t Qtmmnt Dagelijks yerschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken REIK ZE DE HAND! abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending/4J0 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77»et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 5679 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 15 JANUARI 1936 15e Jaargana gfototrtentiepripen: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer f 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadvertentiên per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bewagen aan 'I bureau V wordt berekend0.10 M.O! „VELE DUIZENDEN"? rva! »Wij moeten openlijk verklaren, dat wij 0JI niet inzien, waarom de katholieke en pra lerij testantsche arbeiders zich krachtens hun christelijk beginsel niet in massa zouden M kunnen organiseeren in de S.D.A.P. en in en onze moderne vakbonden, gelijk dat met Op vele duizenden reeds nu het geval is"; 'erJ aldus de heer Vorrink, voorzitter der S. D. 1 A. P. in zijn reclame-rede voor bet Plan. daj Dat is een achterlijke stelling van dezen op leider, die erkent, dat „de beschaving van j 1 Europa haar wortels heeft in de groote idee van het Christendom" en die „de majesteit ogj van den geest boven die van de stof eert", wijl Vele jaren geleden was dit de algemeene opvatting in de kringen van S.D.A.P. en jij N.V.V., doch in latere jaren kwam menig de leider in de beweging tot de erkenning, dat ide Christelijke arbeiders het recht hebben |^Jóók in de vakorganisatie naar eigen begin- ipejsel te leven. S* Het schijnt dan toch wel erg moeilijk tP zijn, zelfs voor hen, die uit de aard var» hun functie studie behooren te maken van andere levensrichtingen, ora te verstaan, dat het Christelijk beginsel op elk t e r- ouji-rein des levens tot gelding wil en moet uur komen, zal men waarlijk Christen zijn. Hoe lang heeft het trouwens niet ge- j duurd voor men op schoolgebied deze waar heid noodgedrongen accepteerde. En het uu^is min of meer aannemelijk, dat men ten aanzien van de maatschappelijke verhou- 1=3 dingen nog aan deze dwaling vasthoudt: hoewel het minder begrijpelijk is van hen. die zeggen, dat zij de geestelijke achter grond der dingen verstaan. Het is daarom teleurstellend nu in een verslag van dezen voorman der S.D.A.P. to lezen: „Wij verlangen van niemand af stand te doen van eenig geestelijk principe." als hij maai' met ons optrekt voor het Plan van de Arbeid, „waarhij de mensch eigen lot in handen neemt." Misverstand en zelfbedrog. Welke boven dien daarin uitkomen, dat men zich zelf Wijsmaakt:. „Reeds nu zijn duizenden arbei ders van Christelijk beginsel lid van S. D. i-XlA. P. en moderne vakbonden." o!| Indien men zei: nog steeds zijn er •^imehschen van Christelijke levenso vertui- 'or, ging. die meenen lid te kunnen zijn van "I^z.g, neutrale en misschien wel van roode .is organisaties; we zouden het niet geheel 'lx durven tegenspreken; maar dat hun aantal •^r wast, zooais in „rèeds nu" ligt opgesloten; wenemen het enkel op grond van een 1 propaganda-rede niet aan. Een schadeloosstelling ^van j 15.000, Voor familie van tijdens den oorlog bemanningen van vlsschersvaartuigen In opdracht van de Nederlandsche regee- heeft de burgemeester van Egmond aan Zee den heer C. J. Eyma een schade- loosstelling van ruim f 15.000 uitgekeerd aan oe familie van de tijdens den wereld- er oorlog door oorlogsoorzaak omgekomen op- varenden van de Juno IJM 207, de Ena IJM 65 en de Nora IJM 178. De Duitsche regeering heeft deze schade- ts loosstelling ter beschikking gesteld voor zoo- it- ver naar het oordeel der Nederlandsche re- igeering daarvoor billijkheidsredenen aan- waren. ;e-| Dit is de laatste uitkeering die plaats heeft In totaal is can In den loop der laatste i<§!jaren ruim f 30.000 uitgekeerd in dertien n, gezinnen. Sommige daarvan ontvangen meer et jdan f 4:000. el le HERV. GEREF. STAATSPARTIJ 's Het kerkelijk probleem Op de algemeene ledenvergadering van Cft| de Hervormd Geref. Staatspartij op Woens- 3t,|dag 29 Januari a.s. in het Gebouw voor :J Kunsten en Wetenschappen te Utrecht 't. zqllen als sprekers optreden ds. H. H. E. Grave mey er, ds. C. A. Lingbeek en A. C. G. den Hertog. Ds. C. A. Ling s. beek refereert over het onderwerp „De koers inzake het kerkelijk probleem". NIEUWE 4 PROCENTS STAATSLEENING Groot 104.000.000 tegen 99 pet. Naar wij vernemen zal worden over gegaan tot de uitgifte van een 4 Nederlandsche Staatsleening ten be drage van 104.000.000,tegen een koers van uitgifte van 99 De leening, welke is vrijgesteld van couponbelasting, heeft een looptijd van ten hoogste veertig jaar. Te be ginnen met het jaar 1937, wordt elk jaar op 1 Februari, een aantal schuldbewijzen bij loting aangewe zen, k pari afgelost Hiervoor wordt bestemd een bedrag van 1.05 van het nominale bedrag der leening, vermeerderd met het bedrag der door die aflossing vrij gevallen rente. Versterkte en algeheele aflossing kan te allen tijae plaats hebben. Van het bedrag ad 104.000.000,— is reeds tot een bedrag van 50.000.000,— de deelneming verzekerd. De inschrijving kan geschieden tot op Dinsdag 21 Januari 1936 van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, bij de elders in dit blao ver melde Bankinstellingen en bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. De betaling zal moeten geschieden op Zaterdag 1 Februari 1936, tegen in ontvangst-neming van recepissen. Invoer en bereiding van Tarwe- en Roggebloem De Staatscourant van gisteravond (no. 9) bevat een drietal Crisis-resti tutie-beschikkingen inzake voorver- koopen geïmporteerde tarwebloem B; idem eigen gemalen tarwebloem en tarwemeel en idem eigen gemalen roggebloem en roggemeel. Er wordt een restitutie beschik baar gesteld voor importeurs en be- reiders voor na 3 Sept. 1935 inge voerde of gekochte en voor 1 Febr. te leveren hoeveelheden. Vergoed zal worden aan importeurs van tarwebloem een bedrag van 0.25 voor iedere hoeveelhéid van 100 K.G. tarwe bloem B. Aan bereiders van tarwebloem en/of tarwemeel zal worden vergoed een bedrag van 0.50 voor iedere hoeveelheid van 100 Kg. N.A.C.-tarwe, als bedoeld in art 1 van de Crisis-Tarwebeschikking 1935 IL Bij de berekening van de uit te keeren vergoeding wordt aangenomen, dat uit 100 Kg. tarwe 74 Kg. tarwebloem of 100 Kg. tarwemeel wordt bereid. Aan bereiders van roggebloem eü/of roggemeel zal worden vergoed een bedrag van 0.50 voor iedere hoeveelheid van 100 Kg. rogge. Bij de berekening van de uit te keeren vergoeding wordt aangenomen, dat uit 100 Kg. rogge 663/3 Kg. roggebloem of 98 Kg. roggemeel wordt bereid. Ned. Chr. Vrouwenbond en N.S.B. Geen practtsche politiek! Het Hoofdbestuur van den Ned. Chr. Vrouwenbond heeft op een vraag van de Gew. Afd. Zeeland, hoe de houding van den Bond moet zijn tegenover de N.S.B. en of het lidmaatschap van die beide kan sa mengaan, geantwoord dat het H.B. ook ten opzichte van deze taak vasthoudt aan het standpunt van den Bond, dat niet aan daadwerkelijke politiek kan worden ge daan maar dat dit aan de kiesverenigin gen moet worden overgelaten. De-was van de Maas is de laatste dagen blijven aanhouden, mede tengevolge van het ruwe weer en de zware regenval in Duitschland.. Te Nederasselt zijn verschillende boer derijen door het loater. geheel geïsoleerd, zoodat de levensmiddelen per roeiboot moeien toorden.bezorgd. MIDDENSTAND EN LANDBOUWCRISISSTEUN Bezwaren van de middenstandsorganisaties Besprekingen met de Staatscommissie Naar wij vernemen heeft de on langs door minister Deckers ingestel de staatscommissie-van Loon den middenstandsraad verzocht haar van voorlichting te dienen over de be zwaren welke door de betrokken mid- denstandsbedrijven, als gevolg van het thans geldende stelsel van land bouwcrisis-steun, worden ondervon den. Teneinde aan deze taak uitvoering te geven, heeft de middenstandsraad een do- legatie uit zijn midden benoemd, bestaan de uit de heeren mr. F. J. H. Bach, F. L, van der Leeuw en W» G. Scheer-es, welke belast is met het onderhouden van regel matig contact met genoemde staatscom missie. - De middenstands-vakorganisaties, welke belang hebben bij de landbouwcrisispoli- tiek, zullen 15 dezer op het departement van landbouw t«; 's-Gravenhage gelegen heid hebben haar bezwaren kenbaar te maken. Elke bedrijfsgroep zal één persoon mogen afvaardigen. Als bedrijfsgroepen worden aangemerkt: bakkersbedrijf, vleeschbedrijf, graanhan del en -malerij, groenten- en fruithanu melkhandel, boter- en margarinehandel en kruideniersbedrijf. De voornaamste bezwaren van de mid denstandsorganisaties tegen de crisis maatregelen zijn, dat deze in het alge meen slechts beschouwd worden als maat regelen, welke alleen ten doel hebben steun te brengen aan den landbouw. De t langrijke invloed, welken de genomen maatregelen noodzakelijk moesten hebben op andere takken van volksbestaan, is vaak geheol uit het oog verloren, althans wordt daarmede niet voldoende rekening gehouden. Een tweede groot bezwaar is, dat de con tróle op de uitvoering van de crisis-maat regelen te weinig rekening houdt met het practische bedrijfsleven. Veeleer wordt ge eischt, dat het bedrijf zich aan de controle aanpast dan dat de controle zich zooveel mogelijk voegt naar het bedrijf. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Een doode, een gewonde Toen de autobus van den ondernemer "Win kel te Vriezenveen. waarmede werkloozen van Hardenberg naar Vroomshoop worden ver voerd 's middags omstreeks zes uur ter hoog te van den spoorwegovergang te Mariënberg was gekomen, meende een der inzittenden dat de stuurinrichting defect was geraakt. Nie zoodra had hij aan dit vermoeden uiting gegeven of de arbeiders C. Dogger en F. Venenberg, beiden uit Vroomshoop spron gen naar buiten. Zij werden dientengevolge ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis te Almelo worden overgebracht waar Dogger 's nachts aan de bekomen verwondingen is overleden. De ander heeft een ernstige hersenschud ding opgeloopen. kan maar de beste zijn TWENTOL" DEVENTtR Ordeningspogingen in de baksteenindustrie Een ondernemersovereenkomst gesloten Reeds eerder werd mededeeling ge daan van de ordeningspogingen, welke oncjer leiding van den Nederlandschen Baksteenbond ten behoeve van de ge- heele baksteenindustrie zijn onderno men, om te geraken tot een meer ratio- neele productie en distributie. Gister is de Baksteenraad, het hoogste bestuurs orgaan van den Nederlandschen Bak steenbond, in vergadering bijeengeko men om een beslissing te nemen om trent een concreet plan, hetwelk de be doelde sanccring zal moeten brengen. In deze vergadering, welke door 19 van de 20 bestuursleden werd bijge woond is dit plan in den vorm van een bindend besluit met algemeene stem men aanvaard. ENKRATEIA-CONGRES Naar we vernemen zal dit jaar wederom een congres van Enkrateia, bond van Prot. Chr. Drankbestrijdersvereenigingen, worden gehouden. Het congres zal plaats vinden op Donder dag 3 Sept. a.s. en wordt ditmaal te 's-Gra venhage gehouden in verband met het feit, 'dat de afd. van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. aldaar dit jaar haar gouden jubileum viert. De Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. en de Geref. Ver. voor Drankbestrijding zullen dit jaar op 2 Sept. mede in verband met dit congres te 's-Gravenhage haar algemeene vergade ringen houden. Aan den avond van 2 Sept. zal in een der- Haagsche kerkgebouwen een wijdingsbijeenkpmst plaats vinden ter inlei ding van het congres dat zoo mogelijk zal staan onder leiding van Min. Dr. J. R. Slote- maker de - Bruine, voorzitter van N.C.G.Ö.V. Minister De Wilde met verlof De -Minister van Bi nnen 1 andsche Zaken is heden met verlof naar het buitenland vertrokken. Hij zal tot 25 dezer afwezig zijn. VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT Zal het verbod van vervroegde aflevering worden ingetrokken? Meer brood, meer arbeid, minder werkloosheid Als de voorteekenen niet bedriegen, is het tijdstip niet ver meer, dat het versche knappende brood weer als van ouds op de ontbijttafels zal kunnen worden opgedischt. Een redacteur van het A. N P. heeft zich gewend tot den heer L. Snapper, leider van de beweging, die een felle actie voert voor de afschaffing van hei verbod van vervroegde aflevering van versch brood. De heer Snapper heeft het standpunt van pleitbezorgers van het versche brood bij het ontbijt nader toegelicht. Hij herinnerde aan de totstandkoming in 1919 van de Arbeidswet-Aalberse en de daarin voorkomende bakkerij-paragraaf, welke o.m. den nachtarbeid v.rbiedL Ieder beschouwt dit voorschrift als een zegen en er is niemand in het bakkersbedrijf, die naar den ouden toestand terug verlangt. Het is echter een andere bepaling,, waartegen de actie voor het versche brood aan het ontbijt zich richt en. dat is: het verbod om versoh brood des moigens vóór tien-uur af tj leveren. Er heerscht op het oogenblik de dwaze toestand, dat het versche brood reeds des ochtends ora zes of zeven uur gereed is, terwijl het niet vóór het bij de wet vast gestelde tijdstip de deur uit mag. Aan deze ongerijmdheid wenscht men thans 'n einde te zien gemaakt De heer Snapper deed in zijn betoog uit komen, dat het een misverstand is te mee nen, als zouden hert verbod van nachtarbeid en dat van aflevering, onverbrekelijk met elkaar verbonden zijn. Integendeel, dank zij de technische hulpmiddel*n, waarover het bakkersbedrijf beschikt, is het mogelijk het brood vroegtijdig klaar te hebben, zon der dat er aan het verbod tot het verrich ten van nachtarbeid behoeft te worden ge tornd. Want hoe is de situatie? In de kle»ine bakkerijen wordt door 2/3 van het personeel gedurende vijf werkda gen reeds des voormiddags te vijf uur met den arbeid begonnen en op den zesden werkdag reeds te drie uur. De groote bedrijven, dat zijn die, welke meer'dan "zes gezéllen in diénst hebben, mogen op alle werkdagen reeds te drie uur aan het werk gaan. Deze laatsie categorie omvat een derde van ,c|e bakkersbedrijven. Tenslotte zij er op gewezen, dat voor den alleen werkenden bakker er geen verbod van nachtarbeid bestaat; hij mag den ge- heelen nacht werken, doch ook voor hean geldt het afleveringsverbod. Er kan nu, aangezien het overgroote deel der bakkerijen over motorische kracht be schikt, op drie wijzen worden gezorgd, dat des morgens brood zoowel klein als groot brood voor het publiek verkrijgbaar is. Hoe krijgen we versch brood? lo. door middel van de boete lucht- en stoomoven. Het brood wordi den dag tevo ren zacht „afgebakken" en dan den volgen den morgen in dezen oven hard gebakken, zoodat men dan het smakelijke, brosse, niet kleffe brood krijgt; 2o. door middel van de deegmachine en Pen„ aPParaal> dat men „de slapende bak ker" heeft genoemd. Deze inrichting maakt de voor het brood benoodigde grondstoffen meel, water, zout en gist zonder eenige menschelijke hulp bakklaar. Indien bijv. om \ijf uur met bakken kan worden begonnen, dan zal te ongeveer half zeven een voldoende hoeveelheid brood voor den verkoop gereed zijn; 3o. door middel van een koelinstallatie. Men laat den vorigen dag het brood in warmen toestand bevriezen (tot 40 a 50 graden C. onder nul) haalt het bijv. des ochtends te vijf uur uit do machine en na het halve uur, dat noodig is voor het ont dooien, beschikt men over versch brood. De heer Snapper noemde de vrees, die bij de tegenstanders van de opheffing van het afleveringsverbod heerscht, dat zulk een maatregel een inleiding zou zijn tot het wederinvoeren van den nachtarbeid, onge grond. Wel kan de veronderstelling juist worden geacht, dat het debiet zal verschui ven van den avond naar dm ochtend. Maar, zooals gezegd, zou dit teveiit beteekenen indien althans de hoop vai het comité in vervulling gaat, vermeerdering van omzet. En daarmede zou het doel van de actie be reikt zijn: Meer brood, meer aibeid, minder werkloosheid! Het comité heeft van vele kanten bewij zen van instemming mei het beoogde doel ontvangen. O.m. heeft de Kon Ned. Mid denstandsbond, welke 31.000 leden telt, zijn adhaesie met de actie betuigd en verzocht in het comité te mogen worden vertegen- i woordigd. HET BEDRIJFSLEVEN LEEFT OP Dieptepunt der depressie ligt achter ons Nieuwjaarsrede van den heer F. H. F ent ener van V lissin gen In Nederland nog dalende conjunctuur Na de Voorzitters der Kamers van Koop handel van Amsterdam en Rotterdam heeft hedenmiddag ook de voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Utrecht, de heer F. H Fentener van Vlissingen de gebruike lijke Nieuwjaarsrede gehouden. Deze rede is hierom van speciale betee- kenis, omdat de heer Fentener van Vlissin gen ook voorzitter is van de Internationale Kamer van Koophandel. Aan zijn rede ontleenen we de volgende passage: Er valt hier en daar op de wereld een onmiskenbare opleving van het bedrijfsle ven te bespeuren,, weliswaar doen die ver schijnselen zich niet algemeen voor en zijn er helaas zelfs nog landen waar het ook in 1935 met de conjunctuur nog verder bergaf ging, maar de tendenz over de geheele we reld genomen was toch in opwaartsche rich ting. Zelfs de wereldhandel, hoe zwaar ook gekneveld, wist zich eenigszins te herstellen. Het verloop van het bedrijfsleven in 1935 geeft ons den indruk, dat wij het diept» punt der depressie aohter ons hebben en de economische omstandigheden allengs gun stiger zijn geworden voor een wereldherstel. Ons geheele streven zal er dan echter op gericht moeten zijn om de economische fou ten die we sedert 1914 in zoo ruime mate hebben begaan, te vermijden. De ontreddering van het internationalo geldwezen blijft een struikelblok, evenals de experimenten als b.v. met de devaluatie in België. Ook geeft de politieke situatie in Europa en Oost Azië ernstig te denken. Met een variant op Schiller zegt spr. „Jedoch der Söhrecklichste der Schrecken1st der Wirtschafter mit seinem Plan". Maar over dé heele wereld is de glorie van de Plan wirtschaft reeds aan het tanen; spr. consta teert het met vreugde. En al is het dan nog niet tot een daad werkelijke samenwerking op economisch ge. bied tusschen de verschillende landen ge komen. zoo mogen we toch, wel, wat handelsbelemmeringen betreft, de toekomst iets hoopvoller tegemoet zien. De regeering der Vereenigde Staten gaat b.v. ondanks de protesten voort bilaterale handelsverdragen te sluiten met de meestbegunstigingsclau- sule. Ook won het inzicht meer veld, dat geen wereldhersfel mogelijk is zonder uit breiding van dpn wereldhandel. In ons vaderland heeft de conjunctuur zich echter in 1935 niet verbeterd integen deel wijzen de gpgevens erop dat de econo mische ontwikkeling van Nederland nog steeds in ongunstige richting gaat Maar daarvoor zijn oorzaken. Dr Colijn wees er reeds..op aldus spr. dat bij ons de cri sis later is ingetreden en we dus redelijker wijze niet mogen verwachten..dat in Neder land de conjunctuursverbefering tegelijk zijn intrede zou doen. als bij de andere landen. Bovendien kwamen de economische slagen voor Nederland meest van buitenaf. Wij zullen, meer dan tot dusver het geval was, doordrongen moeten worden van de noodzakelijkheid van het bren gen van meer offers terwille eener aan passing, die voor onze volkswelvaart een levenskwestie is geworden. Op scherpe wijze rekende spr. af met de economische vogelaar en stelde hij in het licht, dat de twee grootste partijen die pun ten aangaven, of een plan publiceerden ten aanzien van het economisch beleid verzuim den aan te geven door welke maatregelen 't economisch evenwicht hersteld zou kunnen Met genoegen constateerde spr. dat het vraagstuk van een verdere industrialisatie van ons vaderland in studie is genomen. Tenslotte het jaar 1935 karakteriseerend, zeide spr dat het voor ons land een jaar was van zoeken en tasten op economisch TUSSCHEN VADER EN ZOONS Te Amsterdam ontstond 's nachts in de Romeinsarmsteeg hoogloooende ruzie tusschen een vader en zijn beide zonen, die tenslotte ontaardde in een vechtpartij. De beide jongens, die sterk onder den invloed van sterken drank verkeerden werden door VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit DRIE bladen Een Italiaansch luchteskader heeft Socota, ten Z.W. van Makallè, gebombardeerd Er zouden tien dooden en vele gewonden zijn* De Zweedsche regeering heeft thani te Rome officieel geprotesteerd tegen het bom- bardeeren der Zweedsche ambulance. een agent met behulp van een nachtwaker van de A.G.P.N.V. gearresteerd en overge bracht naar het bureau Singel. Ernstig auto-ongeluk Door eigen roekeloosheid Toen de scholier B. uit S c h ij n d e 1 zicki per fiets van de ambachtsschool te 's Her togenbosch naar huis begaf, liet hij zich door een vrachtauto meesleepen. Toen de wagen op e gegeven moment moest stop pen vloog de jongen van zijn fiets en werd door een juist passeerende auto gegrepen. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar huis vervoerd- Zijn toestand is zorgwekkend. De wassende Waai Voor N ij m e g e n is de Waal opnieuw gewassen en wel in twee etmalen resp. 39 en 30 c.M. Dinsdagavond was de stand 11.45 (midd. 8.66) M. boven N.A.P. De gewone toegang tot de veren is overstroomd, waar om de aanlegsteiger is verlegd naar het hoogere kadegedeelte bij de electrische cen trale. Van den Bovenrijn wordt geringe val gemeld. Niettegenstaande er val uit Maastricht werd gemeld, is de 'Maas voor Grave in het laatste etmaal nog 15 c.M. gewassen, zoodat thans de stand nog 5 c.M. hooger is gekomen dan het ten vorige male bereikte hoogste peil. De peilschaal teekende Dinsdag 10.35 M. NAP. aan. FRAUDE MET GASGELDEN Men meldt ons uit Zevenbergen! Zekere v. R. geldoohaler der gasfabriek alhier, heeft zich bij de politie aangemeld omdat hij reeds lang kans had gezien zich gasgelden toe te eigenen. Hij zag thans geen uitkomst meer. Het bedrag moet nogal aan zienlijk zijn. De politie nam hem in arrest en maakte proces-verbaal op, waar..: hij op vrije voeten is gesteld. KUNST Marinus Flipse De Rotterdamsdie pianist Marinus Flipse is uitgenoodtgd Zaterdag 8 Febr. as. in Parijs op te treden met het Pasdeloup-orkest, onder leiding van Albert Wolff. Hij zaï het pianoconcert van Albert Roussel spelen, dat dat dezer dagen ook met het Concertgebouw orkest te Amsterdam 6peelL UIT OOST-INDIE SEMARANG, 14 Jan. (Aneta). Het Depar- tement van Binnenlandsch Bestuur zal binnen kort de gelegenheid openstellen voor de oplei ding tot hoofdagent van de algemeene politie voor 50 personen. De aanmelding moet ge schieden bij de hoofdtommissariaten in da groote plaatsen, waar een voorloopig examen wordt afgenomen Bij slagen worden de candi- daten nogmaals geëxamineerd op de Politie school". Aneta kan omtrent deze plannen hier nog aan toe voegen dat de plannen by de Regee ring zyn ingediend. Een beslissing hieromtrent kan nog deze maand worden verwacht. Ze hebben Uw steun noodig, die menschen, die nog steeds te slap en te „neutraal" zijn om geen Christelijke krant in huis te halen. Laat ze niet aan hun lot over. Reik ze de helpende hand om de stap te doen, die hun nog wat moeilijk valt, om van de „neutrale" naar de Christelijke krant over te gaan. Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL kiaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote pryzen, die zoo nn en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1