AARDAPPELMEEL HET REGEERINGSBELEID EN DE EERSTE KAMER -^DINSDAG 28 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG 5 Officieren uit Polen, Zweden en Italië, die deelnemen aan een rij- tournooi te Berlijn, leggen een krans op het graf van den Onbekenden Soldaat. oor het standbeeld van zijn overgrootmoeder, ko ningin Victoria, bij de oude muren van Windsor rastlevond de traditioneele koningsproclamatie plaats van Edward VIII De trein, -waarmede vandaag het stoffelijk overschot van koning Op 't plaveisel heeft een oude straat-artist te George V van Paddington 'naar Windsor is vervoerd, werd getrokken Londen denoverleden koning uitgeteekend. Zijn werk door de berroew.de locomotief King George V". trok groote belangstelling. Memorie van Antwoord op de Rijksbegrooting 1936 Kentering in de S.DJIJ*. Geen experimenten op het gebied der vaste lasten 1 Verschenen is de Memorie van Ant» woord der Regeering op de algemeens beschouwingen der Eerste Kaanor be treffende de Rijksheg rooting. Geen experimenten! Wat het vraagstuk der vaste lasten betreft, herhaalt de regeering, dat experimenten van haar op dit terrein niet behoeven te worden gevreesd. Daarvoor is zij er te zeer van over tuigd, dat hier met groote omzichtig heid moet worden opgetreden. Voor stellen tot aantasting van hoofdsom men zijn van haar niet te verwachten. Oud engelukkig Onze oudste lezeres in Brabant (voor zoo ver we althans kunnen nagaan), de weduwe H. A. Eugster, geib. Molenbrugge, wonende bij haar kinderen aan de Kromme Steen weg 12, te Helmond, hoopt morgen, 29 Januari, haar negentigst URK Tusschen Kampen en Enkhuizen Aan een binnenzeebootveer, Daar ligt Urk, als een oase, .AZs het hart van 't IJselmeer. Een besloten volksgemeenschap, Sterk- aan de traditie trouw. Midden in het zilvren water In een stolp van hemelblauw. Slapjes wapperen de vaantjes Van de lamgelegde vloot Als de boot een hooge stoomgroet In de broze stilte stoot. Helder doet de ivitte vuurbaak Bij de roode daken aan. Waar de torentjes der kerken En van 't raadhuis boven staar Wij ontleenen er het volgende aam: Dat nog steeds ge^n nieuwe minister van kjfensie is benoemd, vindt zijn verklaring 1 de omstandigheid, dat een aantal vraag- tukken, welker oplossing in onderzoek is, eter eeret tot een definitieve beslissing korden gebracht. Daar tot deze vraagstuk- fcn mede dat der Ned. Indische maritieme lefensie behoort, waarbij ook het departe ment van Koloniën nauw betrokken is, biedt iet bovendien zekere voordeeten, dat do eider van laatstgenoemd departement te- ■ens met de interimaire leiding van het ic-partement van Defensie is belast. Wat het karakter van het kabinet betreft, an de regeering zioh aansluiten bij de le en, die van oordeel zijn, dat een wezenlijk 'frschil tusschen het program van het egenwoordig kabinet en het voorgaande liet bestaat, doch dat men kan spreken ran een verlegging van het accent met lante op de industrialisatie. Een herziening der wetgeving op het echt van vereerugtng en vergadering wordt liet in overweging genomen. Uitbreiding ran het uniformgebod komt de regeering liet noodiig voer. De houding, dde de regeering moet aan- i-men tegenover de sociaal-democratische libeiderspartij, is geheel afhankelijk van iet optreden dier partij zelf. Ook de regeering heeft den indruk, dat ^Jfeich, wat de S.D.A.P. betreft, bezig is een ^Tfcntering te voltrekken. Haar zou niets iever zijn, dan dat spoedig ondubbelzinnig lou blijken, dat die kentering zoo volledig is. dat alle bestaande uitzon - rings v ir- schriften zullen kunnen worden opgeheven De economische politiek Dat de economische politiek van het ka binet niet juis* zou zijn, is niet bewez De toestand zou veel slechter zijn voor tal rijke groepen der bevolking industrieelen, boeren, middenstanders, arbeiders als vele maatregelen niet waren genomen. De regeering vermag niet in te zien, dat het bevorderen der industrialisatie in haar politiek niet zou passen. Van aanpassing tier binnenlandsche economische verhou dingen aan de gewijzigde economische structuur is een gezonde industrialisatie ®en der meest sprekende voorbeelden. De vraag, in hoeverre het mogelijk en Outtig is de contingenteeringen geheel of ten deele door hoogero invoerreohten te ver- gangen, maakt reeds geruimen tijd een voor- van onderhoek uit bij de depart eamen- De landbouwsteun is in beginsel geba seerd op het systeem van bedrijfssteun en niet op dat van indavidueele verzorging. Vandaar, dat ook de groote boeren voor hun producten steun ontvangen. Inbreuk op deze regeling brengt ernstige consequenties mede. De laatste salarisvermindering? Dat van belastingverhooging moeilijk nog eenig goeds kan worden verwacht, ziet ook de regeering in, eveneens diat naar verdere versobering moet wordien gestreefd. De regeering spreekt de hoop uit, dat met de met 1 Jan. ji. ingegane verlaging van de salarissen der ambtenaren zal kunnen wor dien volstaan en dat zij dius de laatste zal zijn. De regeering zal ook in de toekomst aan de belangen der groote gezinnen haar aan dacht blijven wijden. De spellingkwestie Op 26 SepL 19S4 heeft de ministerraad bepaald, dat bij examens voor de Rijks diensten de vereenvoudigde schrijfwijze zal wordien in acht genomen, maar dat tot 1 Jan. 1936 vrijheid wordt gelaten ook de spelling van De Vries en Te Winkel te bruiken. Zoolang de regeering nog niet de nieuwe spelling voor haar ambtelijke stuk ken heeft aanvaard, zullen de in dienst tre dende ambtenaren de oude spelling moeten gebruiken. In verband daarmede heeft de ministerraad den genoemden datum ver vangen door I Januari 1937. Nationale vlag Inderdaad is bij da regeering in overwe- g:ng of harerzijds niet een beslissing moet worJen genomen, wtnrdoor voor het geheele volk duidelijk zal worden, dat er maar één nat'onale vlag is. Dat die beslissing bij een deel van het volk ontstemming zal kunnen wakken, mag geen reden zijn om den bc- staanilen weinig gewenschten toestand te doen voortduren. te vieren. De familie bericht ons, dat de oude vrouw nog een uitstekende gezond heid geniet, nog bijzonder goed van gehoor en geheugen is en nog geregeld één keer per Zondag naar de Kerk gaat, tenzij de kou haar dit belet. Oud en weibedaagd is ze, deze krasse vrouw; maar ze is óók gelukkig, want haar wenkt een blijde toekomst, waarnaar haar verlangen steeds sterker uitgaat Wij voegen gaarne onze gelukwenschen bij die van vele anderen. God zij ook verder met haai', die geloovig zijn heil verbeidt OVERVERMOEIDHEID VAN CHAUFFEURS Het oordeel van de Tweede Kamer over het wetsontwerp Groot gevaar voor ontduiking Scherpe controle onmisbaar Verschenen is het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer over .het wetsontwerp houdende bepalingen, be oogen de het tegengaan van overver moeidheid van bestuurders van motor rijtuigen. De indiening van dit wetsontwerp vond bij het afdeelingsonderzoek alge- meene instemming. Eenige leden meenden, dat er te weinig toezicht was geoefend op de vele verkeers overtredingen. Uitbreiding van het corps ambtenaren, dat daarop toezicht houdt, achten zij daarom noodig. Zulk een uitbrei ding zou ook kunnen worden verkregen door meer personen tot onbezoldigd rijksveld wachter te benoemen. Vele leden gaven uiting aan de vrees, dat de voorschriften, welke krachtens dit ontwerp vastgesteld zullen worden, zeer moeilijk te controleeren zullen zijn. Het ge vaar voor ontduiking is ongetwijfeld bijzon der groot, vooral omdat het zelfstandige autobestuurders betreft. Een scherpe contro le is ln elk geval onmisbaar. Een doldrieste autotocht Men meldt ons uit Haaksbergen: Zondagavond terwijl de trein om kwart over acht uit de richting Gelderland op komst was en de boomen van den overweg waren gesloten naderde uit de richting Hen. gelo een personenauto waarin was gezeten een drietal jongelui, allen afkomstig uit En schedé. Het schijnt dat de bestuurder de 2S jarige A. J. E. geen aandacht heeft besteed aan de stopborden met als gevolg, dat de auto dwars door de afsluitboomen vloog, waardoor de laatste een V-vorm kreeg. Midden op do rails kwam het voertuig tot staan. Onmiddellijk reed de auto terug en koos het hazenpad, althans een poging daartoe werd gedaan, en full speed sloeg men den Parallelweg in. De vreemde gasten waren zeker niet op de hoogte met de situatie ter plaatse; im mers aan het eind van de fabriek van de firma Odink en Koen de rink loopt deze weg dood. In razende vaart en met gedoofde lichten stoof de wagen voorbij. Een buurtbewoner die toevallig het onge luk in de verte zag gebeuren en daama den wagen op zich z&s aankomen, kon nog net het veege lijf redden, om even daarna het voertuig boven van de verhooging in het bouwland te zien storten. Daar kwam de wagen tot staan. De Jonge lui gingen aan den haal maar kwamen later terug. De voorruit van den wagen alsmede de lampen waren bij do botsing vernield. Bij het politie onderzoek kwam vast te staan dat de bestuurder geen rijbewijs had. Even tevoren was de trein den overweg gepaleerd. Een inbreker op heeterdaad betrapt Toen de heer J. Meyer, keurmeester van het gemeentelijk slachthuis te Helmond Zondagavond om half acht na den geheelen dag afwezig te zijn geweest met vrouw en zoon terugkeerde, vond hij in de huiskamer sporen van een inbraak. De geheele kamer was overhoop gehaald, terwijl enkele luxe voorwerpen op de v!°er waren klaargezet, blijkbaar met de bedoe ling, deze mee te nemen. De heer Meyer riep onmidellijk zijn nog buiten wachtende zoon. Bij het onderzoek, dat beiden natel den zag men dat achter een deur een man zich verborgen hield. Zij duwden deze deur met kracht verder open, zoodat de man tusschen muur er. deur bek:ield geraakte. De inbreker zat in letter lijke en figuurlijke zin gevangen. Hy werd met een revolver in bedwang gehouden, tovtut de gewaa scouwue politie kwam en hem arresteerde. De gearresteerde bleek een naamgenoot1 van den heer Meyer te zijn, n.i. de ''O-jarige J J. Meyer, die eenige jaren geieden ia het Vreemdelingenlegioen in Noo-d-Afrikv heeft gediend en thans te Helmond woonachtig is. Len laatsten tijd hield hij verblijf in een logc-ment te Helmond. M. werd reeds lang door de politie van enkele inbraken in Helmond en omgeving verdacht o.a. van een inbraak in de Stoom- zuivelfabriek te Bakel in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l.t waaroij een mis lukte poging was gedaan de brandkast te for ceeren en slechts een kistje sigaren werd vermist. De man is voor den Officier van Justitie te Roermond geleid. PENNINGMEESTER VERDWENEN Naar wij vernemen heeft de penning meester van een begrafenisveieeniging te Amsterdam, die sedert 14 dagen zonder achterlating van adres is verdwenen, het in hem gestelde vertrouwen op grove wijze misbruikt. Hoewel nog niet precies vast is te stellen, hoe groot de door hem veroor zaakte schade is, vreest men, dat de thans voortvluchtige een bedrag van eenige dui zenden guldens heeft ontvreemd uit de kas der vereeniging. Sedert bijna 30 jaren heeft de man van het bestuu- der vereeniging deel uitgemaakt. Men heeft in hem het volle ver trouwen gesteld. HOUTVERKOOPINGEN Bij de groote Veluwsche houtverkoopingen brachten sommige p"rceelen hout het dub bele op van het v--' iaar. De animo om te koopen was hier en aaar bijzonder groot. Een meevallertje voor de boscheigenaren. De bevolking, uitgeloopen Lijkt wèl in z'n knollentuin: Stoere wijdgebroekte visschers Met de karpoets op hun kruin. Frissche meisjes, ferme vrouwen In hun leuke Urker dracht, Heel het dorp heeft op de blijde Aankomst van de boot gewacht. Kijk, het hangt er vol met vlaggen Waar je op de ivandel gaat Hangt de wasch aan hooge lijnen Waaiend dwars over de straat, 't Is een sprekende reclame Voor de Urker helderheid, Voor de aanpas en het. lapwei Naar de trant van onze tijd. Oude kerken en gewoonten, IJver, goede burgerzin, Eeuwenoude gefundeerde Trouw aan land en Koning 1. Stempelen dit kleine eiland, Deze twee, drie mijlen kust Tot een oord van stoer volharden En van uitgesproken rust. (Nadruk verboden) LEO LENS DOOR EIGEN ONVOORZICHTIGHEID Te Amsterdam is op den Overtoom een |L6-jarige wielrijder, die gelijk met een trarmvagen opreed en een gesprek voerde met iemand die op het achterbalcon s'onJ, ter hoogte van de tweede Constantijn Huv- genstraat tegen een lichtmast gereden. De Geneeskundige Dienst heeft het slavXoffcr met een hersenschudding naar het W:!aei- mina-Gasthuis vervoerd, EEN BIDDENDE VROUW Te Nuland (N.Br.) zat een jonge vrouw in de roomsche kerk te bidden. Toevallig betrad ook de burgemeester van Nuland het bedehuis, doch zijn aandacht werd afgeleid door de oogenschijnlyk biddende jonge vrouw, omdat de burgemeester de jonge dame verdachte bewegingen zag maken Op het gemeentehuis aan een strengd verhoor onderworpen, bekende de vrouw zien voot de tweede keer te hebben schuldig gemaakt aan het lichten van offerblokken, waarbij d» burgemeester haar verraste Ook stond de 21-jarige juffrouw in het politieblad gesig naleerd voor diefstallen in Den Haag. landgenooten werk en gebruikt het Neder- landsche bindmiddel

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5