<iite«iue grillsCourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DOELMATIGE ORDENING Met de ambulance naar Abessynië Help Uw Nieren DAT TREFT GOED= abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0-18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 77» CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5672 DINSDAG 7 JANUARI 1936 15e Jaargang atertenttepriptn: Van t tot 5 regels1.177» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan '1 bureau V wordt berekend0.10 Een zeer belangrijk rapport over woningproductie Over ordening valt met ons te praten, wanneer het over de werkelijke beteekenis gaat en het niet de bedoeling is om met de vlag der ordening reclame voor eigen partij te maken. En daarom zal ook Ln onze krin gen met groote belangstelling kennis geno men worden van het rapport, dat de heer ir. P. Bakker Schut, directeur van de Dienst .voor Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting op last van Burgemeester en Wethouders van Den Haag uitbracht over „ordening van de woningproductie". De heer Bakker Schut is een even over tuigd sociaal-democraat als bekwaam des kundige op zijn terrein en zou dus in de verleiding kunnen komen eigen politieke denkbeelden in zijn rapport te verwerken; maar hij is ook plichtsgetrouw en nauwgezet hoofdambtenaar en loopt daarom geen ge vaar „over de schreef" te gaan. Dit beteekent echter geenszins, dat de sa mensteller een kleurloos., zielloos rapport deed ven-schijnen, bang wat de principes betreft zich aan koud water te branden; volstrekt niet; maar hij zet het vraag stuk aanstonds in het juiste verband en trekrt dan lijnen. Over de zakelijke inhoud van het rapport spreken we hier niet. Die zal nog wel van alle kanten bekeken worden. Ons trof vooral de algemeens inleiding, waarin de rappor teur zoo juist het terrein afbakent. „Ik zou niet gaarne alles voor mijn reke ning nemen, wat over dit onderwerp is ge zegd en geschreven", mea-kt hij op, doch daarmee is ,niet toegegeven, dat de roep om ordening een mode-ziekte is. Zoo denkt er ook de Regeering en met name dr. Colijn over, die tot driemaal toe zijn meening over het vraagstuk gaf; de laatste keer in deze bewoordingen: „Er zijn stroomingen onder de orde naars, waarvoor 'de Regeering niets voelt Zij gevoelt niets voor de ge dachte van hen, die van de ordening gebruik zouden willen maken om den baas te spelen op het gebied der volks economie en die, toegerust met wetge vende bevoegdheid, de volksgemeen schap als een soort melkkoe zouden willen gebruiken. Voor die ordenaars voelt de Regeering niets. Zij voelt ook niets voor die ordenaars, die de Over heid tot oppeirfabrikaat of opperkoop man zouden willen maken." „Het komt mij voor, dat hier het probleem zeer duidelijk is gesteld. Bij velen, die bezwaren voelen tegen orde ning blijkt de vrees te bestaan om, hetzij daarmede een uitsluitend onder nemersbelang te bevorderen, hetzij door een teveel aan Overheidsinmen ging, het particulier initiatief te .ver stikken. Die tegenstelling lijkt echter niet on vermijdelijk. Want er is een derde weg, waarbij in voldoende mate met het ondernemersbelang wordt reke ning gehouden, doch waarbij het alge meen belang voorop gezet wordt en waarbij van een onduldbare inmen ging in het bedrijfsleven geen sprake is. Het zoeken van die weg is plicht in die gevallen, waarin economische ver spilling op groote schaal aanwijsbaar ls. De vraag is dan ook, dunkt mij, in dergelijke gevallen niet of er moet worden geordend, maar hoe er moet worden geordend". Om nu duidelijk te maken, waar „orde ning" overbodig en waar ze plicht is, geeft de schrijver de volgende voorheelden: „Wanneer de ondernemers ln het bioscoopbedrijf overeenkomen, dat voorloopig geen nieuwe bioscopen zul len worden gebouwd, dan verzet zich daartegen het openbaar belang niet. Ook wanneer er tijdelijk aan de vraag naar plaatsruimte in de bioscopen niet volledig zou kunnen worden voldaan, zou dat geen nationale ramp zijn. Maar wanneer de bouwondernemers een dergelijk besluit zouden nemen ten aanzien van de woningen, aan zou gesteld, dat zij in de practijk in staat zouden zijn, daaraan de hand te hou den de uitvoering niet zomder meer zijn". Hierop laat de heer Bakker Schut dan Volgen, dat bij de woningvoorziening zoo eminente volksbelangen zijn betrokken, „dat initiatief en leiding van de overheid behoo- ren uit te gaan". Dezè uitspraak ,in abstracto genomen, zal zeker bij velen nog wel tegenspraak uitlok ken; wij volstaan met er op te wijzen, dat zij in de toepassing en toelichting niet zoo grimmig is, als ze buiten het verband luidt. Ook hierover valt nader te spreken. Maar tie inleiding op dit officieele rapport leek ons zoo interessant, dat wij er even op moes- |ten wijzen. Voor ditmaal vopgen we er nog slechts twee opmerkingen aan toe. In de eerste plaats blijkt uit het beroep op Dr. Colijn hoezeer samenwerking met „andersdenkenden" op menig terrein moge lijk is, mits men zich bepaalt tot zakelijke, welomschreven onderwerpen en de politiek er buiten laat. In de tweede plaats wordt in het laatste citaat indirect en onwillekeurig natuur lijk een rechtvaardiging gegeven van het optreden van Minister Kuyper tijdens de spoorwegstaking in 1903. Toen vroeg menig een zich af, of de Overheid niet te ver ging door het spoorwegpersoneel het stakings recht te ontnemen. Sindsdien echter is het communis opinio geworden, cat de over heid recht van meespreken heeft, wanneer een staking vitale bedrijven zou kunnen stilleggen; terwijl men daarbij niet alleen denkt aan Overheidsbedrijven voor water, gas en eléctriciteit, maar ook aan dc voor ziening der eerste levensbehoeften. Wat dit laatste betreft, is nog geen nauw keurige grens getrokken. Het Haagsche rap port dringt er thans toe om ten aanzien van de woning voorziening naar een bevredigend antwoord te zoeken. DE AMBULANCE NAAR ABESSINIE Minister de Graeff wendt zich tot den Franschen Gezant te Addis Abeba Alle voorzorgsmaatregelen getroffen, In het gebeurde met de Zweedsdhe Roode Kruis-ambulance in Abessynië heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. rar. de Graeff, aanleiding gevonden zich, met het oog op de aan wezigheid van de Nederlandsche Roode Kruis ambulance daar te lande, telegra fisch in verbinding te stellen met den Franschen gezant te Addis Abeba, den heer Bodard, wien, naar men weet, de behartiging van de belangen van de Ne derlandsche onderdanen in Abessynië zijn toevertrouwd. De Minister heeft In de gegeven om standigheden de bijzondere aandacht van den heer Bodard, den gewezen Franschen consul-generaal te Batavia, met wien Z.E. sinds vele jaren'in per soonlijke relatie staat, voor de belangen van de leden der Nederlandsche Roode Kruis ambulance gevraagd- Onder dagteekening van 2 Januari is hierop het volgende antwoord binnen gekomen „De Nederlandsche missie heeft Addis Abeba, waar zij in veiligheid verkeert, nog niet verlaten- De heer Bodard laat alle noodige voorzorgsmaatregelen ne men, welke strekken kunnen om te voor komen, dat de missie onnoodïg zal wor den blootgesteld, wanneer zij het terrein der militaire operaties zal hebben be reikt". Nieuwe basculebrug voor de Spoorwegen Transport over het IJ naar de Oosterdoksluis Een belangrijk transport, dat zoowel vele technici als de havendienst van Amsterdam „in het geweer" heeft gebracht, is gistermid dag omstreeks 1 uur vertrokken van de Ned. Dok-Maatschappij. Het betreft hier de door deze maatschappij geconstrueerde 722 ton wegende, 35 meter lange en 9 meter breede spoorbrug ter overspanning van de Oosterdoksluis. De bouw van deze brug, een z.g. rol-basculebrug, welke achter de be staande en tot verdwijnen gedoemde draai brug komt te liggen, was noodzakelijk in verband met de uitbreidingswerkzaamheden Amsterdam-Oost van ae Ned. Spoorwegen. Het gevaarte, dat getrokken werd door sleepbooten van de firma Goedkoop, rustte op een drijvende bak, waaraan, voor de sta biliteit, twee dekschuiten gekoppeld waren. De doorvaartruimte van de oude brug was amper voldoende om het transport door te laten. Wel was alles vooruit berekend, doch dit nam niet weg, dat slechts eeoiige decimeters speling overbleef. Niettemin had het transport een gunstig verloop. Het doortrekken naar de plaats van bestemming voltrok zich in den tijd van twintig minuten. Te 5 minuten voor half vier lag de nieuwe brug voor haar eigen bruggehoofden, om binnenkort daarop neer gelaten te worden. Het treinverkeer, dat slechts tien minuten vertraging ondervonden had, is daarna over de weer dichtgedraaide ouae spoorbrug hervat. Frauduleuze invoer van textielgoederen De „importeur" gevlucht Men meldt ons uit Amsterdam: Sinds geruimen tijd ingekomen klachten, dat groote partijen Japansohe textielgoede ren op de markt werden gebracht, welke in geien geval konden vallen onder den toege- stanen contingenten-invoer van deze artikelen, hebben geleid tot de ontdekking van een frauduleuzen invoer op groot, schaal van deze handelswaar. De schuldige, een in de Prins Hendriklaan wonend handelaar in ongeregeld goed, is er op een wijze, die nog deel van het onder zoek uitmaakt, in geslaagd, voor verschei dene duizenden kilogrammen Japansohe textielgoederen in te voeren zonder betaling van consent- en invoerrechten. Groote partijen van deze goederen zijn gisteravond in een opslagplaats aan den Singel in beslag genomen «n gedeeltelijk naar het Oost-Indisch Huis overgebracht. De opslagplaats met hetgeen daarin achtergelaten, is verzegeld. De „importeur" is naai- het buitenland gevlucht. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Op bewaakte overweg nabij Leeuwarden Zeven personen gewond Maandagavond te ongeveer half acht botste een personenauto uit de richting Mars§um tegen de neergelaten boomen van den bewaakten overweg bij de halte van den locaalspoor aan den Marssu- merdijk te Leeuwarden. Door de kracht van de botsing werden de boomen weggeramd en kwam de wa gen op de spoorbaan tot stilstand, jnist op het oogenblik, dat een trein van de richting Stlens naderde. De machinist remde nog op korten afstand alt alle macht, doch dit kon niet verhinderen, dat de auto eenige meters werd mede- gesleurd. Behalve de bestuurder, de chauffeur H. Miedema, zaten in de auto nog zes personen, die teruggekeerd waren van een familie bezoek te Amsterdam, nl. de heer D. Glas en echtgenootie en mej. Van der Bij, met haar drie kinderen, een jongetje van 11, een meisje van 7 en een jongetje van 2jaar, allen wonende te Dockum. Mej. van de Bij kreeg een kaakfractuur. Mej. Glas werd eveneens aan het gezicht gewond en klaagde over pijn in de zijde. Het 7-jarig dochtertje brak het linkeronder been. De vier andere inzittenden bekwamen lichte kwesturen. Na door verschillende doctoren verbonden te zijn, werden de slachtoffers per auto naar het diaconessenhuis te Leeuwarden overge bracht. Levensgevaar voor de beide vrouwen en het kleine meisje is, zooals het zich tot nu toe laat aanzien, niet te vreezen. De overige gewonden kunnen weer spoedig het zieken huis verlaten. Dit ongeluk had een ware ramp kunnen worden, zoodat de inzittenden wonderlijk bewaard zijn gebleven. Tot in verren omtrek was de ontzettende botsing hoorbaar. De auto werd geheel verbrijzeld. De ooi-zaak van het ongeluk moet gelegen zijn in de verlichting op den spoorwegover gang bij deze halte. De locaaltrein kwam met 20 minuten vertraging te Leeuwarden aan. Ook het andere verkeer ondervond veel stagnatie. INVAL BIJ BELGISCH LOTERIJKANTOOR Politie neemt 43000 premie- obligaties in beslag Beheerend vennoote was de schoonmaakster van het hoofdkantoor Naar wfj vernemen heeft de politie te 's-Gravenhage een inval gedaan in de kantoren van het Centraal Admi nistratie-Kantoor voor Hypotheken, gevestigd aan de Regentesselaan 60, waarvan de heer H. B. directeur is, op vermoeden van overtreding van de Loterfjwet, waarbij 42000 premie-obli- gatiën benevens de administratieve bescheiden van de te Antwerpen gevestigde bank „Banc Felicitas" in beslag zijn genomen. Deze inval was het gevolg van het onder zoek, dat in het midden van de vorige maand door de Belgische justitie werd inge steld bij het in de Carnotstraat 87 te Ant werpen gevestigde hoofdkantoor van deze „bank", welke zich bezig hield met het drukken en uitgeven van premie-obligatiën, die voor 52 Belgische francs per stuk den man werden overgebracht, welke een winstkans gaven overeenkomende met een twintigje in de Nederlandsche Staatsloterij. Deze onderneming was gevestigd in een eenvoudig bovenhuis, dat zich in geen enkel opzicht onderscheidt van andere woningen, en toen de Antwerpensche politie een inval deed trof men in het perceel de beheerende vennoote, mevr. B., die.... de schoonmaak ster der kantoren bleek te zijn. Deze vrouw, die sedert haar elfde jaar geen onderwijs meer had genoten, was Januari 1935 door de oprichters van Felici tas, waartoe behoorden de heeren B. B., di recteur van de Onderlinge Levensverzeke ring Bank Arona, en diens zoon H. B., di recteur van het te 's-Gravenhage gevestigde Centraal Administratie Kantoor voor Hypo theken, als beheerend vennoote aangesteld. Haar werk bepaalde zich er toe het huis in de Carnotstraat schoon te houden en obligaties te laten drukken. Een bank met 175,— kapitaal Naar uit het onderzoek kwam vast te staan, was de onderneming in België geves tigd met een grondkapitaal van 3500 Belgi sche francs oftewel 175 gulden, terwijl op de obligaties vermeld staat, dat de Bank.... de biljetten waarborgt en dat eventueele ge schillen alleen door de Handelsrechtbank te Antwerpen kunnen worden beslecht. Nadat de Belgische justitie op grond van het feit, dat Felicitas de Belgische strafwet heeft overtreden particuliere loterijen zijn in België verboden tegen B. B. pro ces-verbaal had opgemaakt, tevens omdat DE AANKOMST TE PORT SAID Een biertje in het holst van den nacht Hoe een goochelaar ons beetnam De heer P. v. d. Honing, die deel uit maakt van het personeel van de Nederland sche ambulance schrijft ons onderstaande brief over de aankomst te Port Said. De vorige brief stond in ons blad van 27 De cember 1935 16 December Aan boord vam de Kota Radja Van avond tegen 10 uur naderden we de Afrikaansche kust. In de verte zagen we de stralen van een vuurtoren, welke die van Port-Said bleek te zijn. Toen we deze plaats dicht genaderd waren waarschuwde een lichtpijl vanaf de commandobrug de loods, die een half uur later arriveerde. Deze loodsboot was op zichzelf al een at tractie. Vol rood, groen en wit licht geleek ze veel op een schuit die aan een gondel vaart deelgenomen had en deed, toen ze in het licht der maan op ons afstevende aan het spookschip „De Vliegende Hollander" denken. Van dichtbij bleek het een tamelijk groote zeesleeper te zijn. Er werd een sloep uit gezet, waarin zich de loods bevond en deze werd naar de „Kota Radja" gesleept De loods nam de navigatie van den kapitein over en ruim 12 uur lagen we, nadat een Epgelsch oorlogschip gepasseerd was, dat ons met z'n zoeklicht belichtte, in de haven van Port-Said gemeerd. Onmiddellijk werd het schip bestormd door kooplieden die snuisterijen bij zich hadden. Ook de bekende fa. Simon Artz was van de partij. Naar den wal! Onder leiding van Ir. de Vries gingen we aan de wal in 't holst van den nacht om inkoopen te gaan doen. We stapten in diver se bootjes en werden naar de wal geroeid. Eenmaal voet aan wal werden we omringd door een groep kooplieden, die niet nalieten ons allerlei waren aan te prijzen. Men staat verstomd over de brutaliteit die deze heeren aan den dag leggen. Gaat men op hun aan biedingen in, dan is het resultaat, dat men danig „geplunderd" wordt. De meest vreemdsoortige kleedingstukken ziet men bijeen. De kerels hebben een sluw en onbe trouwbaar uiterlijk en zien er overigens vies en onverzorgd uit. Na onze inkoopen gedaan te hebben in het prachtige warenhuis, dat in het minst niet bij' onze Hollandsche warenhuizen ten achter staat, begaven we ons naar het ter ras van een in de nabijheid gelegen Hotel, op den voet gevolgd door een heirleger van nachtzwervers, die groote herrie maakten. Het was haast ondoenlijk hen uit de buurt te houden. Wij liepen stevig door, de handen stijf in onze zakken om niet later tot de ontdekking te komen, dat een of ander waardevol artikel in vreemd bezit was over gegaan. Het is merkwaardig welke titels zij gebruikten om het eergevoel te prikkelen. Aanspraken als kroonprins, graaf enz. waren niet -aai de lucht! Op het terras aangekomen dronken een glas bier, waarvan de prijs later abnor maal hoog bleek te zijn, waarover een kwar tier lang werd gediscusieerd met als resul taat: de prijs bleef hoog. De goochelaar, die ons beetnam Toen we op het terras gezeten waren, meldde zich een klein kereltje, die aanbood goocheltoeren te verrichten. Hij deed ons het verzoek, nadat hij eenige verbluffende staaltjes van goochel kunst ten beste had gegeven, onze handen te openen en de rechterhand op te houden, waarna hij er een geldstukje in deponeerde. Hierna verzocht hij ons er een zilveren geld stuk ncast te leggen. Vervolgens moest de hand tot een vuist gebald worden, waarna hij er een geldstukje bovenop legde. Nu be gon bij tooverformule's te pre vele" en moes ten wij stuk voor stuk „weg" zeggen daarna onze hand openen. Inderdaad bleken de geldstukken verdwe nen en zag de goochelaar kans enkelen van ons voor echt Hollandsch zilvergeld op te lichten. Door „weg" te zeggen, hadden we zelf het sein tot verdwijnen van het geld gegeven en alle aanspraak er op ver loren. Na dit voorval gingen we terug naar boord. In de bootjps gekomen, bleken de tarieven aanmerkelijk verhoogd te zijn. Er volgde een heftig dispuut. We moesten echter het onderspit delven, want de heeren beliefden niet weg te varetn, alvorens wij betaald hadaen. Na lang over en weer bieden, werd de te betalen som vastgesteld op 75 cent persoon, terwijl we heen slechts 35 cent hadden betaald! Daar we slechts een paar nachtelijke uren te Port-Said doorbrachten, hebben van deze plaats zelf niet veel kunnen zien. Wat we ervan zagen was een prachtig wa renhuis èn een bende oplichters en leeg loopers gekleed in korte broeken, capen, lange gewaden en vuile goore hemelen, meest barrevoets, waar onze hollandsche pinda cluneezen nog rooskleurig bij afste ken. Ongeveer half vier waren we aan boord en vertrokken om 4 uur van Port Said. (Nadruk verboden) de obligaties ongezegeld waren, heeft de po litie alhier zich met deze zaak bezig ge houden. Hierbij is komen vast te staan, dat beide heeren op geraffineerde wijze te werk gingen. Het Centraal Administratie Kantoor voor Hypotheken was n.l. de uitgever der zooge naamde Centra-loten, welke door deze on derneming als Centra-kwitanties werden verkocht als een twintigje in de Staatsloterij. Voor deze kwitanties, welke voorname lijk in de provincie werden verkocht, en die dus verkapte loterij-briefjes waren, werden door het Centraal Administratie Kantoor Fe- Ucitas-obligaties gekocht, waarvan de num mers correspondeerden met Centraal-kwi- tanties. Weliswaar werd den houders van Centra- loten medegedeeld, dat voor het gestorte geld obligaties werden gekocht, maar om trent den aard dezer obligaties liet men de koopers wijselijk in het onzekere. De opzet van de geschiedenis is duidelijk. De ver plichting tot het uitbetalen der gevallen prij- n was door deze manipulatie overgeheveld lar een Belgische onderneming. Door de politie is tegen H. B. proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van de Loterij wet, terwijl tegen mevr. B. door de Belgische justitie eveneens een strafvervol ging is ingesteld. DE BEUL-KWESTIE IN DEN HAAG Waarom de Burgemeester het stuk niet wilde toestaan Het gezag bij den Burgemeester volkomen veilig Onze Haagsche redacteur schrijft ons: In zijn in den Raad gehouden rede over het algemeen beleid behandelde de Burge meester, Mr. S. J. R. d e M o n c h y, ook de bekende Beul-kwestie. Beul-kwestie Tijdens de eerste opvoering is vanaf „het schellinkje" hartstochtelijk geapplaudi- seerd om de anti-fascistische uitlatingen in het stuk. Onmiddellijk was de burgemees ter voornemens het stïik voor een volgende opvoering te verbieden, omdat bij de plaats bespreking veel fascisten zich zouden aan melden. Toen is Amsterdam gekomen en dat was een vingerwijzing, die leidde tot het verbod. Maar dat was geenszins een wijken voor geweld. Ware het anders gegaan, dan zou missöhden gesproken zijn van een zwichten voor socialistische en communis tisch wenschen. Het gezag is bij den burgemeester volko men veilig. Een schouwburg is ongeschikt om de orde te handhaven bij omvangrijke ordeversto ringen. Dat is in Amsterdam gebleken, waar het een carricatuur van een tooneel- voorstellirig is geworden. Het is daarom ge- wenseht met behoedzaamheid op te treden in gevallen als deze. In Amsterdam is de orde niet gehandhaafd, maar is in voortdu rende wanorde een tooneelvoorstelling door- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Ingediend is een wetsontwerp houdende tijdelijke maatregelen betreffende de mecha nisatie in de sigarenindustrie. De Fransche gezant te Addis Abeba heeft aan minister de Graeff geseind, dat maat regelen genomen worden voor de veiligheid der Nederlandsche ambulance. Op een overweg nabij Leeuwarden is eert auto door een trein gegrepen. Daarbij zijn zeven personen gewond. Het Kerkelijk jaar 1935 III. Te Roosendaal is de verificatievergadering gehouden in het faillissement van de ban kiersfirma P. A. van Gilse Zn. Tooneelstukken moeten aan zekere grenzen gebonden worden, de tendens er van is nevenzaak. Er moeten ech ter geen personen of groepen worden gekwetst, beleedigd of j In 14 jaar was dit het eerste veto; dat de burgemeester uitsprak De opvoering van „De Beul" hier moest prikkelen, in Engeland wordt het stuk veel onschuldiger opgevoerd. Dat prikkelen was voldoende motief om het niet toe te laten. Het was een nietszeggend schreeuwstuk volgens een bevoegd beoordeelaar in de so cialistische pers. Een regeerder moet niet alleen niet wij ken voor geweld, maar ook bedenken gou- verner c'est prévoir. i Jccn Jjucwwax, Octrooibureau Bartels behandelt octrooi- zalcen, deponeert handelsmerken. Dessins, Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui- denhout 63. Den Haag. Telef. 720011—720012, K.P.M. laat een schip bouwen Drie-schroefsmotorschip van 12000 ton. De Koninklijke Paketvaartmaatschap- pij zal naar de „Tel." verneemt binnenkort opdracht geven voor den bouw van een dxie-schroefsuotorschip, ter grootte van 12.000 ton, bestemd voor den dienst van Oost-Indië op Zuid-Afri- ka. Het schip wordt voorzien van drie motoren, elk met een capaciteit van 4000 P.K. De bouw zal zeer waarschijnlijk ge schieden op de werf van de Nederland sche Scheepsbouwmaatschappij, terwijl voor de levering van de motoren „Werk spoor" zon zorgdragen. DOODELIJK AUTO-ONGELUK De heer A. Otten is bij het oversteken met zijn fiets van den weg te Boven- S mi 1de (Dr.) aangereden door een auto- bestuurd door Mr. P. uit Assen. De heer O., die met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Assen moest worden vervoerd is daar 's nachts overleden. Gebruik geen drastische middeltjes Uw NIEREN bevallen negen millioen fijne buisje» of filtert, welke gevaar loopen bij gebruik van goedkoope irritee- rende middeltjes of door verwaarloormg. Door slechte werking van de NIEREN kunt U last krijgen van 's nachts te moeten opslaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Branding, Krampen, Rheumaliek, Hoofdpijn, Kringen onder de Oogen. Scherpe Zuurafscheiding, Rugpijn en Verlies van Energie, hel doktersrecept Cyste* teï voorkoming van een minder goede werking der NIEREN, brengt gegaran deerd in 48 uur nieuwe levenskracht en doet U nch in 8 dagen 10 jaar jonger gevoelen, ol U krijgt Uw geld terug. Neem vandaag nog Cyste*. Uw apotheker of drogist heef! het. De garantie is Uw bescherming. Loop geen risico'* door het gevaar van slecht werkende NIEREN. De eerste maand van het jaar is de laatste van onze groote 5000-actie. Dat treft goed. Immers de laatste loodjes wegen het zwaarst, maar dit is nu niet erg. want bij een jaarbegin heeft ieder nieuwe, frissche moed. Ook voor het gemeenschappelijk najagen van het bezielend ideaal: in ieder Christelijk gezin de Christelijke krant. En och. dat gewicht van die laatste loodjes kan nog best mee vallen. Verschillende van Uw kennissen hebt ge immers reeds gedurig eens over de krant gesproken. En dat de aanhouder wint (en niet minder de aanhoudsterI) blijft ook in Januari waar! We verwachten althans, dat onze trouwe abonnè's dat zullen toonen. AFDEELING PROPAGANDA. Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonnè's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1