Met de ambulance naar Abessynië TWEEDE BLAD PAG. 5 WOENSDAG 22 JANUARI T936 P. KAAG HOORN Koffie als Likeur DE IDEALE VLOER BEDEKKING Bevordering van ze Vreemdelingenverkeer it Bee Regeeringscomtnlssie vraagt u 'Inlichtingen 3IJ De Regeeringscommissie ter voorlich ting in zake de bevordering van het vreein- q| delingenverkeer heeft haar werkzaamhe den aangevangen. Zij deelt mede, dat de commissie (se cretaris: de heer W. P. F. van Deventer, Lange Voorhout 102. Den Haag) open- S f'aat voor alle denkbeelden, die haar uit den kring van belanghebbenden ter ken nis zullen worden gebracht. De groote organisaties, die geacht kunnen worden tich op het gebied van het vreemdelingen- Verkeer te bewegen, zullen t.z.t. een uitnoo- jdiging van de commissie ontvangen om hare denkbeelden, wenschen en bezwaren I 'toe te lichten. Het zal de commissie aangenaam zijn om ook van andere zijden suggesties te ontvangen. Voor zoover deze daartoe aanleiding geven, stelt de commissie j zich voor tot een mondelinge toelichl ting gelegenheid te bieden. Aangezien de Minister op een spoedige in diening van het Rapport der Commissie aangedrongen heeft, zal bij het toestaan van eventueel ingekomen verzoeken om ge hoord te worden, eenige beperking in acht genomen dienen te worden. DE AANKOMST TE DJIBOETI Een verschrikkelijk oord De douche bracht uitkomst Naar Addis Abeba! De heer P. v. d. Honing, die deel uit maakt der Nederlandsc-he Ambulance naai Abessynië schrijft ons het volgende over de aankomst te DjiboetL 22 December 1935 Van morgen negen uur meerden we op de reede van Djiboeti, dat we tot op onge veer 800 M. waren genaderd. Direct werd met het uitladen van bagage en ambulan ce-inventaris begonnen. Deze arbeid werd verricht door negers, die er allen zonder uit. zondering vies uitzagen. Een heirleger van deze zwarte kerels kwam aan boord, het geen met veel lawaai en geschreeuw ge paard ging. Wij sloten oogenblikkelijk onze hutton af en maakten de patrijspoorten dicht, wijl hun eerlijkheid in deze streek een niet al te groote reputatie heeft- Ruim half elf was alles uitgeladen en kwamen wij aan de beurt. Wij namen afscheid van den kapitein en den staf en verschillende ando re leden der bemanning, die allen erg har telijk voor ons waren geweest Daarna ver lieten we de „Kota Radja" en daarmee al les wat ons buiten de familiebanden om het vaderland bond. Op een Holland sche boot herinnert immers alles nog aan Hollaud en voelt men ziah nog als op va- derlandsche bodem. Onder de douche Een motorbootje bracht ons naar de aan legplaats. waar eenige soldaten van het Fransche koloniale leger de wacht hielden en waar voorts eenige honderden menschen verzameld waren. We namen een taxi en be. reikten daarmee in enkele minuten ons ho tel. Op geen van ons allen heeft Djiboeti een aangenamen indruk gemaakt Ook in het hotel was de voeding slecht en de slaap gelegenheid niet al te frisch. Het eenigstc wat er goed was, was de douche, waar dau ook veel gébruik van werd gemaakt Hoewel het December was. viel het met dn warmte nogal mee. 's Middags van 1 tot uur was het tamelijk warm, en die tijd werd dan ook slapende doorgebracht Een groote ventilator, boven het bed aangebracht, ver wekte aangename koelte in de kamer. We bezichtigden de inboorlingenwijk die buitengewoon vuil was. Overal smalle stra ten, vuile hutten en daarvoor plassen van niet nader aan te duiden stoffen, die in een temperatuur als er in Djiboeti heerscht, een verschrikkelijke stank verspreiden. Temid den van deze vuiligheid, zaten leerlooiers, barbiers en sandalemnakers, die hier hun bedrijf uitoefenden. Velen, die niets deden, lagen lang en lui uitgestrekt rustig ie sla pen. Op de markt De markt, een plaats van ongeveer 200 M2 oppervlakte, waar van plaatijzer een soort van hal was opgeslagen, bood even eens geen fraaie aanblik. Hier werd veel vleesch, kippen en ander gevogelte verhan deld, waarvan de vleeschkleur bijna niet te onderscheiden was, daar het geheel zwart zag van de vliegen. Hier en daar liepen ne gers met een groot stuk vleesch, dat zij rauw aten* De vrouwen betastten het vleesch aan alle kanten, om het als het niet beviel te laten hangen, tot een ander kwam en hetzelfde deed. Wij hebben dan ook, na dit gezien te hebben de vleeschschotels van Dji boeti geen groote eer aangedaan, daar we, als we aan vleesah dachten, walg den. De Europeesche bevolking bestaat hoofza- kelijk uit Grieken en Armenen. Talrijk zijn degenen, die wel van Europeesche afkomst zijn doch weer uit een gemengd ras voort kwamen en geen eigen vaderland bezitten. Het zijn de menschen, die men kan rang schikken onder het Vreemdelingenlegioen zonder uniform. Verder zijn er nog velen, die aan den zelfkant van het leven staan en die zich in beschaafde landen niet meer thuis gevoelen en zioh het beste in de vreemde en bovenal in de koloniale streken temidden der inlanders bewegen, waar ze veel vrijheden hebben en tenslotte nog een zekere zwier aan het leven kunnen geven Helaas zijn sommigen zoover gegaan, dat ze zich met de inheemschc bevolking heb ben vermengd. Men behoeft geen rassen- hater te zijn, doch ieder die deae toestan den gezien -beeft, zal moeten instemmen, dat zij die zich zoover lieten gaan in zede lijk opzicht, heel ver gezonken zijn, alle schoone theoriën ten spijt. Een verschrikkelijk oord Voor mij als Hollander is Djiboeti een verschrikkelijk oord, en, na de toestanden hier te hebben gezien, zijn we tot de con clusie gekomen, dat de toestanden in Ho! land. al is het ook daar niet volmaakt toch in alle opzichten beter en beschaafder zijn dan in deze streken. Ik voelde me dan ook opgelucht, toen werd medegedeeld, dat wij Maandagavond 23 December Djiboeti zouden verlaten daar or dan een trein vertrok die ons in 24 uur naar Addis Abeba zou bren gen. En zoo vertrokken we dan den volgenden avond met het smalspoortreintje in een vrij goed compartiment naar Addis Abeba. Deze treinrit viel erg mee want na alles wat wc in Djiboeti gezien hadden waren onze ver wachtingen niet al te gunstig. On^c vrees werd dan ook gelukkig beschaamd. Over de reis zelve en de aankomst te Ad dis Abeba hoop ik morgen meer te vertel len. (Nadruk verboden) Een kijkje in Addis Abeba. Ter linkerzijde ziet men de électrlcileitsccntrdle en de qaragc van het ItaXiaanschc hospitaal, in welk gebouw de ambulance gehuisvest is geweest. DE CRISIS- HYPOTHEEKWET De Eerste Kamer heeft bezwaren en critiek Verschenen is het voorloopig ver slag der Eerste Kamer, over het ont werp, houdende bijzondere maatrege len ter voorkoming van opvordering onder bepaalde omstandigheden van hoofdsommen, tot waarborg waarvan hypotheek op onroerend goed is be dongen, en ter voorkoming van vexa- toire beslagen. Enkele leden verklaarden, uit principieele .'erwegingen de leenrente ethisch onge oorloofd te achten. Vermits nu bij dit wets ontwerp de regeering zich stelt op een daar- tegengesteld standpunt, waren deze le den niet bereid, hun stem daaraan te geven. Zeer vele andere leden konden met deze rente-theorie in geenen deele instemmen. Vele leden verklaarden zich met de ont worpen regeling te kunnen vereenigen, al betreurden zij, dat de ovprige geprivilegieer de en de concurrente crediteuren vrij uit gaan en alleen wordt getroffen de hypothe caire crediteur, die juist voor zich den lioog- sten waarborg heeft bedongen. Weder andere leden verzochten de regee ring niet voort te gaan op den met de indie ning van dit wetsontwerp ingeslagen weg en het crediet te ontzien daar anders het be oogde voordeel zou kunnen worden overtrof fen door de er mee veroorzaakte schade. Bovendien betwistten enkelen hunner de noodzakelijkheid van den betrokken maat regel. Verscheidene leden meenden, dat dit ont werp er tijdens de behandeling in de Tweede Kamer niet op is verbeterd als gevolg van al te groote toegevendheid van de zijde van den Minister van Justitie wat betreft de po sitie van de schuldenaren. Betreurd werd het amendement dat van de commissie van voorbereiding werd overgenomen. De dien tengevolge in het ontwerp opgenomen bepa ling werd hoogst bedenkelijk geacht, niet slechts wi.il deze h.i. indruischt tegen de be ginselen van het burgerlijk procesrecht, doch ook wijl zij dat voorschrift zeer in het na deel van den crediteur achten. Ten gevolge van de overneming van dit amendement is het wetsontwerp voor de hier aan het woord zijnde leden vrijwel onaannemelijk gewor den. EEN ITALIAAN REAGEERT Op Nieuw'jaarswensch van Nederlandsch hotelier „Meer vaderlandsliefde dan wijsheid" De redactie van „Horecaf" publiceert de inhoud van een brief, verzonden door vroegeren Italiaanschen cliënt aan een o groote hotels, nadat de Directie hem Nieuwjaarswensch had toegezonden. De Ita liaan reageerde als volgt: „De duizendjarige Romelnsche beschaving- maakt dat ik uwe wenschen accepteer, (ter Bataafsche Brandwaarborg Mij. Opgartcht 1806 28 TaUlooo 117623 2^CT. P. PAKJE Vo LH J =1;kl d .y-X W. VAN DRIEL's Stoomboot- en rransportondememingen N.V. R'dam REEDERS - CARGADOORS TRANSPORTONDERNEHERS DaselOksctie sleepdienst naai den K(f„ net l.lmliuricartie Kolendtst riet vice ver gelegenheid van 't nieuwe jaar), maar tege lijkertijd, doe ik u weten, dat na de kren kende houding van de Nederlandsche Regee ring ten opzichte van mijn groot Vaderland ik niet meer den Nederlandschen bodem zal betreden. „Het is onbegrijpelijk hoe het heldhaftige volk van Nederland, dat met Oranje zooveel gestreden en geleden heeft, ook in Transvaal zijn roemrijke martelaren vergeet en zich verlaagt tot de onwaardige rol van laffen dienaar van het perfide Engeland, dat, niet den moed hebbende, den oorlog aan het Fascistische Italië te verklaren, de hulp in roept van Naties, die niet waardig zijn om vry te zijn. „Het nieuwe jaar zal de zekerheid van Italiës overwinning zien. Hoogachtend, w.g. Prof. Dr. E. M. „Er spreekt meer vaderlandsliefde dan wijsheid uit dezen brief. „De hotels staan wel in het hoekje waar de slagen vallenl" Rechts: Een der laatste opnamen van koning George tezamen met koningin Mary. f Terwijl er in de werkzaamheden aan 't Feijenoordstadion te Rotterdam eenige stagnatie schijnt te zijn ingetreden, wordt door de spoorwegen hard gewerkt om het eerste deel van het station-Zuid gereed te krijgen. De menschenmassa voor Buckingham Palace toen de tijding kwam van het overlijden van Koning George. Met groote ontroering werd door de menigte van het doodsbericht kennis genomen. De minister-president en mevrouw Colijn, die eenige weken m 't Zuiden van. Frankrijk hebben vertoefdzijn gisternamiddag met den Pullman-trein uit Parijs in Den Haag teruggekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5