Koning van Engeland overleden DINSDAG 21 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Kort voor middernacht is George de Vijfde zacht en kalm ontslapen Heel het Britsche imperium rouwt om het sterven van een beminde Vorst En Juist door het zich in politieken zin op den achtergrond houden en toch te zorgen voor populariteit, door zijn belangstelling voor het openbare leven in al zijn vertak kingen te toonen, heeft Koning George be wezen zijn taak te verstaan. In den winter van 192S-T929 bleek over duidelijk, hoezeer de koning de liefde,van zijn volk had, toen namelijk zijn leven be dreigd werd door dezelfde kwaal, welke hem thans den dood heeft gebraöht, de ont steking der luchtwegen. Het was of er een wolk van ongerustheid over heel Engeland hing, zoolang de hooge patiënt zich nog in gevaar bevond. Toen in Mei van het vorige jaar het zil- ïren regeeringsjubileum van George V ge vierd werd, heeft het Britsche volk in al zijn rangen en standen, zoowel in het moe derland als tot op de uiterste grenzen zijner koloniën opnieuw de meest overtuigende bewijzen van zijn genegenheid en zijn hooge achting aan den dag gelegd voor hem, die als koning van het Vereenigd Koninkrijk en als Keizer van Indië, een dubbelzglansrijke kroon te dragen had gekregen. Het Engelsche volk kende zijn Koning, evenals het de prinsen en prinsessen van den bloede kent Het voelt het Koningshuis als behoorende tot het volk, meer nog mis schien oan tijdens een van de voorgangers van den thans overleden vorst En de populariteit van den Prins van rales, die thans als Edward VIII den troon bestijgt, evenals van alle andere leden van het Koningshuis, waarborgt, dat zulks ook in de naaste toekomst zoo zal blijven. Gistermiddag omstreeks half zes werd te Londen omtrent den toestand des konings het volgende officieele communiqué strekt: De laatste uren De Koningin, Haar drie zonen en Hair -dochter verwachtten met steeds toenemende ongerustheid de mededeelingen, welke de doktoren omtrent het ziektebeloop deden. Do bezoeken, diie de Koningin en Haar kinderen aan den zieke brachten, werden Zooveel mogelijk beperkt, teneinde het den Koning niet moeilijk te maken. De Koning herkende zijn zonen en zijn dochter. De hertog van Gloucester was niet bij het ziek bed aanwezig. Den geheelen middag en avond hebben de drie doktoren aan het ziekbed doorgebracht. De Koningin heeft voortdurend in een aangrenzende kamer vertoefd. Teigen middernacht werd het einde ieder oogemblik verwacht, Koning George V f Het groote Britsche rijk treurt om zijn grooten Doode, Den wereldheerscher, die zijn macht en majesteit Gelijk een mantel droeg, die in eenvoudigheid Een vader was voor 't volk, een heiver in zijn nooden. Eenvoud en majesteit versierden dezen koning. Zijn volk beminde hem als de geboren heer. Hij jaagde niet naar roem, hij haakte niet naar eer. Een ruime plaats m 't hart van 't volk was zijn belooning. Eén met het volk was hij, in droeve en blijde dagen. Eén met zijn mooi gezin, het Vorstelijk geslacht De Koning is niet meer, hij heeft zijn werk volbracht Waarvan het nageslacht met eere zal gewagen. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Hitier heeft ook de Koningin-Weduwé van Engeland telegrafisch zijn deelneming met het overlijden van haar Gemaal be» tuigd. Volkenbondsraad rouwt om Koning George levensloop van wijlen Koning George: v. I. n. r. de koning als jongen in Schotsch costuum, een jeugdfoto van den koning met broer en zusters; als prins van Wales met zijn echtaenoote zijn grootmoeder koningin Victoria; als prins van Wales met zijn vader en den kuidigen prins van Walesbij zijn huwelijk met (thans) koningin Mary; en als captain of the guards Eden blijft tot Donderdag te Genève In verband met het overlijden van Aan Ko ning van Engeland zijn de zittingen van den Volkenbondsraad, welke heden zouden plaats vinrion afgezegd. Vanmiddag zal de Raad bijeenkomen In een rouwzitting. De Britsche minister van buitenlandsche zaken en de overige leden van de Britsche delegatie zullen tot het einde der zitting te Genève blijven. De werkzaamheden zullen worden be- spoedigd zoodat de zitting Donderoag kan worden beëindigd. „In dien toestand van den koning valt een verzwakking der krachtien waar te nemen'. Reeds toen verluidde, d'at bij de drie lijf artsen ernstige bezorgdheid ging heerschen omtrent het verloop der ziekte. Des mor gens waren de behandelende geneesheeren nog van meening geweest, dat de ongewij zigde toestand van den» koning verscheidene dagen zou kunnen duren. Een hernieuwd onderzoek van den patient in den loop van den middag stelde hen echter in deze ver wachting te leur. Gisteravond om 21 uur 25 werd door de lijfartsen het volgende bulletin uitgegeven: „Het leven van den Koning na- dert vreedzaam het einde" Toen dit bericht verscheen, hebben alle Britsche radio-zenders het op een eenvoudi ge, doch zeer treffende wijze voor het ge- heele Britsche Rijk uitgezonden. Nadat het communiqué voor de microfoon was voorgelezen verzocht een geestelijke het Engelsche volk, zich met hem voor den koning in gebed te begeven. Het eenvoudige, innige gebed dat hij daarna uitsprak werd gevolgd door het uitspreken van het Onze Vader, en het zangen van een „hymn". De zenders zwegen daarna, doch bliven- werken, teneinde Het-in spanning wachten de publick op de hoogte te kunnen houden omtrent volgende bulletins Met regelmatige tusschenpoozen herhaalde de omroeper het bulletin van 21 uur 25, in afwachting van het ©ogenblik waarop hij het Britsche volk zou moeten mededealen, dat koning George was.overleden. Nadat door de radio het publiek vernomen had, dat het einde van den koning naderde, bewoog zich al spoedig een zwijgende menig te in de richting van het Buokinghaim Palaoe. Eerbiedig en velen met ontbloot hoofd, stonden daar minstens 2000 men- 6Chen op verdere berichten te wachten. Ook voor de dagbladgebouwen stond een dichte menigte belangstellenden te wachten op het laatste bulletin. De mededeeling, dat de koning stervende was, werd onmiddellijk aan alle ministers en hooge staatsambtenaren toegezonden. Aan koningin Maud van Noorwegen werd een telegram gezonden. De koningin bevond zich tezamen mM den aartsbisschop van Canterbury aan het sterfbed. De aartsbisschop van Canterbury heeft den Koning in zijn laatste oogenblikken geestelijken bijstand verleend. Om kwart over twaalf, Nederlandsche tijd volgde door de radio de aankondiging, dat de Koning enkele minuten voor midder nacht was ontslapen. De omroeper vervolgde zijn medede -ling met de woorden* Wij biedlen aan de Ko ningin en de gehcele Koninklijke familie onze eerbiedige condoleantie aan, en deelen nog mede, dat de eerste minister heden avond om half tien voor de microfoon tot het geheele volk zal spreken. Het officieele doodsbericht Het officieele bulletin, dat eendge oogen blikken na middernacht ls gepubliceerd, deelt mee, dat de Koning oan 23 uur 55 zaahl en kalm is overleden. Aan het sterfbed bevonden zich de Ko ningin, de Prins van Wales, de hertog van York, de Princess Royal, de hertog en de hertogin van Kent Het bulletin was get eekend door de drie geneesheeren Frederic Willens, Stanley Hewett en Lord Dawson of Penn, Rechts: 'n luchtfoto van Sandringham House in Norfolk, waar de koning door zijn ziekte werd overvallen en thans overleed. Links:, Inwoners van Sandringham voor 't landelijke kerkje van het plaatsje, ivaar Zondagmorgen een speciale dienst werd gehouden. De princess royal de dochter des Ko-' niuigs en de hertogin van Kent bleven bij de Koningin met den aartsbissohop van Canterbury, die Hare Majesteit nu en don woorden van troost toevoegde. Eerst over twaalven drong in Londen de tijding van 's Konings dood door. Dichte menschenmenigten stonden voor de bulle tins en ontblootten zwijgend het hoofd, toen de laatste tijding werd voorgelezen. Toen verspreidde men zich iai de stad. Toen de lijfartsen van Koning George Maandagavond de hoop hadden opgegeven, ontboden zij Koningin Mary en Haar kinderen in het vertrek, waar de Koning zijn laat ste uren doorbracht Urenlang hadden zij in een aangrenzende zaal van het paleis gewacht cp hot treurige nieuws, dat, naar zij wisten, ieder oogen- blik kon worden medegedeeld. De Koningin ging Haar zoons voor door de deur, welke naar de ziekenkamer leidde De familie groepeerde zich rond het bed. Zij blikten naar den stervenden echtgenoot en vader. De zoons stonden. Toen de Koning dien laatsten adem uit blies, weende de Koningin diepgetroffen Vervolgens wendde Zij zich tot haar oudsten zoon, den prins van Wales, die van nu af Koning zal zijn. De Prins van Wales omhelsde zijn moeder en allen keken opnieuw naar den overleden Koning. Koning George is overleden in zijn lieve- lingsverblijf Sandringham, alwaar hij hoeft kunnen wandelen, jagen en paard rijden als een gewoon Enge'sch landedelman. 's Konings opvolger De prins vaa Wales, de Britsche troon opvolger, werd op 23 Juni 1894 geboren ec u dus thans ruim 41 jaar oud. EvenUs zijn vader ontving hij een deel zijner opvoeding bij de Britsche zeemacht; overigens studeer de hij in Oxford en bracht hij een vijftal .maanden in Frankrijk door. Bij het uitbreken van den wereldoorlog diende hij aanvankelijk bij de verschillende staven; op eigen verzoek heeft hij echter ook dienst gedaan aan het front. In 1916 ging hij als stafofficier naar Egypte; enkele maanden nadien bezocht hij ook het Itali- aansche front. Na het sluiten van dien vrede heeft de prins van Wales drie uitgestrekte reizen ondernomen naar de verschillende deelen van het Britsche imperium, en eveneens naar Japan en Noord- en Zuid-Amerika. welke hem den bijnaam van den koninklij ken commis-voyageur hebben bezorgd. In 1928, toen koning George vrij plotseling ernstig ongesteld werd, bevond de Kroon prins zich op een jachtexpeditie in Afrika vanwaar hij ijlings naar de Britsche hoofd stad terugkeerde. SLnsdden heeft hij zich minder aan reizen en sport gewijd, hij was o.a. een groot paardenliefhebber, en zich meer bezig gehouden met het verlich ten van de taak rijns vaders, wiens repre sentatieve en andere plichten hij reeds ten' deele had overgenomen. De prins van Wales is in zijn land bizon der populair; over heel de wereld kent men hem als „Prince Charming". Tot op he den is hij ongehuwd, en zou de lijn der op volging derhalve van hem op den hertog van York, en vervolgens op diens dochters overgaan, terwijl eerst dan de hertogen van Gloucester of Kent rechten op den troon zoutten kunnen doen gelden. De geheime raad bijeen Na den dood van Koning George V wer den direct maatregelen genomen om den Geheimen Raad bijeen te roepen. De ritting van den Geheimen Raad zal waarschijnlijk in het St James Paleis wor den gehouden. Volgens de traditie zaïl de prins van Wales, de troonopvolger, Dinsdag als Edward VIII officieel tot koning worden geproclameerd. De koninklijke herauten zullen daarbij de historische zin uitspreken: „De koning is dood, leve de koning!" Buitengewone Parlementszitting Enkele seconden na den dood van den Koning, werd de doodstijding naar Londen getelegrafeerd. De minister-president, de minister van Binnenlandsohe Zaken en de Lord-Kanseliei werden direct van het overlijden in kennis gesteld. De Admiraliteit deelde het overlijden van den Koning draadloos mede aan alle rich op zee bevindende schepen. Om kwart vóór een (G.M.T.) werd het vol gende communiqué uitgegeven van nummei Tien Downingstreet: „Overeenkomstig de Wet op de Troon opvolging van 1707 moet het parlement da reet bijeenkomen". Deze bijzondere zitting van Hooger- en Lagerhuis zal heden plaats hebben. De Londensche beurs blijft vandaag ge sloten. DE ROUW TE LONDEN Het parlement komt hedenavond bijeen Vanmorgen te zeven uur fieeft <3e B.B.C. de doodstijding van Koning George, die te middernacht was uitgesproken herhaald. Daarna werd medegedeeld dat het parle ment heden om zes uur zal bijeenkomen, overeenkomstig de wet voor de Troonopvol ging van 1707, welke bepaalt dat Hooger- en Lagerhuis onmiddellijk na het overlijden van den regeerenden vorst moeten verga deren. Koning Edward VIII de nieuwe heerscfaer over het Britsche Rijk, heeft het sterfbed van zijn vader vroeg in den morgen verlaten en is per trein naar Londen vertrokken- De regeling der bijzetting van het stoffelijk overschot zal waarschijnlijk heden bekend worden gemaakt. Het stoffelijk overschot wordt voorloopig naar de kleine Maria Magdafenakerk bij het slot Sandringham en vandaar naar Londen overgebracht, waar het waarschiinlijk plech tig in de Westminster Abdij zal worden op- In de SL Pauls-katihedraal wordt vanmid dag een groote rouwdienst gehouden. Da groote klokken van de kathedraal werden vanmorgen geluid. Hitiers rouwbeklag De Duitsdhe Führer en Rijkskanselier heeft direct na ontvangst van het overlijdend bericht van Koning George van Engeland het volgende condoleantietèlegram gezon den aan den troonopvolger: De droeve mare van het overlijden van Z. M. Koning George heeft mij diep getroffen. Ik verzoek Uwe Majesteit de ver zekering te willen aanvaarden van mijn en der Rijksregeering oprecht leedwezen, met het zware verlies, dat het Koninklijke Huis en de Britsche Natie heeft getroffen. Maandagavond om 5 minuten voor twaalven is George V, van Groot-Bittannië en Ierland, en keizer van Indië op het slot Sandringham in zijn 71ste levensjaar, na een regeering van 25 jaar en 8 maanden, zacht ontslapen. Aan zijn sterfbed verwijlde de Koningin, Haar drie zonen en Haar dochter, evenals de Aartsbisschop van Canterbury, die ook een persoonlijk vriend van den Koning was. De hertog van Gloucester heeft niet bij het einde van zijn Vader kunnen tegenwoordig zijn. Het doodsbericht, dat spoediger kwam dan men had meenen te mogen verwachten, heeft in heel Groot-Brittannië een diepen indruk gemaakt. In de Britsche hoofdstad werd het door de menschen- mci igte met eerbiedig stilzwijgen ontvangen. Nog laat in den nacht heerschte in de Londensche straten een ongewoon druk verkeer; Koning George V was de tweede zoon van bekenden Koning Edward VIL ïorge Frederik Ernst Albert werd ln 1865 Hij-volgde, toen hij 45 jaar was, vader begin Mei 1910 op en regeerde ruim 25 jaren. Zijn vaoer had ongeveer jaren den koningstitel gedragen, thans-overleden vorst diende vóór zijn bij de marine, evenals zijn de hertog van Clarence, die aam longontsteking overleed. Evenals zijn oudste zoon, die thans tot *t oningschap beroepen wordt, was hij vóór troonsbestijging reeds zeer bereisd leven van den overleden Koning is dat op bijzondere wijze de op zijn karakter en capaciteiten gevestigo, ondanks de geweldige fei- welke zich tijdens zijn koningschap afgespeeld. van Koning Edward steeds veelge- omdat hij reeds als Prins van tijdens het langdurig regime van Victoria een politieke rol van be- vervulde, zoowel in het buitenland als in Engeland zelf, van Koning George wist men uiterst weinig. Dat was zoo bij zijn troonsbestijging reeds, toen men alleen van hem zeide, dat hij min of meer gesloten, om niet te zeggen bedeesd was en geen bepaaloen vriendenkring had, zoodat er geen intieme dingen over zijn leven naar buiten kwamen. Dit was te op vallender, omdat men van zijn gemalin, Queen Mary, meer wist. Haai* was in zekere kringen kwalijk genomen, dat zij na het overlijden van haar eersten verloofde, niet ongehuwd was gebleven, doch met diens broeder in den echt getreden. Ook vertelde men, dat zij in karaktersterkte en wils kracht haar gemaal zóó overtrof, dat zij hem zelfs zijn redevoering dicteerde. Toch kan gezegd worden, dat Koning George bij het Engelsche volk geliefd was en dat hij juist door zijn houding 't moreel gezag van de Kroon in Engeland versterkt heeft. In de constitutioneel-parlementaire monarchie, welke Engeland zoo bij uitne mendheid is, kan de souverein bijna ge noemd worden: Koning van een republiek. Z. M. KONING GEORGE. V 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5