Jlirttuie felhsdje (üouraiit Een Koning wordt ten grave gedragen Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ZIJN ER NEUTRALE GEZINNEN? abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5690 DINSDAG 28 JANUARI 1936 15e Jaargang atrtjertentieprij?tn: Van I tot 5 regels f 1.I7J/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadverlentiën per tegel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 ZONDERLINGE MENTALITEIT In zijn parlementair overzicht van 28 Dec. 1935 vertelde de Haagse li e Post liet volgende: „Dank zij de zeer mildo onderwijs- wetgeving zijn er in ons land veel te veel openbare lilliput-schooltjes. En dank zij de „pacificatie", welke de voor waarden heeft vergemakkelijkt, nog y e c 1 meer b ij z 0 n d e r e". Ietwat laat, doch onafhankelijk van el kaar, maakten zoowel wij als de Tijd captie op de aperte onjuistheid van deze neutrale voorlichting. Vorige week kwam de Haagsche Post op de kwestie terug en een artikeltje met het opschrift: „Een vergissing her steld", eindigde aldus: Intusscbèn heeft de Haagsche Post nooit geschroomd ongelijk te be kennen en een vergissing te herstellen, gelijk wij ook bij dezen doen. Ware het hierbij gebleven, wij zouden met dankbaarheid nota hebben genomen yan dit herstel en er zonder commentaar mededeeling van hebben gedaan. Maar ter- Hvijl het blad in deze zin beweert, dat het nooit geschroomd lieeït ongelijk te beken nen, gaat aan deze zelfgenoegzame schuld bekentenis een inleiding vooraf, welke van pen zeer zonderlinge mentaliteit getuigt. Wij dachten tot heden, dat men een ver gissing behoort te herstellen, ongeacht van welke zijde hierop geattenteerd wordt. De Haagsche Post echter schijnt een an- jdere maatstaf aan te leggen en schrijft: Tegen de tweede zinsnede kwam ech ter. verzet. Ook van een paar van onzo geachte lezers. Het is vooral om deze ïaatsten, dat wij op het geval nog even terug komen. Aldus: wanneer rechtsche bladen op een (vergissing wijzen, dan zou de H.P. geneigd zijn met een hooghartig zwijgen de critiek te negeeren en de lezers in de waan te la ten, dat de bijzondere school toch bevoor recht is boven de openbare. Blijkbaar zijn er echter onder de lezers van de H.P. ook Voorstanders van de bijzondere school en niet van de soort, die vrijzinnige bladen maar alles laten zeggen. Op hun verzoek Wordt de vergissing hersteld. Zonderlinge mentaliteit voorwaar, van Een blad, dat de waarheid wil dienen en ide waarheid alleen. En dat dan een aperte onjuistheid vertelt, doch op de fout ge- Wezen er vergoelijkend aan toevoegt: Wij moeten de juistheid van dit ver zet inderdaad erkennen, mits men al leen wil afgaan op de cijfers; want dan zijn er meer openbare dan bijzon dere scholen, welke door de nieuw .voorgestelde minimumschaal- worden getroffen. Bij het schrijven van ons ar tikel stond ons echter meer het wijze Woord voor den geest, dat de heer Jhr. Mr. De G e e r bij bedoeld debat sprak: „dat cijfer-schablones hier niet het laatste woord moeten hebben, maar dat oök andere omstandigheden in aanmer king genomen moeten worden." (Hand. blz. 1201). Hoe men wijze woorden al niet kan uit leggen! Alsof het om iets anders dan cijfers gaat, als men van veel meer kleine bijzondere scholen spreekt. Of, wil de H.P. nu ook met ons erken- pen, dat de vrijheid van onderwijs in ge- .Vaar komt, wanneer men de vereischte 'leerlingenaantallen voor de bijzondere School maar steeds opvoert? Het blad zal verzet daartegen toch niet als „politieke hartstocht" beschouwen, welke het dadelijk bij de rechtsche partijen veronderstelt, Wanneer over onderwijs-aangelegenheden geschreven wordt? We zouden zoo zeggen, dat wij terecht gesproken hebben van „vrijzinnige bedil lers", die evenals de H.P. voegen wo er nu bij „niets snappen van de moeilijk heid der bijzondere schoolbesturen om tot fle zoo noodzakelijke concentratie te komen1' Vooral wanneer men blijkbaar zoo slecht op de hoogte is als deze schrijver, die thans „erkent", dat er „meer openbare dan bij zondere scholen door de nieuw voorgestelde minimumschaal worden getroffen". Wat dat beteekent is ons voorloopig een raadsel. Er wordt geen enkele openbare school door de nieuwe minimumschaal ge troffen; die dient alleen om bijzondere scholen naar het leven te staan. En dan, volgens het wijze woord van Mr. de Geer, met de lompe valbijl. De Lintbebouwing De Besturen van den A.N.W.B., den Bond Heemschut, de Commissie „De Weg in het Landschap", het Ned. Instituut voor Volks huisvesting en Stedcbouw, de Ver. van Ned. Gemeenten en de Ver. Het Ned. Wegen congres hebben een speciaal nummer uit gegeven van „Wegen", uitgave van de Ver. I-Iet Ned. Wegencongres, waarin opgenomen liet woordelijk Verslag van de door deze Organisaties op S November j.l. belegde (vergadering ter bespreking van dc lintbe bouwing. Een lange rouwstoet trekt door Londens straten Koningenprinsen en soldaten bewijzen George V de laatste eer De plechtige bijzetting in Windsor Heden heeft niet alleen Groot-Brittannië, doch heeft heel het Britsche wereldrijk, vertegenwoordigd door zijn meest prominente figuren en door delegaties van al zijn militaire strijd formaties, te land, ter zee en in de lucht, zijn geliefden doode, wijlen koning George V ten grave gedragen. Na het schier eindelooze défilé dat de laatste dagen in Westminster Hall langs de katafalk met het stoffelijk overschot is getrokken, was heden in de Britsche hoofd stad langs het traject van de vorstelijke begrafenisstoet de belangstelling nog even overweldigend groot. In plechtige stilte heeft de d uizendhoofdige menigte het aangrijpende schouwpsel van Koning George's laatste tocht door Londen gadegesl agen. Van Paddington Station is tenslotte de kist met het stof felijk overschot per speciale rouwtrein naar Windsor vervoerd, waar de ernstige, aangrijpende plechtigheid van de bijzetting heden in den middag heeft plaats gehad. Nadat tot vannacht vier uur honderd duizenden langs de baar in de Westmin ster Hall hadden gedefileerd, hebben da meesten Van dezen zich een zitplaats lanu? den weg gezocht. Voor middernacht begon men plaatsen te zoeken langs de route, die de rouwstoet zou volgen. Duizenden Dieven den geheelen nacht in de buurt van West minster bij White Hall, bij Hyde Park Corner, waar het standbeeld van Welling ton een uitstekende uitkijltplaats garan deerde, en verder in Hyde Park zelf bij de Marble Arch en verschillende andere plaat sen op den weg naar Paddington Station. Het was vanmorgen nog volslagen don ker toen tegen vijf uur ondergrond, bussen en trams begonnen te rijden en de men- schen in massa's aanvoerden. Tegen half acht was in de meeste straten langs de route al geen doorkomen meer mogelijk en hoewel pas tegen acht uur het geheeld verkeer in de vier mijl lange zone langs de route officieel werd stopgezet, was het practisch al veel eerder ten gevolge van de drukte gestaakt. Ongeveer op dezen tijd arriveerden op verschillende plaatsen langs de route de troepen, die den weg zouden afzetten. Bij Westminster Hall stelde zich een eere- wacht op van grenadiers van de garde, marine en luchtvaarttroepen, van elk dezer wapens vijftig man. Tot aan de Mali werd de afzetting gevormd door marine- troepen en matrozen en verder door gar de-regimenten, troepen van het Londen- sche garnizoen en van de luchtmacht. Bij Paddington Station was wederom een eerewacht betrokken door marinetroeper» tropen van de luchtmacht en een afdee- ling van de Welsh Guards. In vele straten langs de route waren maf ten met rouwwimpels opgericht. De tribu nes, die op tal van plaatsen waren opge steld. waren dicht bezet met toeschou wers, die zich tegen vrij hooge prijzen van deze plaatsen hadden verzekerd. Zeer waar schijnlijk zullen velen, die recht op een ts hebben gehad, tengevolge van de •me drukte, niet in staat zijn geweest de tribunes tijdig te bereiken. Bovendien hadden tienduizenden zich een goede plaats verzekerd voor de vensters van de huizen mgs de route, die de stoet zou volgen. Tegen negen uur werden door de politie ook geen voetgangers meer doorgelaten en stond het geheele verkeer absoluut stil. Reeds voor dien tijd begonnen de troepen, die den rouwstoet zouden volgen, zich op te stellen. De kop begon bij de Mali en ver der langs de Horse Guards Parade en White Hall naar Westminster. Tegen kwart over negen verlieten de le den der Koninklijke familie en hun gasten het Buckingham Palace en arriveerden ook de vertegenwoordigers der vreemJp staatshoofden en regeeringen en de leden van het diplomatieke corps bij Westmin ster Hall. Koning Edward arriveerde per auto in gezelschap van de Koningin-Weduwe. De auto's reden af en aan. Achter Parlement. Square stonden de rijtuigen gereed voor Koningin Mary en de andere vrouwelijke rouwdraagsters. Toen de affuit, waarop de kist met het stoffelijk overschot zou worden vervoerd, voorreed, steeg de spanning onder de tien duizenden, die zich in de omgeving van Westminster Hall hadden opgctseld. Even kwart voor tien ontstaat er beweging. Op de schouder van Yeomanry wordt de kist met het stoffel ij k overschot, gedekt door de Engclsche vlag, naar buiten gedragen. Een speciaal radio-signaal, dat bij Mali wordt ontvangen, is het teeken voor de voorste troepen, dat zij kunnen vertrekkei en liet eerste schot van de batterijT'die ift Hyde Park is opgesteld, kondigt aan, 1 de stoet zich in beweging heeft gezet. De samenstelling van den stoet Elke minuut dreunt thans een kanon schot uit Hyde Park en van den Tower. Alle deelen van het Britsche leger, alle regimenten, waarvan de Koning bevelheb ber was, zijn vertegenwoordigd in dezen reusachtige rouwstoet, die door de straten van Londen trekt De stoet wordt geopend door een kapel van carabiniers en van de cavalerie. Dan volgen driehonderd man troepen van de luchtvaart en officderen van troepen uit de koloniën en de dominions. In khaki-uniformen naderen vervolgens de delegaties der verschillende regimenten van het territoriale leger en van de linie- troopen. Er wordt gemarcheerd in een ver traagd, ingehouden tempo, de geweren wor den gedrag-en met den loop naar beneden, en ook de degens van de officieren zijn naar omlaag gericht. Het khaki van deze troepen wordt onder broken door de kleurige en de schilderach tige uniformen der gardetroepen. Ook de delegaties der bereden regimenten zijn te voet, doch niettemin herkent men de be roemde Horse Guards aan hun prachtige roode uniformen met witte uitmonstering en blinkend borstkuras. Slechts de rouw band om den arm en strikken aan de de gens dei- officieren toonen aan, dat ook deze troepen in den rouw deelen. Vijfhonderd man marinetoepen en ma trozen in blauwe uniform gaan vooraf aan de gedelegeerde officieren der buitenland sche mogendheden, die hun leger, vloot er luchtmacht vertegenwoordigen. Hier ziet men een bonte mengeling van kleuren, so bere donkere uniformen naast schutte rende rijk versierde, eenvoudige kepi'; naast blinkende helmen en wuivende plui men of hooge kolbakken. Dan naderen de hooge officieren, com mandanten en veldmaarschalken van het Engelsche leger, de leden van de admirali teit, de commandanten der verschillende vlootonderdeelen en de admiraals der Brit sche vloot. Een aantal' militaire muziekcorpsen gaa' vooraf aan een corps doedelzak-blazers, sa mengesteld uit verschillende Sc-hotsche re gimenten in de karakteristieke uniform der Schotsche Hooglanders. Als de affuit met de daarop geplaatste lijkkist nadert., wordt de stilte langs den weg siechs verbroken door het traag stap pen der troepen en de doffe tonen der treurrnarschen, welke door de muziekcorp sen gespeeld worden. Dan valt de stilte nog dieper. Vooraf loopt de Hertog van Nor folk in zijn sobere zwart fluweelen kleed met kuitbroek, die hij draagt in zijn functie van Earl Marshall, in welke functie hij de baar vooraf moet gaan. De historische affuit, waarop ook het stoffelijijk overschot van Konin gin Victoria en Edward VII is ver voerd, wordt getrokken aan lange witte touwen door 142 matrozen van de opleidingsschool te Chatham. Acht-en-negentig manschappen in rijen van zes trekken de affuit voort en veertig matrozen volgen en dragen de witte touwen, waarmede de vaart van de affuit eventueel iugehonH<"i kan worden. Op de kist, die gedekt wordt door de Union Jack, staan de symbolen van het koningschap, de kroon, de rijksappel en de scepter. Ter weerszijden van deze groep, waarin het blauw der matrozen- uniform overheerscht, Joopen de in kleurige roode uniform gekleede grenadiers van de garde. De koninklijke standaard wordt achter de baar gedragen en daarachter schrijdt, in admiraalsuniform, Koning Edward VIII, gevolgd door zijn broers, de Hertog van York, de Hertog van Gloucester, de Hertog van Kent en de schoonzoon van den over leden Koning de Earl of Harewood. Allen zijn gekleed in de admiraalsuniform of in die van den rang, die zij hij de vloot be- kleeden. De volgende groep, die achter de familie leden van den overleden Koning de baai- volgen, bestaat uit vertegenwoordigers van buitenlandsche staten, zoo goed als alle regeerende of niet meer regeerende vor stenhuizen. Wij zien niet minder dan vier koningen, n.l. Koning Haakon van Noor wegen, Koning Christiaan van Denemar ken, Koning Carol van Roemenië en Koning Leopold van België, allen in uni form. Bij hen bevindt zich in donker rouwcostüum het ongekroonde staatshoofd van Frankrijk, president Lebrun. Dan volgen kroonprins Umberto van Italië, kroonprins Gustaaf Adolf van Zwe den, Prins Axel van Denemarken, Prins Paul van Joego-Slavië, Prins Paul Griekenland. Prins Felix van Luxemburg en de kroonprins van Luxemburg, de Bel gische prins Karei, Hertog van Vlaande ren en verder als vertegenwoordiger van den ex-keizer van Duitschland zijn klein zoon Prins Frederik van Pruisen; als ver tegenwoordiger van het Huis der Roma- nofs Prins Cyril van Rusland. Bij deze groep bevinden zich ook de ver tegen woord igers van H. M. Koningin Wil helmina, de gepensionneerd vice-admiraal, adjudant in buitengewonen dienst van H, M. de Koningin, jhr. G. L. Schorer. buiten gewoon ambassadeur, de generaal majoor, adjudant in buitengewonen dienst J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de luitenant kolonel, adjudant in buitengewone dienst jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet ordonnance-officier eerste luitenant jhr. D. J. A. A. van Lawick Pabst van Nijevelt, Van cle tallooze vertegenwoordigers ve de overige buitenlandsche staatshoofden ■egeeringen noemen wij nog slechts Russische volkscommissaris van buiten landsche zaken I.itwinof als vertegenwoor diger der Sovjet-Unie. den Duitschen rijks minister van buitenlandsche zaken Frei herr von Neurath, den Oostenrijkschen vice-kanselier Prins Starhemberg en den Belgischen Minister-president Van Zeeland. In deze bonte mengeling van schitteren, de uniformen vallen de exotische gewaden van vertegenwoordigers van verschillende Oosterschc landen nog in het bijzonder Achter de vertegenwoordigers van buitenlandsche staatshoofden en regeerin gen volgen, getrokken door de paarden van het bekende regiment der Royal Grey' statiekoetsen van de vorstelijke rouw draagsters. In de eerste koets bevinden zich Koningin Mary en haar dochter, de Hertogin van York en de zuster v overleden koning, Koningin Maud van Noorwegen. In de volgende koetsen rijden de Herto gin van Gloucester, de Hertogin van Kent, de oudste kleinkinderen van den Koning en de vorstelijke bezoeksters, die uit het buitenland zijn gekomen, ter bijwoning van deze droeve plechtigheid. Na de leden van de hofhouding en ver schillende functionarissen in velerlei uni formen volgen tenslotte als laatste groepen in den stoet tal van onderdeelen van ver schillende troepen en de politie. Langs den weg Ongeveer twee uren duurde de tocht door de straten van Londen. Overal stond dicht opeen gedrongen de duizendkoppige me nigte om een eerbiedige laatste groet aan den overleden vorst te brengen. Op Whitehall, langs de gebouwen der verschillende ministeries, stond het perso neel der departementen opgesteld. Langzaam passeert de affuit den Ceno taph, waar dagelijks de duizenden dooden van Engeland in den grooten wereldoorlog, rlie niemand meer kent, worden herdacht. Door St. James Street en Piccadilly nadert de stoet Hyde Park, waar voor den ingang delegaties staan opgesteld van oud-strij ders met hun vaandels. Hierbij hebben zich aangesloten de vijftig gedelegeerden van oud-strijders uit Duitschland, Oosten rijk. Amerika, Frankrijk, België, Grieken land, Italië, Polen, Joego-Slavië en Portu gal, die den dooden Koning een' laatste groet zijn komen brengen. Eerbiedig n ij gen zich de rouw omfloerst vaandels als de lijkkist pas seert. Langs Park Lane gaat het door Hyde Park zelf. voorbij de Marble Arch en langs Edgwarc Road komt de stoet in het volk rijke Noordelijk gedeelte der stad. Langs de geheele route bleef de ontzaglijke menigte, die was opgeko men om den overleden vorst op zijn Ïaatsten tocht door de hoofdstad van zijn Rijk te begeleiden, in diepe stilte bij het passeeren van het stoffelijk omhulsel. Ontroering maakte zich van duizenden meester toen de affuit met de lijkkist voorbij reed op weg naar het Paddington Station. Het vertrek van Paddington Station Op den vastgestelden tijd tegen kwart voor twaalf naderde de rouwstoet het Pad dington Station. Reeds vroeg in den ochtend waren van hier de extra treinen vertrokken met auto riteiten en genoodigden, vertegenwoordi gers van het Parlement, van de regeering en van de rechterlijke macht, van bui tenlandsche regeeringen en van het corps diplomatique, die de plechtigheid in de St ges Kapel te Windsor zouden bij wonen. Even voordat de stoet het station bereik te kwam de eerewacht bij het station in het geweer. Onbeweeglijk en in doodsche stilte sloeg de menigte het langzaam optrek ken van de affuit met de daarop geplaat ste lijkkist tegen den oprit, waarlangs het perron wordt bereikt, waar de Koninklijke trein gereed stond, gade. Jt is dezelfde trein waarmede het stof felijk overschot verleden week Donderdag van Wolferton naar Londen is overge bracht. Voor op de locomotief is met violet rouwfloers gedrapeerd het monogram van dooden Koning aangebracht. Ter weerszijden van de locomotief staat de Koninklijke Standaard en de koplantaarns zijn met kleine kronen versierd. Direct achter de locomotief waren een leege wagon en twee salonrijtuigen gekop peld, waarachter het Koninklijk rijtuig, dat het stoffelijk overschot voor de laatste maal zal vervoeren. Het is licht gekleurd en eveneens met violet omhangen. De rest van den trein wordt gevormd door een twaalftal salonrijtuigen. Toen de affuit langzaam op het perron erd getrokken zette de kapel van de Royal Air Force de Marche Funèbre No. 1 van Beethoven in. Cadetten van een opleidingsschool droo gen de kist op de schouders van de affuit naar den trein, in hetzelfde rijtuig namen daarna Koning Edward VIII en Koningin Mary plaats. De overige vorstelijke personen en offi- cieele vertegenwoordigers bezetten de ove rig salonrijtuigen. Dc op het perron opgestelde troepen brachten een laatste saluut en even na twaalf uur zette de trein zich in beweging De kapel van doedelzakspelers zette „The Flowers of the Forest" in, de kanonnen van Hyde Park en den Tower zwegen en de laatste reis van Koning George V uit de hoofdstad van zijn Rijk was aangevan gen. VOORTREFFELIJK ril bijl I pijn sfeeds ^Aspirin VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen HEDEN IS HET STOFFELIJK OVER SCHOT VAN KONING GEORGE V PLECH TIG IN WINDSOR BIJGEZET. Verschenen is de Memorie van Antwoord, aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot instelling van een Weerfonds. De Pensioenkor lings commissie inzake de Indische pensioenen is door Dr Colijn ge ïnstalleerd. De a,s. Rijkssynode der Belijdeniskerk, Brief uit Bulgarije V (slot). Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Begroo ting 1936. Windsor in afwachting Ook in Windsor hadden zich reeds vroep in den ochtend vele tienduizenden ge schaard langs den kortsten weg, die van het mime station naar Windsor Castle leidt Tegen tien uur in den ochtend werd het verkeer stopgezet en op dat oogenblik vas de massa aangegroeid tot een groote me nigte, die zwijgend wachtte op het grooT->* oogenblik, dat de trein uit Londen zou aan komen. Voordat het zoover was arriveerden Sn den loop van den ochtend de vele 3xtra treinen met hooge genoodigden, die - oor twaalf uur hun plaats in de St. Georges Kapel moesten innemen. Vele honder den kransen uit alle deelen der wereld lagen opgestapeld in de kloostergangen van de kapel als een grootsche hulde aan den ont slapen vorst. In het midden van het koor stond de ka tafalk opgesteld, waar zoo straks de kist met het stoffelijk overschot op zou rusten, gedrapeerd met purperen en violet rouw floers met het monogram van den Koning Op het altaar liggen witte lelies Langs den geheelen weg, dien de trein van Paddington Station in Londen naar Windsor volgde, was de belangstelling enorm. Overal stonden de menschen opge steld om den trein te zien voorbij rijden; alleen bij de bruggen, die door de politie bewaakt werden, mocht niemand staan. Grooter nog was de belangstelling in dorpen, waar de trein langs reed en op dc station van Royal Oak, Acton, Ealing, en De eerste KOSTEN van eene octrooiaanvrage zijn door eene op 1 Jan. 1936 in werking ge lreden wetswijziginq belangrijk VERMINDERD. Nadere inlich tingen geeft OCTROOI BUREAU BARTELS Bezuidenhout &3 Den Haag Hanwell stond het geheele stationspersoneel opgesteld om een Ïaatsten groet aan den koning te brengen. Tegen half een zagen de wachtenden in en nabij het station van Windsor den Ko ninklijken trein uit het groene heuvelland rondom Windsor uit de groote bocht voor het station verschijnen. De gardetroepen, die op het station de eerewacht vormden, wer den in de houding gecommandeerd, de klokken begonnen te luiden en op het oogenblik, dat. de trein tot stilstand kwam, weerklonk het eerste schot van het salvo, dat met tusschenpoozen van een minuut door de batterij op de Lone Walk word ge lost. Op dezelfde wijze als in de hoofdstad trok de stoet, die hier echter veel kleiner was dan in Londen, omdat het grootste gedeelte van het militaire escorte daar was achter gebleven. langs een omweg naar het kasteeL De ontroering van de menigte was hier sterker merkbaar dan in Londen, hier, vaar zoo velen in nauwer persoonlijk contact met den overleden vorst waren geweest dan in de millioenenstad mogelijk was. Dank zij het geaccidenteerde terrein kon men op ver schillende punten den stoet over een groo ten afstand volgen tot de oude Normandi- sche poort in den parkmuur was bereikt, Hier verdween de stoet voor goed uit hei gezicht van het publiek. De rouwdienst in St Georges Kapel Doodsche stilte heersehte in de kapel. Ia het schip zaten de genoodigden, in donkers costuums of kleurige uniformen, de leden der rechterlijke macht met hun klassieks pruiken en gekleed in zwarte, roode of vio lette toga's. De dames waren naar den wensch van Koningin Mary gekleed in liet zwart met koite zwarte sluiers over het ge laat en langs sluiers over- den rug. Toen de doffe roffels der trommen de nadering van den stoet aankondigden, ha-i de geestelijkheid zich bij den Westelijken ingang van de kapel opgesteld. (Zie vervolg blz. 2) Immers neen. 't Is een onmogelijkheid. Men gaat naar de kerk of men doet het niet; men bezoekt bioscoop en tooneel, of men vermijdt die; men doet aan Zondags- sport, of men is daartegen. En zoo zou men kunnen voortgaan. Neutrale gezinnen bestaan er niet. En neutrale kranten zijn er evenmin, t Is bij beidevoor of tegen, ja of neen inzake de groote levensvragen. Hoe is het met Uw gezin? Vooc of tegen de Christelijke levensovertuiging? Op dezelfde lijn ligt de vraag Voor of tegen de Christelijke krant? Hoe is Uw antwoord op deze beide vragen? Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUMBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1