JHriuar £Viitsri)r (Êmtraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken mare> WERK abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. mét Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang 9iibtrtcntieprij?en: Van 1 tot 5 regels1.l7'/« Elke regel meer 0.22'/» Ihgezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer 0-45 Handelsadvertentiën pef tegel f 0.17'/* Bi] contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v woral berekend 0-1® NO. 5685 WOENSDAG 22 JANUARI 1936 EEN GELUKKIG BESLUIT De Nederlandsclie Regeering heeft recht op groote dank voor haar beslissing voor taan het Nederlandsch als officieele taal te gebruiken in het diplomatiek verkeer met België. Want allereerst blijkt hieruit, dat de Ne derlandsclie Regeering rekening houdt met gegronde wenken en wensclien, die in het volk leven en op behoorlijke wijze te harer kennis worden gebracht. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kkmer'op de Begrooting van Buitenland- sche Zaken werd vorig jaar geïnformeerd of in het diplomatiek verkeer met België thans onze taal gebruikt werd. En voor zoover noodig werd er op aangedrongen, dat dit zou gebeuren. In de avondvergadering derzelfde Kamer van 19 November '35 verklaarde een der leden, dat gebruik van het Franscli vanuit Den Haag niets minder was dan een dolk steek in de rug der Vlamingen, die in Bel gië strijden voor Nederlandsche cultuur. Minister de Graeff antwoordde, dat er „practische redenen" waren, om nog Fransch te gebruiken. Werd hier gedoeld op de Nederlandsch-onkundigheid aan het Brusselschc ministerie, aan de weinig gun stige gezindheid van vele Belgische regee- ringspersonen ten opzichte van onze taal? Hoe het zij, ook de traditie sprak een tvoordje mee. Aan het Nederlandsche Hof en in regeeringskringen werd vanaf Vader Willem wiens laatste bede in die taal geuit werd steeds veel Fransch gespro ken. Het eert daarom te meer onze Regee ring, dat zij geleidelijk aan deze traditie heeft ondermijnd; immers verklaart zij dat in de laatste jaren ..reeds vrij veel Nederlandsch gebruikt werd in het diplo matiek verkeer met België en thans deze traditie om hals heeft gebracht en over de practische bezwaren is heengestapt, nu blijkt, dat deze, beslissing aan ons volk bevrediging geeft. Van dictatoriale smetten is onze Regee ring vrij. Wat met klem van steekhouden de argumenten bij haar bepleit wordt, kan rekenen op haar ernstige overweging en steun. Van deze argumenten Is de reeds ge- jioemde een der voornaamste. z Vjjf millioen Vlamingen worstelen in België voor het recht van hun taal, de Nederlandsche taaL Stukje voor beetje hebben zij; de rechten voor hun taal moe ten veroveren. Nog altijd worden de Vlamingen achter- uitgeschoven, nu nog na een eeuw strijd. Maar zij vorderen. Namen de Katholieke Vlaarasche leden der volksvertegenwoordi ging niet pas een besluit van groote betec- kenis, waaruit gevoel van waardigheid en nationaal besef blijkt; in Kamer en Senaat Voortaan alleen Nederlandsch te spreken? Kan het verwonderen, dat de beslissing onzer Regeering, in het vervolg de uit gaande stukken alleen en steeds in de Nederlandsche taal op te stellen, heel Vlaanderen met dankbaarheid heeft ver vuld? Hier is nu inderdaad een eind gemaakt aan een toestand, „waarin zooals de Brusselsche Standaard schrijft een heel stuk Vlaamsche en Nederlandsche waar digheid werd gekreukt". De Nederlandsche Regeering heeft zich gesteld aan de zijde onzer stamverwanten in België en schenkt hun een onberekenbare moreele steun te genover hun tegenstanders, die het Neder landsch alleen geschikt achten voor keuken en schuur. De gelukkige beslissing van ons departe ment heeft behalve politieke en nationale jvaarde ook opvoedkundige beteekenis. Hoeveel Nederlanders die reizende in Vlaanderen! Fransch spreken. Hoe veel Nederlandsche firma's, die met Vlamingen correspondeerende de Fransche taal gebruiken. Zij allen plegen zich te "beroepen op practische overwegin gen en traditie en het voorbeeld der Ne derlandsche Regeering. Mogen zij nu het departement van Buitenlandscho Zaken Volgen in zijn heugelijke stap en voortaan ook hun verkeer doen plaats vinden in de taal, voor wier waardigheid wij hebben op te komen en die de taal, is van de meer derheid van België's bevolkingl j Minister van Isacker Een bezoek aan ons land De Belgische Minister van Economische Zaken de heer van Isacker zal Don- derdag en Vrijdag een bezoek aan ons land 1 brengen. Donderdag zal hij te Tilburg ver- I toeven en Vrijdag te Maastricht. Op het I program staat een bezoek aan de Econo misch Technologische Instituten in ge noemde plaatsen. De Gouverneur van Suriname tlit Zwitserland teruggekeerd De gouverneur van Suriname Prof. Mr Kielslra, die zijn verlof in Europa door brengt is gisteren uit Zwitserland in Den Haag teruggekeerd. Naar wij vernemen zal gouverneur Kiel- Stra omstreeks 20 Febr"»ri weder naar Su riname vertrekker DE KUNST IN NOOD Een bede om hulp voor noodlijdende kunstenaars Radio-rede van Prinses Juliana Gisteravond (heeft'H. K. H. Prinses Juliana een radiorede gehouden ten bate van het Comité „De Kunst in Nood", waarin zij een beroep deed op ons gansche volk om onze noodlijden de kunstenaars te helpen- Prinses Juliana wees er op hoe ons land zijn roem voor een groot deel dankt aan de schilderkunst. Het zou een ondraaglijke ge dachte zijn wanneer onze schilderkunst door nood en ontberingen zou worden ga- schaad en onze kunstenaars hun ondergang moesten tegemoet zien. Reeds veel is ondernomen tot steun aan deze noodlijdenden. Het Comité „De Kunst in Nood" te 's-Gravenhage heeft reeds ge durende drie jaar de aandacht gevestigd op den emstigen toestand van vele kunste naars. En talloozen waren bereid tot offers. Aanzienlijke geldsommen konden ter be schikking worden gesteld. Maar de nood gaat voort! Het Comité „De Kunst in Nood" is ge wend de kunstenaars te steunen door mid del van aankoop hunner werken. Zoodoen de heeft dit comité een rijk bezit aan schil derijen. grafische kunst en beeldhouwwer ken verworven. Thans wil het comité deze groote en belangrijke kunstcollectie ver spreiden, en wel in den vorm van een ver loting. Daardoor zal het mógelijk zijn, dat uiterst belangwekkende en kostbare kunst werken in het, bezit komen van velen, die anders nooit in de mogelijkheid zouden zijn, zich zulk een kunstbezit aan te schaf fen Hiprmee bereikt het comité tPVP"S. dat het zijn kunstcollectie onder ons volk: brengt, waarbij allen er een gelijke kans op hebben. En daardoor verkrijgt men weer nieuwe gelden, waarmee het comité zijn ar beid kan voortzetten, tot bij tijd en wijle an deren die taak blijvend zullen hebben over genomen Mijn Moeder, aldus ging de Prinses voort, heeft op verzoek van het comité „De Kunst in Nood" twee schilderijen van haar hand beschikbaar gesteld ter reproductie in kleu ren. Het vérvaardigen van deze kleuren drukken is een buitengewoon zorgvuldig en nauwkeurig werk geweest, een werk, dat men in Nederland zéér goed verstaat, zooals wij hebben kunnen constateeren. - Deze kleurenreproducties zijn verschenen als even zoovele premies, ten behoeve vaD de nieuwe-stcunactie, die het Comité thans ondernomen heeft. Een dringend beroep deed de Prinses ten slotte op. alle landeenooten om deze actie te steunen door het storten van één of meer malen f 1.10 op het gironummer van Van Hobokens Bank te 's-Gravenhage: 84726 De Minister-President terug De Minister-president en Mevrouw Colijn, die naar men weet eenige weken in het Zuiden van Frankrijk hebben vertoefd zijn gister-namiddag met den Pullman-trein uit Parijs in Den Haag teruggekeerd. Het overlijden van koning George D eelneming van H. M, de Koningin H. M. de Koningin heeft telegrafisch Haar deelneming betuigd aan de Koningin van Engeland en eveneens aan den Koning "n'aar aanleiding van het overlijden .van zijn vader. Koning George V. De verongelukte Roode Kruisauto Was een Abessijnsche vrachtwagen In verband met geruchten, welke gis teren in Nederland de ronde deden, dat een Nederlandsche Roode Kruis-auto in Abessynië zou zijn verongelukt, seint men uit Addis Abeba, dat het hier niet gaat om een Nederlandsche Roode Kruis-auto,maar om een vrachtwagen van het Abessijnsche. Roode Kruis. De ze vrachtwagen is op weg naar Dessié in een ravijn gestort, waarbij de Griek- sche chauffeur om het leven kwam. DE VIER PROGENT STAATSLEENING 1936 Met ruim 5 millioen overteekend De 4% Nederlandsche Staats- leening 1936, waarvoor de in schrijving gister plaats heeft gevonden, is geheel geslaagd. De leening was nominaal 104 millioen groot, waarvan de deelneming reeds tot een be drag van 50 millioen door de RÜksfondsen was verzekerd. Daarnaast is thans voor ruim 59 millioen ingeschreven, zoo dat de leening met ruim 5 mil lioen is overteekend. Deze 5 mil lioen zullen op de eerstgenoem de 50 millioen worden gekort, teneinde de inschrijvingen van het publiek geheel te kunnen toe wijzen. „De Cruquius" in de Haarlemmermeer Wordt als museum ingericht Gistermiddag heeft H. K. H. Prinses Juliana een bezoek gebracht aan het Kon. Instituut van Ingenieurs te 's-Gra venhage, waarvan Zij sinds 1933 hono rair lid is. De president, Prof. L. A. v. Roy en, heet te haar welkom en zeide dat deze samen komst diende om te behouden hetgeen in yroeger tijden medegewerkt heeft orn den naam van ons land iri waterbouwkundig opzicht bekend te maken. De Cruquius, een van de drie stoomgemalen, waarmee de Haarlemmermeer is drooggelegd, zal n.l., nu het buiten werking is gesteld, niet wor den afgebroken, maar worden ingericht als technisch museum voor bemalingswerktuï- gen. De desbetreffende overeenkomst is in bij zijn van de Prinses onderteekend. Vervolgens heeft ir. Eijl een korte voor dracht gehouden over de Haarlemmermeer en de drooglegging. Ten slotte heeft men de Ir v. Sandick- kamer bezocht, waar aan de Prinses de her- mnermgsmedaille van de Cruquius en het eerediploma zijn uitgereikt. Aanvoer van Waddenzee-haring Steunregeling wordt voorbereid Naar wij vernemen Is in voorbereiding een regeling betreffende den aanvoer en ver koop van Waddenzee-haring. Het gaat hier om een product, dat in sommige jaren in buitengewoon groote hoeveelheden gevangen wordt in de zeegaten. Vroeger werd deze kustharing in de Zuiderzee gevangen, vooral in de omge ving van Harderwijk en Marken, üuitsch- land was toen een belangrijke afnemer, in de laatste jaren is onze haring-export naar dat land sterk teruggeloopen tengevolge van allerlei moeilijkheden. De vrees bestaat, dat tegen April, wanneer de aanvoer het grootst is, de prijs zóó sterk zal dalen, dat er voor de visschers geen mogelijkheid meer is een bestaan te vinden in de kust- haringvangst Om dit nu te voorkomen, heeft do Nederlandsche Visscherij-Centrale deze steunregeling voorbereid. Het ligt In het voornemen o.m. te bepa len, dat 't aanvoeren van Waddenzeeharing slechts zal zijn toegestaan aan georganiseer- den bij de Ned. Visscherijcentrale, als hoe danig alleen zullen worden toegelaten dege nen, die in 1935 het visschen op Waddenzee- haring daadwerkelijk hebben uitgeoefend, terwijl anderzijds de handelaars zich even eens zullen dienen aan te sluiten bij de re geling. Voor het afleveren van de haring door de visschers zal een minimum-prijs worden vastgesteld, terwijl de haring welke dezen prijs niet opbrengt, aan de Ned. Visscherij centrale moet worden overgedragen, die ze zal doen verwerken in vischmeelfabrieken. De visschers zullen hun vangst uitsluitend mogen verkoopen over één der nader aan te wijzen vischafslagen. De opbrengst zal vol gens een vast te stellen systeem onder de aanvoerende visschers worden verdeeld. Deze maand is het 25 Jaar geleden, 'dal Dr U. Colijn voor 'de eerste maal benoemd werd tot minister van oorlog. Naar aanleiding hiervan een bijna historische foto van Dr Colijn, toen hij als tweede luitenant met een detachement kolonialen naar lndië vertrok, hetgeen nu 42 jaar geleden is. Luitenant Colijn bij zijn vertrek, In het midden zittend tusschen het detachement. Links naast hem kapitein van Swicten, thans gepens. overste en nog. penningmeester van de Burgerwacht te.'s-Gravenhage. kan maar de beste zijn Vei koop „TWENTOL" voor Holland DEVENTER WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Goudvoorraad met 10,2 millioen toegenomen Dekkingspercentage verder gestegen De goudvoorraad van de Neder landsche Bank is in do afgeloopen week weer belangrijk toegenomen en wel met een bedrag van ƒ10.2 mil lioen, zoodat de totale goudvoorraad thans 666.S millioen bedraagt, tegen 643.4 millioen op 30 December 1935 en 562 millioen op 16 Septembor 1935. Zeer vermoedelijk is het goud afkomstig uit Parijs, waar de laatste dagen een flauwe stemming bestond voor den Fran- schen franc in verband met het aftreden van Herriot, die Laval dreigt mee te i pen. Intusschen is het nieuwe goud niet aan den voorraad iri het buitenland ten goede gekomen. Want de buitenlandsche voor raad is deze week verminderd van ƒ88 tot 75 millioen. Voor niet minder dan 13 millioen is dus thans naar de kelders van do Ned. Bank te Amsterdam overgebracht De geldmarkt wordt bij ons steeds rui mer, gelijk we deze week nog hebben uit-, eengezet bij géle-genheid van de uitgifte van de nieuwe Staatsleening. Vanzelfsprekend is dat de post beleenin- gen verder is ingekrompen, nl. van ƒ132.3 tot ƒ127.7 millioen. De binnenlandsche wisse lportefeuille daalde met 6 ton tot ƒ29.3 millioen. Eenige belangrijke mutaties zijn op te mei ken aan de creditzijde van de balans De rekening courantsaldi van anderen zijn aanzienlijk gestegen, nl. van ƒ45.9 tot ƒ01.6 mill. Ook het saldo van het rijk is toegenomen en wel met ƒ5 miliioen tot ƒ37.8 millioen. Wellicht houdt een en ander verband met de uitgifte van de nieuwe Staatslee ning, waarop gister de inschrijving open stond. D«- biljet ten circulatie is ingekrompen met ƒ15.1 millioen tot ƒ763.2 millioen. Het beschikbare metaalsaldo nam toe met ƒ8.9 millioen tot ƒ343.6 millioen. De totaal direct opeischbare verplichtin gen bedragen thans ƒ862.7 millioen (v. w. ƒ857.2 millioen). De dekking door goud be draagt 77.3% (v. w. 76.6%), de dekking door goud en zilver tesamen 79.7% (v. w. 78.9). Liberaal vrijheids-sentiment Maatschappelijk en sociaal drijft de libe rale politiek het vrijheids-beginsel weer ten onrechte op de spits. Als, in de diepe bewo genheden dezer dagen, hart en geest roepen dat de gehuwde vrouw geen betrekkingen moet vervullen, maar terug moet naar het gezin, omdat een volk staat en valt met het gezin, zegt het liberale intellectualisme: vrij heid. Als er aangedrongen wordt op krach tiger sociaal ingrijpen, ten bate van velen (bedrijfsraden; winkelsluiting; ordening enz.) zegt het liberale intellectualisme: vrij heid. Zoo is er meer. Dan beheerschen dog matici, economen en sociologen met grauwe theoriën, zonder diepe innerlijke gerichtheid, de politiek. Begrafenis Jhr. J. K. Hesselt van Dinter Op de Ned. Herv. begraafplaats te Pijn- acker werd onder groote belangstelling ter' aarde besteld het stoffelijk overschot van Jhr. J. K. H e s s e lt van Dinter, oud burgemeester van Pijnacker en Nootdorp. Onder de aanwezigen beirnnden zich o.m. de burgemeesters van Pijnacker, Nootdorp, Bleiswijk, Leidschendam, Berkel, Bergschen- hoek. Zevenbergen, Zwammerdam en 's-Gra- venzande. Bovendien waren aanwezig do voltallige gemeentebesturen met raadsleden van Pijnacker en Nootdorp. Aan de groeve schetste Ds. Dinkstee de bescheidenheid en grooten werklust van den overledene. Ds. Meijer bezag het leven van den vroe- geren burgemeester in verband met de spreuk: vreest God en eert den Koning. Ge durende zij.i gansche leven heeft de oud burgemeester den Koning gediend, maar bovenal God gevreesd. Jhr. J. L. Hesselt van Dinter, oudste zoon van den overledene, sprak een kort dank woord, waarna men de begraafplaats ver liet. Bouw van twaalf schepen? Voor rekening van Turkije De Turksche regeering heeft, naar de „Tel." meldt, benevens scheeps- bouwondernemingen in andere landen ook een reeks werven te Amsterdam, Rotterdam en Viissingen in de gelegen heid gesteld, prijsopgave te doen voor den bouw van 12 nieuwe schepen voor vracht en passagiers, met een gezamen- lijken inhoud van plusminus 40.000 ton. Aangezien de Nederlandsche vaartui gen, die reeds sedert geruimen tijd onder Turksche vlag dienst doen, zeer bevredigen, schijnt het, dat de Neder landsche scheepsbouwindustrie tegen over de buitenlandsche concurrentie een goede kans heeft de opdracht tot bouw der schepen te krijgen. BOUW VAN EEN KAZEMAT De Genie zal te Breda aanbeste den op Woensdag 5 Februari a.s. te 9.30 uur v.m. bestek no. 51: het bouwen van een kazemat van gewapend beton te Fort Nieuw Sint Andries. Raming 11.500.- SPOORWEGVERHOOGING TE VLAKE Door do N.V. Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen te Utrecht, is het maken van kunstwerken met bijko mende werken voor de spoorwegverhooging te Vlake, in massa (beide perceelen) ge gund aan: N.V. Het Spoorwegbouwbedrijf te Utrecht voor 94.700. VERBETERING VAN KANALEN IN FRIESLAND Door den Provincialen Dienst in Fries land voor de verbetering van de kanalen Stroobos-IJsselmeer, en Fonejacht-Leeu- warden-Harlingen, is aanbesteed het ma ken van een vaargeul door liet Bergumer- meer met bijbehoorende bijdammen en van een bochtafsnijding in de Groninger Vaart De laagste inschrijfster was de N.V. I. K. Koovman te Harlingen met 94.960. Het hoogst wehd ingeschreven door H. Vonk te Ilantumhuizen met 127.000. ZIEKENHUIS TE MIDDELBURG Naar het Dagbl. v. Zeeland verneemt zal de interdepartementale commissie voor het ziekenhuiswezen aan B. en W. van Middel burg voorstellen een nieuw ziekenhuis te bouwen, daar de indeeling van het oude Gasthuis zóó onpractisch is, dat een econo mischer exploitatie er grootendeels op moet afstuiten. Het nieuwe gebouw zou eventueel op dezelfde plaats kunnen verrijzen RAADHUISBOUW TE UITHOORN Te Uithoorn zal een nieuw Raadhuis en een postkantoor worden gebouwd. De grond is reeds aangekocht- GUNNINGEN De Rijkswaterstaat heeft de volgende werken gegund: Het onderhouden van den afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen Wieringen en de Friesche kust nabij Zürich met bijbe- hoorend hoofd, aansluitende terreinen en havendammen te Kornwerderzand, Bree- zand en Den Oever, van de aanwezige rijksgebouwen en van het aanwezige ge deelte rijksweg 9 aan de N.V. Mij. tot Uit voeren van Züi derzee werken te Den Oever voor 93.000. Het onderhoud gedurende 1936 van de navolgende rijkswerken in en langs het vaarkanaa! en Westelijk gedeelte \an de Wieringermeer, de straatwegen, de ge walste wegen, de vaste en beweegbare brug gen, de kanalen, waterkeeringen en kust werken tot den Amstelboezem en vaar water, aan C. de Wit te Alkmaar, voor 37.550. Offïcïeele Berichten AUDIËNTIES De eerstvolgende audiëntie van den Mi nister van Financiën zal op Maandag- 27 Januari a.s. plaats, hebben. RECHTBANK TE ARNHEM Benoemd z(in tot rechter In de rechtbank te RECHTBANK TE 'S-GRAVENHAGE Benoemd Is tot ree 's-Gravenhagc Jhr. m: te 'a-Hertoaenboach. GEZONDHEIDSRAAD Benoemd ta tot voorzitter van den Gezond heidsraad dr. N. M.'Josephus Jitta 'te 'a-Gravcn- hage. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Benoemd la tot conaervator bi) de paychlatrle aan de Rijksuniversiteit te Utrecht dr. H. O. Rlimke. PERSONALIA De ontvanger der directe belastingen A. J. Waalwjjl-k '8 verplaatst van Rotterdam naar Do ontvanger J. A. van Sikkelerus Is ver plaatst van Vllsslngen naar Amsterdam. ïrplaatst van WERKLOOSHEIDSVERZEKERING Benoemd is tot lid van de Commissie van Aovles voor do Werkloosheidsverzekering de «?er> F".. Ku'Per- bestuurslid van het R.-K. W erkl ïeden ver bond; VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Gisteravond heeft Prinses Juliana een ra- dio-rede gehouden ten bate van het comité „De Kunst in Nood". Brief van den heer P. van den Honing, lid van het personeel der Nederl. Roode Kruis Ambulance in Abessynië. De In Abessynië verongelukte auto was niet van het Nederl., maar van hel Abes sijnsche Roode Kruis. Prof. Dr S. Greydanus schrijft in dit num mer een artikel over Prof. Dr T. Hoekstra en zijn werk. Een Fransch vliegtuig van den dienst MarseilleTunis is in de omgeving van Corsica verongelukt. Men heeft er nog geen spoor van terug gevonden. De negus heeft een nieuwe mobilisatie af gekondigd, vermoedelijk in verband met Ras Desta's verliezen. pehedccfandscfajcwdfiasta. I DOOS 20 CT.- TUBE AO en 60 CT. Begrafenis F. E. Blaauw Veel belangstelling Gistel-middag is te 'sGravelapd op de aJ- gemeene begraafplaats bet stoffelijk over-, schot vau deu heer F. E. Blaauw, bewo ner van het wereldvermaarde buiten „Gooilust" met zijn groote natuurschaUen, ter aarde besteld. Tevoren werd in het sterfhuis een rouw dienst geleid door ds. L. J. S. Crousaz, waar bij behalve eenige familieleden en vrienden van den overledene uit Hilversum aanwe zig waren als vertegenwoordiger van den ex-keizer Wilhelm de graaf Von Schwe- rin, als vertegenwoordiger van het Bul- gaarsche koningshuis de consul-generaal van Bulgarije te Amsterdam, mr. A. E. vau Saher, do directeur van Artis te Amster dam, dr. A. Sunier. de directeur van ds Rotterdamsche diergaarde, dr. Kuiper, jhr- J. A. Röell te 's-Gravenhage, voorzitter van de polder 's-Graveland. De stoet bestond uit 13 koetsen. Achter de lijkkoets ging het gezadelde paard van den heer Blaauw, terwijl hierachter zijn personeel volgde. Op de begraafplaats hadden de vertegen woordigers van den ex-keizer van Duitsch- land en den ex-Koning van Bulgarije kran sen neergelegd. De heer Middendorp heeft namens de fa milie gesproken. Jhr. Röell heeft namens het Polderbestuur, van hetwelk de heer Blaauw tot voor kort voorzitter is geweest, de waardeering ver tolkt. Hierna heeft Ds. Crousaz nog een toepasselijk woord gesproken Er waren honderden uit den omtrek, uit alle kringen, gekomen De heer Middendorp heeft voor de be langstelling dank gezegd. Doodelijk geval Dinsdagmiddag ongeveer vier uur is op het terrein der Bataafsche Petroleum Maat schappij aan de Vondelingenplaat bij Per nis de 32-jarige werkman J. Verhoef uit Rotterdam, in dienst van de firma De Vries en Robbé te Gorinchem, van een 20 meter hoog ketelhuis gevallen. De man was op slag dood. Landbouwschuur in brand Vee in vlammen Te Kerkrade is brand uitgebroken aan den Haanraderweg in de schuur van den landbouwer Steinbusch. De schuur, die. circa zes Meter van de boerderij ligt, brandde tot den grond toe af. Dc brandweer slaagde erin de boerderij te behouden. Er verbrandden, behalve flinke quanta hooi en stroo, de landbouwwerk tuigen, benevens twee koeien, een varken en een paard. Een rund kon gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. VERDRONKEN Uit de Zuid-Willemsvaart is opgehaald het lijk van den 51 jarigen stoker-machi nist van de vrachtboot Labello Alliancé I, wonende te Horst (L.). De boot was op reis van Rotterdam naar Maastricht De ongelukkige schijnt 's mor gens door de gladheid over boord gpslagen of van de loopplank gevallen te zijn. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. BRANDEN Te Oosterhout bij Valburg (Gld.) is door onbekende oorzaak afgebrand de hof- steoe van G. v. Brakel aai. den Rijksweg. Door den feilen wind was het niet mogelijk iets tegen den brand uit te richten. Alles ging verloren. De spuilen uit Valburg en uit Eist waren aanwezig doch konden niets uit richten. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1