WECOTÏEX DE REGENJAS BOND VAN NED. HERV. MANNENVEREEN, OP G.G. MAANDAG 13 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Ten gerieve van het verkeer wordt te overwegen dan vermijden. HERMAN DRIESSEN ZOON AALTEN r»brtce«rt *U •pecUllfettf CeMrdourde lakens en eloopen, alle vooi* komende lingeries, doeken, luiers, baddoeken LEVERING UITSLUITEND AAN DEN HANDEL BAND 'VETERSI ELASTIEK D. ROOS CZN.'s VITRAGE HAND EL N.V. AMSTERDAM GRONINGEN TELEfOON 30427 TELEfOON 1032 Op Bet gebied r»n doortcbtlge^gonUJtutof AAN DE HANDEL DE IDEALE VLOER BEDEKKING Weeshuis geopend te Apeldoorn H. M. de Koningin woonde de plechtigheid bij Te Apeldoorn is het nieuwe wees huis der Ned. Herv. Gemeente van Apeldoorn en Het Loo geopend. De opening werd bijgewoond door H. M. de Koningin, die onlangs het be- schermvrouwschap van het weeshuis aanvaardde. Ds. J. J. C. Karres, die als voorzitter van het college van regenten en regentes Sen van dit Weeshuis de samenkomst leid i, bracht in zijn toespraak onder de aan dacht, dat het Weeshuis ook steeds de pooge belangstelling van wijlen Koningin Sophie en Emma had mogen genieten. Als rachtenis aan deze plechtigheid bood hij Koningin een album met foto's van het tveeshuis aan. H. M. dankte en liet vervolgens verschil lende der aanwezigen aan zich voorstellen. Zij onderhield zich ook met de weesmeisjes. De Koningin bezichtigde vervolgens hef gebouw en vertrok daarna weer per auto Inaar het paleis Het Loo. Zij heeft ongeveer •nderhalf uur in het weeshuis vertoefd., j Het enorme anker dat bestemd is voor Engelands grootste schipde Queen Mary", is le Southampton aangekomen. Het 18-tons wegende anker wacht thans in het George V droogdok op de aankomst van het reuzenschip. dit met volkomen klaarheid. Zij onder scheidt tusschen driërlei soort kinderen: ranken, broeders, heiligen. In wezen en kern zijn alléén bonaelingen de toegebrach te geloovigen; in betrekkelijken zin ook de kleiner of grooter zoom rondom deze kern, die krachtens de tucht op leer en leven niet kunnen noch mogen worden afgesne den. Uitvoerig bewees spr. uit de Schrift een en ander, waarbij werd gelet op verschil en eenheid van O. en N. Verbond. De historisch geloovigen en hypocrieten zijn wel in doch niet van het Verhond. Toch stelt de Schrift deze relatie als iets wezenlijks, verbonden met groote voorrechten en zware verantwoorde lijkheid De leerstellige vorm der waar heid wordt het best uitgedrukt door intern en extern verbond, of wel het ééne genadeverbond in zijn twee zijdige verbondsbedeeJing, gelijk o.a. door Olevianus en Turzettinus werd ontwikkeld. Dit schriftuurlijk principe moet zijn toe passing vinden in prediking, zielszorg, op voeding enz. In strijd hiermede is uit te gaan van de veronderstelling dat men alle Kerkleden voor ware bondelingen (inlern) moet houden totdat zij het tegendeel open baren in leer of leven. Deze hypothese werkt in haar toepassing verderfelijk. Een en ander werd nader toegelicht, waarna 9pr. besloot met de praktische vraag of wij het leven des Verbonds waarachtig kennen in vredesleven met God drieëenig. Prof. Visscher heeft den spreker dank ge zegd en verzocht hem het referaat in aruk te laten verschijnen, aan welk verzoek de spreker gaarne zou voldoen. Vervolgens was aan de orde het jaarver slag van den eersten secretaris, Ds P. A. A. Klüsener, waaraan wij het volgende ont- leenen: In het afgeloopen jaar traden 15 maoinen- vereenigingen toe en werden verscheidene streek-vergaderingen gehouden. Met dank baarheid wordt vermeld dat reeds zeven nummers van het bondsorgaan, „Onze Vaan" verschenen als bijblad van het „Geref. Weekblad". Sinds Februari treedt Ds J. G. Abbringh van Papendrecht op als tweede secretaris. Tenslotte wordt er op gewezen dat het doel van den Bond niet is „afscheiding", doch samenbinding op den grondslag der Confessie. De rekening van den penningmeester, de heer van de Erve, sloot over 1935 met een batig saldo van f 100.05. Voorts werd het verslag over het Bonds orgaan „Onze Vaan" door Ds VV. Rijns- burger behandeld. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de weleerw. heeren Ds W. R ij n s- burgeren Ds P. A A. Klösener. Bij de rondvraag werd verzocht, indien mogelijk in het vervolg in een meer cen traal gelegen plaats, bijv. Utrecht, te ver gaderen. Met dankgebed door Ds Bartlema werd de vergadering hierop gesloten. MMIGRATIE IN ZUID-AFRIKA Een land van jonge uittrekkers en aanpakkers Hoe er gewerkt wordt Men schrijft ons. uit Johannesburg: Hier ter stede wordt in de bouwvakken jachtig en met haast gearbeid, speciaal in den zgn. hoogbouw, flats van 8 en 9 étages. Het moet voor menschen in Holland moei lijk in te denken zijn, dat er bij ons zooveel werk aan den winkel is. Het is hier een land van jonge uittrekkers en aanpakkers, vat. laat maar zien wat je kunt. Als demonstratief voorbeeld kan ik het volgende aanhalen. Eenige maanden gel den kwamen hier '24 Hollandsche werklui aan timmerlui, metselaars, enz. Vanuit Kaapstad kwamen ze direct naar Johannes burg, waar ze door bemiddeling na hal ven dag allemaal onder dak waren ge bracht. Zij begonnen vol verwachting op een Za terdagmorgen om half acht, maar na een halt uur stonden er weer 20 op straat, met de mededeeling: ontslagenl Zij waren zoo vastgeroest aan de Hollandsche werkwijze, dat ze onbruikbaar waren voor de Afri- kaansche. De blanken krijgen hier hooge loonen, maarze moeten er voor werken! Men kan zich dat het beste als volgt voorstellen. Een blanke en vier kaffers bijvoorbeeld hebben samen evenveel loon als vijf blan ker, in Holland, waarbij het leeuwendeel toevalt aan den blanke. Maar daarvoor moet arbeid voor vijf blanken gepresteerd worden. Met andere woorden, alle sjouw werk wordt door kaffers verricht Wanneer eer. timmerman een schroef moet Indraaien komt bij wijze van spreken de kaffer hem schroef en schroevendraaier aangeven, maar hij draait in! Het is begrijpelijk, dat onder zulke om standigheden het werk vee! gejachler en slordiger geschiedt dan in Holland, en dat de Hollanders zich dit snelle tempo niet gemakkelijk eigen kunnen maken. Lief dadigheid evenwel kennen ze hier niet: ben je voor je werk geschikt, dan word ji goed betaald; ben je niet er voor geschikt, dan eruit! Als de toestand zóó is, is het ook begrij pelijk, dat niemand aan een arbeidskracht die nog „uit" moet komen, var te voren een bepaald loon of salaris gaat garandeeren. Men moet zelf den stap, naar Zuid-Afrika te emigreeren, durven wagen. Maar zit men hier eenmaalin den zadel, dan verdient men driemaal meer, dan waarvan men in Europa ooit had kunnen of durven droo- raen Vereenigingen voor kolonisatie Fusie tot stand gekomen Te 's-Gravenhage werd een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van kolo- nisatievereenigingen met de bedoeling tot fusie te geraken. Vertegenwoordigd waren Mij. Emigratie en Kolonisatie (S.M E.K.), het Nat. verbond Kolonisatiebevordering voor Suriname en andere Ned. gewesten, de Ned. Kol. vereeni- ging Nieuw Guinea, de stichting Nieuw ROFFELRIJMEN. DAT NIET!. De Plannen-makelaars, mijn brave roode vrienden, Wat gunde ik ze graag de kans die zij verdienden! Wat zou het prachtig zijn wanneer zij metterdaad Eens konden laten zien hoe ver hun kunnen gaat. Wat is het PI a 7i-De Man in België geprezen! Nu hij minister is moet mengeduldig wezen: Het loonbedrag dat daar wordt mee naar huis gébracht Wordt hiér als stéünbedrag een jodefooi geacht. Dc Belga is besnoeid, de spaarduitjes verdwenen De scheepvaart „leefde op" door toeslag te verleenen, Maar 't bracht alleen maar wérk, geen wèlvaart in het land. Nu dreigen stakingen juist aan de haven-kant. Als niet een Plan-bewind den kleinen man zou kraken Ik gunde graag aan Rood zijn praatjes waar te maken, Maar wie de opleving in België doorziet Zegt: zulke „welvaart!' gun ik zelfs mijn vijand niet! (Nadruk verboden.) LEO LENS. Holland, het Koloniaal Bemiddelingsbureau Emigratie door Kolonisatie Adullam, de Ned. Emigratievereeniging Nieuw Guinea, het Nieuw Guinea Comité te Amsterdam en de Nat. Nieuw Guineavereeniging te Utrecht. Zes vereenigingen verklaarden zich on voorwaardelijk vóór fusie. Voor twee ver eenigingen was geen machtiging aanwezig. De Raad van bestuur zal bestaan uit de voorzitters van de aangesloten vereenigin gen. De benoeming van een Raad van toe zicht en advies is aangehouden tot ien vol gende bijeenkomst. Er zijn eenige mededeelingen gedaan omtrent een plan voor een expeditie naar Suriname. De exploratietocht zal 6 maanden duren. De gouverneur van Suriname zal waarschijnlijk een amb tenaar meegeven.De heer N. J. v. Straaten, die de expeditie zal leiden, zal binnenkort een uitgewerkt plan kunnen geven. De vergadering benoemde twee commis sies. één ter uitwerking van de plannen voor den exploratietocht en één met betrekking tot de oprichting van een werkkamp bij Amsterdam. Olst oen nieuwe weg aangelegd-langs de spoorlijn. Men kan de gevaarlijke De minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth dc Jeude, bracht een bezoek aan de Ford fabriek te Amsterdam. Tijdens een rondgang, links de directeur G. Both, daarnaast de minister. Aan beide zijden der grens van Italiaansch Somaliland heerscht groote activiteit. Een deel der verschansingen, welke aan de Italiaansche zijde der rivier werden aange bracht. Drukbezochte Jaarvergadering te Rotterdam Ds. I. Kievit overt Tweeërlei Kinderen des Verbonds In gebouw „De Eendracht" aan de Goud- scheweg te Rotterdam heeft de Bond van Ned. Herv. Mannenvereenigingen op Geref. Grondslag Zaterdagmiddag zijn der de jaarvergadering gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Na het zingen van Ps. 6810, Schrift lezing en gebed, hield de voorzitter, Prof. Dr. H. Visscher een Openingsrede Als wij iets verstaan van Christus' leer, weten wij wat onze roeping is. Dan zal de laksheid in onze gerefor meerde kringen verdwijnen, zal er verootmoediging zijn voor Gods aange- Daarom is priori te verwachten dat er tweeërlei kinderen des verbonds zullen zijn, omdat velen over vvien dit verbond zich uit strekt. ongeloovig blijven Gelijk er velen in maar niet van de Kerk zijn, zoo is het ook met liet Verbondszaad. De H. S. leert Het feit dat wij thans onze derde Jaar vergadering houden, zeide spr., vervult ons met dank aan God, Die ons weer spaarde en onze beweging deed groeien. Want er is dikwijls zooveel laksheid in onze gerefor meerde kringen, ook onder de predikanten, die vaak bang zijn nog meer werk te krij gen. Hierdoor groeit de Bond slechte langzaam, maar toch: h ij groeit. Daarom past dank baarheid aan God. Er is reden om de geestelijke toe stand van ons volk met angst aan te zien. Vooral onder de jonge men schen wordt een angstwekkende twij fel aangetroffen, een gevolg van de vele -werkloosheid. Zoo ooit, dan is het nu de tijd zich te bezinnen op Gods Woord en te vragen naar Zijn wegen. Het volk zal moeten terugkeèren tot de paden van ouds. Daarvoor hebben onze Mannen vereenigingen een hooge roeping te vervullen. De moderne wereld waant zichzelven een heilstaat te kunnen bouwen, waaruit alle wanklanken zullen verstommen. Dan zal de zonde verdwijnen, meenen zij. Maar Gods Woord teekent ons den mensch als zondig en verdorven. Het is daarom noodig dat wij doordrongen wor den van onze zondigheid, een gebed op onze lippen nemen. In deze tijd, die van het Kruis niet wil weten, is het zoo moeilijk om te versoberen. De moderne wereld wil dit niet zien en draagt daarom alleen haar eigen kruis. Het is de roeping van Gods Kerk daarom den Gekruisigde te prediken in de kracht Zijner opstanding. Christus moet in volle klaar- heio worden voorgesteld aan de wereld. Gods Kerk staat niet meer als een bezie lende bron midden in het volksleven en dat hoort edgenlijk wel zoo te zijn. Prof. Dr. H. VISSCHER zicht. Dan zullen onze Mannenvereeni gingen Instrumenten zijn in Gods hand, zullen wij een macht vormen in onze moderne wereld, dien de machten der duisternis nooit kunnen verslaan! Ds I. K1 e v i t te Baarn, hield hierna een referaat over Tweeërlei Kinderen des Verbonds Dit onderwerp handelt over een onderdeel van het verbond der genade, zeide spr.. dat van groote beteekenis is voor het leven der Kerk. Dit genadeverbond nu rust in oen raad des vredes (pactum salutis) waarin het verbondsleven tusschen de drie godde lijke personen ons wordt geopenbaard, als een leven der hoogste zelfbewustheid en der hoogste vrijheid. Binnen het goddelijke We zen heeft het Verbono zijn volle realiteit Onlosmakelijk met dezen Raad des Vredes is de praedestinatie verbonden, want ze zijn in Christus verkoren van voor de grondlegging der wereld. Het genadeverbond wordt gereali seerd in de historie en neergelegd in den boezem der Kerk. Zullen wij de weldaden des Verbonds genieten, zoo is het voor ieder noodzakelijk over te gaan in den weg van geloof en be keering In dit Verbond der genade. Dit Verbond waarborgt de continuï teit der Kerk in de historie door de geslachten heen, want het wordt opge richt met den persoon en zijn zaad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5