KERK EN ZENDING waar RAICHENBACH TRIOMFATOR! WOENSDAG 29 JANUARI 1936 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Aalburg en Heesbeen, E. Schimmel te Ameide en Tienhoven. Prof. Dr. H. H. KUYPER Prof. Dr. H. H. Kuyper le Bloemendaal, oudste zoon van wijlen Dr. A. Kuyper en nestor van de hoogleeraren aan de Vrije Universiteit, herdenkt a.s. Zaterdag den dag waarop hij voor 45 jaar het predikambt aan vaardde in de Geref. Kerken. Ds A. BROUWER Jz. Ds. A. Brouwer Jz., predikant der Geref. Kerk van Zwartsluis, is sedert eenigen tijd ongesteld en in de laatste dagen baart zijn toestand groote zorg. Ds. Brouwer is ruim 70 jaar oud en staat sedert 1910 te Zwartsluis. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Ds. A. W. F. Waardenburg, Vrij Evang. pred. te Oldebroek, hoopt den 9en Februari a.s. afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente en den 16en Febr. d.a.v. zijn intrede te doen bij de Vrije Evang Gem. te Utrecht. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. Joh. J. van Petegem te Hil versum. Ds. A. Z w ie p hoopt Zondag 8 Maart afscheid te nemen van de Chr. Geref. Kerk te Zeist en Zondag 15 Maart zijn intrede te doen te IJmuidcn, na bevestigd te zijn door Ds. W. Bijleveld van Haarlem. KERK EN SOVJET-UNIE Een brief van Dr. Snethlage Dr. J. L. Snethlage, Ned. Herv. predikant te Oyen (N.Br.), heeft den volgenden brief aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage gezonden. „Met leedwezen heb ik kennis genomen van uw met meerderheid van stemmen ge nomen besluit om aan de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk te verzoeken, een einde te willen maken aan mijn streven om de be- teekenis der Sovjet-Unie en haar nieuwe orde in het licht te stellen. Aangezien ik mij door geen enkel kerkelijk verbod, als zijnde in strijd met de reglementen onzer kerk, van den door mij ingeslagen weg zou laten af brengen, zou uw besluit in laatsten aanleg een verzoek aan de Synode inhouden, mij wegens mijn politieke inzichten uit mijn ambt te ontzetten. Gezien het feit, dat niet elk Üd van uw college, dat aan de totstand koming van deze beslissing heeft meege werkt, mijn wetenschappelijke geschriften, die over de door u gewraakte politieke en maatschappelijke vraagstukken handelen, be studeerd zal hebben, noch ook de vergade ringen, waarin ik het woord voerde, zal heben bijgewoond, zoodat uw besluit nood zakelijkerwijs na eenzijdige voorlichting ge vallen is, verzoek ik u, mij alsnog in de ge legenheid te stellen, voor uw geacht college mijn politiek en maatschappelijk standpunt uiteen te zetten, uw vragen te beantwooaden en uw bedenkingen te weerleggen, in de hoop, dat u daarin aanleiding zult vinden, het door u genomen besluit te herzien". MODERNE THEOLOGEN De jaarlijksche vergadering der moderne theologen zal 21 en 22 April te A m s t e r- dam gehouden worden. In behandeling komen dan de volgende onderwerpen: De plaats, die volk en Staat behooren te bcklee- den in de Christelijke moraal. Inleider: dr. J. A. de K o n i n g. Hoe hebben wij in de mo. derne theologie te oordeelen over het leer stuk der incarnatie? Inleider: prof. dr. J. J. van H o 1 k. Gewetensgezag. Inleider: dr. N. .Westendorp Boerma, De Oxfordbeweging. In leider: dr. C. Burger. Op initiatief van het Algemeene Neder- landsch Comité tot hulpverleening aan het Protestantisme in Oostenrijk en Oekraïne, voorzitter prof. dr. J. A. Cramer te Biltho- ,ven, secretaris de heer P. J. Kuiters, Putsche laan 128b te Rotterdam, zullen gedurende de tweede helft van Februari twee Oosten- rijkscho predikanten, n.l. ds. H. Rieger van Weenen en ds. G. H. Mayer van Mödling, hier te lande lezingen houden ten bate van de Nederlandsche sympathie voor het zwak. ke Protestantisme in Oostenrijk. KERKELIJKE VERKIEZING ONGELDIG VERKLAARD Op het beroep van een tweetal lidmaten der Ned. Herv. Gem. te Biezelinge, tegen de op 12 Nov. 1935 gehouden verkie zing van twee notabelen, is door het Prov. college van Toezicht in Zeeland deze verkie zing ongeldig verklaard op grond van het leit, dat 10 lidmaten, hoewel op de kie zerslijst voorkomende, ten onrechte van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgeslo ten. Thans zal binnen een maand een nieuwe verkiezing moeten worden gehouden. GOED BERICHT UIT POOLSOHD OEKRAÏNE Ds. F. Dresselhuis, secr. van het „Comité Voor Gereformeerd Oekraïne", schrijft ons uit Kolomea de verblijdende mededeeling te hebben ontvangen, dat Evangelist Iwu Hu- zulak in 2de instantie geheel is vrijge sproken. Men zal zich herinneren, dat Evan gelist H. ervan beschuldigd was geworden in zijn prediking tegen het Poolsche staats gezag te hebben opgehitst. Voor den voort gang der (Herv.) Beweging in Wolhynie beteekent deze vrijspraak een groot succes. Ds. Zurakowijkyi zal daar verder den arbeid leiden. HEIDELBERG Kennens der bezienswaardigheden van Heidelberg zullen met belangstelling verne men, dat de oude .Heilige Geest-kerk" te Heidelberg, die door de Evangelische kerk en de Oud-Katholieke kerk gezamenlijk ge bruikt werd, thans geheel Evangelisch wordt. De ontsierende scheidingsmuur in het mid den wordt weggebroken. De Oud-Katholie ken hebben de voormalige Engelsche kerk Verworven. ZENDINGSZORG Prof. dr. Julius Richter te Berlijn, de bekende zendingsman, schrijft naar aan leiding van zijn reis in Amerika, waar hij den Internationalen Zendingsraad bijwoonde, dat opmerkelijk is, hoezeer op bijna alle zendingsterreinen de inheemsche gemeenten door communisme, imperialisme, industriali satie, handelsterreur, enz. bedreigd worden. De taak der zending in dezen tijd is bijzon der zwaar. De kerken moeten wel goed over wegen, welke houding in dit alles behoort te Worden aangenomen. Naar prof. Richters oordeel is de beste en ook eenig juiste te genweer, dat de zending zich sterk concen- treere op haar eigen taak van evangeliepre diking, voorts de inheemsche helpers degelijk vorme, en op schoolwezen en liefdadig werk Öe noodige aandacht laten vallen* Kerk en Staat in Engeland Scheiding niet gewenscht Parlement en Kerk Verschenen is net belangrijke rapport der commissie, welke de aartsbisschop van Can terbury in Engeland in 1930 instelde, om de verhouding van Kerk en Staat in Engeland te bestudeeren. Hoe in geestelijke zaken vrij? Ter herinnering diene, dat de zaak als volgt was: na lange beraadslagingen stelde de Anglicaansche kerk in Engeland in haar hoogste kerkeraadsvergaderinge.n een groot aantal veranderingen in de Engelsche litur gie voor (in het Common Prayer Book) Wel ke romaniseerend van strekking waren en door de Protestantsche minderheid in de kerk weiden bestreden. In Engeland vereischen veranderingen in de constitutie der staats kerk de goedkeuring van het parlement. De kerk is wettelijk aan den staat gebonden. En het parlement schonk gehoor aan de Prote stantsche actie en verwierp in 1927 en 1928 de door de kerk vastgestelde veranderingen in de liturgie, zoodat deze niet konden wor den ingevoerd. Daarop rees in de kerk de vraag op, hoe verandering te krijgen in de verhouding van staat en kerk in Engeland, zoodat de kerk althans in zuiver geestelijke zaken vrij zou worden. Een commissie werd in 1930 officieel ingesteld, die voorstellen zou doen. Het is het rapport dezer commis sie, dat thans verschenen is. Wettelijke regeling gevraagd De commissie oordeelt, dat scheiding van kerk en staat in Engeland niet gewenscht is, indien door andere middelen de kerk haar geestelijke vrijheid kan verkrijgen. En de commissie acht deze andere middelen aan wezig. Zij stelt voor, dat de aartsbisschop pen binnen de kerk zelve een confe rentie bijeenroepen zullen om over de liturgiekwestie een overeenstemming tusschen meerderheid en minderheid te zoeken. Is dit geslaagd, dan kan mede aan het parlement gevraagd worden, om een wet aan te willen ne- mij, waarin nader bepaald wordt in welke geestelijke aangelegenheden de kerk zelve beslissen kan, zonder dat goedkeuring of controle van het parle ment noodig zal zijn. Een volgend voorstel der commissie betreft een her vorming van de diocesane en provin ciale kerkelijke gerechtshoven, zoodat deze zich ook zullen kunnen bezig houden met de leer, met de liturgie en met den eeredienst. Tevens zal dan een opperst gerechtshof gevormd moeten worden, dat een kerkelijk hooger beroep in deze gewichtige aangele genheden mogelijk maakt. Ook zal een ker kelijke bepaling moeten worden gemaakt, dat den bisschoppen de macht geeft om van alle kerkelijke functionarissen uitdrukkelijke gehoorzaamheid aan de kerkelijke beslissin gen te vragen. Het rapport gaat er van uit dat het inder daad een rechtvaardige klacht is, dat een parlement, dat „grootendeels uit niet-Chris- tenen bestaat", en uit „personen die niet tot de kerk behooren" de hoogste beslissing heeft in geestelijke aangelegenheden der An- glicansche kerk. Dr. K. J. BROUWER Hoewel de Zendlngsdirector Dr. Brouwer, die met zijn familie bij Arnhem een zwaar auto-ongeluk had, nog eenige weken in het ziekenhuis zal moeten blijven ter genezing de beenfractuur, verloopt zijn herstel toch gunstig. Een zijner dochters heeft reeds het ziekenhuis verlaten; de andere dochter de dienstbode zijn bijna genezen. DE VRIJE KERKEN IN DUITSCHLAND De vrije kerken in Duitschland hebben vier seminaries voor predikantenopleiding, nl. te Frankfurt aan den Main van de Bis schoppelijke Methodistische Kerk, te Ham burg van den Bond van Baptiste-gemeenten, te Reutlingen van de Evangelische Gemeen schap en te Wuppertal-Vehwinkel van de Vrije Evangelische gemeenten. De docenten dezer vier seminaries hebben thans een „ar beidsgemeenschap" aangegaan, welke regel matige samenkomsten der docenten dezer seminaries beoogt en zich richt op een nauw mogelijke samenwerking. ONDERVVIJSBENOÉMINGEN Eindhoven. Chr. Nat. School (Hemel rijken 77). Tot onderwijzer: de heer G. de Groot te Groningen. 's-G raven h age. De Colignyschool (van Heutzstr 2, hoofd de heer H. W. Aalders). Tot onderwijzer: de heer J. Verschoor, onderw. aan de Chr. school te Sliedrecht. Z w a r t e b r o e k. Chr. School. Tot kwee- keiing met acte: de heer H. Hendriks te Voorthuizen. Almelo. Ch£. School-Hofkampstraat. Tot onderwijzer: de heer J. Smit te Zwolle. Enschedé. 2e Clir. School. Tot onder wijzer: de heer J. Jaspers aldaar. SCHOOLJUBILEUM De Herv. Chr. School te Klundert hoopt Maandag a.s. haar zilveren jubileum te vie ren. Des avonds 7 uur zal onder leiding van Ds. J. F. L ij s e n een herdenkingssamen komst worden gehouden, waar als feestrede naar hoopt op te treden Ds. A. A. J. v a n I n g e n, van Dordrecht, die tijdens de op richting der school te Klundert predikant Op Dinsdag 4 Februari des 's avonds half zeven heeft een feestelijke samenkomst in het schoolgebouw plaats, waartoe ook de oud-leerlingen en de ouders van de school gaande kinderen zijn uitgenoodigd. Examens H L Noordai Wis- en N ren A D J Meeuee en R J v d Linde. Amsterdam. Gesl.: Germ, taal »n lett (Duitsch): doet. ex.. mej. M C Veenman Delft. Geel.: Mijningenieur: candkex., de heer H L. Haighton. Pnedasocie M.O. A. Den Haag. G mej. C P v Bern. Kloetinge en de heeren Jonge, Middelburg; A Bootjes, Arnhem; C K WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Haparanda 767.9. Laaaste stand te Cashot 736.4. Stand vanmorgen halftwaalf 741.7. WEERVERWACHTING Matige tijdelijk wellicht krachtige W. tot Z. wind, zwaar bewolkt of betrokken met aanvankelijke opklaring, waarschijnlijk re genbuien, iets kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT In de algemeene drukverdeeling kwam weinig verandering. In het W. blijft op de oceaan de depressie nog stationair. Voortdurend bewegen zich over onze om geving sccundairen. welke vrij zware neer slag meebrengen. Het weer is over de Britsche eilanden, Frankrijk, België en ons land nog slecht. Over Groot-Brittannië en Ierland werd het wat kouder. In ons land en bijna geheel Frankrijk zijn de ochtendtemperaturen hoo- ger dan gisteren. Over Duitschland is het rustig weer. Sinds gisteFen is de temperatuur in het Zuiden wat gedaald. Over Beieren komt lichte vorst voor evenals in Z. Polen. De hooge drukking over Scandinavië hand liaafde zich. Plaatselijk is de vorst weer toegenomen. Het passeeren van de as van de secun daire depressie zal ten onzent na ruimen van de wind aanvankelijk opklaring geven en wat lager temperaturen Blijkens de meldingen uit Ierland is het echter waarschijnlijk dat een nieuwe secun daire nadert, zoodat daarna weer krimpen van de wind met toenemende bewolking te wachten is. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.2 C. 30 JANUARI Zonsopgang 7.47 uur, zonsondergang 4.39 uur Maan op v.ra. 9.49 uur, onder v.m. 0.14 uur Eerste Kwartier 11.56 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.09 uur tot 's morgens 7.16 uur wegd, Nijmegen. OPVOEDING EN ONDERWIJS SOCIOLOGIE VAN HET ARBEIDSRECHT Prof. Dr. H. Sinzheimer, aangewezen door de Stichting tot bevordering van de studie van het arbeidsrecht en de rechtsso ciologie in Nederland als bijzonder hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid om onderwijs te geven in de sociologie van het arbeidsrecht, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede op Vrijdag 14 Februari a.s. te 4 uur in het Groot-Audi torium der Universiteit. BIBLIOTHEEK CHR. ONDERWIJS Men zendt ons het kort verslag van de ver gadering van het bestuur der Bibliotheek van het Chr. Onderwijs, gehouden op 20 Januari j.l. Daaruit blijkt dat de heer A. O o s t e r- w ij k zich genoodzaakt ziet, wegens ziekte, als secretaris en lid van het bestuur te be danken. De heer D. L a n g e d ij k werd als secre taris gekozen en hem verzocht den dank van het bestuur over te brengen aan den heer Oosterwijk voor zijn arbeid aan de bi bliotheek bewezen. Het financieel verslag sluit met een na- deelig saldo van f 332.48, veroorzaakt door de herdruk van den catalogus, waarvan er te weinig worden verkocht om dit tekort te dekken. De bibliothecaris rapporteerde, dat in 1935 zijn uitgeleend 940 boeken, aangeschaft 126, benevens een 30-tal oude leesboekjes, ten geschenke ontvangen 57. Aan het Revejlarchief waren dit jaar ver scheiden werkjes in leen afgestaan voor de tentoonstelling, die in Den Haag gehouden werd. Dit jaar werden een paar honderd boeken minder uitgeleend dan het vorige. De wen- schelijkheid werd uitgesproken, dat aan de bibliotheek meer bekendheid bij de onder wijzers werd gegeven. De heer J. C. Ligt voet, die als vice- voorzitter moest aftreden, werd bij acclama tie als zoodanig herbenoemd. DE PAPENDRECHTSCHE DIJK Te Papendrecht is gistermorgen aanbe steed het op hoogte brengen van de Papen- dreclitsche dijk en het voorzien van be strating met Waalklinkers. Laagste inschrij ver was Konings Wegenbouw te Oss voor f142.931 (met collectief arbeids contract), en f141.771 (zonder collectief ar beidscontract). Hetzelfde werk, maar met deklaag van asfalt-beton: laagste inschrijf- ster N. V. Gcruischlooze Weg, Heemstede, resp. f127.200 (met collec tief arbeidscontract) en f 123.200 (zonder collectief arbeidscontract). VERVEN VAN BRUGGEN Op Dinsdag 25 Febr. zal te 's-Gravenhage door den Rijkswaterstaat worden aanbe steed het verven van de overbrugging voor gewoon verkeer over den IJssel bij Wester voort; de middenoverspanning van de over brugging voor gewoon verkeer over Waal te Nijmegen; een vaste en beweeg bare brug voor gewoon verkeer, alsmede twee vaste en een beweegbare spoorweg brug over het kanaal door Zuid-Beveland bij Vlake en de overbrugging voor gewoon verkeer over het Hollandsch Diep bij Moer dijk, in 4 perceelen. DE HAVEN VAN SPAKENBURG Op Woensdag 19 Febr. zal door den wnd. Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage worden aanbesteed het uit voeren van onderhoudsbaggerwerken in de toegangsgeul naar de haven van Spaken burg (gem. Bunschoten). Raming 4901 Telefoon pebonw te Lochem Op Vrijdag 14 Februari zal door den Rijks gebouwendienst te 's-Gravenhage worden aanbesteed het bouwen van een telefoouge- bouw te Lochem. De Vlsscherehaven te IJmoiden Op Woensdag 26 Febrtiari zal door of van wege den Directeur van het Staatsvisschers- havenbedrijf te IJmuiden worden aanbesteed het uitvoeren van baggenverken in de Vis- scliershaven te IJmuiden behoorende tot het onderhoud van die liaven. Griekscb schip wordt verbouwd De Anisterdamsche Droogdok Maatschap pij heeft een belangrijke order gekregen, n.l. de verbouwing van een Grieksch .schip. Dit zal binnen enkele dagen bij de maatschappij m het dok gaan. GEMENGD NIEUWS REVANCHE Een der elftallen van de plaatselijke voet- balvereeniging te Moercapelle, was naar Nieuwkoop getogen om aldaar de ver- eeniging „Blauw-Wit" te vertegenwoordi gen. Nadat het spel in het nadeel van de gasten geëindigd was, heeft de aanvoerder den scheidsrechter aangevallen en mishan deld. hetgeen geschiedde onder toezicht van de Moercapellenaren. Met een proces-ver baal en vurig verlangen naar revanche keerden de heeren naar Moercapelle terug. BRANDSTICHTING Voor dc rechtbank te Almelo werd weder om een brandstichtings-affaire uit Losser behandeld. Terecht stond de fabrieksarbei der G. D., die tijdens een brand het vuur heeft aangewakkerd, door de deur open te zetten, op aanstichting van de bewoonster van dat huis. De officier van Justitie eischte Iwoe maanden gevangenisstraf. Thans werd D. tot één maand gevangenisstraf veroor deeld. DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES Rijks- en gemeentepolitie te Velsen en Castricum hebben in de gemeente Velsen vier personen opgespoord en aangehouden, die verdacht worden van verschillende dief stallen van rijwielplaatjes, in den laatsten tijd te Velsen en elders gepleegd. Uit het onderzoek blijkt, dat eenige dezer personen de naburige gemeenten onveilig maakten, door aldaar op diefstal van rijwielplaatjes uit te gaan. GEVAARLIJK SPEELGOED Te Axel (Z.) was de jongen A. H. aan het spelen met kruit. Hij had eenige jagers- patronen en verzamelde den inhoud daarvan in een blikken bus, om die vervolgens met een lucifer aan te steken. Een hevige ont- ploffing volgde en de jongen kreeg het goed je in het gelaat. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. FINANCIEN WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Goudvoorraad met 1.8 millioen toegenomen Er valt ditmaal weinig nieuws te vertellen omtrent de weekstaat van de Nederlandsche Bank. Een van de voornaamste mutaties is de nieuwe toeneming van den goudvoorraad met ca 1.8 millioen. De geheele voorraad bedraagt thans ƒ668.7 millioen (v. w. ƒ666.8 millioen). Ver moedelijk is het nieuwe goud afkomstig uit Parijs, in verband met de lage koers van het Fransche devies in de afgeloopen week. De dollarkoers bewoog zich bijna voort durend in de buurt van het gouduitvoer- punt, dorh tot invoer in ons land van goud uit de V. S. is het nog niet gekomen ook al werd de inflatievrees sterk aangewak kerd. De binnenlandsche wisselportefeuille daal de met 6 ton tot ƒ28.6 millioen. De belee ningen namen toe met 3 ton tot 128.1 millioen. De geldmarkt blijft zeer ruim. Tus schen het officieel disconto en de ta rieven in de open markt is opnieuw een ruime marge ontstaan. Verdere discontoverlaging komt dus in het verschiet. De positie van 's Rijks sdhatkist is verder verbeterd. Het saldo van anderen nam eveneens toe met 7.4 millioen tot 69 mil lioen. Het beschikbaar m»taaIsaldo nam toe met ƒ1.7 millioen tot ƒ345.3 millioen. De bank- biljettencirculatic verminderde met 5.9 millioen tot ƒ757.2 millioen. De totale di rect opeischbare verplichtingen bedragen thans ƒ865.2 (v. w. ƒ862.7 millioen). De gouddeking bedraagt 77.30 (v. w. 77.36 De dekking van goud en zilver beloopt 79.81 (v. w. 79.78 Het Onderling Crediet Voorgesteld dividend V/s (v. J. 5) Naar wij vernemen zal aan de op 27 Febr. a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Het Onderling Crediet, gevestigd te Rotterdam, voorgesteld worden over 1935 een dividend van 4y» uit te keeren. HULPCENTRALE IJSSELMONDE Jaarvergadering sla. Zaterdag In Gebouw De Eendracht aan den Goud- schemveg te Rotterdam hoopt de hulpcen trale IJsselmonde a.s. Zaterdag haar jaar vergadering te houden. De heer J. P. K 5- geler zal spreken over „In de branding", Verder komen de jaarverslagen aan de orde Gerekend wordt op trouw be oek. Alle leden worden opgeroepen ter vergadering aanwe zig te zijn. Aanvang: 's middags hall vier. Van nabij en ver De Haarlemsche rechtbank heeft beslo ten over acht dagen uitspraak te doen ten aanzien van de homologatie van het accoord door de bankiersfirma J. Schaap Lzn te Wormerveer aan schuldeisehers aangeboden De Norlolk Western Railroad keert •n extra-dividend uit van $2, benevens het gew. kwartaalsdividend van eveneens 2. De regeering te Washington zal de financiering der bonus-uitkeering doen plaats einden volgens „orthodoxe' princi pes. Met de uitkeering is een bedrag van 2.500.000.000 gemoeid. AUTOMOBILISME DE RALLYE NAAR MONTE CARLO Vier-en-veertig wagens te Parijs Tal van deelnemers aan de sterrit naar Monte Carlo zijn gisteren in de loop van den dag te Parijs aangekomen, de meestcn eenige uren voor de vastgestelde tijd. Uit Sta vanger waren de heeren Bijlaard en van BeeckCalkoen gearriveerd. Vroeg tijdig kwamen ook aan de heeren Bakker Schut, De Beaufort en Koopman, allen in blakende welstand. Wat later arriveerde Dr Sprenger van Eyck, die vertelde dat er in het verre Oosten heel wat sneeuw ge vallen was, terwijl ook in Polen de wegen vrij slecht waren. Na Warschau werd het wat beter. Uit Amsterdam arriveerden zeven wa gens en eenigen tijd later ook de Kromhout diesel, bestuurd door Ir. Tiel. Vanaf half drie vertrokken daarna de deelnemers weer. Het waren 17 wagens uit Tallinn, 6 uit Stavanger, 9 uit Umea, 4 uit Boekarest en 8 uit Amsterdam. Volgens Dr van Eyck zal de winnaar zich wel bevinden in de groep uit Athene, en waarschijnlijk een van de Fransche deel nemers zijn. Voorloopig dient dit echter af gewacht te worden! SCHAKEN Meestertournooi te Zandvoort Dr Euwe zal deelnemen Zoo men weet, waren er reeds vorig jaar plannen om in het badseizoen te Zandvoort een internationaal meestertournooi te orga- niseeren. In verband met de wedstrijd om h°t wereldkampioenschap heeft men deze plannen latei*, rusten. Thans heeft het bestuur van de Zand- voortsche Schaakclub zich met succes tot de Nederlandsche Schaakbond en het Euwe Aljcchin-Comité gewend om medewer king; dit jaar zal van 1931 Juli een mees- t'-rtournooi te Zandvoort gehouden worden. Het aantal deelnemers zal 10 bedragen, waarvan als buitenlanders worden genoemd de heeren Dr Tartalcower, Spielmann, Dr Bernstein, Bogoljubow, Botwinik en Kolta- noski. Van de Nederlandsche meesters zal de wereldkampioen, Dr Max Eeuwe, deel nemen. Na het meestertournooi zullen tevens te Zandvoort de jaarlijksche bondswedstrijden van den Ned. Schaakbond worden gehouden, hoogstwaarschijnlijk in gebouw Monopole. DAMMEN EEN NABESCHOUWING OVER DE MATCH OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP De Nederlandsche kampioen overbluft door geraffipeerde techniek Te theoretisch gespeeld Uitslag te geflatteerd voor Raichenbach De heer Ph. de Schaap schrijft ons de volgende nabeschouwing over de match- Vos-Ra i ch en bach Wanneer wij nog eens rustig de behaalde resultaten bezien, dan kunmen de conclusies slechts eensluidend zijn: Raichenbach heeft zijn titel hardnekkig en met eere verdedigd, Raichenbach heeft den wereldtitel ten volle verdiend te behouden! Elke match, elk toumooi om den wereld titel, heeft steeds een bepaalden indruk achtergelaten omtrent dc persoonlijke en oor spronkelijke visie van de deelnemers. En zoo heeft deze tweekamp tusschen Vos en Raichenbach een bepaalde lijn, een tactiek weergegeven, die het verrassend resultaat van den titelhouder verklaart. In voorbeschouwingen, artikelen en door de radio werd de meening verkondigd, en terecht, dat een groote strijd ging aanvan- vangen tusschen den theoreticus Vos en den fantast Raichenbach. Welnu, die strijd is geëindigd in een over winning voor den speler der geniale fanta sie, maar met cijfers, die de gedachte doen postvatten: „Speelde Raichenbach een klasse sterker dan Vos, dat hij hem met zulke cijfers kon slaan?" Deze veronderstelling nu moet met een duidelijk „napn" worden be antwoord. Vos niet „gekraakt" Vos is 'niet „gekraakt", de Nederlandsche kampioen speelt geen klasse minder dan zijn bekwame tegenstander. De vele remise- partijen leveren het overtuigende bewijs, dat onze kampioen voor den Franschman niet behoefde onder te doen. Maar wat is dan wel de oorzaak van het groote punten- verschil? Vos heeft zich reeds van de eerste partij af aan laten overbluffen door de geraffineerde techniek van den wereldkampioen, een techniek, die Vos met zijn kwaliteiten had moeien door zien. i Raichenbachs overwinning is in de aller eerste plaats te danken aan de meesterlijke wijze, waarop hij tot tempiwinst weet te geraken. De Franschman is in het vinden daarvan een ware grootmeester. Toch beschouwen wij het resultaat van deze ontmoeting geflatteerd voor den wereld kampioen. Vos' tactiek is er een van geduld, van het in solide spel uitlokken van positie- fouten. En Raichenbach is wel de antipode hiervan in zijn combinatierijke, fantastische manoeuvresHet is te verklaren, dat Vos, toen hij zag, hoe Raichenbach op zijn solide spel reageerde met varianten, die the oretisch absoluut worden veroordeeld, het bewustzijn moest krijgen, dat hij vat kreeg op zijn tegenstander. Doch hierin juist schuilde het raffinement van den wereldkampioen. Hij zelf bestem pelde Vos' spel als te theoretisch, zooals het spel van alle Hollanders. Raichenbach gelijkt het spel van Vos met dat van Fabre in Parijs, doch naar zijij meening waagt de Nederlandsche kampioeH minder Pech! Als verontschuldiging voor Vos' nederlaag moge dienen, dat de Nederlandsche kampi oen zeer plolseling den zwaren strijd tegen den titelhouder moest aanbinden, kien maakte gebruik van de stemming, die onder het Nederlandsche publiek heerschte na den wedstrijd tusschen Euwe en Aljechin, om op deze wijze de populariteit van het dam spel, dat in Nederland altijd veel beoefena ren heeft gevonden, niet te doen verminde ren, Dat Vos, als nationale kampioen, tot uitdager werd aangewezen, is verklaarbaar. Dat Vos heeft verloren, het mag hem niet als verwijt worden aangerekeuid. De Nederlandsche kampioen, alge meen bemind door zijn sportieve loya liteit, door Raichenbach in alle toon aarden geprezen, heeft met pech te kampen gehad. Wij willen hiermede geenszins beweren, dat Raichenbach de winst niet heeft ver- dend: het verschil in resultaat is daarvoor te sprekend. Maar als we alle gespeelde par tijen eens nagaan, dan zien wij, dat Vos toch in een belangrijk aantal ontmoetingen de leiding had, zonder nochtans tot winst te komen. Een partij, die vrijwel gewonnen stond, ging in tijdnood verloren. Bn in het algemeen toonde het spel van Voe niet die zwakten, die men bij een beschouwing van den eindstand 25—12, zou veronderstellen. De beroemde tiende partij Belangrijk is vast te stellen, dat Raichen bach in geen enkele partij op remise heeft gespeeld, ook niet nadat hij reeds sate stond. Alle moeilijkheden, die hem door Vos werden gepresenteerd, aanvaardde hij; de beroemde tiende partij is er een bewijs van. Hier wilde Vos door middeJ van va banque spel tot een beslissing komen. Welnu. Raichenbach heeft onmiddellijk de door Vos aangeboden moeilijkheden aangenomen en zelfs Vos dusdanig overspeeld, dat deze partij, voor Vos zoo beteekenisvol, slechts 27 zetten telde. Men mocht niet verwachten, dat Raichenbach met zijn voorsprong op eigen initiatief de complicaties zou gaan zoeken. Het meesterlijke in zijn spel is juist, dat hij, wanneer hij een bepaalde manoeu vre tot stand wenscht te brengen, die hem winstkansen bezorgt, hij altijd voor ressour ces zorgt, die het hem veroorloven, indien strikt noodzakelijk de veilige remise te ne men. Niet iedereen kan zijn stelling zoo op bouwen, dat deze die mogelijkheid blijft be vatten, ook in het eindspel. Doch het vele aantal puntenverdelingen wordt er door ver klaard. Het damspel is nu eenmaal zeer variantenrijk en bevat een geweldig groot aantal remisemogelijkheden. Raichenbach schier onverslaanbaar Het is begrijpelijk, dat in een strijd van twee kampioenen vele remises zullen moeten volgen, tenzij de botsing tusschen theorie en fantasie te fel wordt. Raichenbach heeft nu in Nederland reeds 36 partijen gespeeld, en heeft geen enkele hiervan verloren. Dit is wel het beste bewijs, dat hij schier onver slaanbaar is. Wij vestigen er tenslotte de aan dacht op, dat alleen scrieuse bestu deering van Raichenbachs systeem, vooral ook door de jongere opkomen de spelers een allereerste taak is om den wereldkampioen met succes te kunnen bekampen. Ook de Franschman is niet onfeilbaar, en de Nederlandsche daraschool behoeft zich nog geenszins op den achtergrond te hou den. Laten wij voorts van harte hopen, dat een nieuwe match tusschen den wereld kampioen ein een Nederlander voorloopig hebben de Franschen thans de voorkeur om een pretendent aan te wijzen minder re mises zal opleveren. Niet alleen, dat het damspel ermee gebaat zal z(jn, doch ook voor n iet-dammers zal een overwegend aan tal winstpartijen van beide kanten meer attracliee bieden dan een, in wezen overi gens slechts schijnbaar onbelangwekkend, groet aantal puntenverdeelingerh

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3