llirnuir $VUtëdjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken waar WERK ZIJN ER NEUTRALE GEZINNEN? abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 23b Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zendingf 4.50 Bij dagelijksche zending.5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5678 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 14 JANUARI 1936 15e Jaargang 9&bertentiiprtjjrn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v wordt berekend 0.10 „DE REALITEIT" De roode beweging heeft gisteravond te Amsterdam de Planvlaggen i n g e w ij d. Let op dat woord. Een geweldige demon stratie was op touw gezet en aan de mise en scène ontbrak niets. Lichteffecten en klaroengeschal, strijdliederen en daverende rodevoeringen brachten de massa in ver voering; de mystiek was niet vergeten en het enthousiasme golfde hoog op om de... realiteit van het Plan te demonstreeren. Over het Plan van de Arbeid hebben wi] op onderscheiden manier het onze gezega. Er zitten goede gedachten, denkbeelden en voorstellen in, welke ook in onze kringen en bij de Regeering leven. Het Plan zou zelfs groote kans van slagen hebben in een tijd van weer oplevende conjunctuur, als alles meewerkt Doch dat risico mag en kan een verantwoordelijke regeering niet nemen. En daarom staan wij er, econo misch gesproken, afwijzend tegenover. Gisteravond is echter een nieuw element in het debat gebracht Een slagwoord van den nieuwen voor zitter der S.D.A.P. is: mensch, wees u zelf; neem uw eigen lot in handen. Dat is feitelijk de. nieuwe religie van do I sociaal-democraten. Dat is, om in zijn eigen taal te spreken, ook de geestelijke achter grond van het Plan. En deze ongeloofs- theorie deed hem gisteravond zeggen: „Onze tegenstanders hebben ons daarbij verweten: „Gij wilt de realiteit niet aan vaarden, de nuchtere werkelijkheid, dat de crisis ons heeft verarmd en dat wij ons graag of niet, moeten aanpassen aan een lager levensniveau." Ons antwoord is vanaf het uitbreken der crisis geweest: Neen, wij aanvaarden uw realiteit niet, want dat zou neerkomen op het aanvaarden van de afbraak van ons eigen werk, van het resultaat van meer dan «een halve eeuw strijd om de erken ning" van de menschelijke waardigheid, ook van den mensch uit de arbeiders klasse. Deze stelling is op zich zelf onjuist en ■onwaar; want de menschelijke waardigheid hangt niet af van economische welvaart; !doch dat blijve thans rusten. De aandacht moet er op gevestigd worden, dat hier weer zeer duidelijk de kloof tusschen geloof en ongeloof gaapt. En de spreker van gister avond noopt ons ook van die zijde het Plan te bezien. Het gaat nu niet meer uitsluitend over de uitvoerbaarheid, maar ook over de geest van het Plan. Die geest is deze: Wij zullen over eigen lot beslissen. Voor den Christen staat het zoo: indien wij met Gods hulp al het mogelijke doen om de crisis te bedwingen, dan zullen wij ons schikken naar Gods wil, indien wij I tot lager levensniveau moeten dalen. De j socialist echter zegt: wij hebben in vroeger jaren zooveel welvaart voor de groote massa verkregen, wij zullen zorgen, dat het zoo blijft. Dit is menschelijke hoogmoed; dit noemt jmen realiteit, het is dwaasheid; dit is be- idrog plegen tegenover de massa en op- 1 stand tegen God. De groote, overweldigende demonstratie werd gisteravond in de Markthallen te Amsterdam gehouden. Gelet op het econo misch en geestelijk bedrog, waaraan men zich weer schuldig maakte, kan gezegd worden: het was marktgeschreeuw van het slechtste allooi; als reclame prachtig, in wezen voos en bedriegelijk. Zouden Christenen, zooals de spreker meende, zich in dit net van demagogie en ongeloof laten vangen, omdat hij enkele 'mooie woorden zei over gerechtigheid, hu maniteit en liefde? Het is onmogelijk! VERDACHTE BEZORGDHEID Te Goes werd dezer dagen de gemeentebe- grooting behandeld. Een geschikte gelegenheid om allerlei za ken te bespreken, welke anders moeilijk aan de orde gesteld kunnen worden. Ons frappeerde de bezorgdheid, welke van i sociaal-democratische zijde getoond werd over het neutrale karakter van het Gast- I huis. De spreker dezer fractie laakte het n.L, dat de Voorzitter van het bestuur van het (Gasthuis de Kerstfeestviering in dit gesticht met dankgebed had besloten. Volgens hem moet het Gasthuis een neutrale, gemeente- lijke inrichting zijn. We weten het dus nu weer: neutraliteit bpteekent, zelfs in een gemeente met een i overwegend rechtsche bevolking: zwijgen over de wezenlijke inhoud van het Kerst feest. En voorts is opvallend de groote be- i zorgdheid der sociaal-democratische zijde voor het neutraal karakter der gemeen- I telijke instellingen. EEN LUGUBER SMOKKELAARSHOL Naar de Maasbode meldt, hebben te Aarlc Rixtei op de Ned. Herv. begraafplaats smok kelaars een graftombe ingericht gehad al> bewaarplaats voor gesmokkelde mar garine, totdat ook deze bergplaats than? ontdekt is. Lord Cecil mag niet spreken Regeering heeft bezwaren In de organen der Arbeiderspers wordt met groote ophef melding ge maakt van het feit, dat van Regeerings- wege bezwaar is gemaakt tegen het op treden van Lord Robert Cecil voor een te Amsterdam gevormd Abes- sinië-comité, waarin de houding van den Volkenbond ten aanzien van den oorlog in Afrika besproken zou worden. Van officieele zijde deelt men ons thans mede, dat deze samenkomst in het bijzonder aan het Italiaansch bom bardement op de Zweedsche Roode Kruis Ambulance gewijd zou zijn, zoo dat bij voorbaat verwacht kon worden, dat de besprekingen zich op politiek terrein zouden bewegen. In overeenstemming met de door de Regeering aanvaarde gedragslijn, dat aan vreemdelingen niet kan worden toegestaan hier te lande politiok te voe ren, is voor bovenbedoeld optreden toe stemming geweigerd. Het Plan van den Arbeid 40.000 betoogcTs te Amsterdam Veertigduizend personen hebben gis teravond gevolg gegeven aan den op roep van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. en van den Amsterdamschen Bestuurdersbond om ia demonstreeren voor het Plan van den Arbeid van S.DA.P. en N.V.V. De eenige ruimte in de hoofdstad, die. naar men meende, een dgl. menschenme- nigte kon herbergen, was het groote re- bouw van de verleden jaar in gebruik ge nomen Amsterdamsche Marktcentrale, voor de eerste maal voor dit doel beschikbaar gesteld. Het bleek echter, dat men zich vergist had, want toen tegen half neger ruim 30.000 de 50 x 126 meter metende zaal en alle galerijen er omheen dicht opeenge drongen hadden gevuld, bleken nog een kleine tienduizend mensdien uit verschil lende deelen van de stad, waarvandaan mm in optocht naar de Centrale Markthallen was getrokken, buiten te staan. Met trompetgeschal en tromgeroffel werd de betoogtng geopend. De heef K. V o r- rin k sprak over de beteekenis van het Plan van den Arbeid, waarvan de inhoud thans aan onze lezers wel bekend zal zijn. Na deze rede klonk opnieuw klaroenge schal en tromgeroffel, de lichten flitsten uit en in het licht der schijnwerpers werden over het plankier de witte „Planvlaggen" naar het podium gedragen. Namens de lan delijke Plan-commissie van S.D.A.P. eri N.V.V. droeg de heer Vorrink dfc vlaggen over aan de Amsterdamsche organisat.es De voorzitter van den plaatselijken raad van S.DA..P. en N.V.V., de heer van F.ck. aanvaardde de vlaggen met een korte ge lofte om. voer het Plan te zullen strijden Opnieuw klonk de muziek, afgewisseld met zang van de zangvereeniging „De Stem des Volks". Tegen tien uur sprak de voorzitter het slotwoord en werd de bijeenkomst gesloten. Men ging ordelijk uiteen. De centrale landbouworganisaties Op de gehouden vergadering der drie Cen trale Landbouworganisaties kwam oun. het volgende ter sprake: Besloten werd om de bespreking van da al of niet wtnschelijkheid van steunverleening aan de teelt van mais als voedergras uit rp stellen, daar de resultaten van mais al3 voedergras nog niet voldoende vast staan. Besloten werd er bij het College van Re- geeringscommissarissen op aan te dringen: a. dat de kosten voor het merken van biggen en schetsen van kalveren niet lan ger gedragen worden door de veehouders zelf, doch ten laste komen van het hoofd stuk Algemeen beheer van het Landbouw Crisisfonds, b. dat aan de provincies die van ouds cIa bieten hebben geteeld geen meerdere ga rantie zal worden ontnomen; aardappelteelt zal worden doorgevoerd. Besloten werd om aan den Minister van Landbouw en Visscherij voor benoeming in de vacature in Commissie voor den Uit voer van Vleesch en Vleeschwaien naar Frankrijk en België voor te dragen den h^ei E. Dzn. Govers te Alkmaar. Besloten werd om aan den Minister van Sociale Zaken een schrijven te zenden in zake het opleggen van allerlei bepalingen aan de landbouwindustrieën tot reiniging van het afvalwater. Besloten werd aan den Raad van Minis ters een schrijven te zenden, inhoudende het verzoek om spoed te betrachten ten aanzien van de wetsontwerpen van de pacht en landelijke hypotheken. Besloten werd om, in verband met de ver laging \an den richtprijs voor de tarwp, aan den Minister van Landbouw en Vis scherij te verzoeken aan de voorzitters der centrale landbouworganisaties een audiën tie te willen toestaan om het standpunt der landbouworganisaties uiteen te zetten. Aan den Minister van L. en V. zal ver zocht worden met de Belgische Regeering in overleg te treden, om ten aanzien van de Nederlandsche grensboeren, die met van de Belgische crisismaatregelen profiteeren, ter wijl' dit omgekeerd wel het geval is. het reciprociteitsbeginsel tot gelding te brengen. COMMISSARIS D. DIJKSTRA TE AMSTERDAM De heer D. Dijkstra, commissaris van po litie te Amsterdam, verlaat op 1 Maart a_s. den politiedienst met pensioen. In 1896 als volontair in dienst getreden b*j de politie te Utrecht, ging hij in surnumerair over naar het Amsterdamsche politie-corps, waarvan hij juist 40 jaren deel uitgemaakt heeft. In 1919 werd hij tot commissaris benoemd. De heer Dijkstra is tot de opheffing voor zitter geweest van de Broederschap van Commissarissen. CHR. PLEINES OVERLEDEN Herziening van de Grondwet Stichter van de zeepfabriek „De Duif" To Schaan in het vorstendom Liechtenstein is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer Ch. Pleines, de man, die do stichter is geweest van de-wijd en zijd bekende zeepfabriek Pleinea te Den Dolder. De heer Pleines werd geboren in 1857 te Pflazdorf. In 1899 kwam hij naar ons land om een fabriek van zeeppoeder te vestigen te Amersfoort. De eerste fabriek was ondergebracht in een schuurtje aan den Kleinen Koppel te Amersfoort. De zaken breidden zich allengs uit, zoodat in 1902 een reusachtige fabriek in Den Dolder van de welvaart dezer on derneming kon getuigen. In 1907 werd een tweede fabriek in exploitatie genomen. In den loop der jaren verkreeg de onderneming het predicaat „Koninklijke". In 1918 trok de heer Pleines, die zitting had in den gemeenteraad van Zeist, zich uit de zaken terug. Hij ging naar het Al penland, waar hij is overleden. Woensdag a.s. zal hij er begraven worden. Een warm zendingsvriend heengegaan In dezen kinderlijk-geloovigen, immer blijmoedigen Christen was de liefde voor Zending en Kerk in buitengewone mate aan wezig; talrijke mannen en vrouwen, op die terreinen werkzaam, zouden kunnen getui gen, hoe zijn hart, maar ook zijn huis en zijn beurs open stonden voor allen, die zijn Hei land dienden in de prediking van het Evan gelie. Zoo heeft ook de Geref. Kerk van Den Dolder veel aan hem te danken; voordat zij een eigen gebouw had, vergaderde men boven het kantoor van de Zeepfabriek „De Duif", waarvan de heer Pleines de stichter is geweest. Toen hij, na verkoop van deze uitgebreide onderneming, te Baarn ging ien, was ook daar zijn woning het gastvrije huis voor Zendingsmannen en -vrouwen uit het buitenland, en toen hij naar Zwitserland vertrok werd villa Veelet- ta te Territet weer het centrum van velen, die in Nederland of andere landen den Heere dienden in het werk der Zending» De gezondheidstoestand van den heer Plei nes- noopte tot verhuizing naar Lichten- stein, en wederom stond zijn woning open hen, die hem om Christus' wil na stonden. Zoolang het dag is geweest heeft deze, met aardsche goederen rijk gezegende, den arbeid voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk gesteund door gebed en gave, en het is hem een eere geweest, de weder liefde aan zijn Verlosser te mogen toonen in een leven, dat na zijn druk zakenleven groo- tendeels aan den Christelijken arbeid in en butien Nederland gewijd was. Rijkscommissie inzake werkverruiming Afscheid van den heer K. Kruithof In de laatst gehouden vergadering van de Rijkscommissie inzake Werkverruiming heeft de voorzitter, de heer Ch. J. I. M. W e 11 e r, het verscheiden van den eersten scretaris mr. J. Gerritsz, in treffende bewoor dingen herdacht. In dezelfde vergadering heeft de voorzit ter afscheid genomen van den heer K. Kruithof, die wegens zijn afrieden als voorzitter van het C. N. V. het lidmaatschap der commissie heeft neergelegd. De heer Weiter memoreerde, dat de heer Kruithof een der leden is die het langst deel van de rijkscommissie heeft uitgemaakt en steeds met groote toewijding aan den arbeid deelnam. Voorts heeft de voorzitter, sprekende over het werk der rijkscommissie in het afge- loopen jaar, melding gemaakt van 't verlies dat de commissie in 1935 heeft geleden als gevolg van het overlijden van den heer A. van Geelen en het heengaan van den heer J. Th. Nijkamp. Venlo bedreigd. De reusachtige regenval in Frankrijk heeft geweldigen watertoevoer van de pla teaux naar de Maas en haar zijrivieren ten gevolge gehad. Zoolang Frankrijk, waar de ontspringt, regenval meldt, worden verschillende plaatsen in Limburg bedreigd, wat thans reeds het geval is met Venlo. Zondagmorgen teekende de peilschaal aan de haven te Venlo 14.62 N.A.P. aan, zoodat het water der rivier in de laatste 24 63 c.M. was gestegen. Ook gedurende den dag bleef de was nog aanhouden. D? snel stroomende rivier heeft thans wederom aanzienlijke breedte. De drift veroor zaakt voor de scheepvaart vele moeilijkhe den en Maandag is mede door den mist d° scheepvaart geheel stil gelegd. Een schip, dat stroomopwaarts onder de Maasbrug wilde doorvaren werd hierin door den hoogen waterstand belemmerd. Eerst nadat opstaande voorwerpen op het dek waren afgebroken, kon het schip on der de brug doorvaren en zijn weg ver bolgen. De losplaatsen te Venlo en te Blerick staan blank. De stuwen in de Maas zijn buiten werking gesteld. Tengevolge van gestadigen regenval der laatste dagen is ook het grondwater zeer gestegen en de be woners van laaggelegen deelen van Venlo worden door het water bedreigd. De stij ging van de Maas, ook te Maastricht, duurt nog steeds voort, zoodat vele burgers van Venlo met angst afwachten wat de grilligs i fc»ier nog zal te weeg brengen. Voor Grave wast de Maas ook nog steeds. In de laatste 24 uren nog gemiddeld 1 c.M. per uur, zoodat de hoogst gelegene uiterwaarden langs den Gelderschen oever opnieuw onder water zijn gekomen. De stuw is buiten werking gesteld, even als die te Afferden. Ziekenhuis te Alblasserdam Te Alblasserdam zijn plannen in voorbereiding voor den bouw van een ziekenhuis. Zulks is mogelijk ge worden door het legaat van den heer C Vroege, die enkele jaren geleden is overleden. De Duinoordkerk te 's-Gravenhag® De Duinoordkerk te 's-Gravenhage zal worden uitgebreid door aanbouw van een jeugdkerk met kosterswoning. Kerkrestauraties De Luthersche kerk te Ede zal worden vergroot Zoowel de gelden als de grond daartoe benoodigd zijn reeds in het bezit de: Luthersche gemeente. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Heemse (O.) heeft besloten tot verbouw van het kerkgebouw aldaar. P. T. T.-GEBOUW TE APELDOORN Vanwege den Rijksgebouwendienst is aan besteed het aan- en verbouwen van het P. T. T.-gebouw te Apeldoorn. Laagste inschrij. ver was H C van der Schans te Vught voor f30270. Naar de Tel. verneemt, heeft de regeering zich in den laatst gehouden ministerraad 'j gehouden met de grondwetswijziging 1937. De regeering heeft besloten onder leiding van den minister van Binnenlandsche Za ken een commissie in te stellen om deze grondwetswijziging binnen de door de re geering getrokken grenzen op korten ter mijn voor te bereiden. De benoeming van de leden dezer commissie is spoedig te verwachten. De was van de Maas Misdadige baldadigheid Te Eibergen moest een losse locomo tief op de lijn Ei bergen-Groen Io stoppen, ooordat over een grooten afstand groote steenen, z.g. veldkeien op de rails waren gelegd. Een ingesteld onaerzoek door de politie wees uit, dat drie opgeschoten jon gens de daders wftren. Zij hebben een vol ledige bekentenis 'afgelegd, waarbij er een verklaarde reeds een keer of zes deze balda digheid zonder succes gedaan te hebben. Brand in een volkstehuis Een algemeene vlucht Te Amsterdam is *s nachts door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in Van Veens Volkstehuis voor mannen, gevestigd in een oud koopmanshuis bij de Berenstraat. Onmiddellijk was het geheele tehuis, dat bewoond wordt door ongeveer zestig man nen, van wie het meerendeel reeds vrij bejaard is, in rep en roer. Het was een algemeene vlucht om lijfsbehoud langs de trap en de beide brandladders, die in den tuin aan de achterzijde van het gebouw uitkomen. De brandweer, die inmiddels was waarschuwd, tastte met drie stralen het vuur, dat in een bergplaats achter de keu ken gelijkvloers woedde, aan. Binnen een half uur was men de brand meester. Eeni- ge bergruimten en een bijkeuken, waar denkelijk de brand is ontstaan, brandden uit Het plafond brandde echter ook reeds, zoodat de vloer van de eet- en conversatie zaal, die erboven is gelegen, moest worden opengebroken. Gelukkig bleef het elec sche licht branden, wat het werk van de brandweer aanzienlijk vergemakkelijkte. In de groote zaal stonden groepjes man nen, bleek en met slaperige gezichten. En kelen hadden bij de overhaaste vlucht lich te verwondingen opgeloopen. Een aantal was bezig de weinige bezittingen, die zij op de vlucht hadden meegenomen, weer binnen te brengen. Het gevaar was ge weken, doch van slapen kon niet veel meer komen, daar de scherpe rook nog steeds in het gebouw hing en het nablusschen voort duurde. Verzekering dekt de schade. Aanranders gesnapt Op den- Oostelijke Kanaaldijk te Wapen veld (Gld.) werd Zondagavond een meis je aangerand door drie onbekende perso nen. Het gelukte de gemeentepolitie reed: Maandagmorgen klaarheid in deze zaak te brengen. De gemeente veldwachter arres teerde drie verdachten, de 29-jarigo J. K. te Werven, de 18-jarige R. H. en de 17-jarigo G. R. te Wapenveld. Deze legden na te zijn verhoord een volledige bekentenis af. Zij werden alle drie in verzekerde bewaring gesteld en zullen Woensdag voor den of ficier van justitie worden geleid. Het drietal heeft zich denzelfden avond ook nog aan een tweede geval van aan randing schuldig gemaakt. De losgeslagen „Kerkplein" De positie niet ongunstig De positie van het ander Egmond ge strande s.s. „Kerkpiein" is niet zoo ongun stig als aanvankelijk gevreesd werd. Het schip zit thans op de laagwater-lijn, dus verder naar zee, dan een week geleden. Wel zit het weer evenwijdig aan het strand. De bergers zullen, nadat opnieuw draden zijn aangebracht, 't voorschip naar zee moe ten hieuwen, alvorens een poging tot vlot brengen zal worden gedaan. Een zich ter hoogte van de midscheeps bevindende rug zal door de centrifugaalpompen, die op plat forms buitenboord zijn opgesteld, worden in werking gesteld. Door den storm zijn niet de stalen kabels, die op de ankers staan, gebroken, maar al leen de Manilla-loopers od het dek, zoodat het schip ging driften en rondzwaaien, en toen op de laagwaterlijn is blijven zitten. Van een ver op het strand nabij de duinen staan is geen sprake. Ook heeft het schip geen schade van beteekenis er bij gekregen. De vraag of nu het schip misschien wel gesloopt moet worden, kan het best beant woord worden door het feit, dat de bergers onvervaard en vol goeden moed voortgaan en dat, wanneer de verbinding met di staaldraden is tot stand gebracht, er alle reden bestaat, te veronderstellen, dat het •.chip spoed: - zal worden afgebracht. Maandagmiddag is va" Maassluis uitge varen een lichter van de bergingsmaat schappij L. Smit en Co. om voor de tweede maal de ankers uit te zetten van de „Kerk plein". Men hoopt bij gunstig weer de losgesl-.gen ankers te lichten. Het noodige materiaal daarvoor is reeds te Egmond aangekomen. Een drenkeling ontsnapt Terwijl zijn redder een dreg haalde In den nacht van Zaterdag op Zondag hoorde te Amsterdam een controleur van den A. G. P. N. V. hulpkreten, komende uit het water van den Westerdoksdijk. Hij spoedde zich naar den kant en za-g na eenig speuren een hoed drijven, terwijl hij even later de vage omtrekken zag van een in het water spartelenden drenkeling. Daar de controleur geen dreg bij zich had, liep hij hard naar het Koloniaal Etablisse ment, waar hij bij den portier zulk een voor werp leende. Bij de plaats terugkomende, waar zich een mensch in doodsnood moest bevinden hoorde hij geen hulpgeroep meer, zoodaf hij dadelijk begon te dreggen. Een oog-en blik latei kreeg hij assistentie van een agent, waarna beiden hun reddingspogingen met kracht voortzetten. Na een half uur ge dregd te hebben waren zoowel de controleur als de agent overtuigd, dat het uitgesloten kon worden geacht den drenkeling nog le vend op den wal te brengen. Desondanks zetten zij hun werk voort, totdat zich een tweede agent bij hun voegde, die hun, toen hij vernam waf er gaande was de verbluf fende mededeeling deed. dat hij kort tevo ren op de pont een kletsnatten man had aangetroffen, die verteld had, dat hij in het water van den Westerdoksdijk geraakt was. en met achterlating van zijn hoed, on eigen kracht den wal hereikt en zich in veiligheid gebracht had. Waaruit geconcludeerd moet worden, dat in de korte spanne tijds. waarin de controleur zich van een dree verzekerd had, de drenkeling kans had gezien te ont snappen DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL Te Arnhem is de werkman, die eenige dagen geleden op het terrein van de ge meentegasfabriek ernstig werd gewond, doordat een gasbuis die men aan een bok optakelde, met bok en al omviel en deu werkman meesleurde, in het gemeente ziekenhuis aan zijn. verwondingen over leden. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit DRIE bladen De zitting der Londensche Vlootconfereii tie is opnieuw verdaagd. Volgens de „Ev. Standzouden er reed» 10.000 Zuid-Tirolers uit Italië gedeserteerd zijn. Van Italiaansehe zijde beweert men, dat onder de troepen van Ras Moeloegeta mui terij uitgebroken is. In deze maand is het tien jaar geleden, dat een deel van ons land door overstroo-' mingen werd geteisterd. Overleden is de heer Chr. Pleines. Op de Ernst Sillemhoeve wordt een drie* daagsche Conferentie van de Chr. Boeren- en Tuindersbond gehouden. Brieven uit Bulgarije I. Het Onderwijs in 1935 II (slot). De eerste KOSTEN van eene octrooiaanvrage zijn door eene op 1 Jan. 1936 in werking ge lreden wetswijziging belangrijk VERMINDERD. Nadere inlich tingen geeft OCTROOI BUREAU BARTELS Bezuidenhout A3 Den Haag HOOG WATER IN ZEEUWSCH VLAANDEREN Men schrijft aan de N.R.Cï Na eeniga dagen stilstand, is thans het water ten ge- volge van den regenval en stormachtiger! Noordwestenwind, weer aanmerkelijk ga- stegen in Zeeuwsch-VlaandererL Ook uit cc Belgische grensstreek wordt nog steeds was gemeld, zoodat hij hoogere stijging ook stagnatie gevreesd wordt in de komende voorjaarswerkzaamheden op de laaggelegen bouwlanden. Vittorio Mussolini aan den dood ontsnapt BI] een luchtbombardement waar aan ook de belde zoons van den Dace deelnamen, is het toestel van Vittorio Mussolini door een granaat in de ca bine getroffen. Een deel van de mi trailleur werd weggeschoten, en een aantal instrumenten werd beschadigd. Als door een wonder bleef Vittorio Mnssolini zelf ongedeerd. Hij wist het toestel in zijn macht te honden en la ter veilig te landen. Ook Bruno heeit in dit gevecht blij ken gegeven van moed en Lichtvaar digheid. Immers neen. 't Is een onmogelijkheid. Men gaat naar de kerk of men doet het niet; men bezoekt bioscoop en tooneel, of me vermijdt die; men doet aan Zondags- sport, of men is daartegen. En zoo zou men knnnen voortgaan. Neutrale gezinnen bestaan er niet. En neutrale kranten zijn er evenmin, 't Is bij beide: Voor of tegen, ja of neen inzake de groote levensvragen. Hoe is het met Uw gezin Voor of tegen de Christelijke levens overtuiging? Op dezelfde lijn ligt de vraag: Voor of tegen de Christelijke krant? Hoe is Uw antwoord op deze beide vragen Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le pr\js is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1