IBIS SHAG KONING EDWARDS LAGERHUISBOODSCHAP Dobbêlmanvi lekker ..man! BEZOEK AAN HET RILA-KLOOSTER VRIJDAG 24 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 VR «U Buitenland DE SMETTELOOZE SOVJET! Dp officieele vertegenwoordigers van de sovjets bij de regeeringen van de zoogenaam de „burgerlijke" staten bekleeden steeds een min of meer dubbelzinnige positie, genoopt als zij zijn tot een officieele neutraliteit ten opzichte van de revolutionnaire actie in de landen, waar zij tijdelijk resideeren, en te vens zoowel door eigeu neiging als door Moskousche invloeden gedrongen, het ge vaarlijke vuur van komende opstanden van telkens nieuwe brandstof te voorzien. Zij kunnen zich echter spiegelen aan de Mos kousche bewindhebbers zeiven. die er in den loop der tijden aan gewend zijn ge raakt, twee verschillende gelaatshelften bij afwisseling te toonen: de officieele, dio welwillend-diplomatisch is, en de officieuse, welke het brutale grimas der Komintern .vertoont Intusschen is deze dubbelhartigheid aik- wills voor de sovjetdiplomaten een hinder lijk ding; bij alle onderhandelingen, die zij hébben te voeren, ontmoeten zij de reactie van een openbare meening, die achter drn passte-prekenden vos de doode kippen ziet liggen. Een incident, zooals eenigen tijd ge leden in de Zuid-Amerikaansche republiek Uruguay heeft plaats gehad, is derhalve voor Moskou van bijzonder onplezierige» aard. De regeering te Montevideo had er nauwelijks de lucht van gekregen, in welk een mate de officieuse sovjet-invloeden de hinnenlandsche rust dreigden te ondermij- jnen, of zij zette, zonofer vorm van proces, ook zonder het inachtnemon van eenige bo- leefdhcidsvormen, den ongewensebten ron den diplomaat buiten haar deur. Deze korte, hevig dramatische scène beeft in de wereld voldoende opzien gebaard om de sovjets aanleiding tot een démarche tp Genève te geven. Op Litwinoff rustte de niet benijdenswaardige taak, in dit proces van twijfelachtig allooi onschuldig te pleiten Laten wij er dadelijk aan toevoegen, dat Genève hem in zooverre formeel in het gelijk heeft gesteld, dat er door den Volken- bondsraad een commissie van drie o.l.v den Roemeen Titulescoe is aangewezen, om deze klachten nader te onderzoeken. Tegen deze behandeling voor oen Volken bond heeft de Urugueesche vertegenwoordi ger Guani tevergeefs geprotesteerd, daarin door enkele andere Zuid-Amerikaans oho staten bijgestaan. Guani betoogde, dat het alleen Uruguay zelf aanging, of het al of niet met de sov jets verder diplomatieke relaties wenschte te onderhouden, waarbij hij echter ae om standigheid oveir het hoofd wenschte te zien dat zijn regeering aan het adres der sovjets beschuldigingen heeft gericht, welke zij ver zuimd heeft, waar te maken. Het is hiermede echter een eigenaardig 'ding. Uit precedenten van gelijksoortigen aard, die men feitelijk kan aantreffen in alle landen, die met de sovjets betrekkingen on derhouden, is genoegzaam bekend, op welk een listige manier Moskou zich immer formeel weet gedekt te houden. De Rus sische politiek der zoogenaamde „mantel organisaties" is niet zoo heel gemakkelijk op overtuigende wijze te ontmaskeren, daar over hebben de roode bewindhebbers uit het voormalige tsarenrijk zich in den loop der jaren een te ruime practijk in dit soort van louche zaken eigen gemaakL Herinneren wij in dit verband slechts aan de uitingen van sovjetcongressen en van de Komintern, die officieel van de meening der roode regeering onderscheiden worden, hoewel de practijk steeds in dezelfde richting wijst: waar Mos kou zijn vertegenwoordigers heen zendt, daar worden de hinnenlandsche verhoudin gen er niet beter op. Zelfs de Vereenigde Staten zijn er niet in geslaagd, in den loop van het vorige jaar in zulk een affaire genoegdoening te erlan gen, ofsohoon er Moskou toch wel het een en ander aan gelegen moest liggen, met deze machtige republiek van overzee op drage- lijken voet te blijven. Washington heeft toen een middenweg bewandeld, waardoor het zich niet bloot gaf en toch op ondubbelzin nige manier van zijn ernstig misnoegen deed blijken. Het heeft haar ambassadeur te Moskou maandenlang met „verlof" gezoD- den, een geste waaraan de roode machtheb bers niet den minsten houvast hadden. Montevideo heeft het wat onbesuisder ge daan, doch tevens zoo, dat haar daad meer effect op de hinnenlandsche opinie van haar land sorteerde. Dat is al! Moge het dan ook lijken, dat men te Genève dezen stap desa voueert, ongetwijfeld zal de sympathie van zeer velen in de wereld naar deze republiek uitgaan, die niet langer wenschte, zich ver der bloot te stellen aan ongewenschte in menging van sovjet-agenten, aan financieele ondersteuning door een vreemde mogend heid van onverantwoordelijke elementen, aan daaruit onvermijdelijk voortvloeiende Verwikkelingen met haar buurstaat Brazilië. De hooge toon, die Litwinoff voor het Vol- kenbondsforum heeft gemeend te moeten aanslaan, en de heftige bewoordingen, waar in hij de regeering van Uruguay heeft uit gedaagd, haar beschuldigingen waar maken, doen aan dit Zuid-Amerikaansche échec der sovjet-politiek ten slotte in feite niet het minste af. Felle koude in Ver. Staten In het geheele gebied van Midden-Mon- fana tot Illinois, van de Canadeesche grens tot 't Noordelijk deel van Missouri heerscht een koude,zooals in deze streken sedert vele jaren niet meer is voorgekomen. Tal rijke plaatsen melden temperaturen van 29 tot 48 graden Celsius onder nul. In Minnesota, waar het kwik tot 48 den onder nul is gedaald, is het verkeer vrijwel volkomen stilgelegd, evenals het zakenleven. Het verrichten van arbeid in de open lucht is zoo goed als onmogelijk. Reeds zijn 12 personen doodgevroren. De dokters hebben het druk met liet behande len van bevroren handen en voeten. In tien staten heeft noodweer gewoed. De scholen zijn in deze streken gesloten. Talrijke personen- en goederentreinen en autobussen zijn blijven steken. Bij St. Clairsville in den staat Ohio zijn eenige autobussen, waarin zich meer dan 100 schoolkinderen bevonden, ingesneeuwd. Aan het optreden der bereden politie, die, na een langen rit te hebben gemaakt, de autobussen vrij maakte, is het te danken, dat dc kinderen gered zijn. BALDWIN OVER DE MACHT DER KROON De plechtige opbaring in de Westminster Giste mi iddag beeft de Speaker in het Britsche Lagerhuis de volgende boodschap voorgelezen van koning Edward: „Ik ben er zeker van, dat het Lager huis den dood van mijn geliefden vader diep betreurt Hij heeft zijn leven gewijd aan den dienst van zijn volk en het behoud van de grondwettige regeering. Hij was steeds bezield van zijn diep plichtsgevoel. Ik ben vastbesloten, hem te volgen op den weg, dien hij mij getoond heeft". Minister-president Baldwin dien If daarop bij het huis twee moties in. waarvan de eene een betuiging van deelneming is aan den nieuwen koning bij het overlijden an koning George V. In deze betuiging vordt gezegd, dat het onzelfzuchtige dienen an den overleden monarch ten behoeve van het openbaar welzijn, voor altijd in harte lijke en dankbare herinnering zal blijven Tegelijkertijd vormt deze betuiging een di- monstratie van trouw aan den nieuwen •st. van wien het Lagerhuis overtuigd ;s. dat hij uit naam van de Goddelijke Voor- ienigheid tijdens zijn geheele regeering de rij heden van geheel zijn volk zal steunan De tweede motie bevat een betuieine van deelneming aan koningin Mary, die stee-Js erzekerd kan zijn van de aanhankelijk heid, en toegenegenheid van het Lagerhuis Baldwins rede een vervolgens door hem gehouden redevoering prees Baldwin de voordeelen an de Engelsche grondwet De geestelijke macht van de kroon van Engeland is thans grooèer dan in eenigen tijd van het verle den. De kroon houdt het geheele rijk van het Engelsch sprekende volk bijeen en haar verantwoordelijkheid is oneindig grooter dan in vroeger tijden. De macht van de kroon is heden ten da»re niet dc macht, van het geweld, het is groote moreele macht die afhankelijk is van het karakter en de kwaliteiten van den regeerenden monarch. De eigenschappen, die hiervoor noodzakelijk zijn, zijn ook de eigenschappen geweest van den overleden koning. Minister-president Baldwin besprak hierop de persoonlijkheid van den nieuwen koning, die een nauwkeuriger kennis heef: van alle klassen zijner onderdanen, dan een zijner voorgangers. Hij heeft een rijke erva ring in de zaken des lands, bezit bereidheid tot .verzoening en kent het geheim van de jeugd in de rijpheid van jaren. Waardige houding der oppositie Nadat Baldwin zijn rede onder het ap plaus van het Lagerhuis beëindigd had. steunde majoor A 111 e e, uit naam van de Labour-oppositie, de beide moties van deD premier. „Vandaag", zoo zelde hij, „zijn er in het Lagerhuis geen meeningsverschillen, want allen zijn vereenigd in het leed, om het ver lies van den grooten en zoozeer beminden souverein. Geen vroegere koning heeft zoo algemeen waardeering bezeten als ko ning George". Attlee eindigde zijn redevoe ring met hartelijke welkomstwoorden voor den nieuwen koning, van wien allen wen- 6chen, dat zijn heerschappij langdurig, ze genrijk en vreedzaam moge zijn. Aan het slot van de zitting werd het La gerhuis tot 4 Februari verdaagd. Ook de zittingen van het Hoogerhuis, waar de boodschap van koning Edwar-i eveneens werd voorgelezen, zijn tot den zelfden datum verdaagd. De dienst in Westminster Hall Het stoffelijk overschot van koning George is thans geplaatst op een katafalk in West minster Hall. Bij het overbrengen daarheen van de kist wachtte koningin Mary de aan komst van den stoet bij den ingang af. Nadat de kist met het stoffelijk overschot op de katafalk was geplaatst, schaarden koning Edward en de overige leden van Je koninklijke familie zich hiervoor, terwijl dc herauten en de edellieden naast de katafalk plaats namen. De aartsbisschop van Canterbury bes vervolgens den kansel en sprak een gebeü voor de zielerust van den overleden mo narch. Zich vervolgens naar de katafalk keerend, gaf de kerkvorst den zegen. De koninklijke familie verliet langzaam het gebouw, terwijl de leden van Hooger- en Lagerhuis voorbij het stoffelijk overschot defileerden. Koning Edward vergezelde zijn moeder naar Buckingham Palace, waar hij eenigen tijd bij haar bleef, teneinde haar te troosten. Vervolgens keerde hij terug naar St. Jamas Palace, dat hij tot zijn residentie heeft gekozen. Geen dag van nationale rouw Officieel is medegedeeld, dat overeenkom stig den wensch van den overleden koning de dag der begrafenis niet tot een dag van nationalen rouw zal worden geproclameerd, aangezien het sluiten van winkels, zaken en kantoren waarschijnlijk voor talrijke perso nen verliezen met zich zou brengen. De ministers stellen thans voor, dat ln het geheele land op een nader te bepa len uur twee minuten stilte in acht zullen worden genomen tijdens de uit vaart van den koning Koning George's laatste handteekening In het Hoogerhuis heeft de aartsbisschop van Canterbury in lovende woorden den overleden koning herdacht. Hij prees zijn onzelfzuchtigheid, zijn bestendigheid en zijn trouwe plichtsvervulling. Spr. heeft de eer gehad daarvan een bij zonder voorbeeld te mogen beleven in 'Je laatste uren van den koning, toen hij den laatsten kroonraad hio d. De koning had den troonraad, gesteund door kussens, moeilijk in zijn stoel zittende, ontvangen. Na voorlezing van het decreet, waarbij een staatsraad werd ingesteld, heeft hij de gebruikelijke formule: „goedgekeurd" helder en duidelijk kunnen uitspreken Toen heeft hij getracht dit laatste staats document met eigen hand te onderteekenen. Toen hij echter zag, dat deze inspanning te groot voor hem was, kon hij zijn kroon raad nog slechts vriendelijk toelachen. Het een tooneel. dat geen der aanwezigen ooit vergeten zal. Naar verluidt bevat het laatste door den koning onderteekende staatsdocument slechts een onleesbaar teeken. De Fransche regeeringscrisis Vermoedelijk zal Albert Sarraut, die met de formatie van het nieuwe Fransche mi nisterie is belast, wel eenige kans van sla gen hebben. In politieke kringen toont men zich over zijn kansen tenminste optimis tisch. Sarraut's bedoeling moet zijn, een concentratie-regecring te vormen. Hij be hoort tot de" rechtervleugel van de radicaal socialisten en het is een openbaar geheim, dat hij de deelneming v&n zijn partij aan het Volksfront zeer ongaarne ziot Men schrijft hem derhalve in politieke kringen het voornemen toe zijn kabinet aldus sa men te stellen, dat het in zekeren zin een slagboom zal vormen tegen het opdringen het Volksfront Nanking en Japans eischen Japansche bladen vernemen uit Nanking dat de Chineesche regeering do door minis ter van buitenlandsche zaken Hirota opge stelde eischen niet heeft aangenomen als basis voor onderhandelingen. Iu Japansche kringen heeft dit bevreemding gewekt Het Japansche ministerie wacht nog de ontvangst van een diplomatiek bericht uit Sjanghai alvorens zijn houding te bepalen. In politieke kringen is men van meening dat de eisch tot erkenning van Mand- sjoekwo de reden is van de Chineesche weigering. De Egyptische kabinetscrisis Volgens opvatting van de Wafd moet de Egyptische regeerings-crisis zoodanig wor den opgelost, dat de nieuwe regeering uit sluitend is samengesteld uit leden van de Wafd; echter kunnen de leiders van het Eenheidsfront wel deelnemen aan de be sprekingen met Engeland. De mogelijkheid is niet uilgesloten dat de Wafd bereid zou zijn gedurende de onderhandelingen niet Engeland eenige leiders van het Eenheids front als minister zonder portefeuille te aanvaarden. De oorlog in Oost-Afrika HEVIGE GEVECHTEN IN ERITREA GEMELD Er zouden duizenden dooden zijn! Het officieele Italiaansche leger- bericht luidt als volgt: „Aan 't Eritrea-front woeden hevigo gevechten, waarin vooral eon devisie zwarthemden is betrokken. Te Gheralta hebben zich eenige on- deraanvoerders met 11 i gewapenden bij onze politieke autoriteiten gemeld en hun wapens ingeleverd. Aan het Somalifront heeft generaal Graziani te Neghelli de eerste maat regelen genomen voor de politieke en militaire organisatie van het gebied van de Gallas Borama''. Uit Asmara meldt men verder, dat deze in het Tembien-gebied ontbrande gevechten zich over het geheele noorderfront hebben uitgebreid, en voor de Italiaansche wapenen een volledig succes hebben opgeleverd, eenige sectoren zouden de Italiaansche troe pen nieuwe belangrijke stellingen hebben ingenomen, en iedere Abessijnsche tegen aanval hebben afgeslagen, waarbij de vijand duizenden manschappen zou hebben verloren Wat Addis Abeba meldt Ook volgens berichten uit Addis Abeba zou sedert Maandag op'het noorderfront een slag woeden, en wel ten noorden van Makallé. De Abessijnsche troepen zouden daar dag en nacht in den aanval zijn, nadat zij eerst een Italiaanschen aanval zouden hebben afgesla een. Afzonderlijke Abessijnsche detachemen ten zouden verscheiden Italiaansche steun- ounton stormenderhand hebben ingenomen, terwijl zij ook tanks in open gevecht hebben aangevallen. VOOR OE PIJP ROOKl IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG In don slag hebben ook Italiaansche vlieg tuigen ingegrepen. Een groote driemotorige Caproni-bommonwerper is, naar verluidt, do^r den Abessijnschen commandant Dagne VVodadjo, een officier der keizerlijke garde, neergeschoten. Volgens Abessijnsche opgaven :ouden de Italianen eenige duizenden dooden te betreuren hebben. Ook hebben de Abessij- een groote buit gemaakt, waaronder zich eenige veldbatteiïjen bevinden met de daar bij belioorende n unitie. In hoeverre de stad Makallé zelf binnen het gebied van den strijd ligt, kan nog niet orden vastgesteld. Waar zit Ras Desta? Abessijnsche berichten van het zuidfront schijnen te bevestigen, dat het gros der troe pen van Ras Desta zich in krachtige posities verschansten op de eerste uitloopers van het Sidamo-gebergte, ten N.W. van Neghelli. Met belangstelling volgt men in Abessinië de bewegingen van het leger van Ras Nasi boe in Ogaden. Deze troepen schijnen vooral de I'aliaansche verbindingswegen tusscben Oeal-Oeal en Danaue te bedreigen. Indien dez; bedreigine inderdaad een feit zou zijn, zou de rechtervleugel van de colonnes fn era f.1 Om.7 -r.i die in Westelü j riiting opereeren, gevaa» loopen. Stefani meldt daarentegen uit Aden, dat daar berichten zijn ontvangen, volgens welke Ras Desta met een vrachtauto naar Addis Abeba zou zijn vertrokken. Het agentschap concludeert hieruit, dat derhalve de geruch ten, als zou Ras Desta zioh met de resten van zijn leger verschanst hebben tegenover Neghelli, onjuist zijn. Troepentransporten Van Napels is het s.s. „Sicile" met aan boord een bataljon zwarthemden en een aan vullende divisie genaamd „Cossaria", in to taal 68 officieren en 1939 soldaten, naar Oost- Afx-ika vertrokken. KON HAAR MANTEL NIET AANTREKnej Heftige rheumatlsche pijnen verdreven. i\> Vrouwen komen er gemakkelijk toe ziel het begin over pijnen geen zorgen 3,NED maken. Zij zeggen: „Het zal binnen eej pri paar dagen wel over zijn". Maar al te dlö wij ls echter worden deze 2 dagen, 2 weket cize De pijn treedt veelvuldiger op, om zich tec Kioe slotte in een bepaalde spier of gewrich ast te zetten. Dan is het zoover dat i rhcumatiek weer een nieuw slachtoff# heeft gemaakt. Rheumatiek moet gij strijden direct wanneer gij de eerste pijnej voelt. Onderstaande brief van zal U interesseeren: „Ik leed aan heftige pijnen in mijn scho^ In derbladen. De pijnen waren zoo erg, dat i gere mijn armen niet nieer boven mijn hoofd ka van brengen. Mijn mantel kon ik zonder huij Gere niet aantrekken. Ik begreep dat dit rheunu Éxan tisctie pijnen waren. Omdat ik nog jong b«t jater wilde ik er eens en voor goed een eind a« men| maken. Ik dacht: ik moet het kwaad bij 6 wortel aanpakken. Dikwijls had ik ovJ Amerika en het olievraagstuk Een verklaring van Huil Met betrekking tot de besluiten van Ge nève heeft staatssecretaris Huil verklaard, dat de Amerikaansche regeering ten op zichte van den oorlog vau Italié tegen Abessinic een eigen onafhankelijke politiek blijft voeren on niet voornemens is, dezo politiek naar andere mogendheden te oricn teeren of in te gaan op vragen betreffende hulp bij het onderdrukken van petroleum- transporten naar Italië. De normale petroleum-uitvoer van Ame rika naar Italië is bovendien zeer gering en bedraagt ten hoogste 10% van den Ita liaanschen olie-import. Voor de toekomst kan de Amerikaansche regeering zich niet vastleggen; haar besluiten hangen zoowel van de besluiten van het congres als de verdere ontwikkeling af. Huil hoopt, dat het congres niet, zooals vele kringen van het congres dit wenschen de bestaande neutraliteitswetgeving onge wijzigd zal verlengen, maar in overeen stemming met het wetsontwerp de regee ring volmacht zal geven den uitvoer van voor oorlog belangrijke grondstoffen te be perken tot de normale gemiddelde hoogto in tijd van vrede. Zoolang het lot van dit wetsontwerp niet Een klein incident Toen de kist met het stoffelijk overschot van den koning Westminster Hall werd bin nengedragen, merkten sommigen op, dat 't Malthezer kruis op den top van de kroon, welke op de kist was geplaatst, verdwenen Later bleek, dat het kruis, hetwelk ver sierd is met een kostbaren steen uit Indië, tijdens den tocht van Kings Cross station naar Westminster was losgeraakt en op straat gevallen was. Een officier raapte het kruis op, doch slaagde er niet in, het weer op de kroon te bevestigen, voordat de kist Westminster Hall was binnengedragen. De noodige herstellingen werden verricht, na afloop van de plechtigheid en het kruis prijkt thans weer op de kroon. Het meest bekende klooster van Bulgarije Hoe wij de reis daarheen maakten IV-) Een der meest bekende Bulgaarsche Or thodoxe kloosters is het groote Rilakloos- ter, dat zijn naam dankt aan de heilige Iwan Rilski, die in de eenzaamheid van het gebergte tusschen S76 en 940 daar geleefd heeft- Zijn discipelen zouden op die plaats een klooster opgericht hebben! Vele stor men heeft het klooster moeten verdragen. Officieel door de Turksche Sultans geprote geerd, heeft het toch heel wat van de poli tieke lotswisseling moeten doorstaan en stond het ook bloot aan de aanvallen van rooverbenden uit Albanië. In 1833 werd het zelfs bijna geheel verbrand, doch later weer opgebouwd. De stijl is dan ook erg merk waardig, als men eigenlijk wel van één stijl kan spreken. Het geheele gebouwencom plex ligt in een dal en is omsloten door het machtige gebergte. Van buiten doet het ons zelfs aan een fort denk en- Maar als u de groote poort is binnenge treden, waant u zich in een andere wereld. Üp bijgaande foto ziet u iets van de binnen plaats en de vier galerijen, waar de monni ken en de pelgrims een onderdak kunnen vinden. De eerste drie verdiepingen getui gen van een soort Italiaansche renaissance, terwijl de bovenste galerij, van hout, bul- gaarsch is Midden op deze binnenplaats verheft zich een oeroude toren en de kerk met zijn vele koepels. Het interieur van deze kerk is overweldigend bij de eerste binnen komst Het daglicht heeft er weinig toe gang en overal flakkeren de kaarsen, die het goud en vergulsel van de rijkdom van ikonen en de decoraties doen schitteren. De gewelven zijn niet hoog en geheel beschil derd, de ikonostase is een en al ornament! Wij traden de kerk binnen, waar een korte dienst voor ons werd gehouden. De koorzang werklonk door deze sprookjes achtige omgeving, de priesters in hun kleu rige gewaden zongen hun gebeden, het wie rookvat deed de ruimte overdadig met de gewijde geur doordringen en de archiman driet hief het kruis op, terwijl de zioh bui gende gemeente devoot een kruis sloeg. Tel kens trad iemand ongedwongen naar voren om de ikonen te kussen en een kaarsje te ontsteken. Wij stonden daar als vreemde lingen, dien het niet was gegeven, hier iets van te verstaan, niet alleen van het gespro ken en gezongen woord, maar ook niet van de uitdrukkingswijze van het geloof van de ze mensehen- Én voor een oordeel is tooh al lereerst noodig iets van het wezen van deze cultus te verstaan en te begrijpen! Er is bij den Westerling ongetwijfeld bitter weinig begrip van de confessie van andere Chris tenent lets van onze indrukken schrijven wij III stond in ons blad van 20 Januarij hier neer en dan mogen wij niet nalaten te vrmelden dat ook een zekere decadentie tot onze indruk van dit klooster-leven behoor de. Het leven in deze kloosters verschilt ge heel van die der Roomsch Katholieke Kerk. De orthodoxe Kerk heeft nooit een derge lijk legr van orden en congregaties ge had en het monnikswezen behooi't ook hee- lemaal niet tot de onontbeerlijke grondslag van deze Kerk. Het Orthodoxe monniks-we- zen is vroeger zeer zeker van groote betoe- knis geweest voor de kerk en het volk, voor de vroomheid van het volk hebben zij veel gedaan, doch thans is dit monnikswezen on getwijfeld in verval. Niet alleen in het hui dige Rusland zijn de kloosters van deze kerk te niet gegaan, ook in Bulgarije kre gen wij een kwijnende indruk van de ver schillende kloosters die wij bezochten. Deze kloosters hebben ook een ander ka rakter als wij gewoonlijk veronderstellen. Het zijn z.g.n. open kloosters, de pelgrims komen er hoofdzakelijk om aan de cultus deel te nemen. Zij blijven er maar enkele dagen en kunnen gedurende deze dagen een onderkomen vinden in het klooster. Op het eerste gezicht doet het klooster dan ook eenigszins denken aan een hotel (een zeer primitief hotel natuurlijk!). Vrouwen en kinderen, zieken en ouden van dagen, alles krioelt er eigenlijk door elkander en dan tusschen dit alles de gestalten van de popen met hun lange zwarte baarden. Het is- eer» heel merkwaardig gezicht. 's Morgens om vier uur begint reeds de eerste dienst, die aangekondigd wordt door een rhythmisch getrommel op groote zware balken en wat wellicht nog een animisti sche inslag heeft. Deze dienst duurt wel tot negen uur, omdat in de liturgie dan ook het avondmaal is opgenomen. Hot Rilaklooster is zooals reeds vermeld een der bekendste en daardoor misschien wel het beste op de vreemdelingen bere- GER I te L 1 TOE Kruschen Salts gelezen. Dit leek mij daa; om het juiste middel. Toen ik mijn tweed flacon had opgebruikt, waren mijn pijn»; dosis. Ik raad Kruschen Salts aan al mij. Dj vrienden. Het doet mij oprecht genoegci 1 M dat ik U dit kan schrijven." Ned Rheumatische pijnen vinden hun oorzas! F. I door urinezuur in het bloed, dat ontstai door gisting van in het lichaam opgehoopt-, afvalstoffen. De zes zouten, waant J100*1 Kruschen Salts Is samengesteld, spore 01061 lever, nieren en Ingewanden aan tot krarl veY® tiger werking, waardoor de afvalstoffei langs de natuurlijke kanalen volkomen u: het lichaam zullen worden verwijderd. H' Ds. bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullq verdwijnen, terwijl bovendien de geheel Zo gezondheidstoestand enorm zal verbeter» Meij Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaj .^are; bij alle apoth. en erkende drogisten h 0 90ei kant 1.60 per flacon, omzetbelasting inhegrepet.dien Let op, dat op het etiket op de flesch, zot Zam wel ids op de buitenverpakking, de naairitu; Rowntree Handels Maatschappij, Amst«0.m. dam voorkomt. (Ad*| G liet vaststaat, zijn de handen van de regeorir) rich gebonden en iedere uitlating, die ooiwaa slechts een indirecte samenwerking au jaar den Volkenbond aanduidt, zou een vet r*n sterkte oppositie van de senatoren tengtaie volge hebben, die voor een strikte isolali stel van Amerika zijn. benevens van de politieleen die den druk van groepen kiezers volgeiten en een petroleumembargo tegen Italië zouRaa den willen verhinderen. :Ds. kend. Op ongedierte moet men echter steeds verdacht zijn! Ook moet men er wat voor over hebben om tot deze kloosters door te dringen- Rila is nog vrij dicht met een trein te bereiken, er voert ook een landweg heen waarvan men zich eveneens geen groote voorstelling moet maken. In het algemeen zijn de wegen in Bulgarije zeer sleoht, het landschap dat u passeert is echter een vor- goeding voor de doorgestane ongemakken. Wanneer u van Sofia uit Rila wijt bereiken gaat de tocht eerst langs de oude heirweg Sofia-Saloniki, waar het verkeer nog per ezel plaats vindt of met een klein paardje, zooals men die in Bulgarije zoo veel ziet. Het is een lange tocht, die echter steeds boeit door het uitzicht op het land en het typische tafereel dat een kleine Bu!gaara:he stad en een dorp den toerist biedt. Zoöals wij in onze eerste brief schreven: we reizen hier nog in de middeleeuwen, de cultuur van de twintigste eeuw is hier nog niet door gedrongen en de brooden worden op ge moedelijke wijze ge-bakken in een oven div reet aan de open lucht, zoo maar aan de weg, en de vrouwen met hun twee lange vlechten spinnen hier nog overal hun eigen wol. Wij waren echter ook getuige van de armoede die hier op het land geleden wordt van de bouwvallige huisjes en de onhygië nische toestanden, waarin de bevolking hier nog leeft. Toestanden, die hier in Holland niet eens denkbaar zijn. Hoe sober is niet reeds het maal van deze menschen, in ve- lo gevallen bestaat dit slechts uit brood en meloen, deze laatste vrucht wordt hier zeer veel gegeten. Het zijn meest watermeloenen die bij ons slechts als sieraad zouden die nen. Wij waren op ons bezoek aan dit kloos ter niet alleen en werden als deelnemers aan de vergaderingen te Tcham Koria op eenigszins officieele wijze ontvangen. Onze reis naar dit klooster was wel zeer roman tisch, evenals de terugtocht, die op... vracht auto's geschiedde, welke welwillend door het Ministerie van Oorlog waren afgestaan Waarlijk, een uitzonderlijk vervoermiddel hetgeen de ouderen en de dames onder ons gezelschap zeker lang zal heugen! G. BOSSCHIETER J)e binnenij! -ais van het iïUla-hloostez ZWARE STRIJD AAN HET NOORDERFRONT J Abessijnen melden E successen L (Van onzen corresDondent Stuart EmenyE^ D e a s ié. Donderdagavond11 Volgens een officieel Abessijnsoh comnw-Qb' nique, dat vandaag is gepubliceerd, zIJjK^ duizenden Italianen gedood in een gewelfd dig gevecht, dat thans in de bergen tei I noorden van Makallé woedt leui In een gevecht van man tegen man waarbij de Abessijnen met de bajonet of het geweer aanvielen, werd de vorigeaDr. Maandag door de Italianen begonnen aan- j val, volkomen afgeslagen, waarna de Abe^j sijnen oprukten. Lj, Ras Seyoems troepen, die in het onlan#? heroverde gedeelte van het district Tembieih waren geposteerd, wisten den Italiaanschar rechterflank Oostwaarts tot aan Gheralta t< drijven, waar het gevecht op het oogenblik ltj>. vollen gang is. Hij werd daarin bijgestaar^ door den regen en door ae dekking, die dt„ beboschte bergen hem verschaften. fcei Tegelijkertijd deed generaal Kassa eei j aanval op de linkerflank. J,V( Wanneer de Italianen bij Gheralta w den verslagen zullen de legers van genen Kassa en van ras Seyoem zich met elkai der kunnen verbinden en daardoor de bindingen met Makallé afsnijden, aat onvermijdelijk moet vallen. Maarschalk Badoglio, de aanvoerder vat het Italiaansche leger, is de aanval beg< nen na een zorgvuldige voorbereiding, drie maanden duurde. i - Italiaansche inlandsche en blanke troe^ji pen rukten plotseling in volle vaart hetpij district Tembien binnen, dat zij onlangtgc! hobben moeten verlaten. Zij werden voorafka gegaan door een zwerm Itallaanscho vliegje tuigen en gevolgd door tanks en pantsoinvt wagens. Hun doel was onmiskenbaar beige verloren terrein te heroveren en zoo mogebji lijk op te trekken naar Gondar, ten noor-va den van het Tsana-meer, waar uit de NijlDj ontspringt. H0 Volgens het Abessijnsche communiqué ont-ge moetten zij spoedig tegenslag. co De troepen van ras Kassa en ras Seyoeratc! stormden de heuvelen af en brachten df Italiaansche colonnes met hun moordendAi geweervuur in de war, om daarna mei zwaarden, geweren en bajonetten den aan val te beginnen. 'bi Een der Italiaansche vliegtuigen werd*e neergeschoten door commandant Dagne WoVa dadje, een leerling van de militaire acade-?? mie van St. Cyr. N De Abessijnen zouden tijdens een tegen^ aanval, terwijl zij den vijand terugdreven]^' verscheiden belangrijke posities hebben ge-f' nomen en tevens een groote hoeveelheid'1" munitie, geweren, voorraden en mitrailleur!21; hebben buitgemaakt a< (Copyright News Chronicle—-A.N.P.) p =2< De priestermoord te Geysteren Nadat in de laatste dagen in verband met den Zondag gepleegden moord op donj pastoor te Geysteren verschillende ar restaties waren verricht, welk© echter geen van alle tot gevangenhouding van de ar», restanten konden leiden, heeft men een be-° paald spoor op Duitsch gebied gevolgd,, waarbij overleg werd gepleegd met de, Duitsche politie-autoriteiten. T De Maasbode meldt, dat thans nabij de Wellsche Hut op Nederlandsch grondge bied een arrestatie is verricht. De aangej* houdene is een Duitscher, die in de mare-i chaussee-kazerne te Well is opgesloten. De brigade-commandant van Well is tot het1' voortzetten van het onderzoek naaf* Duitschland vertrokken. I 1 GEVEL GERAMD DOOR VRACHTAUTO 1 Door het breken van een koppeling is een' met betonbuizen geladen aanhangwagen van de firma Haack uit Assen losgeraakt van een truck en binnengedrongen in een winkelhuis bewoond doo»- L Frank aan de hekstraat te Beilen. Dc wagen met een lasi van ruim 6000 K.G. reed een hoek van het, duis af. Vrijwel de geheele gevel is ingestort j Persoonlijke ongelukken kwamen niet' voor. De materieele schade is groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2