WERK Geniet van Apis 50 ct. N2. Eén 35 ct. DOMDPPDAG 30 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE OORLOG IN OOST-AFRIKA DE ITALIANEN IN HET MERENGEBIED Gaan de Belgische officieren heen? Volgens berichten uit Rome wordt thans het geheele gebied van Sidamo, tusschen de groote meren en Neghelli, door de Italiaansche vliegtuigen gecon troleerd, o.a, Allata, aan den weg naar Addis Abeba, waar de Abessiniers geor ganiseerden tegenstand schijnen te wil len bieden, en de Ganale Gocdi, een zijrivier van de Ganale Doria, waar een concentratie van vijandelijke troepen werd gebombardeerd. Een belangrijke, met automobielen uitge ruste Italiaansche Somali-colonne is voor den berg Berbissa Toeto aangekomen, op 100 K.M. tin Noord-Westen van Neghelli gelegen. Aan den anderen kant is een uit Neg helli afkomstige colonne aangekomen te Meta Gafforsa. een middelpunt van kara vaanwegen, teneinde de verbinding tot stand te brengen tusschen de hoofdcolonna, waarvan het centrum in Neghelli ligt, er een andere colonne, die uit Dodo komL er langs de grens van Kenya oprukt Ras Desta in ongenade Naar te Addis Abeba algemeen wordt ge loofd, zal Ras Desta in verband met zijn terugtocht van de vorige week nabij Dolo zeer binnenkort van zijn post worden ont heven Ras Desta zou worden vervangen door Gabre Mariara, thans minister van binnen- landsche zaken en oud-gouvemeur var Harrar. Gabre Mariam kent het Zuiden van Abessynië uitstekend. Wat Addis Abeba bericht Volgens de berichten die van heft Noor delijke front te Addis Abeba zijn ont vangen houdt de oorlogsactiviteit daar on verminderd aan. De Abessijnsche troepen hebben verdere langzame vorderingen ge maakt De gevechten leveren voor de Italianen buitengewoo zware verliezen op. In het bijzonder lijden de Italianen groote verliezen aan logsmateriaal. Uit de berichten van het Zuidelijk front blijkt, dat de toestand daar nog niet is opgehelderd. Men verwacht eerst in de eerstvolgende dagen nadere bijzonderheden over de gevechten. Wel maken de berichten er reeds thans melding van, dat de opmarsch de Italianen voorloopig tot staan is geko men. Het contact, dat de laatste dagen tus schen de legergroepen van Ra« Desta en de overige legerdeelen verbroken was. is se dert Dinsdag hersteld. De troepen van Ras Desta zouden ook door ziekte veel uitval lers hebben. Berichten, die melden, dat de Italiaan sche legercorpsen in het Zuiden reeds het merengebied zouden hebben bereikt, zijn niet in overeenstemming met de feiten. De beveiliging der veldlazaretten De leden van de Zweedsche Rooda Kruis- ambulance, wier uitrusting in handen der Italianen is gevallen, zijn thans naar ie Abessijnsche hoofdstad teruggekeerd. De voertuigen van de ambulance zijn, naar medegedeeld wordt, voor zij achtergelaten werden, onbruikbaar gemaakt. De leden der ambulance zullen in Addis Abeba van een nieuwe medische uitrusting worden voor zien. Zij zijn intusschen afgelost door leden van het Noorsche Roode Kruis, die zoojuist in Abessinië zijn aangekomen. De Abessijnsche veldlazaretten hebben tengevolge van de voortdurende bombarde menten, waaraan zij, zooals verklaard wordt, voortdurend zijn blootgesteld, niet meer het Roode Kruisteoken ten toon gespreid. Zij hebben thans van den leider ran het inter nationale Roode Kruis, den Zwitser Braun. instructie gekregen twee maal zoo veel Roode Kruis-vlaggen te vertoonen als tot dusverre. Bovendien moet boven iedere am bulance een luchtvaartteeken uitgespannen worden, dat op een oppervlakte van 10 vier kante meter het Roode Kruis vertoont. Het Zweedsche Roode Kruis, dat door het bombardement van de Italianen zijn ambu lance verloren heeft, heeft een telegram ontvangen van prins Karei van Zweden. Dit telegram bevat de instructie na ont vangst van een nieuwe uitrusting onmid dellijk weer naar het front te vertrekken. De Belgische officieren De Belgische officieren hebben sedert vele maanden geen soldij meer gehad en hebben derhalve het Abessynsche leger verlaten, zoo meldt Stefani uit DjiboetL Zij worden dezer dagen te Djiboeti verwacht, om naar Beleië terug te keeren. Deze geste van de Belgische officieren heeft groote indruk gemaakt in politieke kringen. Men besluit hieruit, dat de bin- nenlandsche toestand van Abessinië niet beter is dan de militaire en dat de Belgi sche officieren vreezen voor de kwade ge volgen hiervan en nu het uitblijven van soldij als voorwendsel hebben genomen om zich tijdig in veiligheid te stellen. Dit vermoeden is zeer gegrond, aangezien deze zelfde officieren bijzonderheden heb ben verstrekt over de opstanden, welke zich iederen dag uitbreiden in Abessinië Intusschen zal de lezer goed doen, dit bericht met zeer veel reserve te bekijken; de bron waaruit het ons bereikt lijkt niet zeer betrouwbaar. Gifgasgebruik op groote schaal? (Van een specialen correspondent)' Rome, Woensdagavond Het officieele communique omtrent de Italiaansche verliezen aan het Zuidelijk front heeft te Rome tot velerlei veronder stellingen aanleiding gegeven. Het verhaal doet de ronde, dat de beruchte slag bij Makallé zonder eenigen tegenstand werd gewonnen, daar de Italiaansche vliegtui gen de Abessijnen reeds te voren door middel van gasbommen buiten gevecht hadden gesteld. Dat zou de reden zijn. waarom generaal Graziani geen tegenstand ontmoette en waarom er tevens geen verliezen zijn ge leden. Deze lezing van het Italiaansche com munique wordt van overheidszijde niet onderdrukt of tegengesproken. In officiee le kringen heeft men evenwel tot nu toe fiet gebruik van gas niet willen toegeven. (Copyright Newa ChronicleA.N.P.Ï DE DUITSCHE „GESTAPO" Bedoeling en taak der geheime Duitsche Staatspolitie Zij treft tegen staatsvijanden" de noodige „preventieve maatregelen" In de „Völkisóher Beobac.hter" treffen wij een artikel aan, waarin uiteengezet w wat de bedoeling en de taak is van de zgn. „Gestapo", de Geheime Slaatspolilie, over welker bedrijvigheid men bij tijd en wijle het een en ander uit de buitenlandsche be richtgeving kan vernemen. De regeeringen van het democratisch-par- lementaire systeem, zoo lezen wij o.a. deze beschouwing, staan aan de haar vijan dige partijen, fracties en strijdhonden toe, openlijk actie te voeren, doch de nationaal- socialistische staat moet opsporen, bewaken en onschadelijk maken allen, die dezen staat ondergronds bestrijden in illegale organisaties, in verkaple vereenigingen, in coöperaties van welmeenende volksgenooten, ja zelfs in de eigen organisaties van partij en staat En dit alles moet geschieden, al vorens deze elementen ertoe gekomen zijn, een actie, die tegen het staatsbelang is, in derdaad tot stand te brengen. Deze taak, met alle middelen strijd te voeren tegen ge heime staatsvijanden, zal geen enkelen Föhrer-slaat ooit bespaard blijven, omdat de staatsvijandige elementen door hun buiten landsche centrales er altijd op uit zijn, menschen in den staat voor hun plannen to gebruiken, en in den ondergrondschen strijd tegen den staat in te schakelen. Uit dien hoofde is een strijdinstrument tegen deze staatsvijanden voor iedere Füh- rerstaat een organisatorische noodzakelijk heid, die men niet zonder zeer zware geva ren te loopen kan verwaarloozen. De geheime staatspolitie treft op grond van haar waarnemingen tegen de staats vijanden de noodzakelijke politioneele pre ventieve maatregelen. De beste daarvan is ongetwijfeld de vrijheidsberooving, de zoo genaamde „Schutzhaft", welke in werking wordt gesteld zoodra de vrees bestaat, dat de vrije werkzaamheid van een bepaald in dividu op ©enigerlei wijze de staatsveiligheid zou schaden. De Schutzhaft is zoo geregeld dat voldoende garanties tegen misbruik daarvan aanwezig kunnen worden geacht. Verdere politioneele preventieve maatrege len tegen staatsvijandige tendenzen bestaan in het ontbinden van verbonden, in het ver bod van vergaderen, in het verbod van be paalde geschriften, enz. Voor het toepassen van politioneele voor zorgsmaatregelen is de geheime staatspolitie, volgens dit artikel, dan ook een noodzake lijk en zeer nuttig instrument in de han den der staatsleiding, door hetwelk de wil van deze leiding overal kan worden doorge zet, waar andere takken van het staats apparaat zich niet kunnen doen gelden. De beschouwing eindigt met deze ontboe zeming: De geheime staatspolitie weet dat zij door haar arbeid, in welken zij direct of indirect tallooze menschen leed moet aan doen, liefde noch dank wint Evenmin streeft zij naar erkenning van haar ver dienste of openlijke eere. GEESTELIJKEN VOOR DE RECHTBANK Critiek op de nat.sociaIistische pers is critiek op den Staat (Van onzen Duitschen correspondent). In de afgeloopen week stonden twee ka tholieke geestelijken terecht onder beschul diging, actie gevoerd te hebhen tegen den Staat, wat door het zoogenaamde „Heim- tücke-Gesetz" ten strengste verboden is. De eerste bekaagde, een pastoor uit Bochum, had 19 Januari 1935 dus ruim een jaar geleden de uitdrukking gebe zigd: „Wie heeft er meer te zeggen, de Staat of de Kerk?" De kwestie is,' dat een meisje hem in den biechtstoel gevraagd had, was zij moest doen, nu de Hitier-Jeugd, waarvan zij deel uitmaakte, haar het lid maatschap van de „Marienschar" had ver boden? (De Marienschar is een vereeniging, welke zich ten doel stelt, schoolplichtige meisjes van 814 jaar godsdienstonderwijs te verstrekken). De pastoor had geantwoord, dat zij lid van de Marienschar moest blijven. De be zwaren, welke het meisje hiertegen in bracht, trachtte hij te weerleggen met de aangehaalde gewraakte woorden. Toen de plaatselijke leiding der Hit- lerjeugd het meisje, dat den raad van den pastoor had opgevolgd, vroeg, haar houding te verklaren, vertelde zij, wat de pastoor haar had gezegd, waarop onmiddellijk een aanklacht werd inge diend. De rechtbank van Dortmund veroor deelde thans den geestelijke tot 1500 M. boete. Dit „milde vonnis" werd gemoti veerd met de groote verdienste welke beklaagde tijdens den wereldoorlog heeft verworven. De eisch bedroeg niet min der dan 10 weken gevangenisstraf! Voor de rechtbank te Rottwell had zich veneens een katholiek pastoor te verant woorden, wegens actie tegen den Staat. In 1934 had deze beklaagde een preek gehou den tegen de nationaal-socialistische pers, welke hij voor de katholieken schadelijke en dus verboden lectuur noemde. In Jan. 1935 preekte hij tegen Rosenbergs „Mythos des 20. Jahrhunderts", welk boek op den index geplaatst is en dus niet in de handen van katholieken thuis behoort De rechtbank achtte de schuld van den geestelijke, die eerlijk toegaf, alles, wat hem ten laste was gelegd, gezegd te hebben, bewezen. De pastoor werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en hiermee werd de oorspronkelijk gestelde eisch in volle zwaarte gehandhaafd. Deze uitspraak valt des te meer op. daar in deD laatsten tijd het nationaal-socialisme zich op alle mogelijke manieren tracht ie ontdoen van den geestelijken last, welke Rosenbergs „Mythos" ervoor beteekent. De hoogste persoonlijkheden uit hetDerde Rijk houden niet op te beweren, dat dit boek een particulier stuk werk is van Ro senberg, waarvoor men niet de minste ver antwoordelijkheid wenscht te aanvaarden. Dat bovendien kritiek op de nationaal- sócialistische pers gelijkgesteld kan worden met actie tegen den Staat, is een juridisch novum, dat nog tot zeer zonderlinge conse quenties zou kunnen leiden. Een nieuw Duitsch referendum? Koloniale politiek de inzet De „Neuc Zuercher Zeitung" verneemt uit Bei lijn, dat politieke kringen aldaar een nieuwe volksstemming voorzien in Maart van dit jaar. De stemmingsformule zou aldus luiden: „Keurt gij Duitsche man. of Duitsche vrouw, de politiek van den Fuehrer goed, welke er op gericht is, ons weer koloniën te verschaffen?" Deze volksstemming zal het karakter hebben van een groote nationale demon stratie; Joden zouden uitgesloten zijn van stemming. Duitschland en de Rijnlandzone Geen hermllltariseering? In zekere kringen te Londen wordt bij zondere beteekenis gehecht aan besprekin gen, welke Eden gevoerd heeft met de mi nisters van buitenlandsche zaken van Frankrijk en Duitschland, die, naar men verneemt, liepen over den Europeeschen toestand in het algemeen en die een harte lijk karakter droegen. Men gelooft te Londen niet, dat de Duit- schers een maatregel als de hermilitarisee- ring van het Rijnland overwegen. De in het Verdrag van Versailles bepaal de demilitariseering van de Rijnlandzóne, aldus merkt men op, werd vrijwillig door de Duitschers aanvaard en er bestaan, naar men gelooft, gewichtige redenen om te ge- looven, dat de Duitschers maar al te veel waarde hechten aan het verdrag van Lo carno, om in het Rijnland een dergelijke poging te durven ondernemen. Er bestaat verder geen enkele reden, zoo meent men te Londen, om te gelooven, dat de Duitsche regeering op een of andere wijze aan de problemen, waartegenover Europa zich op het oogenblik gesteld ziet, nog een nieuw zou willen toevoegen. Duitschland heeft spoorwegschuld in Polen Haar het weigert die te betalen De Poolsche minister van ver keerswezen heeft gister bekend ge maakt, dat hij voornemens is, de Duitsche weigering, om de aan de Poolsche spoorwegen verschuldigde som van zestig millioen zloty te vol doen, met represaille-maatregelen zal beantwoorden. Deze maatregelen zullen voorna melijk bestaan in een tastbare ver mindering van de tusschen Duitsch land en Oost-Pruisen door den Pool- schen corridor loopendè treinen, waar door Duitschland aan de Poolsche spoorwegen bepaalde betalingen moet doen. Men kan thans als zeker aannemen, dat deze op 7 Februari van kracht wordende maatregelen het spoorwegverkeer van en naar Oost-Pruisen sterk zullen belemme- Deze heele kwestie is plotseling aan het licht gekomen, doordat alle Poolsche' och tendbladen gistermorgen Duitschland hef tig aanvielen wegens het niet voldoen van bovengenoemde schuld, die door de bladen niet op zestig, doch zelfs op negentig mil lioen zloty werd geschat In een later door het departement van verkeerswezen afgegeven verklaring werd dit bedrag echter gecorrigeerd, met het doel de scherpe persaanvallen een weinig te mitigeeren. Niettemin moest het ministerie den door de bladen geschetsten stand van zaken toe geven. In de verklaring werd voorts me degedeeld, dat alle aanmaningen aan het adres van Berlijn tot betaling van het ver schuldigde bedrag tot dusver zonder resul taat zijn gebleven en dat de Duitsche schuld maandelijks nog met zeven mil lioen zloty vermeerdert. Polen is daarom vast besloten, het aan tal personen- en goederentreinen te ver minderen, temeer daar zij hiertoe gerech tigd is op grond van artikel 15 van de con ventie van Parijs inzake de regeling van het Duitsche verkeer over Poolsch gebied. Momenteel worden door het Poolsche ministerie van verkeerswezen in Duitsch land nog steeds diplomatieke onderhande lingen gevoerd inzake deze aangelegen heid, doch men heeft dienaangaande nog geen enkele mededeeling verstrekt. De Slowaken tegen Sovjet-Rusland Hun protest te Genève De vice-president van den „Slowaaksdhen nationalen raad", Viktor Dvorchak, heeft den Volkenbond een memorandum over handigd, inzake de Slowaaksche kwestie, in verband met het oprukken van de sovjets in Midden-Europa. Het memorandum wijst erop, dat Slowa kije, tengevolge van het Sovjet-Russisch- Tsjechisch militair verbond van 16 Mei 1935 het steunpunt is geworden van de militaire luchtvaart van Sovjet-Rusland in het hart an Europa, waarmede de hartewensch van de sovjet luchtvaart-deskundigen is ver vuld, die" de 1000 K.M. van Minsk naar Ber lijn te lang achten, in geval van nood. Thans hebben de Sovjets hun luchtmacht op Slowaakschen bodem vanwaar Berlijn, Warschau, Weenen en Boedapest gemakke lijk te bereiken zijn. Het Slowaaksche volk is evenwel wars van de bolsjewistische idee en ook heeft het geen Tsjecho-Slowaaksch nationaal gevoel. Tegen zijn wil is het in dezen bufferstaat ingelijfd onder de valsche leuze, dat de Slowaken Tsjechen zijn. De leider van de grootste Slowaaksche partij, Hinka, heeft zijn meening hier omtrent reeds aan Benos kenbaar ge maakt. Thans gaat het niet alleen om Slowakije, doch om geheel Europa. Het bolsjewistische gevaar staat niet meer voor de poorten van Europa, doch staat er midden in, België en de Duitsche bewapening Er heerscht eenlgo onrust „Gazette de Charleroi" deelt mede, dat de regeering besloten lieoft, de verdediging van de Maas-overgangen tusschen Luik en de Fransche grens tegen plotselinge inval len te organiseeren. Er zal een verdedigingsstelsel worden ingevoerd, dat in staat zou zijn weerstand te bieden aan bommen van zwaar kaliber. Hier wordt nog aan toegevoegd, dat do werkzaamheden bespoedigd zullen worden, zoodat zij tegen het einde van dit jaar be ëindigd zullen zijn. Elders wordt gemeld, dat de Kamercom missie voor nationale verdediging zich be zorgd maakt over de Duitsche herbewa pening. Verscheidene afgevaardigden hebben er hun twijfel over geuit, of de verdedigings werken wel weerstand kunnen bieden aan de nieuwe vernielingswerktuigen, die de Duitschers volgens sommige geruchten zouden hebben uitgevonden. Tenslotte heeft de afgevaardigde Marck verklaard, dat een 80 K.M. lange strook langs de Nederlandsche grens van alle ver dedigingsmiddelen ontbloot was. In het al gemeen gesproken zouden de effectieven in de grensgebieden onvoldoende zijn. Een wereldreis van Koning Edward? Volgens een der Engelsche bladen zou Koning Edward VIII volgend jaar, direct na zijn kroning, een rondreis maken door het geheele Britsche Rijk, welke tien maan den zal duren. Tijdens de afwezigheid van den Koning zouden de staatszaken worden waargenomen door een Staatsraad bestaande uit Koningin Mary en de drie Koninklijke hertogen. Een formeele beslissing is nog niet geno men, doch het blad wijst erop, dat deze reis niet alleen wenschelijk, doch ook onvermij delijk wordt geacht, daar bij het statuut van Westminster de Dominions op voet van gelijkheid worden gesteld met het Vereenigd Koninkrijk, zoodat de Koning tegenwoordig dient te zijn bij de plechtigheden ter gele genheid van zijn troonsbestijging in elk der staten, die deel uitmaken van het Britsche Rijk. Op deze reis zou Edward VIII worden ge kroond tot Keizer van de Indische Bonds staat, ter gelegenheid waarvan te Delhi in, den herfst van het volgende jaar een „dur bar" zal worden gehouden. Betoogingen tegen oud-minister Frot De vroegere Fransche minister van bin- nenlandsche zaken, Frot, die in verband met do Parijsche gebeurtenissen van 6 Fe bruari veel genoemd is, is weer het voor werp geweest van vijandige demonstraties in het Paleis van Justitie te Parijs, waar heen hij zich als advocaat had begeven. Een rechts staand advocaat trad op hem toe en zeide hem het Paleis van Justitie onmiddellijk tc verlaten. De daarop ont staande woordenwisseling trok groote be langstelling. Ambtenaren van politie ver hinderden echter, dat het tot handtastelijk heden kwam. Frot trok zich, beschermd door eenigc bevrienden advocaten terug in een hoek van een zaal en begaf zich vervolgens naar het bureau van politie van het Paleis van Justitie. De betoogers hieven de Marseillaise aan en gingen zonder verdere incidenten uiteen. Door een zijuitgang verliet Frot later het gebouw. De Egyptische studenten-onlusten De studenten-demonstraties in Cairo heb ben gisteren een ernstig karakter aange nomen. De betoogingen begonnen, zooals gewoon lijk. met een optocht door de straten der stad. Na afloop hiervan echter vielen de-demon stranten politie en voorbijgangers aan. Een koerier van de in Cairo gestationneerd-e strijdkrachten werd met steenen bekogeld. De man werd evenwel niet gewond. Later trachtten de studenten het theolo gisch college in brand te steken, doch de politie stelde alles in het werk, om deze poging te doen mislukken. Eerst gebruikte de politie inktpompen tegen de demonstran ten, doch na eenigen tijd waren deze in strumenten niet meer voldoende. Tenslotte was de politie genoodzaakt, van de wapenen gebruik te maken. Honderd studenten werden daarbij gewond, van wie velen zoo ernstig, dat ze naar een zieken huis moesten worden vervoerd. Twintig agenten werden eveneens gewond. Ook uit de provincie worden onlusten gemeld. In Damanhoor hielden de studen ten het spoorwegverkeer op, door een aan tal hvarsliggera onder de rails te verwij deren. Tengevolge van de voortdurende onlusten heeft men besloten, alle universiteiten en het meerendeel der andere hoogere onder- wijs-inrichtingen, tot nader order te sluiten. "Moeder, er blijfl niets meer op de bordjes over, sinds U Maggi3 Aroma gebrulkf." "Ja kind, onthoud deze wijsheid van Je Moeder: er gaat niets boven Maggi3 Aroma. De gerechten smaken er beter door en zelfs minder smakelijk uitgevallen spij ten krijgen door toevoeging van enkele druppels hun volle, krach tige smaak terug," Bedenk dit goedhet succes van de kookkunst Is verzekerd bij gebruik van MAGGI' Aroma - Natuur en Genade Ben referaat van Dr. F. W. Grosheida Thans verscheen by J. H. Kok N.V. te Kan> pen het referaat, dat Dr. F. W. Grosheide or* langs op de A. R. Partyconferentie te Den Haag hield over „Natuur en genade in het bij zonder bezien in hun beteekenis voor het staatkundig leven"'. Wie toen de rede hoorde en nu de brochure leest, geniet dubbeL Wat de Lindbergh-affaire reeds gekost heeft! De Amerikaan spitst zich op da dollars.. Het is een vaste Amerikaansche ge woonte. zoo schrijft de New-Yorksche Cor respondent van het „VadL", om van elke gebeurlijkheid een geldelijke berekening op te maken, onverschillig of het een zware mist is, die over de stad gehangen heeft dan wel of het een zonnige dag op Coney Island is geweest hoeveel schade en hoeveel voordeel. Dezer dagen hebben de Amerikaansche kranten zich er in verdiept, hoeveel de Lindbergh-affaire reeds aan de samen leving heeft gekost Nauwkeurige bereke ningen komen tot 'n bedrag van 8 1.235.003! De Staat New Jersey heeft nauwkeurig boek gehouden in tegenstelling met de New-Yorksche politie en de federale politie die bij benadering kunnen schatten. De politie van New Jersey gaf S 120.000 uit, de New-Yorksche ongeveer §200.000 en de federale 8 800.000. Het proces in Fleming- ton kwam op 115.000 te staan en de te rechtstelling zal nog 230 dollar vorderen. Hoe zijn zulke bedragen mogelijk, zal de leek vragen. Circulaires met portret en signalement van de baby, die dadelijk na de ontvoering op groote schaal verbreid werden, kostten al vijf duizend dollar. Wat de gerechtszaak zelf betreft, sommige ge tuigen zonden rekeningen in om van te duizelen. De heeren Osborn, vader en zoon, als deskundigen in handschriften door het Openbaar Ministerie aangezocht, verlang den respectievelijk 812.000 en 8 9.665 voor hun bemoeiingen om te bewijzen, dat Hauptrnann de brieven schreef. Zeven des kundigen tezamen verlangden 46.611.15 voor hun tijd en moeite. Een Duitsche dokter als getuige opgeroe pen, werd nimmer verzocht maar één enkel woord te zeggen, maar stuurde later een rekening van 41.30. Hannah en Pincus Fish die uit Duitschland overkwamen om den naam van hun gestorven broer Isidor te verdedigen, verlangden 81.500, waaronder twee posten van 68.50 en 54.20 voor twee speciale koshere maaltijden. De twaalf jury leclen, die drie en veertig dagen dienst de den, ontvingen 8 3096 en het hotel waar zij afgezonderd gewoond hadden in dien tijd moest 4130 hebben. Oom Sam zelf heeft een enorm bedrag uitgegeven voor het opsporen van de baby- en de bankbiljetten van Lindbergh. De kustwacht bijvoorbeeld heeft langen ti.id extra het oog gehouden op hen die het land verlieten en hetzelfde geschiedde door de immigratie- en douanebeambten. De Marine heeft vliegtuigen in bruikleen af gestaan, de posterijen stelden inspecteurs beschikbaar om de duizenden brieven na te gaan, waarmee de Lindberghs over stroomd werden. Daarbij kwamen reis- en verblijfkosten, telefoons, telegrammen wat niet aL GOERING LEGT SCHOOLBEZOEK AP De Duitsche Rijksminister Goering heeft onlangs een bezoek gebracht aan een aan tal scholen te Berlijn. In het Lessing-gymnasium woonde de minister, gekleed in militaire uniform, de Duitsche en Engelsche les bij, waarbij hij de leerlingen ook vragen stelde. In een andere school verscheen hij in een der klassen, zonder dat het hoofd er van in kennis was gesteld, hoorde den onderwijzer aan, keek de schriften na en stelde ook hier vragen. Elders sprak hij met de leerlingen over de vaderlandsche geschiedenis en over de luchtvaart, Waardeering Enkele dagen geleden schreef een lezer ons, dat hij met de rubriek „Waar werk te vinden is" zeer ingenomen is. Dit schrijven hebben we ter kennis van onze lezers ge bracht. Van geheel andere zijde ontvingen we thans een soortgelijke brief, waarvan de in houd als volgt luidt: „Met groote belangstelling volg ik van dag tot dag de berichten in uw blad onder de rubriek „Waar werk te vinden la". Ik ben er vast van overtuigd dat met mij vele abonné's uw arbeid in deze richting zul Len waardeeren. Miju beroep is metaal draaier. Thans ben ik werkloos. Ik hoop echter in de machine industrie weer werk te kunnen vinden. De plaats waar ik woon is geen industrie centrum. dus nu hoop ik dat de rubriek „Waar werk te vinden is" mij van dienst zal zijn. Andere abonné's zullen meer aan dacht schenken aan de berichten omtrent woningbouw, beton- en grondwerken, wegen aanleg etc. Het ligt er maar aan waar zij hun bestaan in moeten vinden. En nu is dit zoo prettig, dat de rubriek biedt „elck v»t wils". Ik gevoelde behoefte u voor uw ijver en moeite dank te brengen en hoop dat u om ook in de toekomst zooveel mogelijk nieuw* zult voorzetten!" Tot zoover onze briefsdhrijver. Commentaar is, dunkt ons, overbodig. Er blijkt uit dat de rubriek in de kringen van onze werklooze lezers bijzonder gewaar deerd wordt. We hopen, dat velen er de „tip" in zullen vinden, waardoor zij weer aan den slag ge raken. Ook al ontveinzen we ons niet dat hef vaak heel moeilijk zal zijn. Moge de band tusschen de lezers en ons blad ook door de rubriek „Waar werk t* abonné zoo goed mogelijk te voldoen. WERK VOOR DE SCHEEPSBOUW Op een der hellingen der N.V. L. Smit eü Zoons Scheeps- en Werktuig bouw te Kinderdijk is de kiel gelegd voor een dubbelschroef motorvracht- en passagierssohip, te bouwen voor rekening der N.V. Ned. Stoomibootreederij te Rot terdam. Binnenkort zal bij C. v. d. G less en en Zn's Scheepswerven te Krimpen a. d. IJ ss el, voor rekening van de N.V. Holl. Stoomboot-Mij, een motorvrachtschip worden besteld, van gelijke constructie als „Amstelslroom", welk schip dezer dagen i proefvaart heeft gemaakt en bestemd is voor de kleine kustvaart. DE ABDIJTOREN TE MIDDELBURG Nu op de Rijksbegrootingen voor 1936 en 1937 f 8325 zal worden uitgetrokken en de provincie f 3350 zal fourneeren voor de res tauratie van den Abdijtoren de Lange Jan, deelcn B. en W. van Middelburg den raad mee, dat de kosten van die restauratie f 37.000 zullen bedragen. Zij achten het ge- wenscht het geheele uur- en speelwerk auto matisch te maken, wat f 1600 zal kosten, en de klepeldraden van het carillon te vernieu en, waarvoor f 2000 noodig zal zijn. De voorzieningen tegen brandgevaar zul len f 5000 kosten. De gemeenteraad zal be slissen of het werk uitgevoerd zal worden KANALEN IN DRENTE De Rijkswaterstaat heeft gisteren aanbe steed het onderhoud van de Drentsche Hoofdvaart en de Beilervaart, den weg langs het Veenhuizerkanaal en het Meppe- lerdiep in Drente, een en ander met de daar toe behoorenda werken, gedurende het jaar in 2 perceelen en in massa. Laagste inschrijver, in massa, H. J. Kruisingat© Haren, yoor t 39.5i5. WERKEN TE BUSSUM Kosten I 53.000 Te Bussum zijn plannen ontworpen voor het graven van een vijver aan den Frederik vau Eedenweg; het uitvoeren van grond werken tusschen de Nagtglassloot en d« Bussumervaart voor den bouw vau gemeen telijke opslagloodsen; het verbreeden van deze wateren; het dunnen van bosch in de Eng en het ruimen van dood hout in de ge meentebosschen. Een en ander zal totaal f 53.000 kosten, waarvan t 36.000 zal worden verleend. Het plan zal in werkverschaffing i worden uitgevoerd. Honderd man zullen ongeveer 1700 wer- weken bezig kunnen zijn. GUNNINGEN Het onderhoud van den rijksweg van de Overijsselsche grens tot Leeuwardey is door den Rijkswaterstaat gegund aan de firma gebrs. Hellendoorn te Zwolle voor f 24.537, A.V.TJ. 1935 Bij A W. Sijthoffs Uitgevers Mij. te Leii f den versoheen een boekje, bevattende de ab gemeene voorschriften van administratieven aard voor levering, uitvoering en onderhoud I van technische installatie A.V.T.I. 1935. Binnen een kort tijdsbestek ontving de Orde van Ned. Raadgevende Ingenieurs vau een aantal vereenigingen van fabrikanten nieuwe leveringsvoorwaarden voor de be- trokken branches, met verzoek de invoering te helpen bevorderen. Dit was voor deze ver eeniging aanleiding de medewerking te zoe- keu van anderen om te trachten tot voor schriften van algemeene strekking te ko men. Aan de tot stand koming van de A.V.T.I. 1935 hebben de volgende vereenigin gen medegewerkt: Bond van hoofden vaa gemeentewerken; Mij. tot bevordering der bouwkunst (Bond van Ned. Architecten B.N.A.); Electrobond: Ned. Ver. voor Cen trale Verwarmingsindustrie; Ned. Ver. voor Liftnijverheid; Orde van Ned. Raadgevende Ingenieurs; Verbond van Electrotechnische Handel en Industrie (V.E.H.I.); Ver. van Dt- recteuren van Gemeentewerken; Ver. vaa Metaalindustrieelen. De A.V.T.I. 1935 sluiten zich aan bij de be kende Algemeene Administratieve Voor- schriften (A.A.V.) voor civiele- en bouwkun dige werken. VERLEGGEN VAN WEG NO <8 Op Dinsdag 25 Februari zal door den Rijkswaterstaat te Arnhem worden aanbe steed het verleggen va.i weg no 48 van het Rijkswegenplan 1932 (Zutfen—Dieren—Arn. hem) in de Hoven te Zutfen met bijko mende werken. VILLABOUW TE EINDHOVEN Op de te Einhoven gehouden aanbesteding voor het bouwen van twee dubbele villa's met garage aan de Vondellaan, was laag ste inschrijfster de firma Wagemans en Smit te Eindhoven voor f 26.925. WEGEN IN GRONINGEN De Rijkswaterstaat in de directie Gro ningen, Friesland en Drente heeft aanbe steed de verbreediug van de aardebaan van een gedeelte van weg no. 42 van het Rijks- wegenplan, het aanbrengen van verhardin gen voor een rijwielpad en voor een voet pad en het uitvoeren van bijkomende wer ken, onder de gemeenten Noorddijk en Hoogezand. Laagste inschrijfster N.V. Ned. Basalt-Mij. te Zaandam voor f 137.380- WEGEN IN NOORD-BRABANT Door den Rijkswaterstaat is aanbesteed het maken van een aardebaan met daarin gelegen duikers en bijkomende werken, ten behoeve van een verlegging van den Rijks weg no. 64 Den BoschVughtEindhoven, tusschen K.M. 10.769.80 en 12.6.91 van den bestaanden weg, in de gemeente Boxtel. Laagste inschrijver O. J. Bosker te Wie- ringen voor f 64.840. WONINGBOUW TE UTRECHT De Maatschappij „Nutricia" te Zoeter- meer zal op den hoek van Maliebaan en Nachtegaalstraat te Utrecht een 5-tal win kels en 7 bovenwoningen doen houwen. Ingekomen waren 46 inschrijvingen. Hoog ste inschrijver was de N.V. „Condor", te Amsterdam, voor f 88.900; laagste insclirij- 165.100 VaD Doorn ,e Den Ha°S voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2