KYRIAZ I EDWARD VIII TOT KONING UITGEROEPEN ALLE ABESSIJNEN THANS TE WAPEN GEROEPEN Geniet van Ferik oval - FinaS round - 25 ets. Guur weer 7/ CRÈME WOENSDAG 22 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Hooger-en Lagerhuis leggen den eed van trouw af 's Konings proclamatie op de Londensche stadspleinen Dinsdag a.s. dag der begrafenis Hedenmorgen om 10 uur is, overeenkom stig een oude traditie, in het St. Joris palace •te Londen, en op onderscheiden pleinen in ce stad, voorlezing geschied van de procla matie van den nieuwen Engelschen koning, Edward VIII. Teneinde deze ceremonie vlot te doen ver- ïoopen, hadden een vijftal infanterie-batal- jons uit Aldershot voor afzetting der omge- ying zorg gedragen. In verband met het proclameeren van de troonsbestijging van Edward VIII werden he den alle halfstoks waaiende vlaggen weder in top geheschen. Op instructie van de Britsche admirali teit hebben op alle schepen der Britsche marine ter eere van den nieuwen koning de saluutschoten plaats gehad. De Koning legt den eed a! Aan de plechtige proclamatie van de troonsbestijging, welke heden plaats vond, was gisteren nog de bijeenkomst van den geheimen raad voorafgegaan, ter constatee ring van den dood des konings en ter ken nisneming van de troonsbestijging van den nieuwen vorst. Dit is de eenige gelegenheid waarbij deze uit ruim 300 leden bestaande raad bijeenkomt. De nieuwe koning werd niet terstond in iie zittingszaal toegelaten. Men leidde hem in een nevenvertrek. Onder de diepste stilte werd de geheim;» naad in kennis gesteld van den dood van George V en de troonsbestijging door zijn zoon. Vervolgens werd de nieuwe koning met het gebruikelijk ceremonieel binnen geleid. Zoodra de koning de zittingszaal was bin- ïengekomen, trad hi' den geheimen raad troon te willen De zitting van den troonraad, waarin formeel tot de troonsbestijging van Edward VIÏI besloten werd, heeft precies één uur geduurd. De eedsformule Volgens de traditie legde koning Edward froor de vergadering de volgende verklaring af. die nog uit den tijd van den geloofsstrijd fetam.fr „Voor het aangezicht Gods beken, betuig en verklaar ik plechtig en op recht, dat ik een geloovig protestant ben en dat ik in overeenstemming met het ware doel der wetten, de pro- testantsche troonopvolging verzekeren zal, de genoemde wetten naar beste krachten zal behouden en steunen, zoo als de wet dat verlangt." Plechtigheden In Hooger en Lagerhuis Ook het Hooger- en Lagerhuis kwamen bijeen, teneinde Edward VIII trouw te E we ren. Eerst legde de speaker van het Lagerhuis 'den eed van trouw af. Hem volgden de eer ste minister, de kanselier van de schatkist en de minister van binnenlandsche zaken. De eedsformule van den speaker luidde fels volgt: Ik zweer bij God, den Almachtige, dat ik Z. M. Koning Edward, zijn nakome lingen en opvolgers, overeenkomstig de wet, trouw zal blijven. Zoo waarlijk helpe mij God. Op dezelfde wijze geschiedde de plechtige eedsaflegging in het Hoogerhuis, waar de oorkonde eerst door den lord kanselier, en Vervolgens door den lordzegelbewaarder en den leider van het Hoogerhuis onderteekend werd. De eedsaflegging zal waarschijnlijk ver scheidene dagen in beslag nemen. In aan sluiting daarop zullen dan zoowel het Lager- als het Hoogerhuis een persoonlijke bood schap van den Koning ontvangen, welke in het Hoogerhuis door den lordkanselier en in het Lagerhuis door den speaker zal wor den voorgelezen. Beide huizen van het par lement zullen vervolgens moties van rouw beklag en gelukwensch aanbieden. Eerst daarna zal het gewone parlementaire werk worden hervat. 's Konings testament Het testament van koning George, zal Sliet worden gepubliceerd, daar het niet aan notarieele verplichtingen is onderworpen en slechts bekend is aan de leden van het koninklijk huis. De vorstelijke begrafenis De teraardebestelling van Koning George V zal waarschijnlijk op Dins dag 28 Januar) geschieden. Het stoffelijk overschot zal rusten ln een chapelle ardente van West- minster Hall, van Donderdag a-s. tot Dinsdag. De rouwstoet zal trekken van de Westminster Hall naar Paddlngton Station. In de SL George-kapel van het kasteel Windsor zal de rouwdienst ge houden worden. Reeds gisteren, tegen het vallen van den avond, is het stoffelijk overschot van San- dringham-House naar het slofkerkje over gebracht. De stoet werd voorafgegaan door s Konings pijper, die treurzangen speelde. De trein, die het lijk des konings naar Londen zal vervoeren, zal morgenmiddag om twaalf uur van het nabijgelegen station Wolferton naar Londen vertrekken. De kist zal naar Wolferton worden over gebracht op een affuit, getrokken door artil lerie paarden. De leden van de Koninklijke familie zullen de baar te yoet yolgen. De De overleden koning in kroningsomaat. Hofrouw Het Britsche hof zal den zwaren rouw aan nemen tot 21 Juli, en daarna nog drie maan den den lichten rouw. Ook verschillende buitenlandsche hoven, als van JaDan, Italië, Roemenië, Zweden en Noorwegen zullen den rouw aannemen. Buitenlandsche deelneming Het Zweedsche kroonprinselijk paar, de koning en de koningin van Noorwegen, de koningen van Denemarken en Bulgarije, de president der Fransche republiek, de Itali- aansche kroonprins, een vertegenwoordiger tier Hohenzollern en een delegatie der Duit- sche republiek zullen o.a. aan de begrafenis plechtigheden deelnemen. Waarschijnlijk zullen Goering en Von Neurath deel uit maken van de Duitsche delegatie. Herdenking in Volkenbondsraad De Volkenbondsraad is gister bijeen geko men voor een openbare rouwbetooging voor Koning George V van Engeland. De Australische Hooge Commissaris te Londen, Bruce, opende als raadspresident de zitting met een herdenkingsrede. Ver volgens spraken alle raadsleden ter eering van den persoon van den overleden koning. Ten slotte voerde Eden, de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, het woord, om den Raad voor zijn deelneming te dan ken. Hij verklaarde o.a., dat voor ieder van de vele mililoenen onderdanen des konings ter wereld zijn dood het gevoel beteekent van een zwaar verlies. Voor hen, wier trot- sche plicht het is geweest hem te dienen, beteekent zijn dood een diepe smart. „Wij leven in een tijd van groote bewogenheid Wij worstelen moeizaam door mul zand. Maar voor ons bestond er in mijn land een zeker houvast, de persoonlijkheid van onzen koning. In talrijke landen was hij het sym bool van al datgene, wat wij eerbiedigen, het levende voorbeeld van de eigenschap pen, waarnaar wij als Engelschen streven. Wij voelen, dat wij in hem niet alleen een vorst, maar ook den vader van ons volk hebben verloren". Telegrammen van Roosevelt President Roosevelt heeft het volgen de telegram aan Koning Eduard VIII doen toekomen: „Met diep leedwezen verneem ik de tijding van het overlijden van Z-M. Uw vader. Ik breng U mijn oprechte deelneming tot uiting, evenals dat van het Amerikaansche volk, in welks achting en liefde hij een hoo ge en eenige plaats innam. Ik heb het voor recht gehad Z. M. sedert de oorlogsdagen te kennen en zijn heengaan vervult mij met innige droefheid". Aan de koningin-weduwe zond de presi dent der Vereenigde Staten het volgende telegram: „Mevrouw Roosevelt en ik deelen ln de smart, welke gij lijdt door het overlijden van hem, welks hoedanigheden zulk een grooten invloed hebben uitgeoefend op den wereldvrede eD de gerechtigheid". Ook Italië rouwt Ten teeken van rouw zullen in Italië tot aan den dag der begrafenis alle openbare gebouwen halfstok vlaggen. Voor de Italiaansche zenders heeft gister avond de oud-ambassadeur Imperiali den vorstelijken doode herdacht. Rouwbeklag van ex-keizer De voormalige Duitsche keizer iheeft aan de koningin-wed uwe een telegram ge zonden, waarin hij zijn diepe deelneming uitspreekt in het verlies, dat zij en haar familie geledgn hebben en haar uit naam van zijn gemalin, zichzelf en alle leden van zijn huis zijn warme sympathie betuigt. Baldwins herdenkingsrede Gisteravond heeft de Britsche premiei Baldwin een herdenkingsrede voor Koning George gehouden waarin hij o.m. zeide, dat de koning nimmer een tijdperk had gekend, waarin alles rust en vrede was. „Ikzelf", zoo ging Baldwin voort, „heb op gemerkt in de maanden die volgden op het jubileum, dat ik den koning nooit zoo zacht en zoo kalm had gekend, hetwelk zijn ge woonlijke beminnelijkheid nog deed toe nemen, en ik had het gevoel, dat hij gereed was voor de lange reis, die hij zoo spoedig reeds zou moeten aanvaarden". Baldwin zeide verder, dat de koning aan het eind van zijn laatsle ziekte korte oogen- blikken had van opleving van den geest, gedurende welke Ij ij telkens op zwakken toon een vraag stelde, of een welwillend® opmerking maakte, of een woerd yan dank Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendien smakelijk. hrico Leeuwarden De oorlog in Oost-Afrika Ontwrichting in het Abessijnsch -bestuur? Gistermiddag dreunden te Addis Abeba, voor het paleis van den •negus, opnieuw de oorlogstrommen. De negus n.L kondigde een nieuwe, algemeene mobilisatie aan, in aan sluiting op de vrijwillige mobilisatie van 3 October van het vorig jaar. In de verklaring, welke de negus bij deze gelegenheid deed voorlezen, wordt o. a. ge zegd, dat Italië het land op onrechtmatige wijze heeft aangevallen en middelen aan wendt, welke tegen het volkenrecht indrui- sc.hen. Open steden, ambulances en andere niet-militaire objecten werden door Itali aansche vliegtuigen herhaaldelijk gebom bardeerd. Abessinië ziet zich hierdoor gedwongen, alle middelen aan te wenden, om het land te verdedigen. Abessinië is daartoe bereid; iedere Abessijn moet thans de wapenen opnemen, in afwachting van het bevel van den negus, cm zich in den strijd te bege ven. Men gelooft, dat deze mobili satie ten doel heeft de troepen van Ras Desta te versterken. Groote troepenbewegingen worden opge merkt aan het front van Ogaden. uit de richting Djijiga naar het Zuiden. De Abessijnsche regeering ontkent ech ter, dat de Italiaansche opmarsch aan het Zuider-front zoodanige proporties heeft aangenomen, als de berichten uit Italiaan sche bron willen doen gelooven. Vliegtuigen neergehaald Italiaansche vliegtuigen hebben de vlakten van Wolkait en Tigre ge bombardeerd, zonder dat daarbij slachtoffers vielen. De Abessijnsche troepen hebben drie Italiaansche vliegtuigen omlaag geschoten, waardoor het totaal aan tal vliegtuigen dat sedert het begin der vijandelijkheden is verloren ge gaan, tot dertien is verhoogd. Ras Desta weerspannig? Stefani seint uit Aden: Berichten uit Addis Abeba bevestigen, dat de ontwrich ting in verantwoordelijke kringen ernstiger wordt Men beschouwt een weigering van Ras Desta, om zich bij den keizer aan te mel den als een voorteeken, dat binnenkort een militair pronunciamiento zal worden afge kondigd. Tevens beschouwt men, aldus het agent schap verder, de steeds meer alarmeerende berichten uit Godjam als buitengewoon ernstig voor het lot van het rijk van den negus. Graziani's opmarsch Generaal Graziani leidt de opmarsch van zijn troepen door raiddel van de radio. Deze opmarsch heeft plaats over een zeer moei lijk terrein en kan alleen geschieden dank zij de zorgvuldige organisatie van den toe voer van water, levensmiddelen en munitie voor de achtervolgende troepen. Italië's vooruitzichten De militaire medewerker van de „Ga- zette del Popoio" te Turijn behandelt de Italiaansche vooruitzichten na de door braak bij Dolo. Volgens hem is het leger van Ras Desta volkomen verloren, zonder dat de mogelijkheid van herstel bestaat Graziani is een te goed veldheer, dan dat hij zich een zekere overwinning zal laten Nu Ras Desta en dedjas Beiene Meret buiten gevecht zijn gesteld en daarmede elk gevaar voor binnendringen op Itali- aansch gebied is geweken, kan Graziani de strijd met Ras Nasiboe bij Gorahei weer opnemen. De toestand is thans volkomen gewijzigd, het is niet meer 3 tegen 1, doch 1 tegen 1, waarbij voor Italië buitendien nog de prestige-winst van voordeel is. Zonder twijfel zullen zich thans alle krachten op het So malifront richten. Een ken merk van een koloniale oorlog is deze snelle wijziging van den toestand. Volgens de schrijver bouwt men geen luchtkasteelen, indien men zegt, dat Gra ziani thans zijn blikken kan richten op Harrar, op het hoogland van Harrar zal de beslissing vallen. Met de bezetting van dit gebied zal de beslissing vallen, een in eenstorting van het Abessijnsche keizerrijk zal dan onvermijdelijk zijn, aangezien hier alle wegen uit Britsch en Fransch Somali- land samenloopen, langs welke het vijan delijke leger de hulpmiddelen worden toe gevoerd om het'den tegenstand mogelijk te maken. Het is thans gemakkelijker vanuit het zuiden het hart van het Rijk te bereiken dan vanuit het noorden; de 350 km. welke Warandab scheiden van de lijn Djijigi Harrar—Dlredawa zijn ongetwijfeld gemak kelijker dan de 500 km. die Makalle schei den van Addis Abeba. PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, het- l welk tevens verstopping GENEEST I Recept van ProL Dr. med. MUCH, i uitte voor de goedheid, die men hem had betoond. In eon van die oogcniblikken, dat hij we der bij kennis was gekomen vroeg de koning a^n zijn secretaris: „Hoe gaat het met het Rijk?" waarop deze antwoordde, dat het het Rijk goed ging. De koning dank te den secretaris met een glimlach en slui merde opnieuw in. ..Het vervullen van zijn plicht tot de uiterste grens van zijn natuurlijke traven, dat, zoo zeide Baldwin, was het principe, dat zijn leven leidde". HOE WALDIA WERD GEBOMBARDEERD Een ooggetuigen-verhaal (Van onzen correspondent Stuart Emeny) D e s s i Dinsdagavond. De heer Cockrand, een Zwitsersch inge nieur, verbonden aan de Abessijnsche Roode Kruis-expeditie, die de vorige week bij Waldia op 80 mijlen ten Noorden van Dessié werd gebombardeerd, gaf mij vandaag een beschrijving van den heldenmoed van ma joor C A. Burgoyne, den Engelschman, die het transport der expeditie leidde. „Hoewel het bommen regende, bleef majoor Burgoyne op zijn post en hij ging rustig voort met he: nemen van foto's tot de Abessijnen hem wegbrachten in de beschutting van het rivierbed. De eerste bom viel bovenop een Roode Kruis-vLag, die op den grond was uitge strekt en een oppervlakte van 5 vierk. M. besloeg. Alle tenten in het kamp werden verwoest De Italiaansche vliegmachines vlogen een uur lang boven het kamp en boven de op ongeveer 500 M. afstand liggende stad. Ge weldige rookzuilen en stofwolken stegen op en de halve stad brandde af tengevolge van den krachtigen wind, die het vuur aanwak kerde". Het aantal slachtoffers van de luchtaan vallen bedroeg dertig dooden en vijftig ge- wondon, voor het meorendeel tot de burger bevolking behoorende. Korem, een stad ten Zuiden van het As- jangmeer, werd gisteren voor de zevende maal gebombardeerd. Een Italiaansch Savoia-bombardemepts- vliegtuig vloog gisteren b«ven mijn tenten, maar een bombardement bleef uit. (Copyright News ChronicleA.N.P.) SPOORWEGONGELUK BIJ TERNEUZEN Auto finaal vernield Dinsdagavond omstreeks half zes heeft op den spoorweg tusschen Sluiskil en Terneuzcn een spoorwegongeval plaats gohad, dat nog vrij goed is afgeloopen. De machinist van een trein zag plot seling op den onbewaakten overweg een auto. Hij remde krachtig, met het go- volg dat do locomotief uit de rails schoot. De buffers van den kolenwagen drongen door den eersten personenwa gen heen, waarin zich eenige scholieren bevonden. Deze bekwamen evenwel geen letsel. De machinist en de stoker echter wérden licht gewond. Daar de locomo tief nog steeds niet op de rails staat, kan het treinverkeer op deze lijn goen doorgang vinden. Nader vernemen wij. dat het ongeluk plaats vond dicht bij het station te Terneu- zen, ongeveer bij de Staalfabrieken. Het was de trein, welke te 17.40 uur uit Ter- neuzen was vertrokken en naar Gent ging Voorts is gebleken, dat de trein pas tot stilstand kwam, nadat de locomotief de auto, een vrachtauto van de firma Overboek Leunes, uit Tcmeuzen, had aangereden, De auto, die vernield is. stond reeds» op den weg men de trein in de verte naderde*. De chauffeur van de auto was n.l. niet op de hoogte met den weg en wilde plotseling een andere route nemen, waarom hij de auto trachtte te keeren. Evenwel is de weg ter plaatse zoodanig, dat de auto geen ruimte had to draaien en genoodzaakt was op den spoorweg te blijven staan. Toen de chaul- feur uit den wagen was gestapt en den trein zag naderen, gaf hij den machinist een wenk, dat deze zou stoppen. Hoewel laatstgenoemde krachtig remde, kon hij toch niet verhinderen dat do auto in puin werd gereden. De machinist en de stoker hadden zich bezeerd door het krachtig remmen. Het ligt in de bedoeling heden de situatie ter plaatse te herstellen en de locomotief weer in de raals te zetten. Intusschen zal het verkeer normaal doorgang vinden, daar de passagiers in andere treinen zullen moe ten overstappen. DOODELIJK TRAMONGELUK Een 18-jarig meisje, dat j.l. Zaterdag op den Brusselscheweg nabij de grens te Maastricht door een stoomtram is gereden, is aan haar verwondingen over leden. De affaire Hauptmann Gouverneur Hoffman heeft verklaard, dat hij uitstel der terechtstelling van Bruno Hauptmann slechts heeft toegestaan, omdat hij hoopt, dat het geheele geval nog zal worden opgehelderd. Do talrijke elkander tegensprekende verklaringen der getuigen hebben hem er toe gebracht, de politie te verzoeken, nieuwe pogingen te doen om eventueele medeplichtigen te ontmaskeren. De criminoloog Robert Kicks uit Was hington, die door Hoffman belast is met een uitgebreid onderzoek van de geheele kwest- tie, zal trachten te bewijzen, dat het lijkje, gevonden in de nabijheid van Lindberghs huis. niet het lijkje van het kind van Lind bergh geweest kan zijn. Kicks bereidt ver schillende bewijsstukken voor, onder meer een vergroote foto van het lijkje, waarop een misvorming aan een der voetjes zicht baar is. Het kind van Lindbergh had dergelijke misvorming namelijk niet Fransch vliegtuig verongelukt Een Fransch verkeers-watervliegtuig, dat op de lijn MarseilleTunis dienst deed en met een bemanning van drie koppen en drie passagiers aan boord in Marseille gestart was, heeft zich gedwnogen gezien tengevol ge van een motorstoring ten Zuiden van Ajaccio (Corsica) op zee een noodlanding te doen. Ofschoon onmiddellijk uit Ajaccio twee stoomschepen naar de plaats des onheils to hulp schoten en in Marseille een toestel in gereedheid was gebracht om zoo nnodie deel te nemen aan het opsporingswerk, zijn alle poginen het toestel te vinden vergeefsch gebleven. Ook een vliegtuig, dat later langs dezelfde route vloog, heeft het toestel niet gezien. In luchtvaartkringen maakt men zich dan ook ernstig bezorgd. Kort Nieuws De koudegolf, welke de laatste dagen de Vereenigde Staten heeft geteisterd met vorst en sneeuwstormen, heeft tot nu toe 170 doo den geëischt Een groot deel hiervan Is om gekomen tengevolge van verkeersongeval len op de glad bevroren wegen. Voor de rechtbank Schwerin—Mecklen. burg stond een 65-jarig man terecht, die be schuldigd wordt van moord op twaalf jon gentjes in den leeftijd van 4 tot 12 jaar. - De verkieziagsrelletjes tusschen Ven!- Bij het Thuner-meer bouwt Zwitser land een reusachtig ondergrondsch militair arsenaal, voor zijn reserve-oorlogsmunitie. GEMENGD NIEUWS INBRAAK TE HUIZEN In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men zich toegang weten te verschaf fen tot het Amsterdamsch Kindersanato rium „Hoog-Blaricum" te Huizen (N.-H.) Door het openschuiven van een raam, is en de werkkamer van de directrice bin nengekomen, waar men een kast. openbrak en hieruit een geldkistje wegnam. Dit be vatte ongeveer 300. Van de daders ont breekt elk auoor. Auto- en motorongelukken Men meldt ons uit Sprang: Dinsdagmiddag kwamen op het kruis punt vaai den nieuwen verkeersweg Til burgWaalwijk te Sprang voor de zoo- vcelste maal twee auto's uit Utrecht, komende van het Oosteinde en Tilburg, met elkaar in botsing. Beide auto's werden deer lijk gehavend, zoodat zij door een kraan wagen moesten worden opgehaald. Een der inzittenden bekwam door de brekende glas scherven een diepe hoofdwond, welke door Dr. W. moest verbonden worden. Ook brak de door de A.N.WJ3. geplaatste handwij zer af. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. Nederlandsch koopman spoorloos verdwenen Zaterdag is de heer M. uit E e f d e, han delsreiziger van beroep, die vaak in West Duitschland vertoefde, met den heer K. uit Apeldoorn in een auto naar Duitschland ver trokken. Tot heden is de heer M. niet uit Duitschland teruggekeerd en zijn verwanten meenen dat hem iets ernstigs is overkomen. De heer K. heeft den heer M. Zaterdag het laatst gezien. Hij is hem in Dusseldorf kwijt geraakt en heeft nog den geheelen nacht naar den heer M. gezocht, evenwel zonder resultaat. Een stadgenoot van den heer M. is naar Dusseldorf vertrokken, teneinde daar een nader onderzoek in te stellen. De politie van Eefde is van het geval in kennis gesteld. Een familielid van M. heeft per telefoon den Nederlandschen consul te Dusseldorf mededeeling van de vermissing gedaan en hem verzocht een onderzoek te willen instellen. Doodelijk auto-ongeluk To Zaandam is op het gevaarlijke kruispunt bij den spoorwegovergang aan den Westzanerdijk bij den provincialen weg de 45-jarige petroleum-venter P. de Hart terwijl hij met zijn bakfiets oen weg wilde over steken door een auto gegrepen. De man werd ernstig gewond en is kort na zijn aankomst in het ziekenhuis overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Tegen den auto-bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Schipbrug aangevaren Te Deventer is de schipbrug aangeva ren door de 236 ton metende motorboot „Overijssel" welke met een lading grint uit Duitschland kwam en op weg was naar Zwolle. Door sterke wind en stroom werd het schip naar de stadszijde gestuwd en botste tegen de open brug, waarbij een steun der van de spil, waarom de brug draaii, brak. Gedurende ruim een half uur was het verkeer over de brug gestremd. Daarna ge lukte het do brugschepen weer in te draaien. DE INBRAAK TE NUNSPEET De politie te Zwolle, waarheen de drie leden van de inbrekersbende, die de vorige week te Arasterdam zijn gearres teerd, zijn overgebracht in verband met de aanwijzingen, dat deze. menschen ook schul dig zouden zijn aan de inbraak, welke in het begin der vorige weck werd gepleegd in een melkfabriek te Nunspeet, heeft aan de Amsterdamsche recherche bericht ge zonden, dat een van de arrestanten heeft hekend debet te zijn geweest aan dc in braak. De leider van de hen.Ie, „Witte Nelis", ontkent tot nog toe eiko schuld* een weidaad voor Uw huid Doos 20cl OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP ZESTIENDE PARTIJ REMISE Stand thans 2111 Zestiende party te Leeuwarden Gisteravond is te Leeuwarden de 16e par tij gespeeld van de match VosRaichenbad om het wereldkampioenschap dammen. Wit: J. H. Vos. Zwart: M. Raichenbach. 1. 33—28 Dit is de eerste keer, dat Vos met de Hol- landsche opening aanvangt! 118—23. 2. 39—33 12—18. 3. 31- 27 17—21. 4. 37—31 21—26. 5. 44—39 26X31 6. 42x31 20—24. 7. 4712 14—20. 8. 41—31 7—12. 9. 46—41 10—14. 10. 34—29 Wit speelt dezen zet met de bedoeliai veld 29 te bezetten. Het is ongetwijfeld V« bedoeling, de Hoogland-variant in te leided 1023X34. 11. 40X29 1—7. U 27—22 Wit haalt inderdaad dit oude paardje een van stal! 1218X27. 13. 31X22 5—10. 11 37—31 24—30. Zwart kon hier ook omsingelen met 12- 17, dat hier veel gespeeld wordt; hij zoet hier echter meer het avontuur. 15. 35X24 19X30. 16. 11—37 20—25. II 39—34 30x39. 18. 43X34 14—19. 19. 49-41 10—14. 20. 43—39 Wit hecht alle aandacht aan den opbou» van zijn centrum. 2012—18. 21. 45—40 18x27. 2J 31X22 7—12. 23. 37—31 19—24. Echt weer een zet voor Raichenbacih! Hl. wil schijf 22 aanvallen, bereikt niets me, een rechtstreeksche manoeuvre en probeeii nu door een omsingeling zijn doel te bereï ken en tegelijkertijd de kracht van het witt! centrum te ondermijnen. 24. 29 X 20 15 X 24 25 42—37 1217. li De consequentie van den 23sten zet. Zwar j wil een verder oprukken op het centrur s door wit, hetgeen via veld 29 most geschi* - den, verhinderen, en vandaar het plaatse 2 van het stuk op 24. 26. 34—29 17—21. 27. 29x20 21—27. 3 32x21 16X18. Een merkwaardige verandering. 29. 20—15 14—19. 30. 27—32 19—24. 31 2 5045 11—17. 32. 40—34 2—7. 33. 45—4! S 7—11. 34. 40—35 Een moeilijke stelling. 348—12. 35. 34—29 S—8. 36. 29X 20 25X14. 37. 35—30 14—19. Raichenbach blijft combineeren Cj schijf 15. f. 38. 30—25 9—14. 39. 48—42 19—24. 4«i 42—37 Een zet, die Zwart het Initiatief laat. W: j staat hier zwakker. - 4017—22! 41. 28X17 11x22. j De zwakte van de witte stelling komt hle^ duidelijker naar voren. De linies 31/33 e 4 36/38 hebben geen basis, terwijl op recht - nog steeds met gespeeld kan worden. Dj witte stukken op 15 en 25 staan daar zonder doel. 4 42. 31—26 14—19. Geraffineerd gespeeld! 43. 32—28 12—17. 44. 26—21 17X26. 4i- 28X17 18—23. 46. 36—31 k Hier kan Vos onmiddellijk 1711, 3731,^ 3832 en 33x11 spelen, doch dit leveNj Zwart een groote remisekans op. t 468—12. a De dreiging gaat er nu uit en Vos' kanje:. zijn verkeken. j 47. 17X8 13X2. 48. 25—20 24—30. f Vos heeft het initiatief overgenomen «j hel vooruitzicht hierop zal hem ongetwij feld bij den 46sten zet 1711 enz. hebbr^ doen verzuimen. Het is nu een tempo6pe! waarin Vos beter staat. 49. 31—27 6—11. 50. 37—32 2—8. 51. 33-J 28 23—29. 52. 38—33 29x38. 53. 32X41 8—12. 54. 28—33 19x28. 55. 20—14 28—35 55. 20—14 28—33. 56. 39x28 30—34. SI5 14—10 3440. 58. 10—5 40—44. Remise gegeven- 'p Nabeschouwing Een goede partij, door beiden op ori$' neele wijze behandeld. Hoewel Vos' Hoog land-variant in de opening haar doel voor. bijging door de vereenvoudiging, welke Rii. chenbach juister achtte, bleef het spel inte^ ressant genoeg. In het middenspel bezat <J. wereldkampioen eenigen tijd het initiatie!, doch Vos zette -sterk voort en het leek zelli alsof hü door een eenvoudige combinatie d winst kon nemen. Gemakkelijk zou dit 8l lesbehalve geweest zijn en Vos, die tempige brek van zijn tegenstander voorzag, liet lwj liever daarop aankomen. Na doorbraak vi' den Nederlandschen kampioen forceert echter ook Raichenbach een bezetting vfflj de damlijn, zoodat een puntenverdeeling h«* gevolg was. j De stand is dus thans: Raichenbach 16 gf j speeld, 5 gewonnen, 11 remise, 0 ver lorei j 21 punten. Vos 16 gespeeld, 0 gewonnen, lf] remise, 5 verloren, 11 punten. t De 17e partij wordt heden te Groningd 1 SCHAKEN De revanche-match tusschen Euwe en Aljechin Het A.N.P» meldt uit Weeuen: j Op 22 Februari a.s. zal in het Hotel Part hans een conferentie worden gehouden waart op de voorbereiding van de revanchematc' tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin een ondei5 werp van bespreking zal uitmaken. De vr«' gere wereldkampioen dr. Aljechin zal op dei' conferentie aanwezig zijn. Dr. Euwe die andere bezigheden niet aanwezig ka'1 zjjn, zal door Kmoch worden verte get' woordigd. Mocht de revanchematch inderdaad in Oóf. tenrijk tot stand komen dan ligt het in de bf; doe ling van tevoren een groot international,, damestournooi te organiseeren waarvoor zul J len worden uitgenoodigd mej. Menchik, Oostenrijksche kampioene Gisela Harun, (H. bekende Engelsche schaakspeelster R. P. Mil] chell, de Zweedsche kampioene Cato Besko*; de Italiaansche Clarice Benini, de Hongaar; sclie Kaethe Farago, de poolsche Regina Gert iecka, de Duitsche Son ja Graf en de Fransch!' speelster Maud Flandin. Dit toumooi zou op 10 Juni aanvangen, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2