HÉOÈ Brandwonden HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. WOENSDAG 29 JANUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 NEDERLAND EN DE CANCTIES Ongerustheid over de recente ontwikkeling van den toestand Voorloopig verslag der Eerste Kamer over Buitenl. Zaken Verschenen is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Buiteniandsche Zaken voor 1936. Verschei dene leden toonden zich ongerust over de buitenlnndsche politiek van Minister do Graeff, welke zicli meer en meer oriënteert op de groote mogendheden, waardoor onze neutraliteit in gevaar komt. Men achtte het van het grootste belang dat onze buiten iandsche politiek haar zelfstandigheidska rakter handhaaft en zich zoo weinig moge lijk mengt in de politiek der groote mo gendheden, te meer daar zeer sterke buiten landsche invloeden in Nederland werKen. Verscheidene leden brachten den Minis ter en de Nederlandsche delegatie in Genéve hulde voor hun kloek optreden in verband met het tusschcn Ethiopië en Italië gerezen conflict. Deze leden waren van oordeel, dat dc kleine mogendheden terecht bij dgl. ge legenheden krachtig opkomen voor het behoud van den vrede en tegen dongenc, die den oorlog uitlokt, alsook zich bereid toonen tot het verleenen van volle mede werking bij het toepassen van sancties ton opzichte van den staat, die als aanvaller moet worden beschouwd. Zij betreurden evenwel, dat niet eerder was ingegrepen en vooral, dat de uitvoer naar Italië van vele, voor oorlogsdoeleinden onmisbare goederen en grondstoffen buiten de werkings sfeer dier sancties wordt gehouden. Deze leden spraken de hoop uit, dat Ne derland niet zal meewerken aan een oplos sing van het gesohil, welke niet de volle dige instemming van de Ethiopische regee ring heeft, zich zal verzetten tegen elke jioging van dwang op de aangevallen par tij en zich in het algemeen zal aansluiten bij alle nog te nemen maatregelen tegen dc aanvallend®. Eenige leden, overigens met de Regeerlng van meening, dat Nederlaod zich niet aan de sanctiepolitiek kan en mag onttrekken gaven niettemin hun ongerustheid te ken nen over de recente ontwikkeling van den internationalen toestand. Eerder toch, dau zij vermoed hadden, is, zoo verklaarden zij, hun vrees bewaarheid geworden, nu nl. eenige groote mogendheden, beducht, dat het doorzetten dier sancties militair ver weer in Italië zou verwekken, den Volken bond hebben geplaatst, voor het alternatief of aan Ethiopië een met het pact strijdi- gen vrede op te dringen, of zich tevreden te stellen met oen sanctie-politiek, welke luttel effect zal sorteeren. Uiteraard za! geen Nederlandsche regeering voor mede plichtigheid aan het eerste thans of moge lijkerwijs bij een volgende gelegenheid t» binden zijn. - Het tweede evenwel adhtten deze leden nauwelijks minder bedenkelijk. Zij neigden tot de meening. dat, indien Nederland voor een dergelijke keuze zou worden gesteld, het genoopt zou kunnen worden, juist uit eerbied voor het ideaal van den Volkenbond zich uit de sanctie-politiek terug te trek ken. Gaarne zouden zij V Ministers oordeel hieromtrent, voor zoover dat in dit stadium kan worden gegeven, vernemen. - Weer autobussen in' beslag genomen Dp dg Alslnltdilk Op de Afsluitdijk zijn deze week weer autobussen in beslag genomen, welkereden voor de Friesch-Hollandsche Reisvereeni ging „Samenwerking" en de Noord-Neder- landsche Reisvereeniging. De voorzitter en de rechtskundig-adviseur Van laatstgenoemde vereeniging hebben bij de autoriteiten in Den Haag hun beklag hierover ingediend en verzocht deze inbe slagnemingen te staken, nu de Hooge Raad in een dergelijke zaak de Reisvereeniging Samenwerking" in het gelijk gesteldilieeft. Bij informatie ter bevoegdcr plaatse ver nemen wij echter, dat met het bedoelde ar rest van den Hoogen Raad de kwestie nog niet principieel is uitgemaakt, omdat het daarbij slechts om de constructie van de tenlastelegging is gegaan. Een nieuw proces-verbaal is tegen de Rcisvereen „Samenwerking" opgemaakt De Snbeslagnèmingen van autobussen, welke op de Afsluitdijk zijn geschied, werden gedaan op last van den ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Leeuwarden, mr Zaaijer, Tegen diens beslissing is beroep mogelijk door een kort geding bij den pre sident van de rechtbank in het betreffende arrondissement. Pu rol er op Purogeneest KOOPT NEDERL. WAAR! Vijf groote tentoonstellingen in diverse plaatsen van ons land Een aardige brochure De Ver. Ned. Fabrikaat zal dit jaar een groote actie voeren onder het, motto: „Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar." We hebben er al eerder iets van verteld. O.m. zullen te Amsterdam, Nijmegen, Rot terdam, Groningen en Den Haag groote tentoonstellingen worden gehouden, welke een belangrijke gebeurtenis beloven te wor den in de geschiedenis der Nederlandsche nijverheid in crisisjaren. Wij ontvingen thans een aardige brochure waarin nadere bijzonderheden worden ge geven over deze exposities. Niet alleen een demonstratie van do onverwoestbare kracht der Nederland sche industrie zullen de tentoonstellin gen zijn, maar tevens een beroep op het geweten van den Nederlander, dat niet krachtig genoeg wakker geschud kan worden om terwille van 't saam- hoorigheidsgevoel Nederlandsch fa brikaat en uitsluitend Nederlandsch fabrikaat te gebruiken. Het doel van de tentoonstellingen „Ned. Fabrikaat 1936" reikt veel verder dan dat van andere tentoonstellingen. De deelne mers worden uitgenoodigd, in hun stand niet alleen het product van hun industrie to vertoonen, maar daarin ook iets te brengen van de wording daarvan. Het ontstaan van een artikel is voor het groote publiek im mers zeer belangwekkend. Daarnaast zal door middel van sprekende statistieken en grafieken worden aangetoond, hoeveel Ne derlandsche werklieden in een bepaald be drijf werkzaam zijn, hoe veel werkloozen aan den arbeid gezet zouden kunnen wor den, wanneer iedere Nederlander zijn plicht besefte, uitsluitend Nederlandsche produc ten te koopen. Het bestuur zelve zal in deze richting krachtig werkzaam zijn door aan de ten toonstelling lezingen en filmvoorstellingen te verbinden, waartoe het publiek kosteloos toegang zal krijgen. Een dringend beroep wordt gedaan op ons volk om de expositie te doen slagen. En ons gansche bedrijfsleven wordt uitge noodigd aan de tentoonstellingen deel te nemen. De expositie te Amsterdam zal ondor gebracht worden in de ApollohaL Zij wordt geopend op Donderdag 30 April en duurt tot 9 Mei. Te N ij m e g e n wordt de tentoonstelling gehouden van t/m. 11 Juli in Gebouw de Vereeniging; te Rotterdam van 6 t/m 15 Augustus in de Nenijtohal; te Gronin gen in Gebouw de Harmonie van 17 tot 26 September en te 's-Gravenhage van 22 tot 31 October in de zalen van den Dieren tuin. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de Ver. Ned. Fabrikaat, Badhuisweg 145, den Haag. Op aanvrage .krijgt men de brochure toe gezonden. Vooral voor deelnemers is het boekje van belang. het ultimatum wordt ingetrokken onafhan kelijk van het toetreden tot het Pensioen fonds. Beide partijen hebben den Rijksbemidde laar toegezegd dit voorstel ernstig te over wegen en hem daarover op 28 Januari nader bericht te zonden. Van bovengenoemde bond is dezer dagen te Oude water een correspondentschap opgericht. UIT HET SOCIALE LEVEN Conflict in de sigarenindustrie te Kampen De staking bij de N.V. Sigarenfabriek Indiana te Kampen, die op Maandag 27 Januari zou ingaan, is op verzoek van den Rijksbemiddelaar in het 3e district acht dagen uitgesteld, opdat hij gelegenheid zou hebben daarover inlichtingen in te winnen Die inlichtingen zijn hem op bovenstaan- den datum ten stadhuize te Kampen door beide partijen mondeling verstrekt. De eischen der arbeiders waren: verleenen der in 1935 niet verleende vacantie, betaling van het contractloon ook aan het zg. vaste per soneel en toetreding tot het Noordelijk Pen sioenfonds in de Sigarenindustrie. De Rijksbemiddelaar, partijen gehoord, heeft hen het volgende voorstel gedaan: ton aanzien van het zg. vaste personeel wordt de eisch der arbeiders Ingewilligd; de va cantie over 1935 wordt niet verleend, maar het oorrespondrerende loon wel betaald voor een door de firma vast te stellen datum; UIT OOST-INDIE DE SUIKERREGELINGEN 1936 Aangenomen door den Volksraad BATAVIA, 28 Jan. (Aneta). De Regeering antwoordde in tweeden termijn op de be sprekingen in den Volksraad ten aanzien van het ontwerp-suikerregeling 1936. Daarna behandelde de Volksraad verschil lende amendementen. Het amendement- Th a m r i n om alleenstaande fabrieken te verplichten tot productie over te gaan, in dien het streek-belang zulks vordert, werd met groote meerderheid verworpen. Ook het amendement tot uitbreiding van den toeslag, in verband met het streek-be lang, van de beschikbaar gestelde productie- aandeelen van 15.000 tot 75.000 ton, werd verworpen. Het amendement-Th amrin, strek kende tot het in de gelegenheid stellen van de regeering om standaard-loonen te bepalen ten aanzien van een of meer ondernemingen voor de laagst® groepen, werd aangenomen. Ook het amendement inzake de overgangs regeling voor 1937/1938 en een conso- lidatieregeling voor het jaar 1940 werd met 37 stemmen vóór en 12 stemmen tegen aangenomen. De Eco nomische Groep stemde tegen. De suiker-ordonnanties 1936 voor uitvoer en invoer werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De stemmen staakten bij de behandeling ,van het amendement-Thamrin tot vaststel ling van maximum-prijzen voor de binnen- landsche consumptie. De afhandeling van dit amendement is tot morgen uitgesteld. DE LANDS-ARCHIVARIS VRAAGT ONTSLAG BUITENZORG, 28 Jan. (Aneta). Met ul timo Maart Is op verzoek eervol ontheven van de functie van lands-archivaris prof. dr. E. C. Godee Molsbergen, DEELNEMING VAN H.M. DE KONINGIN Bij het overlijden van reserve-luitenant Segboer BUITENZORG, 28 Jan. (Aneta). Naar aanleiding van het desbetreffende verzoek verzocht de Minister van Defensie aan den Gouverneur-Generaal de deelneming van H. M. de Koningin bij het overlijden van den reserve-luitenant Segboer te willen betuigen aan de familie van den overledene, welke bv Batavia woonachtig is. Wijlen Segboer kwam bij het jongste vliegongeluk nabij Waalha ven om het leven. HET MOOISTE VLIEGVELD! Een strijd om de voorrang op Sumatra BATAVIA, 28 Jan. (Aneta). Op Sumatra schijnt zich een strijd te ontwikkelen tus- schen Medan, Padang en Palembang om het „mooiste vliegveld". Bij deze gemeenten heeft nl. de gedachte postgevat, dat de ge meente met de mooiste luchthaven eerder in aanmerking zal komen voor de keuze va hoofdplaats van de provincie Sumatra. Verder maakt de aanleg van een nieuw vliegveld bij Batavia het onder werp uit van een andere aanvullende begrooting, waarvoor f 600.000 is uit getrokken. Batavia krijgt een cirkel vormig veld met een midden-lijn van 800 meter met daaromheen een vrye strook van 300 meter breed. Verder zijn plannen gaande omtrent den aanleg van een vliegveld te Semarang bin nen de. grenzen der gemeente. Met deze plannen Is, inclusief de bouw van een station een bedrag van f 2007000 ge moeid. De plannen voor het vliegveld te Palem bang zijn nog in studie, aangezien nog niet beslist is of het bestaande vliegterrein kan worden verbeterd, dan wel een nieuw vlieg veld moet worden aangelegd. GEMENGD NIEUWS Doodelijkc auto-ongelukken Bij Watergang (N.H.) heeft het auto verkeer op den weg Arnstcrdam-Purmerend een menschcnleven geëischt Een ongeveer zes-jarig jongetje, L. Zijp, werd bij het oversteken van den weg door een auto uit Stompwijk gegrepen en tegen den grond ge worpen. Kon na het gebeuren overleed het slachtoffer in een nabij gelegen woning, waar het was binngedragen. De auto is in verband met het onderzoek in beslag geno men. Het is reeds gebleken, dat den chauf feur geen schuld treft. Te Breda werd op den Academiesingel de 14-jarige slagersleerling Verwijmeren uit Beek (gem. Princenhage), die met een vriendje per fiets huiswaarts keerde, achter op gereden door 'n vrachtauto. Bij 't passee ren van de beide jongens schijnt de vracht auto iets naar rechts te zijn uitgeweken, waardoor de jonge Verwijmeren door de auto werd gegrepen en tegen den grond ge slingerd. Hij kwam hierbij zoo ongelukkig terecht, dat een van de achterwielen hem over het hoofd ging, waardoor hij op slag werd gedood. De chauffeur schijnt niets van het ongeluk te hebben bemerkt en is in de richting Princenhage doorgereden. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. De positie van de „Kerkplein" Volgens deskundigen is dc positie van de „Kerkplein" op het oogenblik zeer gunstig. Wanneer twee k drie tijen het water flink oploopt, zal het schip weldra van de kunst van Egmond kunnen vertrekken. De sleepbooten „Humber" en „Iloek van Holland" liggen op het oogenblik recht voor de „Kerkplein" in zee. De lichter „Meermin" is met het oog op het weer reeds naar IJmuiden vertrokken. Dinsdagavond, tijdens -den Zuid-westet wind, is het eindelijk gelukt de „Kerkplein' in zijn geheel vijf meter zeewaarts te trek ken. Hoewel de wind tegen hoogtij kalmeer de, kwam de zee toch tamelijk hoog, zoodat er goed gehieuwd kon worden. Ook was dc zee erg woest, hetgeen voor het vlolbrengec gunstig is. Vandaag zal bij hoogtij het werk worden voortgezet, De fraude te Heerenveen Verduistering van 35.000 Omtrent de arrestatie van den directeur der Onderlinge Brandwaarborg-Mij „Zeven wouden", die tevens directeur was van de Onderlinge Brand-herverzekerings-Mij„ bei de gevestigd te Heerenveen, vernemen wij nog: „Zevenwouden" is een onderlinge maat schappij, die voornamelijk werkt in den Zuid-Oosthoek van Friesland. Deze onder linge maatschappij vormde met een vijftig tal andere maatschppijen uit alle provin ciën, uitgezonderd der drie Zuidelijke pro vinciën, bedoekte Brand-Herverzekerings- maatschappij. De fraude is gepleegd hoofdzakelijk in de laatste twee jaren, en bestond hierin, dat voornamelijk geknoeid werd. in ver rekening tusschen beide maatschappijen. Deze knoeierijen werden mogelijk ge- piaakt, doordat beide maatschappijen in eenzelfde kantoor gevestigd waren. Daardoor zijn ook de beide maatschap pijen voor een deel bij de verduistering betrokken- De malversaties in de boeken werden zoo handig gepleegd, dat zij bij de jaarlijksche controle niet werden ge constateerd, noch door het bestuur, noch door het Amsterdamsche accountants kantoor, dat de controle uitoefende. Nog het vorig jaar bracht dit laatste 'n gun stig rapport uit. Er rees echter vermoe den van fraude bij het bestuur van de herverzekeringsmaatschappij, die aan 't bestuur van „Zevenwouden" voorsteld% een onverwachte controle te doen hou den. Deze heelt dezer dagen plaats ge had. Daarbij is zooveel aan het licht ge komen, dat de directeur is gearresteerd. Het verduisterde bedrag wordt op f 35.000 geschat, maar is nog niet met zekerheid op te geven. De reserve van beide maatschappijen is waarschijnlijk voldoende om het tekort te dekken. DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD Do veehandelaar L., uit R ij s s e n, die door een op hol geslagen paard werd ge grepen en ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis te Almelo overleden. De M.S.S.-gewoonte! Hoe verder Ge in de week komt, hoe meer de vermoeienissen en jachtige beslomme ringen van Uw dagtaak, in dezen ongun- stigen tijd nog meer dan anders, van invloed ziin op Uw spijsvertering en hoe trager r stoelgang wordt, waardoor steeds meer En als Ge dan 's Zaterdags Uw weektaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U Zondags te moe, te mat en te landerig om van Uw welverdiende Zondags-rust te genieten. Maak het daarom tot een goede geregelde wekelijksche gewoonte •lken VRIJDAG en ZATERDAG één of twéé M.S.S.-cachets in te nemen, voordat Ge naar bed gaaL Uw haperende spijsvertering, Uw ver traagde stoelgang, zal zich dan herstellen. Uw met afval-siolfen gevulde darmen zullen zich zacht ledigen en vol welbehagen be merkt Ge, dat Ge U nu op Zondag-ochtend eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rust-dag zonder eenige belemmering naar Uw eigen opvatting kunt gebruik maken. Dat Ge al Uw plannen kunt volvoeren, dat Ge U kunt ontspannen en kunt genieten, voor Uzelf, voor Uw gezin, voor Uw huisgenooten een zegen. En 's Maandags gaat Ge dan weer vol lust en energie aan Uw nieuwe week-taak. Volg dus de M.S.S.-gewoonle ronde kokerliei ie kokerijen De e geheel golijk. Groote inbraken te Amsterdam Vermeldden wij een inbraak in de Zuider Amstellaan te Amsterdam, waar f 2000 werd gestolen, bij een tweede inbraak, die Zondagavond is gepleegd, is voor een waar de van drie vierduizend gulden buitge maakt. Een dienstbode, die 's avondss terugkeer de in perceel De Lairessestraat 76, een huis met belétage, ontdekte tot haar schrik dat in verschillende kamers een ware chaos heersebte. Kasten en laden waren geopend, stoelen opzijgesmeten en lakens van de bed den gerukt Het bleek, dat de daders zich tot het perceel toegang hadden verschaft door verbreking met. een beitel of ander voorwerp van een kijkruitje van de buiten deur, waarna bet slot, dat van eenvoudige constructie is, gemakkelijk kon worden ge opend. Behalve sieraden en een hoeveelheid zil ver, waaronder lepels en vorken, is een kost bare mantel ontvreemd. De buit is ver delijk in een tweetal lakens verpakt, waar na een en ander in een eveneens gestolen! koffer is geborgen. De waarde van het gestolene bedraagt drie a vierduizend gulden De derde inbraak is gepleegd in het bo venhuis van een perceel in de Frans Mieris- straat. Hier waren de daders eveneens door verbreking van aenruitje in de buitendeur binnengekomen; de1 buit bestond uit onge veer f 200.—. .Wederom door het verbreken van een DONDERDAG 30 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 5.306.00 VPRO. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Tonny Steemers Ensemble. 10.00 Morgen wijding. 10.30 Vervolg van 9.05. 11.00 Kniples. 11.30 Kwintet. 12.15 Kovacs Lajos. 1.45 Pianorecital. 2.00 Omroep orkest. 3.00 Kniples. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Causerie. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8-10 Om roeporkest. 9.10 Causerie. 9.35 Concert gebouw-orkest. 11.00 Berichten. HILVERSUM H 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.00 NCRV. 10.15 Morgendienst door Ds. W. Meynhout, Chr. Ger. Pred. te Amsterdam. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO-orkest. 2.003.00 Handwerkles. 3.15 Voor de Vrouw. 3.45 Gram.pl. 4.00 Bijbelezing. 4.45 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 Alt en piano. 6.45 Lezing. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht, 8.00 Berichten, Gram.pl. 8.10 NCRV. Orkest. 8.50 Lezing. 9.20 Mandoline-en semble „Ars et Labor". 9.40 Orgel en het NSRV-orkest. 10.20 Berichten. DROmviCH 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel 12.10 Trocadero Cinema Orkest. 3.20 Ves per. 4.10 Lezing. 4.30 Commodore Grand Orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Pianorecital. 7.50 Lezing. 8.20 Gevar. programma. 9.20 Vioolrecital. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC- Orkest. RADIO PARIS 1648 M. 9.50 Orgelconcert. Orkestconcert. 5.20 RadiotooneeL 9.05. Opera-uitzending.. KEULEN 456 M. 11.20 Concert. 1.35—2.20 Gevar. concert. 3.20 Kamermuziek. 5.20 Opera-concert. 7.30 Omroeporkest. 9.50 11.20 Populair concert. BRUSSEL 32 en 484 M. 3.22 M.: 1.30—2.20 Salonorkest. 5.20 Pianorecital. 6.35 Trio concert. 7.20 Populair concert. 8.20 Sym- phonieconcert. 10.3011.20 Gram.pL 484 M.: 12.20 Salonorkest. 6.50 Salonor kest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Om roeporkest. 7.50 Radiotooneel. 9.40 Poli tiek overzicht. ruit in de buitendeur is ook in Oost inge broken en wel, tijdens afwezigheid van de bewoners, in het gelijkstraatsche gedeelte van perceel Vrolikstraat 96. De daders zijn erin geslaagd een grooten hond mores te leeren. Ongeveer f 250 werd geroofd. SLUWE DIEF Te Venlo is een zekere S. gearresteerd, die zich aan tal van diefstallen aldaar en te Sevenum heeft schuldig gemaakt. S. pleegde op slinksche wijze overdag verschillende diefstallen in woningen, waai* van de bewoners naar het veld waren of waar de kinderen alleen thuis waren.S. informeerde bij de kinderen of hun vader en moeder naar het land waren en bij een bevestigend antwoord, trad hij de vertrek ken binnen, om een en ander van zijn gading mee te nemen, zonder dat zulks door de kinderen kon worden verhinderd. Na een dergelijke diefstal maakte hij zich per rij wiel uit de voeten. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door O. T. KOTMAN 97. Tom had van den Afrikareiziger, mr Hahberton, een prachtig gestreept pak ge kregen, waarop hij zoo trotsch was als 'n pauw. Nu, het stond hem dan ook prachtig, zooals je hierboven zien kunt. Wat zouden ze thuis opkijken, als ze hem zoo zagen verschijnen! Maarzoover was het nog lang niet! Dat zou nog een poosjo duren! 9S. Om zich den tijd wat te korten en meieen wat bij te verdienen, werden de voorstellingen aan boord voortgezet. Door de oefening werden ze steeds handiger. Op zekeren dag maakten ze weer een prach- tigen levenden toren, tot groote verbazing van bet publiek. Maar opeens kwam er een droevig einde aan de voorstelling (Wordt Vrijdag a.s. vervolgd) Feuilleton „DE LIEFDE IS DE MEESTE" NAAK EET ENQELSCH Zoocïra e© daar binnen was, knipte zie ook daar het licht aan en ging toen terug, om dat in den hall uit te doen. Terwijl ze terugkeerde naar de eetkamer, sloot ze zorgvuldig de deur en keek ontzet het vertrek rond. Het was verlaten. De kachel was uit en kil drong het vocht van de mist naar binnen, Gwendolen trad onverwijld op het venster toe, dat het uitzicht gaf op straat en streek een van de gordijnen glad, die scheef hing, zoodat het licht in het vertrek op straat gezien kon worden. Ze liet ook de luiken neer, wat blijkbaar verzuimd was. Toen ging zo naar de vuurplaat en stond te turen naar het haard kleed. „Kan ik mij ook vergist hebben?" fluisterde zij„Zou het biet mogelijk zijn, dat ik het dan toch niét gezien heb?" Ze knielde neer op het haardkleed, en spiedde om zich heen. Toen schrikte ze, doordat ze een sleutel in de huisdeur hoorde. Ze sprong op, ijlde naar het venster en verborg zich daar achter het gordijn. Ze hoorde de halldeur zachtjes open en toe gaan en toen voetstappen in de gang. Eindelijk ging de deur open en Miles Mostyn trad binnen. Op het zien van hem kwam Gwendolen dadelijk weer van achter het gordijn te voorschijn. „Jij, hier?" fluisterde zij. „Jij?" Miles deinsde verschrikt achteruit. „Wat doe je daar?" riep hij. Ze moest zich met de eene hand aan de tafel vasthouden Bn zei: „Gisteren hebben wij immers afgesproken, dat, ïk met je zou Mmengekomeu. Ik ben wat laat door de mist." Ze stonden elkaar aan te kijken, met zóóveel .ifkeuring in den blik, dat niemand hen voor verloofden zou hebben gehouden, „Ik ben ook laat, door de mist", mompelde hij. Er stond verlangen te lezen in zijn blik en hij had een droeven trek om den mond, maar toch ging hij nu dichter naar haar toe. Zij kon zich niet langer goed houden en met een onderdruk ten zucht gleed zij op den grond. Mostyn knielde naast haar en liet haar blond hoofdje tegen zijn schouder rusten. „Mijn arme, kleine Gwennie! Liefste toch!fluisterde hij en kuste haar tecder. Nog lag hij naast haar geknield, toen er hard aan de voordeur gebeld werd. Hij voelde, dat ze weer bijkwam en hun oogen ontmoetten elkaar. Haar in de armen sluitend, luisterde hij met gespannen aan dacht, tot er eindelijk, na een herhaald belten, voetstappen weerklonken op de straat, gevolgd door het getoeter en het geschuivel van een auto. Hij was op het punt, haar los te laten, toen zij haar arm om zijn hals sloeg en met het hoofdje tegen zijn schouder geleund, snikte: „Wat er ook gebeuren moge en wat er ook gebeurd is, wij hooren bij elkaar! Want „de liefde is de meestef', niet waar Miles?" Hij zette haar neer en ging een eind van haar afstaan, terwijl hij met vastberadenheid zei: „Laten wij liever gaan. Wie van ons beiden dan het eerst?" „Laten wij samen gaan." Zij was al in den hall, toen Miles de lichten uitknipte. Op den tast moesten ze dus het slot van de deur vinden; ze traden er beiden uit, maar toen bij zich omkeerd?, nadat hij de deur achter zich gesloten had, was Gwendolen in de mist verdwenen. HOOFDSTUK III „Er is iemand, om u te spreken, Mr. Mostyn", kwam de meid zeggen, op den middag van den tweeden dag na het onderhoud met zijn ouden vriend en schoolmakker, Thomas Hippslev. Mostyn, die aan een tafel dicht bij het venster zat te schrijven, keek niet eens op bij die mededecling, maar vroeg: „Wie is het?" „Hij zegt, dat hij de bediende is van Mr. Hippsley." „Komt hij met een boodschap van zijn heer?"' „Dat heeft hij niet gezegd, sir. Hij heeft enkel gevraagd, of hij u even spreken mocht" „Laat hem maar boven komen." Een oogenblik later werd er aan de deur van Mr. Mostyn's zitkamer geklopt en binnen trad een lange man van middelbaren leeftijd, zeker een oud-soldaaa, althans hij salueerde op militaire wijze. Mostyn draaide zijn stoel om en begon vriendelijk: „Wel, hoe is het, John? Kom je met een boodschap van Mr. Hippsley?" „Neen, sir", antwoordde de man zwaarwichtig. „Maar ik ben bij u gekomen, omdat ik mij zeer ongerust maak over mijn heer. Ik heb hem al niet meer gezien, sinds ik terugkwam, na mijn verlof. Vanochtend ben ik weergekeerd, maar Mr. Hippsley was niet in huis en de keukenmeid zegt, dat ze hem niet meer gezien heeft, sinds ik wegging, dat wil zeggen: eergisteren. Nu dacht ik, sir, dat u hem misschien wel gezien zoudt hebben, of dat hij u kon gezegd hebben, waar hij heenging. In ieder geval maak ik mij ongerust. Het is niets voor mijn heer, om weg te gaan, zonder iels tegen mij, of tegen de keukenmeid te zeggen. Daarvoor denkt hij te veel om anderen. Ik ben nu al acht jaar bij hem en hij heeft nog nooit zoo iets gedaan." „Ik heb hem gisteren gesproken", antwoordde Mr. Mostyn overleggend. „Sinds dien heb ik hem niet meer gezien. Hij leek mij toen niet zoo heel wel. Hij was zenuwachtig en yan streek. Ik heb hem geraden, naar een dokter te gaan. Misschien heeft hij dit wel gedaan en heeft die hem weggezonden." Bodd schudde het hoofd. „Dat zou hij nooit hebben gedaan, zonder er ons kennis vaa te geven, sir. En heeft ook niet in zijn bed geslapen, zoomin den vorigen nacht als nu dezen laatsten. Die keukenmeid had mij moeten telegrafecren; dat hob ik haar ook gezegd. Maar nu is het te laat." „Denk je, dat hem een ongeluk overkomen is?"" vroeg Mr. Mostyn. „Ik, voor mij, geloof niet, dat er eenige reden voor bezorgdheid is. Omdat jij toch weg was, vind ik er niets ver wonderlijks in, dat hij ook een paar dagen zou zijn gegaan, zonder dat hij er de keukenmeid wat van zei." De man trad enkele schreden nader tot Mr. Mostyn cn vroeg op veel zachter toon: „Heeft mijn heer u ook gesproken van een droom, dien hij had, sir?" „Een droom?" herhaalde Mostyn langzaam. „Ja. Hij heeft mij zoo wat van dien nonsens verteld. Maar hij zou toch niet het huis zoo plotseling verlaten hebben naar aanleiding van een droom?" „Neen, sir. Maar er is zeker geweld op hem gepleegd. Die droom werd hem gezonden als een soort waarschuwing. Dat heb ik hem toen ook gezegd. Daarom had ik liever mijn verlof nog een paar dagen uitgesteld, tot we eerst hadden gezien, wat die droom beduidde. Maar onzelfzuchtig als hij is, wilde hij daar niet van hooren, omdat het mij maar zou teleurstellen, zooals hij zei. En nu dacht ik, dat ik toch allereerst eens naar u zou gaan, eer ik er een politiezaak van zou maken. Nu u rr ook niets meer van weet, zal ik dit toch wel moeten doon- Ilccft Mr. Hippsley tegen u ook van den kelder gesproken, sir?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9