oeiëOjj (yjMüid&MadmsO{^ NED. CHR. REISVEREEN. Wilt Ge U altijd gezond en prettig voelen MAANDAG 27 JANUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 "04 Algemeene vergadering te Bussum TOT JEUGDREIZEN BESLOTEN In hotel Nieuw-Bussurn te Bussum is Zaterdag de algemeene ledenvergadering van de Nederlandsche Christelijke Reisver- eeniging gehouden. Van de 27 afdeellngen waren 25 vertegenwoordigd. Begroeting De vergadering werd 's morgens te 10 uur geopend door den voorzitter van de afdee- ling Gooi, den heer li. A 1 p h e r t s, van Bussóm, die na gebed en na gezang van Psalm 146 1 voorlas een gedeelte van Job 38, naar aanleiding waarvan hij wees op het stilzwijgen van Job op de vragen Gods, een stilzwijgen hetwelk ook ons bevangt, zei spr., bij het aanschouwen en bewonde ren van Gods schepping. Vervolgens deed spr. een greep uit do ge schiedenis van Gooiland, waarbij hij me moreerde dat op 't St. Janskerkhof eeuwen geleden het eerste Christenkerkje verrees. Hierna sprak de voorzitter der Vereeni- ging, de heer Dr. A. van Deurseu, van Groningen, de Zaterdagavond reeds door ons vermelde openingsrede uit, die met groote aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. Jaarverslag Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. A. D ij k s t r a, van 's-Gravenhage, waarvan wij een overzicht indertijd hebben geplaatst, is voornamelijk besproken door afgevaardigden van Leiden en Am sterdam. Dezo opmerkingen waren groo- tendeels van meer internen aard en betrof fen tevens het beleid van het Hoofdbestuur. Inzonderheid is gesproken over het Beisprogrammaboek, welker verschijning men weer met verlan gen tegemoet ziet. De administrateur, de heer J. Wester- houd t, van 's-Gravenhage, deelde mede, dat 't vorige Reisprogrammabock in 16000 ex. is rondgezonden. Het uitgeven van dit boek vereisclit telkens van het Hoofdbe stuur vele zorgen, spr. kon evenwel met ge noegen verklaren dat het nieuwe Reispfo- grammaboek in den loop van Maait zal [Verschijnen. Gesproken is verder over de georgani seerde reizen, en moeilijkheden, die zich hierbij wel eens voordoen. In antwoord,op een vraag van Amster dam of het Hoofdbestuur tevreden is over de vereenigingsreis met de „Veendam" zei- de do voorzitter volmondig „ja". Hij t zou er een peroratie over kunnen houden, j maar zal dit om des tijds wille niet doen. S Na nog eenige besprekingen werd het jaarverslag van den secretaris, alsmede het J beleid van 't hoofdbestuur, met algemeene stemmen goedgekeurd. Bestuursverkiezing Als bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen de heeren R. P. Baas, 's-Gravenhage; J. M. C. B. van D ij k, Amersfoort; J. C. R i s s ee u w, 's-Gravenhage, en N. Schenkman, Am sterdam. In totaal zijn uitgebracht 177 Stemmen. In de plaats van den afgetreden penning meester, den heer M. J. H. B ree baart, van Bussum, werd bij tweede vrije stem ming gekozen do heer P. J. Rullmann, •van Santpoort. Blnancieele zaken De afgetreden penningmeester werd op ^buurman flrt* voorstel van de betreffende commissie voor zijn beheer godechargoerd. Het jaarverslag van den penningmeester eveneens met algemeene stemmen goed gekeurd. Hetzelfde geschiedde met de be grooting voor het loopende jaar. Aan dit laatste besluit ging een uitgebreide discus sie vooraf, die voornamelijk liep over de exploitatie van het orgaan der Vereeniging „Ons Reisblad" cn waaraan is deelgeno men door de afdeelingen Den Haag, Utrecht, Amsterdam, Leeuwarden en Rot terdam. De tweede penningmeester, de heer J. M. B. v a n D ij k, van Amersfoort, heeft de begrooting uitvoerig toegelicht met het hierboven vermelde gevolg. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering is aangewezen Apeldoorn of Utrecht. Bij de bespreking van het Reisplan 1936 brachten sommige afgevaardigden allerlei wenschen tot uiting, die namens het hoofd bestuur besproken zijn door de heeren H. van den Tol, van Rotterdam, en T. K. R o 0 s j e n, van Bloemendaal. De wensch om meer reizen in het Noor den te doen aanvangen zal worden over wogen. Men vroeg naar korte zeereizen voor leden, die niet de voorkeur geven aan een langere zeereis op een drijvend hotel met veel luxe, maar liever een paar dagen doorbrengen op een eenvoudig vrachtschip met passagiersaccomodatie. Hierop werd geantwoord dat voor dit denkbeeld weinig animo bestaat Bedoelde vrachtschepen bie den weinig comfort en vergrooten de kans op zeeziekte. Voor de jeugd achtte de heer van den Tol, die deze vraag bantw'oord- de, zoo'n zeereis wel goed, want die moet gehard worden. In antwoord op een betreffende opmer king zei de heer Roos jen, dat het hoofd bestuur streeft naar goedkoope vereeni- gingsreizen naar Zwitserland. I-lij drong aan om niet van particuliere aanbiedingen gebruik te maken, waarhij men den Zondag veronachtzaamt. Tijdens de geanimeerde lunch, waar me nig gezellig, opgewekt woord gesproken is ook in het Friesch en in het Zceuwsch deelde de heer van den Tol mede, dat van 25 Juli tot 1 Augustus e.k. met de „Sibajak" van de Rotterdamsche Lloyd een vereeni gingsreis zal worden georganiseerd naar de Noorsche fjorden. Het reisplan bevat voorts tal van reizen in ninnen- en buitenland waaronder een Belgische reis van een paar dagen per raclio-trein en weder een vereenigingsreis naar Zwitserland, eenige zeereizen en on derscheiden voetreizen. Nadat het Reisplan was goedgekeurd, kwam als laatste punt aan de orde liet in stituut der Jeugdreizen, waarvoor het hoofdbestuur reglements wijziging v&orstelde. Den Haag ontwikkelde paedagogische bezwaren. 'Moet men in het algemeen reeds zeer voorzichtig met jeugdreizen zijn, voor al in dezen tijd van versobering moet men jongelui van 1417 jaar niet vertrouwd maken met luxe. Laat de Vereeniging de jeugd niet stimuleeren in een richting, die het leven niet kan dragen en moeilijk heden brengt in vele gezinnen, oordeelde deze spreker. Leiden wees op practische moeilijk heden om de hier bedoelde jeugdleden te krijgen. Amsterdam verklaarde zich sterk vóór, omdat de jeugd gaarne in vereni gingsverband reist en dit op den weg ligt van de N. C. Reis-V. Spr. gaf nog eenige wenken omtrent de leiding van dit werk. De voorzitter verdedigde het voo stel. Hij zeide der paedagogische bezwaren niet te kunnen deelen en gewaagde verder van zijn persoonlijke ervaringen, die onver deeld gunstig waren. Jeugdreizen zijn aan te bevelen uit gezondheidsoverwegingen, zij kweeken vaderlandsliefde en activiteit. Op zijn reizen mot de jeugd is spr. getrof fen door haar eerbied voor de grootsche schepping Gods, door de bewondering der jongeren van de schoonheid der natuur, hun sociale belangstelling en fijne gemeen schapszin. De voorzitter noemde het een voorrecht op reis jeugdleider te zijn en denkt met aangenaamheid er aan hoe de jongelui zich behelpen op reis, met weinig comfort tevreden zijn. Hij wees ook op verschijnselen als de bootreis van de „Ta- rakan" en gemengde jeugdreizen in België en was van oordeel, dat het nu de tijd is om er mee te beginnen. De N. C. Reis-V. moet plaats bieden ook aan de jeugd, de toekomstige leden. De uitvoering van het voorstel zal consciëntieus worden bezien. Na uitvoerige gedachtenwisseling is het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen met 101 tegen 35 stemmen, waarna de ver gadering werd NAT. CHR. OFFICIEREN- VEREENIGING Hun organisatie en actie Uit de inleiding, welke de res.-kapt. B. Geleynse op de laatste jaarvergadering van bovengenoemde organisatie hield, knip pen we een enkel citaat. Na herinnerd te hebben aan de oprichting, nu vijf-en-dertig jaar geleden, door twaalf officieren, van wie er vijf de eerste vergadering bezochten, zeide spreker: Wat was er toen weinig, in vergelij king met thans. Onze hooggeachte voor zitter heeft bij zijn huldiging in „de Witte Brug" uitgesproken, dat hij, toen hij op 17jarige leeftijd in dienst trad, een een ling was en nu hij zijn 70ste verjaardag mocht vieren, verwonderd stond over zo^ groote schare, die zich nu zijn vrienden noemen. Bij de vloot staat het helaas nog gansch anders: Over de vloot kan ik niet spreken. Wat ik daarvan heb ervaren uit de mededee- lingen der C. Mar. V> in het C.M.V., waar in ik onze vereeniging mag vertegenwoor digen, en wat ik daarvan weet uit mijn lidmaatschap van het hoofdbestuur van P. R. heeft mij altijd doen zeggen, dat de strijd dier broeders nog zwaarder is dan de onze, terwijl hun krachten zooveel ge ringer zijn. Niet één officier der zeemacht is lid onzer Vereeniging en in al die jaren die ik nu mee leef heb ik er ook niat een leeren kennen, die ik kon vra gen het te worden. Toch is ook daar en elders activiteit. Als rganisatie van officieren, die de versprei ding der Christelijke baginselen in de weer macht willen, staat de N.C.O.V. nu niet meer alleen als bij haar oprichting. Ze staat naast andere daarbij gekomen organisaties en nli komt het er op aan een goede samenwer king tussc-hen die allen te bewerken. Vier organisaties werken nu in Chj\ Mil. Verband samen. Daarnaast staan Ned. Mil. Bond en Pro Rege. De N.M.B. heeft de Tehuizen eri Wij kunnen daarvoor niet dankbaar genoeg zijn. Wat al zegen is er door verspreid. Maar zij kan niet anders zijn, dan een organisatie, die de jonge mannen die ver van huis en haard verwijderd zijn, een tehuis aanbiedt. Het is mij nimmer onbegrijpelijk ge weest, waarom officieren en onderofficie ren, korporaals en soldaten elkander in P. R. begroeten, met inachtneming van alle grenzen, die de rangverschillen stel len, als medestrijders en hoe de een daar den ander ziet als krijgsknechten van Koning Jezus, wier strijd dezelfae is, wier nood samenbrengt. Het Is een goe de gedachte van de N.M.B. geweest tot de oprichting van P. R. de stoot te geven. Is het dan niet onbegrijpelijk, dat er huis-^ vaders in de N.M.B. worden gevonden, die Pp R. niet helpen.? Terwijl, de bewij zen er zijn, dat, waar-de samenwerking goea is, het Tehuis, ook finantieel, er- profijt van trok? Ziedaar een van de din gen, waarop ik doel als ik spreek van gebrek aan samenwerking, dat kraohts- en geldverspilling tengevolge heeft. Aldus de spr., die echter in een naschrift' in het Chr. Mil Blad meedeelt, dat de menwerking inniger is geworden. Oorlogsberichten Daar zitten we allemaal naar Abessynië te turen en vlak naast de deur speelt zich een spannende krijg af met de Zigeuners als inzet. Beseffen we dan niet, dat de groot beid van een natie per slot afhangt van zijn oorlogscommuniqués? Waarom moeten we de verhalen over de Zigeunerslag nu toe vallig hooren van een of anderen liberalen correspondent? Dat zou de Koninklijke Ma rechaussee toch veel beter zelf kunnen ver zorgen; schertst De Morgen. Bijvoorbeeld: „Op het front van Ras Jansen in de omgeving van Putten is niets nieuws voorgevallen. Daarentegen ontwikkelde zich oostelijk daarvan een levendige ac tiviteit. Ras Pietersen wist hier een de tachement Zigeuners, tijdelijk verkleed als gentlemen op vacantiereis, onder het oog van de niets vermoedenden Belgi sche gendarmen over de grens te loodsen. In de sectie-Baarle-Nassau zijn een aan tal lieden opgepakt, die zich uitgaven voor oorlogscorrespondenten, doch ii men verspieders vermoedt Na een streng verhoor bekende een hunner met Belgische gendarm in Baarle-Hertog een pot geuzenlambiek te hebben verorberd. Hij beweert echter zelf betaald te heb ben. Dit zal nader onderzocht worden- De anderen moesten op vrije voeten wor den gelaten. In de sectie-Goirle-Poppe! zijn drie vij andelijke Zigeuners tijdens een hevige niesbui van Ras Dorus en zijn twee man schappen ons gebied binnen gedrongen. Bij de Volkenbond zal geprotesteerd wor den tegen het gebruik van niespoeder, als dit kan worden vastgesteld." Van Ras Ploert zijn blijkbaar nog geen berichten binnengekomen die is waarschijn, lijk overgeloopen. Handelspolitiek en plan Over de handelspolitiek wordt in het Plan van de Arbeid aldus Ons Beginsel van Chr. Kantoor- en H a n d el s b e- dienden, de door iedereen te beamen op merking gemaakt, dat deze zich moet sluiten bij de gewijzigde economische reldstructuur. Hier wordt bewust tegen de vrijhandel 'gekozen, omdat in deze tijd de zelfregelende werking van het prijsme chanisme is verdwenen. De toeneming van de vaste lasten heeft vaak tot gevolg, dat wordt doorgeprodu- ceerd, zelfs wanneer verlies wordt ge leden, mits daardoor een groot deel van de vaste lasten wordt gedekt. Ook door Prof. Lieftinck in zijn inaugurale rede rs deze opvatting verdedigd. En met krachtiger argumenten dan uiteraard in dit boek mogelijk was. Kiest het „Plan" nu voor autarkie? Neen, men verwerpt autarkie, al kan men zich later hij de lezing van het hoofdstuk „Industrialisatie" niet ont worstelen aan het gevoel, dat men e emdweegs die weg op wil. De kwestie dat in een theoretische beschouwing, als hier wordt gegeven, niet kan worden ge concretiseerd. Daardoor verliezen deze beschouwingen veel, zoo niet alles, van hun waarde. Ze behooren in een „Plan'' niet thuis. Overigens gaat het in de goede richting. Het verdrag met de Vereenigde Staten be wijst het: Wie zou zulke handelspolitiek niet toe juichen? Deze ligt geheel in de lijn var de herstelpolitiek onzer regeering- Dez< bladzijden zouden dan ook haast geschre ven kunnen zijn door... dr. Colijn. Ga dan de M.S.S.-cachets gebruiken! Gij voelt U op sommige dagen moe en mat, Gij hebt last van een "warm hoofd", soms duizelig en dan weer sukkelt Gij met de gevolgen van een slechte spijsvertering, een besla gen tong, riekenden adem, oprispingen, gebrek aan eetlust. Al die kwaalljes zijn 't gevolg van een vertraagde darm-werking. Gij beseft het meestal soms zelf niet dat het daar hapert, want Gij lijdt niet bepaald aan "verstopping". Gij kunt echter niet gezond blijven, als van dag tol dag vergiftige afvalstoffen zich in Uw ingewanden ophoopen. Deze zijn de oorzaak van Uw lusteloosheid, Uw hoofdpijnen, kortom van al die ongemakken, waarover Gij U op sommige dagen te beklagen hebt. functies op te frisschen. Ze bevatten plantaardige stolen, welke op zachte en natuurlijke wijze Uw darmen bevrijden van de vergiftige afvalstoffen, gal-extracten die de werking van de lever reaelen, melkzuur-fermenten, die de gisting in de darmen opheffen en chloro- phylle, dat 'n gunstigen invloed heeft op bloeds-ornloop en bloeddruk. Het gebruik van M.S.S.-cachets komt Uw geheele gestel ten goede, M.S.S.-cachets verhelpen Uw verstopping, als Gij er twee Iegelijk neemt op zachte wijze, zonder krampen en zónder dat Uw darmen worden geprikkeld. Ze persen dus Uw darmen niet leeg, als een zoo schadelijk purgeermiddel. Dikwijls bemerkt Ge zelfs niet eens een meerdere ontlasting, zoo goed regelen ze, want hun werk hebben ze toch gedaan. M.S.S.-cachets, elke week Vrijdags en Zaterdags genomen, maken dat Uw geheele gestel verfrischt, zoodal Gü U Zondags weder vroolijk, opgewekt en vol energie gevoelt, terwijl Gij nu soms Zondags te moe en mat zijf om van Uw welverdienden rustdag naar Uw opvattingen te genieten. M.S.S.-cachets per 12 stuks, in koker, 60 cent. Overal verkrijgbaar. DINSDAG 28 JANUARI i HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzendingr. 5.306.00 VPRO. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Kook- praatje. 11.30 Ensemble Lismonde. 1.00 Omroeporkest. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.00 Viool en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Bij bel vertellingen. 6.00 De Octophonikers. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoorconcert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest, Kovacs Lajos en solisten. 10.25 Bridgeles. 11.00 Berichten. HILVERSUM II 301 M. KRO-Uitzendinr- 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 5.30 KRO- orkest. 6.40 Lezingen. 7.35 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.10 KRO-Melodisten, Jodel- liederen. 9.20 Causerie. 9.35 Symphonie- concert. 10.15 Gram.pl. 10.30 Berichten. 10.35 Symphonieconcert. DROITWICH 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Kwintetconcert. 1.20—2.20 BBC- Welsch-orkest. 3.103.55 Kwintetconcert. 4.20 Lezing. 4.40 Kwintet. 6.50 Piano recital. 7.50 Causerie. 8.20 Zang en piano. 8.35 Populaire muziek. 8.50 Gevar.. pro programma. 10.40 Britsch Dames-Sym- phonie-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcerfc. 4.20 Zang. 4.50 Gram.pl. 5.50 Orkestcon- cert. 8.30 Concert. 9.35 Hoorspel. KEULEN 456 M. 11.20 Concert. 1.35—2.20 Gevar. concert. 3.20 Concert en voor dracht. 5.20 Het Omroeporkest. 7.30 Hoorspel. 8.20 Vo.ordracht en concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 1.502.20; 5.20; 6.35 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Salon-orkest en voordracht. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 m.: 12.20 Gr.pl* 12.50 Salon-orkest. 5.50 Zangvoordracht, 6.40 Gevar. programma. 8.20 Omroep orkest. 1 M.S.S.-cachets (ook wel genaamd 1 Laxeer-Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Bewapening in Zweden Zweden het Mekka der Sociaal De mocraten. De Zweedsche Rijksdag wordt geopend. De Troonrede maakt melding van een plan tot versterking en verbete ring van de nationale verdediging. Voor dil doel wordt een crediet gevraagd van 130.000.000 kronen (ongeveer 47 millioen gulden) vooral voor vliegtuigen en lucht afweergeschut. De Zweedsche Sociaal De mocraten hebben evenals onze S.D.A.P. de nationale ontwapening prijs gegeven het verschil is alleen, dat de Zweden daaruit practische consekwenties trek ken. Men schrijft in de socialistische pers veel over de Zweedsche openbare werken die cr de conjunctuur zouden Ihebben doen verbeteren. Het is goed er nog eens op te wijzen, dat het heeie Zweedsche „wélvaartsplan" van 1933 een bedrag van 300 mililoen kronen omvatte, dat is dus ongeveer 110 millioen gulden- Wanneer men dit vergelijkt met wat er in de laat ste jaren in Nederland op het terrein der openbare werken is verricht, dan ziet men wel heel duidelijk, dat het. Zweed sche „welvaartsplan" als verklaring voor de economische herlevng van Zweden volstrekt onvoldoende is. Onze groote mannen Uit de correspondentie van „De Victorie' van 9 Januari (het blad der N.S. IJmuiden) knippen wij de volgende merk waardige passage: „J. D. H. Laat ons daarover schrijven. De heerlijke zekerheid, over U schijft, die in ons leeft, dat de N.S.B. onder Mussert moet zegevieren, is toch voldoende. Zou er al een leidende figuur in Nederland bestaan hebben, die bereikte wat Mussert heeft bereikt onder zooveel strijd en gelijkertijd onder veel verraad? Het Nederlandsche volk is in diep val. Geef oog èn oor de kost en U zult zien, dat elke duizend Nederlanders, wil lekeurig gegrepen, een jammerlijk beeld van een volk toonen. Met duizend willekeurig gegrepen N.S.B.'ers is dit niet veel beter. Wij zijn nu eenmaal een deel, een stuk uit dat volk. Mannen als Mussert, Geelkerken en ook wel anderen, niet N.S.B.'ers, zijn al gunstige uitzonderingen." Gelukkig, ons land kent nog wel enkele groote mannen, althans meer dan de twee. die evenwel boven allen uitsteken. Als nu die heerlijke zekerheid maar geen hersen schim blijkt te zijn. UIT HET SOCIALE LEVEN Schimptaal Als men wil, kan men elke dag wel uit* drukkingen in de roode pers vinden* welke aantoonen, hoe vijandig men in de grond der zaak staat tegenover de godsdienst Hier. is weer zoo'n voorbeeld: Een „bijzondere correspondent" geeft Irt het Volk uit Santiago, de hoofdstad van Chili, indrukken van de inter-Amerikaan- sohe arbeidsconferentie, die djiar gehouden, is» De correspondent verzekert, "dat de toe stand der inheemsche Indiaansclie bevol king nog slechter is dan die van de blanke arbeiders. „Htm bolooning beBtaat in een stukje land, dat zij van de groote grondbezitters krijgen in ruil voor vijf dagen werk zonder eenige geldelijke be looning". Deze critièk is wellicht juist. Maar dan voegt de schrijver er aan toe: „Da zesde dag bewerken zij hun eigen stukje land, de zevende moeten zij door brengen in de kerk, waar de geestelijke! hun vertelt, dat zij moeten berusten en dat zij in het hiernamaals wel hun beloo- ning zullen krijgen Telkens weer doet de roode pers een po* ging om ons van „Doopersche mijding" tai beschuldigen. Alsof er geen Chr. Sociale Vakbeweging is! Treurige taal Het is toch eigenlijk onbegrijpelijk, dat eert voorname krant als het Handelsblad, een inzender aan het woord laat, die vertelt, dat hij zelf veertig jaar lang pensioen premie moet betalen om dan met 65 jaar ten hoogste 70 percent pensioen te ont vangen en er dus slechi over te spreken is dat de werkloozen op 30 35-jarig© leeftijd worden „gepensionneerd" met meer zonder er één cent voor te hebben betaald. Het blijft daar niet bij: „zij krij gen bovendien bonnen voor vleesch, visch, kolen, huishuur, boter, kostelooz© rijwielplaatjes en wat niet al. Belasting behoeven zij niet te betalen, en wanneer zij kleeren of schoenen noodig hebben, gaan zij naar het Steun". Wie zoo schrijft toont niet de minste dankbaarheid zelf een „vaste betrekking" te hebben met een gegarandeerd inkomen? en oordeelt zer onbarmhartig ovr het droe* ve lot der werkloozen Moet men hen, die naar werk snakken, soms aan hun lot overlaten? foHjt Feuilleton „DE LIEFDE IS DE MEESTE" t naar het engelsch '(2 R Ze begon te lachen op een vreemde, onnatuurlijke wijze, zoo- Bat May haar bij den schouder vatte en zei: „Niet doen!Wat is er dan toch gebeurd? Je moest ook' niet zijn uitgegaan in zoo 'n mist, terwijl je geen hand voor Oogèn zien kon. Het was allerdwaast! Ben je misschien tegen jets aangebotst en gevallen? Waar ben je geweest?" Gwendolen stond weer op. - i.Wat kan het je schelen, waar ik geweest ben? 1-Iet zou je toch niet interesseeren en ik heb er je niets van te vertellen" Ze zou het vertrek verlaten hebben, als May haar niet bij Ben arm teruggehouden had. „Neen, je kunt zóó niet weggaan: je moet mij eerst Vertellen, forat er gebeurd is." „Er valt niets te vertellen"', antwoordde Gwendolen op droeven .Vermoeiden toon. „Er is geen ongeluk gebeurd. En nu ga ik hllereerst mijn natte kleeren afleggen.'' May trad terug aan het venster, waar ze eerst al naar de mist had staam uitkijken. Die hing als een dik, geel gordijn in de straten, zoodat zelfs het licht van de lantaarns er niet doorheen kon dringen. 1 „Wat moet dat alles toch beduiden?" peinsde zij. „Wat ter Wereld bezielde haar, om.op een avond als deze uit te gaan? Hoe geheimzinnig lijkt het daar al in zoo 'n gewone straat: of je er hopeloos verdwalen kunt!" Toen Gwendolen den salon verliet, ging ze niet naar haar eigen kamer, om haar natte kleeren af te leggen, zooals ze had gezegd, dat ze doen zou; maar ze was naar beneden door do hall d_e voordeur .uitgegaan, regelrecht in de mist. Het kan zijn, dat ze zich verwonderlijk veilig voelde, verborgen achter dien dichten sluier; in ieder geval begaf ze zich naar buiten, Een paar minuten, nadat zij weg was, ging de salondeur weer open en een slanke, donkere jonge man trad binnen, die met één oogopslag het vertrek had: overzien en de eenige aanwezige daarin had opgemerkt „Je moeder zei, dat ik Gwen hier zou vinden", begon hij en scheen geheel te vergeten, dat hij May1 Harford nog niet goeden dag gezegd had. „O, Miles, ben jij daar?" antwoordde ze, hem de hand reikend. „Gwen is hier zoo juist geweest. Ze was heelemaal nat van de mist en ze is naar haar kamer gegaan om van kleeron te verwisselen. Ze zal zoo dadelijk hier zijn." „Dus ze is dan toch thuis gekomen?" vroeg hij en zijn gelaat helderde aanmerkelijk op. „Wat zei ze, toen ze binnenkwam?" May staarde hem aan, zonder te antwoorden. Hij lachte ver legen en zei: „Neem mij niet kwalijk,maar ik dacht,meende, dat zij soms iets gezegd kon hebben." May herinnerde zich de eigenaardige stemming van haar zuster; de manier, waarop zij op het haardkleed was neer geknield en daar troosteloos met de handen voor het gelaat had gezeten. Zoo even dacht ze e" over, Miles Mostyn van dit vreemde optreden te vertellen; maar toen viel het haar in, dat haar zuster mogelijk gekibbeld had met haar verloofde en die hoefde nu ook niet te weten, hoe Gwen het had opgevat. Miles nam plaats en een paar minuten wachtten ze zwijgende. Toen begon hij weer: „Misschien weet zij niet, dat ik hier ben. Zou je het heel erg vindien, om naar haar toe te gaan en te zien, of ze gauw Maar zal zijn?" May was eigenlijk blij, dat zij weg kon uit die geladen atmos feer, die Miles als 't ware met zich meebracht. „Ja, zeker, en ik zal er wat haast achter zetten", beloofde ze. Zoodra do deur achter haar dicht ging, stond Miles op en begon het vertrok op en neer te Ioopen met een agitatie, die hij nu niet langer hoef te verbergen. Hij trad aan het venster en stond daair een oogenhlik uit te staren, met in elkaar geklemde handen. „Wat jiammer", prevelde hij voor zich heen. „Was ze er nu jnaar niet geweest!" Toen ging hij andermaal het vertrek op en neer stappen. „Wat blijft dat kind een tijd weg! Waarom komt ze nu niet terug, in plaats van daar te praten? Waar zou dat alles op uitloopen? Ze moét er geweest zijn. Ze heeft mij altijd aangetroffen en het zou nu toch wel wat al te veel ge vergd zijn om aan te nemen, dat ze mij nu niet ontmoeten zou." Daar ging de deur open eri trad May binnen: „Gwen is niet op haar kamer. In heb het heele huis door zocht; ik begrijp niet, waar ze gebleven is. Haar natte kleeren lagen ook niet op haar kamerMiles, wat kan er gebeurd zijn? Jij weet misschien wat. Hebben Gwen en jij gekibbeld? Ik' geloof dat ze weer uitgegaan is in dien mist Waarheen? Weet je dat niet?En waarom ben jij haar hier nu weer komen zoeken?" Miles luisterde naar dien stortvloed van vragen, zonder er een enkel antwoord op te geven. Hij zag doodsbleek en zijn opgen stonden wijd-verschrikt. „Waaróm zeg je niets?'* Zijn antwoord was slechts een wedervraag. „Waar kan ze heengegaan zijn?" „I-Ioe kan ik dit nu zeggen? Jij weet er meer van dan ik! Zóó toen je binnenkwam, zag ik, dat cr iets gebéurd was. Jij weet zeker, welke reden ze had, om weer uit te gaan. Zeg mij toch. Miles, wat het is?" „Ik kan 't je 'niet zeggen; ik weet er zelfs niets van' Wat doet je denken, dat ze weer uitgegaan is? Ik meende, dat je zei, hoe ze pas thuis gekomen was? Ze moet toch ergens hier in huis zijn." „Ik kan haar niet vinden. Ik heb 'f, Moeder en de meisjes gevraagd, maar niemand heeft haar gezien. Moeder meent, dat zij de voordeur heeft hooren dichtslaan, even voordat jij kwam." „Wat te doen?" zei Miles, meer tot zichzelven dan tot haaf* „Waar moeten wij haar zoeken?" Miles Mostyn volgde haar in de ontbijtkamer, waar ze Lady; Harford aan het brieven schrijven vond. „Moeder, we kunnen Gwen niet vindien. We denken, dat z$ weer is uitgegaan." Lady Harford keek verstrooid op van haar schrijftafel: „Maar beste May, als Gwen uitgegaan is, dan is daar niets bijzonders in." De jongelui keken elkaar aan en wisten blijkbaar niet, wat ze zeggen zouden, dat Lady Harford eenig idee kon geven vart wat er in hen omging. Ze scheen het immers heel gewoon te vinden, dat Gwendolyn uitgegaan was: het was pas zes uur? dus nog twee volle uren vóór het diner. May voelde, dat, a! zei ze ook tegen haar moeder, dat zij zich ongerust maakte over Gwen's vreemde manier van doen. Lady Harford zich dit zeker niet zou kunnen voorstellen, terwijl Miles, éls hij a! eenige reden tot agitatie had, dit mogelijk in het geheel niet weten wilde. Lady Harford wendide zich nu tot hem met de vraag: „Heb je ook eenige reden, Mostyn, om je bezorgd te maEenl over haar?" Dit klonk genigszins uit dc hoogte: Lady Harford toch was nu nooit zoo bijzpnder ingenomen geweest met Miles Mostyn als verloofde voor haar dochter. Ze had hem nooit ook maar in 't minst aangemoedigd en eerst na de herhaalde smeekbeden: van Gwenny zelve had zij toegegeven, om hem als haar aan* staanden schoonzoon te erkennen. "(Wordt vervolgd)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9