verkoudheid Dampo UJaafc Madrn, wmA, ZATERDAG 18 JANUARI 1936 VERKEERD BEGREPEN Daags nadat de S.D.A.P. te Amsterdam met veel decorum en veel plechtigheid de „Planvlaggen" had „ingewijd" schreven wij. dat een nieuw, geestelijk (beter ge zegd: ongeestelijk) element in 't debat was gebracht. Om dat duidelijk te maken wezen we op een passage uit dc rede van den Voorzitter, waarin deze met de volgende woorden de noodzakelijkheid der aanpassing aan lager levensniveau afwees: Neen. wij aanvaarden uw realiteit niet, want dat zou neerkomen op het aanvaar den van de afbraak van ons eigen werk, van het resultaat van meer dan een halve eeuw strijd om de erkenning van de men- scjielijke waardigheid, ook van den mensch uit de arbeidersklasse. In deze nadere toelichting van hetgeen reeds meermalen door den heer Vorrink was gezegd, zagen wij ongeloofsverzet te gen Gods leiding met de menschheid van onze tijd. Om niet misverstaan te worden, omschre ven we het zoo voorzichtig mogelijk, want we weten nu eenmaal bij ervaring, dat vooral de roode pers ons ten deze heel gauw misverstaat en ons van valsche lijdelijkheid beschuldigt Helaas, ook ditmaal ontkwamen daaraan niet en deze kwestie is belangrijk genoeg om althans te pogen misverstanden uit de weg te ruimen. Thans voert de roode pers tegen ons aan: Afgezien van de vraag, of iets tegelijk ongeloof en religie zijn kan, merken wij op. dat van een nieuw element geen sprake is: ongeveer een half jaar gele den hebben wij hierover met hetzelfde blad van gedachten gewisseld. Intusschen valt hier van ongodsdien stigheid niet te spreken. Deze zaak gaat geheel buiten alle opvattingen i'-mgaan- de godsdienst om. De godsdienstigsto zakenman zal zoo hard mogelijk voor zijn onderneming en zijn winst willen werken en zal niet de handen over elkaar leggen, denkende: dat komt bui ten mij om evenzeer terecht Do gods- dienstigste arbeider zal zich bij een vak- verecniging voegen, om zelf mede voor zijn lot te zorgen. De godsdienstige poli tieke partijen pogen het lot der hunnen te behartigen. Een der oudste christe lijke spreuken is: „Bid èn werk". Ook in soriaal-democratisclie mond behelst de aansporing geenerlei ongeloof. In dit citaat ontbreekt weer de juiste, misschien moeten we zeggen, fijne on derscheiding. Wat wij schreven over de geest van de Planactie wordt doodeen voudig weer toegepast op de actie zelf en op het Plan zelf. Hiertegen gaat ons bezwaar en daarom teekenen 'we bij het bovenstaande het vol gende aan: Ten eerste, hoewel het niet direct ver band houdt met de zaak zelf: wij ontken nen, dat iets ongeloof en religie tegelijk zijn kan; maar dat sommigen in soc.-dern. kring zulks we! denken, kon de redactie nog pas in de Rotterdamsche „Klasse- onderwijzer" lezen. Ten tweede bewijst het feit, dat geloovi- gen en ongeloovigen even hard voor hun maatschappelijk welzijn werken volstrekt niet, dat het maatschappelijk leven niets met godsdienst en geloof te maken heeft. Men kan van vrijzinnige zijde deze oude dwaling zoo vaak herhalen als men wil, ze wordt daardoor geen waarheid. Indien de Voorzitter der S.D.A.P. het „Bid èn werk" op de lippen had genomen, zouden wij niet gesproken hebben van een nieuwe geest. Maar dat deed hij juist niet. Zijn ongcloofstheorie luidde: „Wij aan vaarden de realiteit der verarming niet". Wij echter doen dat wel en wanneer wij, ondanks bidden en werken, naar lager niveau zinken, dan zeggen wij, dan behoo- ren wij althans als Christenen te zeggen: Wat God doet is welgedaan. Dèn zullen wij berusten in wat God over ons brengt en geheugt Dan leggen wij lot en leven In Gods hand. I'/ verdrijft men door irw - rijvlng en inademing van ZENDING EN PHILANTROPIE ALGEMEENE AFKEURING In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer kon men het volgende over het economisch beleid der Regeering en de daarover geoefende critiek lezen: Sommige leden hadden ernstig be zwaar tegen het sociaal-economische re geeringsbeleid, al keurden zij de onge breidelde, ongepaste en persoonlijke cri tiek, waaraan het kabinet en met name zijn leider van extremistische zijde blootstaat, sterk af, een afkeuring, die algemeene instemming vond. Hieruit volgt, dat de afgezanten van Ir. Mussert hun taak als vertegenwoordiger des volks zoo verwaarloozen, dat ze de af- deelingsvergaderingen mijden. Een hou ding, welke overigens alleszins begrijpelijk is. Want positieve deelneming aan de Werkzaamheden veronderstelt, dat de afge vaardigde een e i ge n meening heeft eu deze verdedigt; terwijl zulks bij „Vortre- ters" van Mussert niet het geval kan zijn. De Führer had er zelf móeten wezen. In de tweede plaats leidt de alge meene afkeuring van ongebreidelde, on gepaste en persoonlijke cntiek op het ka binet en zijn leden, als vanzelf tot de vraag of de vertegenwoordigers der S. D. A. P. daarbij wel aan hün pers en hün sprekers gedacht hebben? Deze mogen er althans nota van nemen. BRANDEN Tc Roe "mond is door onbekende ooreank brand uitgebroken in het magazijn van don winkelier B. aan den Schuitenberg. Hel vuur liet zich weldra zeer ernstig aan aien. zoodnt de brandweer werd gealar meerd n(>7.e was spoedig ter plaatse. Intus schen stond het magazijn in lichte laaie Het brandde tot den grond af. Verzekering dokt de schade. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Oud-Gastel, Mr. E. D. G. v. d. Horst te Heinenoord. Bedankt: Voor Oosthem c.a., P. Six Dijkstra te Tuil en 't Waal. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Dedemsvaart (als hulp- pred.) A. J. Radder, cand. te Hoogeveen. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Het Prov. Kerkbestuur van Noord-Hollaucl heeft den heer J. C van E i z e n g a, theol cand, aan de Rijksuniversiteit te Groningen en wonende te Buitenpost, tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk toege laten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. L. R. v. d. Broek, Ned. Herv. predi kant te Drachten, die het beroep i Enschedé (vac.-Ds. Roobol) heeft aange nomen, is voornemens Zondag 9 Februari zijn intrede te doen na bevestiging door Ds. N. Zwiep, aldaar. Ds J a c. Vermaas, predikant der Ned. Herv Kerk te H o o g e v een, is voorne mens Zondag 2.9 Maart afscheid te nemen van zijn gemeente en 5 April intrede te doen te Huizen. Ds. A. RINGNALDA Ds. Ringnalda, geestelijk verzorger van Veldwijk is weer zoover herstellende, dat hij begin Februari weer in de stichtingskerk hoopt op te treden. BEGRAFENIS Ds. H. J. HEYNES Naar wy vernemen zal de ter aarde be stelling van het stoffelijk overschot van wijlen Ds. H. J. Heynes a.s. Dinsdagmiddag om 2 uur plaatj vinden op de Alg. Begraaf plaats aan den Berweg te Bloemendaal. EERSTE-STEENLEGGING Bij de eerste-steenlegglng der Chr. Geref. Kerk te Aalsmeer heeft de pastor loei, Ds. W. H e e r m a gesproken over Zach. 12 3 („Een lastige steen"). Gezongen is door de zeer talrijke belangstellenden Ps. 11811. DE JONG HERVORMDEN. Herdenking van het tienjarig bestaan. Zondagavond 19 Januari hoopt de Ned. Hervormde gemeente te Haarlem in een officieclen kerkdienst het 10-jarig bestaan van de actie der Jong-Hervormden te her denken. In de Bakenesserkerk gaan dan daartoe voor: prof. dr. S. F. H. J. B e r k e 1- bach van den Sprenkel te Utrecht en ds. G. J. Waardenb urg te Haar lem. De beweging der Jong-Hervormden bedoelt niet om een vereeniging te zijn, gelijk zoo vele andere vereenigingen, maar begeert bepaald een plants in het kerkelijk leven in te nemen. Ze groeide uit de bedoeling om na óe beëindiging van de catechisaties in anderen-vorm eenzelfde contact met het ambt en onderling te onderhouden en voort te zetten als in de catechisaties begonnen was. De tegenwoordige hoogleeraar te Utrecht, toen predikant te Haarlem, dr. S. F. H. J. Berkelhach van den Sprenkel, had voor dit streven een warm gevoel en hielp in de oprichting. Sindsdien .breidde de actie óer vereeniging zich gestaag uit (behande ling van' onderwerpen, studiekringon, enz.). Mede vond het Haarlemsch voorbeeld elders navolging. Thans bestaan er in ons land 40 vereenigingen van Jong-Hervormden met totaal 4400 leden, tezamen in een fede ratie met eigen orgaan vereenigd. DOGMATISCHE PROBLEMEN De slotzin van het bericht in ons blad vaD 15 Jan. j.L betreffende een vergadering van predikanten in het gebouw der V. U te Am sterdam hadden wij voorzichtigheidshalve .•oorzien van de bren: het N.C.P. Thans blijkt uit een mededeellng van de predikan ten, die deze vergadering belegd hebben, dat zii met de z.g. polemiek-quaestie totaal niets te maken heeft en alleen bedoelt „ge wichtige vraagstukken met de Geref. hoog leeraren eens nader onder de oogen te zien" PLAN GROSHEIDE-SCHOUTEN Het surplus aan candidaten Aan de kerkeraden der Geref. Kerken Is een schrijven gericht namens het Comité „Overv'oed van werk en werkkrachten" waarin het groote belang der collecte bij de a.s. Doleantie-herdenking wordt uiteenge zet en een warme aanbeveling van Dr. H Colijn is opgenomen. Voorts is een aanbe veling ontvangen. welke onderteekend is door Mr. J. A. de Wilde, Minister van Bin nen landsche Zaken: Mr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad; Dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State; H. Amelink, J. J. C. van Diik Mr T. A. van Dijken, Chr. van den Heuvel. J Schouten, C. Smeenk, Mr. J. A. Terr>stra en A. Zijlstra, leden van de Staten-Generaal: Prof. Dr. G. M. den I-Iar- togh, Pro' Dr. II. H. Kuyper, Prof. Mr. V. H. Rutgers. Prof. Dr. K. Schilder, hooglecraren: A. Bors% vice-voorzittèr van de Chr. werk- gevers-vereeniging en groothandelaren en W. A. van der Velden, directeur van de Rotterdamsche Boazbank. NED. VEREEN. VOOR ISRAEL In het bericht betreffende de jaarvergade ring der Ned. Vereen, voor Israël te Rotter dam is weggevallen de datum. Deze is Dins dag 4 Februari te 7 uur. Kerk en Staat in Duitschland Van Kerkeraad lot Commissie Op grond van de fruitige ervaringen met het opnehtep van landskerkeliike commis sies in andere landskerken heeft de Rijks minister voor kerkelijke aange legen heden en indertijd opgerichten landskerkerand .an de Evangelische Kerk in Nassau- H essen gewijzigd in een landskerkelijke commissie Terwijl de kerkeraad uit 9 leden betond, zal de commissie uit slechts 3 personen be staan, n.l. de voorzitter van den huidigei. kerkeraad Oherkirchenraad a. d. Zpntgraf het huidige lid deken Schafer en als iuriat Dr. Fischer. Een uitbreiding tot vijf qerJo nen uit de kerkelijke groepen is voute- houden KERK IN HONGARIJE De Hervormde (Gereformeerue, Kern in Hongarije telt volgens de jongste gegevms 1.800.000 zielen, verdeeld over 1200 genvn n- te.n. De kerk beschikt over 1 faculteit [U Debrecen^ en 3 academiën (te Boedapest, Papa en Sarospatak). De Luthersche ank in Hongarije telt slechts 500 zielen. De to tale bevolking van Hongarije is 8 miUiGon zielen. I GEREF. RUSTHUIS TE HILVERSUM I De Vereeniging „Avondglans" te Hilver sum. die zich ten doel stelt de oprichting t» bevorderen van een Gereformeerd Rusthuis voor ouden van dagen heeft de beschikking gekregen over de villa „Hill-House", di momenteel als kostschool voor meisjes in jtebruik is. Dit ruime huis. van alle moderne gemak ken voorzie.n en gelegen in een schitlerenJe omgeving op den Boomberg, ongeveer vijf minuten van de Torenlaankerk, is voor her doel uilnêrnpnd geschikt. De bedoeling met 1 Juni of 1 Juli het tehuis le kunnen openen. Gegadigden worden onder verwij zing naar de in dit blad voorkomende ad vertentie verzocht zich bij een der bestuurs leden aan te melden. Al het mogelijke wordi gedaan om de oude broeders en zusters een rustige levensavond te bereiden in een buis. waar een Christelijke sfeer is. In H H. heb ben ze voeding en verzorging, vrije Genees kundige behandeling, vrij medicijnen zorg voor belasting. STICHTING „VELDWIJK" De stichting „Veldwyk" te Ermelo zal 28 Febr. vyftig jaar hebben bestaan. Het ligt in de bedoeling om alleen met het personeel en het bestuur en belangstellenden uit Ermelo dit feit te herdenken. DE AARDBEVING OP TELLO Gevolgen voor de Luthersche Zending De aardbevihg, die 28 Dec. j.l. dc Batoe- eilanden getroffen heeft, is blijkerseen hrief door „dc Wartburg" ontvangen van Zende ling S'einhart, gelukkig geen ramp gewor den voor het Zendingsveld der Luthersche Zending, hoewel er materieel vrij wat scha de is aangericht In de woning van Zen te ling Stemhart is een en ander gebroken, m die van 7endeling Schroder (die in ons lant met verlof is) zijn 3 kasten voorovereosla- gen en een ervan vernield. De kerk werd plotseling toevluchtsoord voor de inlanders, omdat het zeewater snel begon te stijcen Er zijn veel huizen ingestort. Nadat in H li Otoloea een huis was ingestort, kwamen ie Christenen er bij elkaar om tezamen geeste lijke liederen te zingen. MANNENVEREENIGING Te Holten is een Herv. Mann2avereen, opgericht met aanvankelijk 12 leden. SCHOOLNIEUWS Prof. Dr. T. Hoekstra In de Bazuin deelt Prof. Honig mede, dat Prof. Hoekstra besloten beeft zich aan ve lerlei arbeid te onttrekken, dat geen recht streeks verband houdt met zijn professoraat. Helaas is mevrouw Hoekstra tengevolge van de langdurige en liefdevolle zorgen voor baar echtgenoot zóó aangegrepen, dat een verblijf elders voor haar noodig werd ge keurd. Wij hadden van een en ander, ook van den zeer ernstigen toestand van Prof. Hoekstra, dusver gezwegen omdat ons verzocht was, erover te zwijgen. Nu verschillende bladen er melding van maken, hebben wij desgelijks gedaan. ONDERWIJSBENOEMINGEN Apeldoorn. Kon. H.B.S. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde: de heer A. S. B e r k b o u t.( Zwolle. Juüanaschool (C.V.O.). Tot hoofd; de heer M. Boer, hoofd der bijz. school (C.V.O.) te Westerholte. Bleskenc raaf. School m. d. Bybel. Tot hoofd: de heer H. Vink te Voorburg. Alphen a. d. Rijn. School m. d. Bybel. Tot onderwijzer: de heer A. H. Walraven Dordrecht. CHR. SCHOOL TE UDDEL De Gemeenteraad van Apeldoorn heeft besloten, geer medewerking te ver- leenen aan de aanvraag ex artikel 72 der lager onderwijswet 1920, van den kerkeraad der Geref. kerk te Ermelo, aan de Beek, voor de stichting van een bijzondere school Uddel- Het afwijzend standpunt is hierop geba seerd, dat in feite het aantal leerlingen bij de opening der school niet voldoende zal zijn, omdat eenige ouders hun handteekening hebben ingetrokken. Examens Promotie*. Groningen. Bevorderd tot doc- r ln de letteren en Wijsbef - schrift: .Hei vroege romantiek" ntlsche Examen*. Kamp e n. Theol. G00L: Theologie: prop. ex.. de hoer B. forepbeek te Rotterdam. belden. Ge.-l,: Geneeskunde: doet ex., de heer U Loopuyt: arteex. le god., de heer J. Vreeling: artsex.. de hoeren E. 8. NJlo, H. G. v Everdlngen. J. v. Leeuwen, A. S. de Wit en R. A. M. Engelbrght. Utrecht. Goal.: Geneeskunde: cand.ex.. mej. W. C. E. Kruyt en de heeren D. Woud.stra, J- N W. Fransen. A. J. Goedhart, J. A. F. J Mannaert". W A. v. Grlethuyaen, A. P. W. Tilanus, J. R. Borst J. G. M. v. d. Ven en R. Kosman. Veeartsenijkunde: veeartsen Ijk. ex.. de heeren J. A. v d. Grift, G. J. G. M. Janaaen. D. J. B. Rutgers en H. M. J- Spoorenberg: artsex.. d- beer A. Pelser. Artsenijbereidkunde: doet. ex., de heeren J. H. Versteeg en J G Voerman. Tandheelkunde: le god. theor. ged.. de he< F. C. v. Dijk: 2e ged ld., Amsterdam. Ge*].: C de dames A. K. Visser. H. A ïmker. M. 15. K. Stebers. H. G. O. M. v. >Uekerk en de heeren J. Th. Cremers. L. Ph. Petit P. L» v. Heusden. P. J Bnkx. J. H. M. Holtus, M. v. Loenhout. G. W F. FJdprar. R. Ho'thuls. H Brnnschwelg, G. W. H. v. Groenondaal. A. C. v. Swul, A j dlpl. B de heeren P. C. Kuiper en C. A. Buijze, Vlisslngen: pract god. dlpl. B de heeren H. v. Veen. Amsterdam: J. Bronder, Bussuin; F. J. H. Haverman, Vlisslngen. Niet aannemen, s.v.p.! De nieuwe senator graaf de Marehant cn nog wat heeft in een vergadering te Amster dam vertpld. dat hij aan 't sterfbed van "t parlementaire stelsel slaat: Als een bewijs hoe machteloos de staat onder het par'ementnire stelsel is- vertel de de graaf aan zijn gehoor, dat de ..staatsaanspreker", die in de Eerste Ka uier zit om het parlementarisme te be strijden, een gratis spoorabonncment eerste klas heeft mogen ontvangen. Graaf de Marehant kon niet begrijpen, dat „staatsvijandige burgers" zulk een kaart kunnen krijgen: het is eenvoudig een donatie in dit geval aan de N.S.R. Ook de twintig gulden „presentiegeld" voor de Eerste Kamerleden buiten Den Haag. noemde de graaf volkomen nutte loos uitgegeven geld- dat beter besteed kon worden. Stormachtige toejuichingen volgden op deze woorden Blijkbaar kwam niemand op het idee. dat de graaf noch bet abonnement, noch het presentiegeld behoeft aan te ne men en het laatste ook beter zou kunnen besteden. Vreemde arbeidskrachten Een achteruitgang der bevolkingsaanwas Ree&s tal van jaren stond de jaarlijksche aanwas van onze bevolking aanmerkelijk boven 100.000, doch deze gaat thans merk baar verminderen. Ons laatst gepubliceerde bevolkingscij fer is van 1 October j.l. Gaan we nu op deze datum enkele jaren terug, dan blijkt airlus K. in de Volkskrant, sedert 1 October 1932 de aanwas per jaar achter eenvolgens 142.276110.102101.835 en S7.165. Natuurlijk is ook het gelx>ortecijfer van invloed. Dit daalde van 2312 per 1000 in woners in 1930, op 20.7 in 1034, tegen 24.2 in 1925. Daar is dus een dalende tendenz maar tijnens de economische depressie is deze toch veel sterker dan vóórdien. Ook het aantal huwelijken wijst op een daling van precies 8 per 1000 inwoners in 1930 en 7 3 in 1934; hetgeen in de hui dige omstandigheden zeer goed te ver klaren is. Bij de geboorten is de dalende tendenz echter sterker dan bij de huwe lijken, namelijk 1.05 tegen 0.9 percent. Vermoedelijk zal dit proces nog wel verder doorwerken concludeert de schrij ver, zonder echter in de moeilijkheden van deze tijd eenige verlichting te kun nen geven, omdat het iian de huidige werkloosheid, de grootste ellende van het oogenblik, weinig af of toe doet. Dit is echter wel degelijk het geval met de afvloeiing van buitenlandsche ar beidskrachten. Dat dit effect heeft valt niet te betwijfelen, ook al komt het niet uit in een aalend werkloosheidscijfer. Zónder die afvloeiing zou dit cijfer zeker nog hooger zijn dan het nu reeds is. Debat op de publieke tribune In de Opmarsch verscheen dit stukje: Graaf de Marehant et d'Ansembourg. Op du publieke tribune hangt een lange rij NS-B-ers over de balustrade. De uitda gende speldjes blinken. De fluisterende of brommerige aanmerkingen van 's gra ven supporters zijn gemakkelijk te ver- - staan op de perstribune, die zich vlak vóór de publieke tribune bevindt Mr Mondeis behandelt de vraag, of het Nederlanderschap van 's graven vader wel vaststaat Een stern op de publieke tribune kan kert: „Wat een krankzinnigheid, om da! nou nog na te vitten van zijn vader!" Een stem op de perstribune antwoordt: „U moet eens naar Duitschland gaan! Daar zoeken ze naar je overgrootvader, oi die wel Arisch wasl" De Nationale Jeugdstorm En zijn verhouding tot de N.S.B. „Hoe vreemd het misschien ook schijnt", aldus liet de eerste onder Mussert het U tr. Nieuwsblad schrijven: de Nat Jeugd storm heeft niets met de N.S.B. te maken. Wat wil de N.J.S. met de jeugd? Behalve een degelijke opvoeding in nationale zin beoogt de N J.S. de jeugd beneden de 18 jaar, onverschillig van welke richting ook, in één organisatie bijeen te brengen en een opleiding te geven in militaire geest d.w.z. hen bij te brengen, wat de begrippen tucht, orde en discipline eigenlijk betrekenen. Zijn deleden eenmaal 18 jaar oud, dan moeten zij zelf kiezen waar heen zij willen. Vooral dat laatste zinnetje is kostelijk, schrijft de Nederlander, en het blad voegt er dan verder deze leuke opmerkingen aan toe. Hij vertelt overigens héél sterke din gen, opdat ook de verstandige lezers van liet interview hem zullen gelooven. Weet ge, hoe nu dat sprookje van de nationaal-socialistische jeugdstorm in de wereld is gekomen? Dat réddt men nim mer; dat moet men wéten. Het is door eendommigheid van ir Mussert zelf. Natuurlijk heeft de heer Van Geelker ken zich niet zoo oneerbiedig uitgelaten over den grooten Leider. Hij sprak zelfs niet van ccn afschuwelijk misverstand. Simpel vau een misverstand. Toen „be sloten was de N.J.S. op te richten is een misverstand ontstaan, omdat ir Mussert in een vergadering te Amsterdam van de oprichting mededeeling heeft gedaan, en mij daarbij als leider noemde. Toen hebben velen gedacht, dat de N J.S. niet anders dan een soort onderafdeeling der N.S.B. zou worden. „En dan is er nog een misverstand. Het bureau van het orgaan isin het gebouw bij Volk en Vaderland onderge bracht. Maar dat is een fout, die ver beterd zal worden......" Laten onze geestverwanten, aldus besluit bet blad, hoe onnoozel dit heelo verhaal bun ook in de ooren klinkt, niet vergeten, dat er toch nog altijd hier en daar wat domme boeren èn vooral nog heel wat domme stadsmènschcn zijn, binnen en bui ten de provincie Utrecht, die zulke uitin gen voor zoete koek opeten. Goering vier feest In sommige bladen verscheen een folo van het bal, waarmee te Berlijn de verjaardag van Goering werd „ingezet": de Londen- sche „News Chronicle" het bal was voor de Berlijnsche uitgaande wereld en voor le den der Engelsch-Duiische vereeniging deelde rnee: dat de heer Goering maar even tjes 2100 gasten had uitgenoodigd. De Ber lijnsche staatsopera was rijkelijk versierd met voorjaarsbloemen, van de hoeken der zalen spoten fonteinen water omboog, de muren en ballustrades waren met fluweel en salijn behangen. De diplomaten zullen met verbazing dit schouwspel dat duizenden en duizen den marken kostte, hebben aangezien, laat de Maasbode volgen. De vorstelijke personen, die zich koesteren in de stralen van den heer Goering, die voorzitter van den Rijksdag, leider der staatspolitie, rijksminister minister van Pruisen, gene raal der rijksweer alsmede opperhoutves ter is, zullen tot elkander hebben gezegd, dat zelfs keizer Wilhelm het in betere dagen bescheidener aanlegde. Wat wij ons afvragen is, wat deze vors telijke of liever Aziatische vertooningen te maken hebben met socialisme, al of niet nationaal geétiquetlecd. Wat wij ons afvragen is, wat de millioenen in Duitschland, die het werkelijk niet zoo breed hebben, zullen denken van derge lijke geldverspilling De heeren Hitier en Goebhels waren volgens de „News Chronicle" niet bij het festijn aanwezig. Hebben zij misschien overwogen, dat bij de ontstellende stijging der werkloosheids cijfers en bij arbeidsloonen van zeven stui ver per uur voor 24 wee k-uren. een feestje van ruim 20U0 gasten, die alleen voor de toegangskaart 50 mark betaalden, missdvcn wat al ie zeer met mooie oude beloften in strijd was? Zelfs als het met de schijn van liefdadig heid wordt gedekt? Profanatie Naar het Italiaansche telepaat-agent schap heeft gemeld, is voor de kinderen, dio dank zij de zorgen van de fascistische jeugd organisatie dagelijks een middagmaal krij gen, een nieuw tafelgebed ingevoerd waar van het slot luidt: „Heer bescherm ons dierbaar vaderland en onze soldaten, die in Oost-Afrika met de teekenen der Romeinsche beschaving h?t licht van het kruis van Christus brengen. Bescherm den Duce en bewaar hem lang voor Italië, dat sedert eeuwen Uw uitver koren dochter is". Wij zien hier weer een voorbeeld; al dus De Ned., van het tijdens elke oor log waargenomen fr-it. dat het Christen dom kalmweg in dienst wordt gesteld van het meest chauvinistische nationa lisme. Het Christendom zelve wordt hierdoor niet gedeerd. Maar de verderfelijke invloed van der gelijke profaneerende daden op hen, die zoekend en tastend naar de Waarheid in het leven staan en nog niét geleerd hebben door vele uitingen der „Christe lijke beschaving" heen te zien, is groot. KUNST EN LETTEREN Ds. H. J. HEYNES ALS LITERATOR Een groot verlies voor de Christelijke auteurskring „Hij gaf zijn Noord-Hollanders, zooals hij ze zag". Dc heer P. J. Risseeuw schrijft ons: Het plotseling overlijden van Ds. Heynes betekent voor de christelijke auteurskring, voor de ohristelijke literatuur, een groot erlies.' Ds. Heynes moge geen groot lezers-publiek gehad hebben, (zijn werk was daarvoor te individualistisch van stijl) toch sinds zijn geestige novellen onner de ogen van een groot publiek kwamen door zijn medewer king aan Callenbachs Kerstboeken e.a., greep menig lezer tegen Kerstmis naar dit nieu- jaarboek om te zien of er een „stukje" van ds. Heynes in stond. Zijn verhalen muntten uit door twee bi- zondere eigenschappen: waarheid en humor Ds. Heynes heeft nimmer een blad voor de mond genomen Hij gaf zijn Noord Hol landers zo als hij ze zag. En zijn humor was de veiligheidsklep waardoor hij meestal ontkwam aan eenzijdig sarcasme. Wie zijn werk kent, weet. aat hij van zijn mensen hield. Het was voor mij. als redacteur van het Kerstboek, keer op keer een feestelijk hoog tepunt. als de bijdrage van ds Heynes bin nenkwam Zijn ongeëvenaard „Noord Hol landsch jongetje Aldert", waarmee hij voor het eerst aan liet Kerstboek meewerkte, heeft zijn weg gevonden naar de bloem lezingen. En in „Het verdriet van opa van vaders kant" spreekt wel héél duidelijk zijn liefde voor het volk waaronder hij zovele jaren ar beidde. Ds. Heynes had niets te leren van de „nieuwe zakelijkheid" in de literatuur. Hij paste die reeds lang toe in een uitgewogen woordkeus en een streng beheersen van zijn gevoelens. Wijdlopigheid zoekt men tever geefs in zijn werk, Het is altijd af. Toen hij in latere jarfen ook tiver andere dan Noord-Hollandse milieu's schreef, kreeg de kritiek vat op zijn werk. Doch als on overtroffen portrettist van Noord-Hollandse mensen en oingen Jieeft hij een eigen plaats in de Nederlandse letteren ten volle ver diend. Een gebouw met een duizendjarig verleden De Ned. Herv. Kerk met Domtoren van De Lier kan op een ongeveer duizendjarig verleden bogen. Reeds in 1006 wordt medegedeeld, dat deze Parochiekerk geschonken wordt aan de Abdij Ho-horst bij Amersfoort, tot onder houd der monniken van die Abdij. Het eerste tydvak van kerk en toren werd afgesloten in 1572, toen op 3 Juli de bliksem in het kerkgebouw sloeg en dit vrijwel geheel afbrandde. Alleen de muren en pilaren bleven staan. Geld ontbrak om de kerk geheel op te bouwen en in 1590 werd slechts een gedeelte van het gebouw vertimmerd. Op bijzondere wijze heeft men toen echter geld ingezameld voor den nieuwbouw. Toe gestaan werd nl. een „inpost" van een gulden op een tonne bier en drie stuivers op een stoop wijn Door middel van deze gelden kon de toren worden vernieuwd, maar voor de kerk ging dat wat minder vlot en eerst in 1658 kon de herbouw worden aanbesteed. Na dien herbouw zijn slechts enkele her stellingen verricht en de bekende architect Herm. A. v. d. Kloot Meyburg heeft thans bij een bezoek aan het gebouw geconsta teerd, dat restauratie noodig is. Er is nog geen sprake van verval, doch de „herstellingen", aie in den loop dei- eeuwen hebben plaats gehad, verfraaiden 't gebouw nu niet bepaali De architect oordeelde, dat deze fraaie dorpskerk, maar vooral ook de Domtoren, om oudheidkundige redenen de restauratie zeker noodig heeft Als bijzonderheid van den Dom geldt nog. dat hij iu vroeger jaren, vóórdat de birind er een stukje van vernielde, tot baken dien de voor de scheepvaart op de Maas. Opvallend Is het feit, dat op pl.m. 23 M hoogte de foren een „knik" hpeft en niet onwaarschijnlijk is, dat de bouwers vroeger plotseling tot de ontdekking zijn gekomen dat de toren ging verzakken, en daarom het bovenstuk corrigeerend opbouwden. RUDYARD KIPLING f Bekend Engelsch schrijver overleden Hedennacht is te Londen overleden de i bekende Engeische schrijver Rudyard Kip ling. Fn ons land is hij vooral bekend als schrijver van de Jungle-boeken, waaraan vele nadvinderstermen als „akeela" enz. zijn ontleend. Kipling werd in 1863 in Bombay (Engelsch fndië) geboren ln Engeland kreeg hij zijn opleiding, kwam in de journalistiek, woon de enkple jaren in Amerika, en vestigde .zich ten slotte weer in Engeland. Heel veel romans en vereen zijn van zijn hand ver schenen; honderdduizenden zijn ervan ver kocht en honderdduizenden ponden ontving de schrijver als honorarium. Langen tijd WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste 6tand te Vardö 762.1. Laagste stand te Saraa 737.5. WEERVERWACHTING Krachtige tot matige Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen, buiig met sneeuw of hagel, temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen om 8 uur aan alle posten: Wordt venvacht storm uit het Zuidwesten. 19 JANUARI Zonsopgang 8.02 uur, zonsondergang 4.20 uur Maan op v.m. 3.46 uur, onder v.m, 11,29 uur 20 JANUARI Zonsopgang 8.01 uur, zonsondergang 4.22 uur Maan op v.m. 4J54 uur, onder nam. 0.10 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP 19 JANUARI V an s avonds 4.52 uur tot 's morgens 7.3U uur ,20 JANUARI V an s avonds 4.50 uur tot 's morgens 7.31 uur was hij de best betaalde auteur' ter wereld. De reeds genoemde Jungle-boeken ver- 'S9i: Plain Tales from (he Hills in 1838. Stalky en Co in 1M19 In de boeren- oor Jog was by voor ons land zeer onsvm- pathiek, en vooral in de wereldoorlog uitte zich z.jn imperialistische gezindheid. Vau Uuitsrjiere bijvoorbeeld sprak hij nlloen ais van „de beesten". Zijn eenige zoon werd in de oorlog als „vermist" gemeld. Ti PöP'Uflriteit van Kipling was enorm. Het bekendst is het veel geparodieerde ge dicht „If". Gevaarlijke individuen Door hun voetstappen ontdekt Te Soesterberg viel het aan de nolftie op. dat voetstappen waren te zien ln de sneeuw van den tuin, welke toebehoort aan den heer L.. gelegen aan den Rijksstraatweg Utrecht-Amersfoort Uit het onmiddellijk in gesteld onderzoek bleek dat inbrekers óf hun slag hadden geslagen óf in de villa van den heer L. met hun operaties nog bezig waren. Er werd om assistentie verzocht en daarna ging men een uitgebreid onderzoek instellen Het bleek, dat de brandkast met een sieekvlam was opengebroken, terwijl in de Kamers op verschillende plaatsen inbre- kerswerktuigen werden gevonden. Tot tie badkamer kon men geen toegang verkrij gen. daar deze was afgesloten. Men forceer de de deur en in de badkamer bleken zich te bevinden de 36 jarige J K. uit Utrecht en de 26 jarige A. K. uit Amersfoort. Een der personen lag bewusteloos op den grond met een gasslang in den mond Spoedig had men den man wepr bijgebracht en toen men hem wilde arresteeren trachtte hij zich met een mes verwondingen Ine te brengen. Roido personen konden tenslotte naar het bureau van politie te Soest worden overgebracht. Men had 'n goede vangst gedaan, want na onderzoek bleek, dat men met twee indivi duen te doen had. die heel wat op hun kerf» stok hebben gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3