Het Engelsche volk neemt afscheid van zijn doode! WADERA EN MALCA MURRI DOOR GRAZIANI BEZET DINSDAG 28 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Overzicht Eindeloos schier schuifelde het défilé langs de baar. De doodemcaeht in Westminster. Onze bijzondere correspondent meldt ons: Het défilé door het Engelsche volk langs het stoffelijk overschot van Koning George V, dat opgebaard stond in de Westminster Hall is geworden één grootsche ontroerende hulde. Zaterdag kon de poort van de Westmin ster Hall eerst tegen middernacht gesloten worden en Zondagnacht werd zulks eerst om zes uur in den morgen gedaan. Alleen Zondag waren er 250 duizend burgers, die aan deze processie deelnamen. Maandagmorgen maakte uw correspon dent temidden van de Londensche burgers nok dozen gang naar den overleden vorst. Het was een aangrijpend schouwspel deze somber zwijgende menschenstroom, die zich als een zwarte draperie slingerde om het gebouw, waarin de doode souverein wacht op zijn laatsten tocht. Het idéé om bij de ingang voor „Peers of Engeland" een kapitein toegang te ver zoeken, bracht mij in de voorste gelederen van de stoet. De regen gutste in stroomen neer, vele parapluien sneuvelden in 't ge drang en menig politie agent, die mot on- telbaren van zijn collega's zoowel te voet als te paard tot taak had de men- schenmassa op de juiste breedte te houden, liep daarbij een prik op van een parapluie- balein. Zij die geen umbrella bij zich had den, droegen een uitgespreide krant op 't hoofd om aldus de zegeningen van Pluvius niet al te overvloedig te genieten. i Te midden van het geraas en het ontzet tend lawaai, dat een wereldstad als Lon den voortbrengt, doet het eenigszins vreemd aan plotseling zich te bevinden in „een stille zóne" van enkele meters breed te. Om ons heen de kabaai-ratel van het mo- dorne verkeer met zijn nerveus-brommende en huilend-jachtende geluiden. Eenmaal in de poort van het gebouw ver stómmen de klanken van het Londen van heden en - worden wij plotseling overgezet in een omgeving van onwerkelijke middel- ecuwsche schoonheid en rust. Staande op het portaal, dat wij na het beklimmen van enkele trappen bereikt had den, zagen wij midden in do groote ruimte van de Westminster Hall de catafalk mot het lichaam van den koning. Welk een majesteit spreekt er uit de eenvoud dit tafereel. Zoo moet een koning afscheid nemen van zijn volk, zoo en niet anders. Het was duidelijk merkbaar hoe de ge- heele enscèneeri-ng een diepen indruk maakte op de Engelsche burgers. Wij hoor den slechts het schuifelen op het grijsbrui ne tapijt van voorzichtig neergezette voe ten. Rondom de catafalk des konings ston den twaalf officieren; als standbeelden hiel den zij de wacht. Hun middeleeuwsclie kleederdracht, de vlaggen van de catafalk, de speling van het grauwe licht door het machtige gebouw, welks muren een geschic denis van eeuwen vertellen, het zwijgend voortschuifclend voik, dat van twee zijden het stoffelijk overschot passeerde, dit alles maakt een onvergelehjken indruk. Met ontroering blikte het volk naar de bloemen, de ecmgo in deze geheele omge ving, die Koningin Mary hier bracht en die thans rusten op 't lichaam des konings. Het Engelsche volk heeft op waardige wijze afscheid genomen van zijn vorst, dien het zeer beminde. Yervolfl .van bl~. t -Zachtjes begon het orgel te spelen, toen de kist werd binnengedragen en op de katafalk geplaatst. Koning Edward VIII en Koningin Mary namen dicht bij de katafalk op afzonderlijke stoelen plaats. De andere vorstelijke personen en de offtciecle vertegenwoordigers bezetten daarop do voorste banken in het schip. De oude kapel bood een schitterenden aanblik. Links van het altaar stonden in witte gewaden de koorknapen, rechts de geestelijkheid in zwarte, witte en roode ge waden. Voor het altaar, in purper gekleed, de aartsbisschoppen van Canterbury en York. Terzijde van het altaar zag men de Mid- deleemvsche gewaden der dragers van de" verschillende nog Middeleeuwsche heraldie ke functies en van de voornaamste hoog- waardigheidsbekleerders der Oude Orde van den Kousenband. Plechtig klcnk de koorzang toen het koor de 23ste psalm „De Heer is mijn Herder" inzette. Met heldere stem las de bisschop van Winchester, prelaat van de Orde van den Kousenband uit Openbaring XXI vers 1-7 Het was een oogenblik van groote ontroering toen allen zidh van hun ze tels verhieven en het lievelingslied van den Koning „Abide with me" weerklonk. Vooral de leden der Koninklijke familie hadden mceite zich goed te houden. Hier en daar klonk 't onderdrukte snik ken van de dienaren des Konings, die langs de wanden stonden opgesteld. Daarna daalde de aartsbisschop van Can terbury naar de katafalk af en zegde het gebed "voor de dooden, dat eindigt met de -woorden: „Gedoog niet dat wij in de pijnen des doods van ons laatste uur van U zullen vervreemden". Na deze woorden daalde langzaam de katafalk met de kist naar de grafkelder on der het altaar. Twee minuten stilte Even was het doodstil. Het is half twee precies en op dat moment dreunde buiten een kanonschot, dat de twee minuten van st'lte aankondigde. De echo van dit schot werd gehoord over de geheele aarde. Het klonk in de straten van Londen en de voorsteden, in Schotland en in Noord-Ierland, maar ook over de prairiën van Canada en door de oerwouden van Indië, over de vlakten van Australië en in de bergen van Zuid-Afrika. Het schot werd gehoord op de Britsche nederzettingen in het Poolgebied en op de Britsche eilan den in de Stille Zuidzee. En overal verstomde plotseling het leven, overal waar de Britsche vlag waait, -werd liet even stilte en stilstand. Het duurde slechts twee minuten, want loen kondigde een nieuw kanonschot het einde van deze grootsche hulde aan don ontslapen lieerscher over dit enorme Rijk aan. Koning Edw»rd VIII schrped daarop langzaam naar de opening boven het graf gewelf en met de woorden: „Earth to earth, ashes to ashes", strooide hij uit een zilveren schaal aarde op de kist. Opnieuw zette het koor zacht het gezang „I heard a voice from heaven" in. Het lijdelijk hoofd van de Orde van den Kousenband, de Garter Principal King, na- nedërde daarop den Koning en herinnerde hem op plechtige wijze aan de hooge plich ten, die van dit oogenblik af rusten op d« ..móst high, most mighty, most excellent monarch" Lord Edward, van het Verecnigd Koningrijk van Groot Brittannië en Ierland, van de Britsche dominions overzee, Koning, verdediger van het Geloof, Keizer van fn- diS en Souverein van de „most noble Order of the Garter". De dienst loopt ten einde. De bisschop van Canterbury spreekt zijn zegen uit over allen, die in de kapel vt rzameld zijn en over- de asch des konings. Plechtig klinkt tot slot het in mineur gezongen „God save the King". De verkiezingen in Griekenland Naar een coalitie-kabinet De jongste uitslagen van de Grieksche verkiezingen wijzen erop, dat van de 300 parlementszetels de liberalen (Venizelisten) er 135 zullen krijgen (een ander telegram spreekt van 132). dc aanhangers van Tsal- daris en Kondylis tezamen 125, de commu nisten 14, do republikeinen 8, de aanhan gers van Metaxas 9 en de onafliankelij ken eveneens 9. Minister-president Demerdzis heeft den koning voorgesteld, een coalitie kabinet te doen vormen. Amerikaansche bonuswet aangenomen Het ontwerp-neutraliteitswet Het wetsontwerp inzake den bonus aan oud-strijders, is wet geworden, aangezien 't thans ondanks het veto van president Roo sevelt, ook door den Senaat is aangenomen, evenals dit reeds door het Huis van Afge vaardigden is gedaan. Dc commissie van buitcnl. zaken van het Huis van Afgevaardigden heeft met 11 te gen 1 stem het door de Regeering inge diende ontwerp eencr permanente neutra- liteilswetgeving, het ontwerp-Mc Reynolds, goedgekeurd. Hel ingediende wetsontwerp dient ter ver- anging \an de op 29 Februari afloopende ncutraliteitswct. De bepalingen van het ont werp verbieden den uitvoer van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal naar oorlog voerende staten, terwijl het aan den presi dent wordt overgelaten, het embargo ook van toepassing te verklaren op die hoeveel heden oorlogsmateriaal en grondstoffen, die den normalen omvang van den handel met de betreffende landen te boven gaan. Voorts wordt het verstrekken van leenin- >n en credieten ter financiering van de commercieele transacties van belligerenten, oorzoover zij boven het normale uitgaan, verboden. De Egyptische regeeringscrisis Onlusten duren voort! In Cairo worden de besprekingen over op lossing der kabinetscrisis nog steeds voort gezet, zonder dat deze tot een oplossing leiden. Op ecnige plaatsen des lands is het we derom tot betoogingen gekomen tegen het traiueeren van de kabinetscrisis en tegen Engeland, ofschoon Nahas Pasja door de radio een oproep tot het Egyptische volk heeft gericht om. orde en rust in stand te houden. In Cairo is het vooral voor de technische ambachtschool tot botsingen gekomen. De school werd daarbij geheel vernield en in brand gestoken. Het vuur kon worden ge- bluscht. In de handelshoogeschool is een congres gehouden van cle Wafdistische studenten, waar verscheidene duizenden aanwezig wa ren Er werden vier verschillende resolu tics aangenomen, die de politiek der Wafd- partij goedkeuren. ijok ip Mansoerah en Damanhoer is het tot botsingen gekomen. De politie moest hier met de wapenen ingrijpen. Drie betoo- gers en 15 agenten van politie werden wond, DE GRIEKSCHE VERKIEZINGEN De ongeregeldheden in Syrië In Syrië lieerschen nog steeds ongere gcldheden, die reeds verscheiden dooden en talrijke gewonden hebben gevergd. Tijdens een betooging van vrouwen wer den taxi's met steenen bekogeld. Tusschen Christenen en Mohammedanen vonden en thousiaste verbroeden ngs-scèncs plaats. Alles riep „Lang leve de Mohammcdaau- sche en Christelijke eenheid". Op liet oogenblik begint dc staking te Damascus, na een week te hebben ge duurd, te verflauwen. Tweeduizend Marok- kaansche en Senegalepsche soldaten pa- trouillcercn door de straten. Politieke lei ders hebben den Franschen Hooge Com missaris een protest-nota tegen de houding der regeering overhandigd, waarin zij wederinvoering van cle grondwet van 1928 eischten. Do Hooge Commissaris heeft erh ter iedere bespreking onder druk afgewe zen. Men verwacht ieder oogenblik het aftre uen van den Syrischcn staatspresident. Sinds de .volksstemming, in het najaar van 1935 gehouden, bij overgrooto meer derheid van stemmen den wensch had uit gedrukt, dat in Griekenland de- democra tische monarchie zou worden hersteld, heeft de teruggekeerde Koning George in zijn vanouds roerige land een goede beurt gemaakt. De verwachtingen warei opzicht aanvankelijk niet al te lij spannen. Bekend was, hoezeer er stembureaus was geknoeid, en de gerechte vrees bestond, dat de stembusuitslag en de werkelijke wil van het Grieksche vqlk tot elkander in zeer scheef getrokken ver houdingen stonden. Hoe dit ook zij, dc in zijn waardigheid herstelde koning heeft sindsdien blijk gegeven van een benijdens waardige takt, en vanaf het oogenblik, dat hij in Athene het bewind aanvaardde, Is hij er direct op uit gew:eest, oude onge rechtigheden te herstellen. Dat hij hierbij uitging Van een bijna universeele tie, zeer tegen den zin van de lieden die hem hadden ingehaald, o.a. van van den vermaarden generaal Kondilis, versomber de nuar liet leek éven zijn vooruitzichten op een langdurige rcgecring. In \v heeft deze eenvoudige rechtschapenheid tot resultaat gohad, dat George 'zich reeds zeer vroegtijdig van belemmerende voog dijen heeft vrij gemaakt, en zoo verder is kunnen gaan met het verzoenen der in wendige tegenstellingen, dan de wereld ermoed had. De ambtenaren, die als slachtoffers van politiek gekonkel uit hun ambten waren gezet, heeft hij ook weder in hun posities hersteld; zelfs verbannin gen werden ingetrokken en weder goed gemaakt. Zoo kreeg men het merkwaardi ge verschijnsel te aanschouwen, dat de o\er-royalistische Kondilisten ten opzicb van den nieuwen koning aanmerkelijk verkoel don, en dat de Venizelisten, de oude republikeinen pur sang, aanhanger de gekroonde democratie werden. Nu heeft een nieuwe proef op de som plaats gevonden: algemeene verkiezingen volgens het systeem der evenredige verte genwoordiging, zonder dat daarbij reeds tevoren vaststond, wie het i, dank zij het toepassen van allerlei ongeoorloofde dwangpractijken. Deze ver kiezingen, daarover zijn de verbaasde Hel lenen het ondanks alle onderlinge ver chillcn eens, hebben inderdaad op volko men eerlijke manier plaats gehad. Onderlinge verdeeldheid is er inlusschen in dit typisch Bnlkanlnnd nog ruim vol doende. Drie honderd Kamerzetels, vijft politieke partijen en 1CG8 candidaten, dat zegt genoeg. En hoe is de uitslag van dit alles? De liberale partij, wier hoofd Venizelos is, heeft het leeuwendeel van den buit in de wacht gesleept. Zij zal kunnen rekenen op omstreeks 125 a 130 zetels. Neemt men in aanmerking wat de Venizelisten zooal di laatste jaren hebben bestaan, o.a. een ""ge wapende opstand tegen de regrering, en nu zeer onlangs weder een zwaai in do richting van het koningschap, dan" mogen Venizelos en Sofoelis, de liberale aan- oerders, nog zeer tevreden zijn. Hun fractie wordt verreweg de sterkste in liet nieuwe parlement. Le Volkspartij van Tsaldaris zal vermoe delijk ruim 60 zetels bezetten; Konililis ,cn de zijnen mogen een 70 a 80 zetels ver- Machten, wat ook al weder meevalt, ge zien de geruchten van nog niet eens zoo heel lang geleden, dat Kondilis, toen de ster van den koning, eensklaps zoo voor spoedig en zoo zelfstandig oprees, daarbij vrijwel geheel cn al zijn populariteit zou hebben ingeboet Communisten en andere partijen zullen tezamen over het resteerendc aantal zetels de beschikking krijgen, doch practisch niet veel in de. melk te brokken htbben. Geelt deze stembusuitslag een duidelijk beeld van de politieke verdeeldheid, welke nog steeds in Hellas heerscht, er blijkt te vens eens te meer uit welk een weldaad het voor dit land is, dat zich thans op den troon een vorst bevindt, die met nuchter overleg streeft naar rechtvaardigheid en veiligheid voor allen, met voorbijzien van alle kleine partijdigheid. Demerdzis, de huidige premier, heeft den koning reeds voorgeslagen, met de partij leiders te beraadslagen over de vorming van een coalitie-kabinet. Daarheen zal het thans inderdaad moeten gaan, want geen enkele politieke richting blijkt zooveel overwicht te hebben, dat zij het land in eigen richting kan bespeuren. De liberalen zullen zich dus met de royalisten of met de leden der volkspartij moeten verstaan, om zoo tot een basis van regeeringsbeléid te geraken. Het aanzien van den koning heeft door deze stembusstrijd onderwijl opnieuw zeer belangrijk gewonnen. De oorlog in Oost-Ajrika Er- zijn duizenden dooden gevallen Badoglio seint bizonderheden Het officieele Italiaansche legerbericht meldt het volgende: Aan het Somali-front heeft op 23 Januari eon onzer gemotoriseerde co lonnes een verkenningsopmarsch onder nomen naar Wadera, ongeveer 70 K.M. ten Noord-Westen van Neghelli, aan de grens tusschen Gala Borana en Sidamo. Na korten tegenstand heeft de vijand het veld geruimd, nadat hij tevoren een munitie-depot in de lucht had laten vliegen. Talrijke gevangenen werden gemaakt Levensmiddelen en materiaal-opslag plaatsen vielen in onze handen. Een colonne, gevormd uit zwart hem den met pantserauto's is onder bevel van generaal Agostini opgeruid langs do Dawa Parma, nadat Abessijnscho strijdkrachten, onder beVel van een Grïeksch officier, teruggeslagen waren cn heeft gister, 26 Januari, Malca MurrI op 210 K.M. van Dolo, bezet. Bij de gevechten van deze colonne hebben de Abessijnen 1167 door ons ge telde dooden verloren. Weber Addi, leider van de Somali-Digo- dia, heeft tezamen met de notabelen en krijgers van zijn stam, zijn onderwerping hekend gemaakt bij onze politieke instan ties. De Digodla hebben het Italiaansche protectoraat reeds in het te Lug op 25 Nov. 1895 door Vittorio Bottcgo gesloten verdrag aanvaard. Gedurende den slag aan den Ganale Doria en de daaropvolgende achtervolging der tegenstanders, heeft de vijand, zooals nader is geconstateerd, 10.000 dooden verloren. Onze verliezen aan officieren en blanke troepen zijn gering. De inhoorlingcn-troepen verloren eenige honderden dooden, gewon den en vermisten. Geweldige hoeveelheden wapenen, die nog niet geheel bijeengebracht zijn. voorts groote kudden schapen en run deren, materiaal-opslagplaatsen van aller lei aard, waaronder ook een radiostation voor grooten afstand, vielen in onze han den. Ook zware kettingen en ijzerblokken voor slaven werden gevonden. Voorts werd de persoonlijke bagage buit gemaakt van den Belgischen officier en militairen advi seur van Ras Desta tijdens den slag aan den Ganale Doria. Bij dc geheele actie heeft de vijand een ruim gebruik gemaakt van dum-dum-kogels gelijk ook blijkt uit wat door medici is geconstateerd. Aan het Erythrea-front wordt in hetTcm- biengebied de zuiverings- en ordeningsactie voortgezet. Aan den Sctit hebben gewapen de Abessijnscho troepen gepoogd een klcf- vooruitgeschoven post te naderen bij Abenani. Zij werden echter- onmiddeHijk- teruggeslagen. De'luchtstrijdkrachten ontplooiden in alle sectoren een zeer drukke activiteit. Stokt de opmarsch? Volgens te Dzjiboeti ontvangen berichten uit Addis Abeba en elders is de strijd tus schen de troepen van Ras Desita en 't leger an Graziani bijna geheel tot staan geko men. Neghelli en het gebied van Hencio Turor, dat bijna uitsluitend door tanks en gemotoriseerde troepenaf deelingen bezet was, worden thans in koortsachtige haast in staat van verdediging gebracht. Op eeni ge kilometers ten Noord-Westen daarvan leggen de Italianen een nieuwe vliegtuig- basis aan. De afstand van deze basis tot Addis Abeba bedraagt 410 K.M. Ras Desta heeft zijn hoofdkwartier weer in Wardera op 70 K.M. ten Noorden van Neghelli opgeslagen. Van Wardera uit heeft Ras Desta inder tijd oen aanvang gemaakt met zijn op marsch naar Dolo. De strijd in Tcmbicn Omtrent de recente gevechten in 't Tem- bion-gebied zijn nu van Italiaansche zijde nieuwe berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat. de operatics ton uitvoer werden gelegd door het tweede Ervthreesche legercorps en het derde nationale legercorps. De Erythreesche troepen vielen bij den Aha ra-pas aan cn attaqueerden op 22 Jan. j.l. fel dc stellingen ten Oosten van Melfa, waarhij zij er in slaagden terreinwinst te boeken. Tegelijkertijd deed een uit de Divi sie „28 October" gevormd detachement een schijnoffcnsief in de richting van Abbi Addi waarna het naar den door genoctnde divi sie verdedigde Warieu-pas terugkeerde. De vijand viel den door de Italiaansche troepen taai verdedigden pas aan, maar werd door Erythreesche troepen op den flank bedreigd. De aanvallende Abessijnen trokken zich daarop terug, waarbij zij door de divisie „28 October", die hun zware ver liezen toebracht, werden achtervolgd. TournaUsten te Makkalc Het agentschap Stefani seint uit Asmara: Italiaansche eri buitcnlandsche journalis ten hebben een reis gemaakt naar het Ery threesche front. Zij zijn in het fort van Makalle ontvangen door maarschalk Bado glio, die, nadat zij hulde gebracht hadden aan het monument van generaal Galliano, den verdediger van dit fort tijdens don vo rige n Italiaansch-Abessijnsche oorlog, Uit voerige uiteenzettingen gaf over den slag in het Tembien-gebied, waarbij 5000 Abessij nen het leven verloren. De maarschalk wees nogmaals op den moed der Italiaansche troepen en de technische volmaaktheid van het Italiaansche apparaat Vervolgens keerde de maarschalk zich tot de buitcnlandsche journalisten, zeggende, dat zij zelf gedurende hun bezoek aan hot front konden waarnemen, dat de Italiaan sche communlquó's volkomen waar zijn, hetgeen contrasteert met do voortdurende leugens, die in dc Abessijnschc communi- qué's zijn verwerkt Met groote lof sprak, de maarschalk ver der over de diensten van de Italiaansche intendance, waarbij hij in herinnering bracht, dat in sommige periodes meer dan 2000 arbeiders aan het werk waren om den prachtigen weg aan te leggen, die do oude grens met Makalle verbindt, een weg, die thans een intens verkeer mogelijk maakt en een volmaakte ravitailleeringsorganisa- tie. Badoglio besloot zijn uiteenzettingen met eenige woorden te wijden aan do waterver- zorgingsdiensten, waarvan het belang kapi taal is en aan den geest van opoffering, waarvan de Italiaansche troepen getuigenis afleggen bij de uitvoering-van hun-bescha- vingstaak. Pauze in het Noorder - Aan het Noordelijk front heerscht op het oogenblik een pauze in den strijd, 't Schijnt dat men in Abessijnscho militaire kringen het voornemen heeft do aangevangen ma noeuvre, welke de omsingeling van cle pro vincie Gheralta ten doel heeft, voort te zet ten. De voornaamste gevechtshandelingen schijnen gedurende den recenten feilen strijd voorgevallen te zijn op ongeveer 75 K.M. ten Noorden van Makalle aan den weg Agoela-LIausien. KUNST Is een olie cmbargo onmogelijk? Het Noorsche blad „Handel en Scheep vaart', publiceert een artikel, naar aanlei ding van het bericht uit Genève, waarin wordt aangekondigd, dat het vraagstuk der tankschepen voorop staat bij de ko mende besprekingen over het petroleum- embargo. Het blad gelooft, dat er geen sprake kan zijn van een embargo op petrolcum-ver- vuer, wanneer niet tegelijkertijd een em bargo wordt gesteld op den verkoop van petroleum door dc leden van den Volken bond aan Italië. Volgens het blad zullen zelfs deze twee embargo's onvoldoende zijn. want indien Italië slechts over genoeg geld beschikt om te betalen, zal het zich een overvloed van petroleum en petroleum-vervocrgclegenheid kunnen veschaffen, afkomstig uit landen, die geen lid van den Volkenbond zijn. Alleen reeds do Vcreenigde Staten be schikken over een vloot tankschepen van .5 millioen ton en Italië zelf over een vloot an 329.000 ton. Het blad besluit met de meening, dat als resultaat van de besprekingen te Genève geconstateerd zal worden, dat het denkbeeld van een petroleum- bargo zal moeien worden p r ij 8 g e g e v c n. „HARMONISATIES VAN DE GEESTELIJKE LIEDEREN UIT DEN SCHAT VAN DE KERK DER EEUWEN" In onze zoo waardcerende critiek over bo vengenoemde uitgave, samengesteld door Ds. H. Iiaspcr, hebben wij vermeld, clat bestel lingen rechtstreeks gericht kunnen worden tot de Administratie „Geestelijke Liederen". Van verschillende zijden bereikte ons ech ter het verzoek er daarnaast even de aan dacht op te willen vestigen, dat deze Har monisaties ook tegen denzelfden prijs ver krijgbaar zijn bij allp bona-fide boek. en mu- ziekhandeloran, aan welk verzoek wij hier bij gaarne voldoen. RECHTZAKEN De kindermishandeling te Megen In zijn zitting van gister nam de Politie- rcohtcr te 's-Hertogenbusch de kindermis handeling te Megen in behandeling. Een onderwijzer te Megen heeft, zooals men weet, ontdekt, oat kinderen van zijn school, die in gezinsvoogdij bij mej. M. W. waren opgenomen, door haar mishandeld werden. Bij nader onderzoek kwam aan het licht dat de kinderen herhaaldelijk ge slagen werden, dat zij sporen van brandwon den hadden en in het ajgemeen verwaar loosd werden, llun voedsel zou grootendeels uit afval bestaan en zij moesten in een schuur zonder dek op den grond slapen. Herhaaldelijk zouden zij met een gloeien- den pook zijn geslagen. De 31-jarige mej. M. W., zonder beroep, te Megen, is nu gedagvaard terzake „dat zij in de eerste helft van December 1935 te Megen opzettelijk herhaaldelijk Anna Hol laar en Everdina F. Hollaar gewelddadig met een stok en een ander hard voorwerp en met de hand heeft geslagen en eenmaal Everdina Hollaar met haar handjes tegen een brandende kachel heeft aangedrukt alle welke handelingen die kinderen veel pijn deden." Als getuigen worden de beide meisjes en de rijksveldwachter te Megen gehoord. Na getuigenverhoor eischte het O.M. maanden gevangenisstraf. Dc politlcrcchrer achtte het ten laste ge legde bewezen en veroordeelden haar we gens mishandeling conform don eisch van het O.M. tot 6 maanden gevangenisstraf. Jaar. Do ambenaar van het O.M. had drie v ken hechtenis met intrekking van het "iJbev voor een Jaar Brcöischt wegens het In staat dronkenschap besturen van een auto. AANSLAG OP EEN SPOORWEG Het hoog militair gerechtshof heeft do znl* behandeld tegen een 20-jarigen korporaal een soldaat, beiden van het 3o regiment vu artillerie to Breda, verdacht van den aanslag op den spoorweg te Oldebrrek Dc Krligs-aad te 's-Hcrtogenbosch heeft den soldaat wegens het aan zijn schuld to wllten hebben dat ge vaar ontstaat voor het verkeer, door mechani- sche kracht over een spoorweg. veroordeelt tot vjjf maanden g»v.6traf. Do Krijgsraad heefi de-n korpo-aal veroordeeld tot drie maanden gt vangenisstraf met verlaging tot den rang var soldaat Van deze vonnissen zijn beklaagden in appel gegaan. Het Kof behandelde eer3t de zaak tegen den korporaal. De adv.-fiscaal vorderde bevestiging mnis, i van drie tot vier r soldaat zif-h te ver v-oeg bevestiging i de I aanden. Vervolgens had do ntwoorden. De adv.-fiscaal in het gewezen vonn an de otraf, die hjj Nocrd-Holl. Kanaal iet rjjbewijs sturende c VALSCHE GELEIDEPAPIEREN Men meldt uit Parijs aan de N.R.C.: Al geruimte tijd geleden is melding ge maakt van bedrog met geleide-papieren in zakken met aardappelen, die uit ons land Frankrijk binnengevoerd heetten te zijn. In tegenwoordigheid van dr. ir. A. Sevenster, landbouwconsulent en handelsattaché aan het Nederlandsche gezanschap te Parijs, heeft het gerecht te Limoges in de eerste zaak uitspraak gedaan. De schuldige werd veroordeeld tot beta ling van frs. 500 boete alsmede 10.000 frank schadevergoeding aan den Nederlandschen keuringsdienst, die zich civiele partij gesteld had, en 3.500 frank ten behoeve van de ver- eeniging der Fransche aardappelhandelaren. Een andere zaak van valsche certificaten komt spoedig te Tarascon voor. ONEERLIJK CONCIERGE D« Amaterlamsc'ie rechtbank veroordeelde d-;n converge van een Chris eltike school In de Watergraafsmeer, die ruim f 1200 ten nadcele van de schoolve-eenlglng heeft verduisterd, tot een gcvangcnlss'raf van negen maanden. Het O.M. had ande-half jaar serequireord. ECONOMIE EN FINANCIEN Van Nabij en Ver De General Motors Corp. boekip over )35 een nettowinst van 167.226.000 tegen $94.769.000 in 1934. Over het eerste kwartaal van 1935 was do netto-winst $31.510.000 of 0.68 per ge- DE R.T.M. IN 1934 Het verlies gestegen tot i 207.533.— (v.j. i 140.341.—) Geen opleving in het reizigersv ervoer Heden verscheen het jaarverslag overt 1984 van de N.V. Rotterdamsche Tram- wegmaalschappij. Het verslag is aan zienlijk over tijd, waaraan de moei lijkheden waarin het bedrijf verkeert, niet vreemd zullen zijn. Reeds in de obligatlchoudersvergaderingen in het voorjaar van 1935 is door de Directie medegedeeld, dkt 1934 nog slechter was dan zijn voorganger. De opbrengst der velschillende onder nemingen was als volgt: a. reizigersvervoer ƒ678.975 (758.670), b, bagage, goederen- cn vee vervoer ƒ511.447 (.773.658), c. postvervoer ƒ57.775 (65.923), d. bijzondere ontvangsten ƒ76.961 (76.416), totaal 1.325.159 (1.474.66S) De totale exploitatie-uitgaven bedroegen 1.393.079 (1.510.552). Het verlies over 19S4 bedraagt ƒ207.543 (v. j. ƒ1140.341). Het reserve fonds ad 82.620.58 wordt ter dekking van d'it verlies aangewend, waarna nog oen verlies ontstaat van ƒ124.922. Het.verliessaldp ontstond als volgt: ofoli» gatierente ƒ112.315 (onvi), reservestorting vernieuwingsfonds 41.720, a fschrij vingen. ƒ57.706 (95.797), exploitatiesaldo ƒ67.919. Aan rijkssubsidie werd ontvangen /73.10-i (20 minder dan in 1933). Aan het verslag ontlecnen we nog de vol# geiidc bijzonderheden: Ten gevolge vaa do nog steeds ongun stige economische omstandigheden en du lage loonen in het landbouwbedrijf, was van ecnige verlevendiging in het reizigers' vervoer geen sprake. Weliswaar viel gedu rende de eerste 5 maanden van het verslag jaar eenigo toename van het reizigersver- voer waar te nemen als resultaat van do medio Mei vam het vorig jaar ingevoerde ééndaagsche retourbiljettcn, doch daarna zette do dalende richting, weder voort, voor al als gevolg van d-e nog steeds toenemende concurrentie van de zgn. „snordersdiensten'' Bij het goederenvervoer is de toestand iets gunstiger, doch dit werd slechts verkregen door verschillende tariefmaatregelen van ingrijpende akrd in concurrentie met de par ticuliere vrachtautodensten, welke maat regelen echter op de ontvangsten nog geeit voordeeligen invloed uitoefenden; de ont vangsten bleven dan ook nog beduidend be neden die van 1933. Wederom moet worden geconstateerd, dat maatregelen van Overheidswege, die aan do zich nog steeds uitbreidende snordersdicn- sten en particuliere vraohtautodiensten op cenigerlei wijze paal en perk stellen, uil- bleven. Het in alle bedrijven gehuldigd© beginsel van productie-beiperking bij over maat van aanbod, schijnt nog steeds niet te gehlen voor vervoerbedrijven. Het reizigersvervoer Het zomerseizoen verliep onbevredigend; het verkeer met de badtreinen op het traject RotterdamOostvoome v.v. - was - beduidend minder dan het vorig jaar, waaraan de toe nemende werkloosheid niet vreemd zal zijn- geweest. In de veerdd'fnsfcen Zijpe—Anna Jacoba cn Numansdorphaven—Willemstad nam hot aantal reizigers toe, mede door de toenarno van het aantal vervoerde auto's in deze veren ten gevolge van de tarief verlaging. Bij de veerdiensten Zijpe—Numansdorp- haven en MiddelhamishavenHellevoetsluis liep het reizigersvervoer achteruit Bij de stoombootdiensten Zierikzee— en MiddelhamisRotterdam werd, in hoofd zaak in de zomermaanden, een zeer bevre digende toename van het aantal reizigers gebcekt De toename van hot aantal reizigers bij de intercommunale autobusdiensten Poor- tugaalen PemisRotterdam zette zich gedurende het geheele jaar voort. Darr- entegen nam het aantal reizigers bij de in tercommunale au ^busdiensten Zw dracht en Oud-Beijerland—Roterdam, zoomede hij de in tramvcrb&nd geëxploiteerde autol-is- diensten belangrijk af. Wederom kan molding worden gemaakG van een toename van hit vervoer van auto's 1 de veren Zijpe—Anna-Jacoba en Numar.s- dorphaven—Willemstad, waarvan echter het reizigers- en goederenvervoer per tram na- deeligen invloed ondervindt. Het goederenvervoer Het vervoer vam bestolgoederen, zoomede dat van ijl- en vrachtstukgoederen bleef over het geheel nagenoeg gelijk aan dat van 1933 Het vervoer van melk per trarn liep we derom achteruit. Het vervoer van beetwortelen nam be- duidend af. Daarentegen overtrof het ver voor van pulp dat van het vorig jaar in beduidende mate. Ten gevolge vam den zeer zachten winter 1934/1935 bleef het vervoer van brandstof fen hij dat van 1933 ten achter. Het vervoer van aardappelen ging dat van 1933 aanmerkelijk te boven. Het vervoer van ajuin nam aanmerke lijk toe. Het vervoer van granen, zaden en meel- producten, zoomede hooi en stroo en bouw materialen nam wederom af; daarentegen, vermeerderde het vervoer van natuurlijke mest door tariefmaatregelen, zoomede dat van materialen voor wegenaanleg, riolee- ring en draineering en bleef het vervoer van vlas en landbouwwerktuigen gelijk aan dat van het vorig jaar. Het overig vervoer van goederen in wagen, ladingen verminderde in geringe mate. Vervoer vam melk met de eigen vracht auto's vindt dit jaar niet meer plaats, ter wijl het vervoer van goederen met dit ver voermiddel in Flakkee werd beperkt on waar mogelijk werd overgebracht naar den tramdienst. Het goederenvervoer per eieon vrachtauto verminderde daardoor aanmer kelijk. woon aandeel. Over het tweede kwartaal $52.214.000 of $1.17 per gewoon aandeel en over het derde kwartaal 30.753.000 of 0.66 per gewoon aandeel. In Augustus werd het dividend verhoogd tot een jaarbasis van $2, terwijl bovendien dit jaar reeds $0.75 extra-dividend werd uitgekeerd. In de te Leeuwarden gehouden aan deelhoudersvergadering der Friesche Olie slagerij is het dividend over de boekjaren 1933/34 en 1934/35 bepaald op resp. 4 cn 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2