DE HEER SCHOUTEN OVER HET REGEERINGSBELEID HET ONDERWIJS IN 1935 MAANDAG 13 JANUARI 1936 NEDERLAND ONTVANGT 1600 MILLIOEN MINDER UIT HET BUITENLAND Wat er gedaan wordt om de crisisslagcn op te vangen Consequente deflatie, devaluatie en „Het Plan van den Arbeid" M' De Stateneectie Delft heeft Zaterdag middag in het Gebouw voor Chr. Be langen een buitengewone vergadering gehouden voor de bij haar aangesloten kiesvereenigingen uit Delft en omgeving. De vergadering etond onder leiding van burgemeester mr G. van Baren. Deze liet bij den aanvang zingen Pa. 89 8. las Ps. 97 cn ging vóór in gebed. Hierna richtte de voorzitter woorden van welkom tot de vele aanwezigen, onder wie zich ook mr H. Bijleveld bevond en in 't bijzonder tot het Tweede Kamerlid, den heer J. Schouten, die els spreker zou optreden en wiens arbeid zoo zeide mr van Baren door ons op hoogen prijs wordt gesteld, omdat wij weten dat ge door liefde tot het beginsel gedreven jvordt. Hierna las de secretaris, de neer* bol man, uit Rijswijk, de notulen der vorige vergadering, die na lezing onveranderd wer. den vastgesteld. Voorts werd mededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken. De Voorzitter heeft daarna melding gemaakt van de actie, welke in 't district gevoerd zal worden. Met blijdschap werd gewag gemaakt, dat er allerwege een rede lijk medeleven gevonden wordt. Het woord was daarna aan den heer J. S c h o u te n die zou spreken over: „Het beleid der Regeering". Spr., die met luid applaus begroet werd, begon met te zeggen, dat er, sprekende over het beleid der Regeering, aandacht, moet worden geschonken aan het Binnen- en Bui ten! andsch beleid en het beleid in de kolo niën Ned.-Indië, Suriname en Curasao. Wat het laatste betreft meent spr. te kunnen vol staan met te zeggen, dat vrijwel ieder het er over eens is, dat dit zoo voortreffelijk is als het maar zijn kan. Ook over de buiten- landsche politiek kan ieder, die zich op den grondslag van "het recht wil plaatsen- gerust zijn. Alle wilde, onbeheersohte, onmatige aan vallen op dit buitenlandsch beleid gedaan, bijzonder door de N.S.B., moeten wij afwij ken In deze critiek ziet de heer Schouten onbeholpenheid of zeer geraffineerde bestrij ding van het gezag. Onder het binnenlandsch beleid vat spr. samen het politiek, financieel, sociaal en economisch beleid. Hierover sprekende, zegt de heer Schouten, dat, wat de Regeering doet voor de handhaving van het gezag en het recht in het algemeen, onze instemming yerdient. v Spr. geeft hierna een opsomming van het geen de toenemende wanorde en verdwa zing ons land voor schade berokkent: 1 uitvoer (bodemproducten naar het buiten land, verminderde, vergeleken bij eenige ja ren geleden, met rond 400 millioen gulden, 500 millioen minder uit de voortbrengse len onzer industrie; 3. uit Indië aan rente, dividenden, tantièmes, 400 millioen gulden minder; 4. verlies vrachten scheepvaart, niet precies op te geven, doch die varieert tusschen 125 en 175 millioen gulden: 5. voor aan het buitenland verschafte cre- dieten in den vorm van obligaties, bedrijfs- credieten enz. een belangrijk bedrag aan rente minder. .-$[?»' a - jfc*' Conclusie is deze, daï Nederland zeker een bedrag van 1600 millioen gul- ';i den minder uit het buitenland ontvangt 'l dan voor enkele jaren geleden 't geval r?' was' 11 Niet te verwonderen Is, dat ons volk en ook de Overheid moeilijkheden ondervinden. In de jaren '31— 35 is de Staat alleen reeds 550 millioen gulden ingeteerd en in '36 zul len wij niettegenstaande de genomen maat regelen zeker opnieuw 60 en naar alle waar schijnlijkheid 75 millioen gulden interen. Wat de Regeeilng doet De heer Schouten somt hierna op, wat de Regeering ondanks dit alles doet voor de instandhouding van ons sociaal en maat schappelijk leven. De maatregelen voor de tuinbouw kosten 200 millioen gulden. De steun aan het bedrijfsleven door contingen- teeringsmaatregelen is niet gemakkelijk in cijfers uit te drukken, doch deze wordt door dr Colijn geraamd op 100 150 millioen. Dan de steun aan de scheepvaart, 8 millioen. Verder wordt op de begrooting een belang rijk bedrag uitgetrokken voor uitvoering van Openbare Werken, wegen en bruggen. Bovendien is er het Werkfonds van 60 mil lioen. De Regeering heeft zich bereid ver klaard hiervoor nog meerdere millioenen beschikbaar te stellen. Noodige verdere bestrijding van werk loosheid kosten Rijk en gemeente 90 millioen; idem werkverschaffing 38 millioen; idem subsidie werkloozenkas- sen 12 millioen; idem Armenzorg 82mil lioen. Door particuliere organen en Kerken wordt voor Armenzorg bovendien nog 28^4 millioen besteed, terwijl de Nèder- landsohe volksgemeenschap voor zieke en invalide arbeiders 84*4 millioen uit- geeft. -w 1 Daarnaast zijn nog vele andere moeilijk heden te overwinnen. Velen meenen, dat wij het zoo niet zullen redden en dat het beleid een fundamenteele wijziging zal moeten on dergaan. De Regeering ontmoet hier en daar op haar weg de voorstanders van de zg. con eek wen te deflat ie; voorstan ders van devaluatie en voorstanders van het plan van den arbeid. De hoofdgrief van de eerste groep is, dat 'de Regeering de eene zijde alle lasten op legt en de andere maar laat betijen. Uit voerig toont de heer Schouten de onjuist heid hiervan aan en dat alle groepen door de aanpassingspolitiek der Regeering ge troffen worden. Geen devaluatie Als wij het over devaluatie hebben is on derscheid zeer noodig. Zooals wij over brand sprekende, onderscheid maken tusschen brand en brandstichting. Wij zijn van oor deel, dat het laatste ongeoorloofd ia Dit beeld vasthoudende, zegt de heer Schouten, dat de Ned. regeering, het parlement en ons volk tot taak hebben, devaluatie te voorko men. En als wij dat allemaal doen dan zou het nog mogelijk kunnen zijn, dat devalua tie kwam tengevolge van buitenlandsche factoren, die wij niet zouden kunnen af weren. Spr. is intussehen dankbaar, dat de Regeering hardnekkig volhoudt aan haar standpunt, dat wij met de huidige muntpoli- tiek door de moeilijke omstandigheden heen moeten. Het Plan van den Arfceid Over het Plan van den Arbeid sprekende wijst de heer Schouten op permevruchtcn van het s.d. Kamerlid Van der Tempel in de Soc. Gids, de laatste maanden van het. vorig jaar. Hierin wordt waarde erend en steunend geschreven over het plan, doch voor wie goed leest spreekt uit verschillen de uitlatingen een vernietigende critiek. Grondpijlers voor het plan zijn de ge durende drie jaar uit te geven 200 millioen. Spr. meent, dat de Staat dit geld niet op de geldmarkt zal kunnen opnemen en dat het ook niet de verwachte vermindering van 't aantal werkloozen tengevolge zou hebben, terwijl ook de verbeterde koopkracht in twijfel mag worden getrokken. Er blijft niets anders over dan het beleid der Regeering te steunen. Wij hebben onze plicht te doen, aanvaar dend, dat het levensniveau omlaagging en gaat. Dit alles is vrucht van Gods voorzienig bostel. Waarom het over ons komt is niet altijd duidelijk, doch wij weten, dat het van Hem komt. en daarom moeten wij Ilem, al is het moeilijk, er voor danken en bidden, dat God verdere smart wil weren. s wij zóó staan, komen wij ook in de juiste verhouding tot het beleid der Re geering. Tenslotte wekt spr. op in rust en kracht, in geloof en met moed verder te gaan. Discussie Op dit met gloed en bezieling gesproken woord volgde nog een uitvoerige" gedachten- wisseling, die zich door het intieme karak ter van menige vraag en antwoord niet laat verslaan. Mr van Baren heeft aan het eind den, spreker dank gezegd voor zijn rede. Het was zoo besloot de voorzitter, een kostelijke ver gadering. De heer Schouten ging hierna in dank gebed voor, waarop sluiting volgde. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN eroepen: Te Groningen (vac. Gispen), B. van 't Veer te Zevenbergen; (vao. Miedema), P. van Strien te Haarlemmer meer (O.Z,), NED. HERV. KERK Beroepen: Te Baambrugge, P. Six Dijkstra te Put en 't Waal en Hoenswijk. angenomen: Naar Kuinre (toez.), H. J. Pol, cand. en hulppred. te Sloten (A.'dam- West). ZIEKENHUISPREDIKANT >t ziekenhuispredikant vanwege de GerefKerk van Groningen is benoemd Ds. Th. Bergsma, em.-predikant van de Geref. Kerk van Drogeham (Fr.). BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING De koning van België heeft ds. V. W. F. B. chmidt, Evang. Luthersch predikant te Schiedam, benoemd tot ridder in de Kroon orde van België. Ds H. C. Zwahler. predikant der Evang. Luthcrsche Gemeente te Den Haag, herd acht zijn 'i0-jarig ambtsjubileum. De jubilaris temidden van familie en kerkeraad. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. Ph. J. Vreugdenhil van Gorinchem met den tekst Ex. 4 20 laatste gedeelte: „en Mozes nam den staf Gods in zijne hand", deed Zon dagavond Ds. B. N. B. Bouthoorn, geko men van Huizen zijn intrede bij de N. H. Gemeente te Harderwijk met den tekst 1 Kor 1 24 en besprak van deze apostolische prediking: 1. de inhoud: 2. tot wie ze gericht wordt en 3. wat de prediking uitwerkt. Na de prediking volgden toespraken tot den bevestiger: tot den Burgemeester en Wet houders: tot zijn ambtsbroeder Ds. L. van Mastrlgt en andere collega's uit de omge ving; tot Kerkeraad en verdere ambtsdragers der Kerk, waarna Ds. Hollaard van Putten hem toesprak namens den ring en Ds. Van Mastrigt namens Kerkeraad en Gemeente. De Gemeente zong den nieuwen leeraar toe Ps. 911. Bij den aanvang herdacht Ds. Bouthoorn zijn voorganger, wijlen Ds. J. J. van Ingen, wiens plaats hij thans inneemt, Ds. ANTH. C. ENKELAAR A.s. Woensdag herdenkt Ds. Anth. C. Enkelaar, Ned. Herv. predikant te Hasselt, zijn 25-jarige ambtsbediening. Ds. Enkelaar werd in 1883 te Utrecht ge boren. Hij bezocht aldaar het Chr. gymna sium en studeerde er aan de Rijksuniversi teit. In 1910 candidaat geworden in Drenthe, bevestigde Dr. J. D. de Lind van Wijngaar den van de Bilt, hem 15 Jan. 1911 te Hedel in zijn eerste gemeente. In 1914 vertrok de jubilaris naar Jaarsveld, welke standplaats hij in 1918 met Langer- en Korteraar ver wisselde. In beide gemeenten leidde zijn neef, Ds. G, Enkelaar van Krimpen a. d. Lek hem tot zijn dienstwerk in. 7 Mei 1922 be vestigde z(jn broer, Ds. J. Enkelaar van Leerdam, hem in zijn tegenwoordige ge meente. De jubilaris die tot den Geref. Bond de Ned. Herv. Kerk behoort, heeft den tisch te kennen geegven dat met het oog op de tijdsomstandigheden zijn jubileum niet zal worden gevierd. Ds. Enkelaar za] dan ook door uitstedigheid zich aan alle feestbe toon onttrekken. Ds. I. F. RöTH Naar wij vernemen is Ds. RcTlh. Neaérl. Herv. Predikant te IJsselmonde, sinds enkele dagen ernstig ziek» tijdens de morgengods dienstoefening werd voor hemv voor. een spoedig hérstel gebeden'. Later deelde men ons mede dat in de toe stand eenige verbetering is ingetreden. OECUMENISCHE CONFERENTIES De twee wereldconferenties, die in 1937 de aandacht der kerken naar Engeland zul len trekken, zijn nader bepaald op: van 12 16 Juli te Oxford de Wereldconferentie der Kerken, en van 318 Augustus te Edin burgh dë 2e Wereldconferentie voor geloof en kerkorde. De voorjaarsconferentie van het Oecu menisch Jeugdcomité in Nederland zal dit jaar gehouden worden op Woudschoten van 1416 Maart. Zij is gericht op de Conferen- aie van Oxforde, waar het t^ema Kerk-Volle- Staat aan de orde zal zijn. JUBILEUM Ds. H. C ZWAHLER Onder groote belangstelling heeft Ds. H. C. Zwahler, Ev. Luth. predikant te 's-G r a- venhage gisteren zijn 40-jarig ambts jubileum herdacht. Reeds Zaterdag waren tal van bloemstukken en telegrafische geluk- wenschen aan zijn woning bezorgd. Gistermorgen heeft de jubilaris een ge dachtenisrede gehouden over Rom. 1 16. Aanwezig waren o.a. Mr. H. J. Loman namens de Ev. Luth. Synode, waarvan Ds. Zwahler secundus-lid is; Dr. J. A. Rust van Utrecht; afgevaardigden van Doesburg en Kuilenburg; in de laatste gemeente heeft Ds. Zwahler op 12 Jan. 1896 zijn intrede gedaan, ook sprekende over Rom. 1 16. De samenkomst werd afgewisseld door het kerkkoor Ds. Zwahler heeft de colleges en personen bedankt, die hem blijk van medeleven hadden gezonden. Hem werd toegezongen „U zegene God", enz. Des middags had in de Luth. Kerk huldiging plaats, waarbij tal van sprekers getuigden van booge waardeering van den persoon en het werk van den jubilaris. Daarna sprak o.m. Ds. L. Schutte als pre sident der Syn Commissie, de pres.-ouder- ling Mr. Dr. Cramer bood een geschenk der gemeente in enveloppe aan en deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, Ds. Zwahler te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Voorts spraken nog vertegenwoordigers van regenten van het Luth. Weeshuis, de jeugdorganisatie, ambtsgenooten, enz. De jubilaris dankte allen, waarna de re ceptie aanving. BISSCHOP MGR. HUIBERS Dc nieuwe bisschop van Haarlem Gistermorgen heeft Mgr. J. P. H u i b e r s volgens de regelen van het Kanonieke recht, bezit genomen van den Bisschoppelijken zetel van Haarlem en is het bestuur van het Bisdom, zoowel over de geestelijke als over de tydelijke aangelegenheden, op den nieu wen Bisschop overgegaan. Nadat de nieuwe Bisschop voor het Bis schoppelijk altaar de geloofsbelijdenis had afgelegd en den eed van trouw aan den H. Stoel had gezworen, werd, de Apostolische Brief van de bisschopsbenoeming aan het "Kapittel getoond en een schrijven van Z. H. den Paus aan de geloovigen voorgelezen aldus de bisschopsbenoeming aan het volk; bekend gemaakt. VROUWELIJKE PREDIKANTEN De Prötestahtsche Kerk In Ned. O. Indië zal in haar eerstvolgende synode in Mei zich bezighouden met een voorstel tot openstel ling van het predikantschap voor vrouwen. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan bijzondere werkzaamheden in een beperkt aantal groote stadsgemeenten op Java. KERKRESTAURATIE De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Heemse (O.) heeft besloten tot verbouw van het kerkgebouw aldaar. Het werk zal worden uitgevoerd onder architectuur van den heer G. B o x m a Nijverdal in overleg met Rijks-Monumen- zorg. I. Waarheen men eind December den blik ook wendde op het gebied van het onder wijs in al zijn geledingen, overal klonk de toon van de Oudejaarsavondiklok gedempt. Geen tak van hooger, middelbaar, lager, nijverheids-, landbouw- of voorbereidend onderwijs, of er is aan gesnoeid; heel de sohoolpers toont er de neerslag van en in dien de intellectueel© onderbouw van het onderwijs in Nederland bij al zijn scha duwkanten niet deze lichtzijde had, dat hij een duwtje hebben kan, ware het uit zicht op 1936 heel somber. Men zal ons het woord duwtje willen afnemen om het te vervangen door duw, flinke duw omlaag of zooiets. En inderdaad zou voor menig onderdeel van het school terrein die term kunnen dienen; er is of er komt afbraak aan de orde, afbraak van in jarenlange volharding werd opge bouwd. Maar anderzijds mag, evenmin als op kerkelijk göbied in ander opzicht, het oog gesloten worden voor wat b 1 ij f t Onze Regeering moge ook tot h a a r verdriet het snoeimes diep in moeten zetten, zij was en is dusver nog trouw gebleven aan het principe; dat fundeering en structuur van oiis andenvijs niet mogen ontwricht wor den. Het inperken van het aantal professorale katheders; het verminderen van uitgaven voor de wetensohappelijke uitrusting onzer hoogescholen; het verkorten van den ,cur-, susduur bij het Nijverheidsonderwijs; het concentreeren van lagere scholen; het pijn lijk terugdringen van jonge leerkrachten;, het verzwakken van de U.L.O.-school. en wat al niet meer, het zijn altemaal moeilijk te dragen en met schade dreigende tegen spoeden van het jaar 1935 geweest. Maar vergete men dan ook niet, dat dit gedwón gen retireeren plaats heeft na een tijdperk van schier onbeperkte uitbouw en opbouw. Om slechts één voorbeeld te noemen: in 1910 omvatte de bevolking onzer hooge- scholen bijna 5000, in 1930 ruim 12.000-stu denten; dat is in 20 jaren een stijging van 82 tot 152 per 100.000 inwoners. En, even zeer is bij het middelbaar onderwijs een toememing van leerlingen èn leerkrachten èn scholen te constateeren, die den terug tocht dubbel moeilijk maakt. Dat dan ook uit allerlei kring klachten;en protesten gehoord werden, zouden wij niet alleen als een begeleidend verschijnsel wil-, len zien. maar ook willen aanmerken als een ernstig, in liefde geworteld kampten óm het behoud van wat dan toch behoort tot de grondslagen van ons nationale cultureelc leven. Dit geldt, elk naar zijn aard, even zeer voor het yan Rijkswege beheerd, als voor het (bijzonder onderwijs. Het zou ver buiten het bestek van een jaaroverzicht liggen, de bewijzen hiervan te noemen; dat zij cr in overvloed zijn, toont aan, dat de handhaving van een, bij het buitenland vergeleken, hoogstaand, ontwikkelingspeil door de leerkrachten van ons hooger, mid delbaar en lager onderwijs als een zaak van nationaal zelfbehoud wordt gezien en be leefd. Is het in iöeëelen en in financieele zin een druk, waaronder de leiding geven-de instan ties als curatoren en schoolbesturen èn de leerkrachten als hoogleeraren, leeraren en onderwijzers (essen) moeten voortgaan, onze bijzondere belangstelling gaat uit naar de jonge menschen, die aan het einde der baan, welke zij afgeloopen hebben, een maatschap pij vinden, dio haar poorten half dicht, soms op een kier, soms geheel gesloten heeft. Wij denken aan de afgestudeerden onzer Universiteiten; blijkens een becijfe ring van de Onderwijsstalistiek zullen van de bijna 6000 studenten, die in de eerst komende vijf jaren de Universiteit verlaten, plm. 3500 door de maatschappij worden op genomen.' Dat wil zeggen: er zullen plm. 2500 jongemenschen geen bestemming vin dén. Wij denken ook aan de jongelui, die de H.B.S. verlaten en in het administratieve leven nauwelijks een plaats vinden; aan onze nijverheidsscholen, wier leerlingen in de gehavende industrie slechts ten deelo emplooi vinden. De sociale zijde van dit vraagstuk uiteraard ter zijde latende, zien wij er ook een ernstige paedagogische kant aan, omdat niet uitgesloten is de mogelijk heid, dat omvangrijke verschuivingen te wachten zijn in den aard der bezetting van de Hooge en Middelbare Scholen. Men denke slechts aan het afzien van de acade mische studie en het toenemend zich wen den tot de practische opleiding, anders ge zegd: an de vorming voor het ambt naar die voor het ambacht. Ais een somber wolkendek zijn in 1935 boven ons onderwijs de bezuinigings-maat- regelen samengetrokken en behoudens één onderdeel: de concentratie van bijzondere scholen, zullen zij reeds aanstonds zich meer of minder pijnlijk doen gevoelen. De Rijksuniversiteiten van Utrecht, Leiden en Groningen moesten er rasp. 3, 1 en I hoog leeraar aan ten offer brengen en vorls tal van beperkingen in de wetenschappelijke uitrusting ondergaan. Is dit voor de studen ten een versobering van het studiemate riaal, .voor de hoogleeraren beteekent het, het zich ontzeggen van wetenschappelijk onderzoek, dat ook buiten de collegezaal van groote beteekenis kan zijn. De instellingen van H.O. die afhankelijk zijn van contributies of kerkelijke 'bijdra gen, hebben natuurlijk nog in meerdere mate den druk der versobering ondergaan, al mag men daartegenover rekening hou den met een factor die bij de Overheids kassen onbekend is: liefde om' te geven om meer te geven. De Vrije Universiteit heeft het op haar jaarvergadering te Leeu warden ondervonden; evenzoo de Theol School te Kampen in het voortdurend ont vangen van collecten en giften uit den ker kdijken kring. Al heeft de geruchtmakende overgang naar Rome van den toen nog Minister van Onderwijs zijnden Mr. Marchant weinig ver andering gebracht ia de door de crisis ge dicteerde houding der Regeering t.o.v. financiering van het onderwijs, en al heeft zijn vervanging door Minister Slotemaker de Bruine ook geen wijziging gebracht in haar houding t.o.v. de spelling, de persoons wisseling zelve heeft in het algemeen in stemming verworven. Met dat al heeft de afgetreden Minister het jaar 1936 en wie weet, hoeveel meer jaren heiast met de erfenis van een spelling, die misschien nog het zuiverst getypeerd is door haar nauw te verbinden met den naam van haar schep per. B u i t e n de onderwijskringen vindt zij weinig of geen bodem, zoodat voorloopig al leen d-e jeugd ervan profiteeren kan De vermelding der personalia op het ge bied van het H.O. brengt ons eerst hij een lange rij overledenen, waarbij namen van internationale beteekenis: Hugo de Vries, Lanz, Went, Plooy, Prinsen, Van der Kloes, Symons, Volimer, Aberson, Windisch. Bij de benoemingen van hoogleeraren trok ken de aandacht die van twee in het bui tenland werkzame Nederlandsohe journa listen: Dr. van Eyck,, die r.e plaats van Albert Verwey te Leiden, en Dr. Gevl, die de plaats van Prof. Kernkamp te Utrecht kwam innemen. Dat te Amsterdam niet Prof. Obbink, doch Prof. v. d. Bergh van Eysinga benoemd' werd, heeft in kerke lijke kringen ontstemming gewekt. Voorts herinneren we aan de opening 'van de nieuwe aula der Landbouw-hoogeschool en aan de instelling van een bijz. leerstoel voor de Friesche, taal te Utrecht. Ten slotte zij nog gewezen op het feit, dat de wis- en natuurkundige faculteit vaii de Vrije Universiteit haar eerste twee pro movendi mocht afleveren; voorts op de be noemingen van Dr. Los en Drs. Langedijk tot docenten van het Paedagogisch Semi narium der V. U., gevolg waarvan is, dat men nu ook te 's-Gravenhage „college kan loopen". De V. U. heeft ook haar tol aan den tijdgeest betaald door een film van ■haar. leven en streven te laten maken. Kerk en Staat in Duitschland Manifest tegen Staatsinmenging Als een begrijpelijk gevolg van de besluiten der Belijdenisbeweging, voor zoover zij door den z.g. Broederraad vertegenwoordigd wordt, hebben, gis termorgen te Berlijn een aantal predi kanten van den kansel een manifest voorgelezen, waarin opnieuw wordt afgewezen de inmenging van 't Rijks ministerie voor Kerkelijke Zaken in de kerkelijke geschillen. In de uiter aard volle kerken, waar ook in civiel gekleeds Gestapo-mannen aanwezig waren, is geen incident voorgevallen, In het manifest wordt, naar de Tel.-cor- respondent te Berlijn meldt, o.a. verklaard, „dat de publicaties in de Dultsche pers over den toestand en de gebeurtenissen op kerke lijk gebied in den laatsten tijd bij de ge meenteleden een volkomen onjuisten indruk hebben gewekt en dat vooral de voorstelling in de bladen, alsof de vrede in de kerk thans wij wel is hersteld, in hooge mate mislei dend is". Wij hebben daarom ook de zinsnede over den „practisch reeds bereikten kerkwede'" in ons blad van 6 Jan. onder voorbe houd doorgegeven. De Tel.-correspondent constateert dat de voorstelling, alsof de Kerkstrijd ten einde is en minister Kerrl 't pleit definitief gewonnen heeft, eenzijdig en voorbarig is. Alleen dc partijen zijn thans zeer verschillend van om vang, omdat de groepen, waarvan Broeder- raad der Oud-Pruisische Unie thans de kern vormt, alleen gelaten worden in hun kamp om het principe der Vrije Kerk. In dezen strijd staan zij uiterlijk heel zwak: haar pu- bliciteitsmogelijkheden zijn ten eenenmale afgesneden; al haar mededeelingen aan de gemeenteleden moeten zij van den kansel verkondigen, op gevaar af, dat de politie tusschenbeide komt; haar gelden zijn in beslag genomen en het is haar verboden door collectes haar fondsen aan te vullen. In de commissies hebben zij geen werkelijke vertegenwoordigers meer, want de belijde nispredikanten, voor zoover zij in deze li chamen nog zitting hebben, nemen een uiterst gereserveerde houding aan. Innerlijk., echter is hier een principieele strijd gaande en zoolang die bestaat, is van kerkwede geen sprake. MOSKOU EN HET ROTTERDAMSCHB PROTEST Het door de Europeesche pers alom gepu bliceerd protest bij den Volkenbond van internationalen bond tot bestrijding van het bolsjewisme, secretaris Dr. F. J. Krop te Rotterdam, tegen de geloofsvervolgingen ir Rusland, wordt zooals te verwachten was ir de Russische pers niet gepubliceerd. Wel val len de bladen den Nederlandschen secretaris wiens werk de godloozenactie in andere lan den reeds sinds jaren bemoeilijkt, scherp aan. Uit de critieken blijkt in elk geval, dat het protest bij den Volkenbond de Sovjet- regeering uiterst onaangenaam ia; de Sovjets zullen, zooals de pers zegt, eischen, dat het protest als een volkomen overbodige be moeienis van het buitenland met een bin- nenlandsche Russische aangelegenheid van het agendum van den Volkenbond wordt af gevoerd. PROTESTANTSCHE KERK MUZIEK De Ver. voor Protestantsche Kerkmuziek heeft Zaterdagmiddag haar algemeene leden vergadering gehouden in de Duinzichtkerk te 's-Gravenhage. Ds. L. D. Poot sprak een kort welkomst woord, daarbij wijzende op de onmisbaar heid van den zang voor religie en cultus. Het is de vereeniging, die door koorzang de ge meente wil helpen in de juiste stemming te komen. De secretaresse, mej. Joh. de Geu., bracht vervolgens het jaarverslag uit. Hier aan wordt ontleend, dat de vereeniging op 31 December 1935 174 leden, waaronder 29 ren, kerkbesturen en vereenigingen, telt. Onder deze leden zijn thans vertegenwoor digd Hervormden, Doopsgezinden, Remon stranten, Oud-Katholieken, Gereformeerden en Gereformeerden in Hersteld Verband. Door de algemeenebelangstelling, welke de vereeniging uit het geheele land en ook uit het buitenland ondervindt, is voldoende tot uiting gekomen, dat zij recht van bestaan heeft. Voor de Sweelinck-psalmen bestaat groote belangstelling. Naar aanleiding van een desbetreffende opmerking, deelt de secretaresse in haar ver slag mede, dat de uitgaven van de vereeni ging moeten dienen in de eerste plaats om in een leemte te voorzien. Erkend wordt, dat de uitgegeven werken hooge eischen stellen aan de uitvoerenden. Maar eenvoudige koor muziek is reeds voldoende voorhanden. I wensch wordt geuit, dat de moeilijke eischen gen prikkel zullen zijn om zich op vocaal ge bied verder te ontwikkelen. De vereeniging wordt o.m. reeds te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Leeuwarden vertegenwoordigd. Het jaarverslag eindigt met de hoop, dat de vereeniging mag groeien en dat zij een band mag vormen tusschen menschen van ver schillende richtingen, ten teeken, dat zij één kunnen zijn in de verheerlijking van God in de internationale taal der muziek. Bij de rondvraag werd o.m. de waag ge steld of de Vereeniging principieel haar hou ding moet bepalen voor de romantische- of tegen de romantische opvatting van dirigen ten. Deze kwestie heeft de aandacht van het ■bestuur. Met een woord van dank aan Ds. Poot voor de verleende gastvrijheid werd de ver gadering gesloten. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste sta.nd te München 769.6. Laagste stand te NordÖyan 741:0. Stand vanmorgen half twaalf 766.4. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige W. tot Z. wind, aan hankelijk heldor of nevelig tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt 's nachts, overdag dooi. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De diepe depressie die Zaterdagmorgen nog N.W. storm veroorzaakte trok naar het N.Ö. en wordt gevolgd door krachtige stij ging van de luchtdruk en een inval van arctische lucht over geheel W. en Centraal- Europa. Deze koude-inval gaf aanleiding tot zware neersla,? in de Vogezen, het Scliwarz- wald en de Oosten rij ksche Alpen, waar groote hoeveelheden sneeuw gevallen moeten zijn. Te Friedrichshafen viel ïn het afgeloopen;, etmaal 42, te München 40 mM. neerslag, Te München ligt 35 cM. sneeuw. In het Z.W. liigt een tweede gebied van lage luchtdruk. Tusschen beide depressie- gebieden ligt een strook van hooge lucht druk, waarin de winden zwak zijn en waar in de lucht helder is, zoodat in de nacht de temperatuur onder het vriespunt daalt en zich plaatselijk mist vormt. Bij een Poolcirkel heerschen nog arctische stormen, die de koude uit het Poolgebied naar onze breedten transporteeren. In onze omgeving en op het continent kan bij helder weer op lichte vorst 's nachts worden gerekend met temperatuur hoven het vriespunt overdag. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 2.8 C, 14 JANUARI Zonsopgang 8.07 uur, zonsondergang 4.12 nut Maan op nam. 11.06 uur, onder vjn. 9.49 uuu 14 JANUARI s avonds 4.42 uur tot '8 morgens 7.36 unti Bij beschikking van den minister van on derwijs, is dr. R. Miedema te Amersfoort toegelaten als privaat-dócent in de faculteit der godgeleerdheid, aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs'te geven in de geschiedenis, van de religieuze en kerkelijke bouwkunst en beeldende kunst van den nieu weren tijd. STICHTING „REVEIL-ARCHIEF" Studie-conferentie te Amsterdam Op Woensdag 15 Januari des morgens t« half elf zal in Café Restaurant „DerbyV Spui 22-24, Amsterdam (C) deze conferen tie worden geopend door den Voorzitter Dr« W. Th. Boissevain. Mededeelingen worden gedaan door: Prof, Dr. A. Goslinga over: Dr. K. Gützlaff en het Réveil; Mej. W. de Koningh over: Redactie aangelegenheden der Nederlandsche Stem men; Mej. L. J. van der Haer over: het Huis ter Noot; Dr. J. C. van der Does over: wat de nieuwe rechterlijke archieven bevatten over de vervolgingen der Gescheidenen; Ev, E. Gewin over de gebroeders van Zuylen van Nijevelt; Mej. M. E. Kluit over Willem Messchert. Da conferentie zal eindigen des middags omstreeks vijf uur. Voor zoover de plaats strekt is de confe rentie ook toegankelijk voor hen, die zich nog niet daartoe opgaven. Introductie aan de zaal. DOOF TE ZIJN IS ERG, Maar het ergste is als men daardoor des Zondags de verkondiging van het Evangelie niet meer kan volgen. Volledige uitkomst brengt hier de Kerk* telefoon-Installatie type B 1936. Men schrijve naar Maassluis aan DEN PROPAGANDADIENST VAN HET CEN TRAAL TELEFOONBUREAU voor KERKEN SCHOOLNIEUWS Prof. VAN CALCARS ONTSLAG De Voorzitter van het ambtenarengerecht Mr. H. van Haeringen te 's-Gravenhage heeft, naar de Tel. verneemt, dezer dagen in kort geding een beslissing gegeven over de vraag of er aanleiding kan bestaan om, han- gende de procedure voor het gerecht, de voor loopige schorsing te bevelen van het aan prof. Van Calcar gegeven ongevraagd eervol ontslag als hoogleeraar in de algemeene hy giëne en bacteriologie aan de Rijksuniversi teit te Leiden in verband met samenvoeging van zijn leerstoel met dien in de tropische hygiëne. Mr. Van Haeringen heeft beslist, dat er geen aanleiding bestaat voo? een schorsing van het ontslag. De heer C. Smit, directeur der Hoogere Handelsschool te Enschedé, is voornemens In verband met het bereiken van den 65- jarlgen leeftijd tegen September eervol ont slag aan te vragen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Leeuwarden. Chr. H.B.S. Tot leeraaf in Godsdienstonderwijs: Ds. G. v. Veld huizen Azn. te Hantum. Linschoten. Geref. School. Tot hoofdï de heer P. Hildebrand, hoofd der bijz, school te Hei- en Boeicop. Varsseveld Prinses Julianaschool (Heelweg E 217). Tot onderwijzeres: Mej. A, R. Dikken te Wijk bij Duurstede. SCHOOLOPHEFFING Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard een beroep van B, en W. van Giessen- d a m namens den raad dier gemeente, te gen een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarbij de opheffing is bevo len van de o.l.s. te Giessen-Oudkcrk. Aangezien de heer F. C. Verschoor to Scheveningen is verhuisd van Badhuissrtr. naar Gevers Deynootweg 20 aldaar, is het secretariaat van den Bond van besturen van Chr. (M.)UIoscholen en van de exa mencommissie van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel eveneens verplaatst naar laatstgenoemd adres. DE VLIEGENDE SCHOOL De stad Teaneck in New Yersey heeft een middelbare school, waaraan vliegcursüssen verbonden zijn. Voor de groote vacantie 1935 hadden de leerlingen al 5000 vluchten ge maakt zonder ongelukken en 9 jongens en meisjes solovluchten. Vier van hen hebben nu vliegbrevetten gekregen van het handels departement. Examens Academ. Examens. Amsterdam. Doet.- I geneeskunde de heeren M. Polak, H. J„ 'Schoenmaker, H, Terwey en mej. C. Bruinj

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10