SOCIAAL-ECONOMISCHE VRAAGSTUKKEN NIEUW! WHIE11T ff v irccf i :k: DINSDAG 14 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 ORDENING IN HET MAATSCHAPPELIJK LEVEN Belangrijke driedaagsche confe rentie van de Chr. Boeren- en Tuindersbond Heden begon een driedaagsche conferen tie welke door de Christelijke Boeren- en Tuindersbond belegd werd ter bespreking van de sociaal-economische problemen van Üen tegenwoordigen tijd. Deze conferentie wordt gehouden op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche. Uit verschillende deelen van ons land Laren de deelnemers aan deze conferentie bijeengekomen. Nadat de bijeenkomst te 12 uur geopend Was met een toespraak van den voorzitter, verkreeg in de middagbijeenkomst de heer J. Bakker, lid van de Tweede Kamer, bot woord, om in te leiden de bespreking over het onderwerp: Ordening in het maatschappelijk leven. Achtereenvolgens behandelt spr.: 1. Ordeningdrang en oorzaken; 2. Het groeiproces en de beteekenis der prdening; 3. Wetgever en ordening; 4. Licht- en schaduwzijden en mogelijk* gevolgen der ordening; 5. Kenmerken van onrust Met het oog op punt 1 wordt gewezen op de geest van autarkie welke vaardig werd over tal van volken na den grooten oorlog. Croote verschuivingen van het productie proces leidden tot bescherming van de bin- Denlandsche bedrijven. Tevens noodzaakte de verarming der volken tot fiscale maat regelen, met een sterke tendenz tot bescher mende rechten, hooge tolmuren en sterk* contingenteeringen, kweekten een geest van autarkie en zelfvoorziening. Dit alles he^it den drang tot ordening versterkt, vooral Ïnder ons volk, dat in zijn bedrijfsleven oor al deze economische maatregelen van et buitenland in sterke mate is getroffen. Toch zou ook zonder de economische en geestelijke verstoringen van de crisis- I tijd de ordeningsgedachte gegroeid zijn. Alleen ietwat meer natuurlijker en in langzamer tempo. Het individualisme heeft het allang moeten afleggen tegenover het collecti- visme. Het groeiend organisatie leven I dringt tot een organische samenleving. Spr. zet in dit verband de beteekenis der Inaatschappelijke ordening uiteery Tot op zekere hoogte zijn er reeds tal van geordende bedrijven. Dit zijn de z.gn. be- ichutte bedrijven. Hier is net een ordening tn vrijheid of ongebondenheid. Misbruiken lijn daarbij niet uitgesloten. Om deze te' temperen is een ordening volgens n. gel en kret noodig. Spr. toonde met eenige voor beelden aan tot welke excesseü de vrije or- pening zal kunnen leiden. Bij de behandeling van het twepde punt bepaalt spr. zich bij de taak van den wet gever. Deze is op wettelijke regeling van het rehcele ordeningsapparaat voorbereid. De pedrijfsradenwet en de wet op de verbind baar- pn onverbindbaarverklaring oer on- jlernemingsovereenkomsten liggen gereed Dm de maatschappelijke ordening m haar freep te vangen en excessen uit te snijden, evens zijn deze wetten een stimulans voor de groei der ordeningsgedachte. De over heid zij echter voorzichtig en grijpe niet Vooruit. De maatschappelijke evolutie mag biet geforceerd worden. Spr. k"mt nu tot zijn vierde punt. Hi] Itelt daarbij eenige lichtzijden der ordening Dp den voorgrond. Een bedrijfsbestaan; verdeT doorgevoerde frationalisatie; inkoop van grondstoffen, op ruimen van tusschenschakels in het distri butieproces, zijn alle aanlokkelijke zaken, welke in het raam der ordening worden op genomen. Ze zijn niet te versmaden voor- fleelen voor het bedrijfsleven. De vraag 13 echter hoe en op welke wijze de exportbe drijven van deze voordeelen zullen kunnen genieten. Alleen door volkomen samenwei king tusschen alle bedrijven zou dit moge lijk zijn. Of deze tot stand zal komen is een andere vraag. Spr. stel' nu eenige andere schaduwzijden ban de orde. Het dichter bij elkaar brengen van producent en consument zal z. i. niot tot verlaging der consumptieprijzen lei- den. Allereerst zal immers gedacht wor- i den aan een volwaardig bedrijfsbestaan I van werkgever en werknemer. De vrije 1 concurrentie is verdwenen. Werkloos heid zal eerder worden bevorderd dan verminderd. De kleine man zal uitge- stooten worden. Ontplooiing van den arbeider tot kleine zelfstandige wordt bijna cnmogelijk. Het oprichten van nevenbedrijven dreigt en het grootbedrijf in den vorm van trusts en kartels ligt in de ordeningslijn. De wetgever kan evenwel voor allerlei uitwassen waken. Dit is in dit opzicht een lichtpunt. Spr. bejubelt de ordeningsgedachte aller minst. De maatschappelijke evolutie gaa niet altijd in de richting van de vooruit gang. Wij worden echter met dien stroom meegevoerd; doch roeping is het, om waai sstanden dreigen, welke ook bij de or dening niet uitgesloten zijn, daartegen op te treden. Spr. wijst voorts op de noodge dwongen ordening in de landbouw en op de beteekenis daarvan voor deze opkomen Ir. nieuwe maatsehappijvorm. Het beeld Ls niet altijd gunstig, wat daarin op den voor grond treedt. Voorts wordt gewezen op -Ja mogelijke gevolgen. Men weet wel waar hei begint, meer niet waar men eindigt. Men donke daarbij aan Duitschland. Als de or dening van het maatschappelijke overgaat naar het geestelijke terrein, dan wordt het laatste greintje individueele vrijheid daar mede vermoord. Eindelijk wijst spreker nog op de drang naar nieuwe ordening als het ken merk van de onrustige menschheiil, welke altijd woelt om verandering, vandaar de telkens terugkeerende wisselwerking van vooruitgang en terugslag. Het is de open baring van een zuchtend schepsel, dat daar in onbewust zoekt naar God. Nadat spr nog heoft geweaen op de Christelijke roe ping van het individu in deze ongeorden !e wereld besluit hij met enkele toepasselijke dichtregelen uit een onzer bekende gezan gen (Gez. 22 2 en 3). Aan het slot van zijn rede kwam spr. tot de volgende stellingen, waarin hij zijn standpunt kort samenvatte: 1. Als vrucht van de rechtsstaat waar onder wij leven, hebben wij een geordende samenleving, doch waar het bedrijfs leven in dezen tijd een zware worsteling om 't bestaan kent, mede door een doodende concur rentie, welke steeds nog nieu we vormen dreigt aan te nemei tevens door economische ver dwazing der vol ken, het produc tieproces in zijn afzet sterk lemmerd wordt, is het te verstaan dat de drang naar herordening in het maat schappelijk leven is ontstaan. 2. Deze drang naar de hier bedoelde her ordening is te danken aan de worsteling om nieuwe maatschappij- en bedrijfsvor men, welke aan.den nood der tijden haar geboorterecht dank. 3. Gewenscht en noodzakelijk is het daar om, het volk in al zijn schakeeringen bij de bestaande bedrijfsvormen betrokken, ter zake van de hier meer genoemde ordening voor te lichten, opdat de beteekenis daar van zou worden verstaan, welke deze voor het bedrijfsleven kan hebben. 4. De Wetgever is de maatschappelijke evolutie, in de ordeningsrichting door zijn wetgevenden arbeid reeds voor, gezien de wettelijke maatregelen welke reeds geno men zijn, en die welke worden aangekon digd, ten doel strekkende om de ordening te bevorderen en ze in den wettelijken greep op te vangen en te regelen. 5. Zooals steeds het geval is, treden ook bij deze maatschappelijke evolutie de licht en schaduwzijden op den voorgrond, welke met het voortschrijden der ordenings gedachte onder de oogen dienen te worden gezien. 6. De worsteling om maatschappelijke verandering en vernieuwing met haar wis selwerking van vooruitgang en terugslag, zijn de steeds terugkeerende kenmerken in de wereldhistorie, waarin, zij het vaak on bewust, een levensdrang tot den Schepper aller dingen valt te ontwaren Hierop volgde de bespreking, waarop we nader zullen terug komen Hedenavond spreekt de heer Chr. v d. Heuvel, tweede voorzitter van de C. B. T. B., over „de plaats van de Land bouw in de Maatschappij", terwijl het vraagstuk over devaluatie de geheelc dag van morgen in beslag zal nemen. Balcker WYBERT-SIROOP werk» oplossend bij vastzit- tende hoest, verkoud heid, griep, bronchitis, kinkhoest. Aangename smaakkinderen zijn er dol op I Een nieuw soort railsauto, werd door de Steyr- Daimler automo bielfabrieken ver vaardigd en zal door de Oosten- rijksche staats spoorwegen in ge bruik worden ge- nomen. BINNENLAND De puzzle „Van het Kind voor het Kind" De prijzen getrokken Gistermiddag heeft te 's-Gravenhage ten overstaan van Notaris mr. S. K. D. M. van Lier de ti-ekking plaats gehad van de prij zen voor de puzzle „Van het Kind voor het Kirfd". Ingekomen, waren 11000 oplos singen; getrokken werden 1000 pry zen. De hoofdprijs bestaande uit een schil derij, geschonken door H. K. H Prin ses Juliana, is gevallen op de oplossing van A. Vertelman te Nibbixwoud. Alte prijzen worden aan de winnaars franco toegezonden; wie voor 1 Februari niets heeft ontvangen, heeft geen prijs ge wonnen- Oeconomisch-T echnologisch Instituut voor Noord-Brabant De besturen van de r.-k. werkgeversver- eeniging in de diocesen Den Bosch en Breda, en de voorzitters en secretaris sen van de Brabantsche Kamers van koop handel, hebben dezer dagen de plannen tot oprichting van een oeconomisch-technolo- gisch instituut voor de provincie Noord- Brr.bant besproken. Besloten is. ter kennis van Ged. Staten van Noord-Brabant te brengen, dat hel Brabantsche bedrijfsleven zich gaarne aan sluit bij den in de afdeelingen van de Prov. Staten uitgesproken wensch, bij de 'oprichting van het Noord-Brabantsche instituut samen te werken met het be staande Oeconomisch-technologische Insti tuut. dat gevestigd is aan de R.-K Handels- lioogeschoo! te Tilburg. Het zal op prijs worden gesteld, Indien de genoemde werkgeversorganisaties en de vijf Brabantsche Kamers van Koophandel in de gelegenheid zullen worden gesteld, hierover met Ged. Staten te overleggen, vóórdat het provinciaal bestuur een beslis* sing zal hebben genomen. De stoomtram op Walcheren Het passagiersvervoer zal voortaan met autobussen geschieden. Naar de Midd. Crt meldt, zijn er bij de stoom trammaatschappij V' 'cheren plainnen in ver-gevorderden staat van voorbereiding, om te geraken tot een vrijwel algeheele opheffing van het passagiersvervoer per stoomtram. Voorzoover dit het traject Vlissingen Koudekerke betreft, is reeds eerder vergun ning aangevraagd tot vervanging van de stoomt raniexploitatie door een autobus- dienst. Ged. Staten hebben toen ter tijd ch'er uit overwegingen van weg-belang geen toestemming kunnen verleenen. Met Mei van dit jaar zal evenwel de normalisa tie van den weg VlissingenKoudekerke oor een goed deel haar beslag hebben ge kregen, en, na het treffen van enkele von ingen op de resteerende smalle weg gedeelten, wordt verwacht, dat een voMedige vervanging van het passagiersvervoer per tram door den autobus op dit traject mo gelijk zal blijken. Ten aanzien van den dienst op Domburg is men voornemens na de verbetering van den weg WestkapelleDomburg ever den dienst vrijwel geheel met bussen uit te Er zouden dagelijks twee trams voo^ post. en school kinderen vervoer ingelasoht blijven; overigens zou de trambaan slechts voqr goederenvei'voer blijven dienen. Ned. Bond van Vischrookers Streven naar werkverruiming De Ned. Bond van Vischrookers heeft te Amsterdam vergaderd. Er waren deputa ties uit Vlaardingen, Scheveningen, IJnxui- den. Huizen, Groningen en Noordwijk. De voorzitter, de heer Kr ij ger uit Sche veningen gaf een uiteenzetting van het doel van den Bond. Hij meende dat er getracht moet worden meer werkverruiming te krij gen. Door voldoenden aanvoer van haring andere vischsoorten zal het mogelijk blijken aan de rookerijen meer werk te ver schaffen In beginsel werd besloten het bestuur op te dragen zich met de bevoegde autoritei- in verbinding te stellen om in deze richting iets gedaan te krijgen. Renbanen in Nederland Een Federatie opgericht Men deelt ons mede dat is opgericht de N. V. Federatie der Nederlandsche Steeple chase Hippodrooms en Rijpaard Stoeterij De oprichters van deze federatie meeneh een basis gevonden te hebben waarop het mogelijk zou blijken, evenals in het buiten land thans ook in Nederland op verschei dene plaatsen hippodrooms in het leven te roepen, kleine cirkelvormige renbanen van omstreeks een kilometer omtrek, waar con coursen, rennen en dei. een Welkoms af seling zouden bieden aan de bewoners der omgeving. Voorts verzekeren de oprichters dat er buiten het verboden wedden andern reehtsgeldige middelen bestaan om de be langstelling van hreede lagen der bevolking niet beperkt te doen blijven tot het schou spel. Verzoeken or ''zonderheden der plannen en verdpre inlii igen kunnen gericht wor den tot het secretariaat der Federatie. Joari van Hoornstraat 24 te 's-Gravenhage Koning Gustaaf (zittend in het midden) tijdens het voorlezen van de opening van het Zweedsche parlement. de troonrede bij gelegenheid I* DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN EETHEN De loopbaan van den heer D. A. van der Schans Zooals wij reeds meldden, is bij K.B. van 9 Januari 1936 'mét ingang van 1 Februari, benoemd tot burgemeester der gemeente Eethen, de heer D. C. van der Schans, secretaris dier gemeente. De nieuw benoemde burgemeester werd op 2 Maart 1888 te Drongelen (geni Eethen)1 geboren. Zijn ambte lijke loopbaan is hij aangevangen als sec retaris - ontvanger der gemeente Dron gelen. In het jaar 1923 werd deze ge meente vereenigd met de gemeenten Meeuwen c.a. en Genderen c.a. en werd de heer van der Schans in de nieuw gevormde, g'e- meente Eethen met j dezelfde werkzaam heden bélast. Zijn belangstel ling bleef echter niet tot de gemeente-administratie beperkt, in tal van andere functie's stelt hij zich bo- schikbaar voor het algemeen belang. We stippen daarvan aan: Secretaris van hot Waterschap „Het Noorderafwateringska- naal" en Kassier der Coöperatieve Boeren leenbank. .Ook ten aanzien van het politieke leven neemt de pas benoemde als Voorzitter der A.R. Kiesvereeniging „Meeuwen. Babvloniën broek en Drongelen'' en Secretaris der Orga nisatie van A.R. Kiesvereenigrngen in den Kamerkieskring den Bosah een vooraan staande plaats jn. De belangstelling voor het Christelijk on derwijs blijkt wel uit het feit, dat de heer v. d. Schans ook deel uit maakt van het Be stuur van de Unie. „Een school met den Bijhei". Burgemeester van der Schans behoor! voorts tot de Ned. Herv. Kerk. welke door hem als ouderling wordt gediend. Nog zij vermeld, dat van deze benoeming doo>- de ingezetenen met groote ingenomen heid is kennis genomen. Officieele Berichten CONSULAATWEZEN Jhr L. M. do Brauw. ambtenaar aan Hr Ms grezantschap te Stamboel, met standplaats te Sofia, is benoemd tot consul der Nederlanden KUSTVERLICHTING Aan ir P. van Braam van Bloten, Is eervol ontslag; verleend als chef van den Techn. Dienst der Kustverllchtlng met rang van hoofdlng. landmacht, tot res.-le-lu!t. de res.-2e lult. der mil. adm. H F Engelhart Overgeplaatst ls het reg. jagers de le lult E J O v Hoo- •off. w aan den ..'kol. F J J baron van Heemstra; idem aan den rea-kap. C. van Willigen en aan den res.-majoor IJ. Baan. H(j ls benoemd en aan gesteld bU het res.-personeel der landmacht Aan Ds I Voorsteegh te Den Haag. Ds C. D. Buenk te Tomohon (N.-Celebes) ls eervol ont slag verleend als res.-veldpredlker. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd ls tot ridder ln de Orde van Oranje- Nassau, H C Zwabler. predikant Evang. Luth. Gemeente te Den Haag. Verleend !s de eere- medallle der Orde van Oranje-Nassau tn zllvi - Haag. AUDISNTIE De gewone wekel. audiëntie van den Minis terstaat zal Maandag 20 de PERSONALIA Aan F. L. van der Bom te Amsterdam, is eervol ontslag verleend ais lid van de Raad van Toezicht, bedoeld in art. 11 der Wet op de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid, Staatsbl 1933, no 598. met dankbe tuiging voor de door hem als zoodanig be wezen diensten. Benoemd is tot lid van dien Raad van Toezicht het pl.verv. lid A. Borst P.zn. te Rotterdam, en zijn benoemd tot pl. verv. lid H. Baggelaar te Amsterdam en mr B- C Slotemaker te Den Haag. LIQUIDATIE VER. NED. MEELCENTRALE In verband met het ophouden van de Tarwewet 1931. is destijds besloten tot ont binding van de Vereen. Ned. Meeeleentrale Deze vereeniging is vervangen door de Stichting Nederlandsche Meelcentrale. Naar wij thans vernemen wordt aan den directeur der vereeniging Nedeiiandsch» Meelcentrale, den heer H. M. Abraham, de liquidatie vaa de Vereeniging opgedragen Interessante proefneming Net van regenstation» op den Holterberg Om de imkers een vergeefsche reis naar de beide te besparen Met medewerking van het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt zal eenige jaren achtereen in de omge ving van den Holterberg een dicht net van regenstations worden opge richt, ten einde te trachten uit lokale afwijkingen in den regenval te con- cludoeren, welken invloed deze heeft op den bloei der heide. De regenmeters zullen worden opgesteld aan de West- en Oostzijde van den heuvel rug en zullen onder controle staan van den beheerder van het observatie-station te Bathmen, die tot deze zaak het initiatief nam en van het K.N.M.I. en van de Ver. Bijenteelt te Colmschate de volledige medewerking heeft. De neerslag-waarnemingen zullen waar schijnlijk gepaard gaan met teraperatuur- waarnemingen, ten einde ook eventueele vorstbeschadiging der bloemscheuten zoo mogelijk vóór den bloei der heide te kunnen vaststellen. De waarnemingen zullen alleen plaats vinden in de periode, waarin de ont wikkeling der bloeischeuten geschiedt Men vernacht, dat in de toekomst langs dezen weg den imkers menige vergeefsche reis-met de bijen-naar de heide zal kunnen worden ROFFELR1JMEN DENK JE GEZOND ziekte 19 het kwaad, dat van bulten af op ons toe kan komen. Milliarden bacillen kunnen ons om zwermen; wanneer w|) de oerkracht vertrouwen. kunnen zü ons geen kwaad doen. Epidemie beteekent massale vrees. Alles wordt eerst ln onze verbeelding geschapen. W|J streden slechts tegen de beelden onzer fantasie. w vreezen altRd slechts de spoken van onze eigen schepping. De mensch In verkeerd gedrc^.., De Koolzaadoogst 1936 In de Staatscourant van gisteravond ls opgenomen de „Crisis-Steunbeschikking 1936 Fijne Zaden I (Koolzaad oogst 193G)". Aan de erkende telers van koolzaad van den oogst 1936 wordt steun verleend uit het Landbouwcrisisfonds. Deze zal uitgekeerd worden in tien vorm van een teeltpremie en wel (over een opbrengst van ten hoogste 3200 H.A. met koolzaad beteelde oppervlakte. In totaal zal geen hooger bedrag aan steun worden uitgekeerd dan overeen komt met een bedrag van f 125 per H.A. berekend over de totale met koolzaad beteelde oppervlakte. DE VLIEGTUIGENKATAPULT VOOR DE KRUISER DE RUYTER In de afgeloopen week vonden bij de Ernst Heinkel Flugzeugwerke te Rostock de afnameproeven plaats met de door deze firma ten behoeve van H. M.'s Kruiser De Ruyter ontworpen en vervaardigde vlieg tuigen katapult. Alle proeven zijn naar wensch verloopen. LOCOMOTIE VENDEPOT OPGEHEVEN Het locomotievendepot der Ned. Spoorwegen te Doetinchem, dat reeds belangrijk is ingekrompen, zal met 1 Mei a.s. geheel worden opgeheven. LEEUWARDENS BEGROOTING Eau tekort van 5 ton Het tekort op de begrooting van Leeu- wi rden voor 1936, aanvankelijk /390.0T bedragende, blijkt 160.000 hjoger te rijn, aangezien de rijksbijdrage uit het werk> loosheidsfonds 161.000 minder zal bedra gen dan geraamd is. Het te dekken te kort voor ?936 bedraagt dus nu r i d 550.000. Lees deze regels eens, en lees ze nog eens even. Een knappe Joegoslaaf, Kojc, heeft ze neergeschreven, Een doctor-latidgenoot heeft ze voor ons vertaald En als der wijzen steen uit 't domme slijk gehaald. Hij schrijft: gedachtenkracht kan dooden en genezen! Natuurlijk moet je sterk iti beter-denken wezen, Maar 't is toch opzichzelf reeds een verheugend feit Dat zooiets kan bestaan, en juist in déze tijd Komt, laten we verblijd ons aan het denken zetten! Het kost geen rooie cent, wie zal het ons beletten Weg! kiespijn, rheumatiek! weg! brandblaar, spit en jichti! Wij lusten jullie niet! verdwijnt uit het gezicht! Wij willen kerngezond en fit en monter wezen, Wij laten ons door heks en spook niet meer belezen Wij smijten korreltjes en pillen op de grond! De bra7id in 't ziekenhuis! wij dénken ons gezond!l Voel jij al dat het zakt Ik denk dat de doktoren, Bang voor hun beurs, hun kracht door ónze denkkracht boren En dat hun zieke wil, haarscherp geconcentreerd, TJit louter winstbejag óns denken torpedeert UIT OOST-INDIE DE AARDBEVING IN WEST-SUMATRA Angstige oogenblikken in Padang Heftige beroering in het zwembad De Sumatrabode deelt het volgende mede over de aardbevjng in Padang, welke on langs plaats vond: Den 28sten December om 9 uur 's morgen-, werd te Padang een aardbeving gevoeld, die zoo sterk was, dat men het ergste vreesde. Op genoemd uur gaven de inwoners zich door een zonderling gevoel van duizeligheid en weldra door een heftige schudding, ge paarde aan dof gerommel, rekenschap van het feit. dat een aardbeving plaats had. Vrijwel allen verlieten inderhaast hun woningen, winkels of kantoren. Buiten ge komen bleek de aardbeving voort te duren en duidelijk kon men constateeren. dat de beving in oost-westelijke richting plaats (Nadruk verboden.) LEO LENS, Gevels van huizen zag men duide lijk bewegen, oa. op de Moeara van het pand, waarin het kantoor van de firma van Houten Steffan gevestigd is. Boomen, telefoonpalen en lichtmas ten. alsmede de draden en kabels, be wogen zich. In verschillende wonin gen en toko's viel glaswerk naar bene den. In het City Magazine kwam oa. een pan» tij parfumflesschen naar omlaag. Tn het Oranje Hotel viel in de eetzaal pleisterwerk van pilaren en plafond, terwijl achter het hoofdgebouw een electrische ka bel afknapte. In verscheidene deelen der stad raakte de licht leiding defect. In het zwembad aan den Belantoeng kwam het water in heftige beroering en spoelde over de rand der bassins. Een jeug dige zwemmer werd zoodoende als een schip op het strand op den rand gedepo- neerd. Alle anderen vlosen het water uit Op den Verlengden Belantoeng Ketjil viel een motorfiets, die aan den kant van den weg stond om. Ook zij, die zich op het moment der aard- heving in voertuigen bevonden, deden zon derlinge gewaarwordingen op. Auto's wer den moeilijk bestuurbaar en hobbelden oveg den weg. Op het hoofdcommfssariaat van po litie kondigde de aardbeving zich aan, 'doordat plotseling de electrische schel len begonnen te luiden, alsof er groot alarm werd gemaakt. Dit kwam doordat de electr. gelei dingen, die niet geisoleerd zijn, door de zware beving met elkaar contact maakten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5