Jlieuure £ritisri)i> (tftiurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE REGEERING EN DE GEZAGSHANDHAVING RIJKSMIDDELEN VIELEN TEGEN IN 1935 abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Mies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'A ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5681 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 17 JANUARI 1936 15e Jaargang 9bbertentieprtjjen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22' Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per tegel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 ONDOORDACHTE BESLISSING? Sedert we na eenige correspondentie met den schrijver een artikeltje opna men over „Vervroegd pensioen" komen blijkbaar steeds meer ondenvijzers tot de conclusie, dat de rechterzijde (except drie anti revolutipnaire leden) inzake het amen- deihent-Suring een ondoordachte beslissing beeft genomen. Het regeeringsvoorstel hield, zooals men weet, in, dat zestigjarige onderwijzers ver plicht zullen worden vervroegd pensioen te nemen, tenzij de Minister om bizondere redenen, dispensatie verleent. Do kracht van dit voorschrift werd echter verzwakt door het bedoelde amendement, dat onder wijzers met minder dan 36 dienstjaren cf met één of meer minderjarige kinderen van' die verplichting uitsluit. Dit was voor de voorstellers en verdedi gers feitelijk een compromis; eigenlijk hadden zij de verplichting geheel facul tatief willen stellen, zoodat het aan ieders .vrije beslissing had gehangen. Zulks ware, we geven het den ministei volkomen toe, absoluut onvoldoende go weest. Vast en zeker zouden slechts enkeie tientallen van deze „vrijheid" gebruik heb ben gemaakt. Ongetwijfeld is het een harde zaak als iemand op zestigjarige leeftijd zijn weik in de steek moet laten, ook al is hij nog geheel fit en volkomen berekend voor zijn taak. Maar wij mogen niet vergeten, dat honderden jongeren hunkeren naar wen* en een zeer bescheiden salaris en dat in de onderwijswereld nagenoeg iedereen deze jongeren een kans wil geven; ook zij, die er zelf de dupe van worden. Gaat uien van die stelling uit, dan moet o. L erkend, dat hel amendenienl-Suring verder ging, dan feitelijk de bedoeling was. Nu wij de discussies nog eens overzien, krijgen we wel de indruk, dat de bestrij ders van het amendement de Ministers en de heeren Ketelaar en Thijssen ge lijk hadden en dat de verdedigers een paar dingen over 't hoofd zagen. Ten eerste wordt als eisch gesteld, dal de onderwijzer minstens 36 dienstjaren heeft. Maar terecht werddaartegen aange voerd, dat het in bijna allo gevallen aan eigen toedoen te wijten is, wanneer men op zestigjarige leeftijd minder dan 36 dienst jaren heeft: velen zochten tijdelijk een onderkomen op kantoren enz. Voor dezen beteekent het bevoorrechting, als ze nu langer kunnen blijven dan anderen. In de tweede plaats gaat het over het verzorgen van minderjarige kinderen. De heer Zijlstra was hierbij ietwat inconse- kwent, toen. hij ter verdediging van hei amendement aanvoerde, dat „sommigen tegenwoordig meer last hebben van meer derjarige kinderen". En men deed ons ver schillende voorbeelden aan de hand, dat er minderjarige kinderen kunnen zijn, die heelemaal niet nfcer „verzorgd" behoeven te worden en dat toch de vader-onderwij- zer om die reden gehandhaafd wordt. Echter, dit zijn de voornaamste argu menten niet Van veel grooter beteekenis is, dat de voorstellers blijkbaar het feit der beves tigde, hoogere pensioengrondslagen ovei 't hoofd hebben gezien; en, laat ons er bij voegen, ook de bestrijders hebben er niet op gewezen. Toch is dit van veel belang. De heeren Suring, Zijlstra en Tilanus hebben herhaaldelijk gezegd, dat het zoo hard is, als men plotseling 30 tot 40 in salaris achteruitgaat; de laatste berekende zelfs dat het 50 zou kunnen zijn. De vraag rijst, of dat waar is. Men rekent ons n.1. voor, dat door de bevestigde pensioengrondslagen het vervroegde pen sioen slechts 100.— a 200.— lager zal zijn dan het tegenwoordig salaris plus toe lagen en dat het bij een volgende salaris verlaging er zelfs boven uit zal gaan. „Onze rechtsche fracties, zoo schrijft men ons, hebben zich zulks zeker niet goed ge realiseerd, anders is hun houding niet te verklaren." Men kan de kracht dezer opmerking o. i. niet ontkennen, al blijven wij gereserveerd in ons oordeel. Want de materie is inge wikkeld; doch wanneer in de regeerings- stukken het aantal zestigjarigen op 15 a 1600 geschat wordt, dan zijn wij wel be nieuwd hoevelen van dezen straks vroegd pensioen zullen krijgen; d.w.z. hoeveel jongeren er werk en brood komt Om enkele lezers ter wille te zijn In de nationaal-socialistische bladen Volk en Vaderland en Schoon Schip kwam weer één dier banale stuk jes voor, waaraan de organen der partij van Mussert helaas zco rijk zijn. In dit artikeltje wordt ons blad ter verantwoor ding geroepen. Feitelijk is hot beneden on ze waardigheid in te gaan op dit soort ge doe uit een pers, welke heet „volksverhef ling" op het oog te hebben. Nu verschillende onzer lezers er bij ons op aandringen een wederantwoord plaatsen, wijl laster altijd een snellen loop heeft, zullen wij aan dit verzoek voldoen en een dezer dagen, wanneer de plaai ruimte liet toelaat, onze belofte inwisselen. EERSTE KAMER OVER DE RIJKSBEGROOTING 1936 De komende Grondwetsherziening Soepeler houding tegenover S.D.A.P.? Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer omtrent de alge- meene beschouwingen over de Rijks- begrooting 1936. Sommige leden uitten alsnog hun mee ning over de Juli-crisis 1935 en wezen op de nieuw gerezen tweespalt L a. v. het on- derwijs. H. i. zal er naar moeten worden gestreefd, dat mocht het kabinet tot af treden worden genoopt een andore par lementaire meerderheid gereed sta om de verantwoordelijkheid voor het Regeerings- beleid op zich te nemen. Vele leden betoogden, dat dit Kabinet steun vindt in de waarschijnlijkheid, dat nieuwe crisis nog ernstiger monetaire gevolgen zou hebben dan het in Juli 1.1. gerezen conflict heeft gehad. Mede met het oog hierop achtten zij voorzichtigheid ge boden bij het trekken van conclusies uit de situatie omtrent de meer of mindeie kracht van extra-parlementaire kabinetten aangezien die grooter of mindere kracht dikwijls van zuiver accidenteele kwesties afhangt. De gezagshandhaving Vele leden traden in beschouwingen over de wijze waarop de Regeering het gezag handhaaft. Men drong aan op- krachtige gezagshandhaving vooral t_ a. v. die extre mistische partijen, die gaarne van onze volksvrijheden profijt trekken, doch in lan den waar zij tot de macht gekomen zijn, elke afwijkende meening onderdrukken. Weer andere leden waren van meening, dat de gezagshandhaving van overheids wege er op gericht nioet zijn, dat versto ring van de openbare orde door groepen, die wars zijn van gewetensvrijheid en van de traditioneele Ncderlandsche verdraag mheid, worde tegengegaan. Zoo prezen zij het optreden van den burgemeester van Amsterdam naar aanleiding van de opvoe ring van het tocaieèlstuk „de Beul". Die waardeering over de houding van Amsterdams burgemeester ter zake de op voering van „de Beul" vermochten andere leden niet te deelen, vermits het hier be Irof een positief anti-christelijk tooneelstuk en de overheid heeft te rekenen met het christelijk karakter onzer natie, weshalve zij van publiek terrein behoort te weren wat op godsdienstig gebied ook maar deu minsten aanstoot kan geven. De Regeering en de S.DJLP. Eenige leden brachten de houding, door de Regeering jegens de S.D.A.P. aangeno men ter sprake Zij betoogden, dat deze partij terecht niet meer in zulk een exclusieve posi tie wordt geplaatst als voorheen het geval was, Dit houdt h, L verband met het feit, dat zij zich allengs meer in Rritsch-socialistische richting heeft ge oriënteerd en het oude Duitsch-marxis tische standpunt heeft verlaten. Al moet nu worden erkend, dat in de houding van de Regeering jegens de S. D. A. P. een gunstige evolutie waarneembaar is, toch wordt deze, naar de meening van de leden hier aan het woord, nog als on volwaardig beschouwd. Verscheiden leden daarentegen waren van oordeel, dat het marxisme, dat in de S. D. A. P. hier te lande zijn verbreiding heeft gevonden, een noodlottigen invloed op ons volk heeft gehad en een ontkerstc- slening, alsook een ondermijning van het gezag en der zedelijke grondslagen hier te lande heeft veroorzaakt De komende Grondwetsherziening Verscheiden leden brachten het voorne men der Regeering, grondwetsherziening te bevorderen, ter sprake. Eeuigen hunner vestigden rlo aandacht op het gevaar, dat in den strijd tegen een partij, die princi pieel de democratie wenscht te vernieli gen, de democratische rechten van andere groepen zouden worden aangetast. Daarom achtten zij de voorgenomen wijziging van artikel 7 der Grondwet bedenkelijk Vele leden achtten het misbruik, dat thans van de drukpers wordt gemaakt, zoo groot, dat zij. hoewel noode, een herziening van artikel 7 onzer Grondwet niet bij voor baat durfden afwijzen. .Zij behjeldcn. zich daaromtrent hun oordeel voor, totdat de desbetreffende voorstellen bekend zouden zijn. Financxeele beschouwingen Vete' leden constateerden, dat' do Regce- ring zelve den financieelen toestand som ber noemt. Ten zeerste betreurden zij, dat de regoering afwijzend staat tegenover hel „Plan van den arbeid", inzonderheid wat den financieelen opzet ervan aangaat. Gevraagd werd of de goudhloklanden nog voeling met elkander houden en zoo ja met, welk resultaat Het Tweede Kamerlid H. van Houten gewond Doordat zijn auto slipte Toen gisternacht het Tweede Kamerlid de heer H. van Houten per auto van een spreekbeurt welke hij te Echten bij Lem- had vervuld, naar zijn woning te Groningen terug keerde, is de wa gen op het Sta tionsplein te Gro ningen ooor de gladheid van den weg het had zwaar gesneeuwd geslipt en te gen een boom ge botst De heer v. Houten, die zelf de auto bestuur de, werd hierbij op straat geslin gerd, waar hij met verschillende verwondingen en in bewusteloozen toestand bleef liggen. Terstond was medi sche hulp ter plaatse Na voorloopig ver bonden te zijn is de heer Van Houten per brancard naar zijn woning vervoerd. De heer Thijsse, die het Kamerlid op zijn tocht had vergezeld, kwam met lichte kwetsuren vrij. De auto werd van voren geheel ingedrukt Omtrent den toestand van den heer Van Houten, vernemen wij nader, dat deze geen zorg baart. De heer Van Houten heeft ver wondingen aan gelaat en handen bekomen, alsmede een kneuzing in den rug. De patiënt wordt thuis verpleegd.- Ds. H. J. Heynes f Bekend auteur overleden Te Aerdenhout, waar hij na zijn emeritaat woonde, is hedennacht plotseling overleden op bijna 71 jarigen leeftijd ds. H. J. H e y n e s, em. predikant der Ned. Herv. Kerk en bekend auteur. Ds. Heynes was 20 Febr. 1865 te ÏJssel stein geboren. Hij studeerde aan de Stede lijke Universiteit te Amsterdam. In 18'JO werd hij candidaat in Gelderland om zich S Maart 1891 te verbinden aan de Ned. Herv. Gem. van Durgerdam. Heel zijn amb tel ijk leven heeft ds. Heynes in de classis Edam doorgebracht. 18 Nov. 1894 verbond hij zich aan de gemeente van Landsmeer. -Sedert 1 Jan. 1933 was hij emeritus. Vooral als auteur hééft ds. Héynés ih Christelijke kringen naam gemaakt Van zijn hand is uitnemende belletrfe in ori- ginee)en, humoristischen stijl, verschenen. In Vox Gymnasii; Neerlands Gymnasiasten Krabaton en de Amsterdamsche Studenten almanakken verscheen van hem jeugd werk. Later schreef hij: „N oord-Hol 1 and - Hoewel zij meer opbrachten dan het vorige jaar Directe belastingen bleven f 16.9 millioen beneden de raming De indirecte zelfs f 31.7 millioen Teleurstelling over vrijwel de geheele linie De opbrengst der Rijksmiddelen In December 1935 bedroeg 31.387.853 ot ƒ1.8 millioen minder dan de raming en ƒ2.1 millioen minder dan het vo rige jaar. In het geheele jaar 1935 bedroeg de opbrengst der zgn. „overige middelen" ƒ366.4 millioen of ca. ƒ7.1 millioen meer daa in 1934, doch zij bleef niet minder dan C1.7 millioen benedien de raming. Eind December was in totaal ƒ99.4 millioen aan directe belastingen op het kohier gebracht tegen ƒ91.1 mil lioen op 31 December 1934. Gerekend was echter op ruim f 116 millioen I Het jaar 1935 is al weer enkele weken voorbij. Bij de jaarwisseling is er reeds uit voerig over geschreven, welk een sombere periode ons land achter den rug heeft. Op dat tijdstip ontbreekt het echter veelal nog aan concrete gegevens, die een juist beeld kunnen verstrekken over het tijdvak dat voorbijging. De cijfers druppelen pas later door en dan eerst kunnen juiste conclusies v orden ge* rokken. Zéó is het ook met 's Rijks schatkist. We wisten al wel, dat de Rijksmiddelen in 1935 geen al te rooskleurig beeld hadden te zien gegeven. Maar de cijfers over December ontbraken nog.... Deze liggen thans voor ons en er is aller minst reden om verheugd te zijn. Ook de laatste maand van het vorige jaar is voor 's Rijks financiën weimg bemoedigend ver- loopen. Het jaar 1935 is vertrokken, zooals hel gekomen is: in het teeken van dalende ont vangsten. Uitvoerig op de cijfers over December in gaan, zullen we maar niet Dat zou weinig zin hebben en waarom zouden we de lezers vermoeien met veel droefs. De jaarcijf ove 1935, waarop we iets breeder zuil De Rijksmiddelen In December Laten we beginnen met den teruggang. Teleurstellende opbrengsten leverden diver se accijnzen, nl. het zout, de wijn. het gedis tilleerd (2 ton terug), en het bier, "erder de couponbelasting (die daald van 4 op 3 ton), de zegelrechten (van ƒ1.4 millioen op 1.2 millio n), de registratierechten, de suc cessierechten, die met niet minder-don IV millioen terugliepen, en de loodsgelden, lie om de bekende reden verminderden van 3 ton tot ƒ53.248. Daarentegen kon de omzetbelasting zich vrijwel handhaven op het peil van het vo rige jaar, nl. ƒ5.531.000 (v. j. ƒ5.513.000), -ven als de belasting op gouden en zilveren wer ken met ƒ41.487 (v. j. ƒ42.969). Iets verbeterden: de invoerrechten (van ƒ7.5 op ƒ7.6 millioen), het statistiekrecht (van 132.445 tot ƒ134.157), de accijns op geslacht (van ƒ477.422 tot ƒ546.186), de suike.raccijns (van ƒ4.8 tot ƒ5.6 millioer), en de tabaksaccijns (van ƒ2.5 op ƒ2.6 mil lioen). Apart dient vermeld te worden de divi dend- en tantièmebelasting, welke deze maand niets opleverde. De teruggaven over troffen nl. de ontvangsten met ƒ63.996. De jaarcijfers 1935 Voor de geregelde lezers van onze ov :r- zichten is het geen nieuwtje, dat de Rijks middelen over 1935 leelijk ziJq tegengeval len. Reeds maanden lang w erden we er op voorbereid. Nu de balans kan worden opge maakt, is het ten slotte nog een schrale troost, dat de resultaten niet nog teleur stellender zijn, dan het zich liet aanzien. Van de 17 middelen, diie op de staat wor den verantwoord, vertoonen slechts meerder^ opbrengst vergileken met hei vorige jaar, nl. de invoerrechten, de accijn zen op suiker en tabak, en de omzet- en couponbelasting. De invoerrechten leverden ia 1935 een totaal van ƒ89.2 millioen (v. j. 82.2 millioen), welke stijging een ge volg is van de verhoogde- tarieven, die in Juli 1934 in werking zijn getreden. Toch stelt de opbrengst teleur, en wel met niet minder dan ƒ8.3 millioen, want er was op ƒ97.5 millioen gere kend. Dit moet op rekening worden ge steld van onze verminderde handels beweging. De suikeraccijns bracht in 1935 ƒ53.8 mil lioen in 's Rijks schatkist (v. j. ƒ52.9 mil lioen), hetgeen per saldo niet zoo'n .-el groot verschil uitmaakt. Opmerkelijk is de beterde van ƒ31.3 tot ƒ33.9 millioen. Ons volk verleert het rooken nog niet Ondanks hocgere belasting, en een verschuiving :n de consumptie naar de goedkocpere soorten. Hierbij zij aangeteekend_dat de suiker- accijns 3.8 millioen meeviel en dat de ta baksaccijns ternauwernood de raming haalde. De opbrengst van de omzetbelas ting steeg van f 54.4 millioen tot f 60.9 millioen. In 1934 moest de belasting nog op gang komen. Daarom is de gang van zaken in 1935 dos te ernsti ger, nu er slechts een vooruitgang van f 6 millioen te boeken valt. We bleven niet minder dan f 2iy2 mil lioen onder de raming! De bereke ningen hebben dus in dit opzicht sterk gefaald. Een beter aspect levert de couponbelas ting, die van f 4.1 millioen tot f 5.1 mil lioen steeg en de raming met 1 ton over schreed. De accijnzen dalen De dalende koopkracht van onze bevol king en de steads stijgende lasten die op breede lagen van onze bevolking drukken, hebben een funeste uitwerking gehad op de opbrengst der voornaamste accijns-en. Het minst heeft geleden de zout accijns, die daalde van f 2.1 tot f2.05 millioen. Erger demonstreert zich de teruggang bij de ge- slachtaccijns, welke terugliep van f6.2 mil lioen tot f 5.6 millioen, en bij de wijn accijns, welke verminderde van f 2.7 tot f 2.1 millioen. Het meest hebben de accijnzen op gedistilleerd en bipr de ernst der tijds omstandigheden ondervonden. Het ge distilleerd daalde van f 30.3 tol f 28.3 millioen, en bleef daarmee bijna f 3 millioen onder de raming.. Het bier bracht het slechts tot f 8.4 millioen, of 1.8 millioen minider dan verleden Wel heel duidelijk blijkt hier, dat vir- hooging van lasten nog niet altijd meer dere ontvangsten in de schatkist brengt. Heel jammer is wel, dat van de aanvanke lijk voorgestelde accijnsverlaging niets kan komen. Ware het niet verstandiger het toch maar eens te probeeren? De opbrengst van de successierechten in 1935 op peil gebleven met 34.7 millii en zelfs werd de raming met f 2 millioen overschreden. Gelukkig, dat er ook nog lichtpuntjes zijn! De monetaire zorgen Woelig was 1935 op monetair gebied. Van daar, dut de conversie-stroom opdn»ogdi Een vermindering van de opbrengst der zegelrechter, van f 17.5 tot f 16.1 millioen was daarvan het gevolg. Bevredigend is dat vooruitgang bij de tabaksaccijns, die ver-1 de raming werd gehaald. sche Menschen en Dingen" (1912); „Bij ons in Noord-Holland" (1915); „Kinderen Noord-Hollands" (1923); „In de Nocrd- Hollandsche Wei" (1928). Ook gaf hij in 1926 een boek getiteld „Pc zielkundige kant aan uitingen van Christe lijk leven". Mooie bijdragen gaf deze auteur ook in Callenhachs Kerstboek, n.l. 1925 „Het Noord-Hol landsche jongetjf Aldert"; in 1926 „Paardenbloemen" en in „Het verdriet van opa van Vaders De Ambulance in Abessinië Dr. Colaco Belmonte genezen Door het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis werd van den lei der der Ned. Roode Kruis Ambulan ce in Ethiopië telegrafisch mede- deeling ontvangen, dat de leden der ambulance physiek en moreel in uit stekenden toestand verkeeren en dat dr. Colaco Belmonte is genezen. Op Woensdag 15 dezer zijn zes leden der ambulance met een karavaan van driehonderd muilezels vertrokken. Daarbij werd hun uitgeleide gedaan door den heer De Vries, die daags daarop zelf zou volgen met last- auto's tezamen met den leider dr. Winckel en dr. Belmonte. Ned. Prot. Chr. Schippersbond Jaarvergadering te Amsterdam De Nederlandsch Prot Chr. Schip persbond hield haar jaarvergadering in Krasnapolsky te Amsterdam onder leiding van den voorzitter, den heer J. M. Kr ij ger. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter de openingsrede, waarin hij de overledenen van het afgeloopen jaar her- daéht. Het jaar 1935 was donker en 1936 geeft weinig betere verwachtingen. Wel iswaar is op eenige plaatsen verandering in de economische depressie ingetreden, maar op den slechten toestand, waarin het schip persbedrijf zich hier te lande bevindt, heeft 'dat geen verbeterenden invloed. Hoewel de regeering in vele opzichten het bedrijf steunt, blijft er toch nog veel te wenschen Dat te bespreken is 't hoofddoel dezer vergadering. Spr. .wijst er op dat de organi satorische eenheid dient te worden versterkt; daartoe -is de uitgave van een eigen orgaan ter hand genomen. Hierna worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Uit de ingekomen -stukken blijkt dat de afdeeling Friesland een zelfstandige organi satie heeft gesticht. De voorzitter wijst er op dat meerdere Friesche leden bij den N. P. C. B._ bleven aangesloten,; zoodat het niet uitge- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Rijksmiddelen hebben in December wat de niet directe belastingen betreft, 31.3S7.852 opgebracht, of 2.082.265 minder dan het jaar tevoren. Over het geheele jaar 1935 was de opbrengst dezer middelen 366.409.707 of 7.096.393 meer dan in 1934, maar f 31.740.243 minder dan geraamd. De registratierechten liepen met 8 ton terug, nl. van f 11.3 millioen tot f 10.5 mil lioen, de loodsgelden van f 2,6 millioen tot f 2.6 millioen. Dit jaar zullen de loodsgelden na de verlaging tot een minimum in eenschrompelen. Dat onze handelsbeweging kwijnt, blijkt uit de opbrengst van het statistiekrecht. welke daalde van f 1.76 millioen tot 1.63 millioen. Op peil bleef de belasting op gou den en zilveren werken. De slechte opbrengst over December van de dividend, en tantième-belas ting heeft het jaarcijfer buitengewoon ongunstig beïnvloed. 1935 leverde t 10.48 millioen (v.j. f 13.1 millioen). Het is met de rentabiliteit van ons bedrijfsleven nog maar steeds aller droevigst gesteld. AI deze mutaties hebben geleid, als boven gemeld, tot een vermindering in ontvang sten van ruim f 31 millioen ten opzichte van de raming. De directe belastingen Tenslotte nog een enkel woord over z.g.n. directe belastingen. In totaal is in 1935 voor f 99.4 millioen op het kohier gebracht, of f 8.3 millioen meer dan een jaar geleden. Het leeuwen aandeel van deze verhoogde opbrengst wordt in beslag genomen door de inkom- ?t!ni)^lin^ (stijging van. f 5G.6 millioen tot f 63.2 millioen). De ramingen zijn echter belangrijk hooger geweest. De verwachtingen voor de directe belastingen waren f 116.425.000, en voor de inkomsten belasting I 75.333.000. Dat wil dus zog- gen, dat de directe belastingen f 16.8 en de inkomstenbela ;iing 1 12 mil lioen zijn tegengevallen. De vermogensbelasting bleef in 1935 ruim f 3-millioen onder de verwachting van f 19 millioen, de belasting op de doode hand f 1.161.45S onder de raming van f 3 mil lioen. De raming van het Werkloosheidssubsi- diefonds werd op bijna 7 ton na gehaald, De opbrengst was f 50.541.911. Het verkeersfonds leverde f 28.4 millioen en bleef 8y2 ton onder de raming. Dat dit bedrag onder het millioen blijft, is te dan ken aan de rijwielbelasting die 4 ton mee viel. Want de motorrijtuigenbelasting kwam to.v. de raming over 1935 f 1262.000 tekort. Een zorgenrijk jaar is ten einde. Wat za! het nieuwe brengin? Een opleving, ook voor de inkomstenbronnen van 's Rijks schatkist? De vooruitzichten zijn nog steeds niet be moedigend. Maareen Christen gaat niet bij de pakken neerzitten. En daarom: vol goeden moed vooruit! Uitgifte van schatkislpromessen en h vet biljetten tot een totaal bedrag van ten hoog' ste 30 millioen. En dagelijks schalt duider nog-0" deze tijden: i sloten moet worden geacht dat in die pro vincie toch weer een afdeeling wordt ge sticht. Men bedenke dat eendracht macht maakt. Jaarverslagen Uit het hierna door den secretaris uitge brachte jaarverslag bleek van de actie die het hoofdbestuur had gevoerd, o.m. ten de- partemente. Voorts bleek dat het ledental met 75 was toegenomen. Uit het financieel verslag viel te consta- teeren, dat de toestand niet slecht is ter noemen. Breedvoerig werd de kwestie van. overdracht van bepaalde stukken, die be trekking hebben op oude schuld, besproken. Verkiezing Bij de volgende hoofdbestuursverkiezing werden herkozen de heeren W. Kaper, W. Kleine en Zielstra. Voor de commissie van advies werden ge kozen de heeien Ds. Kalkman van Am sterdam, Ds. Versteeg van Nw. Loos- drecht, Mr. C. S m e e n k var Ar ihem en G. van der Veen van Gramsbe'-gcn Uit de vergadering werd sterk? aandrang uitgeoefend op het hoofdbestuur c.n bij, voortduring de aandacht der regeering te vestigen op den eisch van Zon-Iagsrist De voorzitter wees in dit verband op de --ede- voeringen die Ds. Kersten, de hee- Duymaer van Twist en hij persoonlijk in de Tweede Kamer hielden. Een langdurige bespreking ontstond over de steunregeling. De afdeeling Zwolle stelde voor een weerstandskas te vormen. De voorzitter was van meening, dat hiertoe een gezamenlijke actie var aJe schippers-organisaties noodig is. Deze materie kan eerst na zeer rijp» over weging bij de regeering worden aan hangig gemaakt. Aan het einde dèr vergadering dar.Me de heer Kalden het hoofdbestuur voor de vele verrichte werkzaamheden en sprak den wensch uit dat God Zijn zegen rijkelijk over al den arbeid gebiede. Nadat de heer Kaper in dankgebed is voorgegaan wordt de vergadering gesL.'.en. BAKKERS ZONDER ARBEIDSCONTRACT Geen aceoord bereikt Naar wij vernemen, zijn de gezamen lijke patroonsorganisaties te Den Haag tot de conclusie gekomen, dat van ver dere onderhandelingen over een nieu we af te sluiten collectieve arbeids overeenkomst voor 1936 geen gunstig resultaat kan worden verwacht. De werkgeversorganisaties hebben aan de bakkcrsgezellenbond derhalve mede gedeeld, dat zij niet bereid zijn de on derhandelingen voort te zetten. Gelijk gemeld, hadden de Katholieke- en de Christelijke werknemersbonden zich, onder bepaalde voorwaarden, bereid ver klaard, nieuwe besprekingen te voeren over een ander loon. dan was vastgesteld in de afgeloopen arbeidsovereenkomst. Van werkgeverszijde vernemen wij, dat deze voorwaarden moeilijkheden opleveren, wel-' kc eerst vermoedelijk na langdurige be raadslagingen zouden kunnen worden op gelost De „moderne bond" heeft zich principieel tegen loonsverlaging uitgesproken, terwijl van den Neutralen Bakkersgezellenbond geen antwoord is ontvangen. Om deze redenen hebben de werkgevers afgezien van nieuwe onderhandelingen zoodat de contractlooze periode voor do arbeiders werkzaam in het Haagsche bak-, kersbedrijf, nu definitief is ingetreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1