I I Katuurpio/act ClILiSALPETER GLAS fwaatuwdfe FIRMA A. ZWAAN JB. N.V Minder stikstof Minder opbrengst Huisbrand- en Industriekolen WOENSDAG 29 JANUARI 19S6 No. 823 Fosfaatbemesting in het voorjaar Ultrasuper geschikt voor alle grond soorten en voor elk gewas Men neme uitsluitend die met 20 fosforzuur Men verzoekt ons opname van het vol gende: De keuze inzake de fosforzuur houdende kunstmeststoffen behoort in de eerste en voornaamste plaats beheerscht te worden door het al of niet in water oplosbaar zijn van het plantenvoedcnde element. Alle an dere factoren, zooals het al of niet aan wezig zijn van gips, kalk, magnesium, mangaan enz., zijn van bijkomstige betee- kenis. Voor sommige gronden hebben zij een groot.er of kleiner belang, voor andere heelemaal geen. Het in water oplosbaar zijn is daarentegen een voordeel voor alle grond soorten, met uitzondering van gronden rijk aan actieve ijzer, en aluminium-verbindin- jrèn. Deze komen in de gematigde streken, dus ook in ons land, zóó sporadisch voor. dat onze land- en tuinbouwers er geen re kening mede behoeven te houden wanneer zij een keuze uit de verschillende fosfaat- ïneststoffen moeten doen. Het fosforzuur is alleen in water oplos baar in Ultra Super (superfosfaat) en de ammoniurafosfaten, welke den grondslag vormen voor geconcentreerde stikstof-fos- fo»-zuur en geconcentreerde volledige mest stoffen, zooals die hier te lande onder den naam van A. S. F. Korrels op de markt ge bracht worden. Men heeft den laatsten tijd wel gemeend dat Ultra Super alleen in aanmerking komt. voor de zwaardere grondtypes. Inderdaad verlangen deze gronden bij uitstek het fos forzuur in den in water oplosbaren vorm, daar vooral deze een indringen in den bo dem van het fosforzuur en aan meer regel matige verdeeling daarvan begunstigt De kleigronden zijn evenwel volstrekt niet Üe eenige, waarvoor superfosfaat in de eer ste plaats ter voorziening in de fosfaatbe- jhoefte in aanmerking komt. Ook op zand- en veengronden zal Ultra Super veelal betere resultaten geven dan andere fosfaatbevat- tende kunstmeststoffen. Ja, zelfs op pas ont gonnen heide- en dalgronden geeft Ultra Super betere resultaten dan andere fosfor- zuurhoudende kunstmeststoffen. Dat feit is wel in tegenstelling met de al gemeen gangbare opvattingen, maar aange toond door de onderzoekingen van dr. F. van der Paauw, verbonden aan het rijksland bouwproefstation te Groningen. In de daarop betrekking hebbende publicatie vanwege het Departement van Landbouw en Visscherij, getiteld „Samenvattend overzicht van de re sultaten, verkregen met verschillende vor men van fosfaatmeststoffen, op Nederland- sche proefvelden" luidt één der conclusies dat op nieuwen dalgrond, mits de grond behoorlijk bekalkt is, superfosfaat in het eerste jaar na de ontginning de voorkeur verdient boven andere meststoffen" en „dat het soms de volgende jaren als nawerking of na hernieuwde toediening, een gunstiger effect kan hebben dan de andere fosfaat meststoffen". Indien het in water oplosbare fosforzuur GROEIEN EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen en het gebruik van I 40 ct.per flesch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest, doch naar POKON andere fosfaten in werking overtreft op gronden voor welke „men" het in de aller laatste plaats geschikt zou achten, hoeveel te eerder zal nu>n dan niet Ultra Super kun nen aanbevelen als fosfaatbron bij de be mesting van de jaren in cultuur zijnde (hu- mushoudende) zandgronden en laagvenen. Genoemd verslag maakt evenwel melding van de noodzakelijkheid, dat de te bemesten bodem voldoende kalk bevat. Dat is zeer be grijpelijk. Onder de verschillende groeifactoren neemt de z.g. kalkfactor of kalktoestand een belangrijke plaats in. Verkeert deze, zooals men dat noemt „in het minimum" of mis schien juister „niet in 't optimum" dan kan men van de overige kunstmeststoffen niet het hoogste nuttige effect verwachten, on- erschillig of deze stikstof-, fosforzuur- of kali-houdend zijn. Enkele van deze zijn te ens kalkhoudend, tengevolge van welke eigenschap zij een bodem, welke even naar den zuren kant neigt, in den gewenschten kalktoestand kunnen brengen. Een bodem, welke evenwel in eenlgszins belangrijke mate zuur is, dient te worden bekalkt door middel van de daartoe bestem de, speciale, goedkoope kalkmeststoffen, daar men zoodoende genoemde minimum groeifactor in 't optimum brengt. Deze han delwijze is dus noodzakelijk, geheel onaf hankelijk van de later toe te dienen bemes ting met kunstmeststoffen. Zij kan in zulke gevallen dus evenmin achterwege blijven bij een bemesting met Ultra Super, welke meststof den bodem praktisch niet met kalk verrijkt. Wat de gewassen betreft, deze kunnen uit den aard der zaak het in water oplosbare fosforzuur gemakkelijker opnemen dan het niet in water oplosbare, ook al wordt het •stgenoemde in den bodem door de zich aldaar bevindende kalk of magnesium vast gelegd in een niet in water oplosbare vorm. De moleculair fijne verdeeling en de oplos baarheid in koolzuur houdend water van het als Ultra Super in den bodem gebrachte fosforzuur, verklaren de gemakkelijke op- neembaarheid. Met name snel groeiende gewassen, welke in korten tijd veel voedsel moeten kunnen opnemen, zooals de liakvruchten, dankbaar voor een bemesting met Ultra Super; aard appelen en bieten verlangen bij voorkeur een fosfaatvoeding door middel van deze meststof. Deze beide gewassen beslaan reeds bijna 1/3 van de totale oppervlakte bouw land. Daar voorts een inbrengen van het niet in water oplosbare fosfaat op mechani sche wijze (grondbewerking) hij weiland niet mogelijk is, reageert ook dit bij uitstek «n bemesting met Ultra Super. Daarbij komt, dat de late toediening (voorjaar) het gewenscht of zelfs noodzakelijk maakt het plantenvoedsel snel, dus in den in water op losbaren vorm ter beschikking tc stellen. Tengevolge van het lage vochtgehalte is Ultra Super uitstekend strooibaar, zoowel met de hand als met de machine. Bij het betrekken van Ultra Superhet moge welhaast als een overbodige raad wor den beschouwd neme men die met het hoogste gehalte, n.l. die met 20% in water oplosbaar fosforzuur. Niet alleen is deze reeds „af fabriek" per procent goedkooper dan die met lagere gehaltes, maar men be spaart ook op de transport- en uitstrooikos- ten. Zelfs in het allerongunstigste geval be- teekent vervanging van 2 balen Ultra Super 14% door 2 balen Ultra Super 20% al een voordeel van ruim 20 cent per 100 Kg., maar in den regel 25 cent of meer! Terecht noem de de tegenwoordige bedrij fsconsulent, des tijds rijkslandbouwconsulent, ir. N. H. H. Adclens, in een desbetreffend artikel in „De Nieuwe Veldbode" van 8 Februari 1935 het feit, dat naast superfosfaat 20% ook nog een product met 19%, 18%, 17%, 16%. en 14% door den land- en tuinbouw wordt ver langd, een dwaze toestand! De heer Ad- dens ziet dan ook in het gebruik van supers met een gehalte van minder dan 20% kei nadeel". Wij hebben aan dit deskundig oordeel niets toe te voegen. Ons advies luidt Amaryllis Bij eenige zorg een schitterende kamerplant Het is nu tijd om te zorgen, dat de mooie, haast exotische bloem de Amarylllis op tjjd onze. kamer met haar groote fijngekleurde kelken zal sieren. Met andere woorden, de bol die tot heden een rusttijd heeft gehad moet weer opgepot worden. Als men de bol voor het eerst heeft aan geschaft, dan moet er voor gezorgd worden, dat men de bol niet te diep plant in een niet te groote pot. Niet te diep wil zeggen, dat de bol niet verder dan half in de grond komt te staan. Men ziet ook meermalen, dat slechts c.a. een derde deel in de grond staat. Ook dit is goed. In geen geval dieper dah tot de helft. Een niet te groote pot is er een, die tusschen bol en potrand naar een centi meter of drie u vier ruimte laat. Bij het oppotten laat men de dikke wortel, die in de regel aan de geheele bol zich be vindt er maar aan zitten. Dat kan geen kwaad, integendeel. Zooals bij alle planten moet de afwatering in de pot perfect in orde zijn. Dus een laagje potscherven onder in doen/ en daarop eeD goed soort aarde, b.v. half bladaarde half kiek -of half bladaarde en half zand met lijke deelen oude stalmest vermengd. Eerst laat men de aarde tamelijk droog, dus weinig gieten, doch later geeft men meer water, n.l. wanneer de bol gaat wer ken, en du® de knop zich opheft uit de bol Vooral in de eerste tijd niet veel water ge ven, de aarde alleen matig vochtig en alleen gieten als de grond uitdroogt.. Als men giet geve men het liefst lauw water, dat is voor alle kamerplanten het beste. Dat kan gerust aardig lauw zijn, zóó dat men het maar nauwlijks met de hand lijden kan. Heeft men eens eerder een Amaryllis ge had, dan wordt deze uit zijn rustplaats (se dert vorige naherfst staat ze toch op een donkere plaats, is 't niet? dat is aan te be velen!) Men laat de bol in de oude aarde en krabt alleen de bovenste laag aarde weg en vervangt deze door versche. Alleen als ae bol al een keer of drie zoo behandeld is, kan het goed zijn een andere, iets grootere pot te geven. De plant moet dadelijk in vol licht en op een warme plaats gezet worden. inzake de fosforzuurbemesting in het voor jaar: „Gebruik na een eventueel noodige en dan doelmatige bckalking van Uwe gron den voor al Uw gewassen Ultra Super 20%". De bloem komt het eerst, soms als er nog geen bladeren aanwezig zijn. Tijdens en na de bloei wordt veel mest se- geven. Geef om de twee weken een flinke gi erop losging. Of wat even goed kun PoUon of Asef. Beide zijn uitstekende meststoffen voor kamerplanten, wat van alle meststof fen, die daarvoor aanbevolen worden niet gezegd kan worden. Maar zoowel met Pokon als met Asef heb ben wij zelf heel goede ervaringen, reeds ja ren lang. Volg de gebruiksaanwijzing die gegeven wordt voor die meststoffen stipt op verdrijf nooit. Dat geeft de beste resul taten. Na de bloei de bloemstengel er uit snijden en doorgaan met een goede verzorging, om dat na de bloei de knop voor de volgende bloei gevormd wordL Men kan in Juli-Augustus de plant ge rust buiten zetten mits op een goed beschut plekje en vergeet niet de noodige bemesting te geven. Na begin September, als de blade ren geel beginnen te worden, geve men geen water meer. De bladeren sterven af. De rusttijd breekt weer aan. Maar nu is, zooals we schreven, die rust tijd weer voorbij. Er moet weer actie in de schijnbaar doode bol komen. Doch voor oie actie er is, is eerst actie van den eigenaar noodig! Aan het werk! Het voorjaar wenkt. Kringerigheid bij aardappels Naar aanleiding van een schrijven van een onzer lezem willen we hier iets mede- deelen over de soms hardnekkig voorkomen de aantasting van de aardappelknol, die men kringvuur, kringerigheid, vuur, of ook wel vlekkerigheid noemt Wij laten hier volgen wat de Planten- ziektekundige Dienst in het vlugschrift: „Ziekten van aardappelknollen" hierovei schrijft: Van deze ziekte is de oorzaak nog niet bekend. De aangetaste aardappelen kunnen van buiten geheel gaaf zijn. maar ook ziet men soms door de schil heenschemerend, strepen of kringen, op welke in hevige gevallen de schil gebar sten kan zijn. Soms zijn de barsten min of meer cirkelvormig. Het ie dan alsof er een prop in de aardappel aanwezig is. Bij het ras Industrie komt deze vorm van kringerigheid nog wel eens voor» In de wijzen, waarop de ziekte zich kan voordoen, blijken ook op doorsnede ver schillen te bestaan. Er zijn rassen, waar bij een echte kring niet valt waar te ne men. Bij rassen, zooals Eigenheimers en Roode Star, ziet men, dat de bruine verkleuring inderdaad kringvormig ver loopt Verwarring met Pseudo-netneu- rose is in enkele gevallen mogelijk. De celwanden zijn verkurkt, van daar de bruine kleur, overigens worden noch de celwanden, noch de zetmeelkorrels vernietigd. Maatregelen ter voorkoming of be strijding kunnen niet worden aan de hand gedaan. Er zijn aanwijzingen, dat stalmest het optreden der ziekte bevor dert. Met de poters gaat ze niet over, zij is aan de grond gebonden. Er is verschil in vatbaarheid. Tot de minder vatbare rassen kunnen gere kend worden Tritimf, Industrie, Jubi leum en Populair, Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bur.) VOERARTIKELEN De markt voor de voedergrancn heerft de laatste dagen zeer weinig verandering ondergaan. Mais blijft geregeld aangebo den; de prijzen blijven ongeveer op een zelfde hoogte. De aankoopen blijven tot het hoognoodige beperkt, zoodat er in voor- koopen vrijwel niets omgaat. Ook de gerstprijzen blijven op eenzelfde hoogte. De laatste weken komen er wat zaken in Poolsohe gerst tot stand. Tarwe blijft vast gestemd; voor vocderdoeleinden komt in hoofdzaak de inlandsche in aan merking. In haver gaat heel weinig om. Lijnkoeken bleven in de afgeloopen week onveranderd in prijs. Grondnotenkoek sohaarsch aangeboden met hoogere prijzen voor spoedig leverbare waar. Inlandsche cocoskoeken onveranderd, Java en Manilla hoog er in prijs. Inlandsch soyaschroot al leen voor Maart-levering te koop. Voor ZAADTEELT EN ZAADHANDEL ENKHUIZEN Onze fraaie prijscourant voor heroepskweekers of voor par ticuliere tuinbezitters op aanvraag gratis. ZADEN UIT EIGEN TELERIJEN Daarom voor goede Oogst ruime aanwending van stikstofbemesting in den vorm van het MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Dc markt blijft rustig en de vraag is zeer bevredi gend. Dit zijn de twee voornaamste ver schijnselen op de stikstofmarkt. Verder kunnen we nog berichten, dat met de welwillende medewerking der Ne- derlandSche producenten het gelukt is het dreigende tekort aan kalkstikstof op be vredigende wijze aan te vullen. Voor het overige zien we, dat de zeer goede vraag naar zwavelzuren ammoniak blijkbaar over het hoogtepunt is gekomen en er thans meer aandacht besteed wordt aan do salpeterstikstof. Kalkammonsalpeter en Ammonsalpeter S.M. hadden een zeer goede beurt- Kalk- salpeter kan nog beter worden en dat zal .ook wel, daar .liet artikel chilisalpeter niet ruim meer voorradig is. We wijzen er verder op, dat Januari ten einde spoedt en de koopers zich op de Februari-prijzen te baseeren zullen hebben. Th om as meel. De vraag naar th om as- meel bleef in de afgeloopen week groot en dit is ook niet te verwonderen met het zach'te open weer. Er zijn voor Februari- levering reeds groote hoeveelheden besteld en het zal moeite genoeg kosten alle koopers op tijd te bedienen. De fabrieken en male rijen in het buitenland, die voor levering naar Nederland in aanmerking komen, wer ken uit alle macht en alle importeurs ver dringen zich om maar spoedig in het bezit der gekochte hoeveelheden te komen. Er zijn ook weer verschillende nieuwe zaken afgesloten, maar daarmede is dan ook wel het grootste deel der Februari- productie reeds ondergebracht. Waar echter ook in andere jaren in Maart nog zeer veel werd afgenomen, kan het o.i. geen enkel bezwaar hebben Maart-levering te koopen. De prijzen in het buitenland blijven vast, terwijl ze zich hier te lande daarbij nog niet geheel hebben aangepast. Zij, die dringend behoefte hebben, kunnen van de meeste overslagplaatsen nog uit Neemt het zekere voor hel onzekere en koop! BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteitl 54 ruiten 51.5X3S cm. k J 4.50 36 rui ten 59.5 X 48.5 cm. k J 450 47 ruiten 595X38 cm. 6/ 450 94 ruiten 38 X 295 cm. J 4.50 120 ruiten 32.5X27 crnèf 450 21 ruiten 141 X73 cm. k 13.— Dubbeldik glas Kisten gratis Niet franco v. d. BURGH'S Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) J. COSTER Zonen GOUDA TELEFOON 2502 - ALLE HULPSTOFFEN VOOR DE ZUIVELBEREIDING' P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z.-H. voorraad betrekken. Superfosfaat. Een stille markt mét nog zeer weinig vraag. Men blijft rustig doorgaan op aanbeste dingen tegen lagere prijzen zijn buitenland» sche super te spuien. En daarnaast zal bet gebruik van superfosfaat wel rets achteruit gaan ten bate van fnomasmeel. Geen prettig vooruitzicht voor onze superfabrikanten. 'k Kon het indertijd maar niet goed begrij pen, wat iemand en lang niet de eerste de beste op een vergadering van de Bond van Cooperative Zuivelfabrieken in Fries land beweerde, dat er GEEN TEVEEL AAN MELK ■was. Dat beweerde midden December 1935 de voorzitter van die bond in zijn openings rede. En hij was daarbij in overeenstemming met wat oud-minister Posthuma gezegd, had. Daar kon ik niet bij. Als ik zag hoe door overproductie, althans het werd algemeen overproductie genoemd, de melkprijzen zoo abnormaal laag waren, dat de kostprijs op geen stukken na gemaakt werd uit Biet product zelf, dan dacht ik dat er veel te veel melk was. En dan te hooren. dat er niet teveel is doet vreemd aan, al had men die verklaring uit de mond van iemand uit Friesland kunnen verwachten. Daar toch werd de melkstroom steeds grooter, steeds grooter. Ondanks de crisismaatregelen. On danks het feit, dat de zuivelwaarde van de melk steeds daalde en daalde. En diezelfde voorzitter zei in dezelfde rede voor diezelfde. Bond. dat de positie in de Friesche bedrijven niet rooskleurig was te noemen. De zuivelwTde was bij een vetge halte van 3.2 pet. slechts 4.16 cent per K.G., waarvan 2.43 ent. toeslag was: de melkprijs ivas feitelijk1.73 ent. per K.G. Nog niet Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis i één en driekwart cent. Hoe men dan ter wereld kan beweren, dat er geen teveel aan melk is, begrijp ik niet. Nu nog niet. Misschien ben ik wel erg hard van hersens en dringt zooiets of heel niet of slechts lang zaam tot mij door. En dat gaat nog langza mer, nu ik verneem, dat de toestand in de veehouderij in Friesland, evenmin als elders in ons land, rooskleurig is. De voorzitter van de Friesche Kamer van Koophandel de heer K. Eriks zei het duidelijk: een sprankje ver betering kan men Ln Friesland helaas niet bespeuren. De toestand was het geheele jaar uitermate slecht. En ook hij wees op de groote melkstroom, die door de genomen maatrgelen niet gekeerd werd Maar wie had dat verwacht Om de melk stroom te keeren moet men geen gedwon gen jongvee-afslachting doorvoeren, als men daarbij geen maatregelen neemt, dat de groote plassen melk gevende oude koeien langer aangehouden blijven. Maar, we waar schuwden reeds voor men met deze dwaze maatregel begon en het baatte niet. Dat is nu weer achter de rug. Daarover maar niet meer gepraat. 't Was, zooals vewacht kon worden, geen succes. Zooals ook geen succes verwacht werd van de KUNSTWOL UIT ONDERMELK En dat succes blijft wel uit. ook. zooals het tot dusver lijkt, 'k Géloof, dat dat ik al eens de draak met deze kunstwol heb gestoken 't Lijkt er op, dat het indertijd met zooveel lawaai de wereld ingestuurde bericht, inder daad een draak is geweest De Italianen, die de vinding deden, hebben misschien wat opgeschept Zij hebben met veel zwier aan Mussolini een weefsel van deze meikwol aangeboden, doch of deze er wat aan heeft zal zéér de vraag zijn. In elk geval lijkt het product noch in uiterlijk, noch in kwaliteit op echte wol. 't Is misschien jammer, want zoo zou weer heel wat melk gebruikt kunnen worden. Maar als het wat waard was deze vinding, dan had men er voorheen al gebruik van kunnen maken. Want reeds 20 jaar geleden is in Dessau door Dr. Todtenhaupt patent genomen op een vinding om vezelstof te ma ken uit caseïne,, wat precies hetzelfde is als de Italiaansche vinding. Was het iets ge weest dan had men toen, in de groote oor log, er wel gebruik van weten te maken. Alweer een illusie minder. Dat zullen dezer dagen ook wel gezegd héb ben de reclamemakers voor een bepaald sui kerbietenzaad, toen ze bemerkten, dat niet steeds gelezen moet worden zoo men zelf graag wil. Onder de titel: WELK SUIKERBIETEN RAS? had de Rijkslanbouwconsulent voor Noord Holland Ir. G. J. Lienesch in het Hollandsch Landbouwweekblad een artikel geschreven over door hem of onder zijn leiding geno men proeven. Hieruit zou kunnen gelezen worden, dat van de drie beproefde zaadsoor ten, Kuhn P, Hilleshög en Svalöf. de tweede de hoogste opbrengst geeft. Maar nadrukke lijk werd vermeld, dat dit alleen dit jaar be trof bij deze proeven, doch dat hieruit niel geconcludeerd mocht worden, „dat dn m de volgende jaren ook maar ten deele bevestigd zal worden. Maar zóó redeneeren de lezers niet, al staat het er niet met zooveel woor den hij. Van dit niet altijd zuiver lezen werd gebruik gemaakt want zonder voorkennis van den schrijver (zooals bleek) werd een overdruk van dit artikel aan suikerbieten- verbouwende boeren gezonden. Door wie? Ja wie had er belang bij deze kosten te maken? Noch uit de enveloppe, noch uit de afdruk zelf was liet op te maken. Alleen het post stempel gaf Zuidbroek aan als plaats van afzending, zooals ons bleek, daar een kennis ons bedoelde postzending deed toekomen. Dat was geheimzinnig. Maar die geheimzin nigheid lustte Ir. Lienesch niet. Hij schreef de vorige week in bovenvermeld blad, dat nu bleek, dat het verspreid werd onder de landbouwers, hij er prijs op stelde mede te deelen, dat het zijn bedoeling alleen geweest was, om te laten zien hoe voorzich tig men moet zijn conclusies te trekken uit onvoldoende proeven. Misschien was het be ter geweest deze „onvoldoende proeven" niet te publiceeren. Nu kunnen de anderen weer zeggen Ir. Lienesch zegt: deze proeven doen verkeerde conclusies trekken duswat hier de hoogste opbrengst gaf, doet dit in den regel niet. 't Is maar hoe men iets wil lezen. Maar het leven is vol tegenstrijdigheden. De eene overheidspersoon, dat is een Hongaar- sohe oud-minister van oorlog, vindt een nieuw type mitrailleur uit, dat twee dagen zonder onderbreking kan werken. Denk u dat eens even in wat zoon eenvoudig be richt inhoudt, wat een zee van leed, pijn, dood en verminking van jonge levens. Daarnaast las ik, dat PLOEGEN UIT KANONNEN vervaardigd worden. Dat is te Mexico City in Midden-Amerika. Eerst zijn er proeven genomen of het we! kon. De conclusies uit die proeven waren hope lijk zuiverder, dan die uit het zoopas genoem de aritkel over suikerbietanzaad. Ze waren van dien aard, dat president Cardenas hevel gegeven heeft dit omsmeden van kanonnen tot ploegen op groote schaal voort te zetten. Deze aldus vervaardigde ploegen zullen on der de boeren verdeeld worden. Dit is nu eens ontwapening in de practijk. Helaas, dat het maar in Mexico is. Daar vol gen de regeeringen elkaar op als de bla'den van een kalender. Maar al duurt het maar kort we hopen, dat Cardenas heel lang aan het bewind blijft zonder kanonnen noo dig te hebben. 't Is in elk geval beter dan die uitvinding van de Hongaarsche oud minister. Die vinding brengt de dood, be doelt dit al than* Dat is ook het geval met het NIEUW INSECTEN BESTRIJDINGSMIDDEL. In alle landen worden jaarlijks belangrijke bedragen besteed aan insecten-doodende mid delen en ijverig wordt gespeurd naar nieu we. zoo mogelijk betere insecticiden. Naar het heet is door een drietal Amerikaansche chemici een belangrijke vondst op dit gebied gedaan. Zij ontdekten namelijk in derivaten van hoogere vetalcoholen zeer werkzame In secticiden. In het bijzonder bleek laurylrho- danaat zeer werkzaam te zijn, beter dan de ook hier te lande gebruikte nicotine. Boven dien is deze stof voor hoogere dieren minder gevaarlijk dan nicotine. Hoe ze dat nu vonden en hoe die vreemde stoffen heeten doet minder ter zake. Hoofd zaak is, dat het een beter product is, dan het tot dusverre gebruikte. Hoewel nicotine als bestrijdingsmiddel wel niet zoo spoedig zal verdrongen worden. Dit zit er te sterk in om er dadelijk uit te gaan. In Denemarken be staat zelfs het plan op aanzienlijke schaal tabak te gaan verbouwen, alleen voor nico- tinebereiding, waarvoor men een geheel nieuwe methode heeft uitgedacht. Neen de nicotine zal nog wel een goede naam houden bij de tuinders. Zooals de Chileensche honig ook een goede naam krijgt en reeds heeft DE BIJENTEELT NEEMT IN CHILI STERK TOE. In 1884 was deze teelt daar nog geheel on bekend. Doch thans breidt de honigproductie zich ieder jaar uit. dank zij de krachtige pro paganda, die door de vier vereenigingen van bijenhouders wordt gevoerd. Deze productie omvat een groot aantal soorten honing, het geen alleszins verklaarbaar is, wanneer men de groote verscheidenheid van klimaat en flora van Chili in aanmerking neemt De expert van dit artikel is vrij belangrijk en richt zich voornamelijk naar Duitseh- land. Wanneer men de gemiddelde export cijfers van 1933 en 193-4 als basis neemt, in welke jaren de export resp. 1.119,536 ec 1.741,435 Kg. bedroog, blijkt 55 pét. oaarvaji naar Duitschland te zijn gegaan, 20 pet. naar Engeland en S pet. naar Nederland, terwijl. ook Denemarken 'n belangrijke afnemer Is. Waarom ook Nederland, dat genoeg honis en in heel goede soorten levert, ook nog uit Chili moet betrekken, waar onze imkers er ook verlegen mee zijn, is ons niet recht duidelijk. Maar het is wel eens meer het geval, dat ons iets niet duidelijk is. Laatst hoorde ik bv. dat het offeren in Israël een soort veebe perking was, waarmede de regeeringsmaat- regelen ten onzent werden vergeleken. Wel ja, dat is ook een opvatting, doch het ver band is mij niet duidelijk. Zooals het mij ook niet duidelijk is waarom MELKDRINKEN EEN LEERVAK OP SCHOOL moet zijn. Als zoodanig is het ingevoerd op enkele scholen in Noord-Holland hooren wij. Dit nieuwe vak heeft zijn ontstaan te dan ken aan de zuivelpropaganda, die geruimen tijd, o.m. onder het devies „drinkt meer melk" in ons land gevoerd is. 1-Iet doel er van was het gebruik van zuivelproducten te verhoogen; als een der middelen om het melkverbruik op te voeren werd destijds aanbevolen, het verstrekken van melk als bijvoeding aan schoolkinderen. Zij krijgen van Rijkswege gedurende drie maanden da gelijks een beker melk met vastgestelden in houd te drinken. Echter niet op alle scholen tegelijk, doch na elkaar. Alle leerlingen zijn van tevoren gewogen en gemeten, waardoor reeds binnenkort nagegaan kan worden, wel ken invloed het melkgebruik heeft op de ge zondheid van de eerste groep leerlingen in vergelijking met de tweede groep, die dan nog geen melk gedronken heeft. We hooren, dat zoowel, leerlingen als onder wijzend personeel wel ingenomen zijn met het op de rooster voorkómend „melkkwar- tiertje". Straks krijgen we ook theekwartiertjes. Deze zullen op de krantenbureaux ingevoerd worden. Thee met geen. met weinig, met veel suiker. Ik behoor tot de derde groep. Maar met de conclusies moet men voorzich tig zijn. Dat leert ons de proef met suiker bieten. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10