-jarigen leef tijd verrichtte Dr. Datema tot voor enkele we ken met groote opgewektheid zijn ambtelijkcn arbeid. Thans is hij ongesteld. Ds. A. DROST Azn. Naar wij vernemen, is de toestand van Ü6. A. Drost Azn., de nestor van de predikanten der Ned. Herv. Kerk te Arnhem, die in Diaconessenhuis opgenomen is, redelijk voor uitgaande. Ds. Drost is 65 j-aar oud en dient de Gemeente van Arnhem sedert 1910. Ds. J. H. HOUTZAGERS Ds. J. H. Houtzagers, em. predikant der Geref. Kerk van Kootwijk, wonende te Ara- hem, viert Vrijdag 7 Febr. a.s. zijn gouden ambtsjubileum. Ds. Houtzagers diende alleen de Geref. Kerk van Kootwijk. Jan Hendrik Houtzagers werd 27 Maart 1857 te Utrecht uit den deftigen stand gebo ren en bracht zijn jeugd door te Ede, waar hij privaatlessen genoot van Dr. D. M. Kan, den Groningschen oud-rector. 20 September 1878 schreef -prof. dr. N. Beets hem in als student aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen. In 1880 deed hij aan deze universiteit zijn propaedeutisch examen om vervolgens op 20 Oct. van dat jaar door Dr. A. Kuyper te worden ingeschreven als de eerste student van de door hem gestichte Vrije Universiteit. Toen de lessen met Kerstmis van dat jaar zouden aanvangen was Houtza gers nog de eenig ingeschreven student. 12 Dec. 1883 deed hij zijn candidaatsexamen aan de V. U. Hij nam het initiatief tot stich ting van een vereeniging van studenten aan de V. U., genaamd „Da Costa". 31 Oct. 1881 werd een nieuwe vereeniging opgericht, ge naamd „Soli Deo Gloria", die het eerste eigenlijke studentencorps aan de V. U. was. Daarvan was Ds. Houtzagers de eerste prae- ses. Ds. Houtzagers was de eerste candidaat door de V. U. afgeleverd. Ds. H. SMELT Ds. H. Smelt, Ned. Herv. predikant te D r u- ten, viert a.s. Zondag zijn 40-jarig ambts jubileum. Ds. Smelt werd 3 Febr. 1871 te Vriezen veen, waar zijn vader gemeente-ontvan ger was, geboren en studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht. Onder invloed van wy- len Min. Dr. J. Th. de Visser, toen predikant te Almelo, wiens catechisant de jubilaris werd hij tot het predikambt opgeleid. Op Febr. 1896 deed hy zijn intrede te Haarlo zijn eerste gemeente. In 1903 ging Ds. Smelt naar Wis- senkerke, welke standplaats in 1911 met Ha- zerswoude verwisseld werd. In 1915 vertrok de jubilaris naar Doetinchem, waar hy 15 jaar arbeidde totdat zijn gezondheidstoestand hem noopte naar een kleinere gemeente te gaan, waarom het beroep naar Druten aangenomen werd. Ruim 10 jaar was Ds. Smelt gode dienst leeraar aan het rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg". Zoowel in Wissenkerke als in Doe tinchem was Ds. Smelt voorzitter van de Chr. School en in laatstgenoemde plaats ook secr. van de Groen van Prinstererschool. Ook was hijin Doetinchem redacteur van de „Wekstem- men", terwijl hij thans medewerker is aan Zondagsbode voor Nijmegen en Omstreken. De jubilaris heeft eervol emeritaat aange vraagd en wenscht ongeveer half April; als hij zijn belijdeniscatechisanten zal hebben beves tigd, afscheid te nemen van zijn gemeent®. Kerk en Staat in Duitschland Tot de gebeurtenissen van gisteren behoor de ook een plechtige Godsdienstoefening in den Berlijnschen Dom, waar de derde verjaardag van de nationale omwenteling werd herdacht. Als voorganger trad Dr. Zöllner op. Talrijke vertegenwoordigers der Regeering en der par tij waren in deze Godsdienstoefening aanwezig Zij droeg een min of meer officieel karakter. Bij vroegere gelegenheden wais Rijksbisschop Müller de feestprediker. Zöllner is practisch in Midlers plaats getreden, wat als een over winning der orthodoxie op de z.g. Duitsch- Christelijke richting beschouwd wordt. De meeste aanhangers van het Belydenis- front hebben vertrouwen in de theologie Dr. Zöllner, die aks geloovig Protestantsch theoloog een internationale naam heeft. „VELDWIJK" r Met een paar woorden hebben wy reeds aangekondigd, dat Jt e f a j a h", het Chr. Maandblad voor Ziekenverpleging, een dub belnummer speciaal aan Veldwijk heeft gewijd. De met talrijke kiekjes verluchte aflevering verdient echter een paar woorden meer, want er zijn lezenswaardige artike len in opgenomen van mannen, die de be- teekenis van het nu 50-jarige Veldwijk zuiver kunnen waardeeren. Zoo hebben Prof. Dr. H. Visscher, Ds. J. M. Mulder en Ds. A. Pdngnalda, de artsen J. H. A. van Dale, Dr. J. Wessels, B. Chr. Hamer, Ds. J. H. Schuur- ïpans Stekhoven, Dr. P. Wieringa, H. Sap, A. J. de Blinde en Dr. Th. Meinema „oude en nieuwe dingen voortgebracht", waaruit de lezer een ter zake kundig beeld zich kan vormen van wat in 50 jaren is geleden en overwonnen. DR J.G. GEELKERKEN 1911 5 Februari 1936 Het zilveren ambtsjubileum van Dr. J. G. Geelkerken valt in hetzelfde jaar, waarin de Geref. Kerken in H.V. hun tienjarig bestaan kunnen herdenken. De thans 56-jarige Am- sterdamsche prediker was van dat ontstaan het middelpunt en zijn jubileum roept het jaar 1926 in de herinnering, toen de Gen. Synode der Geref. Kerken van Assen hem uit zijn ambt ontzet heeft en daarmede een groep predikanten en kerkleden, die de op vattingen van Dr. Geelkerken deelden, tot eigen kerkvorming deed overgaan. Het zou echter onvolledig zijn, de betee- kenis van den a.s. jubilaris alleen van deze zijde te belichten. Dr. Geelkerken toch was vóór de pijnlijke gebeurtenissen rond Assen, en evenzeer daarna, een kanselredenaar van buitengewone gaven; zijn Evangelieverkon diging, zoowel binnen als buiten de kerk muren (o.m. als geestelijk verzorger op de vloot in vorige jaren), kenmerkte zich steeds door een toon van warme overtuiging en breeden blik. Strijdvaardig en onverzettelijk, als het ging of gaat om belangen, die zijn vrijheidlievende natuur ter harte gingen, heeft hij in dagen van spanning grooten in vloed geoefend en het moet ook wel een sterke persoonlijke band zijn geweest, die in 1926 een groot deel zijner gemeente met hem de Geref: Kerken deed verlaten. Levenslijn Te Alkmaar op 13 Juni 1879 geboren, werd Johannes Gerardus Geelkerken te Utrecht, waarheen zijn vader, die notaris verhuisde, opgevoed. In den Doleantie- tijd ging hij met deze beweging mee en toen zijn vader overleden was, ging hij naar Am sterdam, om er het Geref. Gymnasium onder Prof. Woltjer te bezoeken. Aan de Vrije Universiteit volgde Dr. Geelkerken de col leges van Dr. Kuyper, maar meer nog trok hem Prof. Bavinck aan, wiens opvattingen hem nader lagen. Op 9 Juni 1909 deed de toen bijna 30- jarige Geelkerken zijn candidaatsexamen en op 5 Febr. 1911 zijn intrede te Epe, waar hij gebleven is tot 1915, toen op 2 Juni 1915 de gemeente van Amsterdam-Zuid hem als haar leeraar ontving. Tot driemaal toe heeft Dr. Geelkerken vóór 1926 de aandacht op zich gevestigd door handelingen, die hem reeds lang vóór bet Asser proces deden kennen als een predikant van eigen stempel. In 1920 wa3 hij het, die met Ds. J. C. Brussaard protesteerde t de kerkelijke behandeling van de zaak-Ds. Netelenbos, welke ter Gen. Synode van Leeuwarden eindigde met diens ontzetting uit het ambt. Een volgende stap was de preek, door Dr. Geelkerken gehouden over het getuigenis, dat de Gen. Synode uit deed gaan en waarin zij den Gereformeerde studenten ten sterkste ontried, lid te zijn of te worden van de N.C.S.V. Hieruit ontspon zich ook een felle polemiek met Prof. Ridderbos, die aan het concept van dat getuigenis niet vreemd was. De derde keer, dat Dr. Geelkerken zich liet hooren, was na de opvoering van het tooneelstuk „Saul en David" van Quérido door studenten van ae V. U. Van Prof. Hepp en Dr. de Moor onder vonden zij scherpe afkeuring, terwijl Dr. Geelkerken hen in bescherming nam. Met deze gebeurtenissen als achtergrond valt het volle licht op het betreurenswaar dige conflict, dat in 1926 de oorzaak gewor den is van veel beroering en heftige pole miek. Den lezer besparen wij de reconstruc tie. Voldoende is bekend, dat een preek, ge houden over Genesis 3, den predikant van Amsterdam«-Zuid een aanklacht van een zijner kerkleden bezorgde, welke klacht langs kerkelijken weg het proces heeft doen ontwikkelen, dat met zijn afzetting eindigde. Niet bereid, om zich te onderwerpen aan den eisch der Asser Synode, om de „zintuigelijk waarneembare" beteekenis van Gen. 3 17 te erkennen, heeft Dr. Geelkerken niet ge aarzeld, de consequenties uit een weigering te trekken. Hiermee was de kiem der groep Geref. Kerken in H. V. gelegd; niet lang na het besluit der Gen. Synode van Assen, waarbij Dr. J. G. Geelkerken uit het ambt ontzet werd, vormde hij te Amsterdam-Zuid de ge meente waarvan hij tot op dezen dag predi kant is. En in meerdere plaatsen volgde de stichting van Geref. Kerken in H.V. Den jubilaris van 5 Februari zal het niet ontbreken aan bewijzen van hoogachting en liefde uit den kring, waarvan hij de geeste lijke vader mag heeten. Doch ook daarbui ten o.a. op politiek en en schoolgebied zal men de ijver en de bekwaamheid van den strijdvaardigen leeraar erkennen. ZENDINGSVLIEGTUIGEN De Indische pers deelt mede, dat ln navol ging van de zending in het Australische deel van Nieuw-Guinea ook de Nederlandsche Zen ding het gebruik van zendingsvliegtuigen over weegt. Het „Nieuws" zegt, dat voor Borneo reeds een vliegtuig werd aangekocht en bespre kingen met de Indische regeering worden ge voerd, teneinde toestemming voor de exploita tie te verwerven. Voor gebruik op Neder- landsch Nieuw-Guinea moeten volgens dezelf de bron besprekingen met de zending op Aus tralisch Nieuw-Guinea gaande zijn, teneinde tot gemeenschappelijk gebruik te komen. Leerstof in de Ned. Letteren Aan de Sorbonne te Parijs Na langdurige voorbereiding is een sedert jaren gekoesterd denkbeeld verwe zenlijkt: een leerstoel in de Nederlandsche letteren en beschavingsgeschiedenis aan de Sorbonne. De Nederlandsche gezant te Pa rijs Jhr. dr. J. Loudon, heeft hierby zijn tusschenkomst willen verleenen, en de Pa- rysche Universiteit heeft met de meeste welwilendheid de Nederlandsche Stichting ontvangen. De leerstoel zal bezet worden door Dr. J. L. Walsh, die o.a. in 1922 op uitnoodiging var de Fransche regeering ons land by de Moliè reviering vertegenwoordigde en in 1931 met groot succes een serie colleges aan de Sorbon ne gegeven heeft, waarbij het internationale tijdschrift „Le Monde Nouveau" zijn medewer king verleende. Prof. Walch hoopt zyn colleges zoo spoedig mogelijk aan te vangen. UIT DE TIJDSCHRIFTEN In een nieuw en iets ruimer jasje gaat „Libertas ex V e r i t a t e", het orgaan van de S. S. R. den 7en jaargang in. Uiter aard staat dit nummer in den toon van het gouden jubileum. Voorts wordt een breede bespreking van een artikel in Herleving Ds. D. J. Couvée ingeleid met deze woorden: „Verwacht nu niet een „dominee" te zullen hooren betoogen,-een kleverige pruik die in ziel-zaligende tale Kanaans aan het dierbare volk Gods zijn diepe verdoemelijkheid voor houdt met het eindoordeel als stok achter de deur." Wij betreuren, in een Chr. studentenblad, zulke zinsneden aan te moeten treffen. In zijn slotartikel over roeping en taak .jn de S.SR. schrijft de heer Bouman o.m., dat hij op het werkprogram zou willen plaatsen: „Het ligt op den weg der S.S.R. als inter-kerkelijke organisatie om haar inter mediair te verleenen waar verschil van kerkelijk standpunt een goede saamwerking tusschen Gereformeerden dreigt te ver storen." Deze taak omschrijft hij nader en vraagt zich dan af: „Zou zulk een organisatie (als de S. S. R.) niet tot nog grooter dingen ge roepen zijn dan die zij zich tot dusver tot taak stelde? Zou zij met name niet geroepen om die vraagstukken ter hand te nemen, die door een niet begrijpen van elkaar en door gemis van wederzijdsche waardeering en vertrouwen in elkander nog steeds niet tot een oplossing zyn gebracht, alsmede om vredestichtend tusschen beide te komen een reeds verkregen samenwerking door verschil van kerkelijk standpunt dreigt te worden verstoord?" ONDERWIJZERS. BENOEMINGEN ïerde: Chr. Nat. School (hoofd de heer A. Smits): Tot onderwijzer de heer Uhr. Schraa te Middelstura. Ede: Herv. School Kraatsweg. Tot onder wijzeres: Mej. E. Mooi we er te- Genemui- den. A. BLOOT, f Te Gorinchem is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer A. Bloot, oud-hoofd van een Christelijke school aldaar. Examens Promotie*. Utrecht. Bevorderd tot doctor de Veeartsenijkunde de heer C. A. v. Dors- an, op proefschrift getiteld: „Over Ae waarde preventieve vaccinatie bij dler-aalmonel- jefschrift .getiteld „De typlsohe getallen bij Homerus en He-rodotos" en 9 stellingen de heer J. W. Blom uit Venlou Universiteit. Gesl.: Klaas. Letteren: doet de heer J. Reitsma te Hilversum. Leiden. Gesl.: Rechten: doet ex., de heer G. Kröner. sl.: Rechtswetenschappen: doet "'"ma. •oorb. ex, de heeren SL Verkerk en H S J Kalf. in gen. Gesl.: Theologie: kerk. voorb. heeren W L Spijer en R. Meurs. Rotterdam. Ntd. Handelshoogeschool. Gesl.: Handelswetenschappen: cand.ex., de hee- Nieuw-Helvoet De Unie-collecte Zeven en vijftigste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel Transport van lijst 24 73.257.54 Terband (Lntnjeberd) Haaften Heveadorp •gschenhoek Langorak (boz. I.ek) 87. 41.86 28 26.27 M 68.25 65.— 86.35 93.15 68.33 31).— Totaal van 625 Locale Comité» 74.567.01 Mr J. J. HANGELBROEK. Secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel". UIT HET SOCIALE LEVEN DE ONDERHANDELINGEN IN DE BOUWBEDRIJVEN De klasse-indeeling Op den brief, dien de vakorganisaties ge zonden hebben aan de werkgevers in het bouwlied rijf, hebben de patroons thans ge antwoord, dat zij voorstellen een kleine rnissie te benoemen. Deze commissie in overleg met de instanties in de be trokken plaatsen de kwestie van de klasse- indecling en het uitschakelen van sommige sociale bepalingen voor die plaaitsen moeten onderzoeken en moeten trachten om tot een eenstemmig advies aan de hoofdbesturen te komen. Nadat, deze commissie met haar werk gereed zal zijn, za' dan het resultaat daarvan in een grootore conferentie naast andere kwesties besproken kunnen worden. Over dit voorstel zulle, thans de samen werkende arbeidersorganisaties een beslis sing moeten nemen. Met GEZELLIGE OTRTJE met «le ENKELE VOORWAARDEN VOOR BETER ZIEN T n tallooze Nederlandsche huishoudens heeft het er iederen avond veel van weg, of iedereen een donkeren bril opzet. Dat is het moment, waarop het licht aan gaat.... licht, dat onvoldoende is. Wanneer Uw oogen zich bij onvoldoen de licht moeten inspannen, is het wezen lijk precies hetzelfde, of ze door een donkeren bril moeten turen. vervangen worden! Zorgt voor voldoende licht bi| alles wat U doet Daarvoor bestaan aanwijzingen, die U kunt vinden in het boekje: „Het Gezellige Huis", dat U op aanvraag gaarne gratis door ons wordt toe gezonden. Zendt slechts onderstaande coupon aan ons op, of schrijft ons even een Spaart Uw oogen.... ze kunnen niet briefkaartje.. De Philips' „Bi-Arlita" lamp is de beste en zuinigste lamp, ooit door Philips .vervaardigd en daarom de aangewezen lamp voor Uw huiaverhehting. Stuurt deze coupon in aan N.V. PhilipsGloeilampenfabriekenVetkoopafdeeling [Nederland en Koloniën, Eindhoven en Uontvangt gratis het boekje „Het Gezellige Huis" 12—3 Naam■»-«, Straat: Woonplaats- 1. Voor alle werkzaam heden, die bij kunstlicht geschieden, bestaan mini- mumverlichtïngseischen. waaraan, wanneer het werk niet direct onder de hoofd- verlichtinggeschiedt, slechts door voldoende bijverlich ting kan worden voldaan. 2. Onder normale omstan digheden geldt als minimum voor den totaal beschik baren lichtstroom van een woonvertrek 300 dekalu- men. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, hoofdverlichting en bijver lichting afzonderlijk te ge bruiken, al naarde bezigheid het voorschrijft, waarmee tevens de zuinigheid, be tracht wordt. 3. De sterkte van de licht bron voor hoofdverlichting in normale vertrekken, in ornamenten op normale hoogte, welke al het licht directnaar beneden werpen, moet minstens ISO deka- lumen bedragen. 4. De lichtbron dient zich op de plaats van het werk te bevinden. 5. Vermijdt te sterke Debt- contrasten als bijv. ontstaan wanneer slechts één gedeel te van de kamer voldoende verlicht is, om te voorkomen dat bij de oogen. die voor het zien bij verschillende hel derheden zich telkenmale moeten aanpassen, ver moeidheidsverschijnselen optreden. 6* Vermijdt elke verblin dende verlichting door het gebruik van afgeschermde lichtbronnen en lampen met inwendig ge;a|inecrden balloru. De „moderne" Bond wenscht niet mede te werken aan een contract op lager loonbasis in het bakkersbedrijf te Utrecht, waardoor het tot stand brengen van een collectieve arbeidsovereenkomst uiterst bezwaarlijk wordt. Met de roomsche en de clir. gezellen- organisaties is nu overeengekomen, dat geen verdere loonsverlaging in" 1936 zal worden ingevoerd dan overeenkomstig de wijzigin gen in de loonsvoorwaarden, zooals die in December werden besproken en welke hoofdzakelijk neerkomen, bij een loonbasis van f 30.voor den bankman, op een middelde verlaging van f 1.in te voeren op 1 Februari en op 15 Mei 1936 en gelden de voor alle werknemers. GEMENGD NIEUWS Ernstig auto-ongeluk Vier wielrijders gewond Donderdagmorgen had op den straatweg HengeloDelden, een ernstig ongeval plaats. Een vrachtauto kwam uit de rich ting Delden en wilde een groep wielrijders, eveneens komende uit de richting Deldien voorbijrijden. Ter hoogte van liet café „Tij huis" kwamen dc wielrijders uit de richting Hengelo, die zich naar de werkverschaf fing te Wienen, achter Delden, begaven. Op nog onverklaarbare wijze geraakte de auto te veel links van den weg en reed een iertal wielrijders omver, die allen ernstige verwondingen bekwamen. Twee hunnei vader en zoon, H. en D. v. d. Wolde, uit Enschedé, kregen beiden beenbreuken én de twee anderen, Veendijk en van Duinker ken uit Enschedé, bekwamen vrij ernstige hoofdwonden. Hun rijwielen werden geheel vernield. Twee der gewonden kwamen door den schok in het water terecht. Een viertal geneesheeren uit Hengelo, wa tt spoedig ter plaatse, die opneming van alle patiënten in het ziekenhuis te En schedé gelastten. De vrachtauto botste tegen een boom en werd ernstig beschadigd. VERDRONKEN Het rutn 2-jarig kindje van J. B. aan de Carstenswijk te Elim bij Hoogeveen is te water geraakt en verdronken. BRUTALE INBRAAK. In de Bennebroekslraat te Amsterdam hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een bovenhuis, waarvan de bewoners afwe zig waren. Door een leegstaande woning zijn zij aan de achterzlde van het perceel gekomen en via de waranda drongen zij de woning binnen. In de woning werden kasten opengebroken, en leeggehaald. Uit een linnenkast namen zij een bedrag van f500 en sieraden mee. DE FINANCIEELE DEBACLE TE WORMERVEER BANKIER SCHAAP VOOR DE RECHTBANK Zes jaar geëischt Voor de Haarlemsóhe rechtbank (heeft gister terecht gestaan de kassier L. Sohaap uit Wormerveer, bij wiens bankierskantoor geruimen tijd geledien aanzienlijke malversaties aan het licht traden, terwijl de frauduleuze baakier naar Parijs bleek gevlucht te zijn, waar hij werd opgespoord. Het onderzoek wees uit, dat de verduiste ringen over zeer groote bedragen lie pen en dat d? kassier zioh uit de safe loketten van' zijn bankkantoor, ln huur bij verschillende particulieren en firma's, verscheidene effecten en obli gaties voor speculatieve doeleinden had toevertrouwd. De belangstelling voor deze zaak was groot, hoewel niet van buitengewonen om vang. Verdachte bekent Na de opening van de zitting die ge presideerd wordt door Mr Th. Maas sen, worden allereerst «enige getuigen gehoord. Daarna wordt de verdachte ondervraagd. Hij geeft toe, dat hij ongeveer drie jaar ge leden begonnen was met effecten uit de safeloketten te nemen. Hij kon dit doen door de goede reservesleutels niet af te dragen, maar aan de cliënten verkeerde sleutels te geven. Ook heeft hij sleutels laten bijmaken. Verdachte erkende ook beschikt te heb ben over obligaties van „Het Wilhelmina- park" te Wormerveer. Hij was penningmees ter van de propaganda-commissie dezer in stelling. Enkele safehouders werden hierna ver hoord, hetgeen een nogal eentonig verloop had, en waarbij vrijwel geen nieuwe feiten aan het licht traden. Na het verhoor van de safehouders werd uitvoerig stilgestaan bij de verduisteringen ten nadeele van de vereen. „Het Wilhel- minapark", welke een bedrag van ƒ6000 bcloopen. Requisitoir Na het verhoor der getuigen heeft de Officier van Justitie, Mr W. M. Paarde- koop e r -O verman, requisitoir geno men. Hij merkte op, dat dit de eerste maal is, dat. een dergelijk misdrijf voor den Ne- derlandschen rechter wordt behandeld. Hil vestigde de aandacht op het raffinement, waarmede verdachte te werk is gegaan. Spr. had er prijs op gesteld, dat alle gestolen efiecten ter zitting overgelegd worden. Het is nl. niet alleen de plicht van den Officier om den verdachte te doen straffen, maar ook om den bestolenen hun eigendom terug te geven. Spr. hoopte, dat uit het vonnis zou blijken, dat het algemeen rechtsgevoel in deze bevredigd zou worden. Overgaande tot een beschouwing over dé ten laste gelegde feiten, stelde spr. vast, dat het misdrijf gerangschikt moet worden onder diefstal met behulp van valsche Bleu* tels. Voorts vestigde spr. er de aandacht op, dat de firma Schaap reeds jaren met fiifncieele moeilijkheden te kampen bad en dat verdachte, instede van orde in zijn zaken te scheppen, overgegaan was tot de bekende handeling en wel met ongeloof» lijke brutaliteit De Officier vond hier een zware stróJ op zijn plaats en eischte wegens diefstal met behulp van valsche sleutels zes jaar? gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest en met last van afgifte van de gestolen stukken aan de eigenaars. De verdediger Mr T h. M u 11 e rM as s ia vroeg clementie, daar dc geëischte straf van zes jaar de zedelijke vernietiging van verdachte en de ondergang van zijn gezin beteeken L Uitspraak Donderdag 13 Februari. ZIJN BEIDE KINDEREN GEWURGD Tot 20 Jaar gev.-strnt veroordeeld De Arnhemfiche rechtbank wees airreat ln d« zaak tegen den 31Jarigen arbeider J. te Lochem, die terecht heeft gestaan wegen® moord op zijn belde zoontjes in den nacht van 12 op 13 Juni 1935, die hij door ophanging van het leven heeft beroofd. De elsch was levenfilange gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde verd. wegens dood» slag tweemaal gepleegd tot 20 Jaar gevangenis straf. DIETSTAL VAN RIJWIELPLAATJE OVERTREDING LOTERIJWET De 41-jarige uitgever L. P.. wonende t® inwterdam, had zich voor den kantonrechter b Amsterdam te verantwoorden. verdacht an overtreding van de loterljwet 1905. ull-ev" v.n «d Mandje, 'j Voetbalexpert waarin het verloop van de wedstrijden van den K.N.V.B. worden be sproken. Om liet blad aantrekkelijker te ma ken la er een prijsvraag in oogsnonien een verboden loterij. Het O. M. eischte een gold- i van 1000 De verdediger concludeerd® v nietigverklaring van de dagvaarding, subs. van rechtsvervolging, meer subs. vrijspraak/ Na

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9