Jlimure £ciitsrtjr (üauraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BOEK DER KRONIEKEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5682 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 18 JANUARI 1936 15e Jaargana ÜJöbertEntiepripen: Van tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingeo van 1-5 regels230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend 0.10 15 MEI 1903-18 JANUARI 1936 De krant niet alleen spiegel des levens Maar ook document der historie Ter gelegenheid van de verschoning van het 10.000ste nummer van „Do Rotterdammer" verscheen daarin een artikel, ter herdèmcing van deze heu gelijke gebeurtenis, onder bovenstaan de titel. Het leek ons goed, gezien de bekende band tusschen De Rotterdam mer en ons blad, dit artikel in z'n ge heel hier over te nemen, wijl het weer de noodzakelijkheid van de Christelijke pers in het middelpunt stelt. In het dagelijksch verschijnen van de krant dreunt de voetstap der histo rie: elke dag een nieuwe tred. De s age gang der voortgaande nummering valt het best te vergelijken met de sc'. ok- kende gang opwaarts van het berg- spoortje: telkens grijpt een nieuwe radtand in een hooger gleuf van de tandradbaan. En zoo ging het bij L) Rptterdammer van nummer één op 15 Mei 1903 tot nummer 10.000 op de dag van heden. Is het wonder, dat een korte gil van de stoomfluit treinpersoneel, mederei zigers en belangstellende omstanders even opmerkzaam maakt op deze sein paal doch zonder halte? Van opont houd is geen sprake; de eisch der re gelmaat is onverbiddelijk; om- en rond zien kan slechts geschieden gedurende de jachtende rit. -Is dat waar tot in de uiterste conse- kwenties? Ja, voorzoover het de plicht van het dagblad betreft om spiegel des dagelijkschen levens 'te zijn. Dan is er een onverpoosd voortgaande wenteling op de tandradbaan der journalistiek. Trouwens, velen bezien de krant slechts van die zijde en men spreekt dus ook bij voorkeur van een „eendags- vlinder", die in de stralende middag zon uitvliegt en bekoort of ook erger I, doch die onder de schaduwen van de avond neergeslagen wordt en zich niet meer opricht. Het beeld van Jona's wonderboom zou in dit opzicht niet slecht gekozen; zijn. Vele lezers van ons blad hebben het inwendige van het krantenbedrijf gadegeslagen, gaande van redactie kamer, via zetmachines, opmaaksteen, correctie-controle, matry zenpers, vor- mengieterij en rotatiepers naar de ex peditie en ze hebben zich verbaasd over de groei in luttele uren van een zoo omvangrijk persproduct, dat elke dag bijkans juichende hun woning binnen stormt. De krant van vandaag, opgeschoten als Jona's wonderboom spreidt breede schaduw uit. Heel de familie van jong tot oud, dienstbare en vrije, stelt zich onder de invloed van het gezinsblad en leest er het beeld des tijds uit af. De krant geeft immers de reflex van het dagelijksch gebeuren; zij verfilmt de historie op de loopende band. Voorts doet zij het zoo, hetzij open hartig in het blad, dat de beginsel banier opheft, dan wel kwasi-neutraal, dat de lozer onder de invloed van een bepaalde levensbeschouwing komt en met trots en instemming zegt: dat is mijn krant. Zooals gezegdaan deze functies van het dagblad en afgezien van de annon ces, welke in afwisseling niet voor een kaleidoscoop onderdoen, denkt men in de eerste plaats. Maar wanneer men in gedachten inhoud zoekt om de afstand tusschen één en tienduizend te vullen, dan grijpt ons toch iets anders aan; dan gaan we beseffen, dat er samen' hang tusschen al die verschenen kran- tennummers is en dat we in de tril lende treden der dagelijksche verschij ning de gang der historie kunnen be luisteren. „Als men de zaak (der kamerlingen Bightan en Theres, die de hand aan koning Ahasvéros wilden slaan) onder zocht, is het alzoo bevonden (gelijk Mordechaï bekend gemaakt had)en het werd in de Kronieken geschreven voor het aangezicht des konings." (Esther 2, slot.) „In dezelfde nacht werd het boek der gedachtenissen, de Kronieken, in tegenwoordigheid des konings gelezen; „En men vond geschreven, wat Mor dechaï had te kennen gegeven van Bightan en Theres, de dorpelwachters, die de hand zochten te leggen aan den koning Ahasvéros." (Esther 6, begin.) Over deze Kronieken was nog bij lange na geen menschenleeftijd heen gegaan ze bewijzen voldoende, dat het wonderverhaal, de wandelende krant, een even korte levensperiode had als de krant van elke dag: zóó gehoord of gelezen; zoo vergeten. Maar dit doet niets af aan de waarde der Kronieken; die blijven en hand haven zich en wanneer God ze noodig heeft, dan komen de vergeelde en mis schien wel aangevreten oude bladen weer onder 't stof vandaan en ze beginnen opnieuw te leven, ze worden weer actueel, zooals de Kronieken in de slapelooze nacht van Ahasvéros. De krant is spiegel des tijds en document der historie! En zeg nu niet: „maar wat is een tijdperk van tienduizend? Documen teer de historie eens als de tienduizen den verdubbeld in getale zijn!" Want we hebben u deze critiek al bij voor baat uit de handen geslagen. De kro niek van Ahasvéros was waarschijnlijk nog vrij versch en omvatte korter tijdperk dan de 10.000 Rotterdammers. Doch wat van veel meer beteekenis is: leg nummer één in gedachten eens naast nummer tienduizend! Het is nauwlijks het derde van een eeuw, maar geen eeuw met tandradbaan- gang, doch met vliegmachine-vaart. Van de eerste tot de laatste pagina en let dan ook op de grootte en het aantal daarvan! d.w.z. van begin selbespreking tot advertentie-kopie staart de historie u aan en grijpt ze u vast; al die krantennummers zijn een wolk van getuigen van de onbestendig heid der vergankelijke dingen en van de trouw des Heeren, Zijn macht en majesteit. Bezie zoo de nummerreeks van uw dagblad eens, welke een geweldige, niet te torsen „rol des boeks" zou zijn, als de rotatiepers ze niet elke dag afsneed en dichtvouwde, doch als één geheel liet voort- en weer op-rollen. En bedenk dan daarbij, dat wy dage lijks niet alleen dé groote daden Gods in zwakke taal weergeven en Zijn gang door.de historie beschrijven, maar ook de uwe. Daarbij doelen wij nu niet op de door u zelf of uw verwanten ingezonden mededeeling van geboorte, verloving, huwelijk, jubilea en... dood; maar op uw arbeid en actie op zoo velerlei Christelijk levensterrein. Want hetgeen wjj tesamen en in vereeniging doen voor Kerk en school, op staatkundig en maatschappelijk gebied, voor Chris telijke pers en propaganda, dat vindt zijn neerslag in deze kolommen; dat wordt, al groeiende, de kroniek van ons Christelijk volksleven. En, deze kroniek blijft niet ongele zen. Onwillekeurig grijpt rte schrijver van heden telkens weer in 't verleden terug; onwillekeurig houdt hij u, lezer van het heden de spiegel der historie voor. De schrijver roept het den lezer toe en deze antwoorde daarop als in tegen- rei: maakt het zien in de spiegel der kronieken ons dankbaar dan wel be schaamd? Laat het beide zijn, opdat wij elkander vinden in de bede: O, zaaier, zaai in Gods Naam voort! Een werkkamp bij Ginneken Voor de bevolking van Zeeland en Brabant Achtste werkkamp van de Centrale voor Werkloozenzorg De Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor pracitsch Christendom, heeft thans zeven werkkampen. Tot dusver was er echter nog geen gelegenheid voor de bevol king van Zeeland en Brabant. Daarin komt nu verandering, want de openstelling van een achtste werkkamp zal in de naaste toe komst een feit worden. Na vele onderhandelingen is de Cen trale voor Werkloozenzorg er in ge slaagd. van het Departement van Land bouw en Visscherij toestemming te ver krijgen tot de vestiging van een werk kamp op de terreinen van het Staats- boschbeheer. gelegen in de bosohwach- terij Chaam (bij Ginneken). De uitge strekte bosschen en heidevelden, ge ven volop werkgelegenheid vocxr gerui- men tijd. De jongens zullen tot taak krijgen: het graven van een vijver, verplegingsarbeid (strooken spitten voor onderzaaiing), het aanleggen van een weg als hartader door de boschwachterij en rijwielpaden. Met de voorbereidende werkzaamheden is onmiddel lijk een aanvang gemaakt Straks kunnen er dus telkens 100 jongen' voor acht weken tot nuttigen arbeid worden opgeroepen. Ned.-Indië krijgt Retorsie bevoegdheden Wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot verlpening van retorsiebevoegclheden aan Ned.-Indië. Voor het verleenen hiervan bestaan dezelfde motieven als die, welkr geleid nebben tot toekenning der bevoegd heden ten behoeve van het moederland in Optreden van Buitenlanders Vragen van prof. dz Savornin Lobman Het Eerste Kamerlid, prof. dr Savor nin Lobman. heeft aan den Mi nister van Justitie vragen gesteld met be trekking tot het optreden van buitenlan ders op politieke vergaderingen Prof. Lohman vraagt of de Minister be reid is mede te rieelen. of. gelijk door den voorzifter van de op 7 Januari 11 te Rot terdam gehouden openbarp protestvergade ring regen de Russische geloofsvervolging, is verklaard, dat de politie ter uitvoering van een ministerieele beslissing, het optre den van buitenlanders op die vergadering heeft verboden, daar men vreesde, dat deze buitenlanders rritiek zouden uitoefenen op elders bestaande politieke toestanden, het geen door den Minister van Justitie ontoe laathnar werd geacht? Indien dit optreden met instemming van den Minister is geschied, is dan hierin voï gens den Minister een toepassing te zien van het bpginsel. hetwelk naar de Regee ringspersdienst dezer dagen berichtte en dat door de Reg°ering werd gehuldigd, dat aan vreemdelingen niet kan worden tocge staan hier te lande politiek te voeren? Zoo ja. aldus vraagt prof. de Savornin Lohman. staat dan de Minister op het standpunt, dat deze gedragslijn in alle ge vallen, welke ook. zonder eenige discrimi natie moet worden gevolgd? Is met name de Minister niet van oordeel dat. wanneer vreemdelingen met een be roep op hun ervaringen ons volk willen waarschuwen tegen de alle godsdienst en zedelijkheid ondermijnende Rnssisch-bo's jewistische levensbeschouwing en de open baringen daarvan, waaronder de Godloos heidspropoganda en de geloofsvervolging een eerste plaats innemen er een uitzon deringsgeval voor ligt? Staatk. Geref. Partij De algemeene vergadering Naar wij vernemen zal de jaarlijksche al gemeene vergadering van de Staatkundig Geref. Partij Woensdag 26 Februari a-s. ,.fce Utrecht in de groote zaal van Tlvoli Ondëip' presidium van het Tweede Kamerlid Ds.:Ö H. Kersten, van Rotterdam, worden ge houden. Jonge Liberalen Bondsvergadering te Amersfoort De Bond van Jonge Liberalen heeft heden te Amersfoort de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden. waarin de voorzitter mr. H. L van Zant en een openingswoord heeft gesproken over „Homopathie". Nu de wereld en ons eigen staatsbestel ziek is, aldus spr., gaat het er om de juiste diagnose te stellen. De allopatische gences- heeren schrijven voor herstel van vrijhandel, zuivering van de democratie. De homopathisché doctoren komen op voor een kleine injectie protectie en een kleine injectie fascisme. De laatste me thode heeft gefaald, want iedere injectie had tol gevolg, dat een grootere injectie noodig werd. De methode der allopathie moet thans worden gevolgd. Het is de methode van de alzijdige aanpassing aan de nieuwe toestand van aanpassing van lasten, renten. loonen. huren, prijzen. De komenoe grondwetsherziening noem de spr. een kleine injectie anti-democratie, passend in het systeem van homopathisché experimenten. Spr. doelde hierbij vooral op de voorgeno men beperking van de drukpersvrijheid Die vrijheid is .aldus spr., bloed van ons bloed Nooit zal een liberaal in eenige vorm van preventieve perscensuur bewilligen of berusten. Het is een wezenlijk anti-demo cratische maatregel, die wordt voorgesteld om ne democralie te redden. Het eind van het lied zal zijn, dat er van de democratie niet veel meer over zal zijn. Wij moeten zorgen de grieven der anti-democratische extremisten weg te nemen. Door propaganda te stellen tegenover propaganda en volhar ding tegenover de hunne. Verder: niet be rusten in eenige misstand, niet opzijgaan voor heilige huisjes, maar met alle energie werken aan den ophouw van een maatschap pij die met geen grootere onvolkomenheden is behept dan waaraan menschenwerk on herroepelijk vreemo is. Liberalen, aldus spr.. verlangen niette rug naar het verleden, maar gaan voor waarts naar een betere orde. Jonge liberalen, aldus besloot spr. laten we zorgen dat het zoo tot in lengte van dagen zal blijven. TEWATERLATING M. S. „EULOTA* Heden werd op de werf van Wilton Fije- noord voor rekening der „Koninklijke Shell" Groep te water gelaten bet motortankschip „Eu Iota" één van de drie tankers, elk me', een draagvermogen van 9100 ton. welke dooj dit petroleumbedrijf bij genoemde scheeps werf in opdracht zijn gegeven. De „Eulota" vormt een onderdeel van het bouwprogram ma, dat momenteel bij diverse scheep* werven in ons land wordt uitgevoerd. MELKPOEDERCONTRACTEN Schadevergoeding van niet geanuleerde contracten. Naar het Alg Handelsbl. verneemt, zal het Dag Bestuur van de Zuivelcentrale den minister advjseeren om aan de leveranciers van magere melkpoeder, wier verzoek om anuleering dei leveringscontracten, in te ge-nstelling met anderen niet werd inge willigd. een schadevergoeding toe te kennen i vail f 2 per 100 kg. VU Van de Nederl. Roode Kruis Ambulance in 'Abessinië ontvingen wij bovenstaande door al liet personeel geteekende kaart. Bankier wil Nederlander worden Zestig jaar getrouwd Naturalisatie-ontwerpen Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot naturalisatie van Hulda Henriette Braches en 20 anderen, alsmede een tot naturalisatie van Alphonsus Blom en 19 anderen. Onder de personen ten aanzien van wie wordt voorgesteld de hoedanigheid van Ne derlander 'e verleenen. bevindt zich de heer Frits M a n n h e i m e r, geboren te Stutt gart (Wiirtemberg), bankier te Amsterdam. De heer Mannheirner is firmant van oe C. V. Mendelssohn en Co.. Amsterdam, en is in financieele kringen, een zeer bekende persoonlijkheid. In de memorie van toelichting deelt de minister van Justitie mede dat de heer Mannheirner sinds 1916 in Nederland is ge vestigd en voornemens is hier te blijven Hij is officier in de orde van Oranje Nassau. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD De heer De Savornin Lohman. lid der Eer ste Kamer, heeft den Minister vragen gesteld over het optreden van buitenlanders in ver gaderingen. Bijzonderheden omtrent de brutale overval op een geldtransport te Amsterdam. De beroemde Engelsche schrijver Rudyard Kipling overleed op Ti-jarige leeftijd. Groote brand te Raamsdonkveer. Vanwege de Centrale voor Werkloozenzorg zal binnenkort het achtste werkkamp wor den geopend. De bekende oud-zeeppoederfabrikant de heer Chr. Pleines is in Zwitserland begra ven. Brieven uit Bulgarije TL De dertiende partij om het wereldkam pioenschap Dammen is door onzen nationa- len kampioen verloren. Minister Eden heeft een rede gehouden over de collectieve veiligheid. Italië heeft opnieuw te Genève geprotes teerd tegen beweerde Abessijnschc wreed* heden. Begrafenis Chr. Pleines Ontroerende plechtigheid in Zwitsersch bergdorp Onder groote belangstelling Is op het kerkhof achter de kerk van Buchs in het Zwitsersohe kanton St- Gallen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Chr. Pleines, over wiens leven en arbeid wij deze week reeds schreven. De plaatselijke predikant van de Evang. Kerk, Pfarrer Sonderegger, wachtte aan den ingang van het kerkhof den stoet op. Door 1 .Ti voorafgegaan, werd de baar langs de steile zig-zag-paden van den rotswand achter de kerk opwaarts gedragen. Achter de baar volgde, na de familie, een schare van 150 belangstellenden; dc mannen met ont bloot hoofd. Toer de stoet op 't hoogst gelegen rotsplateau was aangekomen, zwegen de klokken en werd aanstonds, onder ademlooze stil tel de geliefde doodë in het graf neerge laten. Pfarrer Sonderegger las een kort gedicht voor, naar aanleiding van Joh. 1925 „Want ik weet, mijn Verlosser leeft". Daarna sprak hü een kort gebed uit. Toen daalde allen, terwijl de klokken weet luidden, langs de kerkhofpaden af en deden wat in het indrukwekkend trappen portaal der kerk staat geschreven: „Lasset uns ins Haus des Herm gehen". Schoon klonk het weldra uit aller mond „Jezus is mijn toeverlaat. Hij. mijn Heiland, is in 't leven"; en treffend, ook omdat de ontsla- oene in den laatsten tijd meermalen zijn verlangen naar zijn Heiland had geuit, was het zingen van het volgende vers: ,,'t Heerlijk hoofd is opgewekt, Dat zijn leden tot Zich trekt". De predikant lac een kort levensbe richt voor, waarin herinnerd werd aan zijn arbeid ih zaken, eerst te Amersfoort, later te Den Dolder; óók aan zijn arbeid in Gods Koninkrijk. Vervolgens dankte de predikant, namens de Echtgenoote en familie, voor de groote belangstelling uit alle kringen van de be woners dezer bergdorpen, met name van de leden der Evangelische Kerk. Toen volgde nog een korte predikatie over Job 19 ..Want ik weet. mijn Verlosser leeft". Een prediking van den opgestanen Chris tus. De opstanding niet een idee, ook niet „ein schoner Satz", maar heilsfeit. Gezongen werd nog „Jezus leeft, en wij met Hem, Dood! waar is Uw schrik ge bleven?" De bergen rondom hadden zich gesluierd in een wolkenwaas. Echter niet zoo. of de aanschouwing ervan bracht op dit oogenblik het hart 't Schriftwoord te binnen: „Want bergen zullen wijken, en heuvelen wanke len. maar mijne goedertierenheid zal van u niet wijken, en het verbond miins vredes zal niet wankelen, zegt de HEERE uw Ont- fermer". Op een conferentie van de vertegenwoordi gers der drie werkgeversorganisaties in het bloembollenbedrijf en van de drie land- tuinbouwarbeidersbonden te Haarlem is over eenstemming verkregen over het collectief loonrontract voor het bloembollenbedrijf voor 1936-*37. Dp hestaandp loonen en arbeidsvoor waarden blijven ongewijzigd. Een commissie bestaande uit 6 werkgevers en 6 werknemers vertegenwoordigers zal worden ingesteld, welke aan de organisaties voorstellen zal doen ten opzichte van de regeling van het pensioenfonds en het kinderbüslagfonds in het nieuwe contractjaar Over die voorstellen zal dan vóór 1 Maart weer worden gpconfe- reerd. Verder wordt ook een commissie inge steld voor de toepassing van de loonbjjslag regeling in de bollenstreek. Op 25 Januari a,s. hoopt liet echtpaar Jan in 't Hout en Lena Oskam te Nieuwer- kerk a. d IJssel zijn 60-jarige echtvereeni- ging te herdenken. Beide oudjes morren zich nog in een uitstekende gezondheid verheugen. En waar zij behooren tot de meest bekende personen in deze omgeving, zal 't hun op dezen zeldzamen gedenkdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. DE LOONEN IN DE LANDBOUW Mede op grond van den verlaagden richt prijs voor de tarwe van den oogst 1936 heb ben de landbouwers te MelissanL Stellen dam en Oude Tonge de thans geldende loon overeenkomsten aan de landarbeidersbon den opgezegd. Daar de particuliere mjjnen geen vertegen woordiger in de commissie tot onderzoek ar de wenscheljjkheid van een bedrfifsraad or het mijnbedrijf wenschen aan te wijzen, der. R. K. Mjjnwerkersbond verzocht in- plaats van twee vertegenwoordigers èèn verte genwoordiger aan te wyzen. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde den handelsreiziger W K- M. wegens huwelijkszwendeI tot twee jaar gevangenis straf mei aftrek van voorarrest. Het'O. M had twee jaar geëischt. De man had verschillende vrouwen onder voorgeven ze te zullen trouwen, geldsbedragen afhan dig gemaakt. Het hooge water Voor Nijmegen is door het hooge wa ter de pont verlegd naar de centrale. De overtocht vindt geregeld plaats, zij het soms met eenige- vertraging. Voor Arnhem staat het water thans op de benedenkade, waardoor bet lossen der schapen zeer wordt bemoeilijkt, daar «lie goederen nu op het voetpad naast den rij weg moeten worden gelost. In de nieuwe stadswijk, den vroege ren polder, is het gemaal reeds geruimen tijd in werking om het water in de polder op peil te houden. De riolen kunnen den toevoer niet meer lossen in den Rijn. waarom het poldergemaal in de Kadestraat, dat het ri ooiwater opvangt en overpompt in de ri vier, in werking is gesteld. De val van de Maas voor Venlo blijft aanhouden- Een val van 51 cM. is de laat ste 24 uur waargenomen. De losplaats te Rlerik ls weer vrij van het water, zoodat daar de werkzaamheden zijn hervat. Inval van pseudo-rechercheurs Twee helers verordeeld. De Rechtbank te Amsterdam veroor deelde twee „autohandelaren" wegens he ling resp. tot twee jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf; in beide gevallen werd de voorloopige hechtenis, drie maanden en drie weken in mindering gebracht. Het O. M had dezelfde straffen gerequi- reerd zonder aftrek van voorarrest In den nacht van 80 op 31 Augustus deden drie personen, dje zich uitgaven voor -e- chercheurs een invai in een Ilaagsch hotel Zij lieten zich naar de kamers van twee Italianen brengen, z.g. ter passen controle Het drietal verdween met f 160 aan bankpa pier. terwijl zij ook de papieren van de Ita lianen meenamen. Korten tijd later zijn de psetido-reche-- cheus aangehouden Ook twee „autohande laren" te Amsterdam werden achter sint en grendel gezet omdat zij hii dp voorhereidin gen hadden geholpen en een deel van dc buit als belooning hadden gekregen. Het Zondagsblad Meditatie. Buitenlandsch weekoverzicht. Belangrijke Boekbesprekingen. Binnenlandsch Weekoverzicht. Ons kort verhaal. Zielkundige en Opvoedkundige brieven. Damrubriek. Kinder- en Kleuterkrani. Wetenswaardigheden. De drie pseudo-rechercheurs zijn in dit proces als getuige gehoord; de strafzaak te gen dit drietal moet nog door de Haagscha rechtbank worden behandeld. UITSLAANDE BRAND TE DEN HAAG Men meldt ons uit Den Haag: Gister avond omstreeks tien uur heeft een zware uitslaande brand gewoed in het bovenhuis van het café van den heer W. J. C. Maree. aan de Prinsegracht 79. hoek Warmoezu-r- straat. De brand, welke op tot nu toe onbe- kende wijze is ontstaan in de voorkamer van de eerste verdieping nam spoedig een gi-ooten omvang aan, terwijl de vlammen door de ramen een uitweg vonden naar de slaapkamer, gelegen op de tweede verdie ping, eveneens aan de voorzijde. De 80-jarige vader van den caféhouder, die in de kamer op de eerste verdieping zat te rusten, kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. Da brandweer bluschte de vuurzee met drie stralen. Uitgebrand ziju de beide voorka mers. terwijl mede de dakgoot en de kozij nen grootendeels door de vlammen zijn ver teerd. Kr was veel belangstelling van d« ziide van het publiek. Doodelijk ongeval Bij de Droogdok Maatschappij Men meldt ons uit Rotterdam: Donderdagmiddag is op de terreinen van do Rotterdamsche Droogdok Mij een ernstig ongeval gebeurd, dat aan een nog jongen man het leven heeft gekost.. Er werden staven hoekijzer per lorrie naar de opslagplaats van dit ijzer vervoerd. Kwam de lorrie bij de opslagplaats aan, dan werd er op de rail een stophout gelegd om het wagentje tot stilstand te brengen. Omstreeks half vier kwam er weer een lorrie aanrijden en de 26 jarige G Maaten uit de Rosen veld tstraat. bukte zich om het stophout neer te leggen. De lorrie had ech ter tamelijk veel vaart en door de schok vielen er drie ijzeren staven af. Een daar van- kreeg M op het hoofd. Dr Veenenboseh, die spoedig was gealar meerd, kon slechts constateeren, dat de man op slag was gedood. Zijn stoffelijk overschot ls overgebracht naar het baarhuisje van het ziekenhuis aan den CoolsingeL De Volksraad Politieschool wordt met 400 recrulen uitgebreid BATAVIA. 17 Jan. (Aneta) Bij den volks raad zijn acht aanvullende begrootingen voor het jaar 1936 ingediend. Deze omvat ten o.m.: verhooging van de middelen mot de bijzondere betaling van f 5.000.000 door de Aardolie-maatschappijen, voorts verhoo- ging van de uitgaven met f 110.209 ten be- hoeve van de uitbreiding van het aantal recruten op de politieschool mei 400 man, zoomeoe uitbreiding van het opleidings- personeel. f 21.000 ten behoeve van een tehï- grafischen verkeers- en weerherichtendienst voor de burger luchtvaart f 100.000 ten be hoeve van gesubsidieerde provinciale wer ken en f 12 059 ten behoeve van hel Meier©- oln*i»rti Ohservalnrium in v.H.nnd mnt de intdelling van een weerherichtendienst. Tegenover verschillende van deze uitga- .ven staan ontvangst-posten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1