Jlktturi? ^eiïlsdjf (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONTWIKKELING VAN HET MAASKANTGEBIED PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 et met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 5674 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 9 JANUARI 1936 15e Jaargang atfoertentiepripen: Van 1 tot 5 regels f.177» Elke regel meer0.22 'h Ihgezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 DE POSITIE VAN DUITSCHLAND Duitschlands rol als belangrijkste cen traal Europeesche mogendheid wordt wellichthet zuiverst gekenschetst zoo men aandacht geeft aan tweeërlei ver schijnsel: zijn isolement, hetwelk mede tót uiting komt in zijn ontbreken op het internationale forum te Genève, en zijn weerkracht, waarmede ernstig reke ning moet worden gehouden, overal waar diplomaten zich rond de groene tafel der besprekingen scharen. Door deze beide eigenschappen zit het Derde Rijk wel bij elke belangrijke discussie aan, doch meest als de onzichtbare gast. Het besluit van Hitler, in het voorjaar van 1935, waarbij Duitschland openlijk zijn „weerrecht" hernam, daar het de algemeene ontwapening, door het Ver- sailler tractaat in het vooruitzicht ge steld, niet langer au sérieux meende te kunnen nemen, heeft wezenlijk in dezen toestand geen wijziging gebracht, daar 't slechts officieel bevestigde, wat re lang officieus bekend was. Genève heeft dan ook niet anders dan slechts met een formeel protest op dezen stap ge reageerd, welke eerder een zuivering, dan een vertroebeling der verhoudingen méde bracht. Men wist thans zoo onge veer, waaraan men toe was, en de over eenkomst met Groot-Brittannië, waar bij deze mogendheid erin toestemde, dat Duitschland een vloot zou mogen bouwen op 35% sterkte van zijn eigen zeewapen, was dan ook niet anders dan een verder consekwent doortrekken van de lijn. Aan een andere onzekerheid werd op gelukkige wijze door het Saarplebisciet een einde gemaaktdoor terugkeer van het Saargebied tot Duitschland bestond er geen enkel territoriaal geschilpunt meer tusschen Berlijn en Parijs, zoodat Goering dan ook, bij het openstellen van een nieuwe Rijnbrug zonder om wegen kon verklaren: van Frankrijk wenschen wij niets dan den vrede, en wij zijn ervan overtuigd, dat de over- groote meerderheid der Franschen er net zoo over denkt als wij. Is er in 1935 dus tot op zekere hoog te een „Ausgleich" tot stand gekomen tusschen het Rijk en de beide wester- sche grootmachten, de problemen van Oost-Europa bleven nog onopgelost, en zoolang deze niet tot klaarheid zijn ge komen kan er helaas van consolidatie in ons werelddeel nog geen sprake zijn. De conflictenstof aan de Oostzijde kan niet zoo gemakkelijk terzijde worden geschoven als een Tractaat, waarvan men deel Vijf door een nieuw bewape- ningsbesluit eenvoudig voor afgedaan verklaarde. Vooral op deze vraagstuk ken sloeg dan ook 't woord van Benesj „De staten van Europa hangen onder ling zoo sterk van elkaar af, dat de al gemeene vrede van Europa inderdaad ondeelbaar is". Hetgeen met andere woorden wil zeggen: mocht het tus schen Polen en Tsjechoslowakije, of bijvoorbeeld tusschen laatstgenoemd land en Duitschland tot een acute crisis komen, dan zal aan den dag treden dat de Oost-Europeesche vraagstukken slechts in onderling verband te regelen zijn. Deze these van den oüdeelbaren vrede wordt o. a. door Frankrijk en Rusland, welke onderling door een nog niet geratificeerd verdrag van weder zij dschen bijstand verbonden zijn, met kracht voorgestaan, terwijl Duitsch land daarentegen in soortgelijke over eenkomsten niet wenscht te tredenhet wil niet verder gaan dan zoogenaamde bilaterale non-agressie-pacten. Een overeenkomst tusschen nazi-Duitsch- land en sovjet-Rusland wordt te Ber lijn als een monsterverdrag beschouwd, en zulks zeker niet alleen vanwege de ideologische tegenstelling. D-uitschlands mogelijkheden tot expansie liggen mo- ttientee] overwegend in oostelijke rich ting; zijn staatkundige verbrokkeling aldaar is dan ook het grootst. Dat het weigert de Litausche grens te waarbor gen, spreekt in dit opzicht voor zich zelf, terwijl het ook niet zonder oorzaak is dat Praag zich zoo sterk op Moskou heeft georiënteerd, en zelfs met Rus land een militaire overeenkomst heeft aangegaan. In deze drie landen, Li- tauen, Tsjechoslowakije en Rusland voelt men den Duitschen drang naar macht en invloed met de scherpte van een bedreiging, waartegen men zich slechts afdoende zou kunnen beveiligen zoo eveneens Roemenië erin zou toe- Stemmen, geheel met hen mede te gaan, en zoo voor de Russische legers een tweede toegangspoort tot het westen te ontsluiten. Ten opzichte van Rusland neemt in- tusschen Polen een wankele positie in. Het heeft zijn steunen op Frankrijk ten deele moeten laten varen; sinds Parijs en Moskou zoo goede vrienden werden heeft Warschau met Duitschland om trent de netelige kwestie van den zoo- genaamden Corridor het spoedig tot een. vergelijk gebracht, zoodat het van die kant althans voldoende dekking had. Ook Hongarije zou wel gaarne met Duitschland in nauwere relatie treden, bekneld als het zich gevoelt door de lastige „voogdij" der Kleine Entente, waardoor het van alle zijden is om ringd; de overwegend Hongaarsche ge bieden, die het sinds den Wereldoorlog moest afstaan, zijn uit het oog noch uit het hart. Het centrale blok zou echter eerst compleet zijn, zoo ook 'n Duitsch- Oostenrijksche overeenstemming ware tot stand te brengen, waaraan evenwel de „Anschluss"-kwestie hinderlijk in den weg blijft staan. Duitschland heeft in het afgeloopen jaar met al deze landen een druk diplo matiek contact gehad; de reizen tus schen de verschillende hoofdsteden heb ben dan ook niet nagelaten scherpe be langstelling te trekken, daar er niets minder van kon afhangen dan een kantelend evenwicht. Dat ten slotte 1935 ten einde is gekomen, zónder dat zich op de één of andere wijze een nieuwe politieke groepeering rond Ber lin voltrok, is zeker inede te wijten aan Italië, Europa's uiterst onbereken bare factor, mede met het oog op den Oostenrijkschen status quo! Italië steekt zoo diep in zijn moeilijkheden, dat men geneigd zou zijn, zelfs'van een bestaanscrisis te spreken; zijn positie is delicaat, zoodat het voor Duitschland nog niet geraden is, zich reeds thans op eenigerlei wijze te binden. Ook Oosten rijk heeft dit beseft, en al was het niet geheel ontoegankelijk voor de bemidde lingspogingen van Goemboes, die er kwam pleiten voor zijn centraal Euro- peesch blok, liet heeft, evenals Honga rije trouwens zelf, zich voorloopig nog tot een zeer vriendschappelijke houding tot Rome bepaald, in afwachting dat de dingen, o.a. ten opzichte van Abessinië, hun grooten keer zouden nemen. Zoo ls Duitschland, ten opzichte van zijn buren, nog steeds op den uitkijk; het wil bovendien zoowel Groot-Brit tannië als Frankrijk te vriend houden. De mogelijkheid tot het verwerven van nieuw koloniaal bezit, als tot het los maken van zijn Rijn-buurman van Mos kou hangen ervan af. Wat het koloniale vraagstuk aanbe langt: men laat in leidende Duitsche kringen geen enkele gelegenheid voor bijgaan om dit, hetzij zijdelings of rechtstreeks, te berde te brengen. Nog onlangs heeft Generaal von Epp er te Hamburg op gewezen, dat Duitschland koloniën begeert, niet slechts uit be hoefte aan grondstoffen, doch evenzeer als arbeidsveldDeze uitlating kon als een aanduiding worden opgevat dat hetgeen minister Hoare te Genève in uitzicht stelde n.l. een vrije distri butie van grondstoffen te Berlijn niet voldoende wordt geacht. Men ver wacht er meer! En wat de Fransch-Duitsche toena dering betreft, moet het Laval wel dui delijk zijn geworden, dat hij zal moe ten kiezen tusschen Berlijn öf Moskou, hetgeen ongetwijfeld de reden is, waar om hij de ratificatie van het verdrag met de sovjets nog steeds heeft opge schort. Ten slotte houdt Rusland zich erop voorbereid, dat het zoowel in het Verre Oosten, waar het met Japan van doen heeft, als in het.Westen, waar Duitsch land zijn tegenspeler is, te eeniger tijd de spits zal moeten afbijten. Zoo Berlijn met omzichtigheid ma noeuvreert is dit allereerst, om zijn eigen innerlijke kracht verder te kun nen ontplooien. Het weet, dat het nog kan wachten. Maar zijn ijzers liggen reeds in het vuur De Bietengarantie Vermindering met 5 pCL Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat de Minister van Landbouw en Vissoherij heeft besloten een verminde ring van de totale bietengarantie met 5 pCt. ten bate van de Veenkoloniale fabrielcsaardappeltelers 1936 door te voe ren, ten einde althans eenigszins te gemóet te komen aan de zeer sterke beperking, welke ten aanzien van de teelt van fabrieksaardappelen noodig zal zijn, H. M. de Koningin te Apeldoorn Antirevolutionaire lectuur H.M. de Koningin, heeft het voornemen. Vrijdag a.s. tegenwoordig te zijn bij de opening van het nieuwe gebouw vain het Weeshuis voor meisjes der Ned. Herv. Ge meente aan dien Zwolsehen weg. Tusschen den tegenwoordigen pachter van het overzetveer Alblasserdam—Ridder kerk en de firma Van der Schuyt te Rot terdam is overeenstemming bereikt over de'exploitatie van genoemd overzetveer. De tarieven zullen niet worden verhoogd. De arbeidsovereenkomst in de typografie Op de vergadering van den bond van pa troons in de grafische vakken die dezer da gen te Utrecht is gehouden is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de bond zich uitspreekt voor deelname han de onderhandelingen over een eventueele on- derteekenirig van de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst tusschen de federatie van werkgeversorganisaties in he* boekdrukkers bedrijf en de vier werknemersbonden. Deze motie is met begeleidend schrijven aan de federatie en de werknemersbonden toegezonden. De Minister, van Sociale Zaken Mr. M. Slingenberg zal Woensdag 15 Januari a.s. een bezoek brengen aan Roermond, waar hij dien dag des middags te drie uur ten s'adhuize de Streekplan-Commis sie Mid den-Limburg zal installeeren. Nederlander in Engeland veroordeeld De 23-jarige Nederlander R. E. V., die daartoe met een speciaal vliegtuig uit Ne derland was overgekomen, heeft te Londen terechtgestaan. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op den openbaren weg een wedstrijd had aangegaan met een motprrenner als ge volg waarvan een andere motorrijder werd' gedood. V. werd veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, terwijl hem voor den tijd van drie maanden de bevoegdheid om een'motorrijtuig te besturen, werd ontzegd. Hij werd voorts veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. OP STRAAT EN AAN HUIS Actie van „Nederland Waakzaam" Den laatsten tijd wordt de behoefte aan lectuur voor straatcolportage en verkoop aan de huizen in onze kringen krachtiger dan ooit gevoeld. Op clit gebied hebben onze A.R. vrienden een taak en vooral de jongeren vragen er om. Het behoeft even wel nu niet meer bij vragen te blijven. Men kan aanpakken en doet dit reeds in onder scheidene grootere en kleinere plaatsen. Den Haag staat aan de spits met de gere gelde colportage van „Nederland Waak zaam", het bekende A.R. volksorgaan, dat tegenover de baden van sociaal-democraten, N.S.B.-ers en communisten het A.R. woord uitdraagt op straat of langs de huizen. Teneinde dit sympathieke streven, dat sterk is aanbevoien door vooraanstaande heeren als Dn K. Dijk, den voorzitter van het C. C., den heer J. Schouten, Mr. Dr. J. W. Noteboom o. a., overal in ons land, te doen doordringen, heeft het Comité voor Christelijke Volkslectuur, dat „Nederland Waakzaam" uitgeeft, besloten dit blad niet langer twee maal per maand doch om de 14 dagen te doen uitkomen, zoodat op Za terdag steeds lectuur beschikbaar is. Voor loopig nog om de 14 dagen, maar als de voorstanders van A:R. lectuur onder het volk krachtig medewerken, kan „Neder land Waakzaam" elke week van dienst zijn. Gaarne brengen wij deze ernstige en noo- clige zaak onder de aandacht van alle le zers in de eerste plaats bij kiesvereenigin- gen, propagandaelubs, Ai-ja's en andere jeugdvereenigingen. Men kan hiervoor ook een plaatselijk Comité vormen, als de om standigheden dit werischelijk maken. A.R. Nederland, zet in Gods kracht de schouders onder dit werk, dat niet langer mag worden verzuimd. Men schrijve naar het Bureau van Propaganda van „Neder land Waakzaam", Talmastraat 13, Amster dam-Zuid, telef. 90115. De taxi-blokkade te Amsterdam De te Amsterdam tijdens het spitsuur tusschen vijf en half zes door een twaalftal chauffeurs van het Citax-bedrijf op, het Muntplein veroorzaakte verkeers- stagnatie zal voor de twee chauffeurs, die daarbij zijn aangehouden, zeer onaangena me gevolgen kunnen hebben. Zij zijn na hun verhoor op bevel van den rechtercommissa ris in vrijheid gesteld. Over de teruggave van de acht in beslag genomen Citax-auto's is nog geen beslissing genomen. Een belangrijk rapport van ProfLvan Vuitren Bestaansmogelijkheid voor io.ooo gezinnen Waar de bevolking is Te 's-Hertogenbosch is gistermiddag een vergadering gehoudenvan de Kamer van Koophandel, waar besproken werd de so ciaal economisch geografisahe toestanden in het Maaskantgebied. Door ProfL. van Vuuren werd aan geboden en toegelicht een rapport, waarin de resultaten zijn neergelegd van een stu die, welke ten doel heeft mede te werken aan de bevordering van de economische' ontwikkeling en van de welvaart in het dis trict van de Kamer. Naar men weet zal het Maaskan tgebied, ten gevolge van de uitvoe ring van de Maaswerken, binnen af zien- baren'tijd van de kwelling van bijna jaar lijksche overstroomingen zijn verlost Hier door openen zich voor deze streek geheel nieuwe perspectieven en de regionale ver zorging van de economische belangen dringt zich steeds meer naar voren. Vandaar dat besloten werd een onderzoek in te stellen. Het land van Cuyk Prof. L. van Vuuren heeft in een uitvoe rige rede het door hem uitgebrachte rapport toegelicht Hieraan ontleenen wij, dat voor het land van Cuyk geen mil verkaveling wordt noodig geacht, omdat de vorm van de bedrijven hier over het algemeen gunstig is. De eigendommen en paohtverhoudingen zijn normaal te noemen, al is uiteraard ook hier nagenoeg algemeen gebruik gemaakt van de gelegenheid om pachtvermindering te verkrijgen. De ondergang van de hooi- haridel heeft geen invloed gehad,' daar deze van geen beteekenis was. Wel zal men, hoewel de hypothecaire en andere lasten ten gevolge van - aangegane schulden ten bate van het bedrijfskapitaal veel gunstiger zijn, toch in dit gebied steeds de kapitaalsvoorziening, dat is Let creddet, voortdurend nauwkeurig moeten gadeslaan, vooral indien een omzetting naar de rich ting van hét bouwbedrijf, waarvoor teeke nen aanwezig zijn, voortgang vindt. Als men zich in dit gebiedsdeel wil ge dragen naar de technische voorlichting-der bevoegde instanties, kan men verzekerd zijn van een voldoend welvaartspeil en een kerngezonde bevolking. Handhaven zich dan in de toekomst de prijzen van de landbouwproducten, dan kan men in het Land van Cuyk met een gerust hart de toekomst tegemoet gaan. De toestand in de Maasgemeenten Geheel anders zijn de toestanden in de Maasgemeenten, in de Maaskant, het Wes telijke deel van het gebier. Nu het Rijk heeft meegeholpen om een einde te maken aan de ovprstroomingen, komt niet minder dan 20.000 H.A. bruikbare grond ter be schikking van het Brabamtsche volk voor een normaal agrarisch bedrijf. Noodzakelijk wordt geacht de oprichting van één groot waterschap ter rationaLiseering van het hydrografisdh beheer en.de bouw van de iradaatsluis bij Teeffelen en het daa: te verbinden stelsel van dastributieleidingen, waarmede bij de voorgestelde ruilverkave ling rekening gehouden moet worden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in de gem. Lith 43 van den grond ruim 442 H.A. ia handen van eigenaren elders is, die him grond voor geldbelegging ver pachten. Practisch hebben de meeste boer derijen geen eigen grond en moet vrijwel alle grond worden bijgepacht. Bovendien belemmert de verspreide ligging der per- ceelen een voordeelig .economisch beheer der bedrijven. Het pachtsysteem is meer dian droevig en leidt bij achteruitgaande conjunctuur tot volledig vastloopen van de financieele posi tie der boeren. Hierin kan volgens het rajp port een einde komen, door een normale occu patie der gronden, wanneer de hydro grafische toestanden daartoe de gele genheid bieden. Verder is een grondige bestudeering van de credietverleening noodig om het bedirij! weer op gezonden grondslag te brengen. De bevolking is moegestreden, aldus luidt de eindconclusie van het rap port. Haar kinderen willen niet meer weten van het agrarisch bedrijf. De jeugd ziet geen kans meer het bedrijf te veroveren. Wat helpt mij een grond verbetering als ik 'niet weet vvelk stuk ik het volgend jaar zal kunnen pach ten? luidt de klacht Om hieraan een einde te makten worden maatregelen voorgesteld betreffende bet waierstaatsbeheer en de ontsluiting van het gebied door een voldoende wegenstelsel De ruilverkaveling is onvermijdelijk voor een rationeel bedrijf op de aan te winnen 20.000 H.A. Het geldt hier een bestaan te vinden voor tienduizend gezinnen, dit is geen kleinigheid. Wat betreft de financiering stelde Prof. van Vuuren voor deze te doen geschieden langs de weg van een stichting, waaraan deelgenomen wordt door het Rijk, de pro vincie, den N.C.B., de gemeenten en de eigènaren en pachters. Technisch en kan het zijp materieel gesteund door de Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven. Spr. beseft de moeilijkheden, maar het is de eenige weg om de werken der Maasver betering tot hun volle beteekenis en waar de te doen komen. Gebeurt dit niet, dan zal er niets gewonnen zijn. Onderscheidingen Na de redie van Prof. van Vuuren werd van gedachten gewisseld over de conclusies van het rapport. De Voorzitter heeft ten slotte een woord van dank gesproken en als blijk van waardeering voor al den ar beid door Prof. van Vuuren verricht, hem de hoogste onderscheiding, de gouden e&re- penning van de Kamer overhandigd. De overige medewerkers eerde de Kamer door aan den oudsten assistent, Drs Bo mer, de zilveren eere-penning cLr Kamer aan te bieden. MAASSLUIS VROEGER EN NU De gemeente in een financieel wat gunstiger toestand Onderhoud met Burgeme®ster Schwartz Visscherij enorm achteruitgegaan Sinds eenige maanden worden te Maassluis werken uitgevoerd voor de verbetering van den toestand aan de luaven. Een groot gedeelte van de kade muur Js bezweken, terwijl ook uit ver- keersoogpuijt enkele verbeteringen aan gebracht moesten worden. Met steun van het Rijk worden deze werken uitgevoerd in werkverschaffing. Het bijzonder karakter van deze wer ken deed deze verbetering van de haven gelden als een proef. Naar de burgemeester, Mr. Schwartz, ons mededeelde, is deze proef goed ge- Ook de aannemer van het werk toonde zich tevreden over de prestaties van de ar beiders, die tewerk zijn gesteld. Burgemeester Schwartz Reeds vele jaren heeft Maassluis een groot aantal werkloozen, varieerend van 600 tot 850. Zelfs in de zomermaanden zijn honderden arbeiders op de steunverleenirig aangewezen. Dit heeft voor een belangrijk deel ook de financieele moeilijkheden van Maassluis tengevolge gehad. De burgemeester was echter van oor deel, dat, voorloopig althans, een goede verbetering in den financieelen toestand der gemeente is gebracht, mede door de uitvoering viah het Saneeringsplan, dat het Rijk met Maassluis had getroffen. Aanvankelijk zou in Mei a.s. de noodlij- dendheidstoestand voor Maassluis zijn inge treden, doch de wetswijziging inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en ge meente heeft voor Maassluis voordeel bracht. De groote achteruitgang van de visscherij heeft niet in het minst aan den achteruit gang der gemeente medegewerkt. Vroeger voeren 12G loggers ter vischvangst uit, nu nog maar twee! Voor de toekomst-mogelijkheden van Maassluis meende burgemeester Schwartz dat Maassluis wel gunstige factoren heeft. Er is een goede vestigings-mogelijkheid voor industrie, en verschillende kleinere bedrijven hebben zich ook reeds gevestigd. Als eerste haven aan den Waterweg zijn er nog wel goede kansen, mogelijk ook dat voor de toekomst bij meerdere export-gele genheid het Westland van deze haven plaats gebruik kan maken. Vele jaren voer vanuit Maassluis een spe ciale boot met Westlandsche producten naar Engeland en bij de verbetering en nieuwe aanleg van wegen kan wellicht Maassluis nog dienst gaan doen als hav plaats voor het Westland. UIT HET SOCIALE LEVEN Onderhandelingen in het bouwbedrijf De drie werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebben onderhandelingen aan geknoopt met de drie werknemersorganisa ties over het sluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst voor 1936. In Novem ber hebben de R.K. Bouwpatroonsboad de Chr. Aannemersbond het alleen door hen als werkgevers gesloten contract opgezegd. De Ned. Aannemers- en Patroonsbond de bouwvakken had de collectieve overeen komst niet geteekend, doch zijn leden slo ten zich in de practijk bij da voorwaarden door de andere werkgeversorganisaties aan vaard, aan. Bij de nu aangevangen onder handelingen zitten alle drie de werkgevers organisaties weer aan de conferentielafel. De onderhandelingen hebben in zoover al tot een resultaat geleid, dat men het eens is geworden over een clausule, die zekerheid geeft omtrent de naleving van cie contracten. Bij. onvoldoende naleving of beteekenis van h t contract kan na overleg met korten opzeggingstermijn de overeen komst worden opgezegd voor bepaalde plaa' sen of een bepaald district. Vrijdag a,s. gaat men te Amsterdam thans verder conferceren. De werkgevers hebben voorstellen /ingediend om tot een Ioonsver laging van 5 4 6 cent te komen. Voor Rot terdam is van belang, dat ook van dezelfde zijde andermaal het voorstel is aanhangig gemaakt Rotterdam van de hoofdklasse naar de le loonklasse over te brongen. Tv CRÈME weldaad VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit DRIE bladen Volgens Abessijnsche berichten zou geheel Tembien, ten IV. van MakaUe. op de Ita lianen heroverd zijn. Kassa en Seyoem rukken thans op in de' richting van Aksoem; zij onderbinden hef tigen ltaliaanschen tegenstand. In Godjam hebben hoofden een opstand ontketend tegen den Negus. De beweging moet reeds zijn onderdrukt. E,en lid der Zweedsche ambulance, die in het Abessijnsche binnenland reisde, wordt sedert eenige dagen vermist! L De burgemeester van Rotterdam heeft ia de heden gehouden zitting van de Gemeen teraad een Nieuwjaarsrede gehouden. Prof. van Vuren heeft rapport uitgebracht )er de toekomstige ontwikkeling van het Maaskantgebied en het land van Cuyk. naai Het Kerkelijk Jaar 1935. IV. De zesde partij om het Wereldkampioen schap dammen is door Raichenbach ge* wonnen. Rott. Ond. Mij v. Levensverz. Diergaardelaan 39 Rotterdam Concurrerende premiën I GICVRAAGD 20 pCt. KORTING op ALLE prijzen van chemisch reinigen en verven, ook voor ontvlekken en oppersen UIT OOST-INDIE Gunstige factoren in Priangan Oprichting van 2 nieuwe fabrieken Voedseltoestand bevredigend BATAVIA. 8 Jan. (Aneta). In liet laatste kwartaal van 1935 hebben zich in den economischen toestand van de Residentie Priangan diverse gunstige factoren voorgedaan. De voornaamste raarvan is de op richting te 'Tjikalong-weta'n van twee nieuwe fabrieken voor de verwerking van Chineesche (groene) thee. De productie en de verkoop van theeblad namen, na het doorkomen van de regens, toe. Een gunstige uilwerking van de restric tie in thee- en rubbercultuur deed zich ook. in het laatste, kwartaal gelden. Hoewel de padi-opbrengsten, tengevolge van de aanvankelijk langdurige droogte, be neden het normale waren, is thans, door een later bevredigend verloop van den re genval, de stand en de verwachtingen om trent den oogst van den jongen West moesson-aanplant van de voornaamste land bou w-gewassen oyer de geheel e residentie gunstig. Dit gaat gepaard met een belang rijke verbetering van de markt-situatio' voor cassave en klapperproducten. De voedseltoestand is bevredigend. Er kwamen slechts incidenteele voedseltekorten voor, waarin door de plaatselijke comité's voor steun aan Inlandsche behoeftigen .werd voorzien. De handel in klappers en copra en de be reiding van klapper-olie is. door de prijs stijging toegenomen. De woning-verbetering te Tjiamis en Ta- sikmalaja, ten behoeve van de pestbestrij- ding, verschafte aan velen werk. ZWARE WINDEN OVER MALANG MALANG, S Jan. (Aneta). Door de zware winden zijn op verschillende plaatsen ln de omgeving van Malang en op ondernemingen boomen ontworteld en daken afgewaaid. Bij het bedrijf van de A N I E M en de telefoon deden zich storingen voor. Omtrent persoon lijke ongelukken zijn nog geen meldingen binnengekomen. HANDEL DER BUITENGEWESTEN In- en uitvoer in November en de eerste elf maanden. BATAVIA, 8 Jan. (Aneta) Het K. v. d. St. publiceert de volgende cijfers betreffende den in- en uitvoer der Buitengewesten (exclusief Sumarta's Oostkust) alles bruto. Invoer November 1935 38.400 t. ter waarde van f 5.200.000; van Januari t/m November 1935 469.700 t. waarde van f58.600.000. In voer November 1934 49.500 t. waarde van f 6.200.000 en eerste elf maanden van dat *aar 416.900 t. ter waarde van f55.600,000. De uitvoer in November bedroeg 531.00a t. ter waarde van f 18.100.000 .en in de eerste :elf maanden 5.168.40 t. waarde van f 164,000,000. De uitvoer bedroeg in November 1934 3o6.800 t. ter waarde van f 12.000,000 en in ae eerste elf maanden van dat jaar 4.723 600 t. ter waarde van f 176.800,000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1