LAATSTE NIEUWS 6 DONDERDAG 9 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG 7 terecht. Beide voertuigen werden niet ernstig beschadigd. Een kraan wagen van de firma Helder bracht de auto weer op den weg, LISSE DiJ den dirigent, den heer C. v. d. Keur Jr. uit Leiden. Het gerestaureerde gebouw voor uit- voeringen was goed bezet, entsn Do0r den Eere-Voorzitter, Ds. G. Tiche laar, weid een openingswoord gesproken, I waarin hij zijn blijdschap uitsprak feit dat in een bange en moeilijke tijd als pi.m -wij doorleven, „Looft den Heer" toch nog jpjj haar uitvoeringen kan blijven geven. 23! j-jj Een woord van welkom werd toegezongen aan de medewerkenden van dezen avond. Medewerking werd verleend door mej. Elise Hemrica, Overveen, sopraan; Mevr. Ch. izfeic Dekker-Zeylmans van Emmichoven, Lisse, alt; den heer Henk Borkent, Den Haag, tenor; den heer K. Hulsbos, Lisse, bas; den heer G. van der Mey Johz., Lisse, piano; den i heer A. v. d. Burg, Lisse, viool; begeleiding: den heer H. Hermans, Haarlem, piano; den ivcmj heer T. Kranenburg, Lisse, orgel. ipaSiHet koor opende het programma met hel drietal nummers: „Oogstlied" en „Gheestelic Liet", beiden van H. Hermans. De heer J Hermans dirigeerde dit tweetal door hem hr-h! gecomponeerde liederen. Het tweede was door hem opgedragen aan den oud- Eere-Voorzitter Ds. G. v. Dijk, van Breda, die voornemens was dezen avond naar Lisse te komen, doch wegens ziektegeval zeer tot zijn leedwezen niet aanwezig kon zijn, ju Het derde lied „Ellen" van Isr. J. Olman werd gedirigeerd door den directeur, heer C. v. d. Keur Jr. ?.'i Nu volgde een viool-solo van den heer 1 A. van den Burg, een gedeelte uit „Eine j Kleine Nachtmusik' van W. A. Mozart. Zeer r'cJ verdienstelijk spel! Wl|j Onze plaatsgenoot G. van der Meij Johz. deed de aanwezigen met groote aandacht luisteren naar de Sonate Pathétique eorj van Beethoven, eren Werd naar het pianospel van den heer de Van der Meij met groote aandacht geluisterd, de aandacht werd nog meer gespannen toen Mej. Eline Hemrica, sopraan, zich liet hooren 1 in „Laudate Dominum", en „Alleluja", beiden van W. A. Mozart. Deze twee uitnemend gezongen liederen I vormden een goede overgang naar de hoofd- ini 6chotel van dezen conoert-avond, n.l. „Die •esiH letzten Dinge", oratorium voor soli en koor, •ijkevan F. Spohr. Dit oratorium, naar de ver4 den van de H. Schrift uit de Openbaringen fge-l van Johannes, werd op een waardige wijze xgenl door koor en medewerkenden uitgevoerd, ste4 dank zij de bekwame leiding van den heer v. van der Keur, die zich dezen avond ook Na- weer in zijn groote kwaliteiten als koor- ente dirigent deed kennen. Zoowel koor als diri- )ijk.gent zijn in den loop der jaren samenge- dig-groeid en verstaan elkaar op een uitnemen- genjde wijze. Hierna was de uitvoering van dit Orato- weer het bewijs. Wij prijzen „Looft den en Heer" gelukkig met een dirigent als de heer De Van der Keur! er De Fugatisclie koren zijn van groote moei- een üjkheid, o.m. de Fuga in E voor koor gezet; de moeilijke Fuga uit „Gefallen ist Babyion die Grosse" en de Fuga uit het slotkoor! Het werk was „Looft den Heer" onder leiding van den heer Van der Keur volko men toeverti-ouwd. Prachtig was „Heilig, Heilig", en „Selig sind die Toten". Het koor ontwikkelde een massale klank. Er bestaat een gelukkige wisselwerking van elkaar be- ,n. jgrijpen tusschen leden' van het koor, directie ."jen pianist, met het bovenvermeld resultaat, an |een werk van jaren! iten wat de solisten betreft heeft „Looft den iter-iHeer" weer succes mogen boeken. De 'erIc sopraan en tenor waren tot nog toe vooar n?JSLisse onbekenden. Vooral de sopraan, Mej. Eline Hemrica, uit Overveen, zong haar par- .!tijen zeer verdienstelijk, itui- Niet minder waardeering spreken wij uit diepver de wijze waaroo Mevr. DekkerZeyl- zijnjmans van Emmichoven de alt-partij en de heer K. Hulsbos de bas-partij heeft gezon- raoj gen. Lisse kan met recht trotsch zijn op deze aar kranige solisten. Het warm applaus was door allen welverdiend! De begeleiding was bij de heeren Hermans (piano) en Kranenburg (orgel) in vertrouwde handen! Looft den Heer" heeft ons weer een mooie avond bezorgd! Ds. Tichelaaar sprak ten slotte een dank woord waarna de Avondzang gezongen en: Werd. PREDIKBEURTEN DONDERDAG Chr. Geref. Kerk 7 uur Ds. A. Ponsteln. ceJ Geref. Gem. 7 uur Ds. H. Ligtenherg. s?a' OEGSTGEEST icli- 1 en-DE GEVERS-DEUTZ KLEUTERSCHOOL /Bi-jEen keurige uitvoering oot, Het Christelijk Kleuterschooltje aan de ers-iDeutzstraat te Oegstgeest is lange jaren ge- xiet leden gesticht door Jvr. Gevers. Het kon in ;den aanvang zichzelf bedruipen. Doch Oegst- inigeest groeide en de tijden werden slecht, zoo- üit dat er ten slotte gemeentesu'bsidie aan te Ipof pas moest komen. Maar al gaat het finan- u'jc Icieel dan niet naar wensch, in ander opzicht ,00(. 6taat het in hoogere bloei. Dat komt door de oot uitnemende leiding van mei. Kenbeek en haar beide assistenten, wier zorg en toewij- =3 ding, wier liefde en resultaten met het Ikleine goedje hun sterke propaganda zijn, zoodat het schooltje ook buiten de grenzen van Oegstgeest een goeden naam heeft. Het aantal leerlingen neemt steeds toe en telt iïiu reeds 120, terwijl er slechts plaats is voor ÏOO. 120 leerlingen in twee lokalen, dat gaat njet en daarom heeft mej. Kenbeek er voor- loopig een vernuftig rouleeringssysteean op .gevonden om ze toch te kunnen bergen en niemand teleur te stellen,. Natuurlijk kan niet blijven. Wenschelijk, neen nood zakelijk is een derde lokaal. Er moot dus geld gevonden worden voor verbeterde ex ploitatie en uitbreiding. Daarvoor was gis teravond in „Irene" een feestavond georga niseerd, waarvan het programma op 15 ja nuari zal worden herhaald. En gelet op de omstandigheid, dat „Irene" nu reeds boorde vol was en dat deze avond een groot succes was, twijfelen we niet of over een week zal [enen opnieuw tevreden kunnen zijn. Dat welslagen is middellijk in de eerste plaats te danken aan mej. J. Kortmann, die volkomen belangeloos zich beschikbaar had gesteld, om de beide hoofdnummers van den avond in te studeeren en te regisseerert. De tijd, de moeite, de toewijding, de offers welke zij zioh heeft getroost en dc resultaten welke zij ten slotte heeft bereikt, zijn een woord van hartelijke erkentelijkheid en waardee ring waard. Nadat Ds Jansen Schoonhoven met een kort inleidend woord en gebed had geopend i hoorden en zagen we dan eerst het bekende 1 aardige kinderzangspel „Lentebloemen", I tekst van mevr. Hille-Gaerthé, muziek van Cath. van Rennes, dat uitgevoerd werd door oud-leerlingetjes van de kleuterschool. Het was alleraardigst De Winterkoning wil den Zonncprins vasthouden in zijn ijs- kasteel. Doch de Lentekoningin zegexiert I ten slotte en de aarde wordt weer gespreid met de bloemenweelde van do Mei. I Aardige bevallige muziek, mooie groepen j in kleurige schoonheid op het we! wat kleine podium, een 'handeling die boeit, ver zen die er aat'dig uit kwamen bij de wat schuchtere kleintjes. Dat alles was van groote bekoring en 'boeide oogen en ooren en werd hartelijk ge waardeerd door de tjokvolle zaal. Het tweede hoofdnummer was de Brui loft van Kloris en Roosje, oud-Ho'landsch kluchtspel met zang en volkskranseu. Na liet voorspel van Krelis en Elsje kregen we de toespraak van Thomasvaer en Pieter nel met nieuwjaarswenschen voor onze Vorstinnen, voor Oegstgeests burgemeester, voor het kleuterschooltje en mej. Kenbeek en in de loop van 't feest werd ook de regi- geuze niet vergeten. Het was alles heel aardig en geestig sa mengesteld. Na de toespraak kwamen de bruiloftsgasten en nu bereikte het Oud-IIol- landsche jolijt zijn. hoogtepunten. Hoe fleu rig en kleurig en ongedwongen verliep het feest, ondanks de wel wat beperkte podium- ruimte. Doch mej. Kortmann had voor alles een oplossing gevonden. Wat een gewemel van al die kleurige oud-hollanclsche kleedij, die een lust voor de pogen was. En dan die mooie oude volksdansen: het statige menuet, de zevensprong, de kettingdans, enz. Goed en ongedwongen werd er door het gezelschap geacteerd; mooi en flink werd er gezongen. En de gesproken teksten lieten aan duide lijkheid van articulatie en plasticiteit van voordracht niets te wenschen over. Evenals bij het lentesprookje werd mej. Kortmann op de piano geassisteerd door mèj. Riet Blok, die haar tuak uitnemend venstond en vast en zeker begeleidde, wat voor werken als deze van het hoogste be lang is. Beide dames werden dan ook met bloemen gehuldigd. De korte pauzes werden aangevuld door ui strijkje, dat muziek ten beste gaf, die zich geheel aansloot bij de sfeer van den avond, beschaafde en goede muziek, waar naar men gaarne luisterde. Tijdens de groote pauze kon men tegen bescheiden prijzen koffie en chocolade beko men en deelnemen aan eon loterij, waarvoor belangeloos prijzen beschikbaar waren ge steld. Een en ander heeft zeker en aardige bijdrage opgebracht. De voorzitter van het bestuur kon dan ook met groote dankbaarheid gewag maken het welslagen van dezen avond. RIJNSBURG HE BESTAANSRECHT DER V. U. Rede van den heer Schouten Woensdagavond was door het V. U.- comité alhier een vergadering belegd, waar door den heer J. Schouten van Rotter dam gesproken werd over bovengenoemd onderwerp. Ds. Broekstra e het samenzijn heette allen har tv. .relkom, inzonderheid de spreker voor deze avond. Deze vangt aan met de vraag te bespre ken, die in sonxmiger hart opkomt: Wat voor Waarde heeft een Universiteit voor gewone, eenvoudige menschcn? Het spreekt wel vanzelf dat een Universiteit, de samen- atting van scholen van wetenschap, van bo lang is voor studeerenden en hen die hoo- ger onderwijs zullen gaan ontvangen er hun families. Maar, aldus sommigen, voor ons, kleine luiden, heeft ze geen belang. Dit schijnt zoo te zijn, maar het is toch een groote vergissing. De wetenschap en haar beoefening lxeert groote beteekenis voor het geheele volk. Dit toont spr. met voorbeelden uit de praktijk aan. Het gebruik van stoom, electricitelt, olie enz. is vrucht van wetenschapsbeoefe ning. Maar, gaat spr. verder, een tweede vraag kan opkomen: toegegeven dat wetenschap- beoefening voof het geheele volk van betee kenis is, het is dan toch een overbodige weelde een Geref. Universiteit in stand te houden. vraag Is mij, aldus spr., onverklaar baar. Immers op alle levensterrein moet er een lovend verband zijn tusschen God en de mensoh, dus ook op het terrein der we tenschap. Dat is een van onze fundamen- teele reformatorische beginselen. Ook de wetenschap moet in dienst staan van de ver grooting der kennis Gods en van Zijn Zoon. Door de zonde is er ook splitsing op het terrein der wetenschap. De ongeloovige we tenschap zoekt haar doel niet in het groot maken van Gods majesteit, maar in het groot maken van den mensch. De mensoh staat in het centrum. Nu moet daartegen over staan de Christelijke wetenschaps beoefening, die wil arbeiden in gehoorzaam heid aan het koningschap van Jezus Christus. Geheel de levensontwikkeling van gansch de wereld heeft getoond dat de ongeloofs weten schap de tlx eo logic krachteloos ge maakt heeft en alle godsdiensten gelijk waardig verklaart .waaruit ieder dan maar kiezen moet. Daardoor hebben de openbare Universi teiten dienaren des Woords opgeleid, die ge heel vervreemd zijn van de Waarheid. Ook op het gebied van het recht heeft de principieele, Gereformeerde wetenschapsbe oefening groote beteekenis. Niet alleen voor de advocatuur en recht spraak, maar vooral ook voor het in de juiste banen brengen van de beschouwingen over staat en gezag en wat daarmee samen hangt. Vragen als: welk karakter draagt het overheidsgezag; wat is de staat; wat behoort tot haar terrein en wat niet, worden behan deld en toegelicht. Dit geldt voor alle térrein van weten schap. Het komt er maar op aan wat het uitgangspunt is. Ten slotte beantwoordt spr. nog de vraag of onze V. U. nu aan deze hooge roeping voldoet. Wat hebben we nu in de werkelijk heid aan de V. U.? Hij wijst op de vele bronnen door geleer den der V. U. in het licht gegeven. Natuur lijk is het werk der V. U. niet volmaakt. Aan het slot van zijn rede 'wijst de lieer Schouten op het tekort, waardoor de Uni versiteit gedrulkt wordt. Het tekort over 1933,1934 en 1935 ad f 30.000 is gedekt. Maar voor 1936 staat een tekort te wachten van f 36.000, dat gedrukt kon worden (ot f 25.000. Rijnsburg kan ook nog meer doen. Het aantal contribuanten moot stijgen en het gemiddelde moet hooger worden. Dit kan We Vragen slechts 1 contribuant op 5 be lijdende leden der Geref. Kerk, afgezien wat uit Chr. Geref. en Herv. kring komen kan. Hier moeten minstens zijn 220 contribuanten Met een opwekking tot trouw ook in deze arbeid in Gods Koninkrijk, eindigt spr. zijn met groote aandacht aangehoorde rede. VALKENBURG A. R. PROP. CLUB Hedenavond te half 8 uur hoopt de A. R. Prop. Club „Groen van Prinsterer" haar jaarvergadering te houden in de zaal van den heer De Vries. Inleider de hoer P. Noort met het onderwerp: „De hedendaagsche maatschappij en de posiTie der vrouw". Alle belangstllenden en geestverwanten zijn har telijk welkom, PROPAGANDAVERGADERING B. V. L. Gisteravond werd de eerste propaganda- vorgailering door de afdeeling Valkenburg van de B. V. L. gehouden. Do zaal was tot in de hoeken gevuld. De voorzitter Dr. J, Haantjes heette allen harte. lijk welkom, in 't bijzonder majoor Boots, commandant van het vrijwillig laudator corps Zuid-Holland-West, dc kapitein Kn en Scholte, en de heer Bontje, van den motor dienst, alle bekende figuren in de B. V. L. Dr. Haantjes schetste verder in korte trek ken het ontstaan van de B. V. L. en d' noodzakelijkheid om dit instituut in stand te houden. Het gaat immers om de vrijheid. Hij wees op de plicht, die wij als Nederlanders heli- ben, om datgene te bewaren, dat God ons door de Oranjes ten koste van hun bloed heeft gegeven. Hierna werd door de filmdienst van de Bij zonder Vrijwillige Landstorm een film toond van de schitterende landdag, die dit jaar te Barneveld is gehouden. Vervolgens was het woord aan de Res. Luit. D. G. Senders, plaatselijke leider vai Oegstgeest, die het doel en de taak van d Bijz. Vrijw. Landstorm uiteenzette, en wees op de groote verdiensten van de Oranjes voor ons Vaderland. Hij bracht een woord van brulde aan onze werklooze B. V. L-leden, die in dezen voor hen zoo uiterst moeilijken tijd hun hoofd niet op hol laten brengen door allerlei poli tieke strijdleuzen, doch het wettig gezag •blijven steunen. Hierna sprak Majoor Boots, die de plaat selijke commissie bestaande uit de leden Dr. J. Haantjes, voorzitter, S. Slootweg, plaats, leider, Nic. v. Egmond, instructeur, G. Brussee. P. Noort, C. Meurs en S. M. Poot, installeerde- Vervolgens deelde hij het brevet van ko- ningsschutter uit aan den beer Nic. v. Eg- mond en van scherpschutter aan de heeren II. Imthorn, P. Imthorn, S Post, W. Mar; meiier, .T. Steen en J. Kalisvaart, waarna hij nog een opwekkingswoord sprak tot diege nen, die nog geen lid van de B. V. L. wc om toch tot dit instituut toe te treden. Na de pauze werden nog vertoond de films: Landdag Raaphorst en een Indië- fiïm bijzonder in de smaak van het publiek vielen. Tot slot werd nog een geluidsfilm als toegift gegeven, waarin we H. M. de Ko ningin zagen bij de ontlhiulling van het heldenmonument te Den Helder, bij haar bezoek aan Rotterdam enz., enz. Na een kort sluitingswoord van de voor zitter werd deze vergadering gesloten met het zingen van het Wilhelmus. GEMENGD NIEUWS De frauduleuze invoer van textielgoederen Het onderzoek van de dienst der invoer rechten en accijnzen te Amsterdam in de zaak va nden frauduleuzen import van Ja- pansche textielgoederen houdt de ambtena ren van dezen dienst nog voortdurend bezig. De draden daarvan loopen over het ge heele land en ofschoon zaken van frauou- leuzen invoer van artikelen vrij geregeld voorkomen vormt deze affaire door haar grooten omvang en de geraffineerdheid waar mee zij op touw is gezet van uitzondering in de werkzaamheid van dezen dienst. De Amsterdamsche importeur die het ge heele complot heeft uitgedacht is nog voort vluchtig en eerst na zijn arrestatie zal kun nen worden vastgesteld voor welk bedrag nat in elk geval zeer groot is, het Rijk is benadeeld. Oude en jeugdige kerkdieven Te Groesbeek haden in een roomsche kerk offerbloklichtingen plaats, waarom de koster en de veldwachter zich verdekt op stelden, na eerst enkele gemerkte geldstuk ken in de offerblokken te hebben gedaan. Zij hadden ongeveer een uur gestaan toen er een man in de kerk kwam, die zich eerst vergewiste of alles veilig was. Hij ving ver volgens aan met het lichten van een offer blok achter in de kerk, waar gewoonlijk vrij veel geld in zit, daarbij gebruik makend van lijmstokjes. De politieman ging toen met den koster buitenom de kerk binnen, waar hij den dader op heeterdaad betrapte. Deze was ontstemd en gekrenkt door het optreden van den veldwachter. De dief, die uit Den Haag afkomstig was, en zestig jaar oud bleek te zijn, had nog meer op zijn kerfstok, daar zijn aanhouding verzocht werd in het algemeen politieblad. De dader werd gefouilleerd, waarbij de gemerkte munten voor den dag kwamen. De man werd gearresteerd en naar Arnhem overgebracht. De veldwachter en de koster stelden zich ten tweede male verdekt op, daar er vermoe den bestond dat eenige jeugdige personen eveneens de offerblokken gelicht hadden. Weldra kwamen ook dezen opdagen. Zij werden ip heeterdaad betrapt. Zij gingen te werk met een valschen sleutel, waarmee zij de offerblokken aan de communiebanken openden en vervolgens ledigden. De oudste deze kinderen was een meisje van pl.m. 12 jaar. Eerst ontkenden ze alles maar vrij spoedig vielen ze door de mand en bekenden ze, dat ze de laatste dagen herhaaldelijk de offerblokken gelicht hadden. SCHEEPVAARTSTAGNATIE DOOR BRAND Te Echt (L.) brandde het schip- van Ottevanger uit Nieuwendijk, geladen met stroo, geheel uit. Bij het blusschingswerk werden de pakken stroo in groote hoeveel heden overboord geworpen. Dit stroo dreef af ren verstopte de pompen van de afsluit- sluis van het Julianakanaal te Maastricht, waardoor de sluis niet goed meer function- neerde. Het schutten, dat anders ongeveer kwartier duurde, vereischt thans meer dan anderhalf uur. Er wordt met alle macht jewerkt onder andere met behulp van een duiker om aan de verstopping een eind te maken. Speciaal het kolenvervoer van de Staatsmijnen wordt er- door vertraagd. DE INBRAKEN IN HET GOOI De politie te Laren (N.H.) heeft met de arrestatie van een loodaief uit Hilversum goede vangst gedaan. Hij heeft nl. bé kend zich aan verschillende inbraken te hebben schuldig gemaakt., o.a. in de villa „Het Huis in 't bosoh" aan de Mauvelaan in 'n villa aan den Holleweg te Blari- cum. Voorts heeft hij ingebroken in de villa ran den heer Bakker, gelegen op het Laar- derhoogt te Laren, waar hij looden pijpen, koperen kranen en een antieke hanglamp heeft medegenomen. Op vijf plaatsen te Hilversum heeft hij in gebroken en o.m. een revolver en een dolk gestolen. De gestolen voorwerpen zijn dooi de politie in beslag genomen. Ten deele zijn zij bij opkoopers opgespoord. De dader is voor den officier van justitie geleid. HONDENTROUW Te Surhuisterveen (Fr.) overleed in December op 85-jarigen leeftijd de heer B. Bijma, die reeds vele jaren een hond ur eigendom had. Het dier weigerde voedsel tot zich te nemen en vond ten slotte liet graf van zijn baas, waar het in den grond ging woelen en wroeten. Tevergeefs pro beerde men den hond daar vandaan te ha- Ion, waarom hot dier doodgeschoten is, ONWETTELIJK TANDEN EN KIEZEN GETROKKEN Voor den kantonrechter te Delft heeft zich gisteren te verantwoorden gehad een tflpdtéchniker uit Den Haag, die in Monster onbevoegd de geneeskunde had uitgeoefend, door bij diverse inwoners tanden en kiezen te trekken. De ambtenaar van het O.M. vorderde 50 boete subs. 25 dagen hechtenis, waarop de verdachte vertelde, dat hij tanden en kiezen trok, om niet- werkloos te worden en van de steun te moeten leven. Hij had zich al eens met een tandarts geassocieerd, maar die was er met zijn auto vandoor gegaan. Overigens: in het Westland zou hij zijn practijk staken. De kantonrechter vonniste conform den eisch. Zes paarden in vlammen Te Steenbergen (N.-Br.) brak door onbekende oorzaak brand uit in de Schuur van den landbouwer J. Adriaansen. De schuur brandde geheel af. Zes paarden, een koe en een schaap kwamen ih de. vlammen om. Ook .de in de schuur aanwezige land bouwgereedschappen en landbouwproduc ten, verbrandden. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. DE INBRAKEN IN GRONINGEN In verband met de arrestatie van een tweetal personen, die verdacht werden schuldig te zijn aan eenige van de inbra ken, welke den laatsten tijd in Gronin gen zijn gepleegd, wordt gemeld, dat zij na een langdurig verhoor een bekentenis heb ben afgelegd. Zij gaven toe zeven inbraken te hebben gepleegd, doch ontkenden schuldig te zijn aan twee inbraken, waarbij in beide geval len een brandkast werd geforceerd. De po litie zoekt nu naar een tweede groep in brekers, welke van deze laatste misdrijven meer zal weten. JEUGDIGE BOEVEN Te Ulvenhout (N.-Br.) kwamen leden van een dameshockey-club tot de ontdek king, dat diverse geldbedragen uit mantels of taschjes waren verdwenen. Aan de poli tie, die met deze diefstallen in kennis was gesteld, mocht het gelukken de daders te ontdekken. Het bleken te zijn eenige 11-ja- HET HOOG WATER Voor Maastricht is de Maas in de laatste 24 uur 22 centimeter gevallen tot 43.95 plus N.A.P. De stuw is nog geopend. Ook België meldt nog val, al verwacht men daar niet veel verdere daling. Voor V e n I o is de Maas 29 c.M. gevallen, zoodat de peilschaal 14.80 plus N.A.P. aan wees. De stuwen zijn nog steeds geopend. De Maas voor Grave is eenigszins ge wassen. Zoo ook de Waal voor N ij m e g e 11. ECONOMIE EN FINANCIEN FRANSCH CREDIET AAN RUSLAND Ten bedrage van f 800.000,000, Onrust en ontstemming De laatste tijd doen te Parijs hard nekkige geruchten de ronde dat van Fram- sche zijde binnenkort een crediet ten be drage van 800 a 1000 millioen francs aan Sovjet Rusland zou worden verleend. Deze geruchten hebben een zoodanigen vasten vorm aangenomen, dat aan de juist heid ervan nauwelijks wordt getwijfeld. De leening zou worden verstrekt door de consignatie- en depositokas tegen een rcnite van 5 pet. en voor 80 pet, door den Staat worden ge garandeerd In talrijke Fransche fnxancieele en par ticuliere kringen, vooral eohter onder de bezittere van voor-oorlogscfre Russische Staatsobligaties, heeft dit voornemen der regeering ernstige onrust en ontstemming gewekt. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL NEDERLANDSCH B-ELFTAL— LINCOLN CITY 4—2 Oefenwedstrijd te Rotterdam In lret Sparta-stadion te Rotter- dam werd gisteren onder geringe be langstelling een oefenwedstrijd ge speeld tusschen de reserves van het Nederlandse!) elftal (B-elftal) en de Engelsche derde klasser Lincoln City. Lincoln City trapt af en stevent reeds dadelijk op het doel af. We noteeren een paar goede aanvallen, die een corner op leveren, zonder resultaat evenwel. Onmid dellijk ziet men dat hier professionals aan het werk zijn, die toch altijd een iets betere techniek hebben dan amateurs. Maar ook de onzen laten het er niet bij zitten en begeven zich enthousiast in den strijd. De kleine Vrauwdeunt wandelt al-, leen door de Engelsche verdediging, nraar zijn schot faalt. Even later faalt ook Vente op het laatste moment. De strijd gaat nu al nreer gelijk op, waarhij echter nog steeds de zonen van Albion een betere baltech niek demonstreeren. Handig omdribbelen ze hun tegenstanders, hun passes belanden precies ter bestemder plaatse, maar het schieten laat te wenschen over. Veelal lost: Lincoln City verre, harde schoten, waar de, Hollandsche keeper echter wel raad mee Al krijgen we sterk den indruk dat de Engeisclren zich niet geheel geven (mis schien komt dit echter wel door hun spel type) ze zijn toch voortdurend in de meer derheid. Zc weten dit echter niet in punten uit te drukken. Als twintig minuten ge speeld is, mist een Engelschman de kans van de dag door totaal vrijstaand over c'e bal heen te trappen. Ei- komt nu weer een opleving in de Ne- dorlandsclre gelederen en een paar goede schoten worden gelost en even goed gestopt De Hollandsche rechtervleugel onderscheidt zich wel het meest, Fa. Pijselman en Zn. Hoe men in de moeiliikheden geraakte Uit de aanvrage om surséance van beta ling voor de firma P ij 1 s e 1 ro_ a n en Zn., kassiers en commissionairs in effecten te Leeuwarden blijkt dat de balans poe 31 Dec. 1935 een passief aangeeft van f 103.501.01 waaronder een bedrag van f 103.307.09 aan crediteuren. Het actief bedraagt f 13.676.21 Het privé-»/ermogen van den heer G. Pij selman laat een debetsaldo van f 1.108.63 en dal van den heer D. Pijselman een credit saldo van f 35.579.17. Door de daling van de vreemde valuta en de effecten is de zaak in moeilijkheden ge- Requestranten koestei'en de hoop na ver loop van eënigen tijd hun crediteuren te kunnen bevredigen en in ieder geval een re geling met hen te kunnen treffen. Recht, orde en vrijheid In verband met het feit, dat op een bij komst van de N.S.B. onlangs te Franeker gehouden, waarin ir. Mussert als spreker optrad, geen gelegenheid werd gegeven tot debat werd gisteravond te Franeker op ini tiatief van de anti-rev., chr. hist., vrijz. dem. liberale en R.K. kiesvereenigingen een open bare vergadering gehouden om getuigenis af te leggen van den zin voor recht, orde en vrijheid en om een krachtig protest te laten hooren tegen de nat. soc. beweging wier wezen in strija is met de Vaderland- sche historie. Deze zeer druk bezochte vergadering werd voorgezeten door den heer G. van den Valk, voorzitter van de anti-rev. kiesvereeniging. Als sprekers traden op Mr. K. Bijlsma te Franeker namens de vrijz. dem. kiesvereen.; Mr. J. W. Tijlsma van Leeuwarden, namens de anti-revolutionairen; de heer H. D. Louwes, lid der Tweede Kamerfractie van de liberale staatspartij uit Ulrum en tenslot te Ds. Groenevvouci van Balk. namens de chr. historisohen. Nadat vervolgens een telegram aan de regeering was gezonden waarin haar kracht en bekwaamheid wordt toegewensclrt om het regeeringsbeleid tot heil van het volk te blijven voeren volgde nog een korte gedach- tenwisseling. Waarschuwing van politie der afd. B te 's Gravenhage, geeft belanghebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met de stichting „Het Nederland scire Fonds voor Hypotheekverzekering" onder Directie van A. Blok lander en gevestigd Daal en Bergschelaan 82 te 's Gravenhage, zich voor inlichtingen te wenden tot zijn afdeeling, Alexanderplein 17. Spoorbaan Alfen-Uithoorn Het blijkt ons, na ons gewend te hebben tot de Directie der Spoorwegen, dat de geruchten die er gaan, als zou de spoor baan AlfenUithoorn veranderd worden in een verkeersweg, geheel onjuist zijn. ABESSINIERS RUKKEN OP De opmarsch kwam onverwacht voor de Italianen Addis Abeba meldt belangrijke resultaten ADDIS ABEBA, 9 Januari. De Noordelijke legermacht van de Abessijnen, welke sedert eenige tijd voorbereidende maatregelen voor «en opmarsch trof, is thans deze op marsch naar het Noorden begonnen van de omgeving van Makallé uit. De opmarsch in Tembien was sedert twee dagen voorbereid door sterke detachementen scherpschutters van het. leger van Ras Seyoem en op 6 Januari begon de eigen lijke opmarsch van het geheele leger. Op den avond van 7 Januari was Tembien heroverd. Voor de Italianen, die er op rekenden, dat de wegen door de regen voor de Abessijn- sche troepen onbegaanbaar waren, kwam deze opmarsch geheel onverwacht, zoodat zij bijna geen tegenstand boden. De voorhoede van de Abessijnen rukt thans verder op langs den weg Cacciamo Adoea en van Abbi Addi naar Atribara. Ge lijktijdig werden sterke troepen Abessijnen in beweging gezet naar het Gheraftagebied om de Italiaansche troepen, welke zioh he'b ben genesteld tusschen Gheralta en Makallé, te verdrijven en tevens af te snijden van. het hoofdleger. Aan het Zuidelijk front is de actie van de Italiaansche vliegers sterk toegertomen, doch in het Noorden kon de luchtmacht ten gevolge van de weersomstandigheden niet aan de gevechten deelnemen. (De in dit bericht genoemde namen kan men vinden op het kaartje op blz. 2.) Vier 20*jarigen op de electrische stoel NEW YORK, 9 Jan. Vanavond te elf uur zullen vier jongelieden van 20 jaar op de electrische stoel terecht worden gesteld, tenzij gouverneur Lehman nog op het laat ste moment gratie verleent. Zij zijn ter dood veroordeeld voor moord op een politieman in een pakhuis verleden Na een half uur spelen komt het in de lucht hangende doelpunt. De Engelsche midvoor benut een goede pass en geeft den uitvallenden keeper het nakijken. 0—1. De Hollanders gaan nu ernst maken met de zaak en werkelijk, verschillende malen wordt nu een aardige aanval opgezet, waarbij we de midvoor eenmaal finaal zien mistrappen, terwijl een ander maal slechts gered wordt ten koste van een corner. De laatste minuten voor de rust wordt het Engelsche doel ernstig belaagd. O)) eenmaal weet Vente, de rechtsbinnen, keurig de bal vrij te maken op de vleugel, bliksemsnel wisselt hij van plaats met den rechtsbui ten en slechts met de grootste moeite weet de keeper het gevaarlijke schot te keeren. Na de hervatting is te lucht schoonge veegd en vertoont zich zelfs zoo nu en dan een schuchter winterzonnetje. Van weers zijden worden enkele goede aanvallen on dernomen, die bij de Hollanders door slecht plaatsen mislukken. Bij de Engelschen gaat het beter: de bal gaat van voet tol voet, zonder eerst de bal te stoppen wordt geschoten. Na een kwartier profitrrert Vente van 'n fout van den Engelschen linksback schiet hard in, de keeper kan niet voldoen de wegwerken en onze midvoor schiet de bal langs den liggenden keeper: 11. Met deze moreele steun werpen de onzen zich met élan in den strijd, maar het wil niet erg vlotten: telkens staat een Engelsch man op de plaats waar een Hollander hoorde te staan. Sporadisch wordt het dan ook den Engelschen keeper moeilijk ge maakt. Maar ook bij de Engelschen ont breekt de finishing touch. Na 25 minuten weet onze linksbinnen echter vrij onverwachts uit een corner te scoren nret een nrooie kopbal en is de stand 21 voor Holland. Inderdaad domineert Holland nu eenigs zins en vooral de rechtervleugel laat enkele keurige staaltjes voetbal zien. Toch levert een der sporadische Engelsche aanvallen resultaat op: als Verwij meren uitgeloopen is en mist, schiet de Engelsche linksbinnen in het verlaten doel: 22. De vreugde is echter van korten duur want onmiddellijk daarop trekt Vente er razend snel tusschen uit en met verschillende Engelschen op z'n Melen weet hij zwaar gehinderd een pracht goal te maken: 3—2. En nog is het niet genoeg: Vrauwdeunt legt op voorbeeldige wijze een van de profs in de luren, centert even naar Vente, en legt vervolgens het leder voor de voeten van v. d. Horst, die onberispelijk inschiet en de stand is 42. Even later ontsnapt het Hollandsche doel op gelukkige wijze een doorboring als een Engelschman over de uitgeloopen keeper heen tegen de bovenlat schiet. Tot doelpun ten komt het echter niet meer en zoo be haalt Holland een o.i. wel wat geflatteerde 42-zege. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 9 Jan. Aarlappelen. De rtfzen waren Zaeuwselie eigenheimers f2— 25: idt-m Bevelanders f22.X0: idem bonten n blauwen f 2.6'i—2.90: Ide.-n poters f r.fiO—1.90 onrdholl eigenheimers f22.10; Friesehe bor p-s f2.in2.20: Andfiker bonten en blauwen f 2.302.50; Drentsche Zaad f 1.992.30Duin- id f 3.50—3.75 alles p H.L. Aanvoer 123.800 k* DELFT. 9 Jan. Boter. Aanvoer 3/8 en 7/16 aten. wegende 130 kg. PrJJ-3 per :<g f l.CQ— .12V2 pe- kg. Handel kalm C.ornv, 9 Jan. Vee. Aangevoerd in totaal 491 -stuks, wna-van: 73 slachtvark-ens vette 18 -19 ct; Londensche 1516 ct alles per pond, avond met 2 pet korting; 594 magere varkens 2028- 750 biggen fS11; zwaardere f1114 9 runderen f 125160: 55 nuchtere kalveren 8 50; 10 bokken of geiten f 26 ales per s Handel matig Kaas. Aangevoerd 244 partjjei rit f 22—23; 2e kw f 20—21 alles 50 'kg. Handel cnatlg o t e r. Aangevoerd 205 pond. p-flzen. goe- t; weiboter 7580 ct beide p pnd Handel vlug Eieren. Aangevoerd: 124.300 stuks kipeie ren f 3.50^4; idem kleine f 3—3.50; eendeieren f2.75—3.25 alles per 190 atuks. Handel matig Coop. Zuid-Holl. Eierveiling. Aanvoer 56.800 kipeieren. Prijzen: 56-58 kg f3.70—3.80: 58-60 kg f3.80—3.90; 60-62 kg f 4—4.10: 62-64 kg gele kool 14.10—26.20v groene kool 2.30—4. andijvie 1.60-&1.30 per 100 stuks: uien 1.50 2.30, peen 7.6011, kroten 3.75—4.20, per 100 LElDEJf, 9 Jan. (Groentenveiling L en O) Prijzenroode kooi f 1.50—5.10: sav-kool f 1.90 —8.20; groene kool f 0.50—2.40: pieterselie f2.70 prei f 0.40—2.70; kropsla f 9.50—1.69; selderie f 0.50—1.80; knolselde-ie f 1.10—4: wortelen f 6.40—6.60 ales per 100 stuks; kroten f 1.70 5.30; la-O' en gekookt f5—9: witlof f2—14: boe renkool f510; spinazie f 2428: tomaten A f .8.809.80; B f8—12.60; C f 4.29—7.80; CC f 2.40—3.80: uien f 1.20—2.40: wortelen f 1.60 1.40; Spruiten f4—10; 2e art f 1.50—7; andijvie fl—14; Nero f 18 alles per 100 lt.g ROTTERDAM, 9 Jan. Heden kwam hier aan de vischma.rkt 1 motorkotter en werden van IJmulden, Nleuwediep en elders 330 manden en iche Prijzen: heilbo-: f 15—24; groote tong f 38—46 middel f 2S34: kleine f 1522; middel tarbot f14—39: kleine f6—12; g-iet f 10—16; groote SC.hol f 12—18: middel f 15—22; kleine f6—10; kabeljauw f 19—18: middel schelvisch f 14—18: kleine fa9; koolvlseh Ï2—4, gullen f 6—10; wijting f49; schar f510: spiering f 1.5)2: f 10—16; riviervisch f 4—8 ales kist TARWE: Inlandsche witte B. disp f6.50 ROGGE; Inlandsche gedenatureerd disp f 4.60 IJtdasche disp f 4.60; Bahia Blanra onge lena- GERST: 66-67 kg Laplata stoonvend f193; 68 kg idem disp f103; 68 kg Russiche disp fli:?, idem stmd f 103: 64-65 kg Z-Russ stnvl f 102W HAVEG: 51-52 kg Tnlandsche disp f6.85; 56- 57 kg idem dls-> f6.95 MAIS. Lapla'a disp f9714: idem aangekomen (95: idem stmd f95; id Clnquantine disp f991,3 aangekomen f 98% WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig lïhelnfelden 9.74 Rreisacb Kehl Diedeshelm Mannheim Binden Coblen» Trier Keulen Dusseldorf Kurobrt 1,90 2,02 3.2? 3.41 5,13 4.49 0,00 0.00 4,07 5.01 2,52 2,80 2,99 2,58 3,30 3,38 3,97 4,22 0,00 0,00 5.35 4,73 2,54 3,85 4,84 6,16 4,33 4,39 3.90 4.14 Weael Emmerik Lohitb Nijmeeen Rt. Andries Vrecp 5.06 5.17 3,93 14.02 1,29 11.33 ervoort 11,54 11,54 Deventer 4.90 4,75 Kampen 0,41 0.36 Eyaden 48.55 48,80 Maastricht 43,63 43.95 Crevenhicht 31,00 31 38 Venio 14.47 15 81 Grave fs.ala) 10,15 10.29 SL Andriee 3.40 3.31 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 10 Januari Delfzijl 00,00 12,98 lleilevottsL 4.02 16,15 Terschelllns 9.38 81,52 Willemstad 4.56 17.13 Harlingen 10,°5 22.10 Bmuwersh. 3.14 15 27 Den Helder 8,20 20,20 ZLerikze* 3,46 16119 |J muiden 4,07 16,17 Weineldingt 4,09 16.28 Hoek v. Hol!. 3,93 15,33 Vllaslngen 2,12 14,35 Scheveningen 3,33 15,43 Terneuzen 2,47 15.10 Botterdam 511 17,44 Hansweert 3,32 15 58

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7