Alexander Zoebkow f ABESSIJNSCHE BIJ MAKALLE? SUCCESSEN OP REIS DOOR BULGARIJE WOENSDAG 29 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland In Luxemburg is op 36-jarigen leeftijd overleden de bekende avonturier Alexan der Zoebkow, die een korten tijd gehuwd geweest is met wijlen prinses Victoria van Pruisen, een zuster van den voormaligen Duitschen keizer. Alexander Zoebkow werd den 28sten September 1S99 in Iwanowo, een industrie stadje in de nabijheid van Moskou, gebo ren. Zijn vader was eigenaar van een textiel fabriek. Zijn moeder was een Zweedschc van geboorte. Zoebkow bezocht het gymnasium en stu deerde te Moskou in de medicijnen. Na heel veel avonturen kwam hij ten slotte in 1921 in Reval terecht, vandaar vertrok hij naar Zweden, waar hij eenigen tijd bij familieleden van zijn moeder ir> Wdrmland logeerde. In *24 liet hij zich op de Finsche boot „Tcrborg" als jong matroos aanwenen, ging naar Finland en vandaar via Lübeck naar Hamburg. Daarna deed hij drie jaar lang dienst als licht-matroos op een Noor- sche boot. Na een zeer avontuurlijk verblijf te Her lijn, waar hij den kost trachtte te verdie nen als filmfigurant en als bordenwas- scher in een restaurant, besloot hij in 1927. het nogmaals als matroos te probeeren, cm op die wijze bij een familielid, een plantagebezitter in Belgisch Congo, te komen. Op reis naar Antwerpen verbleef hij ook eenigen tijd in Keulen, waar hij door een kennis in het paleis Schaumburg in Bonn geïntroduceerd werd bij de zuster van den ex-keizer, de prinses-wed uwe Viktoria von Hohenzollern, met wie hij zich in het na jaar van 1927 verloofde. Deze verloving verwekte destijds, daar de bruid reeds een en zestig jaar oud was, groot opzien en werd in de geheele binnen- en buitenlandsche pers druk besproken. Daar de Evangelische geestelijkheid in Bonn weigerde, het huwelijk in te zege nen, geschiedde dit den 21sten November 3927 volgens Grieksch-orthodoxen ritus. In Februari 1928 verbleef Zoebkow met de prinses in Berlijn. Hij diende toen maals bij het gerecht een aanklacht in te gen het verschijnen van een boek, dat tot titel droeg „Der Herzensroman der Prinzes- sin Viktoria", doch zijn cisch werd arge jwezen. Tijdens dit verblijf in de Duitsche hoofd stad ranselde Zoebkow op een goeden keer in do vroege morgenuren een piccolo af Bij het politioneel onderzoek van dit ge val bleek, dat Zoebkows buitenlandsche pas niet geldig was en dat hij geen verlof had, om zich in Duitschland op te houden. Kort op zijn haastigen terugkeer naar Bonn volgde toen zij-n uitwijzing. Zonder de prinses trok Zoebkow naar België. Door zijn losbandige levenswijze had Zoebkow in den tijd van één jaar de ge heele vermogenspositie van de prinses on dermijnd. Ook toen hij Duitschland verlaten had, leefde hij verder op kosten van zijn vrouw, wier vermogen een vriend van hem, Iwanow, als algemeen gevolmach tigde, beheerde. Toen de ontdekking van allerlei bedrieg lijke transacties leidde tot de uitvaardi ging van dezen persoon, werd de prinses tegelijkertijd failliet verklaard. De open verkoop van de nog voor handen zijnde vermogensbestanddeelen bracht in totaal driehonderd duizend mark op bij een pas sief van ongeveer honderd duizend mark. Dc door de prinses ingediende klacht tot Scheiding werd niet verder in behandeling genomen, daar zij kort daarna, den 13en November 1929, tengevolge van longontste king overleed. Voor haar begrafenis kwam Zoebkow naar Bonn, doch wegens bankbreuk werd hij, nadat hij 's nachts nog eens flink ge fuifd had, 's anderen daags gearresteerd en na den 23sten November 1929 te zijn veroordeeld, weder over de grens naar Luxemburg gebracht. Voor de teruggave van zijn briefwisseling met de prinses ontving hij van de Hof- kammer in Bueckeburg een bedrag van 15000 mark. Sindsdien leidde hij in Luxemburg weer het avontuurlijk leven van zijn jeugd. Eerst leefde tyij noodge dwongen in Luxemburg, daar geen enkel ander land zich bereid verklaarde, hem op te nemen. Zijn naam ging van tijd tot tijd door de pers, als hij als kellner, bordenwas- scher of als standmaker van een kermis kraam op de Luxemburgsche Schober- messe door een of anderen journalist ge signaleerd werd. In 1934 werd dan bekend, dat hij het Fransclie staatsburgerschap had verworven, nadat hij vier jaar lang in het Fransche vreemdelingenlegioen in Afrika dienst ge daan en vervolgens als kellner in Oran gewerkt had. Nieuwe onlusten in Egypte Britsche troepen in actie! De politietroepen van Alexandrië ih ebben niet, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, aan de begrafenisplechtigheden van koning George V kunnen deelnemen, omdat hun hulp wegens het uitbreken van nieuwe sludentenonlusten niet kon worden gemist. Ook in Mansoerah zijn wederom studen- tenbetoogingen georganiseerd. Een Britsch bataillon is daarheen onderweg, om de orde en rust te herstellen. In een te Cairo gehouden vergadering werd door dc universiteitsstudenten beslo ten, het Egyptische eenheidsfront te steu nen en Engeland verantwoordelijk te stellen voor iedere scheuring, die onder het Egyp tische volk zou kunnen ontstaan. Drie-en-dertig studenten, die getracht heb ben het meubilair van de School derSchoo- ne Kunsten in het stadsdeel Boelak in brand te steken, werden in verzekerde be waring gesteld. Inmiddels is wederom ©en student, die tijdens de betoogingen werd gewond, over leden. Het aantal slachtoffers is derhalve tot drie gestegen. De universiteit blijft yoor onbepaalden tijd Graziani rukt op in de richting van Addis Abeba Uit Addis Ahelm wordt vernomen, dat sarmate meer gedétailieerde berichten bin nenkomen over de nederlaag van Ras Desta van Ras Kassa en van Ras Seyoem, de ongerustheid in leidende kringen toeneemt. Medegedeeld wordt, dat Dedjasmatsj Ma- konnen zich met geforceerde marschen naar 't Zuidelijk front begeeft, teneinde te trach ten den opmarsch van de Italiaansche troe pen tot staan te brengen. Deze mededeeling heeft echter, in plaats van de bezorgdheid de hoofdstad te verminderen, die inte gendeel doen stijgen. inwoners der hoofdstad beginnen zich rekenschap te geven van de ernst der Ita liaansche bedreiging. Aan de andere kant ordt de binnenlandsehe toestand steeds gecompliceerder, tengevolge van het uit blijven der schattingen en het onvoldoende zijn van de ravitailleering, voorts door de uitbreiding van den opstand in Godjam, in Aroessi en Wollega, waardoor nu zelfs de streken van de Jimma en de meren worden bedreigd. De weg Adoea-Makkale bezet? Volgens te Addis Abeba ontvangen be richten van het Noordelijk front trachten de Italianen ondanks de hevige regenval de in de slag van 20 tot 23 Januari verloren stellingen te heroveren. Zonder onderbre- king houden de Italiaansche artillerievoor bereidingen dag en nacht aan. De Abessijn- sche troepen daarentegen doen voortdurend aanvallen om vooral in nachtelijke gevech ten afzonderlijke stellingen der Italianen te bezetten. Volgens verdere van het Noordelijk front ontvangen berichten zouden Abes- sijnsche troepen een stuk van de straat weg van Adoea naar Makalle definitief hebben bezet De verbinding tusschen deze steden zou hiermede zijn verbroken. Ambulance bij Makkale gebombardeerd? Dezer dagen aldus seint 't agentschap Stefani hebben persagentschappen oe- richten verspreid over een bombardement op de Abessijnsche ambulance nabij Makal le door de Italiaansche troepen. In welingelichte kringen te Rome. wordt verklaard, dat zij geen enkel desbetreffend bericht hebben ontvangen. Opgemerkt moet trouwens worden, dat het internationale roode kruis de Italiaansche regeering nooit in kennis heeft gesteld van het bestaan van een roode kruisafdeeling bij Makalle. Tevens moet er aan herinnerd worden, dat volgens de internationale roode kruis- ronventie de tenten en hospitalen op zeke ren afstand moeten worden opgericht van strijdende troepen, opdat de luchtstrijd krachten ze kunnen herkennen. Indien dan ook de Abessijnsche ambulance zich tus schen de strijdenden bevond kan Italië niet verantwoordelijk geacht worden voor wat haar tijdens den strijd overkomt. Tenslotte moet er aan herinnerd worden, dat de Abessijnen zich, naar bekend is, van de Roode Kruisemblemen gebruik maken oorlogsdoeleinden, hetgeen reeds on weerlegbaar is bewezen door de getuigenis sen van buitenlandsche correspondenten. Mussolini wenscht Badoglio geluk De Duce heeft maarschalk Badoglio een eelukwensch-telegram gezonden van de vol gende inhoud: De poging van den vijand de rechtervleu gel onzer strijdkrachten aan het Noordelijk lront te doorbreken, is in de zegevierende slag in het Tembieneebied verijdeld. Mijn levendigste erkentelijkheid gaat uit naar Uwe Excellentie, die de militaire operatics hebt ontworpen, en naar de officieren en soldaten uit het vaderland en van het kolo niale leger, die ze ten uitvoer hebben ge legd. Ik wensch, dat deze erkentelijkheid zeer het bijzonder de zwarthemdendivisie „28 October" bekend zal worden gemaakt voor de heldhaftige houding, waarmede de Wa- rieu-pas is verdedigd en de vijand na twee dagen verbitterden strijd teruggeworpen is. De zegevierende vuurproef van Tembien rormt een ondubbelzinnig goed voorteeken roor de komende gevechten. Toestand aan het Zuidfront is ernstig Ook te Addis Abeba wordt men zich thans bewust van den ernst van den toe stand, die ontstaan is als gevolg van de slaagde doorbraak der Italianen aan het Zuidelijk lront Van Abessijnsche zijde wordt er welis waar nog steeds op gewezen, dat de on* wikkeling der militaire gebeurtenissen in het Borangebied nog steeds onoverzichte lijk is, doch desondanks blijkt uit de be richten van het front, dat de Italiaansche troepen vanuit Neghelli verkenningstoch ten langs den strategischen hoofdop- marschweg in de richting van Wardeba ondernemen. Van Dolo uit is een uitge breide etappe-dienst voor munitie. Tevens middelen en watervoorraden in de richting van het front ingesteld, die echter door den plotseling ingetreden regenval ernstig belemmerd wordt Onder dekking van pantserwagens en bombardementsvliegtuigen rukt een tweede Italiaansche legerafdeeling on der hevige gevechten naar de oevers van de Daua Parma op. Dezen op marsch trachten de Abessijnsche troe pen te beletten door bij verrassing af zonderlijke uitvallen te doen, die door groepen van 1000 k 2000 man worden uitgevoerd om den terugtocht te dek ken. Deze uitvallen, die vooral vanuit het Zuiden van het Borangebied worden uitgevoerd, hebben naar van Abessijn- Kchc zijde verluidt, tot resultaat gehad, dat de linkervleugel der Italianen aan zienlijk langzamer vooruit komt don de Italiaansche hoofdmacht, die langs den ouden karavaanweg naar Addis Abeba oprukt. Volgens Abessijnsche meening Is het niet twijfelachtig, dat het lege," van gene raal Graziani zich ten doel steit door het groote merengebied, dat zich uitstrekt in het Dembara-dal, via bet Sciala- en het Zoeal-mcer naar de hoofdstad Addia Abeba De oorlog in Oost-Afrika op te rukken. Do teruggetrokken deelcn van het leger van Ras Desta hebben der halve alle hoogten voor het meren-gebied bezet om een doorbraak der Itulianeh te beletten. Daar deze bergketens buitenge woon hoog zijn en er zich slechts twee pas sen in bevinden, gelooft de Abes sijnsche legerleiding de Ita liaansche opmarsch in het ge bergte tot staan te kunnen brengen. Ter versterking van het leger van Ras Desta zijn bovendien sterke afdeelingen uit het Westen en Noorden naar het front gezonden. Van Abessijnsche zijde wordt er met na druk op gewezen dat de geruchten, die van een algeheelc demoraliseering van het leger van Ras Desta spreken, in geen en kei opzicht juist zijn. Aan het leger zijn weliswaar zware verliezen toegebracht, die op eenige duizenden man worden geschat, doch het moreel heeft niet gelden. Naar verluidt, is de Keizer voornemens zijn hoofdkwartier naar het Zuidelijk front te verplaatsen om de verdere militaire ope raties zelf te leiden. Dit besluit zou hem, iaar men zegt, des te gemakkelijker val len, daar hij de leiding van het Noordelijk leger in beproefde handen weet. Het eventueele olie-embargo Stefani seint. Zekere bladen trachten het belang van een eventueel embargo op pe troleum te verkleinen en beweren, dat deze maatregel met onverschilligheid door Italië zal worden ontvangen. De „Morning Post" gelooft zelfs te kunnen zeggen, dat Italië bereid is een petroleum-embargo te onder gaan. In gezaghebbende kringen te Rome verklaart men te dien opzichte, dat de buitenlandsche regeeringen zich geen illusies moeten maken, want, wan neer een petroleum-embargo wordt toegepast, zal Italië daarop reageeren met alle middelen, die het 't meest opportuun zullen voorkomen. Nieuwe stilstand aan het Noorderfront Wacht men op onderhandelingen? Naar Reuter uit Asmara meldt, wordt van Italiaansche zijde verklaard, dat de groote slag aan het Somalifront bij Dolo een groot moreel effect heeft gehad op de Ita- liaansohe troepen. Het gros van de troepen bevindt zich evenwel aan het Noordelijk front en men vraagt zich af, wat met deze steeds toenemende legermassa moet geschieden. Alvorens hierop te antwoorden, moet men eerst weten of de kwestie zal worden geregeld met de wape nen of langs diplomatieken weg. Er wordt gesproken van nieuwe onder handelingen en daarom moet nuen voor het oogenblik geen andere militaire gebeurte nissen verwachten dan dié, welke noodig zijn voor het verbeteren van het front. Ge- Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendien smakelijk. rrico Leeuwarden durende de laatste weken zijn de Italiaan sche stellingen versterkt tegen overvallen van de Abessijnen. Het geheele front gelijkt een versterkt legerkamp, dat niet te nemen is met de middelen, waarover de Abessijnen beschikken, die er niet aan kur.non denken de enorme prikkeldraadversperringen, wel ke van Aksoem tot Makalló zijn aangelegd, te doorbreken. Bovendien kunnen de Abes- siniërs niets uitrichten tegen de Italiaau- sclie artillerie. Het behoud van Makallé is van belang uit moreel, religieus en militair oogpunt. MINISTER SCHACHT SPREEKT De Duitsche rijksminister van Economische Zaken, dr. Schacht, heeft een bezoek ge bracht aan het Opper-Silezische industrie gebied. Voor de arbeiders van een ijzerfabriek heeft de minister een redevoering uitgespro ken, waarin hij zeide, dat men hem wel eens het verwijt deed, dat hij alleen het z.g.n. ka pitaal vertegenwoordigde. Dat is echter in zooverre juist als kapitaal noodzakelijk is om iederen Duitscher werk te verschaffen. Naar dit doel moeten allen, steunend op de groote gemeenschapsgedachte van het Duitsche ar beidsfront, streven, om der wille van de kin deren en kleinkinderen. Om die reden heeft spr. ook met den lei der van het Arbeidsfront de bekende over eenkomst van Leipzig aangegaan, teneinde het bedrijfsleven, d.w.z. bedrijfsleiders personeel voor dit groote werk nauw aai te sluiten. Dat is de waarborg voor de toekomst het Duitsche vaderland. DUITSCHLAND HERDENKT DE MACHTSOVERNAME De Führer heeft den opmarsch der vete ranen van de S.A. bepaald op 30 Januari, den dag waarop het drie jaar geleden is, dat hij tot Rijkskanselier werd benoemd. Te dien einde zullen van eiken stormtroep de 2 in dienstjaren oudste S.A.-lieden naar Berlijn komen. De Führer zaF des middags om ongeveer 1 uur een rede houden. Daarvóór zal stafchef Lutze het appèl openen. Na den Führer zal Dr. Goebbels spreken. Al deze redevoeringen zullen over de radio worden uitgezonden. Tweehonderd vrouwen hebben een storm aanval ondernomen op het buiten van ex- president Ca lies te Santa Barbara, op 29 kilometer afstand van Mexico City gelegen. Het is de vrouwen gelukt, van de villa bezit te nemen. Naar verluidt, zijn ze voornemens, i in to richten als een „tehuis voor werkende vrouwen". Volgens de verklaringen van Calles wer den de vrouwen aangevoerd door een be kende communiste. Het zou hier, eveneens volgens Calles, een zuiver communistische actie betreffen. De autoriteiten hebben de vrouwen ge sommeerd het buiten te ontruimen. HET KOLONIALE VRAAGSTUK De ethische politiek toonaangevend geworden (Van onzen Duitschen correspondent). Hoe moeten wij het noemen? Toeval of een merkwaardige samenloop van omstan digheden? Op denzclfden avond en op het zelfde uur, toon wij in den „Meistersaul" naar professor dr. J. G. SI e es w ij k za'en te luisteren naar diens voordracht ovar onze vaderlandsche politiek, raakte dr. Joseph Goebbels in de kortelings geopende „Doutsehlandhalle" hetzelfde steeds actu- eeler wordende vraagstuk aan. Hij zeide onder meer. „Het Duitsche volk heeft geen kolo niën, geen grondstoffen, het moet dus beproeven, zich zoo goed en zoo kwaad mogelijk door 't leven te slaan, zoolang het niet de benoodigde ruimte hiertoe heeft Maar een zoo dicht bevokt land als Duitschland heeft zulk afzetgebied noodig. Geen verstandig mensch ter we reld kan de redelijkheid van dezen cisch van de hand wijzen!" Voor de „Deutsche Kolonialgesellschaft" waarvan de hertog van Mecklenburg nog steeds beschermheer is behandelde prof. Sleeswijk aan de hand van landkaarten en lichtbeelden den geschiedkundigen „NVerde gang" van de Nederlandsche kolonisatie. Voor het talrijk opgekomen publiek waaronder wij ook onzen consul-generaal Wolf zagen achtte spreker het klaar blijkelijk wenschelijk eerst eens uit te leg gen, waarom wij officieel niet meer van onze koloniën, maar van overzeesche bezit tingen spreken. Het Japansche gevaar draagt volgens spreker meer een economisch dan een poli tiek karakter, vooral sedert Japan zich op het aziatische vasteland heeft vastgelegd. Daar onze bezittingen in Oost en We ruim vijftigmaal zoo groot zijn als het eigen land. heeft Indië de laatste jaren sterk te lijden onder de beperking van de wereld markt. Niettemin speelt speciaal Oost- Indië in den uitvoer van tropische produc ten quanlitief nog altijd een vrij gunstige rol. In frappante tegenstelling tot het vroeger bewind is in onzen tijd de zoogenaamde ethische politiek toonaangevend geworden. Veel goeds was hiervan het gevolg, ook al heeft men het Europeesch beleid wellicht te zeer als voorbeeld genomen. Uit enkele pogingen tot revolutionair verzet is duide lijk komen vast te staan, dat men beter doet, wat meer aandacht aan de psyche der inlandsche bevolking te besteden. Ook mag het gevaar van communistische propagan da niet worden onderschat. Prof. Sleeswijk besloot zijn levendige voordracht met een pleidooi ten gunste van het koloniseerende Duitschland. Nederland zal het begroeten, wanneer Duitschland binnen afzienbaren tijd tot „het front der Europeesche machten" kan terugkeeren, want het gevaar, dat van Azië dreigt, dient bijtijds op Europeesch initiatief bestreden te worden! Bezoek aan Gorna-Orehovitza en Batchkovo Historische bezienswaardigheden V) (Slot) Het Rilaklooster is wel het bekendste klooster van Bulgarije. Maar er zijn er zoo veel meer die belangrijk genoeg zijn om een pelgrimsreis er heen te ondernemen. Oostelijker, in het Rhodopengebergte, ligt Batchkovo, een gehucht dat zijn naam ont leent aan het nabijgelegen oude klooster Om er heen te gaan moet men er ook zeer zeker wat voor over hebben. We verlieten Phileppopel met een armzalig treintje, dal ons tot aan de voet van het gebergte bracht bij het schilderachtige, half Grieksch. half Bulgaarsche plaatsje Stanimaka Hoog in de bergen ziet men nog de ruïnes van kastee- len, want van hieruit bereikte men dwars door de Rhodopen de Eegeesche Zee. Alles is hier zeer primitief, de troika's die U van het stationnetje naar het stadje bren gen, moeten door een riviertje heen en het is grappig te zien, hoe die karretjes met hun kleine paarden door het water ploete ren en in het begin even stil staan om de hoeven van de paarden wat te laten afkoe len. Want het is daar in de zomer ondra gelijk warm! In deze hitte trokken wij langs een weg, waar men tot over zijn enkels in het muilen zand wegzakt, het gebergte in Het Batchkovo klooster bleek heel wat min der geriefelijk te zijn dan het Rilaklooster. In den avond bezochten wij nog het kerk hof, waar tusschen de slecht onderhouden graven een heel oud kapelletje stond. Wij traden er binnen onder geleide van een der kloosterbroeders. In hot flakkerende kaars licht bewonderden wij de resten van de muurschilderingen. Verder was er niets te zien in deze leege kille ruimte dan twee geopende gaten in de vloer, waarin het ge beente lag van hen, die hier hun leven ge sleten hadden. Toen wij weer buiten kwa men klonk ons in de verte een rhythmisch gefluit in de ooren en de stemmen van veel menschen. De horo werd gedanst! Dit is een typisch Bulgaarsche volksdans, die begeleid wordt door het spelen op de kaval.'n soort fluit. Wij waren bijzonder verheugd hier van getuige te kunnen zijn; op een open pleintje waren de pelgrims en de bevolkting uit de omtrek bijeen en hadden plezier, ter wijl zij arm in arm het rhythme van de muziek volgden. Bepaald vroolijk klonk ons deze muziek niet in de ooren, maar mis schien was ook in deze muziek iets blijven hangen van het leed. dat de bevolking Uit deze streken is aangedaan door de Turksche overheerschers. Zeer zeker was dit het ge val met hun kleederdrachtcn, waarin het zwart, de kleur van de rouw, domineerde fn de vroege morgen keerden wij weer terug naar Phileppopel, dat ons Hollanders herinnerde aan de vliegtocht van Van der Hoop naar Indië. Het is de tweede stad van Bulgarije en als Rome gebouwd op zeven heuvels, die als groote molshoopen in de vlakte van Thracië oprijzen. De eerste aan blik is veel meer dien van een moderne stad als Sofia, wat zijn oorzaak vindt in het feit, dat, na de aardbeving van 1928, Phileppo pel voor een groot deel nieuw opgebouwd is. Een der interessantste gebouwen van deze stad is de Djoumaia-Djami moskee, die met zijn minaret en zijn muren met arabesken versierd (de Islam verbiedt namelijk men schen of dieren af te beelden) oen heel bij zonder aspect geeft aan dat stadsgedeelte. Dit tafereel was ons reeds een voorbode van moskeeënstad aan den Gouden Hoorn. De Turken liepen hier echter nog in hun tra- ditioneele kleedij met roode fez. In Turkije is dat thans verboden en kan men ook geen gesluierde vrouw meer aantreffen. De nieu we Turksche Staat heeft een punt achter de geschiedenis van land en volk gezet en vel» typisch-Turksche tafereelen kunt U dan ook slechts in de landen met Turksche minder heden zien. is wel die van Stara Zagora naar Gorna- Orehovitza. In 1912 is deze lijn geopend en zij is zoowel uit technisch- als uit een oog punt van natuurschoon belangrijk. Voor deze trans-Balkan-spoorvveg heeft men een groot aantal tunnels en viaducten moeten aanleggen en men kan dan ook genieten van bijzonder mooie vergezichten. Het is d» belangrijke lijn die het laag gelegen Philep popel (thans Plovdiv) verbindt met het noordelijk Tirnovo, de beroemde oude Bul gaarsche keizerstad, en Noord-Oost-Bul garije. In Bulgarije werken vele fabrieken met buitenlandse!) kapitaal. In Gorna Orehovitza logeerden we, door welwillende tusschen- komst van den Engelschen gezant te Sofia, die van Hollandsche afstamming is, op de fabrieken van een Bulgaarsch-Tsjechische N.V. voor suikerindustrie. Dc buitenlanders daar leven in een klein Westersch maat schappijtje en zijn blij als zij bezoek ont vangen van Westerlingen, die op de door reis zijn naar het Oosten. Bij de bezichtiging van het fabrieken-complex bleek ons wel hoe zwaar de crisis ook hier de industrie geteisterd heeft, want duizenden balen sui ker lagen daar opgestapeld zonder kans op eenig afzetgebied in de toekomst. Per auto bezochten wij het nabij gelegen Tirnovo. Het is onmogelijk een goede schrijving te geven van deze stad en geen afbeelding kan U een waar beeld geven van de schoonheid en romantische ligging van deze stad. Stel U voor een breede rivier, de Yantra, die als een lasso om de rotsige ben gen is gewonden, tegen welker hellingen de stad gebouwd is met zijn huizen amphi- theaters-gewijze boven elkaar gebouwd Schilderachtiger glegen kan men zich een 6tad niet denken. Haar ligging is werkelijk uniek. In Tirnovo werden de vroegere Bul gaarsche koningen gekroond en men vindt er thans zeer veel historische bezienswaar digheden. Als centrum van cultuur wed ijverde het eens met Byzantium. Wij willen hier geen opsomming geven van wat men hier te zien krijgt, omdat men op de hoogte moet zijn van de rijke geschiedenis van zoo interessante stad om hier iets aan te hebben. Wij willen alleen zeggen, dat Tir- novo-zien een reis naar Bulgarije waard is! Dit laatste geldt niet voor het zoo geroem de Varna aan de Zwarte Ze. Ofschoon het mooi gelegen is aan een baai wordt een verblijf er onaangenaam door de overstel pende massa van badgasten, die hoofdzake lijk bestaat uit Weeners en Tsjechen. Spe ciale prijzen op de toch al zoo goedkoope Donaubooten maken het mogelijk dat aan het strand nauwelijks een plaatsje meer over is en het heerlijke blauwe water krioelt van de bruingebakken menschen. Er zijn natuurlijk heel veel hotels en alles wordt gedaan om van Varna een moderne Euro peesche badplaats te maken. Uitgeleide gedaan door een wuivende menigte met een bont© mengeling van kleuren, want er was oogstfeest te Varna en de boerenbevolking van heinde en verre was hierheen getrokken in hun schitterende klee derdrachten, stoomde de „Tsaar Ferdinand" de haven uit. De avond viel en enkele lichtjes op de kust waren reeds ontstoken. Wij hadden af scheid genomen van Bulgarije, van dat land en dat volk, dat wij voordien niet kenden en dat wij hopen weer te zien. G. BQSSCHÏETER Het klooster. Batchkova Sarrauts regeeringsverklaring De nieuwe Fransche minister-president Albert Sarraut heeft een regei. digsverkla- ring opgesteld, die morgen aan Kamer cn Senaat zal wordien voorgelezen. In ir-ze verklaring wordt in het bijzonder de wil tot uiting gebracht om de franc te verdedigen, in het binnenland dn orde in stand te hou den en binnen het kader van do Volkenbond mede te werken aan het behoud van den vrede. Bovendien worden in de verklaring maat regelen aangekondigd voor de economische ontwikkeling van het land. De Amerikaansche oud-strijders beloond Bonus wordt uitbetaald Eenige uren nadat de Amerikaansche Senaat had gestemd over de Bonuswet, publiceerde het Witte Huis een verkla ring, volgens welke Roosevelt het ministe rie van financiën en de oud-strijders-auto riteiten opdracht heeft gegeven zoo spoedig mogelijk te beginnen met de uitbetaling van den Bonus. 2500 a 3000 ambtenaren zul len ongeveer 6 maanden werk hebben om voor ieder der 3.500.000 oud-strijders den Bonus vast te stellen. Minister van financiën, Morgenthmu, sohat, dat in totaal 38 milliocn 50 dollarbons noodig zullen zijn. De adjunct-voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Atsjoeban, heeft do medewerkers bij zich ontvangen van het centraal bestuur van den Noordelijken Zee weg, die hem rapport uitbrachten over het werk, dat verricht is om de poolstreek te exploiteeren. Overal op Nova Zembla, te Waigatsj, Nordwick, verrijzen industrieele onder nemingen en steden. De navigatie op de Noordelijke stroomen komt tot ontwikke ling. In 1936 zullen de transporten en ver schepingen in het Noordien verdubbeld en verdrievoudigd worden. De Yakoeti-mijnen hebben in 1935 reeds 20.000 ton steenkool opgeleverd en zullen in 1936 35.000 ton opleveren. In 1935 hebben Pool vliegtuigen in totaal 1.400.000 K.M. gevlogen. VERPLEEGSTER REDT 17 KINDEREN In de kinderafdeeling van het tuberculose- sanatorium te Malvern in Pennsylvanië brak brand uit, terwijl allen sliepen. Een verpleegster ontdekte vanaf de straat den brand en slaagde er met levensgevaar in 17 kinderen te redden. Twee knaapjes vonden evenwel den dood, terwijl een ver pleegster en versaheiden kinderen werden gewond. Ten gevolge van de hevige koude i men er niet in het vuur te blussolien. Kort Nieuws Bij dc uitvaartplechtigheid in Windsor werden 10.000 kransen geteld. Het bleek' onmogelijk ze alle een plaats te geven, Tenslotte moest een groot deel op het grasveld buiten de kapel worden gelegd. In Belfast* is een Jónge katholiek door vier onbekende daders op weg naar de kerk overvallen, achter de kerk gesieept cn daar' aan een lantarenpaal vastgebon den. Vervolgens goten de onverlaten een emmer teer over hem uit, waa.n.i -ij met vccren bestrooid werd. Het duurde een kwartier voor de jonge man uit zijn or;- f.'ingei,ame positie werd bevnjtL Bij de Grieksche parlementsverkiezin gen werden 1.267.836 stemmen uitgebracht, waarvan dc Venizelisten er 573.705 hebben verworven, de communisten 72.887 en de overige partijen 596.592. PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, het welk tevens verstopping GENEEST Recept van Prol. Dr. med. MUCH. GEMENGD NIEUWS MALVERSATIES Te B u i n e n (Dr.) zou volgens de N.R.C. de penningmeester van de coöperatieve lana- bouwvereeniging, de 70-jarige Z.. malversa ties hebben gepleegd. Er gingen geruchten over een tekort van ongeveer f 19.000. Z. is een algemeen geacht ingezetene. Vermoede lijk hebben tegenslagen in het boerenbedrijf van zijn familieleden tot de onregelmatighe den aanleiding gegeven. Het vorig jaar hai Z. afscheid genomen als kassier van de plaatselijke boerenleenbank. De burgemees ter van Borger heeft de zaak in onderzoek. Vermoedelijk zal het tekort alsnog worden aangezuiverd Op last van den Officier van Justitie te Haarlem is Donderdag j.l. door de Amster- damsche politie gearresteerd de 60 jarige mr. van S., die ervan wordt verdacht zieli door middel van valschheid in geschrifte f 300.-- te hebben toegeeigend ten nadeele van een zwakzinnige over wiens vermogen hij tot beheerder zou worden benoemd. Mr. van S is sinds eenigen tijd niet meer als advocaat ingeschreven en stond niet gun stig bekend. Hoever de schade reikt, die mr. van S. door zijn praktijken heeft aange richt, en welke strafbare feiten daarbij zijn gepleegd, valt nog niet vast te stellen, daar de zaak nog in een stadium van onderzoek verkeert In hetgeen aan het licht kwam, vond de Haarlemsche Justitie reden tot voor loopige inhechtenisneming aanwezig. HOOG WATER Nog steeds blijft het water stijgen in de Zeeuwsch-Vlaamsche kreeken en polderlei- dingen, tengevolge van den hevigen regen val der laatste dagen en den sterken Wes tenwind. die een hfehoorlijkp loozing tegen houdt. Bovendien vermeerdert ook de aan voer uit België nog steeds, vanwaar ook nog was gemeld wordt. De afvocrleidingen kunnen water dan ook nie; verwerken voor loozing naar de Schelde en steeds mepr loo- pen weilanden en stukken laaggelegen bouwland onder. Op de Groote Plaat nabij 1 Axel staat liet water thans reeds hij den in aanbouw zijnden watertoren. Stukken wei land, waar vlas gespreid lag, heeft men moe" ten ontruimen, daar het vlas anders weg zou spoelen ol onbruikbaar worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2