/~VXXfC OTÜZ& vXou/wwi WEKELIJKSCHE B IJ LAGE H. SCHMIDT 71<mdwe?(km STEREO KNIPPATROON O Bloemen in huis Wie van onze lezeressen is het nooit eens overkomen, dat zij bij een bezoek een boe ket bloemen meenam? Men reikt ze aan de gastvrouw over, gaat zitten en praat, en de arme bloemen, „even" ergens neergelegd, beginnen te verwelken, in afwachting, dat zij een plaatsje in een geschikte vaas zul len krijgen. Hoogstens zet de gastvrouw ze in water, maar men moet niet vragen hoe! Strak tegen elkander gebonden als ze waren worden ze in een vaas geplaatst Bijna zeker worden de bloemen met de kortste stelen in de langste vaas gezet, die dan zielig op den rand daarvan balancee- ren. Boeketten met lange stelen worden bij voorkeur in lage vazen gezet, zoodat ze naar alle kanten overhellen, op 't punt er uit te vallen. Hoe zelden heeft men het ge noegen te zien, dat de huisvrouw dadelijk, nog onder de eerste begroeting, voorzichtig het touwtje doorknipt, dat de bloemen bij een houdt en de stelen zoo strak aan elkan der snoert, dat ze zeer spoedig moeten ver welken. Met genoegen zi§t men dan hoe ze de bloemen onderzoekend bekijkt, naar de kast gaat en uit de vazen, die ze beschik baar beeft er eentje uitkiest, waarin Flora's kinderen het meeste tot hun recht komen. Hoe ze dan de bloemen zoo schikt, dat de stelen met hun ondereind den bodem der .vaas niet raken. Want het snijvlak is de Voornaamste plek, waarmee de bloem kan zuigen, en de bloem kan veel beter het levenwekkende water opnemen, wanneer 't pind van den steel niet tegen het glas rust. Maar ook de andere plantenporiën drin ken en zuigen. Daarom dient men er steeds .voor te zorgen, dat niet een te klein deel yan den steel in het water staat. In het Irissche, dagelijks ververschte water. Dit is natuurlijk een eerste vereischte ivoor een goede verzorging van afgesneden bloemen, want slechts versch water houdt de bloemen frisch. Het is niet voldoende t water bij te vullen, of het gebruikte water af te gieten, zonder de bloemen uit de vaas jtc nemen, ze zorgvuldig af te spoelen en .van de vergane gedeelten te ontdoen. Slechts in dat geval blijft ook het nieuwe Water, dat men in een van alle aanzettin gen gereinigde vaas doet, voorloopig helder en frisch. Over het algemeen neme men koud water Ö.W.Z. water op kamertemperatuur. Zeer koud leidingwater late men in de kamer een weinig op kamertemperatuur komen, of men voege er een paar druppels warm water bij. Kokend water om verwelkte bloe men op te fleuren, om rozen het kopje weer te doen opbeuren, mag men slechts gebrui ken bij planten met houtachtigen stengel. Men zette in dit geval de bloemen in ko kend water en late ze daarin staan tot het Water is afgekoeld. Dan moeten de bloemen Weer in normaal koud water gezet worden. Planten met zachte stengels legge men geheel in koud water, hetgeen trouwens ook bij bloemen met harde stengels dikwijls helpt. Ervaring wijst hier intusschen bij de [Verschillende bloemsoorten den besten weg; sommige bloemen verdragen deze behande ling; andere krijgen er vlekken van. Wil men dus niet de kans loopen, dat de bloe- NUTRICIA- KINDERMEEL men bedorven worden, dan kan men het beste de bloemen zelf buiten het water laten en alleen de stelen er geheel onder leggen, hoewel dit niet altijd voldoende voor ze is om weer geheel frisch te worden. Aangezien de buitenste blaadjes van de bloem het eerst verwelken, kan men deze voorzichtig verwijderen. Zoowel bij het eenvoudige, dagelijks ver- verschen van het water als bij verfris- schingskuren in heet of koud water moet men de zuig. en snij vlakte aan het eind van den steel vernieuwen, den stengel dus een beetje korter te maken. Dit doe men ech ter nimmer met een schaar, omdat daardoor de poriën worden gekwetst en niet in staat blijven, het water op te nemen. Men snijde met een scherp mes in schuine richting een stukje van den steel af. Een weinig keukenzout in het waterkan ook geen kwaad, ook in het kokende water. Houtkool bekomt de bloemen eveneens goed. Sommigen roemen zeer de uitwerking van een asperientje. Wanneer men echter voor zichzelf niet van dergelijke medicamenten houdt, zal men ook voor de bloemen de.na tuurgeneeswijze" prefereeren. Zeer belangrijk is, dat de bloemen niet te dicht bij elkaar in de vaas staan. In geen geval tegen elkaar gebonden, maar ook niet in een te nauwe vaas. Men lette er op, dat de saptoevoer niet in een vaas met wijden buik en nauwen hals op één plaats wordt afgesnoerd. Zeer practisdh en mooi de vazen met een afzonderlijke ope- FLANEt, GRASLINNEN, ENZ. Wij leveren direct aan Particulieren: ZWARE FLANEL 3.60, 4.50 enz. per 20 El. ZWAAR GRASLINNEN 85 160 180 c.M. 4-40 8 40 9.66 per 21 El. Bij een order van 25.een tafellaken cadeau. Vraagt gratis monsters. KUIPERS, HENGELO (0) Twentsche Witgoederen Industrie ning voor iedere bloemstengel. Ze maken het mogelijk, de bloemen bijzonder mooi te rangschikken en houden ze bovendien op een behoorlijken afstand van elkaar. In den zomer bescherme men de afge sneden bloemen tegen directe zonnestralen, die ze slap maken en ook dikwijls de kleu ren doen verbleeken. 's Winters zette men ze niet te dicht bij den haard of de cen trale verwarming; 's nachts hebben ze een koele plek noodig. Maar een getemperde nachttemperatuur bekomt de bloemen even goed als de menschen. Wanneer men afgesneden bloemen koopt, betale men liever iets meer in een goeden winkel, dan dat men ze neemt van een erkooper, die er een heelen dag mee in hitte en stof op straat heeft gestaan of des winters halfbevroren exemplaren tracht van de hand te doen. Ook in een winkel moet men natuurlijk oppassen, dat men geen halfverwelkte bloemen in de handen ge duwd krijgt, wat handigen verkoopers voor al bij de heeren gemakkelijk valt, die vlug en zonder kennis van zaken, omdat het nu eenmaal zoo hoort een boeket koopen als geschenk. Men koope nooit bloemen, met ijzerdraad opgehouden, liefst dwars door de kelk gestoken. Die houden het in geen ge- ■al langer uit dan tot den volgenden mor gen. Gekochte bloemen bezorge men, voor men ze in het water steekt, een nieuwe zuigvlakte. De beste bloemen zal natuurlijk hij koopen, die ze 's morgens vroeg gaat Wiegen vanaf 6.95 Kinder Ledikanten 5.00 Opkiapbedden 5.90 RUIME SORTERING ALLEEN le MIDDELLANDSTRAAT 73-75 ROTTERDAM halen op de markt of nog beter, in den tuin zelf ze af laat snijden, waar hij bij staat. Wie in 't gelukkig bezit is van een eigen tuin, snijde ze steeds 's morgens vroeg of 's avonds tegen de schemering, dus op de zelfde tijden, waarop men mag sproeien. Dan zijn de bloemen 't saprijkst en frischt Bloemen, die in heeten zonneschijn worden afgesneden, hebben droge stengels en ver welken zeer 9nel. Aan de velen, die geen eigen tuin bezit ten en ook dagelijks geen dure bloemen kunnen koopen, maar toch gaarne hun huis met planten willen opvroolijken, zij nog de raad gegeven, een decoratieve en duurzame azen-vulling te maken van klimop. In ater gezet, schieten ze spoedig wortel en blijven niet alleen jarenlang goed, maar groeien verder, brengen nieuwe blaren voort en voelen zich in onze kamer volmaakt thuis. Ook op plaatsen, die wat verder van het venster liggen en dus voor planten in potten te donker zijn, gedijen ze uitstekend maken een alleraardigsten indruk. Gebreide damesblonse Het bijgaand afgebeelde model van een moderne damesblouse is geheel gebreid in een ribbelmotief, even onderbroken door ef fen banden, bij wijze van garneering. Het is geschikt voor maten 40, 42 en 44. Men heeft er voor noodig 300 gram mooie zachte wol, waarvan men 8 steken breit op elke 3 cM., met breipennen no. 3. Rugpand: Opzetten 96 steken. le pen: (heen) 2 recht, verder steeds 2 averedht, 3 recht waarbij alle rechte steken gedraaid gebreid worden. (Dus niet in de 'óórkant, doch in de achterkant van de steek insteken). 2e pen: (terug) 2 averecht, verder steeds 2 recht 3 averecht, waarbij eveneens alle rechte steken gedraaid gebreid worden. Deze beide pennen beurtelings herhalen, totdat de boord 7 cM. hoog is. Nu begint het inbreien van de beide effeh banden, die het ribbelpatroon onderbreken op 20 steken afstand van de zijnaden. Elke band is 17 steken breed. De redhte steken dezer banden worden niet gedraaid, doch gewooon gebreid. De effen banden worden recht gebreid aan de goede kant van het werk (dat is de kant waar de ribbel 3 recht, 2 averecht zichtbaar is). De eerste heengaande pen boven de boord wordt als volgt gebreid: 20 steken in ribbel, dan (1 recht, 1 meer deren meerderen geschiedt door de lus die tusschen twee steken ligt recht te brei en, alsof het een gewone steek is 5 recht, 2 samenbreien, 1 recht, 2 samenbreien, 5 recht, 1 meerderen, 1 recht) 22 steken in ribbel, dan het tusschen beschrevene her halen en tot slot 20 steken jn ribbel. Teruggaand: 20 steken in ribbel, 1' averecht, 22 in ribbel, 17 averecht, 20 ribbel. Deze heen. en teruggaande pen blijven herhalen. Als een totaalhoogte van 36 cM. bereikt is (dus 29 cM. boven de boord) be gint de afschuining voor de raglan-schou- ders. Aan begin en einde van de pen 2 steken samenbreien. Dit in 8 opeenvolgende pen nen doen. Verder alleen maar aan het be gin van elke pen 2 steken samenbreien, tot dat er nog slechts 28 steken over zijn. Dan deze afkanten. Rechtervoorpand. le pen: (heen) Opzetten 60 steken. De boord in ribbel brei en. 6 recht, verder 2a. 3r. beurtelings her halen (zie rugpand). 2e pen: (terug). 2a. verder 2r. 3a. de laat ste 6 steken averecht. Deze beide pennen herhalen en op 41/» cM. hoogte het eerste knoopsgat inbreien door in de heenga* pen de 7e, Se, 9e en 10e steek af te kanten en in de teruggaande daarboven nieuwe steken op te zetten. Verder knoopsgaten maken telkens met 5 cM. tusschenruimte. Als de boord 7 cM. hoog is, wordt een ef- HOOFDKANTOOR LEEUWARDEN E WEG NAAR 'I HART KAASGEHAKT: (4 pers.) 100 gram oude, gekookte aardappels, 50 gram oud brood, 100 gram jonge kaas, 1 uitje, 1 ei, 1 theelepel aroma, iets zout, iets nootmuskaat De aardappels, het brood en het uitje fijn maken, de kaas raspen en de overige ingrediënten tot een deeg maken. Hiervan balletjes vormen en in frituurvet lichtbruin bakken. 4 KANTE BESCHUIT Overheerlijke Gember - Ontbijtkoek Vraagt Uwen Winkelier KOOLSCHOTELTJE: (Van een restje kool te maken). De kool door een zeef of vergiet wrijven. Wat peper, boter, geraspte kaas toevoegen en evon op het vuur omroeren. De kool in een schotel doen en bedekken met een dunne omelette, waardoor wat gehakte ham is gedaan. GROENTEPANNEKOEK MET KAAS 1 ons bladgroente, half ons wortels of biet, 1 uitje, 1 ei, 1 ons kaas, 1 theelepel aroma, 10 gram havermout, 20 gram boter, specerij. De bladgroente fijn snijden, wortels biet, kaas malen of raspen, uitje snipperen, ei klutsen en met de havermout, de aroma en de specerijen tot beslag roeren. De helft van de boter in de koekepan en als die warm is, het beslag in de koekepan uitsprei, den. Op matig vuur eenige minuten laten bakken, dan op een ingevet dekseltje om- keeren, rest van de boter in de pan en nog een paar minuten laten bakken. RR. LOF MET KAASSAUS EN HAM: (4 personen) 1 Kg. lof, 3 dL. melk, 25 gram boter, 25 gram bloem, 50 gram oude kaas, 200 gram ham. 1-Iet lof gaar koken en het zeer goed laten uitlekken. Elk struikje in een plakje ham wikkelen, of wat minder ham, fijn gehakt, tusschen het lof strooien. Van boter, bloem en melk een zeer dikke saus maken en er zooveel geraspte kaas doorroeren tot het zeer goed smaakt. Deze saus over het lof gieten. Het geheel met een mengseltje pa neermeel en geraspte kaas bestrooien, er klontjes boter opplaatsen en de schotel in de oven een korstje geven. JACHTSCHOTEL: (4 pers.) 1 Kg. aardappels, 3 ons Leidsche kaas, kwart liter melk, 1 ons boter, peper, zout De geschilde aardappels gaar koken. Fijn maken en vermengen met de melk, boter, geraspte kaas. Op smaak afmaken met pe per en zout. Een of andere groente er bij opdienen. KOOLROLLETJES MET KAAS: i pers.) 1 savove kool, 4 ons jonge kaas, 75 gram boter, paar takjes selderij of wat selderij zout, zout. De blaren in hun geheel van de kool los maken en deze 20 minuten in kokend wa ter met zout laten koken. De blaren op een vergiet lecgen. De kaas in staafjes snijden. Laat MORAAL Uw Slager zijn Eerste kwaliteit - Lage prijzen die zich aansluiten aan de tijdsom standigheden. Vraagt prijscourant. Vergelijkt kwaliteit en prijs Pluvierstr. 273 Den Haag, Tel. 554297 MAANDAG: DINSDAG: WOENSDAG: DONDERDAG: VRIJDAG: ZATERDAG: N WE ETEN? Varkensrollade, Brusselsch lof, cnstardvla m. prui men. Varkensrollade, spruitjes, wentelteefjes. Tomatensoep, haché,roode kooL Gehakt, andijvie, haver- moutkoekjes. Ossenstaartsoep, zuurkool met spek. Gebakken visch, appel moes, flensjes. Bruine boonen met uitge- bakken spek, peertjes. 1 cM. dik, 8 cM. lang ongeveer. In elk kool blad een staafje leggen en er wat selderij zout over strooien of wat fijngehakte sel derij. De blaren aan het uiteinde omvouwen en er stevige rolletje van maken. Deze in heete boter in de koekepan bruin bakken Opdienen op een verwarmde schotel en er gekookte aardappels met mosterd bij geven. fen band begonnen op 24 steken afstand van het begin in de heengaande toer. Op een totaalhoogte van 36 cM. (dus 29 cM. boven de boord) begint do afschuining voor de raglan-schouder. Aan het einde van de heengaande en aan het begin van de te ruggaande pen worden 2 steken samengc- breid. Dit in 8 achtereenvolgende pennen doen. Dan verder alleen aan het begin van de teruggaande pennen 2 steken samenbrei en. Dit 16 maal doen. Dan zijn er nog 36 steken over. In de heengaande pen (dus aan de voorkant) de eerste 18 steken afkanten voor de hals. Verder aan het begin van elke pen 2 steken samenbreien, totdat er geen steken meer over zijn. Het linkervoorpand is het spiegelbeeld van het rechter doch zonder knoopsgaten. M o u w. Opzetten 45 steken. 10 cM. in ribbel breien voor de manchet Dan in de teruggaande pen telkens 4 brei en, 1 meerderen, beurtelings herhalen, zoo dat er 55 steken op de pen komen. Dan is de heengaande pen precies in het midden, dus op 19 steken van de kant de effen band gaan inbreien Verder doorbrei en en in elke 10e pen aan begin en eind 1 steek meerderen, totdat er 77 steken op de pen staan. Als een totaal lengte van 50 cM. (dus 40 cM. boven de manchet) is bereikt, begint de afschuining voor de schouder. Aan het begin van elke pen 2 steken samen breien. totdat er slechts 17 steken over zijn. Dan deze afkanten! Bies langs de hals. Opzetten 65 ste ken. In ribbel breien. Als een hoogte van 2 cM. bereikt is een knoopsgat inbreien op 2 steken van het begin in de heengaande pen. Op een hoogte van 8 cM. (dus 6 cM. verder) weer een knoopsgat inbreien. Op een totaal hoogte van 10 cM. afkanten. Nu wordt de blouse in elkaar gezet door de naden aan elkaar te naaien en de bies voor de hals dubbelgevouwen langs de hals te zetten. Alle knoopsgaten omfestonneeren. In de halsbies moeten de beide knoops gaten precies op elkaar vallen en als één omgefestonneerd worden. Knoopen aanzetten en aan de voorkanten de beide randen van de voorpanden 3 steken breed naar binnen slaan en tegennaaien. De manchet wordt omgeslagen. Een schilder, die mode maakte Schilders, die in de mode komen, zijn er genoeg, al zouden zij, die er bij hun leven nimmer in slagen, bekendheid te verwer- vpfl met penseelen en palet, ongetwijfeld wer.schen, dat het er nog wat meer waren! Maar schilders, die mode maakten, die den stoot gaven tot het vervaardigen van japon nen, hoeden en al wat dies meer is in nieu we stijl, die zijn toch zeker wel héél zeld zaam. Mode ontwerpen is niet zoo eenvou dig als het sommigen wel lijkt, omdat de grilligheid, waarmee de kleeding in den loop der seizoenen verandert, aan zulke moeilijk op te sporen en nog veel lastiger onder woorden te brengen Invloeden onder hevig is. De Fransehe schilder Grevedon was zich zeker niet er van bewust, welke talenten er in hem scholen, toen hij, nu ongeveer een eeuw geleden, van een rijke Parisienne de opdracht ontving, haar portret te ver vaardigen. Maar hij was een speelsche geest en terwijl hij zijn opdrachtgeefster natuur getrouw op het witte linnen weergaf, ver oorloofde hij zich de vrijheid, het met haar toilet wat minder nauw te nemen. Terwijl zij, ongetwijfeld onbewust van wat er ge beurde, voor haar schilder poseerde, zette hij op haar krullenkapsel een hooge hoed met een wapperende sluier, en aangemoe digd door deze eerste concessie aan zijn stoutmoedig vernuft, gaf hij aan de gladde mouwtjes van boven sierlijke pofjes. Om den hals schilderde hij voor die vèr terug gelegen dagen iets geheel nieuws een hooge kraag in den vorm van een zwarte strik. Het zou iets waard geweest zijn, te weten met welke oogen de Parisienne in kwestie haar zoo uitzonderlijk conterfeitsel bezag, toen tenslotte aan het stilzitten en rustig afwachten een einde gekomen was, en zij achter den ezel haar zeer' natuurlijke nieuwsgierigheid, hoe „liet" geworden was, bevredigen kon. Helaas, vermeldt de histo rie dit kleine detail niet. Wel echter, dat de Parijsche uitgaande wereld met verwon dering het kunstwerk bekeek, en dat de uit werking buitengewoon was. Plotseling wil den de dames allemaal zulk een kostuum hebben: met pofmouwen, hooge hoed en sloten kraag. Eerst was Grevedon verwon derd, maar lang duurde dit niet. Hij woon de nu eenmaal in Parijs en daar leert men spoedig elke kans op succes benutten. Zoo maakte hij zich tot mode-schilder, dat wil zeggen, dat hij de dames, die hem opdracht voor portretten gaven schilderde in aldoor nieuwe .en steeds eigenaardige kostuums, die vervolgens door de kleermakers en modis- ten ijverig werden gecopiëerd in stof en band. Wie Grevedon's oude modeteekeningen thans bekijkt, zal gewaarworden, dat zij in vele opzichten datgene afbeelden, wat ook nu weer opgeldt doet, alleen hebben de hui dige „nieuwe" modellen eenigszins andere namen, heeten zij niet meer „De Roos". .Lente", „Ingetogenheid", enz. Aanvankelijk kenmerkte Grevedon's mode- stijl zich door een specifiek vrouwelijke lijn en gratie, later denatureerde hij tot ontwerpen, die meer naar het manlijke zweemden, een verschijnsel, dat zich in onzen tijd eveneens heeft herhaald. Het is wonderlijk, zich in deze dingen te verdiepen, heel dc psychologische gesteld heid van een geschiedkundig tijdperk wordt er in weerspiegeld. Zou tenslotte Bilderdijk toch gelijk heb ben gehad toen hij eens dichtte: Geen vela is dor, waar dichtkunst zich vertreedt? VRAAGT UW WINKELIER GROENTENCON5EBVÉM MERK DE ZEEUW METBOERcmDOERIN DAN HEIT U HET FIJNSTE Nr. 361: aardig fluweelen manteltj'e vooa meisjes van 4 tot 8 jaar. De kraag, die te gelijkertijd als sjaaltje dichtgeknoopt kan worden is van geruite wollen stof. Benoo- digd materiaal voor de leeftijd van 8 jaar: 3 meter fluweel van 70 cM. breedte cn 75 cM. geruite wollen stof. Nr. 362: jasje voor jongens van 3 tot T jaar, vervaardigd van diagonaal gestreept* wollen stof. Het kraagje is van fluweel. Be>- j] noodigd materiaal 1 2 meter van 130 cM, <i breedte. Twee donkere groote knoopen die« j. nen als sluiting. d I <1 361 Beide patronen.zijn in alle maten tegen de prijs van 44 cent per stuk te verkrijgen Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal". Sitt» gel 91 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het verschuldigde bedrag, dat kan wor den voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het nummcrj van het gewenschte patroon, benevens de verlangde maat, d-w.z. boven-, taille-, heup* wijdte, lengte enz., benevens de leeftijd vooi! het kind voor wie het bestemd is op te ge ven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daardoor on-» noodige vertraging in de toesturing. Men voorkomt de vorming van ketelsteen door een stukje marmer in de ketel te leg gen. De kalkdeelen van het water zetten zich dan hierop af. Voor het luchtdicht afsluiten van gekurk te flesschen is er een beter en duurzamer middel dan zegellak. Hiertoe wordt gelati ne op een klein vuurtje in water opgelost waarna de fleschmonden in de vloeistof ge dompeld worden. DE GROOTSTE SORTEERING heeft DE WOLBAAL Zwartjanstraat 31 teL 42633 Binnenweg 133 teL 11605 Vierambachtsstr. 137b teL 30218 Lusthofstraat 77 teL 11740 flon Haaff Boekhorststraat 132 teL 113514 UGII liaag L.v. Meerdervoort 435 teL 335021 Willem de Zwijgerlaan 41 SCHIEDAM: Broersvest 57, telefoon 68745 DAMES! Degelijk LINNENGOED De firma W. J. VAN HOOGERWOU ZONEN WEVERIJ TE BOXTEL, levert rechtstreeks het alom bekende solide linnengoed. Stalen op aanvraag franco. Indien gewenscht ook persoonlijk bezoek zonder eenige verplichting., STOOMWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52543 ROTTERDAM Wij WASSCHEN enST00MEN ALLES! DAMES draagt Uwen winkel: ïaken van Jampers Hollandia Bneiwol" Laat U bi de groote verscheidenheid van soorten, de zachte, mooie tinten toonen, waarmede U zulke aardige en voordeelige artikelen kunt maken. Een ervaring van büna 150 (aren waarborgt U bet beste op dit gebiedt A11 l echt, voorzien van het merk „HOLLANDIA TEXTIEL PRODUCTEN" GEBRS. VAN LEEUWEN, Wolindustrie, Veenendaal en Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8