CKCCC faVi¥ ,WriV HET KERKELIJK JAAR 1935 DONDERDAG 9 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Beroepen: Te Heeg (miss. dienst te Keboemen) Dr. J. v. d. Linden te Tzum. NED. HERV. KERK Drietal: Te Baambrugge P. Six Dijkstra te Tuil en 't Waal, G. Bons te Colijnsplaat en C. J. de Haan te Scherpenisse. HULPPREDIKER Cand. J. C. Everaars te Hilversum is door de Geref. Kerk van Sloten (Fr.) be noemd tot hulpprediker, met ingang van 26 januari as. deze benoeming is aanvaard. De heer Everaars heeft gelegenheid Zon dags de kerken te dienen en een eventueel i beroep terstond in overweging te nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE De intrede van Ds. W. Volger, O.-I. predikant m. v., als Ned. Herv. predikant te N i e u w-A msterdam, zal plaats hebben op Zondag 2 Februari. Als bevestiger treedt op Ds. H. J. F. Wesseldijk te Oud-Schoone- beek. Ds. W. F Dankbaar hoopt 16 Febr. afscheid te nemen van de Ned Herv. Kerk te Kuinre (Ov.) en 23 Februari intrede doen te Kuinre (Ov.) en 23 Februari in trede te doen te St. Anna Parochie (Fr.) Ds. M. Groenenberg, van Vlaardingen zal hem bevestigen. toegelaten tot den h. dienst De heer J. C. v. E i z i n g a te Buitenpost, i cand. aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is door het Pïov. kerkbestuur van Noord-Hol land toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Ds. A. S. SCHAAFSMA A.s. Zondag viert Ds. A. S. Schaafsma, em. predikant van Lunteren, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Ds. Schaafsma werd 25 Nov. 1863 te Groo- i tegast geboren en oorspronkelijk opgeleid in de wagenmakerij van zijn vader. Aanvanke- I lijk geheel afkeerig van Christendom en Kerk greep in het leven van den jubilaris onder de prediking van wijlen Ds. E. v. d. Berekamp te Grootegast een algeheele om- i keering plaats en op 25-jarigen leeftijd ging Ds. Schaafsma als student naar de Theol. School te Kampen. In 1895 werd hij candi- daat en 12 Januari 1898 werd hij ih zijn eerste gemeente Boornbergum bevestigd. Voorts diende hij de kerken van Beilen, ten Boer, Grijpskerk en Lunteren. Hierna ver kreeg Ds. Schaafsma 1 December 1933 we gens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd eervol emeritaat. Sinds enkele weken woont Ds. Schaafsma te Zeist. In Boornbergum maakte Ds. Schaafsma begin met de stich ting van een Chr. School, in Beilen stichtte hij een Chr. School, terwijl zoowel te ten Boer als te Grijpskerk tijdens het verblijf van den jubilaris de kerkgebouwen moesten worden vergroot. In Grijpskerk heeft Ds. Schaafsma verschillende bestuursfuncties be kleed en stichtte hij een afd. van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding. Van de Part. 1 Synoden van' Friesland, Groningen, zoowel als van Drenthe maakte hij meerdere malen deel uit. Ds. Schaafsma is van het viertal Ds. K. Doornbos, Ds. C. Goote, Ds. J. Vesseur, Ds. A. S. Schaafsma, dat gelijk aan de Theol. School te Kampen studeerde en daar een vriendenclub vormde, de laatste die zijn 40-jarig ambtsjubileum vieren mag. Thans zijn zij allen emeritus. Ds. Schaafsma zal zijn gedenkdag in alle stilte doorbrengen. Ds. H. VISSER Ds. H- Visser, de nestor van de Ned. Herv. predikanten te Zwolle, heeft te^en 1 April as .eervol emeritaat aangevraagd. Met hem verdwijnt een bekend figuur in de I Ned. Herv. Kerk uit den actie ven dienst. Ds. H. Visser werd 10 Jan. 1870 te IJlst geboren en studeerde aan het gymnasium te Doetinchem en aan de Universiteit te Lei den. Daar werd Ds. Visser een teerling in s j den engeren zin des woords van zijn lateren schoonvader, wijlen Prof. Dr. J. H. Gunning. Op 24 Maart 1895 aanvaardde Ds. Visser het ambt als predikant te Idzegahuizen- i Piaam, en vertrok naar Workum, vanwaar hij 7 Mei 1905 naar Zwolle vertrok. In Zwolle beweegt Ds. Visser zi.h op on- 1 i derscheiden gebied. Enkele jaren was hij 6ecundus-lid van het Prov. kerkbestuur van i Overijssel, voor het examen der proponen ten. Daar is hij ook gevangenispredikant en I lid van de Zwolsche afd. van het Genoot schap tot zedelijke verbetering vail gevan genen. Verder is Ds. Visser voorzitter der zeven Herv. soholen, mede-oprichter en eere voorzitter der Chr. school in de buurtschap pen Berkum en Wijthmen, voorzitter van de Herv. Kweekschool en leeraar Chr. religie aan die school. Ook is Ds. Visser regen van het Herv. "Weeshuis, idem van de classicale zendings- vereeniging, quaestor van de classicale we- duwenbeurs, voorzitter van de Prov. Com missie van het Ned. Bijbelgenootschap, eere voorzitter van de Zwolsche afdeeling van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel enz. Ook is Ds. Visser mede- Werker aan de Zwolsohe Kerkbode. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Zwolle besloot het beroepingswerk in deze Vacature onverwijld ter hand te nemen en de vacature te doen bezetten door een pre dikant, die, evenals Ds. Visser, tot de Con- fessioneele richting behoort. HERDENKING .VAN DE DOLEANTIE Van het Comité tot herdenking van de Doleantie vernemen wij, dat het programma thans definitief werd vastgesteld. De her denking zal plaats vinden te Amster dam. Donderdag 13 Febr. a.s. des avonds acht uur zal er een dankt en bedestond worden gehouden in de Kejzersgrachtkerk. Als voorganger zal optreden Ds. K. Fern- hout, van Baarn. Vrijdag 14 Febr. worden er twee samenkomsten gehouden in de groote zaal van het Concertgebouw. De mor- genvergadering begint des morgens 10 uur. Als spreker hoopt eerst op te treden: Dr. K. Dijk, van 's-Graven- hage, met het onderwerp: „Om het verbond Gods", en daarna Prof. Dr. G. M. den Hartogh, van Kampen, met het onderwerp: „De Doleantie en het ambt van ouderlingen en diakenen". In de middagsamenkomst, welke om 2 uur aanvangt, spreken: Prof. Mr. A. Anema, van Amsterdam, over „De Doleantie en de Staat"; Dr. T. Fer- werda, van Amsterdam, over: „De Doleantie en het Kerkrecht"; Prof. Dr. F. W. Grosheide, van Amsterdam, over: „De beteekenis van de Doleantie voor het heden". Daarna zullen nog die nauw bij dé De Chr. Geref. Kerk Hoogte- noch dieptepunten heeft de Chr. Geref. Kerk in 1935 gekend. Het was een zeer kalm jaar, waarin we zelfs geen enkele gebeurtenis van ingrijpend belang geno teerd hebben. De predikantenkring werd door niet één sterfgeval getroffen; uitbre-i ding had plaats door de toelating van cand. Baan, wiens 17 beroepen opnieuw de aan dacht vestigden op het beduidend tekort aan Dienaren des Woords; van de 125 ge- meentey is ongeveer de helft vacant. In 1935 werden bijna 60 beroepen uitgebracht, doch slechts zes predikanten verwisselden van Standplaats. Als een navolgenswaardig! novum bracht de Chr. Geref. Kerk in het voorbije jaar den roizenden predikant, die wel een standplaats (Haarlem) heeft, doch verder ter besdhtikking van vacante gemeenten is. Een geheel andersoortig en ook voorbeeldig novum was het aanbod van den onderwijzer van Noort, die als §dministrateur-onderwij zer naar het Zendingsveld op Celebes ver trok, en daarvoor geen enkele voorwaarde stelde dan zich te mogen geven in dien ar beid. Tegen het einde des jaars ontvingen we een uitvoerig schrijven van den vroegeren Chr. Geref. predikant A. M. Berkhoff, be helzende een motiveering van zijn toetre ding tot de Vrije Evang. Gemeenten, van welke hij die van Groningen zal gaan dienen. DE GEREF. KERKEN IN H. V. Ook voor deze kerkengroep in 1936 al weer tien jaren oud heeft de vorige jaar kring ©en rustig verloop gehad. Eenige dei ning werd veroorzaakt door het af en toe optreden van predikanten van andere kerk formaties in den Dienst des Woords. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Middelburg heeft zelfs openlijk er tegen ge protesteerd, dat Herv. predikanten in Geref. Kerken van het H. V. preekten. Aan het op treden van den cand. ten Bruggencate, van wien gemeld werd, dat hij de vrijzinnige richting had ingeruild tegen de rechtzin nige, is een èinde gekomen, doordat hij om persoonlijke redenen niet meer uit preeken gaat, zoodat zijn preekconsent voor deze kerken is vervallen. De actie van Ds. H. C. van. den Brink in verband met den inhoud der prediking is in 1935 voortgezet met zijn verzoek om revisie van het besluit der clas sis Amsterdam, die zijn' verzoek niat ont vankelijk verklaard had- Eindelijk hebben wij te memoreeren de uitspraak van den kerkeraad te Leeuwarden, die een raak woord plaatste over het doellooze en vage van de „oproepen" der Oecumenische be wegingen. DE GEREF. GEMEENTEN Niet minder dan 38 beroepen werden in 1935 door dpzft kleine kerkengroep uitge bracht; het feit, dat er slechts twee werden aangenomen, bewijst wel het groote gebrek aan predikanten. In 1935 werd de rij met niet één candidaat aangevuld. De Geref. Ge meenten hadden voorts te boeken het ver lies van Ds. G. v. Reenen, em.-predikant te Leiden, die in het orgaan dezer kerken „De Saamhinder", de samenspraken „tusschen Kees en Barth" 'over geestelijke onderwer- pén schreef. D? O ud-G ere f. Gemeenten verloren in Ds. L. Boone den laatsten predikant in ons land, die nog met steek en kuitbroek ging. DE EV. LUTH. KERK In den engeren kring der Luthersdhe ker ken deden zich geen bijzondere gebeyrtenis- sen voor. Tn den loop des jaars verwisselden acht predikanten van standplaats. Voor de opleiding van predikanten was een groot verlies het overlijden van Prof. Mr. J. Loos- jes, wiens beteekenis als hoogleeraar aan het Amsterdamsche Seminarium in die da gen van vele zijden erkend is Ook door het sterven van Ds. Steil wag leed de Evang. I.uth. Kerk een gevoelig verlies. Door haar slaan in dc branding van dezen heftig bewogen tijd is de Kerk bezig, zich in stijgende mate te bezinnen op de vraag, of en in hoeverre zij tot taak heeft aaneen sluiting der verschillende formaties te zoe ken, terwijl anderzijds diezelfde branding oorzaak is van groepeeringen, die, uit welke motieven dan ook, het kerkelijk verband, zoo niet verloten, dan toch van onderge schikt belang achten. Deze verschijnselen zijn en hiermee gaan we allengs ook over naar het buitenland in allerlei landen te vinden. In wijdste overspanning is het de oecumenische beweging, die hier den toon aangeeft. En niet altijd den juisten toon, want zij onderstelt ook verbindingen, waar voor het meest elementaire begrip van ce ment ontbreekt. Hoezeer het oecumenisch streven ver zwakt wordt door het staan naar valsche eenheid, is treffend aan den dag gekomen in de houding van den bekenden Protes- tantechen aartsbisschop van Zweden, wijlen Nathan Söderblom, wiens oecumenisch be sef zoo „sterk" was, dat hij den overgang van Koningin Ast rid naar de R. K. Kerk bevorderde. Soortgelijke onbegrijpelijke ver draagzaamheid met Rome kon njen ook af lezen uit beschouwingen van Nat. Soc. lei ders in Duitsehland t.o.v. de samenstelling eener Rijkskerk. Gelukkig bleven zulke ver schijnselen uitzonderingen en wordt het feit der Hervorming gehandhaafd als een afgedane zaak. Wat ons land betreft herinneren wij aan de oprichting van het Ned. Lausanne Co mité op 21 Maart; met „Stockholm" en de Wereldbond der Kerken was de Lausanne- beweging voorbestemd samen te smelten tot een „Oecumenische Raad van kerken in Ne derland", welke op 10 Mei d.a.v. te Utrecht is opgericht. Zooals wij destijds medege deeld hebben, zal deze Raad inzonderheid voorbereidend werk verrichten met het oog op de groote Intern. Oecumenische Confe renties in 1937 te Oxford en Edinburgh. Dat in het buitenland, waar de kerkelijke gren zen over het algemeen minder scherp zijn afgebakend, de oecumenische beweging op breede schaal veld wint, is begrijpelijk. In dit verband is ook te wijzen Op de vergade ring van het Wereld Comité voor kerkelij ke hulpacties, op de Alliantie der Presby ter. Kerken en op de Intern. Zendings- en Studentenconferenties, gelijk er in Augus tus een te Bazel gehouden is. Van de buitenkerkelijke bewegingen moe ten wij de Buchman-bewegino even afzonderlijk noemen, omdat zij in ons land van de. Geref. Kerken hier en daar bij zondere aandacht eischte. Te herinneren is aan de houding van Ds. Both te Arnhem, met wien echter in den loop van 1935 be vredigende uitkomst is verkregen. In de brochure van Dr. Kraan werd uitvoerig en duidelijk de verhouding tusschen Geref. Kerken en Buohrnanbeweging geschetst. In het buitenland heeft deze beweging krachtige vorderingen gemaakt in Scandi navië en in Gcnève. Ook daar is gebleken, dat. 'zij in.de gesteldheid van dezen tijd een zeel-' ontvankélijken bodem heeft, orn haart, op, zichzelf ernstige aandacht verdienende strevingen, (e doen wortel schieten. Een buitenkerkelijke beweging van eeiiigs zins verwanten, doch veel minder beschei den optredenden aard, is de jonge „Orde van Getrouwe Getuigen", die tegen het ein de des jaars reeds gesplitst was door de op richting van een uit haar voortgekomen o.p- positioneele groep, zich aandienende met den naam „Congregatie van de blinkende Morgenster". De pretentie dezer groepen is blijkens hun doelstellingen gericht op een bezinning, die binnen de wanden der Kerk reeds langen tijd bestaat en alleen daar b 1 ij v e n d e vrucht kan dragen. Doleantie betrokken waren, een kort woord spreken. Aangezien te verwachten is dat de belang stelling voor deze herdenkings-dagen groot zal zijn, en vermoedelijk niet allen, die dit wenschen, toegang kunnen krijgen, moest het Comité, voor de goede orde, wel beslui ten toegangskaarten verkrijgbaar te stellen. Deze kaarten, zoowel voor de Keizersgracht- kerk als het Concertgebouw, kunnen worden .ngevraagd aan het adres van Mr. G. H. A. Grosheide, Keizersgracht 586 te Amsterdam. Aanvragen nè den 28en Januari ontvangen, kunnen niet meer worden beantwoord. Voorts zal er in de pauze op' 14 Febr. ge legenheid Zijn voor een eenvoudige, ge meenschappelijke lunch. Ook hiervoor kun nen kaarten worden aangevraagd aan het adres van Mr. Grosheide, bovengenoemd. Kerk en Staat in Duitsehland De Staat en de vrije Kerk In aansluiting op de berichten van gisteren hebben wij nog te wijzen op een door het N. C. P. „van Staatszijde" ontvangen mede- deeling, dat de Staat niet van zins is om aan aanhangers eener vrije kerk te beletten een vrije kerk te vormen, maar dat de staat w 1 oordeel is, dat thans in dezen •rgangstijd te moeten tegengaan, opdat eerst de kerkcommissies, die slechts 'n tijdelijke taak hebben, welke automatisch in September 1937 eindigt, met haar resultaten voor het Protestantsche Duitsche volk kun nen komen, en dit in rust deze resultaten kan bezien. Blijft er daarna nog een deel over, dat niet meegaat en een eigen kerk wil stichten met eigen kerkelijke hoogescholen (Elberfeld en Berlijn) dan zal de S t aat dit niet beletten. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN De Geref. Mannenvereeniging „Onderzoekt de Schriften" te Groningen viei-t 23 Jan. a.s. haar zilveren jubileum. Van de drie leden waarmede de vereeniging begon iis nog een overige, nl. de heer A de Vries, thans voor zitter van de jubileerende vereeniging. Uit de vereeniging groeiden nog zes mannenver- eenigingen in de stad Groningen, die totaal ruim 150 leden tellen. EVANGELISATIE TE NAARDEN Men schrijft ons: Op 7 Januari j.l. werd te Naarden in een der buitenwijken door de Geref. Kerk een eigen Evangelisatiegebouwtje in gebruik ge nomen. Reeds enkele jaren werd daar, eerst in een kamer bij een zuster der gemeente, daarna in een leegstaand huis, vervolgens, door slooping van dat huis, in een schuur, daartoe ingericht, vooral onder de jeugd geëvangeliseerd^ Door een onbekende gever buiten de gemeente werd f 500 voor dit doel afgestaan en met behulp van de classis Hilversum en door giften uit eigen kring kon nu een eigen gebouwtje worden gebouwd en in gebruik genomen. Behalve de pastor loci Ds. K. Prins voer den o.a. het woord Ds. Ringnalda namens de Classis Hilversum, verschillende afgevaar digden van naburige gemeenten, de archi tect en de aannemer. Het geheel ziet er welverzorgd uit, een voudig doch smaakvol. De openingsavond was een goede avond voor de Gemeente waarop zij dankbaar mag terugzien. giften en legaten De Weesinrichtïng- te Neerbosch heeft van N. N. te K. een gift ontvangen van flPOO. SCHOOLNIEUWS Prof. Dr. A. NOORDTZIJ Prof. Dr. A. Noordtzij, die Zaterdag 25 Januari van zijn tijdelijk verblijf te Lau sanne hoopt terug te keeren, is voornemens Woensdag 29 Januari te 2 uur zijn colleges aan de Rijksuniversiteit te Utrecht te hervatten. GOUDEN DOCTORAAT Maandag 13 Januari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat Mr. W. H. van Nes van Meerkerk te Haarlem aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtsgeleerdheid. WERKLOOZE AFGESTUDEERDEN In „Horizon" schrijft Ds. W. A. Wier- singa over de Werklooze afgestudeerden. Hij citeert in zijn artikel de becijfering van Dr. Ph. J. Idenburg over de verwachtingen van den cursus 1935/4936. Er zullen dan door de Universiteiten worden afgeleverd 1350 juris ten, waarvan niet meer dan 775 mogen ver wachten een plaats te krijgen; van de 1650 medici ten hoogste 1100; van de 540 tand artsen 150; van de 500 chemici 200; van de 500 apothekers 150; van de 950 Delftsche ingenieurs 750 en van de 300 landbouw ingenieurs 150. Van de 5790 afgestudeerden, die in de eerstkomende vijf jaar „klaar" hopen te komen, zullen dus 3275 door de martschappij worden opgenomen, en 2515 afgestudeerde jonge menschen zullen aan de kant blijven staan. Ds. Wiersinga verbindt aan dit somber vooruitzicht een ernstig en sterkend woord aan het adres der jongelui, die uitgeschakeld zullen zijn (of reds zijn) uit het arbeids proces en deswege aan moedeloosheid ten prooi kunnen vallen, WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Haparanda 7G6.7. WEERVERWACHTING Matige tijdelijk wellicht toenemende Z.W. tot Z. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regen buien, aanvankelijk iets kouder. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De depressie op de oceaan heeft zioh voor al N.waarts uitgebreid. Op het vasteland nam de hooge drukking, vooral uit het Z. en O. toe, In Scandinavië heeft zich het gebied van zeer strenge vorst verder naar het N.Ü. terug getrokken, maar behalve de Z. Noorsche kust en de zuidpunt van Zweden, heeft wel geheel Scandinavië nog vorst. Op het vasteland is alleen in Duitsehland en Oostenrijk sporadisch lichte vorst voor gekomen. In W. Europa steeg de temperatuur. Over de Spaansche kust komt föhn voor. Ofschoon behalve in Scandinavië bijna overal neerslag viel, is de hoeveelheid niet groot. De luchtdrulkverschillen zijn in onze om geving iets afgenomen, maar het waaii nog stormachtig over de Golf van Biscaye en krachtig over de Britsche eilanden, de Noord zee, W. Frankrijk en de Noorsche kust. ter wijl op IJsland een N.O. storm waait met matige vonst. In Duitsehland is de lucht zwaar bewolkt of nevelig met alleen in het W. regen. Zwitserland heeft betrokken lucht met lichte dooi in de lagere gedeelten. Een belangrijke verandering is nog niet te wachten, al is geleidelijk eenige tempera tuurdaling waarschijnlijk. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.2 C. 10 JANUARI Zonsopgang 8.09 uur, zonsondergang 4.06 uur Maan op nam. 6.26 uur, onder v.m. 8.49 uur 10 JANUARI Van 's avonds 4.36 uur tot 's morgens 7.38 uur Sedert 1 Dec. 1928 bestaat de Vereen, van studenten in de theol. faculteiten in Neder land, (adres R. J. W. Nijkamp, ab-actis, Kei zersgracht 162, Amsterdam). Deze Vereeni ging zendt ons een Jaarboekje, waarin alle adressen van theol. studenten en hun clubs zijn opgenomen. Voor wie in eenig verband met de komende predikanten wil treden, dus een onmisbare gids. VROUWEN MET ACADEMISCHE OPLEIDING De Ned. Ver. van vrouwen met academische opleiding houdt haar algemeene vergadering op Zaterdag 18 Januari des middags te 4 uur in het Clubgebouw van de Utrechtsche Vrou welijke Studenten Vereeniging, Drift No. 19 te Utrecht. Des avonds volgt een gemeen schappelijke maaltijd in het Clubgebouw de U.V.S.V., waarin Mej. J. L. H ij m gouvernementearts op Java, zal spreken „Medisch werk in Nederlandsoh Indië"', in verband waarmede zij eenige films zal ver- toonen. VALCOOCH Cijfers geven De redacteur van het Maandblad voor op voeding en onderwijs „Valcooch" de heer D. Wouters, is afgetreden. Hem vervangt een (ongenoemde) redacteur ad interim, die het in zijn „Memorandum" heeft over de normen, of liever over het gebrek aan nor men voor het cijfers geven op school. Dit is en blijft „een hachelijk ondernemen", dat bovendien onbillijkheden schept. Maar de schrijver weet gpen beter middel aan wezen, bijaldien de cijfers werden af{_ schaft. Dus: dan maar verbeteren zoover het mogelijk is. Bijvoorbeeld: „Bij vele examens wordt door een bespre^ king vooraf een norm van waardeering vast gesteld; vreemd genoeg, niet bij het Staats examen voor Onderwijzer, dat afgenomen wordt door vier commissies, die. geheel zelf- .standig de cijfers voor hetzelfde werk be palen. Ik kan dit billijken voor de opstellen in de Nederlandsehe taal, in opvoedkunde, ook nog voor het wiskundewerk, maar waar om voor de vertalingen uit de drie moderne talen ook hier niet naar eenige uniformiteit wordt gestreefd, is mij nog nooit duidelijk; geld behoefde het niet te kosten en onbillijk heden zouden worden voorkomen." Meer nog onbegrijpelijk is den schrijver, dat zelfs onderwijsmenschen, die toch allen wel van de uiterst betrekkelijke waarde van cijfers overtuigd zijn, zulke verstrekkende conclusies daaruit trekken. „Herhaaldelijk komt het voor, dat een school wordt afge maakt, omdat het aantal-bevorderden te hoog wordt geacht, of een andere geroemd, omdat het daar zoo laag is. Het Staats examen voor Onderwijzer wordt afgekeurd o.a. op dezen grond, dat het percentage ge slaagden zoo klein is vergeleken bij dat dei- Schoolexamens." OPLEIDING VAN LEERAREN In October van het vorige jaar heeft de „Organisatie van Natuurphilosophische en technologische faculteiten in Nederland" in een adres aan den Minister van Onderwijs verzocht te bevorderen, dat de universiteiten in overleg met elkaar en met de scholen de door haar noodig en nuttig geachte stappen zullen doen voor de regeling der practische leeraars-opleiding aan onze Universiteiten. Daarna is aan de Groningsche universiteit een opleiding tot stand gekomen. Aan hen, die deze opleiding gevolgd heb ben, reikt de faculteit een testimonium uit. Het hospiteeren kan vóór of na het docto raal examen geschieden. Deze universitaire opleiding is, volgens een schrijven aan het Hbld., verre te verkiezen boven andere, want in de eerste plaats houdt zij rekening met de eischen, di- de wetenschappelijke vakstudie stelt, voorts behoeft de studieduur met niet meer dan drie maanden verlengd te worden, ten slotte blijft de studie in univer sitair verband en zijn de a.s. leeraren niet reeds tijdens hun opleiding afhankelijk van den inspecteur. Praeses en ab-actis van bovengenoemde organisatie hebben op 23 December j.l. een audiëntie bij den Minister van Onderwijs gehad. Het vraagstuk der leeraarsopleiding bleek de volle belangstelling van den Minis ter te hebben en gaarne wilde hij alles doen wat in zijn vermogen lag om orde te bren gen in den bestaanden chaos van regelingen. Nadat het daartoe noodzakelijke overleg is gevoerd zal een definitieve regeling van deze materie waarschijnlijk niet lang meer OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOS VERLIEST DE ZESDE PARTIJ MET WIT Schitterend eindspel van Raichenbach De stand thans 84 voor den kampioen In het gebouw „Amicitia" te 's-Graven liage werd gisteravond te zes yur onder groote belangstelling aangevangen met de ze-ide partij van den wedstrijd Vos—Raichcn baoli om hr-t wereldkampioenschap. Wit. J. H. VOS Zwart: M. RAICHENBACH 1. 34—29 19—24 2. 32—28 li—19 3. 37—32 20—25 4. 29X20 25X14 Een theoretisch verlocp. 5. 40—34 15—20 6. 41—37 18—23 7. 31—27 17—21 8. 37—31 12—18 9. 31—26 11—17 10. 46—41 17—22 11. 26X17 22X11 12. 41—37 7—12 Een opening zander noemenswaardige nf- wii kingen. 13. 44—40 11—17 14. 34—30 20—25 15. 50-44 25X34 16. 39X30 14—20 17. 30—25 20—24 Nog steeds is er goen voordeeltje voor een van beiden te bekennen. 18. 44—39 17—21 19. 40—34 21—26 20. 37—31 26X37 21. 42X31 10-14 22. 34—29 Een ruil, die door sommigen wel wordt af gekeurd, doch hier zeker op zijn plaats is. d>aa.r wit er tempi mee wint. Eh dit heefi Vos zonder twijfel noodig. 2223X34 23. 39X30 18—23 24. 47—42 12—18 25. 44 1—7 26. 41—40 5—10 Wit dient nu een principieelen zet te doen, welke formatie hij ami z'n stand zal willen geven. 27. 31—26 7—11 Een lokzet! Vos had hier rustig 4034 kunnen spelen, doch speelt argeloos het oor de hand liggende 4237, met de L.doe !ing verder te gaan naar 31. De stand na 27. 711 was: ■mz 'ma 28. 42—37 Er volgt nu de zeer verrassende comibi natie: 2824—29 29. 33X24 1822! 30. 27X29 16—21 31. 26X17 11X31 31. 36X27 19—23 33. 29X18 13 X31 Materieel heeft de ruil Vos geen nadeel gebracht, ieder heeft negen stukken. Dooli wat de positie betreft, staat Raichenbach sterk in het voordeel. Wit moet als 34sten zet 48—42 spelen om den doorbraak van schijf 31 te verhinderen. De Franschman staat aan zijn langen vleugel goed verde digd, terwij! hij nu op dien linkervleugel van Vos, die zeer verzwakt is, een scherpen aanval ?aat ondernemen. Het zal onzen kampioen moeite kosten, om deze attaque te weerstaan. 34. 4842 6—11 35. 40—34 Vos eenigste kans bestaat in een tegen 'aanval. 3 511—16 36. 24—20 Een z,et, die Vos niet veel verder brengt, maar hij moet toch iets doen. 3 616—21 37. 34—39 21—26 38. 20-15 14-19 Hier houdt Raichenbachs aanval even op. Hij wil ongetwijfeld na 31—36 42—37 (ge- op zich laten wachten. Er is kans, dat de op leiding, zooals die thans aan de Groningsche Universiteit bestaat, daarbij als voorbeeld en richtlijn zal worden genomen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Z u t p h e n. Chr. Lyceum. Tot leeraar aardrijkskunde: Drs. W. H. Vermooten leeraar aan de Chr. H. B. S. te Utrècht. Lin schoten. Chr. School. Tot kweekei. m. a.: Mej. H. v. d. Brink te Woerden. Schuinesloot (gem. Ambt Harden- berg). Chr. School. Tot onderwijzeres: Mei. G. v. d. Hel te Warnsveld. SCHOOLJUBILEUM Dinsdag 7 Januari is te Broek op Lan ge n d ij k het 60-jarig bestaan der Chr. Nat. School herdacht en tevens aan deze school naam gegeven van Ds. J. D. van Arkel, 1. pred. te Hilversum, de eenig overgeble- ~n stichter. Des middags is in de Herv. Kerk de 84-jarige Ds. van Arkel opgetreden en is hem daarna toegezongen Ps. 134 3. Daar hebben ook het woord gevoerd Ds. A. E. v. Baaien, namens de kerkeraden der Ned. Herv., Geref. en Chr. Geref. kerk, Bur gemeester P. Slot namens het Gemeentebe stuur, Ds. C. Heemskerk, em. pred. te Ter Aar, namens het Hoofdbestuur van Chr. Nat Schoolonderwijs, de heer H. Schuil van Noordscharwoude namens de Chr. Scholen van Noordscharwoude en Hugowaard, de heer Muurling namens de Chr. School'van St. Pancras. Des avonds werd in de Geref. Kerk een samenkomst gehouden. Deze wordt morgen herhaald wegens de groote opkomst. ACADEM. EXAMENS Doct' artseiiübereidkunde mej. M. E. J. de Jongh, dwongen) 26—31, 37X26 en 36—41 vrijheid om een dam te behalen voorbehouden. Mo menteel zou Vos een zgn. vapgstelling kun nen maken, daar hij, wanneer Raichenbach op veld 41 is gekomen, 4146 eventueel zou kunnen keeren met 29—23 en 30—24 en op 4147, 2420 zou laten volgen. Raichenbach wil deze dreigingen ontgaan en noodzaakt Vos nu met 1419 zijn plannen op te ge ven, tenzij deze èrin mocht slagen een an dere vangstelling voor den zwarten dam op te bouwen. 39. 43-38 10—14 Zwart's verdediging aan zijn linkervleugel ia onaantastbaar gebleven. 40. 38—33 8—12 41. 33—38 Wit kan nog baat vinden bij het forceercn van een tempi-tekort van zwurt. Hij is erin geslaagd een nieusve vangst el Ling te formee- ren, daar zwart bij damhalen op 46 thans strandt op de opstelling der schijven 28, 29, 80, 35 en 45. Het gaat er nu slechts om, of wit erin zal slhgen, deze vangstelling intact te laten, of dat zwart d e noodig e tempi zal vinden om een volhouden van de witte verdediging te weerstaan. Raichen bach dacht hier 25 minuten na, overwoog alle mogelijkheden en speelde: 4112—17 42. 45—10 17—21 43. 292 3 Vos speelt uitstekend, hij brengt nu een dreiging in de stelling, die zwart slechts kan keeren door den ruil 21—27 en 26X17 of met 3136. Beide voortzettingen vormen echter een belemmering voor het consequent 'doorzetten van cLen aanval. 432—7 44. 32—27 31X33 45. 40—34 19X28 46. 34—29 33X24 47. 30X10 Een klaterend appjaus beloonde Vos voor bet scheppen van tegenkansen, welke door dezen elagzet in ruirne mate zijn ontstaan! 479—14 48. 10X19 28—32 49. 19—14 26—31 50. 14—10 32—37 51. 42—38 37—^41 52. 10—5 41—47 53. 5-32 47X33 54. 32X2 33—28 De stand na 54: 3328 was: Thans is een heel moeilijk eindspel ont staan. Voor Vos moeilijk remise te maken, voor Raichenbach moeilijk te winnen. Alles zal hier afhangen van het doorzicht van beide spel ers en van hun eindspel kennis. In elk geval wordt de minste fout Vos nood lottig. 55. 25—20 28—10 56. 2—24 Om het stuk op 31 tegen te houden. Vos zal dit echter niet kunnen volhouden. Zwart behaal een tweeden dam. 5631—36 57. 24—47 10—5 58. 35—30 5—28 59. 30—25 28—10 60. 47—24 36—41 De weg is thans gebaand. Het is nu de vraag, of zwart met zijn tweeden dam in derdaad ook een vvinststelling tot stamd kan brengen. 61. 24—13 41—47 62. 13—35 47—36 63. 35-2 36—22 64. 2—35 22—11 65. 35—2 11—22 Zwart is weer op 22 teruggekeerd en niets opgeschoten. 66. 2—35 3—9 67. 35—2 22—17 68. 2—35 17—11 69. 35—2 11—16 70. 2—35 1 16—2 71. 35—40 9—13 72. 40—29 2—8 73. 29—34 8—3 Alle manoeuvres met den zwarten dam hebben ten doel den weg vrij te maken voor schijf 13. Wit verdedigt zich hardnekkig. 74. 34—40 3—9 Zwart moet wit nu van de linie 1/45 zien te verdrijven! 75 40—29 9—3 Zwart's plan blijkt mislukt te zijn. 76. 2940 3—26 77. 40—34 10—46 Bouwt nu een vangstelling op. 78. 34—40 - 26—37 Er dreigt nu 37—23. 79. 1.5-10 4X24 it geeft op. Een door den Frauschmam schitterend gespeeld eindspel. Nabeschouwing De meest sensationeele en snamtnende par tij tusschen de beide groot me esters. Het Hcagsche pubeliek beleefde emotie na emo tie! Na een aanvankelijk kalm öpenings- spel, deed de wereldkampioen met zijn 27en zet een geraffineerde lokzet, Vos liet zich verleiden tot het nemen van een rartd- schijf, waardoor Raichenbach een combina tie kon nemien, die hem een geweldigen aanval op Vos' langen vleugel gaf. Vos' beantwoording na de uitvoering der com binatie mag feilloos en meesterlijk worden g-noemd. Hij schiep zich dioor het opbou wen van een vangstelling ressources en slaagde er ten slotte in een doorbraak naar dam te force eren. Een uiterst moeilijk eindspel van ieder vier stukken bleef over, waarin Raichen bach overwegend stond, doordat hij spoe- oig twee dammen behaalde, waarvan een de hoofdlaan (5 tot 46) bezet hield. En de Frainschman speelde dit eindspel zoo on berispelijk, dat Vos geen kans meer kreeg om een puntenverdeeling te bewerkstelli gen. Bij dien 79sten zet werden de velschil lende dreigingen Vos te machtig en hij gaf op. De stand na deze zesde ontmoeting is nu: Raichenbach: 6 gespeeld 2 gewonnen, 4 remise, 8 punten; Vos: 6 gespeeld, 2 ver loren, 4 remise, 4 punten. He revende partij wordt Ttonderdag 0 tenitari wederom te Amsterdam. Victoria- hotel, gespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3