Slimme Ceiïtsdie dmimnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET VIJFDUIZEND-PLAN gbonmmentsprijö: per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 5689 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 27 JANUARI 1936 15e Jaargang jatrtjerterrtieprijjen Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend0.10 VLINDER EN VLAM Het samengaan lussdien sociaal-democra- roomsdi-katholieken is aan de orde /an de dag. Dc roode pers bedelt elke dag ipnieuw om de hand der rijke bruid; de atsto neuriet voortdurend: nu nog niet, jjn trouwe troubadour; maar eens komt ie dag misschien. De roomschc familie is het echter oneens. I In de „Utrechtsche Courant" was betoogd fee onmogelijkheid van een samengaan van fcoomsoh-Kaüholieken en Soc.-Democraten fip politiek terrein, omdat dit in strijd zou tijn met het beginsel, cn omdat een derge lijke samenwerking afbreuk zou doen aan de numerieke positie van de Roomsch-Ka- kholieke Staatspartij. In een lange reeks ptikelen heeft het Tweede Kamerlid, Max van Poll, hiertegenover stelling genomen jn „De Morgen". Zijn artikelen maakten de indruk, dat hij lang niet afkeerig van samengaan ls. De „Haagsche Briefschrijver" in de Tijd bieent evenwel, „dat in die bespreking het keheele probleem op voortreffelijke wijze if jmeengezet, maar dat aanvankelijk sonimi gen zich in de strekking van die artikelen «eerlijk vergist hebben". Hij gelooft in alle bescheidenheid te mogen zeggen, „dat de schrijver niet bepleit een samengaan Ihans, maar alleen de mogelijkheid kan een samengaan in de toekomst, wai peer aan bepaalde voorwaarden is voldaan Ook in zijn Amstcrdamsche rede van bi kin October heeft prof. Aalbersc die moge lijkheid niet principieel verworpen. Met een herinnering aan do befaamde „uiterste hoodzaak" van Dr Nolens, beantwoordde hij (oen de vraag, wanneer de Roomsch-Kath. Kamerfractie haar aanwezig zou kunnen kchten, op de volgende wijze: I „Die uiterste noodzaak is eerst dan aan bezig, wanneer wij een politiek, die wij in Is Lands belang noodzakelijk achten, llleèn mcencn te kunnen voeren, en dus ^11 eon moge 1 ij k achten, door een sa- toengaan met de S.D.A.P., en dan aan an- flere grooto landsbelangen, bv. de defensie rn de handhaving van de openbare orde en redelijkheid, door dat samengaan geen af jireuk zal worden gedaan. „Ik ben overtuigd, aldus prof. Aalberse rerder, dat Dr Nolens het met deze nadere Omschrijving van hetgeen hij met „uiterste (loodzaak" bedoeld heeft, geheel eens zou tijn geweest. „Die noodzakelijkheid van de te voeren politiek, en die mogelijkheid om die politiek alleen door samenwerking met He S.D.A.P. te kunnen uitvoeren, zal in leder concreet voorkomend geval aan de Jan voor ons liggende totale situatie moe ien worden getoetst", n Voorts wijst genoemde schrijver er op (*dat aan een samenwerking alléén dan kan gedacht worden, wanneer in een bepaalde Jituatie die samenwerking in 's Lands be- lang noodzake 1 ijk zal zijn te achten en pen andore te verkrijgen samenwerking piet mogelijk zal zijn gebleken". I Ook mag niet uit het oog verloren wor Pen, „dat deze samenwerking tevens be rekent, een samenwerking van de mi- bisters ten aanzien van wetgeving en pestuur. Vooral dit laatste wordt maar al vaak °yer t hoofd gezien, en toch sohuilt pede"" JU1St 6611 Van ffrootsto moeilijk- .Immers, Juist op dat bestuur bunnen 00 ministers zooveel persoonlijke invloed Oitoefenen en, zegt de Briefschrijver, „wan eer men hierbij dan bovendien nog denkt «an hot benocmingsreoht van verschillende punsters, dan zal men toegeven, dat men, Poor Sich in eenig avontuur te begeven, ter- flege zal hebben te overwegen, wat daarvan pt gevolg zal zijn vooral ook op het ge- P'od van het bestuur". De waarschuwingen en reserves ora «He tvontuur te vermijden men moot het f loegevcn zijn ernstig en vele. Maar dan s het ons een raadsel, dat men met zoo ulzondere graagte het voorbeeld van do Hinder, die om de vlam blijft vliegen en Van de mug, die al maar oen de kaars danst «volgt. Ieder mensch, die dat spel van ironluur ziet, weet teem, dat dc onnoo- Men vroeg of laat de vleugels zullen bran- jflen! De Engelsche socialisten hebben a 11 ij d •aardeering gehad voor hun vorstenhuis hun dankbaarheid zal wel niet weinig zijn toegenomen, toen zij zagen, hoe de democratie haar vaste en stevigste waar borgen vond in het constitutioneel koning schap en in landen met dictatoriale regee- ingsvormen werd weggebezemd. Wanneer mogen wij van de Ne- rlandsche socialisten eens aad verwachten, waaruit ympathie voor hun Vor en huis blijkt? Friesche Chr. Werkgeversclub Leeuwarden opgericht Verleden week werd in Leeuwarden een ergadering gehouden belegd door de Chr. rkgeversvereeniging teneinde onder de Friesche werkgevers en groothandelaren meer belangstelling te wekken voor het k der Vereeniging. ergadering stond onder leiding van den vice-voorzitter der Vereeniging, den heer A. Borst Pzn., te Rotterdam, die een kort openingswoord het woord gaf r. A. H o e k e m a, secretaris der Chr. Werkgeversvereeniging. Deze zette in een korte causerie uiteen ncipieele en practiseh.e bet teekenis der Chr. Werkgeversvereeniging. Na deze causerie werd met algemeene stemmen besloten tot oprichting eener Friesche Chr. Werkgeversclub. Tot ooraittcr werd gekozen de Heer H. Landstra, Directeur der N.V. Leeu- wardensche Papierfabriek te Leeuwar den, terwijl de heer M r. D. H. O k m a, Advocaat en Procureur te Leeuwarden, zich met het secretariaat der club heeft belast. Ook de Groninger Werkgeversclub" heeft verleden week vergaderd. De heer A. 3 o r s t Pzn., van Rotterdam, sprak c ,De bestrijding van de werkloosheid onder jeugd", van welke rede wij reeds eerder slag geven. SOCIALISME EN MONARCHIE Sir Atllee, leider der arbeiderspartij en iBir Citrine, voorzitter der syndicale ver- jeeniging, begaven zich, na de dood van Koning George V naar het paleis van (Buckingham, alwaar zij aan den nieuwen Koning Edward VIII een adres overhandig- pen, waarin de sympathie voor de konink iijke familie werd uitgesproken. Niemand zal kunnen zeggen, dat deze socialistische organisaties haar sympathie Verkeerd hebben geplaatst. De overleden [Vorst was een beminnelijk mensch met ïoogc opvattingen van zijn taak en plicht, Set welzijn van zijn volk en staat lag hem Jieer nauw- aan het hart. Aan dat volk ten de laatste gedachten van zijn stervend -liart gewijd. i Heeft Baldwin niet meegedeeld, dat ii <Ie laatste oogenhlikken van den Koning, [tvaarin de helderheid van geest even terug- de, Z. M. vroeg, of de toestand van fcijk goed was?. J. van Rijn Mzn. f Vooraanstaande figuur te 's-Gravenzande heengegaan Ecn man van beginsel Geheel onverwachts is hedenmor gen in zijn woning overleden de heer J. van R ijn Mzn., wethouder der ge meente 's-Gravenzande en directeur van do N.V. Cultuur-Mij van Rijn. Een zeer belangrijke plaats heeft de heer van Rijn in het Westlandsche handelsleven inge nomen. De A. R. beginselen hadden de liefde van zijn hart. Reeds wij Ion zijn vader had in 's-Graven zande een bedrijf opgebouwd met interna tionale relaties en de heer Van Rijn heeft dien arbeid van zijn vader krachtig voort gezet. Vooral de handel in bloembollen en aardappelen is onder zijn bestuur een af- deeling van beteekenis geworden. Hij deed zich steeds kennen door grootc werkkracht en vooral in moeilijke jaren is zijn be kwaamheid gebleken. Langen tijd nam bij waar de directie der bloembollen-veilingen van de kweekersverecniging Floralia Hij bezat als zoodanig een functie van vertrou wen. Ieder jaar werd hij opnieuw benoemd In het leven der Anti-Rev. Partij was de heer Van Rijn eon warm man van beginse len. die actief deelnam aan de verbreiding daarvan. Vele jaren had de heer Van Rijn zitting in het bestuur der Statensectie Delft De Anti-Rev. Kiesvereen. te 's-Graven zande vond in hem een krachtig bestuurder. Zijn taak als wethouder der gemeente heeft dé heer Van Rijn tot aan zijn dood toe trouw vervuld, na reeds eerder als raadslid zit ting in den Gemeenteraad van 's-Graven zande te hebben gehad. Van zijn andere functies noemeri we het lidmaatschap van het Hoogheemraadschap Delfland als hoofd ingeland; voorts was hij lid van de afdee- ling Grootbedrijf van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in het district Delft en omstreken. Plaatselijk had de heer ^'an Rijn zitting in diverse commissies en be sturen Eenvoudig als de heer Van Rijn was, was ook zijn goedheid jegens hen die 't moeilijk hadden. Niet alleen 's-Gravenzande lijdt door zijn heengaan een.zwaar, verlies. HET VLIEGVELD BIJ DELFT De plannen gaan door Tusschen de Regeering en de gemeenten Rotterdam en's-Gravenhage is overeen stemming bereikt over de aanleg van een gemeenschappelijk vliegveld bij Delft. De colleges van B. en W. van laatstgenoemde plaatsen hebber, zich bereid verklaard aan de bestaande plannen mede te werken. Het vliegveld zal in werkverschaffing worden tgevoerd. Het Werkfonds zal steun ver- leenen. MINISTER MR J. A. DE WILDE Terug in het vaderland De Minister van Binmenlandsche Zaken, Mr J. A. de Wilde, is van verlof uit het buit-nland in de bisidentie terjggekeerd en heeft zijn werkzaamheden hervat. De avonturen van de .Kerkplein" De pogingen lot vlotbiengen Men meldt ons uit Egmond aan'Ze«: Tevergeefs heeft men Zaterdag getracht de „Kerkplein" vlot te brengen. Daar de zee kalm was, kwam het water niet hoog genoeg om het schip. Toch is het nog gelukt het schip acht meter verder naar zee te brengen, zoodat het nu over de eerste bank ligt Nader wordt gemeld, dat de „Kerkplein" tijdens den vloed van Zondagmiddag met den steven nog verder naar zee is gedraaid. Men verwachtte, dat het schip hedenoch tend vroeg tijdens het hooge water van half zes eindelijk zou vlot komen. De beide sleep- booten van L. Smit Co. zouden het schip 's nachts blijven vasthouden. UIT DE A.R. PARTIJ Streekvergadering in de Alblasserwaard Het Kamerlid Van den Heuvel beantwoordt vragen. Voor een twaalftal kiesvereenigingen in het westelijk deel van de Alblasserwaard werd een zg. streek vergadering gehouden in het Vereenigingsgebouw te Brandwijk, die zeer goed bezocht was. Met een woord van dank aan spreker en vragers sloot de voorzitter de vergade ring, waarna werd gezongen Ps. 866 en de heer v. d. Heuvel in dankgebed voor ging. Als spre/ker trad op de heer Chr. en Heuvel, lid van de Tweede Kamer. Nadat de bijeenkomst, welke onder lei ding stond van den heer K. Aantjes van Blcskensgraaf, op de gebruikelijk© wijze was geopend, kregen de aanwezigen legenheid, de vooraf ingezonden vragen, to berde te brengen. Door een twaalftal aanwezigen werd hiervan gebruik gemaald, waarna de spre ker in een rede van pl.m 2 uur de vra gers iheel't beantwoord Naar aanleiding van een vraag over dc ordening en de crisismaatregelen voor den landbouw heeft spr. uitvoerig uiteer in welken zin hij „de weg terug" staat. Z.i. is er vooralsnog geen sprake van dat de verschillende regelingen zullen kunnen verdwijnen, doch hij meent dat dit regelen door het georganiseerd bedrijfsleven moet geschieden onder toezicht van den staat en niet door dezen zelf. Achtereenvolgens tverden behandeld de bezuiniging*. en aanpassingspolitiek, het plan van den arbeid, de defensie, concen tratie bij ihet onderwijs, industrialisatie en de eventueele gevolgen voor de export van landbouwproducten, de opvoering van „De beul", de steeds verder gaande versplinte ring der Prat. Chr. groepen en de heilloo- ze gevolgen daarvan op staatkundig ge bied en in verband daarmee artikel 4 van het A. R. Program. In een schitterende peroratie heeft, spreker tenslotte opgewekt tot getrouwe voortdurende activiteit voor de doorw king der A. R. beginselen, gewezen op moeilijke, positie en de groote verantwoor delijkheid onzer voormannen, doch ook ooral op de roeping om ongeacht de vraag of dat voor de partij voordeelig is, zich met alle ons gegeven krachten en gaven I te geven aan den arbeid voor het waarach-1 tig landsbelang. Niet de vraag of de partij groot zijn zal beslist bier, doch alleen deze of wij voor volk en vaderland nuttig kun nen zijn en in dien weg in getrouwheid vervullen den plicht ons van Godswege op gelegd. Met de bode, dat dc Almachtige ons hier toe nog zal willen gebruiken en ons lee- ren alleen naar Zijn wil te handelen, ein digde spreker zijn met gespannen aan dacht beluisterde en met ecn warm applaus beloonde rede* ROTTERDAM'S KASGELDPOSITIE EEN BESLISSING AANSTAAND Reeds geruimen tijd baart de financieele positie van Rotterdam groote zorg en het voornamelijk het gebrek aan kasgeld dat t gemeentebestuur voor de grootste moeilijkheden stelt. Deze zijn thans in een acuut stadium gekomen. Bij de uitbetaling van de halfjaarlijk- sche coupon van ecn deel van Rotterdams geconsolideerde schuld, welke begin Dec. viel, heeft het gemeentebestuur zich nog weten te redden dank zij de hulp van de Rolterdamsche Bankvereeniging Twentsche Bank, welke een overschrijding van het crediet bij die instellingen tot een totaal van 5 millioen toestonden op belof te, dat dit op korten termijn zou worden afgelost Van die aflossing is echter niets geko men omdat nóch de Bank van Nederland- sche Gemeenten, nóch eenige andej-e in stelling wilde bijspringen. De Regeering heeft verdere verstrekking van kasgeld geweigerd zoolang het ge meentebestuur de begrootingspositie (waar bij gerekend werd op een tekort van 17 mil lioen) niet ecnigermate had verbeterd. Intusschen is de positie voor Rotterdam steeds moeilijker geworden. Reeds lang te voren vastgelegde bouwcre- dieten konden niet meer op tijd worden be taald, de besturen der bijzondere scholen moesten wachten op de wettelijke voor schotten, omtrent dc mogelijkheid om met den Beursbouw aan te vangen ontstond ongerustheid. De uitbetalingen door den dienst van Maatschappelijk Hulpbétoon konden ge schieden, doordatde daarvoor bestemde gelden rechtstreeks door het departement van financiën werden overgemaakt. Hoewel ons dit alles reeds sedert eenigen tijd bekend was, hebben wij daaraan geen ruchtbaarheid gegeven, omdat mocht wor den verwacht, dat 't gem.bestuur door reëel overleg tijdig met de Regeering tot over eenstemming zou komen over de kasgeld voorziening. Nu echter van andere zijde fei ten zijn gepubliceerd en bovendien tegen Februari toch een beslissing is te wach ten, omdat de Regeering deze datum als eindstreep voor het overleg heeft aangeno men, meenden wij er geen kwaad aan te doen een en ander mede te deelen. Wij voegen hieraan toe, dat/ indien het gemeentebestuur nog tijdig tot overeen stemming met de Regeering komt door het toepassen van bezuinigingen tot een totaal van voorloopig twee millioen gulden, de moeilijkheden nog zeer wel zijn op te lossen en dus het crediet van Rotterdam door deze moeilijkheden niet behoeft te worden geschaad. Auto met drie inzittenden te water Een auto, waarin het echtpaar H. uit Hilversum met zijn 7-jarig zoontje was ge zeten, is Zaterdagmiddag kort na twaalven op de Weesperzijdc bij den Omval te Arnster dam te walcr gereden. Dit ongeval geschied de na een botsing met een vrachtauto. De heer H., die de wagen bestuurde cn uit de richting Diemen kwam, was, toen van de andere zijde de vrachtauto naderde, van meening, dat deze dwars den weg moest oversteken. Hij gooide zijn stuur om, doch daar de vrachtauto niet van richting ver anderde, botste dc personenauto tegen dezen wagen aan, om onmiddellijk daarop in water te rijden. De positie van de auto zoodanig dat een gedeelte boven water bleef uitsteken tengevolge waarvan de inzittenden zonder groote moeite konden worden gered. Het echtpaar bleek geen letsel te hebben opgeloopen; de jongen had snijwonden ge kregen en is naar een der ziekenhuizen ver voerd. Alle drie zijn vandaar, na van droge kleeren voorzien te zijn, later op den mid dag naar Hilversum teruggekeerd. Doodelijk mijnongeluk Zaterdagavond is de hulphouwer T. Brou wer in een galerij van de staatsmijn Emma te Heerlen door het plotseling breken een ijzeren kat onder afvallend gesteente geraakt. De ongelukkige is kort daarna tengevolge van een schedelbreuk overleden. De man was afkomstig uit Hoensbroek, ongehuwd en 24 jaar oud. EEN ONBEWOONBAAR LAND De mijnbouwschade in de gemeente Kerk- rade doet zich thans het meest gevoelen in de Schoolstraat, gelegen in het concea;ieveld van de nrijn Willem Sophia Herhaaldelijk springen de ruiten in de huizen. En daar de meeste men werden dichtgespijkerd, is het triest donker in de woningen. Scheuren van 6 e.M. breedte in de muren zijn geen zeldzaamhe._ Verschillende woningen moesten reeds wegens onbewoonbaarverklaring worden ontruimd. Het springen van de waterleiding staat ook op het dagelij kech programma. A.R. Staten-Centrale kieskring Hoogeveer Goed politiek meeleven Zaterdag kwam in het gebouw „Irene' te Hoogeveen bovengenoemde vereeniging in algemeene ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer II. Dekker Wzn., van Hoogeveen, opende te elf uur de ver gadering, die goed bezocht was. Hij voor in gebed en heette de aanwezigen wel kom, waarna hij den heer Wilms geluk- enschte met zijn verkiezing tot lid van Gedep. Staten. Het Bestuur der Centrale is aldus gesteld: H. Dekker Wzn., Hoogeveen, voor zitter, J. Lunshof Beilen, vice-voorzitter, A. S. Warmels, Schoonoord, secretaris; B. v. d. Meulen, Nieuweroord, penningmeeseter. Besloten samenkomsten zullen worden gehouden op Zaterdag 1 en 8 Februari te Coevorden en te Hoogeveen, waar tegen woordig zal zijn Mr. J. Terpstra lid der Tweede Kamer voor ihet geven van inlich tingen etc. Te Beilen zal ecn openbare ver gadering worden gehouden op 24 Febr. a.s. met dezelfde spreker. De heer B. v. d. Meulen "deed verslag ran de stand der kas. Er is een batig saldo van f86.97. De heeren Griffioen en Dijkstra zagen boeken en bescheiden na. Den pen ningmeester werd op hun voorstel decharge verleend Als bestuurslid werd herkozen den heer II. Dekker Wzn. van Hoogeveen. De heer A. S. Warmels van Schoon oord deed mededcelingen van de werk zaamheden van het Provinciaal-Comité. De heeren Hekman, van Schooneheek, Tja' ma, van Hoogeveen en Warmels van Schoonoord werden met algemeene stem men herbenoemd tot lid van het ProVin- ciaal-Comité. De gehouden Statenverkiezing in 1935 werd besproken, eveneens het werk van de aangesloten kiesvereenigingen in dezen winter. Er blijkt uit de bespreking dat er over het algemeen goed politidk medeleven heerscht. In de middagvergadering waar nog meer deren aanwezig waren hield dc heer H. A Warmels van Schoonoord, een inleiding over het vorige nazomer gehouden partij congres door Prof. Grosheide gehouden refe raat over: „Natuur en Genade". Aan de zeer geanimeerde bespreking die op de in leiding volgde werd door een achttal per sonen deel genomen De Voorzitter sloot ruim vier uur dc vi gaderng nadat op zijn verzoek de heer Tjalma van Hoogeveen was voorgegaan in dankgebed. Treinvertraging door auto-ongeluk VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De jaarvergadering van de Ned. Christe- lijke Reis Vereeniging te Bussum. Verschenen is het Voorloopig Verslag det Tweede Kamer over het wetsontwerp hou dende voorzieningen omtrent weerkorpsen* Brief uit Abessinië, door P. van den Honing De wedstrijd om het wereldkampioenschap Dammen is Zaterdag geëindigd met de over winning van Raichenbach. Generaal Graziani's troepen bevinden sicK thans op 220 KM. afstand van Addis Abeba, Bij Ado en Walwal hebben Italiaanscht bewegingen plaats, die duiden op een offen sief tegen Harrar. Zondag hebben in Griekenland parlements verkiezingen plaats gehad; Venizelos heeft naar zich laat aanzien een meerderheid verworven. KIND LEVEND VERBRAND In een onbewaakt oogenblik wist Het' tweejarig zoontje van J. Huizinga le Zwaagwesteinde (Fr.) een koffiepot met hecte inhoud om te trekken. De ko kende koffie werd over het lichaam uit gestort. Het kind is aan de gevolgen ge storven. EEN NIEUWE HALVE STREEP AAN DEN BALK Hedenochtend vroeg wilden, juist op den bewaakten overweg nabij de vroegere halte Slichtenhorst tusschen N ij k e r k en Amers foort, twee vrachauto's elkaar passeeren Doordat de wagens voor elkaar uitweken geraakten zij beiden terzijde van den over weg tusschen de rails. Een der vrachtwagens kon spoedig op eigen kracht weer op den weg komen, waardoor het treinverkeer In de richting Amersfoort geen vertraging on dervond. De andere, een zeer zware vrachtwagen, die de lijn van Amersfoort naar Nijkerk versperde, kon echter niet weer op den weg komen. Hiervoor was de hulp van een kraanwagen noodig. Het duurde langer dan een uur voordat het voertuig van de lijn was getrokken Het treinverkeer in de richting Zwolle Groningen ondervond dientengevolge ruim een uur vertraging. Persoonlijke ongevallen hadden niet i plaats. DE VLUCHTENDE VALK Men, schrijft uit Soest aan de N.R.C. De aandacht van een familie wonende in een villawijk alhier werd gevraagd door een aan houdend getik tegen de ruiten. Onmiddellijk na opening van het venster kwam een voor hen onbekende vogel binnenvliegen. Daar nie mand er iets voor gevoelde het beest beet te pakken ,werd de hulp der politie ingeroepen. Het bleek, dat de vluchteling een torenvalk Ringen om de pooten van het dier hebben inmiddels aan het licht gebracht dat men hier te doen had met een bewoner van het Nat. Hist. Instituut te Leiden. De vluchteling is „op transport" naar zyn woonplaats gesteld. DCOR DE AFSLUITBOOMEN GEREDEN Men meldt ons uit Lage Zwaluwe Op den rijksstraatweg bij wachtpost 18 moest een vrachtauto rijdende ia de rich ting Breda, stoppen voor den afgesloten overweg. Daar de remmen nie tgoed func tioneerden, ree/1 de auto door den neerge laten afsluitboom heen en kwam al zoo mid den op den overweg te staan, terwijl de D- trein in aantocht was. De chauffeur reed om zijn leven te redden door den anderen af sluitboom heen, zoodat beide boomen wer den vernield. Door de marechaussee werd de auto in beslaggenomen en proccs-verbaal opgemaakt De schade is buitengewoon groot Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat Vier Duizend Vijfhonderd nieuwe abonnés voor dc combinatie der samenwerkende vijf bladen, De Rotter- dammer, Dordtsch Dagblad, Nieuwe Haagsche Courant Nieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrechtsche Courant, geboekt zijn. Men weet, dat wij afspraken 5000 nieuwe abonnés vóór 1 Februari 1936 te winnen. Wij maken nu de halve streep aan den balk vol. Maar meteen komen we met een mededeeling. Het zou zoo ontzettend jammer zijn, wanneer wij de Vijf» duizend niet haalden. Daarom verlengen wij de campagne met veertien dagen en stellen den sluitingsdatum op Zaterdag 15 Februari a.s., des voormiddags 9 uur. Naar onze vrij stellige verwachting hebben wij alsdan ons doel volkomen bereikt. Wij weten, dat vele Lezers, alsmede heel wat Agenten, zoo ook onze eigen Vertegenwoordigers, nog druk aan den slag zijn. Men is nog niet klaar gekomen met adressen, welke in bewerking zijn, en wil deze toch gaarne goed afwerken. In onze krant van dien dag, Zaterdag 15 Februari dus, hopen wij meteen den uitslag van den Vreedzamen Wedloop mede te deelen. De namen der tien vrienden, die de hoogste getallen aanbrachten, en welke dus recht hebben op de tien zeer kostbare premies worden dan meteen vermeld, met de cijfers erbij. Wij doen dus een dringend beroep op Lezers en Agenten om onverdroten hun krachten te blijven inspannen, zoo ook op Kiesvereenigingen en Propagandadubs, waarvan meerdere hun taak beginnen in te zien. Verder blijft het ook zoo: Ieder, die een abonné aanbrengt, voor minstens één jaar, verkrijgt de fraaie, zilveren theelepel, welke al heel wat blijde gezichten heeft gemaakt. Wie méér abonnés winnen, ontvangen, naast den lepel, nog een ander geschenk, of wel, meerdere theelepels, om zoo het half of heel dozijn vol te kunnen maken. Het ideaal blijft: In elk^Ëua&telijk gezin, het Christelijk Dagblad! Kan dipTOeaal eenmaal bereikt worden, dan is de Christelijke actie in ons land veilig gesteld. Eerder in geen enkel opzicht! Abonnés geve men dus op aan de administratie van dit blad. AFDEELING PROPAGANDA

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1