Volg de M.S.S.-gewoonte l M.S.S.-cachets Maken Schoon Schip RENTE OR RENTE WOENSDAG 22 'JANUARI 1936 UIT OOST-INDIE HET CRIS'SVERLOF BIJ DE K.P.M. Per I Jan. 1936 ingetrokken Een tekort a»n personeel Bij de K.P.M. is enkele jaren geleden om ontslag van veel personeel te voorkomen het zg.n. crisisverlof ingevoerd. Dit beteeken- de, dat aan het Europeeecho verlof van het ongehuwde personeel nog een aantal maan den wachtgeld van het salaris) werd toegevoegd, waarna de verlofganger weer naar Indië terugkeerde. Bedoeld crisisverlof nu is. naar do Java Bode meldt, per 1 Januari 1936 ingetrokken, omdat men de verlofgan gers dringend noodig heeft, onmiddel lijk na het expireeren van hun gewo ne verlof. Voort zijn in alle rangen van het Euro- peesche varende personeel op 1 Januari j.L weer promoties toegekend. Van eiken rang zijn namelijk tien functionarissen tot een hongeren rang bevorderd. Deze beide maatregelen wijzen er op dat er van een teveel aan personeel thans niet meer kan worden gespro ken. Momenteel is er zelfs een tekort, omdat er een dubbele ploeg verlofgan gers buiten dienst Is De K.P.M heeft namelijk de reparatie-reis van de Nieuw-Zeeland naar Nederland ge bruikt om verlofgangers op de goedkoopste wijze'naar Nederland te zenden en wel vóór degenen, die hen hadden moeten vervan gen, beschikbaar waren. Deze laatsten kee- ren nu voor een goed deel eerst met dc Nieuw-Zeeland naar Indië terug, zoodat er ongeveer tweemaal zooveel verlofgangers zijn dan gewoonlijk. Maar ook daarna zal men. naar het blad verneemt, nog krap zitten met varend per soneel, waartoe uiteraard ook de uitbrei ding van de buitenlijnen heeft meegewerkt. De K.P.M. gaat weer vooruit, zoodat ook in dit opzicht het geleidelijk weer intrekken van vroeger uit biltere noodzaak getroffen bezuinigingsmaatregelen gerechtvaardigd lijkt. DE SCHIETPARTIJ TE LARANTOEKA Kapitein Koster en sergeant-maj. yan Zandbergen gedood Maleisch fuselier wist een karabijn te bemachtigen Amokmaker doodgeschoten BATAVIA, 21 Januari (Aneta). Naar Aneta verneemt, zijn thans bij het departe ment van Oorlog de bijzonderheden bekend geworden omtrent de amok te Larantoeka (Oost-Flores), waarbij de kapitein der in fanterie H. J. M. Koster en de sergeant- majoor van Zandbergen werden gedood. De Maleische fuselier Amat werd op Nieuwjaardsdag op keeterdaad betrapt bij het stelen van geld van een korporaal en is daardoor blijkbaar „maloe" geworden. De man wist zich op 5 Januari in den namiddag meester te maken van een karabijn uit het wachtlokaal van het kampement van het te Larantoeka liggende detachement, met welk wapen hij eenige schoten gelost heeft op den fuselier Planton, die op wacht zat, echter zonder dezen te treffen. Door het geluid van het schot geal armeerd kwamen kapitein Koster en luitenant Vos toesnellen, gewapend met een pistool en gevolgd door den controleur. De amokmaker nam toen de houding aan alsof hij geen kwaad wilde, maar loste niettemin plotseling op korten afstand eenige schoten, waarvan er één den kapitein Koster trof. De controleur en de luitenant Vos e eenige anderen slaagden er in, hoewel zij door Amat werden beschoten, den kapitein Koster naar de ziekenzaal te brengen, waar hij een uur later overleed. Sergeant-majoor van Zandbergen vuurde op den amokmaker, die een beweging maakte alsof hij vieL Van Zandbergen dacht hem te hebben ge raakt, doch dit bleek onjuist te zijn, waarna Amat tweemaal schoot, daar bij den onderofficier doodelijk ver wondende. bij een poging om het kampement binnen tedringen, door de wachthoudende militai ren doodgeschoten. De familie van wijlen kapitein Koster wil het stoffelijk overschot naar Bandoeng doen vervoeren om het lijk daar ter aarde te be stellen. Zeven Inlanders verdronken Hoe gevaarlijk de Indische rivieren nog kunnen zijn is pas weer eens gebleken te Tjileureup (Buitenzorg). Tegen vier uur in den namiddag trachtten, naar het Bat Nbl- meldt negen inlanders hand aan hand de Tjileungsi, te doorwaden. Alles ging naar wensch. tot plotseling nummer één uit gleed, vermoedelijk op een steen kwam te. vallen, door een draaikolk gegrepen werd en meegesleurd. Hij sleepte ook de anderen mee. Ijlings toegesnelde hulp wist nog twee menschen levend op den oever te brengen; drie slachtoffers zijn dood aan den wal gebracht. De overige vier wist men niet te vinden en zelfs den volgenden morgen had men ze nog niet. Men mag derhalve wel aanne men. dat dit ongeluk zeven slachtof fers heeft geëischt GEMENGD NIEUWS De priestermoord te Geysteren Nog geen licht Dinsdagmorgen om tien uur heeft dr. Hulst uit Leiden met assistentie van dr. H. Bloemen uit Venray in de pastorie van Geysteren de sectie verricht op het stoffelijk overschot van den zoo gruwelijk ermoorden pastoor G. Litjens. Dr. Hulst kon met zekerheid de doods oorzaak vaststellen, doch in verband met het onderzoek konden geen nadere inlich tingen gegeven worden. Wel staat vast, dat de pastoor niet is doodgeschoten. Door de sectie op het lijk schijnen eenige nieuwe aanwijzingen gevonden te zijn, die de justi tie op een nieuw spoor der daders brengt. Onmiddellijk na de sectie is het stoffelijk overschot van pastoor Litjens vrijgegeven gekist. Voor zoover uit de spaarzame in lichtingen van de politie valt op te maken staat wel vast, dat de gehoopte opheldering nog niet is verkregen. Het bericht, als zou iemand uit Arcen in verband met den moord zijn gearresteerd, wordt van bevoegde zijde met de meeste beslistheid tegengesproken. Bloedige vechtpartij Te O s s ontstond tusschen een tertal dronken bezoekers van een logement nabij den Berchemscben weg ruzie, waarbij het tot een formeele vechtpartij kwam. Een van het viertal, een gepensionneerd koloniaal uit Grave, werd hierbij! een bloe dende wonde aan het hoofd toegebracht. De drie anderen verlieten hierop in een auto het logement, terwijl de getroffene even later naar buiten liep. Op korten afstand i-an het logement zakte hij echter ineen. Voorbijgangere droegen hem in bewusteloo- zen toestand bij een naburig café binnen. Na hier door dr. Stoltz verbonden te zijn, kon hij wederom naar het logement worden ver- oerd. Door de Marechaussee werd onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld en werd overgegaan tot arrestatie van zekeren V. Na in de kazerne aan een streng verhoor te zijn onderworpen, waarbij hij pertinent ontken- beslagen te hebben, werd' V. weder op vrije voeten gesteld. Aangezien de beide ver dere bezoekers zich reeds naar Grave had den begeven, wordt het onderzoek in die richting voortgezet, DE MIJDRECHTSCHE MILLIOENEN De millioenenkwestie te Mijdre*<f. komt 29 Jan. a.s. andermaal voor oe Amsterdam- •echtbank. BELGISCHE STROOPERS Het is bekend, dat op de Wester-Schel- de dc jacht op wilde eenden druk wordt beoefend en dit niet altijd voor degenen, die tot die jacht gerechtigd zfj-n. Het is echter moeilijk om op een breede stroom als de Wester-Schelde stroopers op heeter- daad te betrappen. Door de marechaussees uit Hansweert en Hontenisse is enkele weken beslag gelegd op een negental ge weren, aangetroffen in een vaartuig met slechts één jachtaktehouder. Zelfs was bo vendien een z.g.n. kanongeweer aanwezig voor het schieten op ganzen en zeehonden. Dezer dagen is door dezelfde politie-amb- tenaren beslag gelegd op vijf geweren. In dit geval waren zelfs twee kanongeweren voorhanden. ECONOMIE EN FINANCIEN KOSTEN VAN HET LEVENSONDERHOUD Sedert September 1935 is een stijging ingetreden Zoowel voor arbeidersgezinnen als voor gezinnen van meergegoeden Volgens het indexcijfer over Dec. jl., dat door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam bere kend is, is er sedert September jL voor het geheele budget zoowel van de arbeidersgezinnen als van de ge zinnen van meergegoeden een stijging van 0.7 to constateeren. Voor de voeding alleen is er voor de a bei dersgezinnen een stijging van 1.7 e voor de beter gesitueerden een stijging van 1.9 Voor beide groepen van gezinnen v toonen een prijsstijging de rubriikm brood, melk, eieren, brandstof, wat beide laatste aangaat als gevolg van seizoen- s» hommiiingeri (bij brandstof winterprijzen van huisbrand). Voor de arbeidersgezinnen is er boven dien stijging bij de rubrieken kaas, risen, fruit en vleesoh (voor zoover ieescli be treft, bij vleeschwaren, welke grooter was dan een prijsverlaging bij varkensvleesch: voor de beter gestitueerden heffen beide be wegingen elkander op); voor de gezinnen van roeergegoeden bij de rubrieken grutters- v aren, groenter, schoeisel .kleeding, vetten. Die bij vetten wordt veroorzaakt door prijs- verhooging van natuurboter, waarvan de invloed op de berekeningen, ten gevolge van het grooter verbruik door deze ga-wa ntin* zwaarder weegt dan de prijsverla, L j rundvet en reuzel, die daarentegen bij arbeidersgezinnen op het budget een be langrijker plaats innemen. Omgekeerd on dergingen een daling: voor beide groepen van gezirnen de post aardappi en, voir de arbeidersgezinnen de posten groenten, vet ten en kleeding en voor de gezinnen van meergegoeden kaas, visch, fruit en huisraad HOT-OIL" PRODUCTIE BEDWONGEN Amerikaansche petroleum-Mijen bereiken betere resultaten Einde van de prijs-oorlogen In de finanoieele oentra wordt den laatsten tijd groote belangstelling aan den dag gelegd voor de petroleum- waarden en dit is gepaard gegaan met een niet onbelangrijke koeraver- heffing. De grootere appreciatie voor de betreffende fondsen spruit onge twijfeld voort uit den aanmerkelijk verbeterden toestand vaa de petro leumindustrie. Naar gemeld, zijn den laatsten tijd de prijzen der ruwe petroleum, van benzine sn andere bijproducten in de V. S. verhoogd en zooals bekend, zijn de Amerikaansche noteeringen van petroleumprochicten toon aangevend voor die over de geheele wereld. Over het algemeen zijn de wintermaanden niet het meest uitgezochte seizoen voor pe trol eurnprijsverhooging, doch het feit, dat men daartoe thans kon overgaan, doet wol uitkomen, dat de petroleumsituatie in de V. S. aanmerkelijk gunstiger is geworden. Nu zijn de V. S. niet alleen het voornaam ste petroleum produceerende land van de wereld, want zij nemen ongeveer 60 de wereldopbrengst voor hun rekening dooh bovendien zijn zij de grootste verbrui kers en de were]dpetroleum-situatie is voir een groot gedeelte afhankelijk van de ver houdingen in de V. S. Jaren achtereen was de toestand aan de overzijde van den Oce aan ten eenenmale onoverzichtelijk, doch in September 1933 werd de Amerikaansche petroleumindustrie onder controle ge bracht en de petroleumcode werkte aanvan kelijk bevredigend. Het duurde echter niet lang of de door de overheid genomen maat regelen werden door verschillende plaatse lijke rechtbanken onwettig verklaard daardoor veroorzaakte onzekerheid riep op nieuw de noodige verwarring te voorschijn en het gevolg was, dat in verschillende sta ten van de Unie prijzenoorlogen werden ont ketend. Toen het er zeer dreigend ging uitzien, kwamen de voornaamste petroleum produ ceerende staten van Amerika echter tot een overeenkomst inzake productieregeling, wel ke regeling 13 September van kracht 1 leder pak HONIG's VERMICELLI hohi g'ï Bouillonblokje GRATIS De dagelijksche laak, vol ergernissen, jachtige beslommerin gen en vermoeienissen, maakl dal, hoe verder Ge de week in gaal, hoe vermoeider Ge wordl. Maar ook Uw spijsverte ringsorganen ondervinden daarvan den ongunsligen invloed. Uw darmen aaan irager werken, Uw stoelgang wordt ook trager en ver- Siftigde afvalstoffen hoopen zich op in Uw ingewanden, verontreinigen w bloed, brengen Uw gestel in de war en maken U moe, mat en lusteloos. En dan zijn op Zaterdag Uw krachten totaal uitgeput! Daama volgt Uw rustdag, waarvan Ge U «ooveel had voorgesteld, maar Gij zij! moe, landerig, lusteloos en prikkelbaar en pas als de Zondag voorbij is. als het Maandag is, betreurt Ge Uw verloren dag en wenschte dat het dan nog Zondag was, want nu zoudt Ge lust hebben voor al Uw verzuimde plannen. Maar Uw weektaak ligt voor U en zoo gaat 't telken» I Maak het daarom dus lot een goede geregelde wekelijksche gewoonte Vrijdag en Zaterdag te maken tot een M.S.S.-dag. Neem eiken Vrijdagavond en Zaterdagavond één of twéé van die verrassend werkende M.S.S.-cachels, voordat Ge naar bed gaat. En tot Uw verbazing, lot Uw genoegen zult Ge bemerken, dat, dank zij dat M.S.S -ertje tusschen Vrijdag en Zondag als 't ware een wonder ge beurd i». Uw geheele gestel is opgefrischt, dank zij de bijzondere besland- deelen welke de M.S.S.-cache!s bevatten. Uw ingewanden hebben zich zacht en onbemerkt ontlast van alle stoffen welke Uw gestel bezwaarden. Op de werking van de lever, op Uw bloeds-omloop en bloed-druk hebben M-SJ5.-cachets een gunstigen invloed. De gisting in Uw darmen is verdreven. Vol lu»! en energie staat ge nu 's Zondagsmorgens op, vol plannen, met een gullen lach. Gij zelf vooral, maar ook al Uw huisgenooten zullen den prettigen weerslag van Uw goede M.S.S.-gewoonte ondervinden. Een heerlijke Zondag, een heerlijke rustdag, een zoo welverdiende en noodzakelijke afwisseling in Uw dagelijksche beslommeringen zullen Uw deel zijn en welgemoed en vol energie herneemt Ge dan 's Maandags Uw weektaak, volkomen daartegen opgewassen. Probeert't nog deze week: M.S.S.-cacheta (ook wel genaamd» Laxeer-Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekerj en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent De ervaring heeft geleerd, dat hierdoor weer goede resultaten zijn bereikt Vrijwel in alle staten van da Unie heeft nuen de productie goed onder controle en men is er zelfs in geslaagd de zgn. hot-oil, die tijden achtereen prijs-ontwrlchtend werkte, van do markt te weren en volgens de laatste berichten bedraagt de hoeveelheid „on wettig voortgebrachte petroleum" ra Oost-Texas niet meer dan tienduizend, barrels per dag. Bovendien is aan de Onderlinge prijzen oorlogen een eind gemaakt en daartegen over heeft men de prijzen van ruwe petro leum en verschillende derivaten weten te verhoogen. Zooals bekend had California zich bij de overeenkomst niet aangesloten doch er zijn meerdere teekenen, die er op wijzen, dat de overproductie van dezen Noord-Amerikaanschen staat eerlang tot het verleden zal behooren. Het jaar 1935 ii voor de Amerikaansche petroleummaa' schappijen reeds veel voorspoediger gewees dan zijn onmiddellijke voorgangers, hetgeen duidelijk gebleken is uit de door verschil lende maatschappijen gepubliceerde winst cijfers en over het algemeen bestaat de op vatting, dat het jaar 1936 wederom voor spoediger zal zijn. De voorliefde, die meer dan eens voor petroleum fondsen aan den dag is gelegd, valt in verband met een cn ander dus wel te verklaren. De Ned. Spoorwegen In 1935 waren de ontvangsten ƒ12 millloen lager Geschatte ontvangsten van de maand December 1935 (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen): Reizigers ƒ4.021.600 Bagage 46.700 Brief- en pakketpost 250.000 Goederen 2.947.800 Levende dieren en lijken 18.850 Diversen 114.750 ,De Auto Onderlinge" in 1935 Verdere expansie De Auto Onderltng-e slaagde er ln böna negrf Jaren tüds in, ongeveer lftpct van alle aulo iiier te lande te verzekeren. Dank zfl mede het feit, dat zij de eenige gespecialiseerde Auto- zekering Maatschappij is, die zoowel tegen ierlinge als tegen vaste premie ve-zekert. Sr werden in 1935 409 nieuwe polissen g plaatst, de premie ortvangst nam toe met plm f 25000. de extra reserve kon naast de ruim be rekende technische reserves met f 23.600.- wor- •ers'erkt en oigevoerd tot f 113 ftan.— in"ls vorie Jaar. 1 Van Nabij en Ver Naar gemeld wordt-, leverden de Chrysler fabrieken in 1935 842.520 stuks personen- en vrachtwagens ai. In vergelij- moi DONDERDAG 23 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Ultzendfnt 5.306.00 VPRO. 9.00 Kookpraatje. 9.0 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Knip. cursus. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Omroep, orkest. 2.15 Voor de Vrouw. 3.00 Knip cursus. 4.00 Voor zieken en ouden-van dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Voor de kinde. ren. 5.30 Causerie. 6.00 Kovacs Lajoj 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderei 7.05 Viool-recital. 7.30 Engelsche les. 8.1) Berichten. 8.15 Concertgebouw-Orkesi 9.50 Omroeporkest, Kovacs Lajos, AVRO. Decibels en Renova-kwintet. 11.00 Be- richten. HILVERSUM H 301 M. 8.00—9.15 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.0) 9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgen, dienst door Ds. J. v. d. W o u d e, Gere Pred. (H.V.) te Hilversum; 11.30—12.1) Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkest concert. 2.00 Handwerkcursus. 3.15 Orgel spel. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Jeugdcursui 5.30 Trioconcert en Gram.pl. 7.00 Bericht ten. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. week; overzicht. 8.00 Berichten. 8.05 Mannen koorzang. 9.00 Lezing. 9.30 Chr. Muziek ver. „Oranje-Harmonie". (Om 10.00 Be richten). DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.2511.50 Orgelspel. 12.1! Trocadero-Cinema-orkest. 4.30 Het BBC Schotsche orkest. 6.50 Zangvoordracht1 7.50 Lezing. 8.20 Radio-tooneel. 10.2 Kerkdienst. 10.40 Revue-programma. RADIO-PARIS 1648 M. 11.20 Omroeporkest 3.20 Gram.pl. 4.20 Concert 7.20 Gram.pl 9.05 Hoorspel. 10.05 Nationaal orkest. KEULEN 456 M. 11.20 Orkestconcert. 124 Concert. 3.20 Populair concert. 5.20 So listenconcert. 7.30 Mozart-programmj 8.20 HoorspeL BRUSSEL 322 en 484 M. 322 m.: 12.20 Salo orkest. 5.20 Haydnconcert. 6.50 en 74 Salon-orkest. 8.20 Revue. 484 m.: 1.30—2.20 Salon-orkest. 5.20 Om roeporkest. 6.50 en 7.35 Gram.pl. 8.2 C Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Radii tooneel. 9.50 Piano-recital. 10.2011.2 Zigeunermuziek. Volgens het American Iron and Stct Institute bedraagt de bedrijvigheid ln Amerikaansche Staalindustrie in het begi der week 49.9 der ;aciteit, tegen vorig week -49.1 en 49.5 vorig jaar. De rubbervoorraden in Engeland fijf in de afgeloopen week met een geringe he* veelheid gedaald. In Londen verminder te; de voorraden met 75 ton tot 84.388 en h Liverpool met 491 ton tot 77.059 ton. R totale vermindering beliep in de afgeloope! week 566 ton. Naar verluidt zullen de Engelsche vai zekeringsmaatschappijen gedwongen zjj- verschei done honderdduizenden ponden stai ling uit te keeren aan de houders van staat papieren, die zich verzekerd hebben tea* het risico van een koersdalingten gevolg van het overlijden van den koning. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. ROTMAN Totaal 7.399.700 Totaal ontvangst van 1 Januari af 1935 ƒ100.193.210, 1934 (definitief) ƒ112.381.595. Gemiddeld aantal K.M. in exploitatie van 1 Jam af 1934 3.351, 1934 3.626. Dus ontvangst per dagkilom. 1935 77.74, 1934 84.91. 93. Aan het eind van de straat, juist aan den rand der stad, haalde Bram zijn slacht offer in. Hij nam een vervaarlijken sprong en lag het volgend oogeniblik met den zak kenroller samen op den grond te rollen. Fok had onderwijl zoo goed z'n best gedaan, dat er van 's mans broekspijpen niet veel meer heel was. 't Moet gezegd, de man werd voor zijn euveldaad meer dan genoeg gestraft! 94. Spoedig waren nu ook de andere ter plaatse, en de dief werd netjes aan d politie overgeleverd. „Bravo!" zei een dikke mijnheer, die ziel onder het publiek bevond en alles aangi zien had. „Met zulke flinke lui wil ik we eens nader kennismaken!" En toen zei h enkele woorden in Toms eigen taal. Nu, begrijpt, hoe verrast Tom was. toen hij di hoorde! (Wordt Vrijdag vervolgd Feuilleton De geschiedenis van een erfenis (30 door K. Jonkheid XXXIII Zorg Slechts op één punt zijri dc zwaarmoedige verwachtingen van Dirk's moeder beschaamd geworden. Jan Vermeer is terug gekomen. De verloving is in stille eenvoud gevierd, zonder drukte, daar houden de Vermeera niet van. Jan is een bedaarde en spraakzame jongen, maar erg kerksch. Iedere Zondag neemt hij Annie tweemaal mee naar de kerk. Hij brengt een sfeer van rustige gezelligheid in huis, die door allen gewaardeerd wordt, vooral door Truui. Maar verder is alles mis. Dirk is nog eens bij den notaris geweest, om de onderhandelingen over de verkoop te hervatten, maar de reflectant had zich reeds terug getrokken. In de zaak gaat het slecht met de handel en nog slechter met de betalingen. De zaakwaarnemer heeft gedisponeerd over het bedrag van zijn rekening en toen de ooms spraken over de honderdvijftig gulden, heeft Djrk in een koppig booze stemming zijn laatste kasgeld gebruikt tot terugbetaling yan dit bedrag. Nu zit hij diep in de zorg. Zoo kan het niet blijven. Niet dajt er direct gevaar is. Er zijn geen zware lasten, geen drukkende schulden, er is een matig eigen kapitaal en de naam van de firma is goed. Maar er moet meer leven in de boel komen. Hij zal weer geregeld op reis gaan en de afnemers bezoeken. Vol verwachting begint hij daar mee, maar het valt tegen. Hij ontdekt, er eenigszins uit tc zijn. Zijn voorraat» is niet „bij" en zijn prijzen zijn niet „bij." Dat komt door al de beslommeringen. Hij gaat zijn prijzen herzien en zijn voorraad aanvullen en krijgt crediet op lange termijn. Nu kan hij een poosje verder. Het gaat aanvankelijk aardig. Er wordt verkocht en wat verdiend. Op tijd worden de wissels afgegeven, maar helaas, het grootste deel komt onbetaald terug. Intusschen nadert de dag, waarop hij de groote post betalen moet en zijn kas is nog lang niet toereikend. Er zit geld in de goederenvoorraad en veel geld onder de menschen, maar er is weinig in kas. Hij durft er met moeder niet over spreken en met de ooms nog mindeh Met de onbetaalde wissels gaat hij op stap, om te trachten, ze zelf te innen. Maar de debiteuren doen lange ver halen, die eindigen met het verzoek, geduld te hebben, tot ze zelf hun vorderingen binnen krijgen. Dan pas kunnen ze betalen. Zoo staat het met Dirk ook. Niemand kan betalen zonder geld. Hij moet wachten op anderen, die anderen weer op anderen. Het is een ketting. Een rekening openen bij een kassier is hem vreemd. Dat durft hij niet aan. Dan wil hij liever probeeren, iets contant te ven koopen. Dat lukt teirdcele, maair niet voldoende. En de tijd gaat door. Om de maat nog voller te maken, leest hij 's avonds in de krant het faillissement yan een yan zijn schuldenaars. Dat is een leelijke strop. Hij tracht nog andere wegen te vinden. Hij spreekt er nu over met moeder. Die durft 'er met haar broers niet over praten, want die schijnen zich nu liever afzijdig te houden, dat heeft ze wel gemerkt. Dirk doet nog meer pogingen tot oplossing, maar alle zonder eenig resultaat. Het is, alsof het ongeluk de oude familie begint aan te kleven. Dirk wordt moedeloos. Dof en neerslachtig zit hij op zijn stoel. De drukkende zorgenvracht verslapt zijn geest, vandaag daarbij geholpen door een zware zenuwhoofdpijn, die de domper zet op het laatste vlammetje egernie. XXXIV Verwarde gesprekken Bij de De Bassen gaat het anders. Brant en Van Welden hebben succes geboekt. Het proces heeft wel lang geloopen, maar de uitspraak is, dat verschillen de reflectanten een groot bedrag krijgen tóegewezen. Daartoe behooren Willem en Teunis do Bas en de vader van Jan Vermeer. Op een bovenachterkamer, vuil en slordig, driehoog in een groote stad, zitten twee mannen. De een heeft een groot kwab big gezicht en vooze puiloogen. Zijn vleezige vingers houden een scheefpebrand stompje sigaar. Hij tracht er uit te zien als een heer. De ander is mager, berooid en zichtbaar versleten door een losbandig leven. Zijn geruïneerd lichaam hangt als een gekreukeld vod over de leuning van zijn stoel. Maar zijn geest lijkt nog helder, rijn oogen staan fel en toch bedacht zaam, voorzichtig en gluiperig. „Bij den boer hoef je 't niet te probeeren", zegt hij. „die ij' te pienter, maar zijn knecht is een stommeling, die héb ie zó! in de fuik," J De volgende middag stopt een auto voor het huisje va: Teunis de Bas. Er stapt een heer uit. Een gouden ketting over spant zijn buik, zijn vingers zijn versierd met breede ringen waarin groote steenen van echt glas. Hij spreekt gewichtig en zoo deftig mogelijk. Hij zegt „3 heeft" en .kopje kofje." Dan komt hij met een zeer discrete aangelegenheid, waarovei niet gesproken mag worden. Hij vertelt van zijn groot hedrijl zijn kantoor, zijn compagnon, die zich uit zaken terug trekt Hij zoekt een mede-directeur op een salaris van vijfduizend i gulden. Natuurlijk is kapitaaldeelname noodzakelijk, maai daarover kan later gesproken. Er is nog wat andere. Dat i oogenblikkelijk van belang, van gróót belang. „We hebben ee: prachtige transactie afgesloten, daar zit veel geld aan te ver dienen. Maar het moet contant betaald worden. De helft val deze winst wil ik u al dadelijk afstaan. Het is een prachtij aanbod, dat moet u waardeeren. U begrijpt natuurlijk, dat iÉ die halve winst niet kan afstaan zot.der meer. U moet ook uï waardeering tóónen door medewerking. Als u Buurman heeft dc auto zien stóppen en de heer zien uik stappen. Die heer bevalt hem niet. Dat is goen notaris, geet ambtenaar van het ministerie, dat is een duistorling, die hj in t oog moet houden. Het gaat om Teunis z'n centjes. j De heer blijft lang binnen en buurman loopt naar de weg! Hj stapt bedaard bij Teunis in de kamer en gaat zachtjes zitten de eerste stoel bij de deur, want hij wil niet storen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8