kdëOo E INSTELLING VAN EEN \WEERFONDS RADION waar WERK ^DINSDAG 28 JANUARI 1936 DERDE BLAD PAG. S De regeering doet niet mee aan de bewapenings wedloop $Iet gaat om urgente voorzieningen Cigen industrie gaat vóór! izidj De Regeering betracht spoed met de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van een weerfonds. Reeds thans is de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer verschenen. Hierin deelt de Regeering mede, dat elk land in staat moet zijn met eigen kracht een eersten aanval te kun nen afweren. Dit is gebleken bij het huidige conflict Italië-Abessinië. De regeering deelt dan ook niet de mee ning van die leden uit de Kamer, die mecnen dat yersterking van onze weermacht niet noodzakelijk is. Reeds meermalen heeft de regeering verklaard niet aan den bewapenings wedloop te zullen meedoen en slechts te beoogen de weermacht zoodanig uit te rusten, dat deze aan haar in wezen defensieve doelstelling kan beant woorden. istelling van een weerfonds acht de legeering een redelijke oplossing. Bij llossing in 20 jaar als thans voorgesteld, .gt de annuïteit nog f 3.570.000. Werd 'duur tot 8 jaar verkort, zooals sommige •ensrhen, dan zou de annuïteit f 7." lllocn bedragen. Dit. kan onder de tegen woordige tijdsomstandigheden niot verant woord worden geacht De opmerking, datuitbreiding lanlal oorlogsschepen onvermijdelijk ge- lard moet gaan met uitbreiding der vloot- terkte, is in het algemeen juist De aan lacht wordt er op gevestigd, dat de schepe d"[vaarvoor op hei fonds gelden zijn uitgeirok n, oudere schepen vervangen. In het al «neen kan gezegd worden, dat, wat de Ma ine betreft, de sedert 1929 geldende perso- isatie, indien deze volgroeid ware, de behoefte voor Nederland voorziet, ter ijl overigens de personeelvoorziening der Boot opnieuw in onderzoek is genomen, turf De in het wetsontwerp voorziene aanschaf- ing van materiaal strekken meer in het bij- iiider tot aanvulling van bestaande tekorten tot vernieuwing van verouderd materiaal, irtoin tot herstel van de gewenschte har- inische verhouding tusschen de samenstel- inde deel en van de, weermacht Daarom zul- in de voorgestelde verbeteringen op maie- jebied niet leiden tot ingrijpende ilgen ten aanzien van liet personeelsvraag- ftuk. Niet le ontkennen vatt mtusschenJ I dat het personeelvraagstuk op zichzelf eveneens belangrijk moet worden ge noemd. De regeering deelt de meening van de le den die er op wijzen dat ook bij aanzien lijke uitbreiding van het wettelijke contin gent tot bijv. 28.000 man een derde herhalingsoefening noohtaais niet zou kun nen worden gemist. Ten aanzien van de beschouwingen om trent do bezetting der te bouwen kazematten en do daarmede verband houdende vraag, welke troepen voor dit doel zullen worden bestemd deelt de regeering mede. dat de uiteindelijke organisatie van de grensbevei- liging, voor wat het personeel betreft, nog een punt van studie en overweging uitmaakt Door de opheffing van het Vooroefenings instituut wordt de oefensterkte bij do oj> leidingseenheden der infanterie verhoogd en kan eerder dan tot dusver tot het houden van oefeningen in sectie- en hooger verband I worden overgegaan. Door het een eu het 'ander ontstaat vervolgens meer en betere oefengelegenheid voor de verlofsofficieren en -onderofficieren. Er zal naar worden gestreefd een zoo. groot mogelijk deel van het nieuwe mate riaal bij tie industrie in Nederland te be stellen. Voor het bedrag van 1.200.000 voor che mische en physischc strijdmiddelen zullen uitsluitend gasmaskers en andere middelen tot bescherming tegen strijdgassen worden aangeschaft. Het ligt in het voornemen jacht- en ver kenningsvliegtuigen aan te schaffen. Bommenwerpers, al dienen deze niet voor hot ondernemen van vijandelijkheden onzer zijds, zijn niettemin voor de verdediging des lands onmisbaar. Met het thans aangevraagde bedrag zal 6lechts in de meest dxüngende behoefte bun nen worden I GESCHENKEN BIJ - verkrijgbaar tot 29 Februari KOP EN SCHOTEL voor 4 uitknipsels ONTBIJTBORD BOVENDIEN BEHOUDEN DE GESCHENKENBONS HUN WAARDE Op 1 April 1936 wordt een eskadron pantserwagens, deel uitmakende van de lichte brigade, opgericht. Uitbrei ding met een tweede eenheid dezer moderne gevechtsmiddelen ligt in het voornemen. Van oprichting van vechtwagen-eenheden (zgn. „tanks") moet om de hooge aanschaf- fingskostcn voorshands worden afgezien. De organisatie der maritieme defensie is opnieuw in behandeling genomen. Dit zal vermoedelijk niet onbelangrijke wijzigingen meebrengen in de organisatie van de weer middelen ter zee zooals die hier te lande thans bestaat Dat niet direct een- aanvrage is ingediend is het gevolg van de omstandigheid, dat de Minister zich eerst een oordeel wenscht te vormen over de gevolgen op pensoneelge- bied, welke het op peil brengen van de zee macht voor de verdediging van NederL- Indië zal hebben. Aan plannen van de Regeering ten aan zien van de instelling van een defensiefonds voor de Indische weermacht kon nog geen vasten vorm worden gegeven. Nationale Jeugdstorm ontbonden Voorstaan van bepaald staatkundig streven De propaganda-leider van den Nationalen Jeugdstorm deelt ons het volgende mede: In verband met het arrest van den Hoo- gen Raad d.d. 27 Januari 1936 is de Vereen, de Nationale Jeugdstorm met ingang van 28 Januari 1936 ontbonden. Het voorstaan van een bepaald staatkundig streven heeft nooit in de bedoeling van den Nationalen Jeugdstorm gelegen. Het bestuur van deze Vereeniging heeft met leedwezen kennis genomen dat een der gelijk streven uit de formuleering van haar beginsel is afgeleid GENUA-EXPRESS De N.V. Stoomvaart-Mij Nederland, meklt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het dato 31 Jain. a.s. van Genua vertrekkend motorschip Maraix van St Aldegor.de Donderdagmorgen 30 Jan. om 8.55 uur van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 9.54 uur, van Arnhem 10.47, van Nijmegen 11.10. Vertrek van den aansluiLenden trein naar Utrecht van Amsterdam. C.S. 8.22 uur, van Amsterdam W.P. 8.36. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 8.32 uur. Aankomst te Genua, Vrijdagmorgen a.s ,te 7.31 uur. ROTTERDAM LLOYD RAP IDE De firma Ruys Co, hoofdagente van de N.V. Rotterdamsahe Lloyd, meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aan sluiting op het d.d. 28 dezer te Marseille verwacht wordende mailschip „SLbajak" Woensdag 29 Jan. a.s. om 6.16 uur te Roo sendaal, 7.14 uur te Rotterdam D.P., en 7.40 uur te Den Haag H.S.M. zal arriveereu. KORTING INDISCHE PENSIOENEN Do commissie geïnstalleerd Rede van den Minister-President Gistermiddag heeft aan het departement van Koloniën de installatie van de Pen- sioonkortiingscommissie voor de Indische pensioenen plaats gehad. Welke taak deze commissie heeft, gaven wij reeds eerder aan. Minister Colijn hield een installatierede, waarin hij zeide, dat het doel (Ier Regee ring is aan redelijke grieven tegen de hui dige regeling in zooverre tegemoet te ko men als in de zorgelijke omstandigheden, waarin het land verkeert, verantwoord mag worden geacht. De reeds bereikte bezuini ging door korting moet gehandhaafd wor den. Mocht de Commissie erin slagen regeling te ontwerpen, welke een groot ere besparing dan de huidige in het vooruit zicht stelt, dan zal dit de regeering niet anders dan welkom zijn Dit sluit echter in, dat de in de pensioens regelingen bestaande onbillijkheden slechts kunnen worden weggenomen ten koste van de onder gunstiger regelingen gepension- neerde ambtenaren. Tot hoever daarbij ge- gaau kan en mag worden, wordt mede bepaald door don waarborg van een redelijk levensonderhoud, dat het pensioen den gewezen landsdienaar behoort te geven. Minister Colijn verzocht ten slotte de Commissie voor 1 Juni a.s. advies te willen uitbrengen. De voorzitter der Commissie, Dr A. A. L. Rutgers, beantwoordde de rede van den minister. De gebeurtenissen te Ambt-Hardenberg Naar „Vooruit" mededeelt, heeft de heer J. Mulder, v.d. raadslid te Ambt- Hardenberg, aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot tij de lij ken derden wethouder niet aanneemt. De raadsminderheid Iieett zich n,et een adres gewend tot den Commissaris der Ko ningin in deze provincie, met het verzoek, gebruik te maken van art. 84 der Gemeente wet, dat hem de bevoegdheid geeft in bij zondere gevallen een waarnemend-burge meester te benoemen. Begrafenis J. Stamperius Groote belangstelling, vooral uit onderwijskringen Na een rouwdienst, welke geleid werd door ds. Siebörger, werd gistermiddag op de be graafplaats van de Evangelisch^ Broeder gemeente te Zeist het stoffelijk overschot van den overleden paedagoog Joh. Stam perius ter aarde besteld. De belangstel ling was zeer groot. Een schat van bloemen bedekte de kist Onder de aanwezigen bevonden zich de heer Van Nes, hoofdinspecteur van het L.O., en de heer Adriaanse, oud-inspec teur van het L.O.; voorts dr. Hamaker, die de Vereeniging voor Paedagogiek verte genwoordigde, het Tweede Kamerlid de heer Ketelaar namens de Commissie van Beroep voor Onderwijzers van Bijzondere Neutrale Scholen, de heer W h i 11 a u na mens het Dorus Rijkersfonds, de heer Gevers Deynoot namens de Jan van Nassau Kweekschool, de heer E kering namens het Weezenfonds van het Ned. On derwijzersgenootschap, en de heer Wester- h o f namens het. hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers Genootschap. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig dr. M. L. van Ho 11 h e tot Echten, burgemeester, en de wethouder F. A. Beunkc. Het be stuur van het Marine Rampen en Frans Naerebout fonds was vertegenwoordigd door don heer De Jager, het Leger des Heils door den adjudant K 1 e y s. Na de begrafenis werd in het Zusterhuis gelegenheid gegeven eenige woorden te spre ken, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heeren Dr. Hamaker, Ketelaar, Van Nes, die den overledene prees om het vele baanbrekende werk dait hij heeft ver richt, W hi tl an, Gevers Deynoot, Ekering en W e s te r h o f f Een kleinzoon van den overledene sprak woorden van dank. Prof. Veraart Nog geheel invalide in het gebruik zijner handen Gemeld wordt: Ofschoon Prof. Veraart ten aanzien van het gebruik zijner handen nog geheel invar lide is, heeft hij het ziekenhuis van de St Hippolytusstichling mogen verlaten onf verder in zijn woning te worden verpleegd. De chirurg Dr Hermans, onder wiens voort durende behandeling de hoogleeraar blijft, geeft alle hoop, dat de gevolgen van het ernstig letsel binnen niet te langen tijd zullen worden overwonnen. Restitutie exportheffing boomen en planten De Nederlandsche Sierteeltcentrale maakt hierbij bekend, dat degenen, die hun export heffing 1934 hebben betaald op basis van 100% van de wettelijk vastgestelde groot handels-exportprijzen en die voorzoover zij aan in liet buitenland gevestigde groothan delaren wederverkoopers hebben ver kocht over deze transacties kunnen aantoo- nen, dat zij de daarop wettelijk toegestane 5% korting hebben verleend, in aanmerking komen voor restitutie der exportheffing door hen over deze 5% betaald. Zij, die voor deze restitutie in aanmerking meenen te komen worden in verband hier mede verzocht zich onder opgave van nauw. keurige gegevens tot dp Nederlandsche Sier- teeicentrale afdeeling Bloembollenexpor- teurs te wenden. Veertig jaar geleden? Dezelfde bijzondere correspondent, die het Volk uit Santiago de Chili een en ander over de inter-Amerikaansche arbeidsconfe- rentie en over de toestanden van het land meedeelt, wijst ook op de achterlijkheid der arbeidersbeweging in Zuid-Amerika. „Ik heb hier te Santiago verscheiden vergaderingen tijdens mijn verblijf bijge woond, maar leuzen als: de algemeene werkstaking, de sociale revolutie, het so cialisme nü, waren daar schering en in slag en oogstten 't meest applaus. Men drinkt zich op de arbeidersvergaderingen zat aan de frazen, die men 40 jaar gele den ook in ons land hoorde". Veertig jaar geledon? Maar het Plan van den Arbeid is toch nog maar enkele maan den oud? KUNST Organist der Groote Kerk te Arnhem De heer Simon C. Jansen benoemd In de vergadering van Kerkvoogden der Nederduitsch Herv. Gem. te Arnhem is Za terdag 25 Januari tot organist van de Groote Kerk in de vacature van wijlen C. de Wolf, benoemd op voordracht van een jury be staande uit de heeren Sem Dresden, Anth. v. d. Horst en Adriaan Engels, de heer Simon C. Jansen, organist van de Wilhelminakerk te Utrecht. De heer Jansen heeft zijn opleiding ont vangen aan het Amsterdamsch conservato rium waaraan de heer De Wolf, als hoofd leeraar voor orgel verbonden was en heeft daar zijn einddiploma voor orgel en piano behaald, terwijl hij nog studeert voor het examen voor het solisten-diploma, dat slechts openstaat voor hen, die bij him eind examen de hoogste cijfers behaalden. Gisteren werd de eerste paal ingeheid bij de Kruisvaart ten behoeve van den bouw va?i een groote brugeen der vele groote spoor- wegwerken te Utrecht. De genoodigden slaan het werk gade. Uit de AJi. partij NEDERLAND EN ORANJE TE AMSTERDAM Besprekingen over gemeente politiek worden voortgezet De centrale A. R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Amsterdam hield gisteravond in Krasnapolsky haar jaarver gadering, onder voorzitterschap van den heer J. Deutekom. In deze vergadering zijn besprekingen gehouden over een paar vraagstukken van Gemeentepolitiek. Vooraf werden de jaarverslageu uitgebracht. Dat van den secretaris, den heer W. J. Bossenbroek, vermeldde bijzonderheden over de jaren 193-4 en 1935. Gememoreerd werd de verblijdende uitslag van de Statenverkiezing in het voorjaar van 1935 ,toen ruim '24.000 stemmen od de A. R. lijst zijn uitgebracht. Een zwarte dag werd genoemd de stemdag voor den Raad, toen Rood de meerderheid verkreeg en de A. R.-hjst rond 4000 stemmen minder haal de dan voor de Staten. Onze fractie liep terug van 3 op 2 leden. Hulde werd gebracht aan den afgetreden heer J. Douwes, die ruim 30 jaren voor onze partij in den Raad heeft zitting gehad en ook eenige jaren het wethoudersambt vervulde. Het ledental is 2951. Er werden 572 nieu we leden ingeschreven. Het verslag brengt een woord van dank aan den heer H. R. Zij Is tra, den leider van het Bureau. De penningmeester, de heer G. M. Jans sen, gewaagde van de financieele zorgen,, die de kiesvereeniging in dezen tijd heeft Slechts een klein batig saldo wees de reke ning aan. Dank bracht de penningmeester aan alien, die hebben medegewerkt on gcldtn bijeen te brengen. De penningmees ter wekte op tot een krachtige actie voor het werven van nieuwe leden, wil de kies vereeniging in 1937 den feilen strijd, die te wachten staat, behoorlijk kunnen finan cieren. Beide verslagen zijn na eenige discussie goedgekeurd. Bestuursverkiezing Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. Deutekom (aftr.) en P. Keule- mans. De eerste is gekozen als voorzitter. A. R. in het College Een uitvoerige bespreking is vervolgens gewijd aan de vraag of het deelnemen van een A. R. Raadsli 1 aan het Dagelijksch Be stuur der Gemeente gewenscht is. Zoowel vóór als tegenstanders hiervan zijn aan het woord geweest die uitvoerig werden beantwoord door den voorzitter van de A. R. fractie, Prof. Dr. R. II. W o 11 j e r. Deze zette uiteen het verschil tusschen een ministerie en een gemeenteraad en conclu deerde, na te hebben gereleveerd wat aan de wethoudersverkiezing voorafging, dat het zitting nemen van een A. R. in het Collego in het belang van de stad moest worden geacht. De A. R. fractie is niet te gen onze beginselen ingegaan. Bovendien ligt het zwaartepunt van de Gemeentepoli tiek niet in den Raad. Besloten werd aan het einde der vergade ring de bespreking over de gemeentepolitiek voort te zetten. WOENSDAG 29 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzendinr. 10.00 v.m. VPRO. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek en lezing. 11.00 RVU. Causerie. 1.30 VARA-orkest. 12.00—1.45 Gram.pL 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Residentie-orkest. 6.30 VRU. Cause rie. 7.00 Sportnieuws. 7.15 Residentie orkest. 8.00 Berichten. 9.00 Radio-tooneel. 10.00 Berichten. HILVERSUM H 301 M. NCRV.-Uitzendlng. 8.00 Schriftlezing. 10.30 Morgendienst door Ds. P. N. Kruyswijk, Geref. Pred. te Hil versum; 11.00 Concert (harmonium-alt sopraan). 12.15 Gram.pl. 12.30 Stichtsch Salonorkest. 2.303.00 Gram.pl. 3.15 Piano-recital. 5.00 Kinderuur. 6.006.30 Landbouwhalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.30 Causerie. 8.45 Gram.pl. 8.50 Zie Droitwich. 9.55 Berichten. 10.40 Causerie. DROITWICH 1500 M 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC-Empire-orkest. 1.352.20 BBC- Schotsch-orkest. 3.10-Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth. 5.05 Kwintet. 5.35 Cellini-Trio. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital. 7.10 Lezingen. 8.35 Cause rie. 8.50 BBC-symphonie-orkest 10.00 Vervolg concert. 10.40 Kwintetconcert. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Nationaal orkest. 2.50 Concert. 4.20 Cello-recitaL 5.50 Orkestcor.cert. 9.05 HoorspeL KEULEN 456 M. 11.20 Orkestconcert. 3.50 Gevar. programma. 5.20 Populair pro gramma. 7.35 Rijkszending „Das Er be im Blut". 8.05 Kamer-orkest. 9.50—11.20 Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30—2.20 Constantin-orkest. 6.35 Gram.pL 8.20 Hoorspel. 484 m.: 12.20 Het Constantin-orkest. 6.20 Gram.pl. 8.20 Militair concert. 9.20 Hoor spel. 9.55 Concert. DE „SUMATRA" SOERABAJA, 27 Jan. (Aneta). Hr Ma kruiser „Sumatra'' is heden te Soerabaja binnengeloopen. Tijdens de gehouden proef tochten voldeden de turbines geheel. Nadat de bodem te Soerabaja zal zijn gereedge maakt voor de volle-krachts-proef, worden volgende week de proeftooh ten voortgezet. UIT OOST-INDIE Bestuurshervorming buitengewesten Memorie van Antwoord BATAVIA, 27 Januari 1936. (Aneta). In de Memorie van Antwoord omtrent de be stuurshervorming in de Buitengewesten wordt er op gewezen dat de voorstellen beoogen een saneering, welke allerwegen noodzakelijk is, maar bovendien ziet de Re geering in deze saneering een noodzakelijken grondslag voor de geleidelijke ontwikkeling van de Inheemsche bevolking in de Buiten gewesten in de richting van regionale auto nomie. De invoering van een stelsel van re gionale rekeningen bij verdere ontwikke ling uitloopend in een stelsel van regionale begrootingen komt neer op een zeer ge wichtige en omvangrijke overdracht van de taak uit het centrum der Regeering naar re gionale organen. De Regeering ontkent dat zij het gewicht der staatkundige hervorming zou hebbeD onderschat. Mochten de onderhavige voorstellen onver hoopt worden afgewezen, dan kunnen de nieuwbenoemde Residenten gemakkelijk door Gouverneurs worden vervangen. De Regeering deelt mede, dat het niet mo gelijk is de doorvoering der staatkundige her vorming aan een bepaalden afzienbaren tijd te verbinden. Het is de bedoeling om de ver houding tusschen bet Europeesch Bestuur en het Inlandsch Gezag door de nieuw aan te stellen Gouverneurs te laten onderzoeken. De Moerdijkbrug De laatste maanden wordt hard gewerkt aan de ophooging van de oude spoorbrug Moerdijk en oprit voor de nieuwe verkeers- brug. Met het brugdek waarvan de bouw is gegund aan de firma gebr. Kwaaitaal te Rotterdam zal begin Februari worden aangevangen. Vereenigingsgebouw te Warffum Voor rekening van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Warffum werd aanbesteed het bouwen van een vereenigingsgebouw bij de Geref. Kerk te Warffum. Laagste inschrij ver was de fa. Hager en de Jong te Usquert voor f 3744—w Bouw van een tricotagcfabriek Het aantal industrieën, dat in Z.-Vlaandc- ren gevestigd wordt, neemt nog regelmatig toe; de contïngenteeringsmaatregelen geven daartoe in de eerste plaats aanleiding, doch daarnaast de zeer gunstige ligging van fa brieksterreinen in Zeeuwsch-VIaandercn. Onder de gemeente Sint Jansteen is thans een terrein van ongeveer 5000 M2. aange kocht, voor den bouw van een tricotagefa- hriek. Bij het gehucht Het Zwaantje, onder de gemeente Terneuzen komt binnenkort een nieuwe trieotagefabriek in bedrijf. Naar verluidt, worden door enkele ondernemin gen nog onderhandelingen voor aankoop van fabrieksterreinen gevoerd. KERK GEGUND De bouw van de Nieuwe Ned. Herv. Kerk te Gouda is gegund aan de laagste inschrij ver de heer J. v. d. Velden voor f 23.364.20. De begrooting was f 24.000. Betreffende te werkstelling van arbeiders zijn bij de gun ning voorwaarden gesteld. De verwarming, systeem „heete lucht" met automatische oliestookinrichting is opgedragen aan Technisch Bureau Wem-man alhier. Feuilleton DE LIEFDE IS DE MEESTE" Kaar het engelsch (3 Miles trad enkele schreden nadeiibij; hij was nog altijd zeer •leek en zijn oogen hadden een uitdrukking van ontsteltenis. „Lady Harford", antwoordde hij, „ik kan niet zeggen, dat ik «n bepaalde reden heb, of wat u een reden noemen zoudt, mij bezorgd te maken over Gwendolyn; maar ik verwachtte, lat ik haar hier zou vind/en en het zou mij zeer aangenaam zijn, [lat ik wist, waar zij was, waar zij heengegaan is." .Verwachtte ze je vanavond hier?" ,Niet dat ik weet." Lady Harford maakte zich gereed, haar correspondentie voort zetten. »Je wilt mij zeker wel excuse.eren? Er zijn een paar brieven, ik moet afmaken. Zou je er mij misschien ook wat bij willen elpen, May?" Miles moest dus het vertrek verlaten. Hij ging echter nog iet uit huis, maar keerde weer naar de salon, waar hij op -n eer liep, van allerlei mogelijkheden bij zichzelven overleggend. AVat heteekent <]iit?" vroeg Lady Harford en wendde zich tot aar dochter, zoodra Miles het vertrek verlaten had. „Heeft die nge man zijn verstand verloren, of heeft Gwen haar verloving et hem verbroken?" „Zoowaar, Moeder, ik weet er niets van; maar ik geloof ook el, dut er iets moet gebeurd zijn, want ze zijn beiden zoo emd. Gwen zei, dat ze op haar kamer haar natte kleeren zou itdoen; maar van dat oogenblik af is zij niet meer gezien." Lady Hartord begon te lachen: ,>laar, beste kind, als Gwen uitgegaan is, dan zal ze niet er gezien worden, eer ze terugkomt! Wat voor nonsens heeft Miles je in het lioo'd gehangen?" „Hij heeft niets gezegd, maar Gwen zelve was zoo van streek! Toch wilde ze mij niet vertellen, wat het was. Ik geloof, dat Miles het wel weet. Het moet iets zijn, dat gebeurd is, sinds ze vanochtend is uitgegaan en ik ben zeker, dat Miles het voor iets ernstigs houdt." „Och, kom", zei haar Ladyschap en keerde terug tot haar brieven. Een paar uur later, tóen zij haar kamer verliet, gekleed voor het daner, vroeg zij terloops aan haar kamenier: „Is Miss Gwendolen al terug?" „Neen, my Lady." „Is mijn echtgenoot al beneden?" „Ja, my Lady." Lady Harford ging naar den salon waar Sir Francis en May al waren; Miles Mosytn was vertrokken. „Zoo, lieve, als je kaar bent, dan zullen wij dadelijk naar de eetkamer gaan", zei de heer des huizes. „Het is vijf minuten over achten. Gwendolen dineert zeker buitenshuis?" „Ik weet 't niet." „Weet je dat niet? Heeft ze je dan niet verteld, waar ze heen ging? Die tegenwoordige jeugd toch ook!Me dunkt, in het vervolg mag ze toch wel eens de beleefdheid hebben, om je te zeggen, waar ze heengaat, als ze buitenshuis dineert." Sir Francis stond op cn hield de deur open voor zijn vrouw. „Ik geloof niet, dat Gwfcn buitenshuis dineert", zei May. „Wat bedoel je?" „Ze is om zes uur uitgegaan, zóó als ze was, en heeft er niets van gezegd, dat ze niet op dinertijd thuis zou zijn." „Wat bedoel je?" herhaalde Sir Francis nu vrij heftig. „Ik geloof, dat Gwen iets. verschrikkelijks is overkomen!" „Licht dat eens wat nader toe", zei haar vader, sloot de deur en ging terug in den salon. Hij was blijkbaar van streek: Gwen was juist zijn lieveling, zijn oogappel. „Wat is haar over komen?" „Ik weet niet", antwoordde May hopeloos, „maar ik geloof, dat ze nooit weerkom t „May is vanavond bijzonder zenuwachtig", zei haar Ladyschap op sussenden toon. „Daardoor stelt ze zich alles veel erger voor. Gwen is eenvoudig een vriendinnetje gaan opzoeken en ze hebben haar daar gehouden. Laten wij nu gaan dineeren, Francis." Maar haar echtgenoot scheen haar niet te verstaan en zei tegen May: „Voor den dag er mee, kind! Zeg het, precies zooals je het op 't hart hebt!" „Dat maakt het juist zoozoo vreemd", haperde het meisje. „Ik weet zoowaar niet, wat ik er van denken moet. Gwen kwam hier binnen en scheen zich heel ellendig te voelen, maar ze zei niet, wat het was, en ging dadelijk weer uit Toen kwam Miles en hij deed bijna even onverklaarbaar en wilde ook niets zeggen." „O!" zei haar vader en dit scheen hem een groote verlichting te zijn. „Ze hebben dan zeker gekibbeld. Voor mijn part ging de verloving maar af! Je hebt mij een oogenblik met recht schrik aangejaagd, kind! Je moet niet zoo zenuwachtig zijn. Weet je, waar zo vanmiddag heen is geweest?" „Ze zei, dat ze oom Thomas was gaan opzoeken." „Nu, dan is ze daar blijven dineeren; dus dan is al die drukte voor niets." In de eetkamer gaf hij den butler orders, om te telefoneeren naar den Honourable Thomas Hippsley en te vragen, of Miss Gwendolen ook bij hem dineerde. „Wij krijgen geen gehoor, sir." Met dit bericht kwam de man een paar minuten later terug- „Geen gehoor?Stuur dan iemand aan bij Mr. Hippslej om te vragen. Zeg, dat ze maar een taxi nemen, en laten ze zorgen, dat ze zoo gauw mogelijk terug zijn." Halverwege het diner kwam de butler weer zeggen: „Er was niemand thuis, sir. Tenminste er werd niet open gedaan, ofschoon Charles meer dan eens gebeld heeft" „Mijn broer Thomas is eenigszins vreemd", zei Lady Harford koel. „Ik denk, dat het de vrije avond is van de keukenmeid, of iets dergelijks, en dat hij nu op zijn club is gaan dineeren. Het is toch ook zoo dwaas van hem, om er maar zoo weinig per soneel op na te houden. Het verwondert mij alleen, dat die Rodd er niet was. Dat vind ik dan toch heel zorgeloos van hem om weg te gaan en niemand in huis achter te laten." „In ieder geval is Gwen er niet", zei Sir Francis. „Ik heb wel lust, om straks, na het diner, naar de club te gaan en te vragen of Hippsley daar ook gedineerd heeft" Niemand had echter Thomas Hippley gezien. In den regel, zei de portier dineerde Mr. Hippsley daar op Dinsdagavond maar nu ditmaal niet. „Misschien is hij dan met Gwennïe in een restaurant gegaan" dacht Sir Francis. Maar tegelijkertijd begon hij zich nu toch ook ernstig ongerust te maken. Op het oogenblik, dat haar familie om acht uur aan tafel ging, kwam Gwendolen Harford met den huissleutel binncn bij haar oom in Sloane street Onmiddellijk knipte zij het licht aan en leunde hijgend tegen den muur. Het had haar meer dan een uur gekost, om door de mist haar weg te vinden naar Eaton Square. Ze had nog altijd haar natten mantel aan en droop, waar ze stond. Heel haaf bevallige gestalte trilde van ontroering. Ze zag zeer bleek en had kringen onder de oogen. Nadat zij een paar minuten onbeweeglijk had gestaan, of ze op het punt van flauw vallen was, herwon ze haar zelfbeheer sching en ging langzaam naar de eetkamer. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9