Doe mee aan onze5000 actie MAANDAG 13 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG 8 le PRIJS Huiskamer- of Slaap kamer- Ameublement» ter waarde van f 250 2e PRIJS: Philips Radiotoestel» type 535A» ter waarde van f195 3e PRIJS: Ritsema - Stofzuiger» ter waarde van f 185 (5000 nieuwe abonné's vóór 1 Februari 1936) Het kost U niets, alleen een beetje activiteit. Ga eens na: 0 Ten eerste zijn er helaas nog velen, die geen Christelijke krant lezen. Een van deze tien groote prijzen is voor U, als gij behoort tot „de tien", die vóór 1 Februari 1936 ons de meeste nieuwe abonné's aanbrengen. Waarom zoudt gij niet een van deze gelukkigen kunnen zijn? Ten tweede hebt gij ongetwijfeld lust om hen abonné te maken. Dan staat het tien tegen een vast dat het U ook gelukt, want waar een wil is, is een weg. Ten derde lijkt U toch zeker wel van deze prijzen? Denk over deze drie punten even kort na, en voor ge 't zelf weet, zijt ge al actief, er al op uit misschien. Want te komen U als regel niet vragen: och, geef me op als abonné. Zoo zijn ze niet in Nederland. Neen, ge moet ze abonné maken, die mede-Christenen, die nog steeds de wereldsche pers lezen. Zorg dat ze terecht komen op onze abonnementenlijst. Ge kimt dan zeker zijn van de toezending van onze fraaie zilveren thee lepel, en maakt bovendien een goede kans op een van onze groote prijzen. Houdt de nieuwe abonné's voor .dat de prijzen ook voor hen gelden als zij weer anderen als abonné aanbrengen. ALLES EXTRA. Dit is een EXTRA-actie, en daarom komen we ook met deze prijzen EXTRA voor den dag, er op rekenende dat gij ook EXTRA actief zult zijn voor het aanbrengen van abonné's. Niet voor tien, maar voor ieder Dat geldt van onze mooie zilveren theelepel. Die is een aandenken voor ieder die onze abonnementenlijst uitbreidt met een nieuwe abonné. 4e PRIJS: Gouden HAVIRO Dames- of Heeren-Horloge 5e PRIJS: Portable-Schrijf machine» ter waarde van f 65 6e PRIJS: Een Cassette Zilfa- Pleet» ter waarde van f 61,30 7e PRIJS: Afga-Billy-Compur Foto-toestel» ter waarde van f 50.50 8e PRIJS: Dames- of Heeren-Rijwiel» merk Fongers 10e PRIJS: Een SWAN Vulpen met Standaard 9e PRIJS: 22-deelige Keukenuitzet, merk B.K -emaille» ter waarde van f 23,95 UIT HET SOCIALE LEVEN AL6, NED. CHR. AMBTENAARSBOND De Alg. Ned. Chr. Ambt enaar&bon-d kan yoor het eerst sinds 1 Juli 1933 weer spre ken van groeien. De teruggang in ledental, die in enkele kwartalen aanmerkelijk was, is in het vier de kwartaal niet alleen gestuit, maar ook pmgezet in ledenwinst. In het vierde kwartaal van 1935 werd een "winst van 28 leden bereikt. 1 NED. CHR. BOUWARBEIDERSBOND De Ned. Chr. Bouwarbeidersbond had op 3 Jan. 1935 een ledental van 13704. Op 1 Jan. il936 was dit. ledental 132G9. Alle vakgroepen in den N.C.B. hadden hun aandeel in het ledenverlies, dat groot er was dan in de voor. afgaande jaren, al bleef het dan ook be perkt tot even boven de 3%. KLEUR BEKENNEN In het orgaan van den Ned. Borud van technici „De Bondsstem" staat in een ver slag van een ledenvergadering der afdee- ling Rotterdam, in welke vergadering werd gerefereerd over het onderwerp „heeft de vakbeweging, vooral in crisistijd nog reden .van bestaan", de volgende ontboezeming: „Collega Terpstra zegt, dat onze maatschap, pelijke belangen ons plaatsen op het terrein van de klassestrijd. Onze belangen- zoo zegt hij, wijzen in een bepaalde richting, nl. in die, welke ons brengt tot het anti-kapitalis- tne. Volgens spreker zal kleur bekennen eer lijker zijn". De inleider, de sprekers beantwoordend, erkent „dat onze organisaties anti-kapita listisch zijn, doch daarom behoeft zij nog geen bepaalde politieke kleur aan te ne men". „De Christelijke Ambtenaar" plaatst hierbij de volgende opmerking: De Nederlandsche Bond van technici is fteutraal. Deze organisatie wil zijn politiek en godsdienstig onafhankelijk. Wij weten thans nu ook, dat ze is anti-kapitalistisch, nochtans neutraal. Wie logisch denkt kan dit niet vatten dan in deze zin, gelijk de vrager opmerkte „wij moeten ons plaat sen op het terrein van de klassenstrijd, kleur bekennen zal veel eerlijker i ij n". Precies hetgeen wij altoos hebben betoogd. Om kleur te bekennen vroegen wij immer. Omdat neutraliteit niet bestaat. NED. BOND VAN CHR- FABRIEKS. EN TRANSPORTARBEIDERS De Ned. Bond van Chr. fabrieks- en trans portarbeiders had in November een leden winst van 82, zoodat het ledental van 18495 op 1 Nov. 1935 tot 18577 klom op 1 Dec. 1935. jCHR. NAT. WERKMANSBOND Het Prov. Comité Utrecht van den Chr Nat. Werkmansbond zal Zaterdag 18 dezer in het Gebouw voor K. en W. een groote provinciale vergadering houden, waarin als sprekers zullen optreden de heeron A. Broen, van Enschedé, de zoo pas afgetre den propagandist van den Bond, en zijn opvolger, de heer J. Strating, van Gronin gen. De heer Broen zal in deze bijeenkomst afscheid nemen van de prov. LTtrecht, De zal om drie uur aanvangen* COLLECTIEF CONTRACT IN HET STEENHOUWERSBEDRUT De Bond van Steenhouwers-patroons heeft de landelijke collectieve arbeidsover eenkomst opgezegd, onder mededeeling, dat de patroons bereid zijn een gewijzigd con tract voor 1936/'37 af te sluiten. LAND- EN TUINBOUW DE NEDERL. TUINBOUW BIJEEN Algem. vergadering te Utrecht De Veilingvereenigingen in Nederland zullen op Vrijdag 28 Februari te Utrecht in algemeene vergadering bijeen komen. In die vergadering zullen de diverse voorstel len van de aangesloten veilingen worden behandeld. Van officieele zijde wordt ons medege deeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd tusschen 8 Dec. 1935 en 4 Jan. 1936 voor dc kwaliteitsklassen C en D respectievelijk 3.30 en 2.80 per 100 Kg. bedragen; de steunvergoeding voor in diezelfde tijdvak ken gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D zal respec tievelijk 3.en 2.50 per 100 Kg. be dragen. GEMENGD NIEUWS De fabrieksbrand te Gouda Omtrent den brand In de sigarenfabriek van den heer Montagine te Gouda wordt nog gemeld, dat de brand omstreeks 7 uur volkomen gebluscht was. Toen kon eigen lijk pas worden nagegaan in hoeverre hij had huisgehouden. De droogkamer bleek fi naal uitgebrand en ook de aangrenzende, opslagplaatsen waren eenigermate door het vuur aangetast Dat hel. gebouw overigens is gespaard gebleven valt te danken aan de goede isolatie van de droogkamer en tevens aan het snel en doortastend aanpakken van. de brandweerlieden. In verban c. met den storm is de spuit nog een paar uur gebleven om bij mogelijk te- jrugkeerend onheil dadelijk te kunnen op treden. De heer Montagne is op beurspolis voor f 27.000 tegen brand- en waterschade verze kerd. Hieronder valt. niet de droogkamer met de daarin geplaatste sigaren, want geen enkele maatschappij neemt voor deze afdoe ling risico op zich.'Deze schade komt dus geheel voor rekening van c.en fabrikant. In de fabriek werkt ongeveer 20 man per soneel, terwijl het bedrijf tevens verscheide ne z.g. thuiswerkers heeft. Allen kunnen, naar de directie mededeelde, aan het werk blijven. Nadat de kachel in de droogkamer door den persoon, die daarmede steeds is belast, was verzorgd, is niemand meer in het ge bouw geweest. Vermoed wordt, dat de sterke wind de kachel te hard heeft doen. gaan bramden, mot het gevolg, dat de sigaren in bra-nd zijn geraakt Burgemeester Gaarlandt deed van zijn be langstelling blijken, Auto tegen een boom gereden Een doode en twee gewonden In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft dicht bij de grens van Z u i d-L aren een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, bestuurd door den 24-jarigcn J. S., reed met volle vaart tegen een boom en maakte vervolgens een kanteling, waarbij de bestuurder uit de auto werd ge slingerd en onder de auto terecht kwam. Onmiddellijk snelden omstanders toe en toen zij S. onder de wagen vandaan haal den, bleek hij reeds aan zijn verwondingen te zijn bezweken. Twee andere in de auto gezeten personen, de heeren G. H. en G. v. d. M., werden slechts licht gewond. Het gebruiken van sterken drank schijnt •niet geheel onschuldig te zijn aan het on geluk. De auto is totaal vernield. Nader wordt gemeld, dat het gezelschan in vroolijke stemming van een feestje huis waarts weerde. De auto werd oorspronke lijk bestuurd door G. H., doch onderweg verwisselde deze van plaats met J. S., een jongmensch, dat wel motorfiets rijdt, doch nimmer auto's bstuurt en in geen geval in het bezit was van een geldig rijbewijs voor het besturen van auto's. Doodelijke auto-ongelukken Op den Hoenderlooscheweg nabij de Gold stelnlaan te Apeldoorn is de 54-jarige wielrijder J. K. in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den heer H. uit Yaassen. De wielrijder werd ernstig ge wond. Per ziekenauto is hij naar- het zie kenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwondingen overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. De politie te Apeldoorn heeft op de licht beschadigde auto beslag gelegd en een on derzoek naar de schuldvraag ingesteld. Bij B e n s w o u d e is de onghuwde 45- jarige D. Gaasbeek uit Scherpenzeel bij het Dijkje door een auto gegrepen en op slag gedood. Gaasbeek was op do fiets. De automobilist is, na even uit den wagen te zijn geweest, snel doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. Gasleiding aangevaren Muiden en Weesp Zondagavond gasloos Men meldt ons uit Muiden: Een Rijnaak, die in een sleep van Amsterdam naar Utrecht voer, is Zondagavond, toen de schipper de boegspriet wilde laten zakken, tegen de gasleiding, die onder aan de brug over het Merwedekanaal is bevestigd, aan gevaren. De leidingpijp viel in het water en werd een paar honderd meter door do aak meegesleurd. Er kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor, doch door dit ongeval zijn Mui den en Weesp, welke plaatsen via deze leiding door de Amsterdamsche gasfabriek van gas worden voorzien, 's avonds van gas verstoken geweest. De schade werd 's nachts hersteld. Tegen den schipper is proces-verbaal opgemaakt, ECHTELIJK DRAMA TE EINDHOVEN Haar man doodgeschoten Men meldt ons uit-E i n d h ov en: De politie heeft Zondag in arre|t gesteld de vrouw van zekeren v. B-, die na een langdurig verhoor heeft bekend haar man door een schot uit een revolver te hebben vermoorcf, Zondagochtend omstreeks half elf werd nabij de tweede Kanaalbrug alhier het lijk gevonden van Van B., die na een onderzoek door Dr. Spoorenherg ver moord bleek te zijn door een schot in het hart. Op de plek waar het lijk werd gevon den ontdekte de politie indrukken van damesschoenen. De politie ging over tot dc arrestatie van de vrouw Van B„ die bekende haar man van betrekkelijk verren afstand te hebben neergeschoten, omdat hij een verhouding had met een andere vrouw. De vrouw is ter beschikking van de Justitie gesteld. De vrouw heeft bij haar verhoor aan den Commissaris van Politie verklaard, dat het slachtoffer zelf haar de revolver heeft ge- gegeven, welke zij na het plegen van de daad in het kanaal heeft geworpen. Deze verklaring komt de politie wat raadselach tig voor, daar inmiddels bekend was gewor den dat do gearresteerde, de 23-jarige Duit- sche Arma Szabo, afkomstig uit Essen, reeds geruimen tijd een verhouding had met zekeren A. van Kerkhof. Hierin heeft de politie aanleiding gevonden ook deze man, als verdacht van medeplichtigheid, te ar resteeren Zijn verhoor heeft echter niet tot nadere aanwijzingen geleid Beiden zijn ter be schikking van de Justitie gesteld. Auto in botsing met de Gooische tram Drie personen ernstig gewond Zondagavond heeft op het kruispunt Nieuwe Rijksweg-Hilve.rsumschewag te La ren een ernstige botsing plats gehad tus schen een auto, bestuurd door den heer J. Broekens, geneesheer te Winkel (N.H.) en een motorwagen van de Gooische tram. De geneesheer, die met zijn broer en schoonzuster op bezoek was geweest bij fa milie in Zutphen, reed op den terugweg met een vrij kalmen gaing op den Rijksweg in oe richting van Amsterdam. Voor het kruispunt weifelde de heer J. Broekens even alvorens over te steken. De tram, welke om half negen van het station Laren vertrekt, was eveneens op ge- ringen afstand genaderd, toen de heer Broe kens plotseling weer gas gaf waardoor een botsing onvermijdelijk was. De auto sloeg om en werd geheel vernield. De drie inzittenden liepen alle zeer ernstige verwondingen op. Zij werden naar het St Jansziekenhuis vervoerd, waar zij zijn op genomen. - De tram, die eveneens zw£ werd, had eenige vertraging. ERNSTIG ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Voetganger op slag gedood Men meldt ons uit Apeldoorn: Heden morgen te kwart voor tien heeft op den onbewaakten overweg aan de Sprengerweg alhier een ernstig ongeval plaats gehad. Op genoemd tijdstip naderde de lokaal- trein ApeldoornZwolle den overweg. De 63-jarige H. Disbergdie te voet den overweg passeerde werd door de locomotief gegrepen en opslag gedood. Het slachtoffer dat onherkenbaar was verminkt heeft vermoedelijk tengevolge van hardboorigheid den naderenden trein niet opgemerkt. Schip gezonken op het IJsselmeer Bemanning gered Zaterdagmiddag is op 2 3 K.M. ten Zuidwesten van Kornwerderzand, 100 meterbewesten de gasboei, het motorvaar tuig „Trio" van Giethoorn, bij een hevi- gen Noordwesterstorm gezonken!. De be manning is door twee kustvaarders, die het schip te hulp waren gekomen, over genomen en te Makkum aan wal gezet. Het voorschip staat vol water en slechts de achtersteven steekt nog boven het water uit. Het schip is een kustvaartuig van 251 ton, geladen met kunstmest, dat op weg was van Vlaardingen naar Wanswerd (Fr.). Aan. boord waren de schepper Wildeboer, een dochter en een knecht. Bij den hevl- gen N.-W. wind heeft Hét vaartuig onge veer om.tien uur ,'s morgens een quadrapt van het roer gebroken, waardoor het stuur loos, werd en vastliep. Het voorschip liep geheel vol water. Nadat het schip noodsei nen had gegeven werd hulp verleend door Makkumsche visschersvaartuigen, die de bemanning aan boord namen en naar Makkum overbrachten. Tjalk weggeslagen De opvarenden gered Men meldt ons uit Oostmahorn: Tijdens de Noordwesterstorm is Zaterdag ochtend het met grint en zand geladen tjalkschip „Vertrouwen", schipper W. Cas- pers, op het Zuidelijk wad van zijn ankers geslagen, in Oostelijke richting afgedreven en daarna op den zeedijk nabij Wierum (Fr.) gestrand. Schipper. H. Caspers van het motorschip „Arina", de vader van den schipper van de „Vertrouwen" slaagde er met groote moeite in de opvarenden van de „Vertrouwen" te redden. De „Arina" is later ten Zuiden van Ameland voor anker gegaan. De motorreddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, die eveneens voor hulp was uit gevaren, behoefde geen assistentie meer te verleenen. Dc boot is Zaterdagmiddag op haar eation teruggekeerd, De doodelijke damp Een 63-Jarige man overleden In een uit vier personen bestaand gezin te Gouda heeft zich Zaterdagavond een gO> val van gasvergiftiging voorgedaan. Op den hoek van de Lethmaetstraat <n$ Prinses Julianastraat is een melkhandel ge vestigd van het bejaarde echtpaar Vree* wijk, bij hetwelk een dochter, mej. Gou* driaan, inwoont met haar zesjarig dochten tje. Zaterdagavond om kwart over acht gingen de beide vrouwen de stad in, voor het doen van inkoopen en de man en het meisje bleven in het huis. In den loop van den avond op welk uur kon niet worden be paald is door verzakking van de straat de van de hoofdhuis komende gasleiding onder den vloer in den keuken van hel pand even voor den meter afgebroken, waar door het gas met volle kracht uit het ont stane lek stroomde en zioh door het huis verspreidde. De 63-jarige man moet zich, naar uit het onderzoek was op te makén, na de gaslucht te hebben waargenomen, naar het kastje hebben begeven waarin de meter is geplaatst om een en ander te onderzoeken. Daar is hij door het gas bedwelmd geraakt en voorover op den grond gevallen. Eerst om kwart over tien, toen de vrouwen thuis kwamen, werd het ge beurde ontdekt Toen zij de winkeldeur openden, sloeg een zware gasluoht haar tegemoet Op haar angstig gegil kwamen omwonenden toesnellen en dezen gingen de woning binnen en zetten vlug alle ramen en deuren open, en anderen zioh over den man en het kindje ontferm den. Het meisje lag in de slaapkamer, welke zich gescheiden door een gang, to genover den keuken bevindt De beide slachtoffers werden uit het huif gedragen en bij buren ondergebracht Bi] het meisje wist men vrij spoedig de leven* geesten weer op te wekken. Bij den man ge, lukte dit niet en na een uur heeft men ver dere moeite met een zuurstofapparaat ge staakt. De dood was ingetreden en het stof- felijk overschot werd eenigen tijd later even. eens naar het ziekenhuis gebracht De vrouwen waren door het ongeluk zeef overspannen geraakt. Bij kennissen hebben zij voor den acht onderdak gevonden. i Personeel van de lichtfabrieken heeft on< der leiding van den directeur, den heer van Hoorn, en in samenwerking'met de politie 'n onder-zoek ingesteld. Burgem. Gaarland| stelde zioh van het gebeurde op de hoogte. Gouverneur-Generaal vraagt ontslag Zal hij opnieuw worden benoemd? In zijn Oudejaarsavondrede zeide de Gol ïrneur-Generaal voor de radio o.m. dat hij jiu zeer sterk gevoelde, dat dit waarschijn1 1 ij k zijp laatste oudejaarsavond ia Indii zou zijn. Gou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8