WERK DE STRIJD OM AKSOEM EN MAKALLE waar WOENSDAG 15 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG Buitenland SOKOTA DOOR BOMMEN VERWOEST Rome constateert een „lastercampagne" De positie van Aksoem zou volgens Abes sijnsche berichten voor de Italianen moei lijk houdbaar zijn geworden. Te Addis Abeba wordt gemeld, dat de linkervleugel van het Noordelijke Abessijnsche leger aan de Westzijde er in geslaagd is voorbij de stad te trekken en zich thans op 10 K.M. achter den rug van den vijand, die hier gelegerd is, bevindt. Wanneer dit waar blijkt, is dit een bericht van groot belang, aangezien dan de verzorging van het gar nizoen van Aksoem met levensmiddelen en munitie door de Abessijnen zou worden af gesneden. Verder wordt gemeld, dat Bas Seyoem met zijn troepen de berg Galila, op 20 K.M ten Zuid-Oosten van Aksoem bereikt heeft, zoodat een aanval op de Heilige Stad ge richt kan worden van twee kanten tegelijk hetgeen tot een beslissend gevecht zou kunnen leiden. Wat Makalle betreft, in Addis Abeba deden Dinsdagmorgen wederom geruchten de ronde, die met stelligheid den val dor stad wisten te melden. Hieraan werd toe gevoegd, dat de Italianen langzaam uit de voorste stellingen terugtrekken, zonder meer strijd te leveren, aangezien de verzor ging der troepen met levensmiddelen en munitie door den uiterst slechten toestand der wegen achter Makalle het aangaan van groote gevechten onmogelijk maakt en deze gevechten bij een standhouden niet .vermeden zouden kunnen worden. Ten slotte wordt medegedeeld, dat Italiaansche bombardementsvliegtuigen een aanval hebben gericht op Sokotft, de grootste stad ten Noord-Westen van Dessic, in de provincie Last. De tien toestellen wierpen brand- en gasbom men uit en slaagden er in de stad vrij wel geheel te verwoesten. Het aantal dooden moet zeer groot zijn; ook onder Abessijnsche reservetroepen, die hier lagen, zouden veel dooden gevallen zijn. De kerk der stad ligt in puin. Reeds eenige dagen hadden de Italianen Sokota bestookt. Thans is er van de geheele stad vrijwel niets meer over. Bij de bom bardementen werd ook gebruik gemaakt van gasbommen. Zoo werden kort nadat een eskader we- 'derom een aantal gewone bommen op de stad en de omgeving had geworpen, door een terugkeerend vliegtuig drie groote gas bommen neergeworpen, die onder de niets vermoedende bevolking, die na het aftrek ken der vliegtuigen naar de granaattrech ters was gaan kijken, groote ellende heb ben veroorzaakt Tien personen wer den door het gas blind, terwijl vele anderen zware brand won den bekwamen. De vernielde' kerk was gewijd aan de Heilige Maria. De bommen vielen op het bedehuis juist op het oogenblik, dat daar vele geloovigen aanwezig waren. Tien de zer kerkbezoekers zouden letterlijk in stuk ken zijn gescheurd, terwijl acht anderen zwaar gewond werden. Over het algemeen kan gezegd worden, 'dat de activiteit der Italiaansche vliegers aan het Noordelijk front dagelijks toe neemt Overzicht van het oorlogstooneel Een samenvattend overzicht van den mi litairen toestand levert volgens de Abes sijnsche opvattingen het volgende beeld op: De positie der Italianen wordt zoowel in het Noorden als ki het Zuiden van dag tot dag moeilijker. Aan het Noordelijk front hebben de in den laatsten tijd ingetreden regens aan Italiaansche zijde vrijwel iedere terugtrekkende manoeuvre onmogelijk ge maakt Evenmin kunnen troepenverplaat singen uitgevoerd worden. De Italia nen hebben zich teruggetrok ken in versterkte en vergroote blokhuizen, die met machine geweren zijn toegerust. Teneinde onnoodige verliezen te voorko men valt het Abessijnsche leger de Itali aansche stellingen niet meer met groote troependetachementen aan. Men is in Abes sijnsche militaire kringen van opvatting, dat deze Italiaansche verdedigingspunten zich vroeger of later zullen moeten over geven, daar voorziening met het noodige uit het achterland vrijwel is uitgesloten. Alle wegen zijn in moerassen veranderd; alles blijft in den modder steken. De pogingen der Italiaansche troepen Zich met steun van artillerie en vliegtui gen in deze moeilijke situatie te handha ven hebben weinig kans op succes, daar het overhaaste optreden talrijke fouten heeft veroorzaakt. Aan Abessijnschen kant ls het tot dus verre mogelijk geweest de troepen steeds door reserves te doen aflossen. Ondanks de over het algemeen te constateeren stag neering van den bewegingsoorlog wordt In het gebied van Makalle en Aksoem nog steeds fel en voor beide partijen met groo te verliezen gestreden. De van het Zuidelijk Eront ontvangen berichten doen concludeeren, dat de Italianen na de ontruiming van Ogaden hun voorgenomen opmarsch naar Bali weer met koortsachtigen ijver voorbe reiden. Bij de beoordeeling van de kansen moet men voor oogen houden, dat de afstand van Dolo, het uitgangspunt van het Itali aansche offensief, tot Addis Abeba, hemels breed, 600 K.M. bedraagt. Een aanval zou aanvankelijk voeren over een strook van bijna 250 K M. lengte door doorweekte ge bieden, vol ziektekiemen. Vervolgens zou het offensief stuiten op hooge bergreeksen, waarin omstreeks 160.000 man Abessijnsche troepen in goed verschanste stellingen ge reed staan, om aan den Italiaanschen aan val den hardnekkigsten tegenstand te bie den. Door buitenlandsche militaire deskundi gen wordt sterk betwijfeld, of het Italiaan sche leger er in kan slagen vóór het begin van den grooten regentijd aan het Zuide lijke front 250 K.M. van het moeilijkste terrein al strijdende te bezetten. Daar komt bij, dat Bas Desta reeds thans mpt zijn le ger in het gebied van Dolo momenteel tot tegenaanvallen overgaat. Gedurende de beide laatste regcnlooze dagen is het tot een intensieve verken ningsactie der Italiaansche vliegers geko men Deze actie strekte zich aan het Noorde lijke front uit tot Dessie en aan het Zuide lijk front tot Sasabaneh. De opstand in Godjam Omtrent de opstand in Godjam verneemt men in Italiaansche kringen, dat de op standelingen de strijdkrachten van Bas Imroe bij Debra Markos hebben aangeval len en na een hardnekkigen strijd hebben verslagen, dank zij het gebruik van mi trailleurs. Van Addis Abeba zouden ver sterkingen naar Debra Markos onderweg zijn. Een Italiaansch bericht uit Makkalé Het agentschap Stefani meldt uit Ma kalle: De onderwerping van Abessijnsche krijgslieden blijft in versneld tempo voort duren. Zij behooren tot kortelings aan het front na lange marschèn aangekomen troe pen uit het centrum van Abessmië. Om te ontsnappen aan de strenge bewa king van de krijgshoofden melden zij zich in kleine groepen bij onze linies aan. Zij vragen bescherming en klagen over de slechte behandeling, die de hooiden hen doen ondergaan. Dc bezette gebieden Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld: In verband met het bestuur van de be zette gebieden zijn verschillende problemen gerezen inzake de veiligheid en het vergoe den van schade, ontstaan door den oorlog, vooral door den vijand, die bij het terug trekken alles vernielde. De Italiaansche autoriteiten doen alles om de bevolking te bevoordeelen, die loyaal blijft aan Italië. Hulp in geld en natura is 'verleend; ver nielde huizen en kerken werden hersteld; scholen voor de inlandsche jeugd werden opgericht en snel werden vele sanitaire inrichtingen ingericht, vooral voor kinde ren, waarvan de hygiënische en gezond heidstoestanden zeer betreurenswaardig waren. Geneeskundige posten werden ingericht te Adoea, Aksoem, Adigrat en Makkale en elders, en steeds worden deze druk door de inboorlingen bezocht Verder worden thans medische karavanen georganiseerd, die de zieken in de meest afgelegen dorpen zullen opzoeken. Binnenkort zullen de bezette gebieden op hetzelfde beschavingspeil worden ge bracht als Erythrea. Geen vlucht uit Cyrenaica Het bericht, volgens hetwelk zekere stam men uit Cyrenaica op Egyptisch grond gebied zouden zijn gevlucht, wordt van of- ficieele Italiaansche zijde gedementeerd. Zelfs wordt medegedeeld, dat belangrijke groepen Lybische emigranten in Cyrenaica zijn teruggekeerd. Zij zouden hiertoe vol gens Italiaansche mededeelingen zijn over gegaan, omdat de Engelsche autoriteiten strenge maatregelen ten aanzien der in landsche bevolking treffen, en verder we gens de op Egyptische bodem heerschende droogte. Begrafenis van vliegeniers Dinsdagochtend zijn te Massawa de offi cier-vlieger Lanza, luitenant baron Ostini van het ministerie van pers en propaganda, vrijwilliger-vlieger en sergeant Barino, die zijn gesneuveld toen hun vliegtuig door de Abessijnen werd neergeschoten, ter aarde besteld. Verscheidene autoriteiten, o.a. de hertog van Spoleto, waren hierbij tegenwoordig. Dc goudoffers Op Zondag 18 Januari a.s. zal in geheel Italië de plechtigheid herhaald worden, waarbij gouden trouwringen worden geof ferd aan het vaderland, en ingeruild voor eenvoudige ringen. De leiding van de fascistische partij zet in geheel Italië het werk van sociale steun voort. In vijf districten van Rome zijn gaar keukens opgericht, voornamelijk bestemd voor de familieleden van de soldaten in Afrika. Italiaansche démenetle's Een Fransoh persagenschap heeft een be richt gepubliceerd, dat de Italiaansche am bassadeur Cerruti aan Laval de verzeke ring zou hebben gegeven, dat zelfs in geval Genève de sancties mocht uitbreiden Italië geen aanval zou doen op Groot-Brittannië Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendien smakelijk. FrTcö Leeuwarden HET MOSTERDGAS WERKT LEGER EN BEVOLKING LIJDEN AAN BRANDWONDEN.... (Van onzen correspondent Stuart Emeny) Dessié, Dinsdagavond Omdat de Italianen zich aan het Noorde lijk front in het nauw gedreven voelen, zijn zij tot het gebruiken van mosterdgas over gegaan. De Abessijnsche troepen, zoowel als de burgerbevolking, lijden aan ernstige brandwonden, blaren en zweren. Vandaag is hier bericht ontvangen om trent een door Italiaansche bombardements vliegtuigen uitgevoerden aanval op Sakota, een belangrijk marktcentrum ongeveer 60 mijl ton Zuid Westen van Makallé. Hevige verwoestingen zouden daarbij zijn aangericht en volgens de berichten zijn tien personen gedood door hommen, die op de kerk neerregenden, welke oaarop in brand vloog. Verscheidene personen liepen ernsti ge brandwonden op of verloren hun gezichts vermogen ten gevolge van het gas. Behalve Sakota werd ook Annele in het district Ogaden gebombardeerd en hier wer den eveneens gasbommen gebruikt Italiaansche soldaten, die door de Abessij nen gevangen genomen zijn, deelen mede, dat de Italianen op hun terugtocht aan het Nooroelijk front dorpen en kerken achter zich in brand steken. Drie-motorige Italiaansche bombarde mentsvliegtuigen doken vandaag plotseling uit een wolkbank boven Dessié te voorschijn en vlogen vlak boven mijn tent. Zij voerden geen enkel herkenningsteeken, hetgeen tegen de internationale regelingen indruischt Zij lieten nergens bommen vallen. Men vermoedt dat zij trachtten de bewe gingen van den keizer op het spoor te ko men, daar zij eveneens boven andere steden in de buurt van Dessié gesignaleerd zijn. (Copyright News ChronicleA.N.P.) PILLEN 19 Recept van Prol. Dr. med. MUCH. en niet uit den Volkenbond zou treden. Terwijl Italië niet het voornemen heeft wie het ook zij aan te vallen, hetgeen niets nieuws is, is het toch overdrijving te be weren, aldus meldt Stefano uit Rome, dat Italië voor altijd aan den Volkenbond ge smeed is. Italië behoudt zijn vol ledige v r ij beid van handelen en zal de gedragslijn volgen, die zij het beste zal oordeelen al naar de omstandigheden. Wat de eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad betreft, kan nog niet nader aangegeven worden, of de Itar liaansche gedelegeerde daaraan zal deel nemen of niet In dit opzicht is nog niets besloten. Men gelooft trouwens, dat men in deze a.s. vergadering te Genève tot niets concreets zal komen. Een ander teeken voor de systematische lastercampagne van de kant der buiten landsche bladen tegen Italië ligt volgens Rome, in het feit, dat men wederom begint nadruk te leggen op feiten, die reeds ver scheiden malen tegengesproken zijn. Zoo spreekt men weer van concentratie kampen en desertie in Zuid-Tirol, men be weert. dat Makallé heroverd is door de Abessijnen en dat de stad door de Abessijn sche troepen zou zijn omsingeld, terwijl de Italiaansche troepen zioh zouden hebben teruggetrokken. Deze beide berichten zijn reeds herhaal delijk tegengesproken. De waarheid is, dat de zg. massa-desertie beperkt is gebleven tot enkele gevallen, die zich sporadisch hebben voorgedaan bij niet-inheemschen, die uit vrees onder de wapenen te worden geroepen, de grens overgetrokken zijn, het geen altijd en in alle landen voorkomt Gegeven het zeer kleine aantal deserteurs heeft dit feit geen enkel belang. Wat de herovering van Makellé betreft is het overbodig te bevestigen, dat deze plaats zich solide in Italiaansch bezit bevindt en een centrum vormt van de bevelvoering van de burgerlijke bestuursinstanties. inta/o <t, y> AMSft \MaiCeu 1 %\SoMr/t) V 'i f=,- ;-.V- =VfeV>ASJI^&,-ME6R©J.S?*: f UÉmt) ótuÓfJAM Egyptische Roode Kruis niet gebombardeerd Rome publiceert officleele gegevens De Italiaansche minister van pers en pro paganda publiceert de volgende mededee- ling: „Onze dementi's inzake het bericht om trent twee luchtaanvallen op de hospitalen van het Egyptische Roode Kruis te Daggah Boer en Boellale door de Italiaansche avia- teurs, vinden thans bevestiging in een tele gram, dat prins Ismail Daoud, de leider der Egyptische missie in Ethiopië, den negen den Januari 1.1. naar Addis Abeba heeft ge zonden. In dit telegram wordt namelijk het vol gende verklaard: lo. Het Egyptische Roode Kruis-hospitaat is gelegen op 43 K.M. afstand van Boellale 2o. Op 31 December van het vorige jaar hebben Italiaansche vliegtuigen een gebouw in de nabijheid van het hospitaal gebom bardeerd, zonder evenwel schade aan te richten aan de tenten van het Roode Kruis 3o. Op 4 Januari 1.1. hebben Italiaansche vliegtuigen Ethiopische soldaten nabij Boel lale met mitrailleurs beschoten. ZU hebben echter niet boven het Roode Kruis-hospitaal gevlogen 4o. In Daggah Boer is hoegenaamd geen Egyptisch Roode Kruis-station. doch slechts een Ethiopisch hospitaal. Aan dit telegram behoeft geen commen taar te worden toegevoegd. Het vormt hat meest besliste dementi op de valsche an tendentieuse berichten, die ten koste van Italië zijn verspreid". Het bombardement der Zweedsche ambulance Krachtig protest te Rome De Zweedsche minister van buitenland sche zaken heeft medegedeeld, dat de Zweed sche gezant te Rome Dinsdag de Italiaan sche regeering een nota heeft overhandigd in verband met het Italiaansche bombarde ment op de Zweedsche Roode Kruis-ambu- lance bij Dolo. In deze nota wordt o.m. verklaard: De Zweedsche regeering heeft de overtuiging, dat de Zweedsche ambulance het doelwit is geworden van een directen aanval door de Italiaansche vliegers. Aangezien het hier Zweedsche onderdanen betreft, die in over eenstemming met het Verdrag van 1929 in zake dc verbetering van oe situatie van in een oorlog gewonden en zloken, een humani tair werk verrichten, welke door Italiaan sche vliegers werden aangevallen, ziet de» Zweedsche regeering zich verplicht tegen dit incident bij de Italiaansche regeering krachtig te protesteeren. Nopens de werkzaamheid der Zweedsche ambulance' is niet gebleken, dat zij zich heeft schuldig gemaakt aan het misbruiken van het Roode Kruisteaken. Alle desbetref fende suggesties zijn door de Zweedsche leden der ambulance met nadruk onjuist ge noemd. De Zweedsche regeering heeft geen aan leiiding te twijfelen aan de waarachtigheid van deze Zweedsche getuigenverklaringen. De Zweedsche regeering neemt ken nis van het leedwezen der Italiaan sche regeering, dat Zweedsche onder danen coor het bombardement zijn getroffen en verwacht, dat een onder zoek naar de verantwoordelijkheid voor het bombardement met 6poed door Italië zal worden ingesteld. De Zweedsche regeering behoudt rich het recht voor haar eischen, welke zij gerechtvaardigd acht, later kenbaar te maken. Het Stavisky-proces Het Stavisky-proces nadert thans lang zamerhand zijn einde. Intusschen heefteen der rechters gedurende de behandeling dei- zaak de leeftijdsgrens bereikt, zoodat hij niet meer aan de zittingen mag deelnemen Van de zijde der verdediging zullen nog zes redevoeringen worden gehouden. Men hoopt, dat de beraadslagingen Donderdag of Vrijdag gesloten kunnen worden. Niette min zal ds beantwoording der 1956 vragen, die aan de jury gesteld zijn, geruiinen tijd in beslag nemen. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat het vonnis vóór Zaterdagavond zal word an uitgesproken. Russische Pool-expeditie Er rijn 589 deelnemers! Een expeditie, bestaande uit 589 mannen en vrouwen, is vertrokken naar de kust van Noord-Sibcrië, waar zij de rest vun den winter zal doorbrengen ver ten Noorden van den Poolcirkel. De deelnemers zullen zich vestigen op 77 kleine nederzettingen. Op Dlxon-eiland, ds grootste nederzetting, zullen 60 menschan bijeen wonen. Zij zullen studie maken van de weersomstandigheden, van de zeestroo mingen en van de communicatie-mogelijk heden in verband met de ontwikkeling van de Noordoostelijke doorvaart van de Witts Zee naar het Noordelijk deel van den Stij len Oceaan. Elke nederzetting zal voorzien zijn van een radiostation. Het dagelijksch men.t wordt door een medicus voorgeschreven; d« kolonisten mogen daarvan niet afwijken Eens- per maand worden zij medisch onder- zócht Dc nederzettingen op Dtxon-eiland en bij de Tixte-baai hebben een hospitaal, ter wijl de rest der nederzettingen beschikt over den dienst van 19 artsen. TROUWEN IN HET SCHRIKKELJAAR Henry Wallenstein, kantonrechter 1% Waukegan in Illinois, heeft aangekondigd dat in het jaar 1930 die huwelijken graits zullen worden gesloten, waarbij het voor stel van de vrouw uitgaat. Bruid en bruide gom moeten dan verklaren, dat het de jon gedame was, die haar uitverkorene uitnoo- digde het leven gezamenlijk verder te slij ten. Indien de kantonrechter van de waar heid van hun verklaring overtuigd is. zal hij het huwelijk kosteloos tot stand brengen om daarmede te toonen, hoeveel waardee ring hij heeft voor het oude gebruik van het schrikkeljaar. In 1932 heeft Wallenstein dezelfde aan kondiging gedaan, met het gevolg dat 29 echtverbintenissen kosteloos werden ge sloten. Hauptmanns lot beslist Het gerechtshof, dat ln laatste In stantie over Hauptmanns lot heeft te be slissen, heeft geweigerd uitstel van exe cutie t9 verlecnen van het vonnis, waar bij Hauptmann ter dood werd veroor deeld De terechtstelling zal dus Vrij dagavond om 8 uur moeten plaats heb ben. Desondanks gaat er een gerucht, dat Hoffman, de gouverneur van den staat New-Jersey, van plan zou wezeu uitstel van executie te bewerkstelligen. GENEVE EN HET TERRORISME De Geneefsche commissie tot bestrijding van het terrorisme heeft twee ontwerp-con- venties opgesteld. Het ontwerp betreffende de uitbreiding van de wetgeving der afzon derlijke staten werd algemeen goedgekeurd. De Italiaansche vertegenwoordiger had ech ter bezwaar tegen het tweede ontwerp, dat voorziet in de instelling van een interaatio naai gerechtshof voor de vervolging en be straffing van bepaalde daden van terreur. Waarschijnlijk zullen belde ontwerpen aan den Volkenbond6raad worden voorge legd en door hem den regeeringen ter rati ficatie worden aanbevolen. Kort Nieuws Een afgevaardigde van de staat Colorado heeft in het Amerikaan6che Huis van Afge vaardigden een wetsontwerp ingediend, aat ten doel heeft te bewerken, dat de lagere bondsgerechten en het Hooggerechtshof in het vervolg de federale weten niet meer aan de grondwet kunnen toetsen. Aan de Spansche kust heeft in de nabij heid van La Coruna een aardverschuiving plaats gehad, waardoor zes menschen werden bedolven. Van vijf hunner konden slechts de lijken uit de reusachtige massa aarde en steen geborgen worden De zesde bleek zeer zv gewond; hij is korten tijd later overleden. GEMENGD NIEUWS De autoramp te Gorcum Men meldt ons uit Slied recht: Ook voor het tweode slachtoffer van de ramp met de luxe auto te Gorinchem op jl. Donderdagavond, dat gisteren is teraarde- besteld, was overgroote belangstelling. Een tweetal kransen, nl. van de familie en van de oam- en schaakclub, dekten de kist, welke in de groeve werd neergelaten naast de andere verongelukte, die Maandag is begraven. Door leden van de dam- en schaakclub werd de kist gedragen. Weer trad de heer Scheermeijer naar voren, die in 't kort het ongeval memoreerde en die er op wees, dat ook in hem een goed vriend was heenge gaan, die in korten tijd reeds vele vrienden had verworven. De heer J. de Ruiter, van Hardinxveld, een der geredden, trad hierna naar voren en wees er op dat de over'eden H. Romijn de eenigste zoon was. Het is voor de familie en voor zijn verloofde eén zware slag. Dat dit tragisch sterven voor ons een roepstem moge zijn om te gedenken, dat het leven broos is. Wij weten niet de laatste oogen- blikken van onzen vriend, doch spr. hoopt dat zijn ziel vrede zal hebben gevonden. De heer Vlot sprak namens de familie dankwoorden aan de sprekers en aan ge belangstellenden. Hiermede was deze plechtigheid ten einde De moord te Eindhoven Een vreeseltfke vrouw Omtrent den moord. Zaterdagnacht te Eindhoven gepleegd, wordt gemeld, dat de vrouw van het slachtoffer, A. S., thans heeft verklaard, dat zij het pistool, waar mede de daad is gepleegd, niet van haar man in bewaring had gekregen, doch, dat zij het ontvreemd had van haar kostbaas. Na deD moord heeft zij het in diens huis weer op zijn plaats gelegd. De politie heeft het hier in beslag geno men. Wat het motief voor den moord betreft, verklaarde de vrouw nu, dat zij tot haar daad is gekomen, wijl zij haar man, die wat gebrekkig was, niet meer kon uitstaan. Geheime distilleerderij ontdekt Te Hengelo (O v.) heeft de politie onder leiding van den commissaris van politie en ambtenaren der directe belastin gen een inval gedaan ten huize van zekeren S., waar in de keuken een volledig in king zijnde distilleerketel met bij behooren werd aangetroffen. Het toestel en de alge- kookte drank werden ln beslag geDomen Met medewerking van de politie en ambte naren werd eveneens een inval gedaan bij zekeren P„ waar een complete distilleer- installatie werd aangetroffen. Ook dit toe stel werd ln beslag genomen. De hierbij aanwezige personen zijn naar het politie bureau gebracht. Na verhoor zijn zij (.-p vrije voeten gesteld. Dank zij de samenwerking tusschen de Kou. Marechaussee te Spekholzerhei- d e, de gemeentepolitie te Schaesberg en 1e gemeentepolitie te Heerlen is men er in ge slaagd ren dievenbende aan te houden, die verschillende inbraken in de mijnstreek op haar geweten heef». Op verzoek van de Kon. Marechaussee te Spekholzarheide werd te Sittard gear resteerd de 20-jarige K. Het ingestelde onderzoek bracht aan het licht lat deze in zijn practijken nog door "n dr: jongelui wer.1 tijgestaan Deze, Ie gei Iers H., 18 en 19 jaar oud, zekere D 19 jam ii K. 30 jaar oud, allen wonende te Terwin ion zijn aangehouden. Zij zijn tor beschikking van den Commissaris van Po litie te Heerlen DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Enschedé word 's nachts op den Boddenkampsingel de 24-jarige M. H. Lui ten bewusteloos naast zijn rijwiel gevon den. De man was. naar later uit getuigen verklaringen bleek, vermoedelijk aangere den door een groote vrachtauto welke even te voren was gepasseerd L. werd naar een ziekenhuis overgebracht Korten tijd na aan komst lg hij aan de bekomen verwondingen "verleden. De chauffeur van de vrachtauto die te Almelo is opgespoord verklaarde van een aanrijding niets te hebben bemerkt. DE NIEUWE BEURS TE ROTTERDAM De onderbouw aanbesteed Gistermiddag is in de keet op het bouwterrein aan den Coolsingel te Rot terdam de onderbouw (het grondwerk' I en de be'onbouw) van de nieuwe Beurs aanbesteed. Ingekomen waren 12 bil- I jetten. Laagste inschrijfster was de Ko- ninkPjke Rotterdamsrhi Betonneat- schappij, voorheen Van Waning te Rotterdam, met f 957.880 (onder bepaal de voorwaarden, o.a. was een goud-clau sule in den in&chrijvingsbrief opgeno men). Hoogste inschrijfster was de Hol- landsche Beton Mij met f 1.09S.000. De gunning is aangehouden. 1 Het maken van drie schutsluizen aanbesteed De Rijkswaterstaat heeft gis'er te Utreehl aanbesteed de uitvoering van bestek nr. 39 het maken van drie schutsluizen in dei Vaartschen Rijn onder Jutphaas. cnet bij komende werken, behoorend tot de scheep vnartverhinding van Amsterdam met dei Boven-Rijn. Raming f 610.000. Ingekome* r 31 inschrijvingen. Laagste inschrijfster fir ma J. L. Asm,an en Co., Amsterdam, me' f 4SG.000. WEGEN IN HET NOORDEN Op Woensdag 12 Februari a.s. zal te As sen door den Rijkswaterstaat worden aan besteed het verbeteren van weg no. 31 vac het Rijkswegenplan, gedeelte Assen—Mep pel tusschen Assen en de Veenhoopsbrug U Smilde, (km. 0.912 km. 11.524) in de ge meenten Assen en Smilde. Op Vrijdag 24 Januari a.s. zal ln Gebouv C.S.B. Kromme Nieuwe Gracht te Utrech| worden aanbesteed het uitbreiden en ver j bouwen van de fabriek en bijgebouwen vat de Utrechtsche Melkcentrale aan de Ade< laarstraat te Utrecht, Architect de heer A Kool, Utrecht. Kerstenscheweg 255. DE K.P.M.-VLOOT p I n Bouw van drie nieuwe schepen? v De vorige week werd gemeld, dat de KonJ Paketvaart-Mij een nieuw schip zou latei bouwen. Het schijnt thans wel vast te staan., daj de K.P.M. drie schepen zal laten bout. wen bij dè.verschillende werven, n:Lbij J'f. Ned. Scheépsbouw-Mij te Amsterdam, oifj „De Schelde", te Vlissingen èn bij een Duik* sche werf. Deze laatste transactie zou dan D« doeld zijn als een compcnsatie-overeei»^ komst. Als tegenprestatie zal Duitschland belc langrijke partijen Sumatratahak van d< Ned.-Ind producenten afnemen. j. Inmiddels worden de circulerende berlcJ»„ ten van de zijde der K.P.M. en de diverf andere mijen noch ontkend, noch beves tigd. In de gister gehouden vergadering vai^ den raad van Leeuwarden werd medegtr., deeld, dat Gedep. Staten het raadsbesluit inzake de verbouwing van het stadhuis etB( het Inrichten van het oude poli'ieburea^, tot kantoor voor de secretarie hebben goed-,}, gekeurd. zi De gevaarlijke weg tusschen Delft en Overschie Jonge man gedood Een motorist gewond Op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Overschie is Dinsdag- 'c avond omstreeks kwart voor zes weder om een doodelijk ongeval gebeurd. ]e De 21-jarigo J. v. Willigenberg, uit w Hillegersberg, reed daai met een Ford- -V£ vrachtauto. Een bestuurder van een hem achteroprijdenden wagen waar schuwde hem, dat het achterlicht niet brandde. Hij stopte en ging aan het repareeren. .Terwijl hij bezig was nader de een bestelauto van den dienst Rot- kj terdam—Den Haag van de Pelikaan, be- ds stuurd door J. A. S. uit Rotterdam die J},( met volle vaart tegen de stilstaande auto opreed. Het hoofd van v. W. werd ver- \e brijzeld. Zijn vader, die met hem was lie meegereden, zag het ongeluk gebeuren. te Het lijk is naar het Oude en Nieuwe gasthuis te Delft vervoerd. Beide vracht- auto's zijn in beslag genomen. De chauf- m feur van de bestelauto uit Rotterdam Is, ge na verboord te zijn, op vrije voeten ge- Pf steid. KJ Wegens het regenbuitje *n dp IK lit. v«»niVc werd de nieuwe Rijksweg I>iii«da~-ii\on4;br een ijsnaan gelijk. Omstreeks negen uiiIjq slipte een auto op dezelfde plaats waar he doodelijk ongeval had plaats ge.had. Eet motorrijder, die den geslipten wagen ni3 opmerkte vloog er tegen op en werd aar het hoofd gewond. Door een passeeren i» auto werd de man meegenomen in dt riclJ ting Rotterdam. De politie was te laat tal plaatse om nog getuigen te hooren- dezi waren reeds doorgereden De motorist wept met een hoofdwonde naar Overschie ver voerd, In den loop van den avond zijn op ver schillende plaatsen vun den ,veg andrrt voertuigen geslipt, do<h in deze gi-valieu werd slechts matprieele scliade aangericht Omstreeks half tien stond langs den w?t een lange file auto's, die veiligheidhalvol niet verder reden, ofschoon de politie tot gr doorrijden aanmaande. Tegen Hen uui werdk door de politie zand gestrooid,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2