AI DE VAL VAN MAKALLE AANSTAANDE? Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. MAANDAG 13 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. J> SPAAR VOOR EEN EISEN HUIS Sluit een Bouw spaar contract N.V. Hypothecaire Bouwkas „HYBOS" [Weverstraat <0, ARNHEM, Telefoon 22289 Voor een huis van b.v. 6000.—, w ongeveer 1500.— gespaard, betaalt idaarna gedurende 20 jaren ongeveer 25,per maand, ■waardoor Uw huis dan schutdvrij is. Eigenaarslasten en renteverlies over j 1500.niet inbegrepen. Buitenland RUSLAND ONTRUST Tn Moskou heeft het centrale uitvoerend (comité der sovjet-Unie, onder presidium van Kalinin, zijn voorjaarszitting gehouden, en ttiebben verschillende sprekers in hun rede voeringen een exposé gegeven van den poli tieleen en ecouomisc.hen toestand in het ge bied der communistische republieken. Be langrijk was in het bijzonder de rede, welke de voorzitter van den raad van volkscom missarissen Molotof heeft uitgesproken. Mo- Jotof, die tevens den raad van arbeid en verdediging presideert, en dus de autoriteit moet worden geacht, welke bij uitstek van *s lands politieke positie op de hoogte is, heeft op nuchtere wijze de gevaren onder het oog gezien, welke van twee zijden Sov jet-Rusland bedreigen. In het Verre Oosten, waar Aziatisch Rus land met zijn uitloopei's grenst zoowel aan China als aan de voormalig Ghineesche ge bieden, welke thans Mandsjoekwo heeten, is het Japan, hetwelk voor het bewind in Moskou de groote nachtmerrie vormt Japan heeft in Mandsjoekwo overduidelijk gede monstreerd, op welke manier het hoopt zijn invloedssferen uit te breiden of te bestendi gen, dat wil zeggen voornamelijk door poli tieke en economische penetratie. Daardoor kan het niet an de ra, of vroeg of laat moet het opnieuw stuiten op de voorhoede van Rusland, zooals dit reeds in het begin dezer eeuw tot schade van het Tsarenrijk het ge- Val is geweest Ten aanzien van Japan, zoo zeide Molotof, heeft de Sovjet-Unie haar vredeswil getoond door den verkoop van den Chineeschen Oos terspoorweg aan Mandsjoerije. Japan ont wijkt nog immer het voorstel tot het sluiten van een Russisch-Japansch non-agreseie-ver- drag, hetwelk door Sovjet-Rusland reeds drie jaren geleden word gedaan. Een derge lijke houding is niet minder dan verdacht, en de herhaalde grensincidenten, die zich in die streken voordoen, hebben een onrustba rend karakter. Japan zou deze incidenten ïioodig hebben om de aandacht van zijn andere strategische manoeuvres af te leiden. Er wordt ginds met vuur gespeeld, en de symptomen aan de Russische oostgrenzen wijzen er dan ook op, dat daar de gevaren gich bezig zijn op te hoopen. In dit verband van een dreigend conflict met Japan bracht Molotof de opkomende ge ruchten van een Japansch-Buitsche toenade ring, welke haar doelwit zou zien in een Japansch-Duitsohe militaire overeenkomst. Met het noemen van Duitsohland duidde Molotof het tweede gevaar aan, hetwelk Voor Rusland aan den horizon opdoemt. In „Mein Kampf' heeft Hitier er duidelijk op gewezen, dat het Derde Rijk zijn expansie mogelijkheden in oostelijke richting zoekt, en dat het ervan droomt, door veroverings plannen zijn macht naar die zijde te beves tigen. De Duitsche fascisten, zoo zeide Moloiof, hebben voor aller oogen het land, dat in hun maeht is gekomen, veranderd in een militair kamp, hetwelk door zijn positie in het mid den van Europa allerminst alleen voor de Sovjet-Unie een bedreiging vormt Ook reeds boven Tsjechoslowakije hangt de zwarte .wolk van het Duitsche fascisme. Verder wees Molotof erop, dat de toestand ïn het huidige Dutischland innerlijk zeer tegenstrijdig is. Terwijl het Rijk een aan Rusland vijandige politiek voert heeft het tevens onderhandeld over het verstrekken aan Rusland van ©en crediet van 200 mil- lioen mank, ter bevordering van de handels betrekkingen. Dit crediet heeft Moskou in [April 1935 aanvaard, ep van Duitsche zijde is nu in de laatste maanden opnieuw een credietaanbieding gedaan, belangrijker dan het voorgaande, en voor een periode van liiet minder dan tien jaar. De fascistische machthebbers van Duitsch land, zoo verklaarde spreker verder, trach ten dikwijls de oogen van naïeve menschen te sluiten voor hum veroveringsplannen door erop te wijzen, dat de Sovjets en Duitschland geen gemeenschappelijke gren zen hebben. Wij weten echter, dat Duitsch land ernaar streeft, een overheerechende positie in de Oostzeelanden te verkrijgen, eei in het bijzonder betrekkinge met Polen heeft aangegaan, hetwelk zulke grenzen wèl bezit. Na zoo, zonder veel omhaal, de gevaren te hebben bloot gelegd, waarop de Sovjets moeten voorbereid zijn, zoowel in oosten en westen, is in Molotofsf rede natuurlijk ge volgd een exposé van de militaire macht, waarover Rusland in den voim van het Roode Leger beschikt. Terwijl in 1935 de Rus sische defensie-uitgaven 8 milliard roebel hebben bedragen, zal in 1936 niet minder dan 14 milliard roebel aan de verdediging worden ten koste gelegd. Dit bericht zal ver moedelijk in het „legerkamp van ceutraal- Europa" met gemengoe gevoeTens worden ontvangen, doch zeer zeker zal men daar geen spijt hebben over de preparatie ven, welke men voor zijn weerbaarheid getrof fen heeft. Rusland, dat reeds met Frankrijk een ac- coord heeft, hetwelk Parijs echter aar zelt te ratificeeren, en dat bovendien met Praag tot overeenstemming is geraakt, zou thans nog graag Boekarest als laatste sluit steen in zijn westelijke verdediging hebben. Het wil op deze wijze zich tegenover de machten van het western veilig stellen. In het Oosten zal het alleen zijn peultjes moe ten doppen, doéh het houdt zich, ook afge zien van den steun van bondgenooten, op beide grenzenn tot het uiterste paraat. Molotofs rede geeft er het duidelijk bewijs [van, dat het met de mogelijkheid van een swaren bestaankamp gaat rekenen, De oorlog in Oost-Afrika LEVENDIGE STRIJD OP ZUIDERFRONT Zal het Vaticaan gaan bemiddelen? Volgens te Addis Abeba ont vangen Abessijnsche mededee- lingen zou de rechtervleugel van het leger van Ras Seyoem overge gaan zijn tot den aanval op Ma- kalle, en zouden de Abessijnen er in geslaagd zijn, na hevige ge vechten van man tegen man zich van deze stad meester te maken. Latere berichten uit de Abes sijnsche hoofdstad echter vermel den, dat de gevechten rond Ma- kalle nog voortduren. De Abessijnsche opmarsch moet gericht zijn op Abaro, dat onge veer 25 K.M. ten Noorden van Makalle ligt. De toestand wordt daar uiterst gevaarlijk voor de Italianen genoemd. Tengevolge van den bijna veertien dagen du- renden regen zijn alle oude en nieuwe wegen voor den Italiaan- schen trein volkomen onbruikbaar geworden. De Abessijnen blijven dezen toestand uitbuiten. Uit Asmara wordt daarentegen gemeld, dat er ten Z.W. van Hakalle, en op do hoogvlakte van Tembien een levendige ac tiviteit, o.a. door de ltaliaansche vliegers, wordt ontwikkeld. Aan het Noordelijk front worden derhalve de militaire operaties op grootere schaal voortgezet. In Tembien hebben talrijke voorposten gevechten plaats gehad, die schijnen te be- ijzen, dat de Abessinische troepen, die oor een gedeelte ver naar het Noorden aren doorgedrongen, de laatste dagen naar het Zuiden teruggedreven zijn. Dit kan voorts blijken uit het feit, dat onlangs, zooals het officiecle ltaliaansche leger- bericht meldde, gevechten hebben plaats gevonden in het Tsellemti-gebicd, ten Zui den van de Takkaze. De ltaliaansche troepen zijn den laatsten tijd aanzienlijk versterkt. Een ltaliaansche catastrofe? Te 'Addis Abeba gaat het gerucht, dat in Dessie vier ltaliaansche krijgsgevangenen zijn aangekomen, die o. m. verteld hebben, dat op 14 December een fascistische colonne bij Endosjek aan de Takazze in een Abes sijnsche hinderlaag is gevallen. Deze colon ne bestond uit 1600 man. Ongeveer de helft van deze colonne zou in den bloedigen strijd, die zich toen ontwikkelde, het leven hebben verloren. Thans zou de negus aan het grootste deel der keizerlijke garde, welke in het Noorden van Dessie is gelegerd, bevel hebben gege ven naar het front te vertrekken. Dit zou beteekenen dat de Negus zelf wellicht bin nenkort naar het Noorden vertrekt, en te vens is het mogelijk, dat hiermede een nieuw offensief van de Abessiniërs zal wor den ingeluid. Aan het Zuiderfront zouden de gevechten aan de rivier Webbe Sjebeli worden voort gezet. Hoe groot het resultaat van de Abes siniërs bij Karanle is, is nog niet bekend. De moeilijkheid om inlichtingen over de militaire operaties te verkrijgen, als gevolg van de trage verbindingsmiddelen, is oor zaak, dat de berichten altijd verscheiden dagen oud zijn. De Italianen aan het Zuidelijk front Uit de berichten uit officieele ltaliaansche bron over de militaire operaties aan het front in Somaliland blijkt, dat tusschen den eersten en den zevenden Januari een groote krijgsbedrijvigheid heeft geheerscht dat de Italianen tal van verkenning» bombardementsvluchten hebben uit gevoerd. Op den derden Januari is de aan Itali aansche zijde strijdende sultan van Sjiwali met 1000 man en een aantal machinegewe ren, na een marsch van 200 K.M. in het dal van den bovenloop der Sjebelli aangeko men, waar hij, naar gemeld wordt, bij Gab- ba een aanval deed op Abessijnsche strijd krachten, die hij op de vlucht dreef. De Abessijnen zouden 474 dooden en tal van gewonden op het slagveld hebben achter gelaten. De krijgers van den sultan werdefi bij hun aanval gesteund door ltaliaansche bommenwerpers. Bij Dolo werden eenige erkenningsvluchten gemaakt ten einde het effectief der troepen van ras Desta te kun nen vaststellen. Gemeld wordt, dat de Abessijnen bij ver schillende botsingen meer dan 200 dooden hebben achtergelaten, terwijl de verliezen der Italianen zouden bestaan uit vijf doo rn en eenige gewonden. Bij deze gelegenheid is het gelukt een door de Abessijnen omsingelden tankwagen met andere te hulp geschoten tanks uit een precaire situatie te ontzetten. Rome's verlieslijst Volgens officieele ltaliaansche gegevens zijn van 3 October tot 31 December bij de gevechten in Abessinië 477 Askari's uit Eri trea, en 44 Doebats uit Somaliland gesueu veld. Makkalé nog Italiaansch? 3 Rome wordt officieel ont- id, dat Makalle door de Abes- ien veroverd zou zijn. Het olie-embargo In Genève gelooft men algemeen, dat geen beslissing zal worden genomen inzake een embargo op petroleum, zoolang het Amerikaansche congres zich hieromtrent niet definitief heeft uitgesproken. In bevoegde kringen te Rome verneemt Reuter, dat Italië de instelling van een embargo op petroleum als een hoogst ern stige maatregel zou beschouwen, doch men weigert te verklaren, of de instelling van Alpenjagers verscheept! Zaterdagavond is de „Atlanta" uit Napels naai' Oost-Afrika vertrokken met aan boord 28 officieren, 44 onderofficieren en 1105 manschappen van de divisie Alpenjagers „Pusteria", de divisie zwarthemden „Teve- re" en carabinieri. Een drijvend hospitaal Het hospitaalschip „Gradisca" is te Triest aangekomen en zal binnenkort naar Oost- Afrika vertrekken. De „Gradisca" heeft een waterverplaat sing van 21.000 ton en is het grootste hos pitaalschip, dat Italië voor oorlogsdoelcin den in gereedheid heeft gebracht Het schip is uitgerust met S00 bedden. Het is e< waar drijvend ziekenhuis met zijn ultr moderne sanitaire installatie, sprekende- filminstallatie, radio en bibliotheek. Vaticaansche bemiddeling Wederom is te Parijs eenige hoop gewekt op nieuwe vredesvoorstellen in het conflict tusschen Italië en Abessinië, op grond van geruchten, volgens welke het Vaticaan hei melijk het initiatief zou hebben genomen, zich daarbij bedienende van de tusschen komst van België, om tot een regeling te komen. De correspondent te Rome van het vloedrijke dagblad „Le Temps" schrijft zijn blad, dat België, op inspiratie van het Vaticaan 20 Januari wellicht aan den Vol kenbond zal voorstellen een commissie onderzoek naar Abessinië te zenden. Een Belgische ambulance Een Belgisch comité, dat zich ten doel stelde gelden t£ verzamelen voor den aan koop van een ambulance-auto, die aan de in Oost-Afrika strijdende Italianen zal wor den aangeboden, heeft thans medegedeeld, dat een bedrag van ongeveer 10.000 francs is bijeengebracht, dat door bemiddeling van de ltaliaansche ambassade zal worden over gemaakt aan de prinses van Piemont, in haar kwaliteit van voorzitster van het vrou- weneomité van hot ltaliaansche Roode Kruis. Verdere troepenverschepingen Zondagavond is uit. Napels het s.s. Bel vedère naar Oost-Afrika vertrokken met aan boord 41 officieren, 47 onder-officieren en bijna 1100 minderen van de Alpendivisie Pusteria en afdeelingen bcrg-carabinieri. Een half uur later vertrok het stoom schip Toscana met aan boord 49 officieren, 57 onder-officieren en bijna 200 soldaten en •45 arbeiders voor de vlicgtuigwerkplaatsen. Vliegongeluk in Eritrea Op het vliegterrein bij Massaoea is Za terdagavond een ltaliaansche bommenwer per met drie man aan boord bij een gewone oefenvlucht door onbekende oorzaak ver ongelukt. De bemanning, waartoe tot voor enkele weken de inmiddels gesneuvelde werktuig kundige Birago heeft behoord, kon niet meer bijtijds gebruik maken van de para chutes. Alle drie zijn om 't leven gekomen. Er zijn meer troepen noodig Tusschen 3 en 9 Januari zijn meer dan 9000 ltaliaansche soldaten het Suez-kanaal gepasseerd, ter versterking der ltaliaansche strijdkrachten in Oost-Afrika. Ook Ras Desta, die het Zuiden van Abes sinië verdedigt, heeft versterking aange vraagd. De Negus zou daarom de mobilisatie van 200.000 man nieuwe troepen hebben gelost. MAKALLE KAN HET NIET MEER HOUDEN REEDS si TANKS VEROVERD Bloedbad in een nauwe vallei (Van onzen correspondent Stuart Emeny) D e s s i Zondagavond De Abessijnsche troepen omsingelen Makallé vrijwel aan alle kanten en het grootste deel der ltaliaansche troepen heeft thans de stad verlaten, waarvan de verovering nog slechts negen weken geleden met zooveel ophef door de Italianen werd aangekondigd. Onder den drang der Abessijnsche troepen, die thans Makallé en haar verbindingslijnen bedreigen, zijn de Italianen meer dan 30 mijl terugge trokken tot aan Masoboe. Daar zullen zij in het nauw worden gedreven door de legers van Ras Syoem en Ras Kassa die van de westzijde zullen komen op zetten en het leger van generaal Moelogeta, den minister van oorlog, dat zich aan de oostzijde bevindt. De Italianen hebben een klein garnizoen te Makallé achtergelaten, meer uit senu menteele overwegingen cian uit een strate gisch oogpunt. De Abessijnen houden vol, dat zij de stad ieder oogenblik binnen kunnen rukken. Ma kallé lijkt op het oogenblik veel op een spinneweb. Beide legers willen de spin zijn en trachten het andere in de positie van de vlieg te brengen. Vermoedelijk zullen de Abessijnsche troe pen daarna Haussien omsingelen, dat veel moeilijker zal zijn te bezetten, omdat het midden in een open vlakte ligt, die geen gelegenheid voor guerrilla-methoden biedt en omdat het verstrekt is door loopgraven en artillerie. De thans door de Abessijnen veroverde positie snijdt de directe verbindingen tus schen Aksoem, Adoea en Makallé af. De ltaliaansche versterkingen moeteai nu een grootcr omweg maken om de plaats van be stemming te bereiken. De Italianen werden in bet Zuiden bij Ke rel le in bun opmarsch gehinderd en verl» ren daarbij ze» tanks, een radio-zendinstal- latic en honderd inlieemsc-he soldaten. Deze opmarsch doet vermoeden, dat de Italianen trachten een linkerflank uit te zetten tijdens een nieuwen aanval im de richting van Sidamo. Üe Abessijnen hebben thans 21 tanks, tien vliegtuigen en meer dan 60 machinegewe ren veroverd. De llalianen trachten de radio verbindingen der Abessijnen van beide fronten te vernielen. yandaag zijn hier drie Mohammedaansche priesters aangekomen, die vole dagen heb ben gereisd om den keizer te vertellen, dat zijn „ster rijzende is en het oogenblik thans gunstig is om de Italianen tot aan de zee terug te dringen." De keizer dankte hun voor hun advies. Italianen in de val Vier ltaliaansche gevangenen, die in den slag bij Enda Selassie zijn gevangen genomen, vertelden mij hoe een ltaliaansche troepenmacht van 1600 man en 19 tanks in een nauwe vallei in de val werd gelokt en ver slagen werden, waarbij zij 800 man en alle tanks verloren. De gevangenen waren vier magere, ondervoede jongens, die in 1911/'12 zijn geboren, die er grotesk uitzagen in te groote overgeschoten Amerikaansche uniformen. Zij rookten sigaretten terwijl zij vertelden. Dit is de geschiedenis van korporaal Guerremi Remo van het tankcorps van het regiment van den hertog van Abruzi. „We kregen tezamen met andere tanks het bevel om tegen den vijand op te rukken. Een aantal vrachtwagens met nieuwe voedsel- en amunitie-voorraden, was aan vallen. Wij trokken ongeveer zestig K.M. Zuidwaarts in de richting van Enda Selas sie en kwamen daar in een nauwe vallei met steile wanden. Het tankcorps vond na een bocht in den weg den grond plotseling met gtoote blokken steen bezaaia. Wij waren in de val gelokt. De tank, die voorop reed, legde het af, de anderen hoopten zich achter het eerste slachtoffer óp, zoodat zij er niet voorbij konden en evenmin terug konden keeren. 1600 man ltaliaansche troepen, bestaande uit blanken en Askari's volgden ons op don voet Een geweldig vuur van beide zijden van de bergen werd op ons geopend. Daarop ontstond een chaos. Een der tanks raakte in brand. De infanterie werd eenvoudig neer- gemaaid. Onze tank gleed opzij van een helling af, wij konden noch bewegen, noch vuren. iMnstens de helft van de infanterie werd gedood, de anderen namen de vlucht en de Abessijnen vuurden links en rechts. Soldaat Egisto en ik openden de deur van onze tank en hielden onze handen op toen wij zagen, dat onze tank door Abessijnen werd omgeven. We werden gevangen ge nomen". Ik vroeg hen hoe het met het moreel der ltaliaansche troepen gesteld was. Zij lach ten en zeiden: „Dat kunnen wij niet zeggen, want wij zullen den een of anderen dag weer naar Italië terug moeten". Ik vroeg hun wat zij van de fascisten als soldaten dachten. Zij lachten nog luider, maar zeiden niets. [(Copyright News Chronicle—A.N.P.)] Generaal Nobile gaat naar Italië Generaal Nobile, de commandant van het in liet Noordpoolgebied verongalujtte lucht schip, die na deze catastrophe Italië heeft verlaten en zich vervolgens in de Sovjet- Unie heeft gevestigd, bevestigde aan Reu ter, dat hij voornemens is naar zijn vader land terug te keeren, wanneer zijn contract te Moskou als adviseur van het centraal instituut voor de luchtvaart zal zijn af- gcloopen. Nobile voegde hieraan toe, dat hij verle den jaar reeds was uitgenoodigd naar Ita lië terug te keeren, maar dat hij besloten had in Rusland te blijven om zijn contrac- tueele verplichtingen na te komen. De groote fascistische raad De groote fascistische raad, welke op 18 Jan. a,s. zou bijeenkomen, is thans uitge steld op 1 Febr. a.s. Te Rome ziet men daar in een teeken van toenemende hoop, dat in de zitting van den Volkenbond op 20 Jan goede vorderingen zullen worden gemaakt in de richting van een oplossing voor hét Italiaansch-Abessijnsche geschil. ltaliaansche protesten in Amerika President Roosevelt, het Ameriknanschi departement van buitenlandschc zaken ei een aantal leden van den Amerikaanschen Senaat hebben bijna gelijkluidende brieven ontvangen, afkomstig van in de Ver. Sta ten wonende Italianen, waarin geprotes teerd wordt tegen het feit, dat „de Ameri- kaaaische regeering zich bemoeit met de kwestie der Europeesche sancties en mot de politiek van een embargo". Op het Witte Huis worden 500 tot 1000 van dergelijke protestbrieven per dag ont vangen. Britsche luchtbasis op Cyprus Te Londen doet het gerucht de ronde, dat de Britsche regeering voornemens zou zijn steunpunten voor de luchtvloot op Cyprus aan te leggen. Reeds zou een civiel vliegveld op Laruaca zijn aangekocht. Verder zijn vliegvelden bij Famagusta, Limassol en Ky nenda opgemeten, die waarschijnlijk ook door de regeering zouden worden aange kocht Voorts zou een landingsplaats bij Nicosia aanwezig zijn, die misschien ook zou worden gekocht Roosevelt ontvangt dreigbrieven! De geheime New-Yorksche politie heeft den 52-jarigen architect Palmer gear- resteerd. Palmer, die een groote roep als architect had, had een vermogens verlies geleden van 1 millioen dollar, waarvoor bij president Roosevelt verantwoordelijk stelde. In zijn verbitterding stuurde hij den president op 28 November en 3 December brieven, waarin hij dreigde hem te zullen dooden. De juiste ii houd der brieven is onbekend. Palmer heeft een bekentenis afgelegd. Hij schijnt te lijden aan een storing in zijn geestvermogens. De Cubaansche verkiezingen Bij de verkiezingen op Cuba helbben de republikeinsoh-nationaal-liberalen de over winning behaald; de candidaten der demo craten werden verslagen. Deze verkiezingen worden als de rustigste beschouwd, die ooit op Cuba zijn gehouden. Terwijl de aan de verkiezingscampagne verbonden opzweeping der politieke harts tochten anders regelmatig tot bloedige bot singen, met als gevolg talrijke dooden en gewonden, leidde, werden ditmaal „slechts" 3 kiezers doodgesohoten. en eenige personen gewond. Geen gratie voor Hauptmann Het gratieverzoek van Hauptmann ii door het Amerikaansche hof van genade ver worpen. Hierdoor is het practisch zeker ge worden, dat Bruno Hauptmann zijn leven op de electrische stoel zal eindigen. De beraadslagingen over de uitspraak duurden ruim zes uur. De attorneys van den staat en de veroordeelde werden gehoord. De uitspraak kwam tot stand met zeven stemmen vóór en ééné tegen, nl. de stem van goeverneur Hoffmann, die zich des mid dags reeds in die richting had uitgelaten bevel had gegeven dr. Condon in ver kerde bewaring te nemen, aangezien hij oordeel was, dat er groote verschillen zijn tusschen hetgeen Condon als getuige voor het gerechtshof heeft verklaard en datgene wat hij kortelings in tijdschriftartikelen uit een heeft gezet» Nu het hof van genade gratie aan Haupt mann heeft geweigerd blijven hem nog twee wegen open: uitstel van executie door goe verneur Hoffmann met ten hoogste 3 maal 30 dagen of hervatting van het proces op grond van nieuw bewijsmateriaal, in te die nen door den verdediger. Condon naar Z.-Amerika Dr. Condon, de voornaamste getuige in het proces tegen Bruno Hauptmann, is intusschen naar Zuid-Amerika vertrokken. Naar aanlei ding daarvan herinneren de bladen aar raadselachtige houding, die deze tijdens de behandeling der Hauptmann-affaire heeft aangenomen. Zij zijn sceptisch gestemd ten aanzien van het motief, dat wordt aange voerd voor de reis van den getuige: noodza kelijke rust. De gouverneur van New-Jersey zal een nieuw onderzoek instellen naar de ladder, die gebruikt is voor de ontvoering van he* kind van Lindbergh en die tot het openbare proces bewaard werd door een politiechef. Deze chef zal door den gouverneur gehoord worden. DE AARDBEVINGSRAMP IN COLUMBIA Omstreeks 300 dooden? De aardbeving, welke onlangs een deel van Columbia geteisterd heeft, t moet tusschen de twee- en driehonderd dooden hebben gevergd. De mo- 'l gelijkheid is zelfs niet buitengesloten, f dat dit doodental nog zal worden over- schreden. v Do dorpen La Chorrera, Pasto en Tuquer- res zijn het ergst door de natuurramp ge- troffen. Een serie lichte aardschokken, dio 1 elkander met korte tusschenpoozen opvolg den, deed de bewoners voortdurend op- e schrikken en men vreesde dan ook het erg ste. En die vrees was niet ongegrond, want z ten laatste kwam een zware aardschok, die verschillende plaatsen de aarde deed splijten. Vooral in 't dorp La Chorrera wer-; den groote verwoestingen aangericht. d Bijna tweehonderd personen werden 8 hier levend begraven in de scheuren zi die zich in den bodem vormden. Volgens de laatste berichten zou het dorp met v den grond zijn gelijk gemaakt. ERNSTIGE AARDVERSCHUIVING IN FRANKRIJK In de onmiddellijke nabijheid van de stad Gap in Zuid-Frankrijk is een grondmassa van ruim een millioen kubieke meter in beweging gekomon. Met een snelheid van twee tot clrie meter per dag beweegt de massa zich in de richting van Gap. Een k.maai is reeds volkomen bedolven. Door deze grondverschuivng hoeft zich een kunst malig meer gevormd, welks watermassa's de stad dreigen te overstroomen. Ten Zuiden van Grenoble i9 een geheele heuvel in beweging gekomen. Een rivier is uit zijn bedding gedrongen. De verkeersver binding met een naburig dorp is volkomen afgesneden, Ondanks de paniekstemming togen vela h bewoners der getroffen streek onmiddellijk te aan den arbeid, om te trachten de bedolven d' personen te bevrijden. Tot dusverre zijn reeds zes en dertig lijken geborgen. g le DUITSCHLAND EN MANDSJOEKWO j Te Tokio gaat het gerucht, dat er onder handelingen gaande zijn tusschen vertegen woordigers van Mandsjoekwo en de Duit- sclie handelsmissie betreffende de afslui ting van een handelsovereenkomst volgens richtlijnen, voorgesteld door de Duitschers h en o. m. inhoudende, dat Mandsjoekwo gi jaarlijks Duitsche machinerieën e. d. zal Ifi aankoopen tot een bedrag van 30 millioen' N yen, waartegenover Duitschland jaarlijks 'ii in Mandsjoekwo Sojaboonen e. d. zal koo- se pen tot een bedrag van 100 millioen yen, terwijl een éénjaarscrediet tusschen Mand- sjoekwo en Duitschland zal worden ingc-' stcld. In verband met de herdenkingsfeesten in R het Saargebied werd Zondag het plein voor "1 het stadhuis te Saarbrücken herdoopt in „Plein van het Duitsche Front''. j {e Des avonds werd ©en fakkeloptocht g© w houden, waarvoor groote belangstelling he-de stond. jza De eerete burgemeester der stad, de kring di leider Duerrfelt, hield een toespraak, wa&r- ev in hij de situatie in het Saargebied in djsv; afgeloopen vijftien jaar sahetste. Spr. verklaarde, dat de bevolking vacl hel<te Saargebied, arm of rijk, sleohts bezield waiikr door de gedachte aan Duitschland. Teijaf: slotte werd op het „Plein van het DuitschjM, Front'' een taptoe gehouden. ■lui bo br De Deensche minister van financiën heeft 0ri in het parlement ontwerpen tot het heffen van nieuwe belastingen ingediend. i.. Van alle inkomens boven 10.000 kroon z»? volgens deze ontwerpen een belasting way tw den geheven, waarvan de opbrengst zal worden gebruikt als extra winterstoun aan de werkloozen. Dc Van alle inkomens boven 100.000 kroon lei zal een progressieve belasting worden ge-tei heven, die den vorm heeft van een gedwon- de gen leening, en waarvan de opbrengst be stemd is voor de gedeeltelijke delging deeWi landbouwschulden. Alle nieuwe belastingen tezamen zullea 1 volgens de raming 150 millioen kroon on-£e brengen. aa we VECHTPARTIJEN IN DUBLIN he ter Uit Dublin wordt gemeld, dat het daar tóljei een vechtpartij is gekomen tusschen com munisten en roomsch-katholielcen. Ge De communisten hadden geprobeerd in een voorstad van Dublin een vergadering ti. beleggen, waar de secretaris-generaal der®6 Comm. Partij Groot Brittannië, Pollit, heleei woord zou voeren. Toen Pollit wilde spreken, beletten eeni»*» ge leden van de r.-kath. Jeugdorganisatie dit. Het kwam tot een vechtpartij met dr zaalwacht, waarbij van stoelen en knuppeliWo werd gebruik gemaakt. Verscheiden jongjke] lieden moesten in hec ziekenhuis wordciUti opgenomen. Tme OOSTENRIJKSCHE KAZERNE INGESTORT Ve Het dak van een oude kazerne te Graz ii^f ingestort en door drie verdiepingen gesla' gen. Vele soldatenverblijvcn werden volkojC men verwoest. Tot dusverre heeft men vijiig-: dooden uit de puinhoopen geborgen. Waai»,,» in deze kazerne vee] soldaten lagen, vrees' men, dat er nog meer slachtoffers zijn. jpai Kort Nieuws f6* T> 1 Binnenkort zullen negentien Britsche aai oorlogsschepen der Middellandsche Zeevloot het anker laten vallen in de haven vaan» Split aan de Adriatischc Zee. l"" Ook andere Zuidslavischc havens langs I deze zee zullen bezoek van Engelsche oor-'aa logsschepen ontvangen. wa Van wel ingelichte zijde wordt uit'OIK home medegedeeld, dat Italië zich dit jaar016 np de Leipziger Messe zeer sterk zal dooa ertegenwoordigen. Qu In het Oosten van Siberië is de tem- r peratuur gedaald tot 62 gr. onder nul. Ook in het Oostelijk deel van EuropeescN?;* Rusland heeft een golf van buitengewone koude zijn intrede gedaan. Zondagochtend is tc München een hc-f 9 ige sneeuwval ingezet, welke den geheeleu \Va dag heeft aangehouden cn ook nog des rnP avonds voortduurde. IJ et tramverkeer konn», slechts met groote moeite worden gaanrié gehouden, zij 't ook met groote vertraging.; Ook het autoverkeer ondervond gfo te „i stagnaite. De sneeuwploegen hebben defl Tl, geheelen dag hard gewerkt. In Singapore verluidt, dat dt Britsrh* we militaire luchtvaart- en vlootdeskundigety aai in afwachting van een mislukking def on, Vlootconferentie, reeds een plan hebberi tj|i ontworpen voor de versterking .van Hong-*,» kong. ete

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2