HET KERKELIJK JAAR 1935 RENTE OP. RENTE DINSDAG 7 JANUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Cud-Gastel (X.-Br.), Mr. E. D. G. v. cl. Horst te Heinenoovd. Aangenomen: Naar Amsterdam, H. Dekker te Apeldoorn en Het Loo. Naar St. Jacobi-Parochie, D. Bender te De Wilp (Gr.) CHR. GEREF. KERK Ttveetal: Te Alplien a. d'. Rijn. J. A. Riekel te Delft en N. de Jong te 's-Graven- liage-West. AFSCHEID. BEVESTIGING. INTREDE Wegens vertrek naar Harderwijk, heeTt Ds. B. N. B. Bouthoorn Zondag j.l. afscheid genomen als predikant der Ned. Kerk van Huizen (N.H.). Zijn tekst was Filipp. 4 23. De scheidende leeraar werd toegesproken door Ds. G. Lans nam -ns ker- keraad en gemeente en door Ds. B. Batelean als collega en vriend. Toegezongen werd Ps. 121 4. Dr. D. N a u t a, predikant der Geref. Kerk van W o u b r u g e benoemd tot hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, heeft Zondagavond afscheid genomen van zijn gemeente, sprekende over CoR. 3 16 en 17. Toespraken werden gehouden door ouderling Metselaar (toegezongen Ps. 134:3); door Ds. Bosch van Alphen namens de Classis Woorden en de kerk van Alphen; door Ds. Hartkamp van Oudshoorn als a.s. consulent en namens deze kerk; en door ouderl. Visser van Zevenhoven namens deze kerk. Aanwezig waren Ds. Van der Bos (O. en N. Wetering), Ds. Moolhuizen (Anrlander- veen); Ds. Mulder (Alphen); Ds. J. Brouwer (era. pred. van O. en N. Wetering); en tal van afgevaardigden van genabuurde kerken; burg. Mumsen van Woubrugge; en het hoofd der Chr. School. H. A. de Boer. Voorts tal van belangstellende leden uit de kei-ken van Alphen, Oudshoorn, O. en N. Wetering, Koudekerk en andere genabuurde kerken. Men schrijft ons: Na een verblijf van drie jaar nam nam Ds. J. W. van Barneveld Zondag j.l. afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Warns veld, naar aanleiding van Rom. 8 35a. Na afloop dezer predikatie werden woor den ven dank en afscheid gericht tot de burgerlijke en ke'-keli.ike overheden, terwijl de burgemeester der Gem. H. O. N. den scheidenden leeraar toesprak evenals Ds. van Binsbergen van Koudum namens den ring en Ds. v. d. Heij van Stavoren als consulent. Nadat deze de gemeente had verzocht te zingen Ps. 121 4 dankte de scheidende leeraar voor het toegesprok ene en toegezon- gene en sloot met dankgebed, waarna hij de gemeente nog verzocht te zingen Ps. 72 11. Nimmer zagen wij het kerkgebouw nog zoo tot in alle hoeken bezef, Ds. H. C. ZWAHLER Ds. H. C. Zwahler, predikant bij de Ev. Luth. Gem. te 's-Gravenhage, viert a.s. fTondag zijn 40-jarig ambtsjubileum. Ds. Zwahler werd 16 Jan. 1872 te Deventer geboren. Hij studeerde aan bet Ev. Luth. Se minarie en de Stedelijke Universiteit te Am sterdam. 12 Jan. 1S9G bnvest'gde Ds. P. Groote van Amsterdam den jubilaris te Culemborg in zijn eerste gemeente. In 1902 vertrok de jubi laris naar Gorinchem, welke standplaats hij in 1005 met Doesburg verwisselde. In 19' '8 ■werd Ds. Zwahler predikant te Stadskanaal, welke standplaats hij in 1900 met Weesp veiwisselde. 6 Sept. 1914 bevestigde Ds. A. D. Wempe den jubilaris in zijn tegenwoordige ge meente, als opvolger van Ds. C. A. de Meïjere. In den Haag is speciaal de verzorging van het rechtzinnig deel der Ev. Iiuh. Gem, aan de zorgen van T»s. Zwahler toevertrouwd. Hij heeft hier het werk met kracht geconcen treerd. In 1916 nam hij het jeugdwerk ter hand en stichtte een meisjeskrans, waaruit in 1920 door splitsing een jonge meisiesvereeni- ging geboren werd. In 1918 werd de vcateni- ging van rechtzinnige lidmaten „Maarten Luther" opgericht, waarvan de jubilaris tal van jaren voorzitter was en nu eere-voorz:t- ter is. Ook weri in Spoorwijk de Ev. Luth. Jeugdorganisatie „Timotheus" opgericht met tal van onder-afdeelingen. In het wijkgebouw aan den Zuid-Binneneingel werd het Diacones- senwerk, ter hand genomen, wat later werd overgebracht naar de in 1933 in gebruik geno men Lutherlcapel in de Haverschmidtstr. Nu werken daar al 2 zusters. Ook richtte Ds. Zwahler een afd. op van het Ned. Luth. Ge nootschap voor In- en Uitw. Zending. Ds. Zwahler is in den Luth. kring ook bui ten zijn woonplaats een bekend figuur. Hij is o.m. secundus-lid van de Alg. Synode der Ned. Ev. Luth. Kerk en voorzitter van het Ned. Luth. Jongelingsverbond. Voorts was hij geruimen tijd hoofdredacteur van „De Luthe raan", redigeert thans een maandblad „Maar ten Luther" in zijn tegenwoordige gemeente en riep ook voor de Luth. Gem. té Weesn een gemeenteblaadje in het leven. Ds. Zwahler is bestuurslid van de Haagsche afd. van het Ned. Bijbelgenootschap, voorz. van de Haag- sclje afd. van de Evangelische Maatschappij, bestuurslid van de afd. den Haag van de Ev. Alliantie en oud-bestuurslid van de afd. van de Nat. Ver. „Pro Rege". Ds. Zwahler is voornemens a.s. Zondagmor gen een gedachtenisrede te houden in de Luth. kerk, waar hij Zondagmiddag om 3 uur dooi den grooten kerkeraad zal worden gehuldigd, waarna de jubilaris recipieeren zal. Dinsdag 21 Jan. zal de vereeniging „Maar ten Luther" haar eere-voorzitter en zijn gade huldigen op een intiemen familie-avond. De Kerk en het sociale vraagstuk Bestrijding der Werkloosheid Te Londen is Zaterdag 4 Januari een groo te vergadering gehouden, waarin de houding der Kerk van Engeland besproken werd. De aartsbisschop van York Was president, ,d van Canterbury eere-voorzitter dezer verg; dering. Er is een motie aangenomen, waarin ,,g< doopte leden van de kerk van Engeland'' vc: klaren, dat zij -verontrust zijn door heerschend omver,tand en ongerechtigheid op maatscn: pel ijk gebied; door den lediggang van duizen den; do ondervoeding; de .overbevolking i allerarmste wijken enz. welke een geesel zijn gelijk de ervaring leert; voor vele mannen en vrouwen en kinderen in ónzen tijd. „Wij beloven, zoowel als enkeling als door onze gemeente ieders denkbare actie te steu nen,'die ten doe] heeft onzen vnedevnensehöii hun recht als kinderen van jen tenen Vader te verzekeren". Als gevolg dezer conferentie werd reeds door de gezamelijke bisschoppen in vereeniging met de Industrial Christian Fellowship aan min'r.ter-presiden't Bald win een schrijven gezonden, waarin de resoluties van het congres in het bijzon der onder zijn aandacht worden gebracht en bij de uitvoering daarvan de volle steun der Anglicaansche geestelijkheid toegezegd. GEREF. KERK VAN BRUSSEL. Men meldt ons: In een der laatstgehouden Kerkeraadsver- gaderlngen is besloten voor de gemeente te Denderleeuw, welke onder de kerk van Brussel ressorteert, over te gaan tot het kie zen van een ouderling en een diaken, tenein de geleidelijk deze gemeente meer zelfstandig te maken. Gok uit practische overwegingen verdiende zulks aanbeveling. Tevens kan wat den Evangelisatie-arbeid der kerk van Brussel betreft, worden medege deeld, dat begin October van het vorig jaar, een tweede Evangelisatiepost aldaar mocht worden geopend, en wel in de Voorstad An- derlëcht. Zulks werd mogelijk dank zij de medewei king der Zending onder de Joden onder lei ding van Ds. Jacq. van Nes van 's-Graven- hage, welke het medegebruik van haar lokaal in de Onderwnastraat. tegen een geringe vergoeding, toestond. Aldus groeit langzaam, maar gestadig ook het Evangelisatiewerk Brussel. Kerk en Staat in Duifcschlancl heidensche beweging ingeperkt De Ludendorff-beweging, de heidensche be weging van den in don oorlog beroemden Duitschen generaal Ludendorff, heeft op be vel der geheime staatspolitie haar volksle zingen ter propageering van het heidendom moeten staken. De gebeurtenissen te Stade Eenigen tijd geleden werd in de pers be richt hoe de predikant der Dultsche Evan gelische kerk te Stade ds. Behrens op 16 September j.l. door een opgewonden menigte wegens uitlatingen op catechisatie over de Jodenkwestie op straat mishandeld werd. Hem werd een bord omden'hals gehangen met het opschrift: Ik ben een Jodenknecht, hij liep eenige klappen op, werd nat gewor pen en in optocht door de stad rondgevoerd. Ds. Behrens diende een klacht bij dé justitie in, waaruit een proces ontstond. De recht bank deed thans uitspraak; ze veroordeelde twee aangeklaagden tot maanden gevange nisstraf, 3 tot 6 maanden, 4 tot 4 maarden en 2 tot 3 maanden. Eén aangeklaagde werd vrijgesproken. In de motiveeringen van bet vonnis wordt er op gewezen, dat de predi kant in zijn catechisatieonderwijs niet tac tisch optrad en aanleiding tot opwinding gaf, maar dat dit de aangeklaagden geen recht gaf om op te treden zooals zij opgetreden zijn. geref. ziekenvereenigïng Tot Bestuursleden van de Vereen, tot Bevor dering van Geref. Ziekenverzorging, waarvan o.m. uitgaan de ziekenhuizen „Betheeda" te Hogeveen en „Salem" te Ermelo, werden gekozen de heeren A. Bakker, Burgemees ter der gem. Oldebrock en D. v. d. Bunt, Wethouder der gem. Nijkerk Beide heeren hebben de benoeming aanvaard. SCHOOLNIEUWS ONDERWIJSBENOEMINGEN Nijmegen: Chr. M.U.L.O. school a. d. Klokkenberg. Tot tijdel. onderwijzer: de heer D. A. Jansen te Winterswijk. Stoutenburg: Ned. Herv. school. Tot tijdel. onderwijzer: de heer J. Endeveld wachtg., voorheen tijdel. te Saasenheim. evenbergen: Chr. school. Tot onder wijzer: de heer P. J. Pettinga te Nij- erdal. Apeldoorn: „Wenum". Tot onderwijzer de heer W. v. D o o r e n te Almelo, "SÉWfe De Gereformeerde Kerken Het jaar 1935 is ook voor de Geref. Kerken naar het uitwendige een kalm jaar ge weest. Tusschcn 1934- en 1936 (dat een Synodejaar wordt) ligt het. bijna onberoerd. Toch is de volledige werkelijkheid anders Zoowel naar 'binnen als naar buiten hebben de Geref. Kerken te maken gehad met wrij vingen, welke, losgedacht van de zichtbare reacties, een zekere bezorgdheid wekken ten aanzien van de vraag, in hoeverre deze Kerken bestand zullen zijn tegon de span ningen, die haar doortrillen. Wij zouden, dit niet zóó zeggen, indien niet uit lal van verschijnselen openbaar was geworden, dat zich nuanceeringen gaan vormen, die verdacht veel op tegenstellin gen lijken. Nu zou ook dit op liet erf van het Gereformeerde denken ongestraft kun nen voorkomen, ware het. niet» dat zich. evenals in vroeger jaren, ook nu weer het feit voordoet, dat de inzet van lret recht op den naam „Gereformeerd" de meeningsver- schillen beheerscht. Calvijn-herdenkinfl. Een pijnlijk voorbeeld daarvan was al vroeg in het jaar de herdenking van het iOO-jarig bestaan der Institutie van Calyifn, De theologische faculteit der Parijsche Uni versiteit had deze gelegenheid aangegrepen, om twee Nederlandsche boogleerarcn. Prof, Dr. H. IL Kuyper en Prof. Dr. V. H. Rut gers van de Vrije Universiteit, te onder scheiden met het eerdoctoraat. Dit feit deed. in het verlengde van de disputen rond het Calvinisten-Congres van 1934, opnieuw wrij vingen ontslaan over de al- of niet-Geretfor- moerdheid van zekere personen. Fm toen deze schriftelijke disputen (Reformatie con tra Heraut) in vollen gang waren, vér- scheen op 10 Mei het bekende adres van Den Haag-West, waarin verzocht werd de polemiek in kerkelijke bladen te matigen. De geest van dit adres heeft zich tégen.'t pinde van 1935 in anderen vorm opnieuw doen kennen cn is de bron van herleefde spanning geworden. Het verzoek van Den Ilaag-West heeft in tal van kerkelijke bladen een ongunstige ontvangst gehad en aldra was een polemiek over het polemiek-voeren ontbrand. Dit feit nu was één der bewijzen, dat onder de oppervlakte stroomingen pl- kandcr kruisen, die de volle aandacht ver-1 dienen. Eén der bewijzen. Want er is meer. In de uit deze wrijvingen voortgekomen pers polemiek trad toch duidelijk aan dén dag een verschil in opvatting van het Geref Kerkelijk leven t.o.v. het ernstige tijdsge wricht waarin we leven, en t.o.v. de wereld, die ons omringt. M.a.w.: eenerzijds een orienteering naar hel zoeken van wat sa menbindt of behouden kan. anderzijds een scherp stéllen van de, grenzen, waarbinnen de zuiverheid van beginsel naar beste ve ten gowoarborgd kn worden. Op deze lijn is ook te vinden de reorganisatie in de lei ding van dé Reformatie en de oprichting van het nieuwe Calvin. Weekblad; eveneens de oprichting der Véreen. voor Calv. Wijs begeerte. Deze verschijnselen zijn te ernstiger, naarmate er Kerkelijke belangen bij belruk ken zijn of worden, die met. de theologische opleiding in verband slaan. En ze zijn on rustbarend, als men zich realiseert, dat aan weerszijden van de scheidslijn dat. het nooit een scheidingslijn moge worden! mannen staan, die in den kring van het Geref. Kerkelijk leven volle vertrouwen heb ben, en die begrijpelijkerwijze hun zeer be paalde pretenties bobben. Gezwegen dan nog van den smaad, door deze verhoudin gen over den naam van Christus gebracht, en die derhalve den loop des Evangelies belemmert. Gezangen. In het lioht van deze dingen maakt de deining, door het invoeren van eenige Ge zangen veroorzaakt, niet een geweldigen in druk. Toch mag men hier niet onderschat ten; doordat, de actie tegen deze Gezangen Verbonden is geworden met algemeen e klachten over kerkelijk en geestelijk leven (de Vriendenkring), maakt nok dit onder werp deel uit van. de verschijnselen, die in 1935 het welwezen der Geref. Kprken onder scherpere aandacht gebracht hebben. Candidatcn-surplus Als een van-1934' overgenomen, en sinds dien nog verzwaarde druk, bleef het. droe vig feit der wachtende 111ooi. candidaten ook in 19:15 zorg "géven". Er is echter aan de verlichting van dozen druk voortgear- beid, zoodat. door de leiders van het. z.g.n. plan GrosheideSchouten reeds eenige re sultaten konden bereikt worden. Aan een 20-tal hulpbehoevende gemeenten en aan een 40-tal tot, beroepen neigende gemeenten werd in verschillende vormen steun toege zegd. zoódat' reeds een bedrag van f 78.000 bestemming vond. (De collecte der Afschei- dings-herdenking had f 110.000 opgebracht). Dat hiermee hef. vraagstuk nog lang niet ts opgelost, bewijzen de af en toe, ook in ons blad opgenomen lijsten van beroepbare candidaten. (In 1935 zijn er 49 predikant geworden). In de toepassing van het hul-p- predikerschap is voor menigeen wel een, maar niet d e oplossing gevonden. Do groole stadskerk Ernstige aandacht had ook in het geëin digde jaar de geestelijke verzorging der grootestadskerken, niet alleen, omdat hun geaardheid en omvang aan die verzorging steeds hooger eischen stelt, maar pok, om- (hit de verschuiving der bevolking van bin nenstad naar randgemeenten of forensen dorpen, de financieele draagkracht der ccntra-kerken verzwakt, gevolg waarvan hier en daar een vacante plaats niet meer bezet werd. In haar geheel zijn de Geref. Kerken in aantal echter nog toegenomen (tot 775), waarvan er 103 vacant zijn; N.S.B. en C.D.U. De verhoudingen, waarvan in liet begin van dit artkel sprake was, ontvingen ook een scherp zijlicht, uit de kerkelijke behan deling van sommige leden, die door de zuig kracht van den N'.S.B. of van de C.D.U. zijn meegetrokken in een richting, die met een bewuste beleving der Geref. belijdenis niet in overeenstemming is te brengen. Ook in de hierbij openbaar geworden inzichten t.o.v. van d-e mate, waarin hier kerkelijke tucht toe tc passen zou zjjn, trad weer aan den dag dp zich steeds scherper aTteeke- nende tweeheid van opvatting: behouden ot Diversen In geheel anderen zin hadden de Geref. Kerken zich uit te spreken over het gevaar der Neo-Malthusiaansche invloeden. De classis 's-Gravenhage had ten deze een com missie ingesteld, die haar rapport zag om gezet in 'n openbare uitspraak, uiteraard ook niet meer clan dat.. Zij bevat een ernstige waarschuwing tegen het gevaar der vvillo- keurigc geboortebeperking, getoetst aan de zedelijke, maar bovenal geestelijke schade, welke zij aanricht. Personalia. Hoewel uit het corps hoogleeraren van de Theol. School te Kampen en van de Theol. faculteit der Vrije Universiteit niet één door den dood werd weggenomen, is'toch beiden scholen de beproeving niet bespaard geble ven. Was het ln Amsterdam de plotselinge, ernstige krankheid van Prof. Aalders, tP Kampen was en bleef het de ziekte van Prul. Hoekstra, welke met zorg vervulden. Uit don kring der d.d. en emeriti-predikan ten vielen eenige bekende figuren weg; wij donken aan Ds. Meynen, Ds. Gispen, Ds. Verhoef, Ds. Bolwijn, Ds. Smit., Ds. l. Kui per, D.s. L. Bouma en Ds. P. Bos. Voorts is te meao oreer en het door de be noeming van Dr. Nauta mogelijk geworden aftreden van Prof. Dr. II. H. Kuyper als hoogleeraar aan rlp Vrije Universiteit, waar mee een voor do Geref. Kerken bèteekenis- vol ambtelijk leven wordt afgesloten. In- zon dei beid als adviseur der Kerken was Prof. Kuyper na Prof. Rutgers een veel ge raadpleegde gids op kerkrechtelijk gebied. Examens de 660 oa-nd, ge- et voorjaar 1036 werd deel ;amens in Oost-Tndlë dooi 37 .«rlnagdei "ltin'3 de' beaolWkllc°nc nderwija van 1 April "Wcat-Mflë door 6 2°". BflI mB vereft de-'verlangd aan hen. die met goed g-e- -olg- het «Index, eene.r H.B.S. met 5-ja.r. cursus. lC.1. A, hebben nfg-elegd. ontheffing" verleend oji de verplichting tot het' afleggen van een u-don; de dam sen: de heeren P. J. A. Ti mm ere, A i en Joh. de Vries, Schiedam: de dar "Wonts. Rotterdam en X. A. Rsvrelm P. J. v. cl. Linden. G H. Wolfraad. Bik e afgetoopen. Cïeëx. z|jn 7 :1. 37, afgew. 26. her-exai KUNST bond van ohr. zang- en oratorium- vereeniging en Een koninklijke onderscheiding Naar we vernemen heeft bgt H.M. de Koningin behaagd aan den bond van Chr. Zang- en Oratorium vereent gingen het praedicaat koninklijk té verleenen. HOE MOET MEN SOLLICITEEREN OM SUCCES TE BEREIKEN door A. SPOORENBERG. Prijs 1 0.50 Zooeven verschenen en in eiken goeden Boekhandel verkrijgbaar. Uitg. G. B. VAN GOOR ZONEN's U.M. N.V.: DEN HAAG (Adv.) Een verkeersagent te Tokio, door het hogge water vei- rast, koos zich een vat. tot zetel keet te kunnen regelen. Ingezonden Stukken MOET ER WETSWIJZIGING KOMEN? De behandeling van de zaak der redac teuren van „VoVa" voor de Utrechtsche Rechtbank heeft bij velen verwondering gewekt. In eerste instantie leek het. of deze heeren hun welverdiende straf niet. zouden ontgaan, toen sprak de rechtbank zieli toch uit dat. hier niet gezegd kon worden, dat men alleen de ondeugdelijkheid van het WOENSDAG 8 JANUARI HILVERSUM 1875 M. VAR A-uitzending, 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Viool, piano en lezing. 11.00 RVU. Causerie. 12.15 Vara-orkest en gr. pi. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Gram.pl, 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gevar. con cert. 6.30 RVU. Lezing. 7.00 Sportuitzen- ding. 7.05 Dorells Drie Dames Cabaret, 8.00 Berichten. 8.15 Vara-orkest en solist, 9.20 Voordracht. 10.00 Berichten. 10.05 Voordracht. 10.15 Fantasia. 11.00 Nieuws* berichten. 11.0512.00 De Bohemians. HILVERSUM II 301 M. NCRV-uitzendiug, 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl, 10.30 Morgendienst door Ds. J. W. Esse- link, Geref. pred. te Doorn. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble v. d. Horst. 1.15 Gram, pi. 2.00 Orgelspel. 3.00 Gram.pl. 3.15— 3.45 Chr. lectuur. 4.00 Zang en viool. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Gram.pL 8.00 Berichten. 8.05 NCRV.-orkest. 9.00 Voor jonge menschen. 9,30 Vervolg con* cert. 10.00 Berichten, causerie. 10.20 Ver» volg concert. 10.4511.30 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.50 Populair concert. 1.35 Orgelconcert. 3.1-0 Pianorecital. 3.35 Sted. Orkest Bourne mouth. 5.05 Kwintet. 6.50 Pianorecital, 7.10 Lezingen. 7.50 Populair concert. 8.20 Bach-concert. 10.30 BBC-Theaterorkest, RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert, 4.20 Gram.pl. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Ra* diotooneel. KEULEN 456 M. 11.20 Populair concert, 3.20 Concert. 5.20 Orkestconcert en solis ten. 8.05 Gevar. programma. 9.50—11.23 Omroeporkest en -kleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Sa* lonorkest en zang. 5.50 Kwartetconcert. 8.20 Salonorkest en zang. 484 M.: 1.3Ó 2.20 Salonorkest. 5.20 Populair concert, 6.20, 6.50 en 8.20 gram.pl. 8.50 Wagnër* Strauss-concert. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Stensele 767.4. Laagste stand te Holyhead 738.5. Stand vanmorgen halftwaalf 74S.9. WEERVERWACHTING Meest matige Z.O. tot Z. wind, zwaar lie- wolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring» aanvankelijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur, BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De depressie over Ierland nam in diepfa af, zonder veel van plaats te verandefp.iv. Een volgende secundaire brengt weer regen in Frankrijk. Op de oceaan vertoont zich eert volgends depressie, die tot de Azoren de ba rome tori doet dalen. Inmiddels heeft zich de hooga drukking naar Scandinavië verplaatst moac neemt daar alleen in hot Noorden nog toe. De vorst is in Z. Zweden algenomeo; in het Noorden even streng gebleven en in Fin land toegenomen. In Zwitserland en Oost» Duitscliland kwam slechts lichte vorst voorj elders is de temperatuur over het algemeen iets gedaald. Op de Britvsche eilanden blijft het wc ei* regenachtig met minder wind. Frankrijk heeft somber weer met regen in het Westers In Duilschland klaarde de lucht in het Z. en mididen op en valt er lichte sneeuw in het N.O. Hier te lande is voorloopig minder windt maar nog weinig verandering in het overige weer te wachten. Geseind van de Bilt hedenmorgen om uur aan alle posten Attentiesein neer. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 6.6 C. S JANUARI Zonsopgang S.10 uur, zonsondergang 4.03 uur Maan op nam. 3.56 uur. onder v.m. 7.55 uufl Volle Maan 6.35 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 8 JANUARI Van 's avonds 4.33 uur tot 's morgens 7.39 uuu „systeem" bedoelde aan den dag te leggen, waarachter deze heeren zich verschoten. Toen sprak toch de rechtbank zich niet onduidelijk uit en nubij de vonnis» wijzing sprak de rechtbank twee redacteu» ren vrij en de andere? Ieder vraagt zich af: is hier nu zooveel stof voor opgewaaid? Maar is hier nu met de best-aaTide wetten niet meer te bereiken en als dat zoo is, dient er dan hier niet zeer spoedig iets te gebeuren, want waar zal andera de mijlpaa.i voor het halt komen t.c staan. Hoogachtend, G. MECHELSE, Leiderdorp feuilleton De geschiedenis van eén erfenis .17 door K. Jonkheid De oude historie Katrijnlje Jansdochter w-as een levenslustig kind, maar ts .vroeg wees gcwordien. I-Iaar vader monsterde op een Oostinjevaarder, die met vlag en wimpel uitvoer, maar nooit terug kwam. De weg langs de Zuidpunt van Afrika was lang en moeilijk en de zeilvaart geheel afhankelijk van de kracht en de richting van wind en golfstroom. ,,D' Amstelredam", een zeilschip van geringe tonnenmaat, was in dc nacht afgedwaald van zijn convooi, maar men verwachtte, dat de koipitein, bekwaam in de navigatie, de rechte weg hervinden zou. Toon na vijf jaar niets van het schip was vernomen, stond ieders overtuiging' vast, dat het vergaan of door kapers genomen was. Spanjolen 'en Portu-, geezen hadden hierin een geduchte reputatie. De Duinkerkers niet minder, maar die gingen nooit zoo ver van lionk. Moeder leed onder de langdurige onzekerheid, maar de hoop 'in haar bleef leven, vechtend voor zijn bestaan, hardnekkig strijder, die steeds terrein verloor en het toch niet opgaf. Nog in het zesde jaar bleef ze. volharden en bij alle thuisgevaren Oostinjegaslon vvgén. oi' ze wat wisten van „TT Amstelredam". Maar het. zwerven langs de kaden, het drentelend wachten voor de zeemanskroegen, de spanning, de stapel teleurstellingen en het langzaam wegsterven van haar kwijnende hoop maakten haar ziek. Toen heeft men de hoestende koorts-patiënte naar het Gasthuis gebracht en Katrijntje werd voorloopig vriendelijk opgenomen in een burgergezin met veel kinderen, dat vlak bij woonde. Het huis stond jri een smalle straat dicht bij de Looiers gracht. De meeste gevels waren blinde pakhuizen van huiden en run voor de looierijen eri Katrijntje vluchtte bang in huis, als een sleeper van de! runmolens het strfuat.je binnen kwam met een vracht run, verpakt in balen, zoo groot als een paardelijf en met verbazing keek ze toe, als de kerels die geweldige balen zoo gemakkelijk naar binnen droegen. Een van de pakhuizen, oud en bouwvallig, heeft huurman voor kleine prijs gekocht, hier en daar wat getimmerd cn bepleisterd en sindsdien gebruikt als magazijn voor zijn handel in huiden en vellen, waardoor hij bekend staat^als Andreas de huidekooper. De bewoners van de kleine huisjes tusscheri de pakhuizen, vooral de vrouwen, zijn verrast en verblijd, dat Katrijntje zoo goed onder dak kwam bij Andreas, die ze allen kennen. Dc buurvrouwen nemen haar beurtelings mee naar 't Gasthuis om moeder te bezoeken, want de vrouw van den huidekooper met, haar groote gezin heeft daarvoor geen tijd. Na zes eken is moeder gestorven en op kosten van de Armen- kamer in het armenhoekie begraven. Er was op 't kerkhof niemand aanwezig. Als de doode had behoord tot de categorie der bedeelden, zou de rouwstoet bestaan hebben uit één diaken. Nu was er geen rouwstoet Haar leven lang was ze zuinig en werkzaam geweest. Daar door waren er geen schulden, zoodat de Desolaip. Boedelkamer ev niet aan te pas kwam. En de Weeskamer, beheerder van de goederen van- welgestelde weezen, had ook niets te doen, want moeders schamele meubeltjes werden in bezit genomen ■door de Armenkamcr, om de kosten der. begrafenis te compcn- seeren. En geld was er niet in huis. Wat. moet er nu gebeuren met Katrijntje? De Heeren van de Oost Indische Compagnie, in wier dienst haar vader gestorven of door roovers in slavernij gevoerd is, kunnen zich met zulke besognes niét ophouden. De Armenkamer, die moeder begraven heeft, onderzoekt, onderhandelt en tast naar de voordeeligste oplossing. Buur vrouw wil .het vereenzaamde kind wel in' huis lióudien, maar haar man verzoekt een geringe vergoeding, die na eenig knib belen wordt toegestaan, ouder beding, dat Katrijntje tot haar elfde verjaardag bij óe schoolmatres zal onderwezen worden in de const.van naayen, braayen, lesen ende scryven en als toegift een weinigje rekenen met behulp van het boerenkrijtje. Op de post van buurmans huisdeur slaat in grijze verf de letter L geschilderd, als bewijs, dat liij lidmaat van de kerk is. leder'kan dus zien, dat hier fatsoenlijke -mensehen wonen en geen Papisten.Anders zou hij geen weeskind in huis mogen hebben. Niettemin is het voor de heeren van de Armenkamer een uit komst, want heeren Burgemeestercn, die tevens Weesmeestereu zijn, zouden ongetwijfeld bezwaar hebben tegen opname van het kind van een gemeen e Oostinjegast in het-Burgerweeshuis van de stall Amsterdam op kosten van de Armenkamer. De oudere-kinderen van Katrijnt.je's pleegouders, die ze oom en tante noemt, zijn jongens. Bij de kleintjes zijn een paar meisjes. Zoodra Katrijntje op gecontracteerde leeftijd van school gaat, moet ze tante helpen in de huishouding. Dat gaat goed. Trijntje is vlug en opgewekt, kan goed om springen met de kleine hummels, die veel van haar houden en weet de'neefjes van haar leeftijd en een paar jaar ouder met esn geestig ,voord van zich af tc houden, als ze willen stoeien of handtastelijk worden. Zoo zijn lien jaren voorbij geschoven en is Karijntjo zestien jaar geworden. Nu wordt het moeilijk. De Huidekooper, wiens zaken zijn uitgegroeid, heeft hoofd en Handen vol met zijn bcrooj) en met het regelmatig toezicht on zijn werkvolk. Vooral 's winters beginnen de knechten de vroege morgen al dadelijk met dagdieverij. In het pakhuis staan de tonnen vol pekel, waarin do huiden bewaard worden. Zoodra ze 's morgens binnen komen, dringt de natte kou als mist hun door de kleencn. De geur van water zout en huiden proeven ze met neus en tong, de vocht door trokken lucht geeft hun een gevoel, alsof een klevend hemd zich aan hun lichaam vastplakt. Het is daar binnen zelfs kouder, dan buiten in de vrieslucht. Met opgetrokken schouders kleumen de kerels in hun wambuis en graven hun ongcwasschen handen en armrn tot aan de ellebogen lekker in dc diepe zakken, mplaats van ze dadelijk huiverend cn ademhijgend in het ijs koude pekehvater te steken. Oom heeft zijn zaken en fanie haar gezin. En Katrijntje gebruikt de gelegenheid, om verboden paadjes te gaan. Er komen klachten en berichten over een van de nevten, over Katrijntje en over andere jongens en meisjes, die in poorten en sloppen ongercchtige dingen bedenken. Katrijntje heeft zich al terug getrokken. Vroolijk wil 23 rf"\maar nIct s,echt- Waar °°m v'ndt de toestand moeilijk. Katrijntje is zeventien jaar, zijn zoons van vijftien tot twintig. Ln zijn dochters beginnen aankomende meisjes to worden, die Katrijntjes plaats als hulp voor moeder zonder bezwaar bezetten kunnen. (Wordt vervolgd)»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9