ADDIS ABEBA SUCCESSEN MELDT Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. DONDERDAG 9 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG IN GODJAM HEEFT ECHTER OPSTAND GEWOED Zvveedsch ambulance-lid vermist Te Addis Abeba wordt officieel medege deeld, dat geheel Tembien ten Westen van Makkalé door de Abessijnen is heroverd. De Italianen vluchtten zonder tegenstand en lieten een tank en een vrachtauto aoh- tcr. Op hun terugtocht staken de Italianen een dorp in brand. Volgens in de Abessijnsche hoofdstad loo- pende geruchten zouden zich aan het Noor delijk zoowel als aan het Zuidelijk front groote gevechten ontwikkelen. In het Noorden moeten de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem, gebruik maken van het plotseling intreden van den regen tijd, welke Italië's gemotoriseerde afdeelm- gen tot non-activiteit dwingt, om met krach, tige afdeelingen hun reeds eerder begonnen opmarsch naar Aksoem voort te zetten. De Italianen, genesteld in blokhuizen, machinegeweerstellingen en terreinverster kingen, zouden echter verbitterden weer stand bieden. Andere geruchten melden, dat de leger groep van Ras Desta in het Zuiden tot den aanval is overgegaan. De Abessijnen zouden aldaar straalsge wijze in drie verschillende colonnes opruk ken, de eerste colonne naar Jet, de tweede naar Lugh Ferrandi en de derde langs de grens van Kenya. Ras Desta zou deze aanvalstactiek heb ben gekozen, om zioh te hoeden voorver rassingen op zijn vleugels. Hij zou 60.000 man ter beschikking hebben. Krijgsgevangen Italianen Zeven Italiaansche officieren, die door de troepen van dedjas Hayelos krijgsgevangen zijn gemaakt in Sjire, zijn te Dessie aange komen. Men heeft aldaar nog nooit gevangen Ita lianen gezien, aangezien sedert Menelik de gewoonte bestond, dat de legerhoofden, die gevangenen maken, dezen bij zich houden om verschillende werkzaamheden te ver richten. In den regel werden de krijgsge vangenen door de Abessijnsche veldiUeeren goed behandeld. In verband hiermede wordt opgemerkt 'dat na den slag van Adoea in 1S96 de Ita- liaansche gevangenen naar Addis Abeba weren gebracht, waar zij werden te werk gesteld "aan de wegen. Velen hunner zijn na hun vrijlating uit eigen beweging in Abessinië gebleven. Kortgeleden heeft sultan Yojo, het stam hoofd van de Aoessa's, 182 gevangenen ge maakt, die hij tewerk beeft gesteld bij de irrigatiewerken. In tegenstelling met de ïtaliaansche be richten, wordt verklaard, "cTat geen enkele krijgsgevangene in Abessinië handeld. De oorlog in Oosl-Afrika 1 eggen betreffende de aanhoudende geruch ten. welke in verscheiden hoofdsteden de ronde doen en volgens welke Zweden voor nemens zou, zijn te Genève te verzoeken, over te gaan tot de toepassing van petro- leum-sancties of voor te stellen, Zweden een mandaat over Abessinië te verleenen. Ten aanzien van het gerucht, aat bij het Internationale Hof te Den Haag een eisch tot schadeloosstelling is ingediend voor de toegebrachte schade aan de Roode Kruis- ambulance, verklaart het ministerie buitenlandsche zaken, dat deze aangelegen heid in handen ligt van de regecring. Prins Karei staat in voortdurend contact met de regeering. Het ministerie van buitenlandsche zaken weigert ten slotte nog, eenige verklaring af te leggen betreffende den mogelijken datum, waarop zal worden beslist, of te Genève een protest zal worden ingediend tc-gen het bom bardement van de Zweedsche ambulance. Goud voor Italië Generaal Guiseppe Baistrocchi, onder staatssecretaris voor oorlog deelde den se cretaris van de partij mede, dat het leger 300 K.G. goud aan het vaderland heeft geofferd en ongeveer 2300 K.G. zilvr. Ook een Duitsche ambulance Naar vernomen wordt, is het Duitsche Roode Kruis voornemens, deel te ne aan het internationale Roode Kruis-werk in Abessinië door het zenden van medici, me dicijnen en sanitaire installaties. De onderhandelingen tusschen het Duit sche Roode Kruis en het internationaal co mité te Genève worden nog voortgezet. wordt mis- Opstand in Go dj am In Godjam, een der provincies, waar de ïtaliaansche vliegers den laatsten tijd pamfletten uitwierpen, met aan sporingen aan de bevolking, om het juk van het centraal bewind van Addis Abeba van zich af te werpen, is het in derdaad tot een revolutie gekomen. Naar echter te Addis Abeba verluidt, is de rebellie reeds weer onderdrukt, dank zij de krachtige tusschenkomst van de inwoners der provincie zeil, die op deze wijze hun trouw aan den negus hebben getoond. Zij zouden aan dedzjas Asfaw, den aan voerder van de troepen, welke uitgezonden waren, om den opstand te bedwingen, de clrie hoofdaanstichters hebben uitgeleverd, t w dedzjas Gasahan, dedzjas Hailoe, een lief' van Ras Haeiloe en de zoon van dedz- ies Wodadjo. In Abessijnsche kringen legt men er den nadruk op, dat 't w a a r s c h ij n 1 ij|k echec van den opstand toont, dat de politieke eenlheid des lands veel sterker is dan velen dachten. De verdediging des vaderlands heeft deze eendracht bekrachtigd. Ook over het Tigrefront hebben de Italia nen strooibiljetten uitgeworpen, waarin de bevolking van Tigre, Godjam, Ocaglasta en Yedjoe wordt aangespoord op te staan tegen Öe centrale regeering. „De regeering van Addis Abeba maakt rich uitsluitend bezorgd voor de belangen der provincie Choa', aldus in den oproep, „zij kan onmogelijk gansoh Ethiopië be sturen. Tot dusver hebt gij (het juk gedra gen van die regeering, maar het bracht u nimmer voordeel. Legt af die slavernij, leeft in vrede in het land, dat uw eigen dom is". Het communiqué van Addis Abeba voegt er aan toe, dat deze tot rebellie ophitsende Italianen vergeefs werken. Tegenover men- schen, die gifgassen gebruiken en ambu lances bombardeeren, zal Ethiopië eensge zind pal staan. pen Zweedsche arts vermist De lijst van slachtoffers van het bombar dement van de Zweedsche ambulance wordt steeds langer. Thans is een Abessijnsche ziekendrager, die in het ziekenhuis te Ad$ dis Abeba werd opgenomen, overleden. Een andere Abessijnsche ziekendrager, die eveneens te Addis Abeba wordt verpleegd, heeft een en ander medegedeeld over den moed van de Zweedsche geneesheeren, die onder het bombardement foto's namen, voor al dr Hylander. Deze ziekendrager bevond zich bij dr Hy lander cn gaf hem den raad een schuil plaats op te zoeken, maar Hylander weiger de zulks, totdat er een bom viel, die hen beiden verwondde. Dr Svensson droeg de gewonden onder een boom en op dat moment werd Lund- strom zwaar gewond. De ziekendrager verklaart, evenals trou wens alle andere getuigen, dat de ambu lance tenminste drie kilometer van 't kamp .van Ras Desta was verwijderd. Men beeft reeds twee weken niets ge hoord van dr Agge, commandant van een detachement, deel uitmakende van de'Zweedsche ambulance. Hij was naar een plaatsje ten Noorden van Dolo ver trokken. De Zweedsche vlieger, graaf de Rosen, maakt zich gereed om hem te gaan zoeken. Geruchten in Stockholm Het Zweedsche ministerie van buitenland- öohe zaken weigert eenige y.erk-lanng af j» ÏTALIAANSCHE KRIJGSGEVANGENEN VERTELLEN „IK WOU HEELEMAAL NIET VECHTEN...." (Van onzen correspondent Stuart Emeny) D e s s i Woensdagavond. Drie ïtaliaansche militairen, die tijdens de afgeloopen gevechten door de Abessijnen zijn krijgsgevangen gemaakt, zijn vandaag te Dessié aangekomen. Zij hadden geen zo len onder hun schoenen en hun uniformen waren overaJ tot op den draad versleten en gescheurd. Twee van hen, een werktuigkundige en een mitraillist, werden in een tank gevan gen genomen. De derde is een dokter, die aan het tankcorps was verbonden. De werktuigkundige zeide, dat hij wensch- te, dat de oorlog niet was begonnen. „Ik wou heelemaal niet vechten", zeide hij. „want ik moet mijn ouders, die op leef tijd zijn, onderhouden. Maar ik viel onder de dienstplichtwet Het moreel der ïtaliaan sche troepen is buitengewoon slecht". Hij sprak mét ingehouden adem over den weergaloozen moed der Abessijnsche soldaten. „Zulke strijders hebben wij nog nimmer gezien", zeide hij, „zij vielen ons tallooze malen aan, zwaaiden hun zwaarden, speren en bajonetten boven hun hoofd en lieten zich door ons mitrailleurvuur niet van de wijs brengen". „Verscheidenen van hen werden neerge- maaiö. De anderen stormden voorwaarts sprongen over loopgraven en sloten tenslotte onze troep in, waarop een handgemeen volgde". ,,Ik zat in een tank, die geen benzine meer had, Wij werden ingesloten en ons werd ge vraagd ons over te geven. Wij gaven het op". De gevangenen werden goed behandeld. De dertienjarige prins Makonnen heeft hun andaag ter gelegenheid van het Koptische Kerstfeest geschenken gegeven in den vorm an kleeding, voedsel en sigaretten. Terwijl het moreel der ïtaliaansche troe pen steeds sneller daalt, is de stemming on der de Abessijnsche troepen nog niet zoo goed als nu geweest. De Italianen hebben een poging aange wend om het gezag van den negus te onder mijnen. ïtaliaansche vliegtuigen hebben daar toe pamfletten uitgestrooid aan het Noor delijk front. De Abessijnen worden hierin opgewekt gen de opgelegde belastingen op te staan, de zijne der Italianen te kiezen, om op deze wijze de voordeelen der ïtaliaansche beschaving deelachtig te worden. De keizer antwoordde hier spottend op, dat de Italiaansohe beschaving bestaat uit het bombardeeren van Roode Kruis-hospitalen en het gassen der bewoners van Tigré, waar de inheemsche troepen op de gevaarlijkste pos ten worden gebruikt. De ïtaliaansche vliegers krijgen langza merhand respect voor de Abessijnsche scherp schutters. Zij vlogen daarom op groote hoogte boven Debra Tabor, met het gevolg, dat hun bommen de stad volkomen misten en op den bergketen, ongeveer 300 M. verder neervielen. .(Copyright News ChronicleA.N.P.) DE TOESTAND IN GODJAM IS ERNSTIG Addis Abeba zendt troepen om rebellie te onderdrukken Reizigers uit Addis Abeba deelen mede, dat de toestand in Godjam (d. i. dc provincie ten Zuiden van het Tan a-meer), ten gevolge van dien opstand van Dedzjas Hailoe, neef van Ras Hailoe en zoon van Dedzjas Odadjo, tegen Add'is Abeba zeer moeilijk is. Onder bevel van Dedzjas Gazoe zijn uit Addis Abeba troepen gezonden, terwijl uit Wollega troepen zijn gezonden onder bevel van luitenant Bitotwled en Makonnen. Zij schijnen de revolutie welk, eenig-en omvang heeft aangenomen, niet gemakkelijk te kun nen onderdruk ken. Het gerucht gaat, dat de zoon vara Dedzjas Odadjo den keizer-getroinven Dedzjas M&tsj- sja heeft doen vennoorden. De opstand heeft geen pro-Italiaansch ka rakter, doch is meer een opstand van partij gangers tegen den Negus. De voornaamste haard van de opstand is Deban Markos. De Negus, die zich naar net front zou hebben begeven, blijft te Dessië tot de re volutie is onderdrukt. De Fransche Vlootbewegingen De Britsche bladen brengen berichten over het samentrekken van de Fransche vloot in de Middel landscho Zee. Een uitvoerig bericht uit Parijs maak'- er melding van, dat ruim 90 Fransche oor logsschepen van alle klassen op 20 Januari in de Middellandsche Zee of in de nabijheid daarvan zullen kruisen. Op dien dag komt te Genève de commissie van achttien bij een, waarvan men aanneemt, dat zij be raadslagen zal over een olie-embargo. Het optreden van nog twee andere Fransche eskaders wordt in eenige Fransche kringen geïnterpreteerd als een bewijs ervoor, dat de recente besprekingen tusschen de Brit sche en Fransche vlootdeskundigen vrucht gedragen hebben. Ondanks de reserve, die in officieele kringen in dit opzicht in acht wordt ge nomen. verluidt, dat deze vlootbewegin- wellicht een gevolg geacht moeten wor- van de herhaalde Fransche beloften zich gereed te houden tot het verleenen van bijstand in geval van een Italiaan- schen aanval op de Engelsche schepen in de Middellandsche Zee. De Britsche vlootbewegingen Naar te Londen uitdrukkelijk wordt ver zekerd zal de a.s. voorjaarskruistocht der Britsche vloot niet plaats hebben in de Mid dellandsche Zee, maar in den Altantischen Oceaan, vermoedelijk in de Spaansche de Portugeesche wateren. Verder zullen zekere eenheden der Brit sche thuisvloot, w.o. Z. Ms. Nelson, Rodney, Furious, Cairo, benevens de 21ste flottilje torpedojagers, in overeenstemming met het normale jaarlijksche gebruik een voorjaars- kruistocht ondernemen, welke ongeveer half Januari zal aanvangen. Terzelfder tijd zullen de eenheden der thuisvloot, die thans te Gibraltar liggen, o.a de Hood, Ramilies, Orion en Neptune naar het Vereenigd Konihkrijk terugkeeren. Binnenkort zal een gedetailleerd program ma bekend worden gemaakt. De komende Spaansche verkiezingen De leiders der linksche Spaansche par tijen hebben aan den minister-president een nota overhandigd, waarin zij een uit eenzetting geven vaii de voorwaarden, waar onder zij bereid zijn aan de a.s. verkiezin gen voor de Cortes aeri te neuien. Desje voorwaarden behelzen o.m samen stelling der gemeenteraden op dezelfde wij ze als in 1931 op den dag. dat de monarchie ten val is gebracht, het geval is geweest; absolute neutraliteit der regeering tijdens de verkiezingen en een nauwkeurige inacht neming der grondwettelijke waarborgen. Cuba houdt algemeene verkiezingen Vrijdag a.s. zullen de Cubaansche kiezers, voor het eerst sedert 1928, hun stem uitbren gen, o.a. voor het kiezen vam een president en een vice-president. Ook de vrouwen zul len ter stembus trekken; er zijn 1.656.000 stemgerechtigden. Krachtens een regeeringsdecreet zijn de drie laatste dagen voor de verkiezingen de politieke bijeenkomsten verboden. ïtt Cjqv, AMBA *)ACA.DJf W -YW-. *f»'| - '\SOKOTA- 'J'.oyw/fl .- f.'%\ =9KV;\ASjlAJ1&'-MEER1 J Japansche pers plotseling anti-Britsch Conflict met Engeland mogelijk geacht De „Daily Herald" meldt uit Tokio, dat in vooraanstaande Japansche bladen plot seling een felle anti-Britsche toon valt waar le nemen. De bladen publiceeren een reeks artikelen, die volgens het Engelscna blad hierop neerkomen, dat de Japansche regeering wordt aangeraden zich meester te maken van dc „verwaarloosde" Britsche koloniën. De nadruk wordt gelegd op het, „militaire en industrieele verval" Engeland. Engeland is niet in staat, koloniën verder te ontwikkelen, terwij! Ja pan nijpend gebrek aan gebied heeft. Kozoei Otani, vroeger hoofd der Boeddhis ten in Japan, verklaart dat Engeland geen politiek van uitsluiting mag volgen, moet aan jonge en ondernemende naties zoo als de Japansehi. toestaan, gebruik te ma ken van de schatten der aarde. Het invloedrijke blad „Kokoemin" levert lommentaar op de verklaring van Baldwin, volgens welke de Britsche vloot en het leger versterkt moeten worden. Het blad zegt, da; de Britsche jeugd niet meer wenscht te vechten; het komt tot de conclusie, beide landen zeer wel in conflict kunnen komen bij de Japansche ontwikkeling naar het Zuiden. De „Kookoemin" aldus zegt de „Daily Herald" noemt Australië niet met name, doch het legt den nadruk op de noodza kelijkheid van expansie voor Japan, dat zijn groeiende bevolking moet kunnen bergen. Wat bracht Amerika in den oorlog? Het onderzoek, dat de Amerikaansche Senaatscommissie in zake de gebruiken tn de wapenindustrie instelt, heeft aan het licht gebracht, dat de maatschappij, waar bij I. P. Morgan Co. waren geïnteresseerd den geallieerden vóór de Vereenigde Staten den oorlog zijn ingegaan oorlogsmateriaal, voedingsmiddelen en andere producten heb ben geleverd ter waarde van 363 milliocn dollar. De bankiersfirma Morgan was de inkoop agent voor in het geheel ongeveer 3 mil liard dollar. Bij het onderzoek is voorts gebleken, dal Morgan Co. in een telegram aan het filiaal te Londen, op 14 Januari 1916. er op heeft aangedrongen de controle-rechten te verwerven over de wapenfabriek Winches ter Repeating Arms Cy, welke in financi- eele moeilijkheden verkeerde. Deze rechten konden voor I&/2 millioen dollar worden verworven. De compagnon van Morgan, Lamont, her haalde de door I. P. Morgan geuite bewe ring, dat .Duitsche handelingen en niet dc internationole financieele belangen de Ver eenigde Staten in den oorlog hebben doen gaan". De voorzitter der commissie, Nye, ver klaarde hierop: Voor wij probeeren te zeggen of duikboo- ten of industrie en handel ons in den oor log hebben gesleept, zullen wij het feiten materiaal bezien en dan zullen wij nagaan, wat ons in den oorlog betrok. De organisatie-commissie van het Ameri-1 kaanschc Huis Van Afgevaardigden heeft de uil betaling bepleit van den bonus aan de oud-strijders. Zij motiveerde haar stand punt ermede, dat de contante uitbetaling oen essentieel bestanddeel van het weder opbouw programma en een essentieel middel tot versterking van de koopkracht van het volk is. Dc kosten weroen in het rapport der commissie geraamd op in het geheel een milliard dollar. Kort Nieuws In een der Brusselsche voorsteden heeft de politie het huis belegerd van een man, die z(jn vrouw had doodgeschoten en zijn kinderen opgesloten. De man had zich op het dak verschanst, vanwaar hij de gendar mes met dakpannen bekogelde. Nadat hij nog een poging in het werk gesteld had om de hand aan zich zelf te slaan, gaf hij zich over aan de politie, die zich van traangas had bediend om den man meester te worden. De vier kinderen bleven ongedeerd. Het „Neues Wiener Tageblatt" heeft uit Stamboel bericht ontvangen, dat daar in de staatsarchieven een kwitantie is gevon den voor een bedrag van 100.000 Turksche ponden, tijdens den oorlog door Turkije uit betaald aan Duitschland voor den aankoop van een Zeppelin. De storting is verricht door een zekeren Farold en de onderhande lingen zijn zeer in het geheim gevoerd. Het luchtschip is nooit geleverd. De Turksche ambassadeur te Berlijn is uitgenoodigd zich met de Zeppelinfabrieken in verbinding te stellen ter opheldering van deze aangelegen heid. De bladen melden uit Oost-Siberië, dat daar een hevige koude heerscht. In de laat ste dagen zijn temperaturen genoteerd tot 60 graden beneden het vriespunt. Het is den geheelen winter nog niet zoo koud geweest als in de laatste dagen. Op het Zweedsche platteland heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat een adelaar, die een hond had aangevallen, zijn klauwen zoo krachtig in diens rug had ge slagen, dat hij niet meer kon opvliegen, toen de eigenaar van den hond op het rumoer kwam toesnellen. De boer kon de adelaar met hamerslagen dooden. KUNST Textielindustrie in Yorkshire bloeit! Tekort aan vaklieden De „Times" meldt, dat in de textiel-indu- strie in Yorkshire een ernstig gebrek aan goede vaklieden heerscht. Reeds zijn vele arbeiders uit andere districten naar Yorkshire gekomen, maar niettemin blijft de situatie precair. Verschillende orders kun nen slechts met vertraging worden uitge voerd. Er zijn geen aanwijzingen, dat de drukte weldra voorbij zal zijn. Sommige ondernemingen roepen werklooze textielarbeiders in Lancashire op, naar Yorkshire te komen. Er bestaan echter be zwaren tegen het overplaatsen op groote schaal; de huisvesting bijvoorbeeld zal een moeilijkheid zijn. GEEN BRITSCH DEFENSIE-MINISTERIE In een rede te Cambridge sprak de Brit sche minister van Luchtvaart, Lord M 0 n- ell over de eventueele instelling van een ministerie van nationale defensie, dat de drie bestaande ministeries moet omvatten. Hij zeide, dat hij indertijd sterk voor dit idee had gevoeld, doch volgens zijn meening is het thans niet uitvoerbaar; de zaak is te veel omvattend voor een man. Hij is een voorstander van collectieve vei ligheid ,doch deze actie moet dan ook col lectief zijn. Niet alleen moet ieder zijn rol willen spelen, doch de geheele wereld moet weten, dat allen, die deel nemen aan de col lectieve veiligheid, dit effectief zullen doen. Als dit niet het geval is, dan stort men zich in een actie, die niet collectief is. Verder moeten we niet alleen bezield zijn met den goeden wil, we moeten ook de daad werkelijke middelen hebben. Dit kost geld, doch het is de premie waard, aangezien bet een premie voor den vrede is. „DROGE" VLOOTMANOEUVRES De inspecteur-generaal der Fransche Noordvloot, vice-admiraal Dubois, heeft alle admiraals en commandanten van oorlogs schepen van het tweede eskader, benevens de leiders van het tweede defensie-district in Brest bijeengeroepen voor het houden „vlootmanoeuvres on de kaart". Deze ma- ivres zullen twee dagen duren. Het the- der oefeningen is het plotseling opdui ken va, een vijandelijk eskader. Hierbij zal een onderzoek worden ingesteld naar initiatief der leidende zee-officieren, terwijl tevens zal worden nagegaan hoe snel hun bevelen in geval van een verdediging of bij een zeeslag aan de eenheden oorlogsschepen kunnen worden toegezonden. Het blijkt dat de Duitsche regeering ge bruik maakt van de diensten van huisvrou wen in den strijd tegen prijsopdrijving. De regeeringspersdienst te Dusseldorf deelt althans mede, dat het bewijs van prijsop drijving in verschillende gevallen is gele verd door huisvrouwen, die in opdracht van de betreffende controle-instantie vleesch en vet hadden ingekocht Een aantal winkels, die de maximum-prijzen hadden overschre den. moest enhun deuren sluiten. Tevens is medegedeeld, dat dit systeem yan con trole zal worden voortgezet Een nieuw notenschrift Zonder kruisen en mollen Onze tyd zoekt naar vereenvoudiging en ■erbetenng op velerlei gebied. De taaispel ling b.v. wordt onder handen genomen tot vreugd van velen, tot ergernis van anderen, die de vereenvoudiging niet erkennen en als „verbetering", verre van zich werpen. Ook op het gebied van het notenschrift is er al sinds enkele jaren roering en hier staan de partyen niet minder hartstochtelijk tegen elkander over. „Klavarscribo", 't notenschrift dat met toonaarden, kruisen en mollen radi caal afrekent en zich ais het ware mecha nisch aan het klavier koppelt, tracht een volkomen revolutie in ons muziekschrift te brengen en wekt daarmee begrijpelijke felle reactie in muziekkringen. De „eenvoud", die Klavarscribo brengt slaat volgens vele musici alle leven in het notenbeeld dood en rekent volgens hen op ruw-technische wijze af met de organiek in de muziektheorie. De promotors van „Klavarscribo" leveren tegenover die argu menten hun zwaar geschut in 't geweer, dat 't muziekbeoefenen met het klassieke noten schrift voor den gemiddelden muziekliefheb ber veel te ingewikkeld is en dat een leerling met dit „Klavierschrift" al heel spoedig dra gelijk kan spelen. Voor beide standpunten valt iets te zeggen maar het groote bezwaar van Klavarscribo is en bly'ft, dat dit notenschrft zóó grondig van het gewone verschilt, dat iemand, die heeft leeren klavienspelen volgens het nieuwe, gron dig bedorven is voor het oude schrift, waarm dan toch maar de wereldlitiratuur is geschre ven en nog steeds wordt geschreven. Hier gaapte een onoverbrugbare kloof. Het is daarom interessant te vernemen, dat er thans uit den kring der musici zelf een nieuw notenschrift is opgedoken, dat eveneens de kruizen en mollen begraaft doch van het oude schrift het voornaamste handhaaft. Wy vernemen dat uit een korte, goed-gedrukte brochure getiteld „Waarom Beunk's Noten schrift?" De vinder van deze nieuwe notatie is Henk Reunk, leeraar in piano- en orgelspel aan ae stedelyke Muziekschool te Zwolle. Met den eenvoud die den paedagoog kenmerkt zet de heer Beunk in zyn brochure zyn systeem ult- een. De lastige mollen en kruizen als „toeval lige" verhoogingen worden vervangen door: een algemeen verlagings- of verhoogingstee- kenen tusschen de beide sleutels. De stam- tonen worden aangegeven als open, de ver laagde of verhoogde door dichte noten. De halve noten hebben geen stokken, de heele worden aangegeven door open noten ge flankeerd door twee verticale streepjes. Ko men er verhoogingen voor in een stuk. dat in mollen staat dan wordt dit voorgesteld met open noten met een schuin 6treepje er in of als een dubbelkruis bedoeld wordt, met twee elkander kruisende streepjes. Verlagingen In een stuk, dat in kruisen staat verechynen als zwarte noten met één of twee cirkeltjes er om. Dat de heer Beunk slechts vereenvoudi ging nastreeft zonder het wezenlijke ook voor zoover het in de notatie tot uiting komt aan te tasten, blijkt overduidelijk uit zyn zorg om de enharmoniek, „deze onontbeerlijke factor voor den fijnvoelenden toonkunstenaar" t< sparen. Hij geeft daarvan een krachtig spre kend voorbeeld door een regel uit Ravel's so natine in fis met het oude notenschrift en m het nieuwe maar dan de enharmoniek loochenende schrift af te drukken en erbij te schrijven: „Dit is, zooals U ziet, de eenvoud zelve maar tevens de dorheid zelve" en een ware muzikale natuur zal met een dergelijke noteering nimmer genoegen nemen. Wij bevelen kennisname van dit werkelijk vereenvoudigde notenschrift aan en verwach ten, dat de tegenstand uit vakkringen hier tegen tenminste niet zóó 6terk zal zijn als te gen het nieuwe schrift, waarover wy in het be gin van dit stuk schreven. RECHTZAKEN DE MISDADEN TE OSS Daar de 25-Jarlg„ H. C. v. G. in ve-zet waa pkomen teger het vonnis van de f-eobtbanfc te -Hcrtogenbosch. waarbij hij wegens den roof- landbouwer H. 24 op C hristlaans 5 Dec 1933 oordeold, werd deze zaak rechtbank behandeld. Heesoh ln den nacht gevangenisstraf w« w door. de leert me alweer, dat men zich over niets moet verwonderen. Vooral niet als het in Duitschland ge beurt, dat de rol verwonderlijkheden te produceeren in de laatste jaren van Amerika heeft overgenomen Men heeft daar koeien, die met een hakenkruis op de kop, bij wijze van bles aeboren worden. Dit is prachtig om het hakenkruis na- tuur-hisiorisch recht van bestaan Le geven. Maar nu heb ik bewijs, wat al lung beweerd werd, dat ze bezig zijn de kalender te veranderen. De Gregori- aanschen kalender heeft de Volken bond onderhanden, dat weet ge. M iar die heeft het te druk (de Volkenbond, niet de kalender) met sancties en het zoeken om op beschaafde wijze onbe- schaafden beschaving brengende be- sihavers voor onbeschaafdheden te waarschuwen. Met andere woorden, het veranderen van de kalender woidt door hen verschoven ad calendas Graecas, wat in gewone kringen het zelfde is als tot St. Juttemis. Maar calendas Graecas is deftiq en past bij de sfeer van Geneve. De Oosterburen van ons zijn geen lid meer van de Volkenbond en doen en laten wat ze willen. (Dat doet Italië, wel lid van de Volkenbond, toch ook, interumpeert me iemand. En ik zeg niet neen!) Ze kunnen dus de kalender verande ren zoo ze willen. Dat hebben ze al gedaan, wat de feestdagen aangaat. Ge weet wel de boerenlcalenderis ingevoerd. Verleden jaar aL Geen Christelijke feestdagen meer.. Hemel vaartsdag is „Donarshamerinhaling" Duitsch wijdloopig. Paschen wordt aangeduid met: Feest van Ostara, van zonsopgang in het Oosten, van koe- koekroep, paaschhaas en paascheieren. Ct Heele kalenderblaadje is er rol mee.) Dat is nog niet alles. Hoewel al erg genoeg het Germaansche hei dendom hier gewild om de hoek komt kijken. Het breken met alles wat oud is en terugkeer tot wat nog ouder is. Oud is wat de vroegere Romeinen deden: de vijfde dag calaren (uitroe pen). Dat was de calendae. Sedert spreken wij van kalender, doch roe pen de vijfde dag niet meer uit elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad. In Duitschland schijnen ze het gedaan te hebben. En de posterijen zijn zóó onder de indruk van dit oud (niet Germaansch, doch Rorneinsch) gebruik. De officier van Justitie vond bewezen hetgee in verd. ten laste is gelegd. Daar ve~d. i het Ossch.^ register tienmaal voorkomt besta; VALSCHE MUNTERS IN TWENTE al-sche geld- 1 nfet be- het aanmaken en ultgev* stukken en het ledigen van automat; hulp van valscb geld. De hoofddadei Jarige C. L. die valsche guldens, rijksdaalders I en kwartjes beeft vervaardigd. De geldstukken zijn door de medeplichtigen B. L. T.M. en B.L. d*n hoofddader in geheel Twenta uitgegeven. De eisch luidde tegen den hoofd lader, die al vaker wegens diverse rjjwleldief- jtallen terecht heeft gestaan, een jaar gevun- genlsstraf en tegen demedeplichtigen resp. 9, 2 maanden. Het Gerechtshof te Amste-dam vervolgde de behandeling van de strafzaak tegen den bloe mist H. v. d. S. t* Abbenes. De man had zich te verantwoorden wegens overtreding van het bloembollensaneerlngsplan 1933. Hü zou zonder vergunning bloembollen hebben geteeld. De verdachte voerde als verweer aan, dat hü ikel bloemist was en geen gemengd bedrijf. Hijzelf teelt geen Jonge bollen om die vervol gens weer tot bloei te brengen, terwillé van de bol. Het grondmater laai wordt gekocht en uit- geplant om de bollen tot bloei te brengen. Het I doel ls du3 verkrijgen van bloemen. Dit valt,- I naar verd.'s meenlng, niet onder het bloembol- lensaaeerlngsplan. Het blijkt, dat by verd. geen echte mo'rbollen ln den grond zijn aangetroffen I Do kleine bollen zijn voor he: bedrijf waarde loos. Slechts de eerste bol kan worden voort- geteeld tot bloem en inderdaad is het een loo- nend bed-jjf e>en bol drie jaar achtereen terwil- I *-| van de eindelijk te verkrijgen bloem, tel- tns opnieuw te planten. De procu-eur-generaal persisteerde b(j zijn ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE? In hooge- beroep hadden zich te Aora-erdam vijf personen te verantwoorden voor de recht bank. \erdacht van onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De verdachten, de voorzitter van de vereeni- gtng voor psychisch onderzoek en toeg gnetl8me on vier medewerkers, waren J kantonreohter. leder tot f 1 boete ve deeld. De verdachten voerden aan. dat hui beid op het onderhavige gebied gepre3 een sluitend van paedagogsche beteekcnls is er d0 actieve daa/J van den geneeskundige. 1 op 1 elger ictie, Voor de rechtbank werden verschillende ex- patiünten van de verdachten gehoord. De Officier van Justitie achtte het een ultge- aakte zaak dat hier een strafbaar feit is ge pleegd Op de afschuwelijkste wijze ioopen de menschen er ln en gaan zelfs met de ernstigste kwalen naar deze verdachten. Het O.M. requl- roerdo tegen elk der verdachten f2d boete, asm '1 tenia. ,-eitte yrtJopraakd Vonnis 21 Januari,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2