WELKE FSKDSEN ZIJN THANS KGOPWAAROIG? ZATERDAGNUMMERS LEDERHANDEL A. VERHOOG VRIJDAG 31 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Distributie van groenten aan werkloozen Adres aan B. t i W. Door de Leïdsche Vereenigingen van han delaren in aardappelen, groenten en fruit is een adres aan Burgemeester en Wethouders gezonden, waarin wordt herinnerd aan de vergadering in 't Nut van 't Algemeen, wel ke bezocht werd door enkele Gemeente raadsleden, het bestuur der Kamer van Koophandel, het bestuur der L. M. C., voorts vele groentehandelaren en tuinders en waarin de zaak van de groenten-distributie aan werkloozen is besproken. In deze vergadering werd, aldus heet het in het adres, door do sprekers naar voren gebracht en overtuigend bewezen, dat ge meentelijke distributie groot nadeel berok kent aan den bestaanden handel en de uin- «lerij en geen groot voordeel is voor de werk loozen. Er werd o.m. naar voren gebracht, dat er in schralen tijd groenten werden bijgekociit door de Ned. Groenten- en Fruit-Central« soms voor den prijs van 8 tot 15 cent per K.G. Daarna werd er toah gedistribueerd voor 3 cent per K.G. Dat dit een oneerlijke concurrentie vormt, is duidelijk. Ook werd betoogd, dat de werk loozen niet gebaat zijn met goedkoope groenten als er geen geld is voor ingre diënten, die er bij behooren. De distributiegroenten zijn ook meest van mindere kwaliteit dan de handel verwerkt. Zelfs het bestuur der Leidsche Tuinders- Pat roonsvereeniging vindt Leiden niet de plaats voor distributie van gemeentewege, omdat, als er groenten doordraaien, deze voor minieme prijzen in volkszaken ver kocht worden. Wanneer B. en W. toch willen overgaan tot deze distributie, wordt in het adres ver zocht, of het dan kan geschieden met in schakeling van den bestaanden handel. Leidsch Criminologisch Instituut Mej. Dr. A. J. Steenhauer en Dr D. Wiersma hebben de reeks lezingen vanwege het Leidsch Criminologisch Instituut voort gezet met voordrachten, respectievelijk over „Slaap- en vcrdoovïngsmiddelen" en over „Achterlijkheid en criminaliteit". Mej. Steenhauer besprak in haar voor dracht de slaapmiddelen, afgeleid van het barbituurzuur. De vergiftigingsverschijnse len, die door het gebruik van deze midde len kunnen optreden, worden behandeld. Ter opsporing van het vergift komen vooral voor onderzoek in a-anmerking urine en bloed; bij doodelijke vergiftiging moe ten alle organen worden onderzocht. Het slaapmiddel wordt geïsoleerd volgens de methode van Stas—Otto en vervolgens ge zuiverd. Hiervoor kunnen verschillende me thodes worden toegepast, die spr. nader toe licht. Na zuivering kan de identificatie ge schieden door bepaling van het smeltpunt door toepassing van microchemische re acties. De verdeeling van het slaapmiddel ovei de organen na toediening van een dosis en na herhaald gebruik wordt besproken, evenals de doodelijke dosis van de verschil lende barbitalen. Aan de hand van statistieken wijst spr. op de toeneming van het aantal vergifti gingen door het gebruik van slaapmiddelen. Ook hier te lande wordt hetzelfde ver schijnsel waargenomen. Een regeling van den verkoop van deze stoffen is zeer gewensoht. Dr. Wiersma sprak over achterlijkheid en criminaliteit. Een van de eerste inzichten, waartoe de crimineele psychologie gekomen is, is, «dat er een intensief verband tusschen .verstandelijke minderwaardigheid en mis dadigheid moest bestaan. Het is ook zoo be grijpelijk: misdadigers zijn grootendeels menschen, die zich in de maatschappij niet kunnen handhaven door wettige middelen, ook achterlijken missen belangrijke mid delen tot zelfhandhaving; het ligt dus voor de hand te meenen, dat beide groepen voor een groot gedeelte zullen samenvallen. Men kan deze meening dan ook met verschil lende argumenten staven. Het is dan ook geen wonder, dat er in het begin van deze eeuw onder de gevan genisbevolking vele achterlijken werden ge signaleerd. Vooral uit Amerika kwamen ont stellende cijfers: 50, GO tot 90 pet. van de gestraften zou achterlijk zijn. En de in andere landen gepubliceerde getallen deden voor de Amerikaansche slechts weinig on der. De practijk scheen dus met de theorie in volkomen overeenstemming. Maar deze bijzondere hooge cijfers wek ten toch terecht eenig wantrouwen en moesten de vraag doen rijzen of onze me thoden tot het opsporen van achterlijken of zwakzinnigen wel juist waren. Dit vraagstuk bestrijkt natuurlijk een veel wijder gebied dan alleen dat der crimi naliteit. Zijn oplossing is noodig, om te kunnen uitmaken hoe groot de frequentie der achterlijken in onze samenleving is. Toen nu de Parijsche psychologen Bin et en Simon omstreeks 1903 door de autoriteiten werden aangezocht, het aantal achterlijken te bepalen, dat de scholen van Parijs be zocht, bleek hun na gezette overweging, dta een betrouwbare methode om zwakzin nigheid vast te stellen en haar graad te bepalen, in het geheel niet bestond. Zij heb ben toen hun klassieke methode geschapen. Eerst door zulke onderzoekingen zijn wij in staat gesteld vaste, zij het ook conven- tioneele grenzen aan te geven tusschen idiotie, imbaciliteit, debiliteit en nog nor male domheid. Met een geheel andere Amerikaansche methode kunnen soort gelijke resultaten kunnen behaald. Deze werd in 1929 op een groot aantal gevan genen onder vergelijking van de niet- misdadigersbevollting toegepast. Het re sultaat was min of meer verbijsterend: de crimineelen stonden op een ten miste zoo hoog verstandelijk peil als de niet-misdadige bevolking. Toch beteekent dit niet, dat on der misdadigers niet meer zwakzinnigen vooikomen, dat onder de bevolking in het algemeen. Meer individueele onderzoekingen wezen dit uit, in Amerika en vooral ook in Engeland. In hetzelfde jaar 1926 werden daar door Lewis 8.57 per 1000 zwaar achterlijken gevonden onder de geheele bevolking. Mei dezelfde methoden werkend vond Burt kor ten tijd later onder jeugdige crimineelen bijna 80 per 1000 zwaar achterlijken. En cijfers van dezelfde orde worden tegen woordig in bijna alle landen gepubliceerd. Men staat dus niet meer op het standpunt, dat verstandelijke minderwaardigheid de allesbeheerschende factor is bij het ont staan van misdadigheid, maar men erkent fiog altijd dat zij van beteekenia is. Gemeenteraad De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad zal hoogstwaarschijnlijk plaats hebben op Maande» W Febr. as. VEREENiUiNG TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST De jaarvergadering Fantastische lezing va den heer De Quack In het NutSigehouw hield gisteravond de Vereeniging tot bevordering der bouwkunst haar jaarvergadering. Vooraf was er gele genheid een collectie foto's van Lei den s stads schoon uit vroegere tijden te bezichtigen. Deze foto's waren afgestaan door deu heer J. \V. Kret. De voorzitter, de heer C Ponsee. sprak een kort openingswoord, waarin hij herinnerde aan het 40-jarig bestaan der Vcr eeniging, dat dit jaar wordt herdacht, terwijl hij voorts memoreerde het zeer bijzondere jubileum van den heer Fred. A. Wempe Sr., die al die jaren als secretaris heeft gefunc tioneerd. Beide feiten zullen op een feest avond nog op bijzondere wijze worden her dacht. De heer Verhoog, oud-voorzitter der ver- eeniging, die niet op de feestavond aanwezig zal kunnen zijn, kreeg daarna gelegenheid om den heer Wempe toe te sproken. Spr. heeft den heer Wempe van jongsaf gekend en heeft hem in Bouwkunst altijd de rechte man op de rechte plaats geacht Hij heeft zeer veel voor de vereeniging gedaan. Vele ups en downs heeft „Bouwkunst" meege maakt en de heer Wempe heeft altijd hard gewerkt om de vereeniging door de moei lijkheden heen te helpen en haar tot bloei te brengen. Spr. dankte hem voor de steeds van hem ondervonden medewerking en bracht tenslotte een „Hij leve hoog" op den jubilaris uit. De heer Wempe sprak een kort dankwoord en las daarna de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Daarna hield de eere-voorzitter der ver eeniging, de heer Jan de Quack uit Den Haag, een voordracht over „Spellingproble men (architectuur in letter- en woord beeld)". Het is hu al jarenlang de gewoonte, dat de heer de Quack op de jaarvergadering als spreker optreedt en altijd weer weet hij zijn gehoor op een bijzondere wijze te boeien. Spr. wees er op, dat de spelling- Marchant niet zoo ingrijpend is. maar slechts betreft futiliteiten. Van een herzie ning der Nederlandsohe taal is eigenlijk geen sprake. De bedoeling van elk taai-eigen Is geweest om de gedachte van den mensch op de meest eenvoudige wijze tot den anderen mensch te brengen, en men nam daarbij de grafiek te hulp. Eigenaardig is dat bijna alle volken 26 letterteekens noodig hëbben om de taal in schrift vast te leggen. Spr. heeft zelf ook een nieuwe spelling samengesteld en deze aan Minister Mar- chant gezonden, zonder er echter taal ol teeken op te hooren. De-ze spelling heeft spr. genoemd Res Nova. Spr. gaf hiervan een uitvoerige uit eenzetting. Het is volgens spr. noodig dat de stomme e een eigen teeken krijgt en bovendien eenigc nieuwe medeklinkers wor den in het leven geroepen. De spelling moet over de heele linie ge wijzigd worden, waarbij de schrijftaal zich geheel bij de spreektaal aansluit Spr. wil de spraak van onze Landsvrouwe als norm aannemen en gaat dan verder met zijn fan tastische spelling-revolutie, die hij blijk baar serieus bedoelde, hoewel wij ieder oogenblik verwachtten, dat hij zeggen zou: is maar een grapje. De heer De Quack zei dit echter niet, maar bleef tot aan het einde zijn Res Nova met edel vuur ver dedigen. De voorzitter sprak een dankwoord, vreesde hij dat de denkbeelden van den heer Quack voorloopig wel niet verwezen lijkt zouden worden. Na de pauze bracht de secretaris, de heer Fred. A, Wempe, zijn jaarverslag uit, waar in een overzicht werd gegeven van de werk zaamheden der Vereeniging over 1935. Aan het eind gaf spr. in rijm nog een indruk van zijn werk in de afgeloopen 40 jaar, caarvoor hij steeds met hart en ziel bezig is geweest. De heer Ponsen sprak een hartelijk dank woord voor dit keurige verslag. Ook het ver slag van den penningmeester werd uitge bracht en goedgekeurd. Er is een klein ■batig saldo. Het verslag van de kasnazie- ners luidde gunstig. De penningmeester werd voor zijn gehouden beheer gedéchar- geerd. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de heeren C A. P. Min der houd en A. J. Turion gekozen de heeren Sweris en Stigter. De voorzitter werd bij acclamatie herbenoemd. Nadat nog enkele huishoude lijke zaken waren behandeld werd de ver gadering gesloten. Oranje-Garde Jaarvergadering In het eigen clublokaal hield gisteravond bovengenoemde vereeniging haar jaarlijk- sche algeineene ledenvergadering. Bijna alle leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer J. C. Elsgeest, opende met een kort woord deze vergade ring. Hij herinnerde er aan, dat over twee dagen het twee jaar geleden is, dat de O.G. in Leiden werd opgericht, en na aan vankelijk een moeilijke periode te hebben doorgemaakt, thans vaste grond onder de voeten begint te krijgen, waardoor de toe komst met vertrouwen wordt tegemoet ge gaan. Daarna werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester behandeld. Het eerste was in optimistischen toon ge steld, het tweede wat. somberder, hoewel in het afgeloopen jaar het nadeelige saldo van het vorig jaar voor een groot gedeelte kon worden ingeloopen. In de daarop volgende pauze werden de aanwezigen gctractcerd op oliebollen en chocolade-melk. welwillend beschikbaar ge steld door belangstellenden in de vereeni ging. Een daarbij gehouden collecte tot ver steviging van de kas overtrof de ver wachtingen. Na de pauze waren het de leden, die voor de verdere verpoozing zorgden. Eerst kregen wij een zeer mooi propaganda stuk in. opgevoerd door enkele leden. Het wer met groot enthousiasme ontvangen en gaf een nieuw idee van de krachten, die in de vereeniging schuilen en de vcr- wachting, dat dit stukje t.g.t. op een open bare avond zal kunnen worden opgeroerd. Voorts nog declamatie, voordracht en histo rie. Het was dan ook niet te verwonderen, dat in het slotwoord van Ds. de Meyere, voorzitter van den Raad van Toezicht, gememoreerd werd een mooie avond, waar uit gezien kon worden, dat eendracht en samenwerking veel vermogen. Spr. feliciteer de het bestuur met de a.s. verjaardag en huldigde daarbij den voorzitter voor diens goede leiding, daarbij den wcnsch uitspre kende, dat het hem gegeven moge zijn in eendrachtige samenwerking met bestuur en leden de vereeniging op dat peil te bren gen, dat hij zoo gaarne wenscht. Na in dankgebed te zijn voorgegaan, werd deze in intiemen kring gehouden ver gadering gesloten. Een kosteloos bericht is op SCHRIFTELIJKE AANVRAAG verkrijgbaar bij: A. HES Mzn. (Redactie Wekel. Effectenadviezen), Singel 237-239, A'dam, C. Leidsche Belasting Ophaaldienst Br/vengenoemde dienst heeft in de afge loopen maand f 15.115.84 aan de Rijksont- vangers afgedragen, henevens f 580,94 aan den Gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. DAMCLUB „LEIDEN" De navolgende partijen zijn thans wc jc ge- speeld voor den ouderlingen wed Istrijd: B. Hoogeveen—P. Voorkamp 6-2 J. J. JansenP. Olivier.. 6-2 G. WilschutH. Leeflang.. 2-0 C. J. KoreeA. Pronk 2—0 W. Leeflang—J. Olivier 0—2 P. Olivier G. Wilschut 2-0 De volledige stand luidt: gesp. gew. rem. verl. pnt. P. Olivier5 3 1 1 7 A. Pronk 4 2 0 4 W. Leeflang 4 0 1 3 1 B. Hoogeveen 3 1 0 T. Olivier 3 2 1 0 J. J. Jansen3 0 1 1 Q. J. Koree 2 2 0 f) 4 P. Voorkamp 2 1 0 1 G. Wilschut >.w0 2 1 l) X 2 Te1e'--»n 6819 De gaande en komende man Vertrokken A C Barentsen, Oegstgeest, Duivenvoorde- straat 26 TA Beute, Den Haag, De la Reyweg 479 J A Boeijink, Winterswijk, Vrêehorst L 257 L E Bracsioke, Brussel, Av. Ohautrange 49 J v d Broek, Den Haag, v Montfoortlaan 17 J. J Chrispijn, Alphen a. d. Rijn, Pr. Hendrikstraat 29 Th. Eskes en familie, Den Helder, Janzen dwarsstraat 6 RA Kok, Den Haag, Eik straat 31 PC van Leeuwen, Den Haag. Bronovoiaan 26 D Lemmers, Wassenaar, Langstraat 36 O P van Leuven, Padang DA Megchelse, N. O. Indië C Mul der, Boskoop, Zijde 134 S Cornet—lei- singh, Dodewaard B 4 P. Nieuwemhuis en familie, VIaardingen, Spoorsingel 67 M. J. Prins, Oegstgeest, Rhijng. Straatweg 18 J. Sommeling, Middelburg, Segeerstfeg nmstflnf»iffhf.dpn V 984 - J Smit, Den Haag, Hoef ka de 1376 °™st^™c,d„e"; PA Streng, Apeldoorn, Wolweg 11 A A Vermey, Alphen a. d. Rijn, Hoofdstraat 145 J J H v d Voort, Amsterdam. Kei zersgracht 238 E de Vree de, Oegstgeest, Duinzichtstraat 31 B de Vries, Rotter dam, Sonmanstraat lila C v d Laar Vrolijk, Nederhemert no .40 H J v Wijk, Rotterdam, Paarlstraat 17a A Zandijk, Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 15 L Zan dijk, Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 15, Ontspanningsavond C.G.W. Gisteravond hield C.G.W. in „Nathanael" voor haar leden en eenige genoodigden, waaronder do nieuwe eere-voorzitter, Ds. H. Thomas en de heeren Horn en Slingenberg namens de voetbalverceniging van het Leidsche Studentencorps, een ontspannings avond. Voorzitter v. d. Velden gaf in zijn openingswoord een overzicht van de werk zaamheden van C.G.W., speciaal wat het voetballen betreft. Spr. deelde mede dat de kleuren van C.G.W voortaan zouden zijn Oranje-blauw. Alle leden-voetballers zullen in 't bezit worden gesteld van een shirt. Door een verloting is dat mogelijk ge worden. Er volgde op deze mededceling een luid applaus. De voorzitter van de Reciteerclub U- V. K., de heer G. Zitman huldigde het GG.W.-bestuur voor de actieve wijze waar op het de belangen der leden verzorgt en bood namens de leden een oranje-blauwe vlag aan. Mot zeer kleine giften is dit hul deblijk bijeengebracht. De secretaris der Vereeniging de heer J. Crania, pas van een ernstige ziekte hersteld, dankte voor 't medeleven, dat hij van zeer velen ondervonden heeft. De avond werd verder gevuld door too- neelspel van U. V K. en muziek van de hoer J. Stafleu en de Wit. In de pauze werd eon gratis verloting gehouden. Na de pauze had de installatie plaats van Ds II Thomas, die als teeken zijner waardigheid een zilveren speld op de borst gespeld kreeg. Ds Thomas sprak een slotwoord, waarin hij o.m. den heer Crama de ziel van C.G.\\ gelukwcnschte met zijn hei-stel en dankte voor de hulde die hem met het eere-voorzit- terschap der tereeniging ten deel viel. Spr. liet de Avondzamr zingen en ging voor m dankgebed. Vereen, voor Chr. Gezon U» ids- en Vacantiekolonies Jaarverslag van de afdcRng LeHeu en omstreken Hierbij laten wij het verslag volgen van de werkzaamheden in 1935 van bovenge noemde afdeeling. Dit werk toch, dat zoo speciaal het belang van het Leidsche kunt beoogt, is niet alleen door de afdeeling tot stand gebracht, maar ook door velen van u, die dit leest. Immers iedereen, die gaf in collecte of verjaardagbusje of een 10-cent- bomnetje kocht dan wel aan de afdeeling contribueerde, heeft meegewerkt om dat tot stand te brengen, wat in 1935 is geschied. Er werden nl. uitgezonden naar het kolo niehuis „Onze Woning" te Nunspeet, „Bethanië" te Zeist, en de „Roosterhoek'Me Baam: 51 kinderen van alle gezindten (25 j. en 26 m.) met 1939 verpleegdagen. I-Iiervan kwamen 1596 verpleegdagen voor rekening der afdeeling, de overige werden bekostigd door de ouders der uitgezonden kinderen,, en door speciale bijdragen van fondsen, vereeni-gingen en particulieren. Deze kinderen werden voor 5 a 6 weken uitgezonden; in 3 gevallen werd het ver blijf op medisch advies verlengd tot 8 a 9 weken. Het resultaat der verpleging was goed. wat niet alleen tot uiting kwam in ge wichtstoename, maar ook in grootere opge wektheid en levenslust. Velen van dëze kinderen toch groeien m zorgen op. Voor hen beteekent zoon tijde lijk verblijf in een koloniehuis een onbe zorgd genieten van mooie natuur goede voeding, prettige spelletjes en aardigen handenarbeid. n Ook voor vele ouders is daarom de uitzen ding van hun kind van groote beteekenis. In hun moeilijk, werkloos bestaan kan deze poging tot helpen hun toch tot troost zijn. Met groote erkentelijkheid vermeldt de afdeeling verder de medewerking, die wij ook in 1935 weer ontvingen van den direc teur van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst, Dr. H. M. Horst, de doktoren, het crisis-comité, het Brokkenhuis en ten slotte, maar niet hot minst, van de eollee tantien bonnenverkoooers en houders van de veriaardagbusjes. Zoo 'blijkt telkens weer, dat ook in moei lijke omstandigheden, met samenwerking en toewijding, in gee,n geval minder be- •oikt behoeft te worden dan in normale Gevestigd C C Bakker, dienstbode, Leuvenstraat 15 T Bergshoeff, verpleegster, Rijnsburger- weg 10 J Bodrij, tuinder, Rijnstraat 14 Wed. J BotermansDe Boer en familie, Duizendraadstceg 5a J Bousema, winkel bediende, Haarlemmerstraat 211 A. Bult- sma, verpleegster, Rijnsburger weg 10 E J A Dierssen, huisknecht, Leeuvveriikstraat 23 M A Draaijers, huishoudster, Verl. Bloemistenlaan 40 M P J van Es, Naohte- gaallaan 10 E H Galster, dienstbode, Breestraat 39 J D Groeneveld en fam., winkelier, Haarlemmerstraat 207 R Ivose- vits, bruineerster, Wassfraat 32 G Jon- gebreuer, Oegstgeesterlaan 2 W F Jonge- leen, fabrieksarb., Hermanstraat 17 W J Koning en familie, hoofd eener school, Roodenburgerstraat 2S E Kriek, Alexan- derstraat 64a E W C Langezaal, brood bakker, Hoogevvoerd 23a EC Melchers, verpleegster, Rijnsburger weg 10 A M J Morsch, surn. Reg. en Domeinen, Haagwég - H J Neumann, koopman, Vreewijk- straat 24 A Niewiak, dienstbode, Da Costa straat 43 Ch G Njio Kiiktjien, Rijnsbur- gerweg 179 M Njoo, Zoeterw. Singel 79 J Olijerhock, slagersknecht, Van 't Hoff- straat 9 W Roos, dienstbode, Nieuwe Rijn 114 Wed E Steffers—Rijbroek, Mare 106 D van Rijswijk, dienstbode. Rijnsb.vvcg 77a J S Schermer Voest, reiziger, Zoe terw weg 13 L A v. d Stadt, Witte Singel 57a M v Stein, off L d H, Oude Vest 181 Toren, Rijnsburgerweg 10 L M v d Velden, J Vossenstceg 4i J Veldkamp, W Rozenstraat 54a Chr II G Vohbe, Rijnsbur gerweg 170 A Vork en fam, heier, Preto- riusstraat 1 J Wander en fam, architect, Zeemanlaan 18a G Ween ink, rijvv.herst, Utrecht, Jaagpad 93 M IT v d Wetering, dienstbode Oost-Dwarsstraat 4 J v Zuij- len, Physicus, Meezen-straat 7* Nu staat de afdeeling weer aan het. begin van een nieuw jaar met een leece kas. ter wijl reeds 13 kinderen voor 5 weken wor den uitgezonden en vele aanvragen voo- uitzending binnen kwamen. Daarom hoopt het bestuur zéér, dat even als in 1935, weer op aller modewerking mag .worden gerekend. Elke gift hoe klein ook is "welkom (penningmeester: de heer D. M. van Nes. Vreevvijkstraat 81 In de samenstelling van het bestuur kwam eenige verandering. De heer J. Kalsbéek moest door drukke werkzaamheden, voorzitterschap neerleggen. In zijn plaats werd benoemd de heer P. Herfkens, hoofa van de Chr. school aan de Munnikenstraat Aanvragen voor uitzending kunnen aan dil adres geschieden en ook bij de secreta resse der afdeeling mej. E. C de Lange, Witte Singel 65. Tenslotte nog een kort financieel over zicht over 1935. Ontvangsten: saldo 1934 f 106.60%; contri buties f 243.75; collecte en bonnen verkoop f 817.97%; steunfonds „de Verjaardag f 60.47%;" bijdragen van ouders van uitge zonden kinderen f 191.25; giften en bijdra gen van fondsen en vereen igingen f 400.14. subsidies van de gemeenten Leiden, Leider dorp en Oegstgeest f 64-4.25. Uitgaven: verpleeggelden f 2219.75: ver voer, porti, advertenties, drukwerken 153.78; aanvulling van kleeding voor uit te zenden kinderen f 18.95; kosten collecte, bonnenactie en verjaardagfonds f 80.81; diversen f 36.09%. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari a.s. waarge nomen door de Apotheken M. Boekwijt. Visclunarkt 4. telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: M Blonk. man. 70 jr. ONDERTROUWD. W J Hengreveld 21 K E v d Hoeven 23 Jr J L Springer 2' N E du Prie 22 jr L v d Burg 26 j: Nieuwenbur^ 20 jr.- Chr. wijkvereeniging „Pniël" Een geslaagde feestavond Vanuit het wijkgebouw „Pniël" aan de Middelstegracht wordt door dr. J. Riemens, bijgestaan door het wijkbestuur, veel uitne mend werk verricht. Pniël, eens het middel punt van den wijkarbeid van ds. Gunning, vormt ook nu nog een centrum van heel veel wykwerk. Dat dit met groote kosten gepaard gaat ligt voor de hand. 'tls voor het wijk bestuur echter een verheugend verschijnsel, dat het zich bij al zijn arbeid omringd weet van de sympathie van velen. Men leeft mede met deze wijk, die zoo'n vruchtbaar arbeids terrein is. Alle krachten worden momenteel mobiel gemaakt om de wijkkas te versterken. Men wil, meer nog dan voorheen, het werk uit breiden. Geld, veel geld is hier echter voor noodig. Men bedaoht vele middelen, totdat opeens de jongeren, met jeugdig enthousias me bezield, zich er voor spanden. Een feest avond in de Stadsgehoorzaal zou men orga- niseeren. Medewerking wenschte het tooneel- gezelschap „Inter Amicos" te verleenen. Of de vele vrienden van Pniël hierop zouden reageeren? De Stadszaal was gisterenavond te klein om alle belangstellenden te bevat ten. Honderden moesten worden teleurge steld. Voor dezen zal echter een nieuwe samenkomst met hetzelfde programma wor den belegd. Dr. J. Riemens .wijkpredikant, heette allen hartelijk welkom om dan woorden van dank te spreken tot allen, die aan de totstandko ming van dezen avond hadden medegewerkt. Vervolgens schetste spr. de ernstige be doeling, iets goeds te doen voor den wijk arbeid van de groote wijk VI der Ned. Herv. Gemeente. „Het woord" was hierna aan „Inter Amicos", die het blijspel „Hij, zij en Hotten tot" opvoerde. Groote waardeering hebben wij voor de vertolking van dit stuk, spran kelend van humor en geestige passages. Wat werd dat kostelijk gespeeld. De rollen zaten er goed in waardoor men zich geheel en al aan het spel kon geven. Zonder ook maar een speler (ster) te kort te doen moeten wij toch in 't bijzonder noemen Sem Harrington (Henk van der Horst) en de butler Cweek (Wim van Leeuwen), de eerste om zijn tot in de kleinste détails goed verzorgd spel, de tweede om zijn aardige uitbeelding der rol. Inter Amicos heeft een groot succes met dit stuk geboekt. Aan het einde der voorstelling heeft men door een minuten-lang applaus de spelers gehuldigd, waaraan dr. Riemens nog een bloemenhulde voor de dames verbond. Een strijkje onder leiding van den heer Kriek zorgde deze avond voor opgewekte muziek. Vermelden wij nog dat de meubels belan- beloos door de firma Poptie beschikbaar waren gesteld en dat het kapwerk den heer Hoppezak was verzorgd. SCHAKEN Gisteravond werd de derde ronde ge speeld, welke de volgende uitslagen bracht: Groep I: BlonkVan der Valk 01 SegaarSamkalden tgest. BosschaGeyer 10 G'ocp II: Van GelderKoet 01 GoudsmitVan Veen 01 DemmendalSlagmolen 10 Van den BroekAdmiraa. 11 De BruynDe Blécourt 0— Van der NatLips afgebi Groep IV: In deze groep trok Razenberg zich terug. De door hem nog te spelen partijen werden door hem verloren verklaard. BloemRutten 0 Van HoekNeuteboom 1— Van der Valk won eerst een pion. daarna een stuk, tenslotte een dame. waarna Blonk moest opgeven. Bosscha en Geyer speelden een drie paardenspel in de nahand. Bosscha kende de theorie beter en reeds spoedig moest Geyer opgeven. Koet kreeg tegen Van Gel der het betere spel, won een stuk en daar na de partij. Van Veen met zwart, reken de in slechts 16 zetten met zijn tegenstan der af. Demmendal stuitte op heftigen te genstand. doch kwam de kwaliteit voor weinige zetten later gaf Slagmolen op. Van don Broek won overtuigend van Admiraal. De Blécourt speelde een sterke partij, kwam twee pionnen voor, welke na den afruil der meeste stukken beslisten. Van der Nat kreefjeen sterke aanval, zoowel op de dame-vleugel als in het centrum, terwijl hij op den koningsvleugel een stuk dreig de te winnen. Tegen zooveel dreigingen was zwart niet opgewassen. Bij het afbre ken is Van der Nat een toren voor staat volmaakt gewonnen. Rutten won vrij gemakkelijk van Bloem, nadat Rutten een toren had gewonnen, ter wijl! ook Van Hoek reeds spoedig klaar was. De stand is thans: Groep I: Samkalden 2 (2), v. d. Valk 2 (3), Segaar 2 (2), Bosscha 2 (3), Geyer 0 (3), Blonk 0 (3). Groep II: Van Veen 4 (4), Koet 1% (3), Goudsmit (3), Demmendal 3 (4), Slag molen 1 (3). v. Gelder 0 (3). Groep III: De Blécourt IX (3), Admi raai 1 X (3), De Bruyn X (3), v. d. Nat X X (3), Lips 0 X X (3), v. d. Broek 2 X (3). Groep IV: Rutten 2% (3), Zitman 2% (3). Bloem 2% (4), v. Hoek 2% (3), Neu- teboom 1 (4), Rozenberg 0 (5), terugge trokken. Behalve voor v.Veen, de huidige kampioen den het aantal gespeelde partijen aan. Eer kruisje is afgebroken partij. Behalve Van Veen, de huidige kampioen, die reeds verzekerd is van een plaats in de eindgroep, is de strijd voor de overige spelers nog zeer spannend. Spelers als Bosscha, Demmendal, Van der Nat, de Blécourt, die bij vorige t strijden om het kampioenschap vrij makkelijk zich in de eindgroep wisten te plaatsen ondervinden thans sterke tegen stand. Dit is wel zeer verheugend omdat hieruit blijkt de groeiende schaakkracht van veel jonge spelers. Tenslotte hier het partijtje tusschen mr. C. Goqdsmit (met wit) en Jobs. van Veen (met zwart): 1. el— c6; 2. did5; 3. ed5:— 0(15;4. Ld3PfG: 5. I.g5—Le7; 6. Pf3—Lg4; 7. 0—0 0—0; S. c3—Pe4; 9. Le7:—De7:; 10. Tel—15; 11. Pd2—Pd7; 12. Dc2—Df6; 13. Te3 Lh5; li. Pdfl-fi; 15. Pc5-fe3:; 16. Pd7: Df2f: Wit geeft op. van ons blad met het fraaie, 12 pagina's groote ZONDAGSBLAD zijn verkrijgbaar bij: IANTOORBOEKHANDEL Fa. KOUWENHOVEN DOEZASTRAAT 37 RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 31 JANUARI Programma 3: 8 Brussel VI: 9.20 Keulen; 10.05 Deutschl-sender; 10.35 Parijs Radio: 13 05 Brussel VI: 15.05 Parijs Radio: 17.20 Keulen; 19.10 London Re?; 20.30 Droitwich; 21.50 Lon- r den Keg; 22.20 Brussel VI; 22.30 London Reg ZATERDAG 1 FEBRUARI Programma 3: 8 Brussel VI; 9.20 Keulen: pl.m 12.15 Brussel VI; 13.30 Brussel Fr; 15.23 Keulen; 17.20 Beromunster; 17.5o Parijs Radio; 18.20 Beromunster; 18.30 Weenen; 19.25 Berlijn 21.20 Paris Poste Par. of div; 21.50 Be-lUn Programma 4: 8.05 ParUs Radio; 10.35 Lon don Reg; 13.20 Drontwlch; 14.53 Brussel VI; 16.35 Droitwich; 18.20 Reg; 20.05 Droitwich; Brussel .VI; 22:.30 Bru: REGENKLEEDING LEDEREN JEKKERS, OLIEJASSEN, BROEKEN cn PIJPEN, BEENKAP PEN, RUBBER KNIE-, DIJ- en HEUP-LAARZEN, alle zeer lage prijs! HAARLEMMERSTRAAT 57, t.o. Roxy KAMER VAN KOOPHANDEL VAN RIJNLAND Wijziging. 27 Jan. W. G. Veriaan. Leiden, Kraaierstraat J6. Rund-, kalfs-, lams- cn varkensslagerij. Overl. E.: W. G. Veriaan, dd 19 Jan. 1936 27 Jan. Fa. J. v. Gylik en Zonen, Lei den, Nieuwe Rijn 60. Kleermakerij, winkel in confectie. Door uittreding van den vennoot J. van Gylik, is de vennootschap onder firma ontbonden, dd. 31 Dec. 1935. Het bedrijf wordt voortgezet door W. J. van Gylik, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. 27 Jan. J. G. D. Haverman. Leiden, Sta tionsplein 1. Exploitatie van buffetten sta tion Leiden. Uittr. E.: J. G. D Haverman, dd. 1 Febr. 1936. 27 Jan. J. van Schijndel. Leiden, Bree straat 28. Speelgoedhandel. Uittr. E.: J. J. B. Verhaar-van Schijndel, dd. 1 Jan. 19-v N. E.: J. A. Verhaar, Leiden. 28 Jan. A. Hiilen's Sigaren en Tabaks fabriek N.V. (f). Leiden, Stationsweg 49. Het filiaal: Beestenmarkt 22, te Leiden, is opge heven. 28 Jan. J. E. H. Hotze. Leiden, Morsch- weg 104a. Oven- en sclioorsteenbouw en ketel- ■bemetseling. De zaak is omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: J. E. H. Hotze en Zoon. Venn.: J. E. H Hotze en J. M. H. Hotze, Leiden. 29 Jan. Papen drecht en Zonen. N.V, Sassenheim, Oude Haven 13. Kweeken vari en handel in bloembollen enz. Volmacht ver leend aan: J. J. van den Bosch, Sassenheim. 29 Jan. A. Hiilen's Sigaren- en Tabaks fabriek N.V. (f). Leiden, Stationsweg 49. hoofdz.: Delft. Oph. fik: Leiden, Stationsweg 49. Uittr. beh. fil. Leiden: Pfa. Brobbel. Opheffing. 29 Jan. De Ridder's Woning inrichting. Alphen a. d. Rijn, Buitenweg 1L Bahangerij, sloffeerderij, manufacturenver- koop. 29 Jan. Sigarenmagazijn C. Bol. Oegst geest, de Kempenaerstraat 97. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN MELKVERSTREKKING OP SCHOLEN De commissie Alphen a. d. Rijn van de propagandakern Gouda van het Crisis- Zuivelbureau heeft een adres aan den Raad gezonden, waarin verzocht wordt een be drag in geld ter beschikking te stellen, ten einde daarmede een aantal schoolgaande kinderen van de gewone- en bewaarscho len gedurende de maanden Febr. en Maart van dit jaar. van melk te voorzien. Aan den Raad schrijft de commissie o. m.s „Een vorig jaar werd een proef genomen met melkverstrekking op eenige scholen," welke toen is bevallen. Daarvoor was toen beschikbaar een bedrag van ongeveer 25 ct. per leerling, aangevuld mei bijdragen van ouders, die de kostprijs zelf konden betalen. Met het beschikbaar bedrag bleek de melk verstrekking gedurende 2 maanden vol t,u houden in den tijd dat de melk overvloedig en niet duur was. Thans heeft de commissie sjet de hoofden van gewone lagere- en bewaarscholen weder de mogelijkheid van melkverstrekking be sproken, waarbij bleek dat velen die ver strekking op prijs zullen stellen. Door het pl. Crisis-Comité werd bereids een bedrag van f 30 toegezegd .hetgeen echter niet toe reikend is om met melkverstrekking op eenigszins ruime schaal te beginnen" B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Heel duidelijk blijkt uit de toelich ting bij het verzoek, dat met de melkver strekking aan schoolkinderen wordt beoogd het vinden van een afzetgebied voor den overvloed van melk. De propaganda voor het gebruik van meer melk moet derhalve worden gezien in het raam van de op veler lei gebied te constateerden pogingen het ge bruik van verschillende voedingsmiddelen te doen toenemen. Eet meer fruit, eet meer brood, eet meer kaas en talrijke variaties van deze opwekkingen cn aansporingen zijn tegenwoordig waar te nemen. Hoe begrijpelijk het ook is, dat getracht wordt het verbruik te stimuleeren in hot, bijzonder van die voedingsmiddelen, welk" in zoodanigen overvloed aanwezig zijn, dat daarvoor geen loonende prijs kan worden belangen, onjuist achten wij het in deze campagne de school te betrekken Het volgen van dien weg zou er toe kun- ïn leiden, dat steeds meer propaganda- cormnissies zouden trachten ook ander» voedingsmiddelen dan melk aan schoolkin deren tijdens de schooluren te verstrekken. Hiermede is, naar B. en W. schrijven, ge- teekend, dat de door de commissie inge slagen weg niet de juiste is. Deze propa ganda moet zich richten op de gezinnen. Bij ander afzetgebied, zooals groenten ver strekken aan werkloozen, willen B. en W. Is in die richting pogingen worden ge- daan, gaarne overwegen in lineverre mede- werking kan worden verleend. Principieel achten B. en W. het onjuist in deze campagne de school te betrekken;

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6