Natuurproduct CHIL 6LAS FIRMA A, ZWAAN F.N.V, Minder stikstof Minder opbrengst WERPVERZEKERING WOENSDAG 15 JANUARI 1936 No. SS1 De afkomst onzer bloemen n Verschillende deelen van de wereld leverden ze Wat de tulp aangaat, deze is van Perzische afkomst, terwijl de hyacinth vermoedelijk uit de omgeving van Bagdad komt, waar ook de keizerskroon, de sering en de paar den kastanje hun oorsprong hebben. De loop van de tulp door Europa gaat via Duitschland waarheen in 1559 de eerste tulp uit Perzië gevoerd werd. Van Duitschland ging het bolgewas eerst naar Weenen en toen of rechtstreeks uit Duitschland of uit Wecnen naar ons land, waar de bollen met iveel succes gekweekt werden. In het begin der 17e eeuw was de tulp reeds een belangrijk handelsproduct en werd er zelfs in een bepaalde tijd een soort zwen del, een windhandel in gedreven, die berucht ls gobleven. Na de ontdekking van Amerika waren en kele gewassen vandaar via Spanje naar het koudere gedeelte van Europa gegaan. Dit wa ren de Spaansche peper, de Spaansche kers, de zonnebloem, tabak en tomaten. Later trok Noord-Amerika meer de aandacht en werden er ook meer gewassen vandaar geïmpor teerd. Meerdere gewassen, die oaar in een soortgelijk klimaat groeien als dat van West en Midden-Europa zijn sedert vandaar ge ïmporteerd en hier ingeburgerd. We noemen hiervan de Amerikaansche asters, de Cana- ceesche framboos, de pseudo-acacia, Ameri kaansche eik, ahorn-, populier- en plataan- eoorien. evenals de roodbloeide kastanje. Uit Zuid-Afrika kwam in de 17e eeuw de aloë en de balsamijn brachten de Portugee- len uit Indië naar Europa. Sedert China vreemdelingen toeliet zijn vandaar verschillende planten gekomen: de magnolia, anjelieren, astersoorten en vooral niet te vergeten, rhododendrons, azalea6 en de hortensia's. De weigelia's, deutzia's, kerria's en cydomia's komen uit Japan. Uit Zuid-Amerika en Zuid-Afrika komen vele cacteën. de orchideeën stammen uit het Amazonegebied en de Maleische binnenlan den. Nog dient vermeld, dat de fuchsia coccinea uit Chili en de begonia boliviensis, de naam zegt het reeds, uit Bolivia in Zuid-Amerika komt. Natuurlijk zijn de oorspronkelijke soorten 'door kweeken en veredelen vaak geheel van uiterlijk veranderd. Ook nu nog worden meermalen plantensoorten uit andere deelen ,van de wereld naar hier overgebracht en geprobeerd ze aan ons klimaat te gewennen. Weet ge idat de aardappel voorraden in Duitschland op 1 Dec. 1.1. geschat werden op 26,2 millioen ton, of 3.9 millioen ton minder dan op 1 Dec. 1934; idat de nadering van de coloradokever op 20 K.M. afstand van de Duitsche grens groote zorg in Duitsche landbouwkringen baart en aanleiding is, dat krachtige afweermaatregelen worden getroffen; jöat de win tertarweoogst van Amerika wordt geschat op 21,3 pet. meer dan verleden jaar, doch dat is nog 23,1 pet. minder dan de gemiddelde opbrengst der laatste 15 jaren; Idat het in Frankrijk verboden is het woord „boter", in welken vorm ook, te gebrui ken voor margarine of bereide vetten. TTatnerplenten GROEIEN EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen «n het gebruik van lUMJIl 40 ct.pir fltsch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt achter niet naar kunstmest doch naar POKON De Duitsche landbouwpolitiek Geheel gewijzigd in 1935 De persreferent van het Rijksministerie van Landbouw, Dr. Clauss, geeft in de N. S. Land post een beschouwing over de Duitsche landbouwpolitiek in het afgeloopen jaar en stelt daarbij vast, dat de groote lijn dezer politiek met de afkondiging van de Duit sche weervrijheid een geheel ander aanzien heeft gekregen. In breede lagen der bevol king wordt meer en meer ingezien, dat de onafhankelijkheid op het gebied van de voedselvoorziening een onontl>eerlijkc aan vulling van een sterke weermacht is. Dan wijst de heer Cl. op het geweldige succes van den productieveldslag, waardoor de aankoop van bedrijfsmiddelen in den land bouw met 500 millioen Mk. tegenover 1932' 1933 is geslegen. De behoefte van het Duit sche volk aan levensmiddelen kon in het afgeioopen jaar, afgezien van eenige moei lijkheden, ondanks de deviezen-schaarschte, voldoende worden gedekt. De opbouw der marktordening maakte niet alleen een doel matige verdeeling der aanwezige levensmid delen mogelijk, doch zorgde er tevens voor, dat de prijzen binnen bepaalde grenzen bleven. Zonder deze marktordening zouden de prijzen bij de zich hier en daar voor doende schaarschte aan levensmiddelen waarschijnlijk op ongekende wijze zijn ge stegen. Boter en varkensvleesch zouden dan alleen nog door het beter gesitueerde deel der bevolking hebben kunnen worden be taald, zoodat de schaarschte alleen de Duit sche arbeiders zoude hebben getroffen. Zoo is dan de marktordening in 1935 tot een sterke burcht voor den verbruiker tegen speculatie en willekeur in de Duitsche le vensmiddelenvoorziening geworden. De landbouw heeft hierdoor opnieuw het recht verworven de prijzen ook dan op peil te houden, wanneer deze weer, zooals in vo rige crisisjaren, tot een ondragelijk niveau dreigen weg te zinken. Uit de ontwikkeling der laatste maanden valt reeds af te leiden, dat het succes van den productieveldslag 1935/1936 dat van het vorige jaar nog zal overtreffen. De baconproductie in Engeland Niet voldoende contracten Aanvullen uit de open markt De Engelsche Varkensraad is er tot op heden niet in kunnen slagen indirecte con tracten af te sluiten met de fokkers voor het benoixligde aantal baconvarkens voor leve ring in 1936. De Varkensraad heeft zich ver plicht zorg te dragen, dat de baconfabrikan- ten gedurende Januari 1936 over minstens 72 pCt. van het totaal aantal baconvarkens, benoodigd om economisch te kunnen wer ken, zouden kunnen beschikken en zou dit' trachten te bereiken door eventueele tekor ten aan te vullen met baconvarkens, waar voor de Raad indirecte contracten met de fokkers zou afsluiten. De tekorten aan var kens van verschillende fabrieken zullen ech ter niet tot dit percentage kunnen worden aangevuld met het gevolg, dat aan die fa brieken het recht zal moeten worden gege ven om in de open markt te koopen. Voor de maand Januari werd dit reeds toe gestaan en indien de Raad er niet in slaagt voor bovengenoemden datum contrac'en voo' een voldoend aantal varkens af te slui ten, zullen de tekorten ook in de volgen de maanden uit de open markt moeten wor den aangevuld. De Raad wenscht in totaal voor 750.000 varkens contracten met de fok kers af te sluiten om het tekort voort vloeiende uit de directe contracten tusschen fokkers en zouters voor 1.950.000 baconvar kens aan te vullen. Ingezonden Het bewaren van druiven Zonder koelcel Het is mij mogen gelukken druiven te bewaren zonder koelcel. Het is steeds de gewoonte bij de heeren tuinders en commissionairs de druiven na October in te pakken en naar koelinricli- tingen te zenden. Dit is na door mij geluk te proeven, thans overbodig. Men kan nu zelf zijn druiven bewaren. Mits op een droge plaats, zonder opslag van den bodem. Een kaaspakhuis of een droge zolder is voldoende. Verder moeten zij in kisten van 80 C.M. lang en 50 c.M. breedte verpakt worden; het goed dat men gebruikt voor de verpak king, kan men jaren bewaren, mits ook op een droge plaats. De proeven zijn genomen met druiven die 1 October in de kisten gingen, en met 1 Mei er werden uitgehaald. Ze bevonden zich toen nog in zeer goeden staat Wie hierover nadere inlichtingen wensclït, kan deze bekomen bij mij persoonlijk of schrif telijk, waarbij nadere condities kunnen worden besproken. Ontvangen geschriften Onze loofhoutgewassen door W. J. HENDRIKS. Uitgave: H. Veenman en Zonen, Wageningen. Van dit fraaie standaardwerk, dat we reeds warm hebben aanbevolen, toen de eerste aflevering versaheen, ontvingen we thans de tweede aflevering, die ons aanlei ding geeft om nogmaals op dit zeer belang rijke werk van den heer Hendriks en de bui tengewoon fraaie uitvoering met duidelijke, tvpeerende' foto's, die de uitgevers alle eer aandoen, de aandacht te vestigen. Bescherming van nuttige vogels, nestkast, vogelboschje, wintervoeüe- ring, drinkbak. 7e herziene druk. Alle drie uitgaven van de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen. Deze Mededeelingen, bekend als no. 82, no. 6 en no. 17 zijn verkrijgbaar resp. voor 35, 30 en 25 cent, franco per post bij ge noemd adres. De titels van de beide herdrukken heb ben ecmge verandering ondergaan, in ver band met den eenigszins gewijzigden in houd. Mededeeling No. 6 is nu geheel ge worden een brochure over de ziekten v^an het aardappelloof, naast Mededeeling No. 9 die de ziekten van aardappelknollen behan delt. Mededeeling No. 17 behandelt niet al leen vogelcultuur, maar bevat nu uitgebrei der gegevens over vogelbescherming die als aanvulling van de vogelcultuur door mid del van nestkasten noodig is. Het Landhuis. Tijdschrift voor gezin: huis interieur, inrichting tuin. Uitgave Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem. Het deed ons genoegen dit fraaie tijd schrift weer eens op onze tafel te zien lig gen. Hoewel elk nummer steeds weer. een verrassing is, is dit Kerstnummer wel heel mooi. Zoo goed als alle artikelen (verhalen, wenken, raadgevingen, enz.) staan met Kerstmis in verband. De platen, keurig uit gevoerd, voor een groot deel eveneens. De bijgevoegde fraaie maandkalender zal velen zeer welkom zijn. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bur.) VOERARTIKELEN In afwijking met de tot heden gevolgde methode, zullen wij in het vervolg in onze noteeringon de prijzen van de vocdcrnrtiko len aangeven met inbegrip van de op dat oogenbiik geldende monopolieheffingen, zoodat dus eventueele wijzigingen in die heffingen'ten tijde'van levering der gekóch te goederen öf ten gunste öf ten laste der koopers komen. De ongelijkheid in onze notceringen wordt daardoor opgeheven en wij vertrouwen, dat dit onze leden wel aan genaam zal zijn. Op de koopbrieven -wordt dezelfde methode voortaan gevolgd. 6e vofedermarkt was vorige week voor het artikel mais over het geheel genomen weer zwak, vooral voor binnenkomend goed Ons land stond in dit opzicht In pariteit lager dan de omringende landen, vooral dan België, hetgeen niet dikwijls voorkomt. De andere voedergranen bleven vrijwel onver anderd in prijs. Nog steeds is de Russische gerst de meest aangebodene en ouk de meest gevraagde. Argentinië doet zijn best om den nieuwen oogst, op gelijk peil met de Russen te brengen, zoodat we verwachten, dat straks als Rusland minder gaat aan bieden, de vraag wel op de Laplata zal overgaan. Voertarwe blijft hoog tegenover ander voedergraan. Rogge was prijshou dend; in blnnenlandsche gaat wat om, of schoon minder, dan men feitelijk zou mo gen verwachten. Haver blijft stil maar prijshoudend. De prijzen van lijnkoeken zijn iets ver hoogd, zoowel voor inlandsche als voor de amerikaansohe. Overige koeksoorten geen verandering. Stikstofmeststoffen. Elke week brengt toch weer vraag uit verschillende streken van het land en merkwaardig blijft het daarbij, hoe toch voortdurend de men- schen kans zien om elk artikel te begun stigen. Er staan nu nog .slechts" zeven soorten van stikstofmeststoffen op het verlanglijstje, waarbij nog een drie. of viertal, die men in tweeerlei fust krijgen kan, maar ze worden allen trouw elke week bedacht. Natuurlijk staat dc eene soort wat meer in de gunst en de recommandatie van het geëerde pu bliek. maar vergeten wordt er niet één. Onze lezers kunnen zich wellicht niet voorstellen, hoe prettig dit voor degenen is, die tot taak hebben om de circa dertig op- en overslagplaatsen van ons land de hun toekomende portie van elke soorten (en bovendien van elk soort fust) toe te-bedee- len. Dat is werkelijk een lolkcnjare misluk kende opgave, zooals men bij rustig na denken wel begrijpen zal en vooral op het eind van het seizoen moet er heel wat waar heen en weer gezeuld worden om aan de verlangen van de koopers tegemoet te komen. De moeilijkheid zit hem voornamelijk ln degenen, die pas op het laatste moment hun keus bepalen en dan een hoogst verbaasd gezicht zettep, als het door hen uitverkoren? dan niét meer in voldoende inate voörra (Jig is. Daarom richten wij hierbij nog eens weer het uitdrukkelijk verzoek om toch vroegtij dig het nóodige te bestellen. Thans is het ons nog mogelijk om met de voorjaars- ZAADTEELT EN ZAADHANDEL ENKHUIZEN Onze fraaie prijscourant voor heroepskweekers of voor par ticuliere tuin bezitters op aanvraag gratis. ZADEN UIT EIGEN TELERIJEN l Daarom voor goede Oogst ruime aanwending van stikstofbemesting in den vorm van het I Thomasmeel. De vraag naar thomas- meel blijft vrij goed, alhoewel velen zich in middels voor de Januari-levering geheel gedekt hebben. Dat is trouwens ook wel noodig, want zoowel eerste- als tweedehands zijn de Janiuari-fabriekspartijen reeds uit verkocht. De stemming op de buitexiland- sche markt bleef dan ook vast. Zeer opmerkelijk is wel de tegenstelling, die er bestaat op de markt van dit artikel en van b.v. kali en super. Bij thomasmeel, een volkomen vrij artikel, dat iedereen kan koopen en verkoopen, eer volkomen kalme en- rustige markt. ln kalizouten en super, artikelen, die op alle mogelijke manieren mtt prijzen en conditiën zijn vastgelegd, een chaos van je welste. Degeen, die zich hier aan de voor schriften houdt, is volkomen gedupeei-d cn ziet al zijn klantén verdwijnen. De thomasmcelmarkt eohter heeft zich geheel normaal en rustig kunnen ontwik kelen, maar hier zijn ook geen goede gees ten, die de verliezen van de stroomanmen betalen. Superfosfaat. Zooals hierboven reeds gezegd, houdt men zich lang niet overal aan de vastgestelde prijzen. Zulks is natuurlijk mogelijk, doordat de buitenlandsche super lager kon worden gekocht en er ook nog oude voorraden zitten Dë ófficiëele groothandelaren schrijven meestal braaf in op de aanbestedingen tegen de vastgestelde prijzen. Ze laten eohter ter- HET SCHAAP ALS TREKDIER. Op de 'Azoren wordt Tiet schaap als trekdier gebruikt, zooals blijkt uit deze foto, die genomen, is, uit een prospectus van de K.N.S.M. voor reizen naar Madeira en de Azoren* Neemt het zekere vooz het onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS In de betere kwaliteit! 54 ruiten 51.5X3S cm.è/ 4.50 36 ruiten 59.5 X 48.5 cm. 4.50 47 ruiten 59.5X38 cm. 4.50 94 ruiten 38 X29.5 cm. 4.50 120 ruiten 32.5X27 cm. 4^0 21 ruiten 141 X73 cm. 13.— Dubbeldik glas KlsteD gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.)] Vaste premiën Schadevergoeding 100 Duizenden fokkers verzekeixïn hunne dragende meiTies en koeien tegen 't risicq van werpen bij de i Zwolsche Paarden- en Vee- verzekering-Mij. N.V. en „de Stamboekonderlinge" j, gevestigd te Zwolle. f Kantoren Ossenmarkt 26 en 27. Directeur! Dr. G. H. J. TERVOERT, Dierenarts. Grootste Maatschappij in Nederland voor het verzekeren van dekhengsten, dekstieren, paarden en runderen. Premie vanaf 1.50 per 100.verzekerde waarde per halfjaar, Vei'zekering van jaar tot jaar. c- Vertegenwoordigers gevraagd. zelfder tijd hun stroomarmen tot veel lagers prijzen inschrijven. Kali zou en. Met dit artikel is de chaos natuurlijk het grootst. Prijzen, die voortdu* rend omhooggezet worden en dus voorraden waarop voortdurend meer winst gemaakt wordt. Waarom zou men er dan geen ge deelte van weggeven en zoo een ander da zaken moeilijk of onmogelijk maken. Op vele plaatsen staat de ei-koop vaii hen, die zich aan de prijzen houden, vol-» maakt stil. Op aanbestedingen wordt door strooman* nen veel lager aangeboden. De verkoop in de naatste omgeving aan de boeren ge schiedt thans „onder strenge geihcimhou* ding". Van de .officieele prijzen trekt men zicli niets aan, als men een ander, maar vooral de coöperatie, slechts afbreuk kan doen. In Zeeland/Zuid-IIolland en ook in Gro ningen wordt, op het oogenblik kalizout 40 verkocht tegen prijzen van ƒ3.45 tot 3.58 franco boerderij in een nieuwe groen» streepbaai of een andere prima zak. Waar de tegenwoordige prijs ƒ3.50 los vóór den wal is, daar zijn die aanbiedingen ongeveer 20 tot 35 cent beneden dc vastge stelde prijzen. 310 *k Moet beginnen met een rectificatie, zooaTs dat heet. Dat is een rechtzetting van iets, dat scheef was. Het herstellen dus van een fout. *k Had het over Aartshertogin Adelald-e, die een bezoek bracht aan het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouwcomité. En ik vertel de, dat ze zou promoveeren op een proef schrift over de ontwikkeling van het land bouworganisatiewezen. Dat was niet goed overgebriefd aan mij en dus door mij weer verkeerd verteld. Tenminste een ander be richt luidt, dat ze een proefschrift zal schrij ven over „het landbouwhuishoudonderwijs, zooals dit in verschillende landen is georga niseerd". 't Gaat natuurlijk niet om aan H. H. het juiste onderwerp te vragen. Maar ik neem aan dat de laatste mededeeling juist zal zijn, als meer liggend op de weg van eoa vrouw. Zoo ligt het natuurlijk op de weg van een veevoederbureau om te waarschuwen tegen verkeerde practijken van fabrikanten, die het nie* '<x> nauw met geleverde waar ne ro^ maar wat aan te verdienen is '.enige weken geleden CHUWD TEGEN iRZOUT Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis dat niets anders dan landbouwzout blèek'fe zijn en waarvoor een „gebruiksaanwijzing" werd gegeven, die niet van gevaar ontbloot was. Zooals ik reeds mededeelde, werd me door een belanghebbende, dit kwalijk genomen (vele anderen waren me dankbaar). En deze eene deed dit op een minder lieve manier, 't Slot was, dat ik er niets mee te maken had. In een brief, die ik hem zond, die ech ter als onbestelbaar terug kwam, toonde ik aan, dat ik er wel wat mee te maken had, omdat het mijn plicht als krantenschrijver was, het publiek, mijn boeren, de luisteraars naar mijn babbeltje, te waai'schuwen, als er gevaar dx-eigde. Dat gevaar dreigde voor hun beurs, daar dit „voederzout" f 15.50 per 100 K.G. moest kosten, terwijl de waarde npg niet bet vijfde deel was. Dat gevaar dreigdp ook voor hun vee, daar de aanbevolen .hoe veelheid, 3 K.G. op 100 K.G. voeder was, ter wijl van het landbouwzout (wat hét inder daad was) niet meer dan 1 K.G. per 100 K.G. gegeven mag worden. Dit oordeel whs van Dr. I. C. Janse, scheikundige op het labora torium van de Bond van Coöp. Zuivelfabrie ken in Friesland. Thans heeft het Noord- Hollandsch Veevoeder-bureau ook gewaar schuwd en precies hetzelfde medegedeeld, wat door ons werd gezegd nl. wat ln het Friesch Landbouwblad stond. 'k Meen hierin goede gelegenheid te hebben nog eens er op te wijzen, dat men voorzich tig moet zijn met het aankoopen van voeder- zouten. Al komen er dan ook nog een paar hande laars mij m'n huid volschelden: „wij zijn niet bang!" Dit lied hoorde ik eens een aantal Holland- sche toeristen ergens op een meer in Noor wegen zingen. Maar terwijl het heldhaftig zwaar klinkende „bdhadng" nog op hun lip pen zweefde ging het over in een gil, veel hooger dan dat „bang" laag klonk, en de heldhaftige biik wijzigde zich even ene.1 in een angstige trek op het gelaat, want er dreigde een aanvaring met onze boot. Sedert is die versregel, waarvan ik nooit een vervolg hoorde, mij bijgebleven. Hoe dit lied of deze regel in 't Roemeensch luidt weet ik niet. Maar ik kan me voorstel len, dat de jeugd het daar thans vaak zingt Want daar is DE WIJN GOEDKOOPER DAN DE MELK. Dat heeft eigenaardige gevolgen. De onderwijzers in Roemenië klaagden er den laatsten tijd over dat de jongens en meis jes in meer of minder benevelden toestand op school arriveeren. Een onderzoek toonde aan, dat dit euvel te wijten was aan den overvloediger! wijnoogst, dien het land in het afgeloopen jaar heeft gehad. De groot handelsprijs van den wijn is daardoor ge daald tot ongeveer 4 cent per liter en aange zien melk nog altijd 11 a 12 cent per liter kost, geven de minder welgestelde ouders de voorkeur aan wijn, met het gevolg, dat de kinderen 's morgens voor het naar school gaan geen melk meer krijgen, maar hun brood in wijn moeten doopen. Men kan zich eenigermate voorstellen, wat de gevolgen soms geweest zijn. En wat zullen de gevolgen zijn als we DRAADLOOS BESTUURDE LANDBOUWMACHINES Door een bekende Amei'ikaansche firma, die landbouwmachines vervaardigt, de Interna tional Harvester Company zijn met gunstig resultaat een reeks proeven genomen met draadloos bestuurde landbouwmachines. Men heeft de draadlooze stuurinrichting, welke reeds bij vliegmachines wordt ge bruikt, op een tractor geïnstalleerd, vervol gens dezen tractor voorzien van een korte- golfzender en zoo, vanuit de verte sturend, is men erin geslaagd, rustig gezeten achter een schakelbord een gx-oot veld te ploegen en te eggen. De persoon, die de machine bestuurde, zat in een kamertje in een boerderij, vanwaar hij een goed uitzicht had over het veld. De maatschappij voorspelt, dat binnenkort de boer. gezellig in zijn huiskamer zittend, der het genot van een pijp tabak zijn akker zal kunnen bewerken. Of het er daai-door beter op zal worden mag met recht betwijfeld worden. Zooals ook betwijfeld mag worden of DE GROOTE VRAAG IN ENGE LAND NAAR AARDAPPELEN blijvend zal zijn. Het moet aan een mis oogst in Engeland te danken zijn, dat andere landen nu weer beduidende hoeveelheden aardappelen naar Engeland kunnen leve ren. In October-November betrokken ze 36000 ton uit Nederland en Ierland en thans gaat er een Noorsch stoomschip S00 ton Jutlandsche aardappelen innemen, die door drie Nederlandsche handelaren De Lange, Alkemade en Vonk zijn gekocht. Zij hebben dit schip zelf gecharterd, om de aardappe len naar Engeland te vervoeren. Naar zij verklaarden, kunnen zij elke hoe veelheid Deensche aardappelen gebxniiken. Engeland heeft een groot tekort, en zelfs een hooge vrachtprijs is geen beleisel. Er ligt nog een tweede schip gereed in de haven van Lögstör (Jutland), doch zij den ken nog meer schepen te moeten charteren. Laten ze maar aardappelen koopen in het buitenland, de Engelschen. Hoe eerder en hoe meer de wereldhandel herstelt, hoe be ter het is. Wie en wat zich nog niet herstelt, PALESTINA HERSTELT ZICH HEEL- VLUG. Eeuwen lang is het een woest land geweest, beladen met de vloek, die de bewoners over zich hadden laten ultstoi'ten en waarvan het land niet het minst de nadeelige 'gevol gen ondervonden heeft. Maar van onbetekenend, van woest land gaat 't steeds meer beteckenen in de rij der landen en verschijnt het op de wereldmarkt met producten die een goede naain hebben en verkrijgen. Maar'daar zit ook systeem in het werken om zoover te komen. Van veel beteekenis is b.v. de sinaasappel- en de grape-fi'uitcultuur geworden omdat men zich ging toeleggen om alleen de beste 5 ten te nemen. Wie weet niet wat de Jaffa- sinaasappel is! Dat is een bekendheid ge worden. Ook bij ander fruit wordt dit toege past. Dat moet een succes worden. Dat is het al gewoiden. In de buurt van Jeruzalem worden appels geplukt van buitengewoon schoone kleur. Dit komt ook omdat ze op groote hoogte vei-bouwd worden, 700 M. bo ven de zeespiegel. En om de voor het land passende soort te krijgen worden ooftproeftuinen gebruikt, waar het beste van het beste wordt uitge zocht, om tot veredeling van de soort in het gehccle land te dienen. Deze ooftproeftuin werd zoo ingericht, dat van iedei-e soort vier boomen geplant wer den, die uit Califomië, Zuid-Frankrijk en Italië ingevoerd waren. Sedert het bestaan van deze aanplanting hebben zich verschillende soorten vooral door de schoone vruchten en de vruchtbaar heid onderscheiden en deze werden nu ter verdex-e verbreiding in de koloniën gebruikt. Californië en Australië zullen een concur rent kiijgen, waarmee men rekening zal moeten houden. Zoo moet iedereen met allerlei factoren re kening houden. En telkens worden meer van die factoren ontdekt. Factoren die er wel waren, doch waarvan men het bestaan niet wist of als men 'het bestaan wel wist, dan onderschatte men de beteelfenis ervan. Zoo lette men voox-heen niet op DE BIJZONDERE BETEEKENIS VAN SLAKKENMEEL voor den bodem en de planten. Dus niet alleen voor de planten. Want in te genstelling met vele andere meststoffen zoi-gt in het bijzonder slakkenmeel voor het voox-zien van den bodem van een zekere voorraad fosforzuur die noodig is. Volgens prof. Wagner moet de bodem met fosfox-zuur verzadigd zijn en dan kan men later ge woon voor aanvulling zoi'gen. Wat het beteekent een voldoende voorraad fosforzuur in den bodem te hebben bleek op de proefboerderij te Enimercompascuum, waar op alle perceelen gelijke hoeveelheden slakkenmeel gegeven werden, doch de per ceelen die vroeger steeds goed met slakken meel bemest waren veel en veel meer op brachten, dan andere perceelen die nu wel evenveel kregen doch vroeger leden aan fos- forzuurgebrek. De bodem wil zich schijn baar eerst verzadigen en pas daarna staat hij wat aan de plant af. Ook moet men niet vergefen de kalktóe- stand, die zoo gunstig beïnvloed wordt door de groote hoeveelheid kalk, die slakkenmeel meteen bevat. En eindelijk bevat het de noodzakelijke magnesiumzouten, zonder welke de bodem niet genoeg kan producee- ren. Vooral moet volgens Dr. Th. B. van Itallie het gebruik van magncsiumhoudencfe meststoffen aanbevolen worden op onze kalk arme gi-onden. Zoowel kalk als magnesiuin zijn aanwezig in slakkenmeel. Vroeger werd er nooit mee gerekend. Nu kan men verkla ren, dat slakkenmeel als fosforzuuioneststof nog bijzondere beteekenis heeft. Voor mij is het nu van bijzondere beteeke nis. dat mijn tijd om is, mijn thee gereed staat en mijn sigaar mij na zo.o'n lang gebab bel bijzonder goed zal smaken. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10