BINNENLANDSCHE ONLUSTEN NEMEN TOE DE OUDE GARDE DER S.A. PARADEERT VRIJDAG 31 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 LUXE DAMESSCHOENEN Buitenland SARRAUT'S PROGRAMMA Het nieuwe Fransche kabinet, onder lei ding van Albert Sarraut, is gisteren voor dc Kamer van Afgevaardigden verschenen, ten einde voeling te nemen met dc meeningen in het parlement. Minister Sarraut vond daarbij een ruim gehoor, niet alleen was de vergadering druk bezocht, door de depute s, doch evenzeer door het publiek, dat de tri bunes tot dc laatste plaats had bezet. In zijn regeëringsverklaring noemde de nieuwe minister-president zijn regeering er eer. van verzoening en van beveiliging der republikeinschc instellingen, waarmee hij ongetwijfeld zijn houding ten opzichte van de verschillende Fransche strijdhonden op het oog had. die in de laatste maanden van Lavals regeering zoo menigmaal een onder werp van bewogen discussie hebben uitge maakt. Sarrauts voorganger werd er meer malen van beticht een .verkapt fascist te wezen; welnu, de huidige premier kiest op nieuw partij voor de republiek, wier instel lingen naar hij belooft onder zijn regiem veilig zullen zijn. Wat het economische leven des lands be treft zijn er twee dingen, die een resolute actie vereischen, zoo verklaarde de spreker, namelijk de bestrijding van de werkloosheid en de handhaving van de frank. Hij wees er daarbij op, dat het land zich voor de munt- stabiliteit reeds zware offers had getroost, en dat men zich deze offers waardig moest ibetoonen door ook verder het Fransche cre- diet tegen alle aanvallen te beveiligen. In onze betrekkingen met het buitenland, vermeldt de regeeringsverklaring verder, is de regeering voornemens, met kracht de po litiek voort te zetten, waaraan het land se dert twintig jaren vasthoudt onder het on veranderlijk teeken van deze twee postula ten: vrede door eerbiediging van internatio nale verplichtingen, en ontwikkeling van de collectieve veiligheid. Hoe zijn regeering zich dit in bijzonder heden indenkt, daarover liet de heer Sarraut zioh begrijpelijkerwijze niet uit, doch tee kenend is wel, dat hij in dit verband uitvoerig naast elkander exposeerde de Volkenbond en de verschillende vrienden, die Frankrijk in de internationale politiek bezit: namelijk Albert Sarraut België, de Kleine Entente, Italië, Polen, de Sovjet-Unie en Engeland. Wellicht is dit een aanduiding van een lichte zwenking ten op zichte van den koers, door het ministerie- Laval gevolgd, welke vrij onzeker was te noemen, zoodat het wel leek, alsof Sarraut's voorganger tot eiken prijs aan Italië een prominente positie als vriend wilde toeken nen, ver boven de Kleine Entente, Engeland of Rusland uit, en zelfs met terzijdeschui- ving van de Volkenbondsrelatiën. In Sarraut's vriendenlijstje is Italië als het ware in het gelid teruggebracht, en het lijkt er zelfs wel op, of deze opsomming een climax vertoont, met als laatste trits Polen, waarmede men reeds lang de banden weder wenscht aan te halen: Rusland, met welk land nu vermoedelijk wel zeer binnenkort door ratificatie van het al maanden han gende verdrag een wanner vriendschap zal worden in het leven geroepen; en tenslotte Engeland, de favoriet van den nieuwen mi nister van buitenlandsche zaken Flandin, die er goede betrekkingen mede heeft. Sarraut's verklaringen hebben een Kamer gevonden, welke nu niet bepaald meegaande was. Drie-en-zestig afgevaardigden bleken interpellaties te hebben aangevraagd; geluk kig hebben zij door onderling overleg het tot eenige discipline weten te brengen, zoo dat de zaken des lands niet geheel en al doodgepraat behoefden te worden. Geconstateerd kan nu reeds, nog voor het einde van al deze besprekingen, dat Sarraut voor zijn programma, dat niet veel opzienba rends inhoudt, en In feite slechts een nuan ceering is van dat van zijn voorganger, een Kamermeerderheid zal verkrijgen. De ver schillende heele en halve tegenstanders, die nu eenmaal elk Fransch kabinet tegenover zich ziet, zullen het onderling over het vóór- of tegenstemmen wel van tevoren eens wor den, om zoo te voorkomen, dat door een nonchalance ook deze regeering duikelen zou. Men moet het wagentje maar wat laten rollen, tot de verkiezingen komen, de tijd van nieuwe compromis en verdeeling van invloeden! Dat men zoowel aan Flandin als aan Sarraut verweten heeft recente uitingen, waarin zij zich vrijwel met Lavals politiek solidair verklaarden, moet noen dan ook niet al te tragisch nemen. De Kamer is blij, dat Laval weg is, dat de breuk inmiddels weer is hersteld, en dat de zaken zonder scherpe conflicten kunnen gaande worden gehouden. Men constateert dit vrij sarcas tisch, doch daarin ligt een onmiskenbare dosis van zelf-spot! 's Nachts opstaan geld lerug. Neem of drogiit neefl het. de N?ERtN. Het ndeerd. minder rolledigi ihtigheid, Pijn in Hoofdpijnen, Verlies von Energie, "- innen het gevolg lijn ven «lechu ipl Cys de NIEREN Ukrijfl ■andaag nog Cyilex, Uw «poll Dc oorlog in Oost-Afrika RAS MOELOEGETA IS GEWOND Dreigt er een revolte? Maarschalk Badoglio seint: „Detachemon- h van het Erilreesche legercorps zijn thans bezig de door ons bezette stellingen in den sector van Tembien uit te breiden cn te versterken. De jongste berichten be est igen, dat de Abessijnen tijdens de ge- echten, die van 20 tot 21 Januari plaats- ■nnden, meer dan 5000 dooden telden, waar onder vele commandanten en ondercom mandanten, ongeacht het nog niet vastge steld, doch ongetwijfeld aanzienlijke aantal gewonden. Van het Somalifront valt niets bijzonders vermelden. De luchtmacht voert verkenningsvluchten uit en bombardeert met zichtbaar resultaat vijandelijke troepenconcentraties ten Zui den van Makalle aan het Eritrea-front en te Dcga Medo aan het Somalifront". De gevechten in het Noorden Uit Addis Abeba wordt bericht: Lie gevechten in Tembien en Ghcralta duren nog voort en het schijnt dat de Abes sijncn hier succes hebben. Volgens opgaven bedraagt de buit van de Abessijnen thans 25 stukken geschut en 13 mitrailleurs. Een afdeeling van dedjasmatsj Sahle moet erin geslaagd zijn een Italiaanscho kolonne te overrompelen en daarbij vijf vrachtauto's buit ie maken. De Italianen moeten hier bij dertig dooden hebben verloren. De actie van de Italianen wordt gesteuna door de bommenwerpers. Meermalen heb ben zij Addi Abbi gebombardeerd en ook twee kerken van de stad zijn vernield Bij een van de bombardementen van Addi Abbi is een Caproni omlaag geschoten. Een van de piloten trachtte zioh met een para chute te redden doch hij sloeg tegen een boom waar men hem later doodvond. Zijn kameraad werd verbrand bij het wrak vaD de machine gevonden. Abessijnschc troepenbewegingen Stefani seint uit Aden: Uit Harrar is bevestiging ontvangen, dat ruim 100.000 man uit deze stad vertrokken zijn in de richting van het Zuiden. In Abes- sijnsclie leidende kringen wordt medege deeld, dat deze troepenverplaatsing geschied is in verband met het voornemen een stra tegische beweging uit te voeren, teneinde "as Desta te hulp te komen. In werkelijkheid, aldus Stefani verder, gaat het bij Uit overhaaste vertrek van Abessijnsche troepen om een poging om den opstand te onderdrukken, die is uitgebarsten in het land Aroessi en In de stad Bahle Dc binnenlandsche toestand De binnenlandsche toestand in het land van den Negus moet zeer ernstig zijn, herb geen voornamelijk een gevolg is van de bliksemsnelle opmarsch van de Italianen aan het zuidelijk front en de Italiaansche overwinning in Tembien. De onlusten in het binnenland nemen steeds toe, het meest in Arussi, waarheen de Negus troepen heeft moeten zenden om een einde te maken aan den opstand. Deze opstand zou het gevolg zijn van de onte vredenheid van de bevolking, welke een groot deel van haar voedselvoorraad aan het leger van Ras Desta heeft moeten af slaan niet alleen, doch deze zelf naar de legerkampen moest brengen. Ras Moeloegeta gewond Volgens berichten van het Noordelijk front wordt bevestigd, dat Ras Moeloe geta tijdens het Italiaansche bombarde ment van 15 Januari is gewond, terwijl zijn zoon tijdens hetzelfde bombarde ment gedood werd. Voorts verneemt Stefani uit Djiboeti, dat daar berichten uit Addis Abeba zijn bin nengekomen, volgens welke EuropeesehP kringen in de Abessijnsche hoofdstad het waarschijnlijk achten, dat binnenkort een revolte tegen den Negus zal uitbreken. Teneinde de bevolking vertrouwen in te boezemen kondigen de leidende kringen in Abcssinië aan, dat binnen zeer korten tijd een beslissende slag zal worden geleverd en dat tot dit doel aanzienlijke troepen massa's geconcentreerd zijn bij de pas van Adala, op een afstand van slechts 40 K.M. der Italiaansche stellingen van Wadara, ter wijl andere troepenafdeelineen zich in ge forceerde marschen naar Yerga Aloef be geven, de hoofdstad van Sidamo. Intusschen zoo voegt Stefani hieraan toe voldoen deze aankondigingen de be volking niet, die vreest, dat de Regeering de waarheid omtrent de toestand aan het Zuidelijk front verborgen houdt. Mussolini in den Ministerraad Onwrikbaar ten opzichte van Abessinië In den ministerraad heeft Mussolini gister sn overzicht gegeven van den jongsten loop van de buitenlandsche politiek, voorname lijk inzake de Fransche kabinetscrisis en het Italiaansche memorandum, dat de feiten inzake de concentratie van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee op onweerleg bare wijze heeft vastgelegd. Vervolgens besprak de Duce het groote belang van de overwinningen aan het Noor delijk en Zuidelijk front in Abessinië en, na de gesneuvelden te hebben herdacht, legde hij den nadruk op de waarde van de Italiaansche troepen, waarvan het moreel en de physieke kracht zeer goed zijn. De Duce verklaarde verder, dat op het oogenblik 50.000 werklieden wor den gezonden, die de verbindingen achter het front zullen perfectionnee- ren, zoodat ook gedurende den regen tijd de intendancedienst kan function- neeren. De Duce herinnerde er tevens aan, dat gedurende de regenperiode van het vorig jaar 100.000 Italianen hier gewerkt en geleefd hebben, zon der groote moeilijkheden te onder vinden. Terwijl de troepen in Afrika hun uithou dingsvermogen toonen, gaat het volk voort aan de wereld een schouwspel van moed en kalmte te bieden en van onwrikbare vast beradenheid. Tenslotte verklaarde de Duce, dat de op leiding van manschappen voor land-, zee- luchtmacht zonder ophouden voortgaat Enkele maatregelen, welke de ministerraad gistermorgen heeft genomen, zooals de re quisite van wol, houden verband met do mogelijke noodzakelijkheid van den komen den dag. Een der bepalingen gistermorgen goedge keurd, zegt, dat alle burgei's tusschen de 11 en 32 jaar moeten voorzien zijn van een staat, waarin de stand van hun gezondheid, lichamelijke ontwikkeling en militaire op- ■oeding staat aangeteekend. Zonder dit boekje, waarin ook hun hou ding als burger wordt opgeteekend kunnen zij geen werk of betrekking krijgen. Verder zal in het vervolg de militaire diensttijd van alle Italianen gelijk zijn, zonder onderscheid van categorie. De ministerraad gaf evenwel den minister van oorlog het recht jonge lieden, welke zich in bijzondere familieomstandigheden bevin den, voor hot einde van den diensttijd uit den dienst te ontslaan of hen zelfs geheel vrij te stellen. ZITTING ITALIAANSCHE MINISTERRAAD Militaire en economische besluiten (Van een specialen correspondent). Rome. Donderdagavond In een kabinetszitting van vandaag gaf Mussolini, zooals gewoonlijk, een uitvoerig overzicht van den internationalen toestand, terwijl hij voorts den toestand in Oost-Afri ka besprak. De Duce wees op de jongste overwinnin gen der Italiaansche troepen en volgens het officieele communiqué, dat aan het einde der zitting werd gepubliceerd, deelde hij mede, dat 50.000 werklieden naar Oost-Afri ka zullen worden gezonden om behulpzaam te zijn bij het aanleggen van wegen en bij het uitvoeren van maatregelen, om de Ita liaansche troepen tegen de hevige wolk breuken te beschermen, die thans ieder oogenblik in Abessinië verwacht kunnen worden. Men voorziet groote moeilijkheden bij het onder dak brengen der troepen en bij het versterken der wegen. Werklieden, die thans naar de koloniën worden gezonden, vallen onder het militaire reglement en deze 50.000 man vallen dus onder deze categorie In officieele kringen verklaart men, dat dit verschepen van werk lieden beteekent dat Italië van plan is zijn veroveringsplan door te zetten en niet naar een verzoe ning vóór het inzetten van het regenseizoen streeft. Het meerendeel der 4c wetsontwerpen, di«» vandaag zijn aangenomen, bewijst, dat de Duce zijn plannen om het Italiaansche volk te militariseeren niet heeft opgegeven er» deze zelfs verder heeft uitgewerkt. In do toekomst moeten alle manlijke Italianen tusschen 11 en 32 jaar in het bezit zijn van een boekje over „lichame lijke gezondheid en militaire bereid heid". In dit boekje zullen alle bijzon derheden over gezondheid, gedrag en militaire verdiensten van den houder worden aangegeven. Het bezit van dit boekje is verplicht en iemand, die niet tn het bezit er van is, kan geen werk krijgen, zelfs al heeft hij een lidmaat schapskaart van de Fascistische Partij. Medisch onderzoek is verplicht op li- en 18-Jarigen leeftijd, bij bot intreden in den militairen dienst en het verlaten daarvan. Het doel ls een juiste opgave te verkrijgen over het aantal lichamelijk gezonde man nen, die ter beschikking van den slaat staan en de maatregel is tegelijkertijd een soort indirecte belasting, omdat ieder zich dit boekje zelf moet aanschaffen, waardoor de staart in hot bezit komt van een bedrag, da' gelijk is aan de nationale rentclooze lecmng. De vrijgezellen zijn zeer verontrust over het verdubbelen van de vrijgezellenbelas ting. Hieruit zullen extra-uitkceringen aan moeders van groote gozinen en aan behoef tige pasgetrouwde families worden bekos tigd. Een drastische wet, waarbij de militaire autoriteiten alle schapenwol voor het ko mende seizoen opeischen. leidt volgens pes simistische Italianen hot tijdperk van pa pieren kleeding in. Het communiqué betoogt, dat deze maat regel. die gedurende den wereldoorlog met succes werd toegepast, ten doel heeft den prijs van wol laag te houden. Een deel van den wol voorraad wordt voor leger, vloot en luchtmacht gebruikt en de rest wordt on der de kleinhandelaren verdeeld. Daar de Italiaansche wolproductie zeer gering is, venvacht men, dat. nadat de gewapende macht is voorzien, niet veel voor de burger bevolking over zal zijn. De boycot, die Italië toepast tegen de landen, die sancties onder steunen. heeft den gebruikelijker) wolimport stopgezet. Dp schapenboeren zijn ingenomen met den nieuwen maatregel, omdat de prijs welke zij voor hun wol zullen krijgen, hoo- ger is dan de gewone internationale markt prijs. In het vervolg zullen alle dienstplichtigen over een periode van gelijken duur moeten dienen. Tot nu toe dienden zij naar omstan digheden 3. 4, 6. 9 of 12 maanden. De oliekwestie stond in het centrum der belangstelling in deze kabinetszitting. Italië doet al het mogelijke on in het bezit te ko men van zooveel mogelijk vet- en oliehou dende producten, die ongetwijfeld voor de wapenindustrie noodig zijn. De S.V.E.A. Compagnie, die Albanië exploiteert, is vrij gesteld van alle belastingen. Deze staat on der controle van den staat en heeft her haaldelijk subsidies ontvangen, o.a. 10 mil- lioen lire voor het bouwen van een raffina derij. Ten slotte zullen eveneens alle voedsel voorraden worden gecontroleerd. (Copyright News ChronicleA.N.P.) Een Britsche defensie- leening overwogen De politieke medewerker van de „Dailv Telegraph" meldt, dat de kwestie van het aangaan eener defensieleening ernstig dooi de Britsche regeering wordt overwogen. Het verzet tegen deze methode van dekking der uitgaven wordt in regeeringskringen min der, naarmate men een helderder voorstei- ling krijgt van de kosten der defensieve: sterking. De medewerker gelooft, dat c supplementoire uitgaven hoofdzakelijk ten goede zullen komen aan vloot en lucht macht, hoewel ook de ramingen voor bet landleger in dit jaar hooger zullen zijn. Onder de gegeven omstandigheden, aldus de medewerker van de „Daily Telegraph", staat men in regeeringskringen op t stand punt, dat in de eerste plaats gedacht moei worden aan luchtmacht en vloot Naar ver der verluidt zou de Britsche regeering een witboek voorbereiden, waarin zij een Uiteen zetting zou geven van de motieven der be wapeningsversterking. Na de publicatie der ramingen voor de drie defensiebegrotingen zou in het parle ment op verzoek der regeering een algemee- ne bespreking der geheele defensiepolitiek plaats vinden, waarbij het witboek als uit gangspunt zou dienen. In den tusschentijd zou de regeering wellicht ook beslissen over de wijze van financiering. Koningin Mary's dankbetuiging Koningin Mary liceft een boodschap van dankbetuiging tot het Engelsche volk gc- :htwelke aldus luidt: „I-Ict is mij een behoefte, volk van dit land en van dit rijk, tot u een boodschap to richten van mijn oprechte dankbaarheid oor de bewijzen van medeleven, welke gij mij in dezen tijd van rouw hebt gegeven Mijn dankbaarhoeid is zoo groot, dat ik geen woorden kan vinden om haar te uiten Maar de eenvoudigste woorden zijn de beste. Uit den grond van mijn hart kan ik slechts zeggen: „lk dank u". Mijn eigen groote smart heb ik kunnen dragen, niet slechts door de kracht van uw medeleven, maar ook doordat ik wist dat gij mijn smart hebt gedeeld. Want door deze teekenen van medeleven hebi k gevoeld dat het verscheiden van mijn dierbaren echtgenoot werkelijk een gevoe5 van persoonlijke smart over al zijn onder dancn heeft gebracht. Te midden van mijn smart is het mij een verheugenis t« be denken, dat hij, na zijn bestuur van 2." jaren heeft medegemaakt op overvloedige wijze de belooning te ontvangen van de aan hankelijkheid en liefde van zijn volk. Ofschoon hij niet langer aan mijn zijde zal staan en geen woorden zijn in staat te vertellen hoe zeer ik hem zal missen vertrouw ik, dat ik met Gods hulp in staat zal zijn, althans gedeeltelijk aan dit groote land en het rijk de diensten te bewijzen, zooals wij tezamen gedurende 42 jaar van gelukkig huwelijksleven hebber trachten ie doen. In de komende Jaren zult pij, daar ben ik zeker van, met alle veranderingen welke de tijd zal brengen, mij een plaats in uw gedachten en uw gebeden inruimen. Ik beveel u mijn dierbaren zoon aan, nu hij de regeering aanvaardt, en vertrouw, dat gij hem dezelfde toewijding en dezelfde loyaliteit zult betoonen, als gij zoo ruim schools voor zijn vader gekoesterd hebt God zegene u. dierbaar volk, voor al de heerlijke liefde en sympathie waarmede gij mij gesteund hebt." SUKKELDE MET DE SPIJSVERTERING. „Op zekeren dag zag ik, dat er zes zouten in waren. Daarom probeerde ik Kruschen Het was met mij eenvoudig het geval van den zakenman, wiens werk meebrengt, dat hij aan slechte spijsvertering lijdt en aan rheumatiek en die eigenlijk iets noodig heeft, dat niet alleen het bloed zou zuiveren, maar de geheele werking van zijn organis me zou verbeteren. Ik had van alles gebruikt, maar geen Kruschen. omdat ik dacht, dat het hetzelfde zou zijn als zooveel andere middelen. Toen probeerde ik toch nog Kruschen. En hier eindigt mijn relaas. Ik kan alleen 2eggen, dat ik er niet meer buiten zou willen. Het houdt mij perfect in orde en ik ben nu 64 jaar. Kruschen is heel wat meer dan een eenvoudig laxeerzout" J. S. H te T. Overwerking, zorg, te veel zittend leven, dit alles zijn oorzaken voor de verslapte werking der verschillende inwendige orga nen. Indigestie is een van de eerste gevol gen. Onvoldoende afvoer, die leidt tot een verstopping van het organisme door giftige afvalproducten, is een ander schadelijk ge volg. Het bloed wordt overladen met onzuiverheden, die de algeheele gezondheid ondermijnen en de gewrichten kunnen aan tasten met rheumatiek. De zes zouten in Kruschen sporen de inwendige organen, maag, lever en nieren aan. Uw bloed wordt gezuiverd. U vergeet indigestie en rheuma tiek en U krijgt dat gevoel van geestelijke en lichamelijke opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.90 en 1.60 per fiacon, omzetbel. inbegr. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rc.vntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt (Adv.) BERLIJN HERDENKT DE MACHTSOVERNAME „Duitschland zal vredelievend zijn" Gister, op dan herdenkingsdag van de „machtovername" door de natio- naal-socialistische beweging, heeft te Berlijn een opmarsch en parade plaats gehad van de veteranen der S.A., wier standaarden vervolgens naast Hitiers spreekgestoelte werden Nadat stafchef Lutze en minister Goebbels de oude garde hadden toe gesproken, kwam Adolf Hitler voor de microfoon. De Führer zeide in zijn rede o.m., dat wat voor velen, vooral buiten Duitschland, op 30 Januari 1933 een wonder was ge weest, voor hem en zijn S.A.-kameraden niet anders was dan de vervulling van een zwaren strijd van veertien jaar. In dien strijd, aldus Hitier, heb ik Jullie leeren kennen. Ik weet alles, wat jullie zijt, wat ik ben, ben ik alléén door jullie. Er kan in de historie geen nauwere band bestaan tusschen leider en volgelingen, dan de band, die ons bindt Zoo weten wij ook dat de 30ste Januari 1933 slechts één der lot-bepalende dagen van onze bewe ging is geweest De innerlijke verscheurd heid is voorbij, een element van eenheid en eensgezindheid is ontstaan, dat tot in de verste toekomst zijn uitwerking zal doen gevoelen. Allen vergissen zich, die gelooven, dat deze bewe ging thans nog aan een en kelen persoon zou zijn ge bonden. Ik ben de roeper dezer beweging geweest Uit een roeper zijn er thans echter reeds millioenen ge- worden. Deze beweging zal niet meer vergaan. Zij Duitschland verder leiden, al willen onze vijanden dat ook niet gelooven Duitschland zal niet meer vervallen in den toestand van treurige schande, dien wij hebben moeten beleven. Dat dit zoo is, daarvoor zijt gij, S.A. en S.S.-mannen en politieke soldaten de waarborgen. Gij zijt de garanten e'voor, dat deze geest niet zal Adolf Hitier uitsterven. Uit u zal een jonge generatie opgroeien, die van denzelfden geest zal zijn bezield en die in u het voorbeeld ziet en navolgt Do oene jonge generatie na de andere moet dezen geest in zich opnemen. Gelei delijk zal een volk ontstaan één van zin, één van wil en één van energie Derde Rijk en wereld Wij willen tegelijk echter ook, ge lijk wij in het binnenland steeds den vrede in ons volk gepredikt hebben, een vredelievend element onder de andere volkeren zijn. Wij kunnen dat niet vaak genoeg her halen. Wij zoeken den vrede, omdat wij hem liefhebben. Maar wij hou den vast aan de eer aangezien wij zonder die niet willen leven. Veertien jaar lang voor het overnemen van de macht hebben wij aan deze be!\jde nis vastgehouden. Drie jaar lang brengen wij haar nu in vervulling, nu wij in ons volk in het bezit van de macht zijn. En wij zullen in de toekomst niet aflaten van iets, wat ons thans zeventien jaar lang de inhoud van ons geheele leven is geweest. Dat moet de wereld weten. Duitschland zal vredelievend zijn zooals slechts een volk vredelievend kan zijn, wanneer men dit Duitsche volk niet aan zijn eer komt. Wie gelooft ons als slaven te kunnen behandelen, zal merken, dat hij het weoi- spannigste volk onder handen heeft, dat er op de wereld bestaat Zijn rede vervolgende zette Hitier een, dat voor het bereiken van resultaten offers gebracht moeten worden. De natio- naal-socialistische beweging geeft de ga rantie, dat deze offers niet tevergeefsch zullen zijn. En zoo, aldus eindigde Hitier willen wij mannelijk op dezen dag onze oude strijd- belijdenis afleggen, zonder vrees en zonder schroom iederen strijd te aanvaarden, die ons opgedrongen wordt, en zonder vrees en zonder schroom de besluiten te nemen, die genomen moeten worden. Dat heeft ons tot den dag van heden geleid. En dat zal ons een groote toekomst tegemoet voeren. Met een drievoudig „Sieg Heil!" op het Duitsche rijk, het Duitsche volk en eenige nationaal-socialistischo beweging, besloot Hitier zijn rede. Goebbels spreekt voor de schoolkinderen Minister Goebbels heeft gister de jeugd in een volksschool in Beusselkietz- Moabit een der armste wijken van Berlijn, toegesproken. Per radio werd zijn toe spraak uitgezonden en in alle andere scho len in Duitschland aangehoord. Goebbels zeide o.m.: „Het is den Führer niet gemakkelijk gevallen, het rijk te ver overen en het zou hem nooit gelukt zijn. indien hij zelf niet een kind van het volk was geweest. De Duitsche jeugd is altijd aan hem verknocht geweest. Dat is des te treffender, waar het ons, ondanks alle inspanning, nog niet moge lijk geweest is, allen de zekerheid van den arbeid en van het dagelijksche brood te verschaffen. Juist jullie, die hier voor mij zit, bent niet verschoond gebleven van de zorgen van het dagelijksch leven. Jullie behoort niet tot de gelukkigen, die in paleizen go- boren zijn, jullie komt uit de hutten der armoede. Maar daarom is het waarlijk aangrijpend en troostrijk, dat jullie met je ouders liefde en geestdrift hebt voor Führer en rijk. De 30ste Januari 1933 aldus vervolg de de minister heeft een volledige om wenteling ingeleid Wanneer gij. jongens en. meisjes, nu soldaten door de straten ziet trekken, leert dan inzien, dat zij ons volk en onzen arbeid, die vroeger aan iedere willekeur was prijsgegeven, willen steunen en dat het herstel onzer weer macht één der gewichtigste gebeurtenissen der nationaal-socialistisc ie revolutie is". IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Egyptische regeering gevormd j regeering-Ali Maher Pasja is thans ge vormd. Ali Malier Pasja is behalve minis ter-president minister van buitenlandsche Abdel Wahab Pasja is belast met de por tefeuille van financiën. De leden van het nieuwe kabinet zullen door koning Foead in audiëntie worden ontvangen. Bij deze ge legenheid zullen de ministers woorden bé- eedigd. Voorts zal de wet worden afgekondigd aangaande de afvaardiging voor de onder handelingen met Engeland, welke op 15 Februari zullen beginnen. Het kabinet is belast met de voorberei dende regelingen. Het verluidt, dat de delegatie uit zes le den van de Wafd-partij en vijf leden van t Nationale Front zal bestaan. Waarschijnlijk zal het nieuwe kabinet in functie blijven tot 2 Mei a.s. den dag der parlementsverkiezingen. Egypte wil in den Volkenbond „Niet minder dan Abessinië" Het genootschap „Jong Egypte" heeft een memorandum gezonden aan den secretaris generaal van den Volkenbond, waarin hem wordt verzocht Egypte uit te noodigen tot den Bond toe te treden. Dit toetreden is tot nu toe door Engeland verhinderd, aangezien Egypte zijn rechten op den Soedan niet wilde prijsgeven. De wereld kan evenwél niet toestaan, dat Engeland op deze wijze den Bond tyranniseert. Indien men Egypte in zijn staat van cultuur en bestuur minder acht dan Abessinië, dan moet mca dit openlijk zeggen. Egypte is een souvereine en onafhanke lijke staat, welke alle voorwaarden van ar tikel 1 van het Volkenbondspact vervult Egypte heeft de in Genéve besloten sanc ties tegen Italië toegepast, hoewel het met dit land vriedsohappelijke betrekkingen on derhoudt, om zijn goede wij voor den vrede en de internationale solidariteit te bewijzen. In tegenstelling met alle andere landen heeft men Egypte geen gelegenheid gege ven deel te nemen aan de besprokingen van deze kwestie te Genève, welke sterk zijn belang raken. Britsche protesten te Caïro De Britsche regeering heeft door middel van haar vertegenwoordiger te Caïro tot den Egyptischen minister-president vertoogen gericht in verband met de ongeregeldheden van de laatste dagen. Te Londen wordt medegedeeld, dat de Britsche Hooge Commissaris in het bijzon der heeft gewezen op het incident van Woensdag, waarbij een motorfietsrijder van den Britschen koeriersdienst door studenten in de straten van Caïro werd aangehouden. De Britsche vertegenwoordiger heeft tot uitdrukking gebracht, dat het noodzakelijk is de orde te handhaven. Te Damanoer, waar de Engelsohe vlag was neergehaald door betoogers, is de Union Jack Donderdagmiddag weer op plechtige wijze geheschen. Een afdeeling Egyptische infanterie bracht in tegenwoordigheid van den Britschen consul-generaal de eerbewijzen. Italiaansche citroenen in Londen? Op een der stations te Londen hebben douane-beambten 400 kisten citroenen, die, in strijd met de sanctiemaatregelen, uit Italië waren ingevoerd, in beslag genomen. Dit is de eerste maal dat men tot inbeslag neming heeft moeten overgaan. Intusschen seint Stefani, dat het hier gaat om een enorme vergissing, daar deze ci troenen afkomstig waren uit Tripoli in Syrië. Het agentschap voegt hieraan toe: Het ls te betreuren, dat de autoriteiten van het Britsche koloniale rijk, die de plicht zouden moeten hebben Afrika, waarvan zij het grootste deel in hun bezit hebben, goed te kennen, niet wisten, dat Libye geen citroe nen produceertl GEMENGD NIEUWS Pecunia tusschen het plafond Muizen verorberden acht mille De heer M. v. d. S., wonende Esscheweg te Vught, had, zoo meldt de „Bossche Crt", zijn spaarduitjes, circa 13.000 gulden, in een kiistje geborgen, met het oog op de vele diefstallen verstopt in het plafond zijner woning. Geen mensch zou het daar hebben gezocht. Toen hij dezer dagen zijn duiten, alles in papieren geld, eens wilde natellen kwam hij tot de ontstellende ont dekking, dat de muiz.en zich zoodanig voor zijn spaarpenningen hadden geïnteresseerd, dat ze nagenoeg alles hadden opgepeuzeld en niets dan een handjevol snippers had den overgelaten. Een onderzoek bij do Nederlandsche Bank maakte het mogelijk uit deze snip pers nog ongeveer f 5000 aan waardevol papiier bijeen te zamelen. De eigenaar, die als zuinig en zeer vasthoudend bekend staat, heeft door dezen muizenmaaltijd toch altijd nog 'n strop van een dikke S000 Doodelijke vechtpartij In het O. L. V. Gasthuis te Amster dam is een 43-jarige kraandrijver over leden, die na een vechtpartij met een buur man, waarbij geen wapens zijn gebruikt, onwel was geworden en in het genoemde ziekenhuis was opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2