BRIEVEN UIT BULGARIJE DINSDAG 14 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 Buitenland DE SAAR HERDACHT Het was gisteren een jaar geleden, dat het Saargebied, na vijftien jaren ouder een internationaal regiem en sterken Franschen invloed te hebben verkeerd, in een volks stemming welke de aandacht der gehecle beschaafde wereld trok, zich nadrukkelijk Duitsch verklaarde. Daarmee had zoowel het Duitsche stambewustzijn een triumf behaald als het Duitsche nationaal-socialis me, hetwelk de leiding had genomen bij heel de ingespannen stembuscampagne. Het is te begrijpen, dat de eerste verjaar dag van den terugkeer tot het oude vader land door de Saarbewoners gisteren alge meen is gevierd. Daarbij heeft gouwleider Buerckel nog eens in het kort er een uit eenzetting van gegeven, welk een moeilijk heden er in het afgeloopen jaar moesten worden overwonnen, om dezen „Anschluss", welke ideëel en juridisch reeds voltrokken was, ook in allerlei practische opzichten tot een feit te maken. De afzondering, waarin het Saargebied zulk een langen tijd ten opzichte van het overige Duitschland had verkeerd, had het gemaakt tot een streek, welke een eigen, uitzonderlijk levensniveau had, met eigen loonschalen en levensstandaard, en afzet gebieden, welke goeddeels in Frankrijk lagen. Zoo moest er, na dien gedenkwaardiger! 13 Januari 1935 een algeheele „Umwer- tung" plaats hebben. Daarbij lagen, zooals Wij reeds aanduidden, de allermoeilijkste problemen op economisch gebied. In een levend organisme kan men niet met straffe hand ingrijpen, ook niet in het groot er or ganisme van een volk. Daar is omzichtig heid een eisch van wijsheid. Het Saargebied telde bij den overgang naar Duitschland volgens opgave van gouwleider Buerckel 52000 werkloozen; het leek erop of dit aantal onvermijdelijk om hoog zou moeten gaan, omdat de industrie plotseling een aanzienlijk deel van haar afnemers, haar Fransche achterland, vei loor. Hoe in bijzonderheden de omschakeling heeft plaats gehad, vermeldde Buerckel in zijn voor de breede massa bestemde rede niet. Vermoedelijk heeft de oude Duitsche Heimat haar solidariteit getoond in extra goodwill, om op deze manier, als door de werking van een economische schutsluis, de overgang zoo geleidelijk mogelijk te ma ken. Mag men de officieele cijfers geloof schenken, dan zou thans het aantal werk looze Saarlanders tot 25.000 zijn gedaald, zoodat de resultaten meer dan bevredigend zouden mogen worden genoemd. Buerckel verklaarde verder, dat het reli- gieuse en kerkelijke leven volkomen intact is gebleven, en dat men ook de Joodsche Saarlanders het niet lastig heeft gemaakt. In hoofdzaak hebben deze gestemd voor de bestendiging der status-quo. Nu deze hun is ontgaan, biedt het accoord van Rome bun de mogelijkheid, zoowel financieel als Vermogensrechtelijk, het Saargebied te ver laten. Voor 1 Maart zal dan ook wel 95 der Joden de Saar den rug hebben toege keerd. Ook minister Frick heeft gisteren te Saarbruecken het woord gevoerd, waarbij hij luide werd toegejuicht. „Het verdrag van Versailles, zoo zeide de minister, heeft de Saar tijdelijk van Duitschland los gescheurd. In de stad Saarlouis zouden zich de 150.000 moeten bevinden, die aansluiting wënschten bij Frankrijk. Een jaar geleden bleek, dat dit niet anders was dan een leugen; ook Saar louis heeft immers negentig procent der stemmen op Duitschland uitgebracht! Saarlouis draagt geen echt Duitschen Jiaam; die is het ontnomen, in een der slechtste tijden, die Duitschland heeft mee gemaakt Aan Duitsche steden gaf men vreemde namen. Zoo kreeg Saarlouis den naam van een Franschen koning. Indertijd heeft de bevolking gevraagd, den ouden naam te mogen behouden, doch dit was te vergeefs. Dit onrecht, zoo besloot minister Frick, zal thans worden goed gemaakt, en deze stad zal, zooals in oude tijden, weer den naam van Saarlautern hebben. Ter gelegenheid van de herdenking der bevrijding van het Saargebied heeft boven dien de Rijksminister van opvoeding be kend gemaakt, daar Saarbruecken een hoo- geschool zal krijgen, bestemd voor leeraars opleiding. De nieuwe hoogcschool is bo stemd, een middelpunt te worden van het cultureele leven in het Saargebied, en zal de taak hebben, de Duitsche gedachte en den Duitschen geest te vertegenwoordigen in het uiterste Westen van het Duitsche Kijk. Een van de oude wonden van den Wereld joorlog gaat zich geleidelijk hier heelen Vlootconferentie opnieuw geschorst De op heden vastgestelde bijeenkomst der [vlootconferentie is opnieuw uitgesteld als gevolg van een bespreking van twee uren, die de Japansohe en Britsche gedelegeerden in het gebouw der admiraliteit gehouden hebben. De Japanners wenschen namelijk omtrent Wn of twee punten nadere instructies aan .Tokio te vragen. Boor deze verdaging zullen de delegaties bovendien in de gelegenheid worden gesteld, nieuwe beraadslagingen te houden. Naar men in conferentie-kringen meent, blijft de situatie zeer netelig. Versterking der Britsche vloot aan het Lagerhuis een buitengewoon cre- diet te vragen van 15.000 pond sterling, ten einde dit jaar twee linieschepen op stapel te zetten. Deze schepen zullen worden uitgerust met batterijen luchtdoelgeschut, welke 6000 echoten per minuut kunnen afvuren. AMERIKA BETAALT BELASTING TERUG Het federale hooggerechtshof te Washing ton heeft besloten, dat een totaal bedrag aan z.g. progressing taxes van 200 millioen dollar aan de belastingbetalers moet wor den terugbetaald. Dit zijn de belastingen, die op grond van de de vorige week verwor pen Agricultural Adjustment Act geheven xvaren. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Desertie op groote schaal in Tirol? Ondanks scherpe van Italiaansche zijde gepubliceerde démenti's van de Engelsche berichten over gebeurtenissen in Zuid-Tiroi publiceert de „Evening Standard" een ver slag \au zijn specialen correspondent uit Innsbruck, waarin o. m. verteld wordt, dat het aantal mannen, die zich onttrokken heb ben door te vluchten aan dienstdoen in Abessinië, toeneemt. De correspondent heeft vele in de nabij heid van de Italiaansche grens gelegen dor pen en steden van Noord-Tirol bezocht en publiceert een deel van de verhalen der de serteurs, die onder moeilijke omstandighe den over cte niet sneeuw bedekte Alpenpas sen gevlucht eijn. Hij geeft vervolgens een uitvoerige be schrijving van de militaire maatregelen der Italianen in Zuid-Tirol en schrijft, dat de grensdorpen vol zijn niet soldaten en ge wapende politie. Op vele plaatsen zijn nieu we kazernes gebouwd. Vooral sterk is de controle op den Brennerpas. Sedert het uitbreken van den oorlog zou den zich meer dan 10.000 deserteurs aange meld hebben bij de organisaties voor het verstrekken van hulp, hetgeen duidelijk zou blijken uit de lijsten dezer organisaties. Muiterij onder Abessijnsche troepen? Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat muiterij zou zijn uitgebroken onder de troepen van Ras Moeloegeta, tengevolge van schaarschte aan levensmiddelen en slechte behandeling. De bemiddeling van de stamhoofden was niet voldoende om de muiterij te onder drukken. 80 muiters moesten worden opge hangen en een honderdtal werd gegeeseld. Geen nieuwe vredesvoorstellen De geruchten over nieuwe vredesvoorstel len, die aan of door Italië gedaan zijn ter bijlegging van het Italiaansch-Abessijnsch conflict, of die binnenkort gedaan zouden worden, worden van bevoegde Italiaansche zijde ongegrond en verzonnen genoemd. Het in verband met deze geruchten geuite vermoeden, dat de Engelsche ambassadeur, Sir Eric Drummond, zijn terugkeer naar Rome, die bepaald was op 20 Januari, eenige dagen zal vervroegen, wordt even eens tegengesproke- DE ABESSIJNEN HOOPVOL ZULLEN ZIJ ERITREA BEREIKEN? (Van onzen correspondent Stuart Emcny) D e s s i Maandagavond De verbazingwekkende toewijding waar mede de Abessijnen aan het Noordelijk front optreden, toont met hoeveel vastbera denheid zij van plan zijn ae Italianen tot aan de zee terug te drijven. Eindelooze ka ravanen trekken langzaam noordwaarts, dwars door het door den regen geteisterde berglandschap, langs wegen, die hier en daar bijna een halven meter onder water staan. Soldaten in khaki-uniformen, oude man nen, cie hun zwaard in houten scheeden dragen, vrouwen, die voedsel met zich mede- dragen en kinderen, die zoo goed en zoo kwaad als het gaat, tentstokken met zich medesleepen, trekken allen naar het front op om de opmarcheerende Abessijnsche le gers te versterken en hun van voedsel te voorzien. Er gaat bijna geen uur voorbij zonder dat een deel van den weg door den regen wordt weggespoeld. Het opperhoofd van het dichtsbijzijnde dorp blaast dan op zijn hoorn, al het werk wordt tot kilometers in den omtrek stopge zet en de arbeiders haasten zich naar de plaats des onheils en maken een begin met het herstelwerk. Zij beschikken over geen andere werktui gen dan puntige palen en liun eigen kno kige handen, maar zij werken onvermoeid en met groote vaardigheid in dienst van Abessinië. Capt. Tovvnsend Stephens die 't transport der Britsche Roode Kruis-expeditie leidt heeft juist de route geïnspecteerd, waarlangs zijn ambulance naar het front zal optrekken. Hij vertelde mij vandaag: „Voor zoover ik heb kunnen zien, is de stemminng onder de Abessijnen zóó hoopvol en opgewekt, dat ik vermoed, dat zij Eritrea zullen bereiken, in dien zij geen tegenslag zullen hebben". De wegen zijn zóó onbegaanbaar, dat zijn vrachtauto er acht dagen over deed om het front te bereiken en 160 L. benzine ver bruikte over een afstand van 250 K.M. .(Copyright News ChronicleA.N.P.) Naar een Zuid-West Aziatisch blok Uit Anhara wordt gemeld, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Turkije, Irak, Iran en Afghanistan het voornemen h"bl>n, een Zuid-West-Aziatisch blok te vormen, Zij zullen waarschijnlijk binnenkort te Bagdad een cnlmoeting met elkaar hebben, teneinde het te Genève geparafeerde non agressie-pact te onderteekeiien. Brandcatastrophe in Engeland In het Engelsche stadje Tyldcsley, in bet graafschap Leicester, is een onizettende brandcatastrophe voorgekomen. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak brak brand uit in een in de arbeiderswijk gelegen huis je, dat bewoond werd door den mijnwer ker Tyrer met zijn gezin. Binnen korten tijd stond het geheele huis in lichterlaaie. De vrouw en haar acht kinderen kwamen in de vlammen om. De verkoolde lijken werden later door de brandweer uit de De aardbeving in Columbia Doordat de verbindingen met het door de aardbeving geteisterde gebied van Colum bia volkomen zijn verbroken, is het nog steeds niet mogelijk, het aantal slacht offers van de ramp nauwkeurig vast te stellen. Bergingsexpedities zagen zich ge noodzaakt terug te keeren, doordat de we gen versperd waren. De boeren wei ge ran deel te nemen aan het opruiuiingswerk langs de wegen, om dat zij nieuwe aardbevingen vreezen. Der halve zijn troepen gerequireerd. De autoriteiten verklaren, dat ook de dor pen Pinzon en Alban bij Chorrera volko men verwoest zijn. Indien dit juist is, zul len ook daar verscheiden honderden men- schen om het leven zijn gekomen. Bovendien zijn talrijke plantages geheel verwoest, zoodat de geheele streek een de- solaten indruk maakt. DE ACTIE TEGEN PROF. JèZE De federatie der rechts georiënteerde Pa- rijsche studenten heeft een resolutie aange nomen, waarin het directe ontslag van Prof. Jèze wordt geëischt, zoomede de hervatting der colleges aan de juridische faculteit. De federatie heeft besloten tegen Donder dag of Vrijdag een staking te organiseeren, indien geen gehoor aan de resolutie zou wor den gegeven. TOENADERING TUSSCHEN BERLIJN EN ROME Hervatting der concordaats besprekingen te wachten (Van onzen Duitschen correspondent) Uit het feit, dat er naar aanleiding van het nieuwe jaar vriendelijke gelukwenschen zijn uitgewisseld tusschen verschillende Duitsche autoriteiten en het vaticaan, meent men in bepaalde kringen thans reeds te mogen afleiden, dat de kans op toenade ring tusschen Rome eri Berlijn iets grooter geworden is. Men wijst erop, dat Diego von Bergen. Duitsoh gezant bij den Heiligen Stoel, de gelukwenschen van den Führer aan den paus is gaan overbrengen. In de Duitsche bladen kon men voorts de tele grammen lezen, welke er tusschen Hitier en den kardinaal te Keulen, aartsbisschop Schulte, zijn gewisseld en welke beide op vallend voorkomend van toon waren. Het ziet er inderdaad naar uit, dat men de verhouding tusschen den nationaal- socialistischen staat en de katholieke kerk wil gaan verbetoren, vooral, nu deze door verschillende gebeurtenissen van den aller- laatsten tijd meer gespannen is geworden. Men behoeft slechts te denken aan de wiize, waarop maanden achtereen langdurige de viezen processen in de Duitsche pers zijn behandeld, terwijl de arrestatie van kanun nik dr. Banasch groote opschudding teweeg bracht. Het voor-onderzoek is in vollen gang en men rekent ermee, dat deze aangelegen heid uiterlijk begin Februari in behandeling zal komen. Niettemin wordt beweerd, dat er in de eerstvolgende weken pogingen tot weder- zijdsche toenadering ondernomen zullen worden. Tusschen den rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden, Kerll, en een tweetal representanten van het Duitsche episcopaat hebben inmiddels reeds voorbe reidende besprekingen plaats gevonden; merkwaardig genoeg krijgt men dienaan gaande in de Duitsche pers geen woord te lezen. Na een langdurige pauze van ruim een jaar schijnt men dus de uitvoeringsbepalin gen van het rijksconcordaat toch te willen behandelen. Juist door het ontbreken van zulke bepalingen zijn er voortdurend con flicten tusschen staat en kerk voorgekomen, want niemand wist immers precies, waar aan hij zich te houden had. Als gevolmachtigden van het Duitsche episcopaat hoort men de namen noemen van graaf von Preysing, bisschop van Ber- Gebeurtenissen uit de veel bewogen geschiedenis van dit land Prachtige reis per Donau-boot Bulgarije is een jonge staat: eerst in 1878 hebben de Bulgaren hun onafhankelijkheid verkregen. Om iets van dit land te begrij pen moet men zijn geschiedenis kennen. De oer-Bulgaren stammen uit de landen aan de Wolga, uit Zuid-Rusland, en in dezeven- de eeuw trokken zij naar de Donau, waar zij het eerste Bulgaarsche rijk stichtten. Zeer snel won dit Rijk aan madht en door samensmelting met Slavische stammen is 't eigenlijke Bulgaarsche volk ontstaan. Als een der eerste van de Slavische stammen zijn de Bulgaren in 866 tot het Christendom overgegaan. De monniken Cyrillus en Me thod us vonden in deze tijd een eigen Sla visch schrift uit en dit werd van grondlig gende beteekenis voor de Bulgaarsche lite ratuur. Hierdoor was het namelijk moge lijk geworden, dat de cultuur van het volk zich zelfstandig kon ontwikkelen, ondanks het machtige Byzantium, waarmede het spoedig vele oorlogen had te voeren. In 101S werd het geheel onderworpen en eerst na honderd jaren kreeg het zijn vrijheid weer terug. De Osmanen Maar niet lang zou- deze vrijheid duren! Als een donkere schaduw over Zuid-Oost- Europa trekken aan het einde van de veer tiende eeuw uit Klein-Azië de Osmanen op, steken de Bosphorus over en veroveren de Balkanlanden. Niet minder dan vijf eeuwen hebben de Turken daar geheerscht en vol ken als de Bulgaren, de Serven, enz. onder drukt op een wijze, die bijna geen vergelijk kent. Voor landen als Bulgarije en Joego slavië werden deze 500 jaar een tijdperk, dat men geschiedenisloos kan noemen! Niet alleen verloren zij hun politieke onafhanke lijkheid, maar ook hun cultuur. Alles ging verloren, manuscripten werden verbrand, kunstschatten vernield en het volk geen enkele mogelijkheid gelaten voor eigen leven. Daarbij kwam nog dat de nationaal- Bulgaarsche Kerk in handen kwam van de Grieksche Patriarch te Konstantinopel, die als Hoofd van de Kerk den Sultan zijn diensten beschikbaar stelde. Het gevolg hiervan was, dat de Bulgaarsche taal uit 't kerkelijk leven verbannen werd en al het geestelijk leven dreigde te verhelleniêeeren. Hoe is het mogelijk, dat onder deze om standigheden nog iets is behouden geble ven van dit volk en zijn oude beschaving? Het antwoord hierop is: de kloosters! In een van onze volgende brieven zullen wij daar wat uitvoeriger op moeten terug komen, want in de eenzame kloosters werd het verleden niet vergeten en bleef men uit zien naar een toekomst waarin de geest van het Bulgaarsche volk zou herleven. Alleen de boeren spraken nog Bulgaarsch en uit hun liederen die zij zongen tijdens den ar beid sprak nog iets van verlangen naar be vrijding. De Bulgaren zijn oen zeer muzi kaal volk en het is vaak ontroerend schoon deze menschen met hun Slavisch tempera ment te hooren zingen en te zien zingen De Bnlgaarsche wedergeboorte Uit het beroemde klooster op de Athos heeft de bevrijdende stem voor Bulgarije geklonken. De monnik Paissi had alle ge gevens van de oude Bulgaarsche natie bij elkaar verzameld en trok het land door om alle Bulgaren te herinneren aan hun groot verleden en trachtte het nationale bewust zijn, dat voor een groot deel verstikt was, weer op te wekken. Paissi's werk leefde voort, want het was de openbaring van de zièl van een volk. De Bulgaarsche wederge boorte was begonnen en langzamerhand groeide uit het volk weer het bewustzijn van een zelfstandige natie, die eerst haar cul tuureenheid en daarna haar politieke vrij heid zocht te veroveren. Eerst zestig jaar geleden, in 1870 werd de Bulgaarsche Orthodoxe Kerk weer zelfstan dig. De Bulgaren kregen het recht in stre ken waar de bevolking overwegend Bul gaarsch was hun eigen metropoliet te kie zen. Hierdoor werden tevens de eöhnogra- phische grenzen bepaald. Maar op deze religieuze onafhankelijkheid volgde een nationale ontwaking en om zich te bevrijden van het Turksche juk begon men de guerillaoorlog. Kleine bewapende groepen verscholen zich in de Balkan-ber gen en veroorzaakten van daaruit opstan den, die door de „Baschi-bozouk's" op veel al gruwelijke wijzen werden onderdrukt. Een beeld van die strijd kan men vinden in den Doolaard's Oriënt Express. De Bulgaar sche „Haidukken" zegevierden toch, want na een vreeselijke veldslag in 1876 werd de publieke opinie van geheel Europa op de ge beurtenissen op den Balkan gericht. Rus land werd de bevrijder van het Bulgaarsche volk en verklaarde den Turken de oorlog, die eindigde in 1878 (vrede van San Ste- fano). Het bevrijdingsuur was voor het Bul gaarsche volk geslagen. Bijna vijf eeuwen lang bad de Turksche onderdrukking ge duurd! Een mooie tocht Het is zeer aanbevelenswaardig om, op reis naar Bulgarije, de Donauboot te nemen. Stroomafwaarts is de reisduur niet eerts Kaartje van Bulgarije. De stippellijn geeft twee takken aan van de Oriënt Express. Bulgaarsche boeren, zoo veel langer en het genoegen zeker dub bel zoo groot! Vanaf Weenen varen express schepen, die direct door varen tot Guigui- Russe en voor doorreizende passagiers ver- eischen Hongarije, Yoego-Slavië en Roeme nië in het geheel geen visum. De Donau is reeds vanaf de oudheid de groote verkeers weg geweest van Oost naar West. De oevers bieden een steeds wisselend aspect en men vaart door streken die in de geschiedenis van groote beteekenis zijn geweest en waar om eeuwen lang gestreden is. Na de moe rassige oevers van de Hongaarsche laag vlakte, waar bij Mohécs de Turken eerst overwonnen om de Hongaren hun zelfstan digheid te ontnemen en waar zij 160 jaren later werden verslagen, komt men in het zuiver Servisch stadje Novi Sad dat vroe ger als het Servische Athene bekend stond. Daarna Belgrado, dat in 1862 in handen van de Serven komt en thans de hoofdstad is van het Koninkrijk der Slovenen, Kroaten on Serven. Het hoogtepunt van de reis vormt wel de Kazan Pas, waar de Donau door de Trans-Sylvanische bergen breekt. Reeds Keizer Trajanus hieuw uit de bij kans loodrechte rotswanden een weg, waar van nog enkele resten zijn bewaard geble ven. En ten slotte de IJzeren Poort,, waar de scheepvaart zooveel hindernis onder vindt van de enorme stroomversnelling en rotsen onder de waterspiegel. Merkwaardig is dat hier in de rivier een eilandje ligt (Ada Kaleh) dat, ofschoon Roe meensch grondgebied, alleen door een S00 Turken wordt bewoond en in het vredes verdrag van het Berlijnsche Congres een voudig vergeten was. Het Oostersch karak ter bleef er geheel behouden. De Donau vormt de natuurlijke grens tus schen Roemenië en Bulgarije. Zij is de eenig ste rivier van dit land, die bevaarbaar is. want door de groote hitte in de zomer wordt de waterstand van de overige rivieren sterk verminderd. Bulgarije wordt door het Bal kangebergte, dat van het Westen naar de Zwarte Zee loopt, in twee deelen gesplitst. Ten Noorden er van is het klimaat meer kontinentaal en ten Zuiden heeft men vaak een subtropische warmte. Daar groeien dan ook de zuidvruchten reeds en in de vlakte van Thracië kan het onmogelijk warm zijn. Het grootste deel der bevolking leeft van landbouw en door de eeuwenlange onder drukking is er van een adelstand in Bulga^ rije geen sprake. Alle Bulgaren zijn van ori gine landbouwers. Bij de bevrijding was er dan ook sociale eenheid! De leidende geest bij de opbouw van den nieuwen staat was uitgesproken democratisch, die van volks- souvereiniteit. Bij de beoordeeling van deze staat moet men steeds in het oog houden, wat wij reeds in dezen brief vermeldden: de ondergang van alle tradities, zoowel po- Ijtiek als cultureel tijdens het Osmaanscho regiem De herinnering aan het oude Bul gaarsche Koninkrijk klonk slechts als een oude sage en het is dan ook bewonderens waardig wat in een zestigtal jaren tot stand is gebracht Het zou te ver voeren om lan ger stil te staan bij de vele moeilijkheden die tp overwinnen waren bij de vorming van het derde Bulgaarsche Rijk. Zonder ver scheidene crisissen zijn deze zesilg jaren niet verloopen: velen zullen nog niet ve^ge- tpn zijn de afschuwelijke homaanslag in de kathedraal te Sofia in 1925. De zwaarste crisis werd wel de wereldoorlog. Aan de zij de van de centraalmachten vechtend ver loor dit land allereerst veel menschenlevens en bovendien veel grondgebied o.a. een bree. de strook in West Bulgarije, de Dobroedsja waar de Donau de Zwarte Zee bereikt een groot deel van Thracië aan Turkije. Ook kwam Griekenland in het bezit van een strook land aan de Aegeïsche Zee, hierdoor heeft Bulgarije thans alleen nog havens aan de Zwarte Zee. Er is nog altijd een groote gespannenheid tusschen Bulgarije en Griekenland, die op allerlei wijze zijn uit drukking vindt. Zoo bestaat er geen directe spoorwegverbinding met Griekenland. Wan neer men van Sofia per trein naar Saloniki wil reizen, is men genoodzaakt de omweg te kiezen over het Servische Nisj, waar de Oriëntexpress zich in twee takken splitst: een naar Istanboel en de andere naar Salo niki. Er gaat ook een klein peuter treinje langs de oude iandweg van Sofia naar Sa loniki, maar dit treintje gaat slechts tot op tien kilometer van de Grieksche grens en men .heeft dan als eenige mogelijkheid een auto te nemen en aan de andere kant van de grens in een dergelijk treintje te stappen dat u dan verder het Grieksche land brengt. Zoo zijn er meerdere zijlijntjos i de groote lijn Sofia-Konstantinopel die naar de Grieksche grens loopen zonder daar ech ter aansluiting te vinden op havens aan de Aegeïsche Zee. Politieke overwegingen be lemmeren ook hier handel en verkeer! Geen revolutie Zooals reeds gezegd: democratie werd de grondslag voor deze nieuwe staat en zij scheen volkomen te passen bij dit volk dat van klasse-tegenstellingen niets wist. Echter verschillende oorzaken hebben geleid tot politieke verbrokkeling en de ziekte van het parlementarisme bleef ook Bulgarije niet be spaard. Reeds omstreeks 1900 hadden de twee groote partijen: de conservatieven er de liberalen zich vermeerderd tot tien par tijen. De wereldoorlog bracht vele financi- eele moeilijkheden en de ontevredenheid werd steeds grooter. Niettegenstaande dit alles bleef de staatsvorm zooals zij was en heeft Bulgarije in deze zware jaren geen volutie gekend, zooals die zich in de andere overwonnen staten openbaarde. De consti tutioneele monarchie bleef behouden, hoe wel een wisseling van staatshoofd noodza kelijk bleek. Tsaar Ferdinand trad af ten gunste van zijn zoon, de huidige Koning der Bulgaren: Boris de derde, die 3 October 1918 de troon besteeg. Volk en dynastie had den elkander begrepen, het welzijn van het volk en den staat ging boven den persoon van het staatshoofd. Deze wisseling is dan ook van groot belang geweest voor de ver dere politieke ontwikkeling in Bulgarije. Groot is het vertrouwen in den Koning, die een zeer groote mate van populariteit bij het volk geniet Aan de partij versnippering is in zekere zin pen einde gekomen door het feit dat de militairen voor eenige jaren de regeering in handen hebben genomen en het parle ment buiten werking hebben gesteld. Vorig jaar is in deze militaire regeering weer eenige mutatie getreden, maar in wezen ls zij hetzelfde gebleven. Thans wacht men echtpr een wijziging, die weer meer in de richting zal gaan van het parlement. De communistisohe partij is verboden en het vroegere hoofdgebouw van deze partij is thanshoofdbureau van de Sofianer politie! C. BOSSCHIETER lijn, kardinaal Schulte, Keulen en dr. Ber- nïng, bisschop to Qsnabrtick. Al te groote waarde kan men aan deye eventueele besprekingen vooralsnog n iel hechten, daar ae verhouding tusschen den nationaal-socialistischen staat en do kathe^ lieke kerk sterk beïnvloed wordt door prin- cipieele verschillen, welke niet spoedig tei een wederzijdsch bevredigende oplossing ge bracht zullen kunnen worden. Ook overstroomingen in Duitschland Hot Donaudal onder water De zware regienval heeft te Stuttgart, grot. te schade aangericht en zoowel het tram- al| lint. telefoonverkeer in de war gebracht. Terwijl de middelmatig hooge en lag. deelen van Baden door een dikke sneeuy vacht zijn bedekt, komen uit Wiirtemben berichten over groote overstroomingen bin non, evenals uit het Ilohenzollernsohe Ober land. Deze overstroomingen zijn veroorzaak; door het smelten van sneeuw en de onof lioudeliijke éegens der laatste dagen. Bij Sigmaringen is het geheele Donauds onder water geloopen. De kelders zijn voo het grootste gedeelte overstroomd. Sedet, 1U19. is in dit gebied niet een zoo hoog watej peil geconstateerd als gisteren. Daar het nq; steeds blijft regenon, kan een verder stijgen van het water worden verwacht. Bij Ravensburg is de Schussen buitei liaar onvers getreden, zoodat alle hulpuract ten moesten worden opgeroepen, om dij kei te versterken en afweermaatregelen te nt men. In den loop van Zondagavond moeste! verscheidenen boerenhofsteden wegens vaar van dijkdoorbraak worden ontruim! en moest het vee uit de overstroomde landei naar veiliger plaatsen worden overgebrachi Ook bij Ulm is de Donau buiten de oeven getreden. De eiectrische centrale der staf J L'-iblingen moest worden omgeschakeld. Een sneeuwstorm heeft in Stuttgart boven dien een aantal geweldige boomen ontwoi teld en dwars over de straatwegen geworpen In de bossohen, op de weiden en in de tuincj is veel schade aangericht. EEN SPEURTOCHT DOOR SURINAME 1 De Amerikanen James Ryan en Arthu Far hebben zich ingescheept aan boord vai het Nederlandsche s.s. „Venezuela", dat hej naar Paramaribo zal brengen. Van daarui r zullen zij hun expeditie naar de binnenlarj den beginnen, waarbij zij zullen trachten t den sedert 1927 vermisten vlieger Paq Redfern op te sporen. Zij gelooven name r lijk, dat Redfern bij Indiaansche stammej r in het Noorden van Brazilië leeft. AUSTRALIË MOET BEVOLKT WORDEN l De minister-president van Niéuw-Zuid2 Wales, Stevens, heeft i-n een vergaderinj een rede gehouden, waarin hij zeide, da v Australië wèl rekening moet houden ma het snelle tempo, waarin de international! gebeurtenissen elkaar opvolgen. Om tegej de zich ontwikkelende situatie opgewassei te zijn, aldus verklaarde hij, moet Austra lië zijn gebied bevolken en zijn §conomi sche bronnen ontginnen. Dat alles is noo dig geworden, doordat het systeem van ia ternationale veiligheid, waarop de volkei sedert den wereldoorlog vertrouwden, bezi) is ineen te storten. CHINEESCHE STUDENTENBOTSINGEN In Kanton is het tct ernstige botsing et gekomen tusschen duizenden studenten vai verschillende politieke richting. Er viel ee| reeks zwaargewonden, waaronder zich ooi vrouwelijke studenten bevonden. De stede lijke overheid heeft daarop den staat vai beleg afgekondigd en bevolen de universitei een dag te sluiten. De belangrijkste punten van de stad zijr militair bezet, teneinde te verhinderen, da' roode elementen de studentenbeweging uit buiten tegen de Noord-Chineesche autono mistische beweging. SCHOTEN IN DE RECHTZAAL e Het gerechtshof te Chicago is het toonedr- geweest van een opwindend incident ToeiJ- rechtor Prystalski in de overvolle rechti zaal den eisch van den advocaat John Kogh, die kortgeleden een civiel proces wai^ begonnen tegen een verzekeringsmaal?' schappij om een bedrag van 2 millioen doL- lar, afwees, trok deze plotseling een kleiig- pistool uit de zak en vuurde verscheide|a| schoten af. u Het eerste schot doodde den advwa^, van de tegenpartij. Vervolgens schoot Kogl^ tweemaal op den rechter, die zich echte!j0 tijdig wist te dekken, zoodat hij ongedeei^ bleef. Ten slotte slaagden gerechtsdienaren tjge in den advocaat tegen den grond te slaal— en meester te worden. ge Uiteraard veroorzaakte de schietparljai onder de aanwezigen enorme opwinding, re - isc Kort Nieuws iee Het plaatsje Claviere in de Fransche A!at pen is door een aantal lawines afgeslote!*3, van Frankrijk, waarom hulp werd gevraagiac aan Italië. Onmiddellijk werden levens middelen gezonden naar Claviere, hoewdp de Fransch-Italiaansche grens is geslote! in verband met het toepassen van sanctie! door Frankrijk. |Op De voorbereidingen voor de tentoon^ stelling, welke het volgend jaar ter herdeil king van den 2000-sten geboortedag val?'1 Keizer Augustus te Rome zal worden houden, vorderen aanzienlijk. De regeerinr heeft bepaald, dat de tentoonstelling dri£* 23sten September 1937 zal worden geopend GEMENGD NIEUWS VI een kraan door storm bedreigd Men meldt ons uit Lange rak: Zaterdagmorgen werd tengevolge van N.W.-storm en den hoogen vloed in de Le!nf een kraan van de N.V. Aannemersbedrijf va>H- de firma van Leeuwen te Hillegersberghf welke ligplaats had naast haar terrein naoitk de N.V. Betonbuizenfabriek „De Valk" alhieioo gedeeltelijk op den wal gezet. .Pogingen, mor gesteld om de kraan weer vrij te knjgeii mislukten. Toen de val van het water intrajac begon het gevaarte zoodanig scheef te haOv, gen dat gevaar voor omslaan steeds groote!* werd. Door tusschenkomst en onder leidinj van den Rijkswaterstaat arriveerden een 4-ta motor-vachtbooten, wie het echter niet moclfü£ gelukken de kraan van den wal te trekken J3 Een toevallig passeerende sleepboot van di firma Boele te Rotterdam, heeft vervolgen) de kraan van den wal getrokken, waarnifa leze, om herhaling te voorkomen, in dige z.g. noodhaven van de N.V. Betonbuizen ,vc fabriek in veiligheid is gebracht. Een en andef ge bracht begrqpelyken\qjz« veie nieuwsgierige! je rtn de been.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2